Rijnsburger zet Weense zaal weer in bloemen voor televisie-concert Slechte wetgeving oorzaak van omstreden uitspraak zaak-Menten GELD VOOR DORPSPOMP Jachtluipaard mag komen rondstappen in feestende Opdreefschool te Sassenheim Hofjeshuizen plots in trek die vazen en emmers extra stevig zijn vastgemaakt. Sommige hangen een meter of acht pal boven het orkest. Het zou een blunder van je welste zijn als er één tijdens het nieuwjaarsconcert om laag komt zetten. Hoewel, het overkomt een muzikant net zo goed wel eens dat bijvoor beeld zijn contrabas van de standaard glijdt. Zoiets kan gebeuren. Maar een beste reclame is het natuurlijk niet". Cor de Koning (hij krijgt bij zij n aankomst in Wenen de sleutel van de concertzaal en moet het voor de rest dan maar zien te klaren) neemt naast zijn vrouw ook zijn zoon mee. "Van het bloemschikken heeft hij nog niet al teveel kaas gegeten", zegt hij, "maar zo'n jong neemtjetoch enorm veel werk uit handen" Loodzwaar "Als mijn vrouw en ik het in ons eentje zouden moeten doen, liepen we in de concertzaal constant de trappen op en af om dingen te gaan halen of weg te brengen. Daar gaat veel tijd mee verloren. Nu kunnen we ons hoofdzakelijk bezig houden met het bloem schikken". De Rijnsburgers draaien er in Wenen gemiddeld zo'n 170 werkuren door, alvorens alle bloemstukken ("sommige zijn loodzwaar en het vergt acrobatische toeren om er mee tegen ladders op te klimmen") naar de zin zijn. Tijd om dan rustig te eten is er nauwelijks. "Tussen de be drijven door werken we meestal wat broodjes naar De geldinzamelingsactie voor de restauratie van de Hillegomse dorpspomp loopt gesmeerd. Nadat enkele weken terug de plaat selijke juwelier en tevens raadslid Roeland als eerste f2500 be schikbaar had gesteld, zijn er in de afgelopen weken nog een stuk of tien giften binnen gekomen. Vandaag komt er wellicht nóg een fors bedrag in de inzamelingskas. Want over een paar uur vergadert de ondernemersvereniging Hil- legom. Aan alle leden is gevraagd wat spullen mee te nemen, die dan later op de avond bij opbod zullen worden verkocht. Deze zogenaamde Amerikaanse veiling zal, naar verwacht, zeker een paar duizend gulden gaan opleveren. De restauratie van de uit 1740 daterende dorpspomp moet onge veer f25.000 gaan kosten. Hij verkeert nog in een redelijke staat. Omdat de gemeente Hillegom er tot nu toe weinig brood in zag de restauratie-kosten voor haar rekening te nemen probeert juwe lier Roeland het geld van de burgerij los te krijgen. Hijzelfheeft, ter gelegenheid van zijn zakenjubileum, het voorbeeld gegeven. Het is de bedoeling dat te zijner tijd de dienst gemeentewerken de pomp gaat restaureren. De Hillegomse dorpspomp vanavond Amerikaanse veiling. Elke jubilerende school viert op haar eigen manier feest. De Opdreefschool in Sassen heim haalt volgende week woensdag ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan een levend jachtluipaard binnen de schoolmuren. Het vijf jaar oude dier, luisterend naar de naam "Lucifer", is eigendom van het safaripark Beekse- bergen in Hilvarenbeek. De leerlingen, 146 in totaal, krijgen het jachtluipaard te zien in de aula van de school, waar een paar medewerkers van het safaripark "Lucifer" (die niet in een kooi zit) zul len "showen". Tevens zullen in de aula wat films worden gedraaid over het leven van deze snelle viervoeter. Het stuntjc met Lucifer is eerst wel besproken in het lera renkorps en de oudercom missie. Beide partijen vin den dat het best kan. Vooral omdat het jachtluipaard al eerder vrij door een school heeft mogen rondstappen. Gevaarlijk vinden leraren en ouders het in elk geval niet. Tam Een mening die wordt gedeeld door mevrouw De Wit, werk zaam in het safaripark en volgende week in Sassen heim als begeleidster van "Lucifer" van de partij. Ze zegt: "Toen het jachtlui paard in het safaripark werd geboren is ze door haar moe der verstoten en toen buiten de groep opgegroeid. Daar om is ze zo tam als wat. We nemen haar ook vaak mee naar beurzen, waar ook veel mensen bij elkaar zijn. Ze wordt er echt niet zenuw achtig van". De Rijnsburgse bloemsierkunstenaar Cor de Koning heeft deze week voorbereidingen getroffen voor de aankleding van het concertgebouw in Wenen. Rond de jaarwisseling vinden daar diverse muzikale eve nementen plaats, met als hoogtepunt het nieuwjaars concert met dirigent Willy Boskovski. Het concert is de laatste jaren op de tv te volgen in ruim der tig landen. Er kijken er dan zo'n 700 miljoen mensen naar. De omvangrijke bloemver- sieringen die steeds in beeld komen zijn van de hand van Cor de Koning, die binnen kort voor de twaalfde keer naar Wenen afreist. Hij gaat er naar toe in opdracht van de Vereniging Nederlandse Bloemisterij, die al die tijd de bloemversiering heeft gefi nancierd. Nadat ik vorige week in deze rubriek schreef dat de Stich ting Leidse Hofjes weinig be jaarden bereid vindt in één van de gerestaureerde hofjes te gaan wonen, heeft zich plotseling een stroom van liefhebbers aangemeld. De meesten hebben zich ge wend tot secretaris Freek Heijbroek, die in het hofjes- verhaal aan het woord was. Bij hem moet men echter niet zijn. Het contactadres is: Stichting Leidse Hofjes, p/a Vingboonshof 17 in Lei den. Weer mooier De 54-jarige Rijnsburger ("ik streef er naar er elke keer weer iets mooiers van te ma ken dan het jaar ervoor") heeft inmiddels al uitgere kend hoeveel bloemen, tak ken en aanverwant groen dit jaar in de totale versiering gaan zitten. De veilingen van Rijnsburg en Aalsmeer leve ren het materiaal. Cor de Ko ning neemt alvast een deel mee als hij naar Wenen vliegt, de rest komt hem na per trein en per vrachtauto. Zijn vrouw en 13-jarige zoon as sisteren hem in de concert zaal. Nog meer dan in voor gaande jaren wordt het aan brengen van de versieringen een race tegen de klok. Ze moeten er een dag eerder mee klaar zijn en de bloemen moe ten het een dag langer uit houden. De Koning heeft zo zijn eigen methode ontwik keld om de bloemen in de vaak snikhete Weense con certzaal er toch al die dagen fris te laten uitzien. Blunder Hoewel dat voor de tv-kijkers en de mensen in de zaal niet te zien is, staan alle versieringen in het water. Of in een emmer of in een vaas, die hij allemaal vakkundig voor het oog wegwerkt". Je moet er na tuurlijk wel voor zorgen dat binnen", zegt De Koning, "en af en toe een warme maaltijd. Het is echt een paar dagen doordouwen. Maar dat weten we van te voren. We doen er niet moeilijk over". Als het bloemschikken er op zit plakt het gezin De Koning er meestal een paar vakantieda gen aan vast. Ze zijn ook in de concertzaal van de partij als op nieuwjaarsdag Willy Bos kovski zijn orkest dirigeert. Boskovski viert dit jaar zijn zilveren jubileum. Ter gele genheid daarvan zal de doch ter van Cor de Koning, uiter aard gestoken in Hollandse klederdracht, de jubilaris tij dens het concert een bloe- mengeschenk overhandigen. UTRECHT - Er loopt, ergens m Nederland, midden in de oorlog, een verzetsman met een wapen in de hand. Er naderen twee men sen in uniform, een Duitse SS'er en een Nederlandse NSB'er. Ze Verjaring schieten de verzetsman dood. 1971 een wet heeft aangenomen die het onmogelijk maakte Ne derlandse oorlogsmisadigers hier te berechten" Er zijn nu twee mogelijkheden: als de Duitser het deed, die in oorlog met Nederland was, en in dienst tijd een „vijand" doodschoot, dan kan die man, als hij vandaag wordt opgespoord, in Nederland worden berecht wegens oor logsmisdaden. Hij zal zeer waar schijnlijk een aanzienlijke ge vangenisstraf krijgen. Als echter de NSB'er het dodelijk schot heeft gegeven, ligt de zaak de" landgenoot van het leven be roofde, kan hij door de Neder landse rechter niet worden ver volgd. In 1969 verjaarde dit soort misdaden, in 1971 werd de verja ring door een speciale wet welis waar opgeheven, maar dat gold in feite alleen voor Duitsers. Het parlement nam toen met grote eenstemmigheid een wet aan die de verjaring van oorlogsmisda den, door vijanden gepleegd, op hief, maar die niet voorzag in het met terugwerkende kracht op heffen van de veijaring van door Nederlanders gepleegde oor logsmisdaden. Dit simpele voorbeeld toont aan dat het met de berechting van oor logsmisdaden in Nederland fout zit. Deze week bleek dat bij de beslissing van de bijzondere strafkamer van de Haagse recht bank om Menten buiten vervol ging te stellen. Het voorbeeld is afkomstig van prof. dr. N. E. Al- gra, hoogleraar in de rechtswe tenschappen in Utrecht. Hij heeft de zaak-Menten diepgaand be studeerd en hij schreef onlangs een boekje erover. In dat boekje wees hij al een beetje de weg die de Haagse rechtbank nu heeft gevolgd; Menten kon in Neder land niet meer worden ver volgd. Momenteel is Algra bezig aan de flessen wijn, die hij heeft gewon nen bij weddenschappen die hij op de uitspraak van de Haagse rechtbank had afgesloten. „De uitspraak is voor mij bepaald geen verrassing. Iedereen geeft nu af op de rechtbank en er wordt zelfs al van klassejustitie gespro ken. Maar de rechtbank heeft het enige gedaan wat mogelijk was: de wet toepassen. En daarbij ligt nu de schuld weer waar die hoort te liggen: bij het parlement dat in Waarom heeft het parlement dat gedaan? Wat was dat voor een wet die minister Polak, een man toch die men allerminst van kwade bedoelingen kan verden ken, er gemakkelijk door kreeg? Wel, het hele parlement was er m 1971 van overtuigd dat oorlogs misdaden die de Duitsers hadden gepleegd gestraft moesten kun nen worden, tot in lengte van ja ren. Zou Nederland i dergelijke wet niet dan was het heel wel mogelijk dat beruchte Duitse oorlogsmisda digers in Nederland zouden ko men wonen, in plaats van, pak weg, Zuid-Amerika. Als de volksvertegenwoordiging een dergelijke regeling ook voor Ne derlanders had willen treffen, dan had de verjaring „openge broken" moeten worden. Maar dat wilden we niet. Er is een be ginsel van rechtszekerheid: wat vandaag verjaard is kan morgen niet opeens strafbaar worden. Of zoals prof. dr. I. A. Diepenhorst destijds in de Tweede Kamer zei: „Een wederom tornen aan dit voor de rechtszekerheid en ook voor de rechtszuiverheid zo kostbare beginsel ware ver keerd" Verkeerd Prof. Algra, nu daarover „Het is een verkeerde beslissing van de Kamer geweest. Maar je moet niet vergeten dat niemand in 1971 eraan dacht dat er nog mensen zouden opduiken, Nederlanders dus, die in de oorlog vreselijke dingen hadden gedaan. Daar stond niemand bij stil. En boven dien, als ze die dingen in het bui tenland hadden gedaan zouden we ze altijd nog kunnen uitleve ren aan dat land waar ze dan be recht zouden kunnen worden. Dat speelde bij de behandeling van die wet toen zeker een rol". Maar met die uitlevering zit het in gewikkelder in elkaar dan je op het eerste gezicht zou denken. Neem de zaak-Loyen. Deze Ne derlander was in vreemde krijgs dienst getreden en had in het kamp Bobruisk de meest weer zinwekkende misdaden ge pleegd. Dat werd plotseling be kend, zijn dossier werd naar Den Haag opgestuurd en nadat dat twee jaar in een la had gelegen In zijn onlangs verschenen boekje „Enkele juridische aspecten van de zaak-Menten" pleit prof. dr. N. E. Algra ervoor dat rech ters die bij hun beslissingen „grove fouten" maken voor de gevolgen van die fouten ook financieel aangesproken kunnen worden. Algra hangt dit pleidooi op aan de uitspraak van de president van de Amsterdamse rechtbank Borgerhoff Mulder in het kort geding dat Menten in maart 1977 tegen Hans Knoop aanspande naar aanleiding van diens publikaties over de Blaricummer. De uitspraak van Borgerhoff Mulder hield in dat Knoops publikaties best door de beugel konden, omdat het beeld van Menten in de publieke opinie toch al niet best was en door dit soort artikelen nauwelijks meer ongunstiger kon worden. Menten won het kort geding in hoger beroep: het Hof liet van de uitspraak van de president niets meer heel. Algra vindt nu dat de kosten die Menten heeft gemaakt in hoger beroep eigenlijk betaald zouden moeten worden dooir de rechter die een derge lijke uitspraak heeft gedaan. Volgens Algra is wel als excuus aan te voeren dat er onder grote snelheid moet worden gewerkt bij een kort geding, maar hij vindt dat er in dit soort gevallen mogelijkheden moeten zijn de rechter aansprakelijk te stellen. „Daar kunnen ze zich dan tegen verzekeren, net als artsen bij voorbeeld", aldus Algra. werd er een zaak tegen hem ge opend. Mocht dat? De Roer- mondse rechtbank verklaarde de officier ontvankelijk. Maar volgens prof. Algra was die beslissing zeer aanvechtbaar. Loyen ging in cassatie en zou volgens Algra door de Hoge Raad zeker van rechtsvervolging zijn ontslagen. Zover kwam het ech ter niet, want Israël had inmid dels een uitleveringsverzoek in gediend bij de Nederlandse rege ring. De raadsman zag aankomen dat Loyen door de Hoge Raad buiten vervolging zou worden gesteld, maar door de regering dan aan Israël zou worden uitge leverd. L. koos toen eieren voor zijn geld: liever Loyen vervolging in Nederland dan in Israël, waar hij wenig clementie verwacht te. Dan de zaak-Menten. Na de golf van publikaties en de spectaculaire vlucht van Menten, waardoor de Nederlandse justitie voor joker kwam te staan, vond de minister van justitie Van Agt een eensge zind parlement tegenover zich Het volk en de Kamer eisten be rechting. Volgens prof. Algra had Van Agt toen „nee" moeten zeg gen. Algra: „Hij heeft de politieke moed niet gehad om te zeggen: Nederland kan Menten niet ver volgen, want het parlement heeft een wet aangenomen op grond waarvan de verjaring niet is op geheven. Van Agt had moeten zeggen: we zijn dom geweest, v/e zullen de vorige wet moeten in trekken en een nieuwe wet ma ken op grond waarvan de verja ring wordt opengebroken. Dat is misschien wel in strijd met de rechtszekerheid van de betrok ken mensen, maar het is van groot belang voor de rechtvaar digheid, want later bleek wel dat Menten van alles had uitge spookt, wat niet deugde" Grens trekken Algra is voorstander van deze me thode en hij gelooft dat het par lement daar nog altijd voor kan kiezen. Dat betekent dat er een speciaal debat aan de zaak zou moeten worden gewijd, dat zou moeten uitmonden in een wet die de verjaring van bepaalde in de oorlog door Nederlanders ge pleegde delicten opheft. Algra: „Dan kunnen we meteen de grens trekken van wat nog wel en wat niet meer wordt vervolgd. Iemand die toen met een NSB- speldje heeft gelopen hoeven we nu niet meer te vervolgen. Ie mand die anderen blijkt te heb ben vermoord wel. Die grens is in West-Duitsland wel getrokken: daar zijn moorddelicten uit de oorlog nog wel te vervolgen, al dreigt daar dan volgend jaar de verjaring van". Algra ergert zich eraan dat er van de kant van het parlement nu ver wijten worden gemaakt aan de Haagse rechtbank. Die recht bank kan zich niet verweren, vindt Algra, de rechtbank heeft alleen de wet maar toegepast. Dat die wet niet deugde moet dan niet aan de rechtbank worden verwe ten, maar aan de wettenmaker, het parlement, aldus de hoogle- Gestopt - Blijft de vraag waarom de recht bank het bewezen heeft geacht dat de toenmalige minister Don ker de zaak-Menten heeft gese poneerd op grond van verklarin gen van mensen die het „van ho ren zeggen hebben". Algra: „Zo ligt het niet. Het doet er naar mijn oordeel niet toe of Donker of een andere minister van justitie, formeel heeft beslo ten dat er niet vervolgd zou wor den. Het gaat erom dat de vervol ging, die in de jaren 1950-1952 was begonnen, langzamerhand is gestopt. De zaak is niet doorge zet, dat is toch gewoon gebleken. En waar het dan om gaat is: wist Menten dat? Kon hij ervan uitgaan dat de ver volging was gestopt? Dan zeg ik: ja, Menten wist dat, daar kon hij vanuit gaan. En dan is het geen fair play als er alsnog wordt ver volgd. - Maar mevrouw Donker weet toch zeker dat haar man Menten wel degelijk wilde vervolgen? Algra: „Ja, sorry hoor, ik vind het een beetje triest dat die weduwen in de zaak zijn gemengd, maar die mevrouw Donker haalt de repu tatie van haar eigen man door het slijk. Ze heeft gezegd: Leen had zo'n hekel aan die Menten, hij wilde hem koste wat kost vervol gen. Sorry, maar ik vind het triest de wet loege- als dat zomaar van een onkreuk bare minister wordt gezegd" Uitlevering - Kan Menten nog worden uitgele verd? Algra: „Dat is een ingewikkelde zaak. Je moet twee dingen uit el kaar houden. Een uitlevering is een hele procedure, langs diplo matieke weg, waar adviezen van rechtbanken aan te pas komen en zo meer. Maar je hebt ook de mo gelijkheid van een zogenaamde transfer. Daarover is een verdrag gesloten en het komt erop neer dat landen die dat verdrag heb ben ondertekend mensen, die van iets ergs worden verdacht, bij elkaar over de grens zetten. Dat gebeurde kort na de oorlog veel, om lange procedures te voorko- „Uitlevering van Menten is niet mogelijk, want Menten is Ne derlander, zo heeft de Hoge Raad uitgemaakt en Nederland levert zijn eigen onderdanen onder geen voorwaarde uit. Transfer zou wel mogelijk zijn. Maar dan komen de problemen. Transfer naar Israël kan niet want Israël heeft het desbetreffende verdrag, het verdrag van Sint James Pala ce, niet ondertekend. Transfer naar Polen kan ook niet meer, want Nederland heeft twee van dergelijke verzoeken zo rond 1950 afgewezen. En dan geldt het principe datje daar niet meer op kunt terugkomen". .Blijft oven uitwijzen naar Rus land. Wel, afgezien van het ethi sche probleem (is daar een eerlijk proces te verwachten?) stuitje op het punt dat Podhorodce in het gebied ligt dat in 1939 door Rus land van Polen was afgenomen. Daarmee zou je dus de Russische annexatie van dat gebied erken nen en dat zal Nederland niet gauw doen, lijkt me" Risico Algra zelf zou het liefste zien dat een transfer naar Israël mogelijk 'was geweest: N,Ik vind dat dat land er het meeste recht op heeft iemand als Menten te berechten, maar juridisch is er geen moge lijkheid voor". Menten doet er overigens ver standig aan om in Nederland te blijven", vindt Algra, „want in alle andere landen loopt hij wel het risico naar Israël te worden uitgeleverd" Algra concludeert dat de enige weg die Nederland nog rest een nieu we wet is die de veijaring opheft van door Nederlanders gepleeg de oorlogsmisdaden. *,En dan kunnen we in die wet meteen eens regelen wat we doen met „onze jongens" die in Indië al lerlei dingen hebben uitgehaald, die nou niet zo fraai waren. Die dingen zijn ook veijaard en daar kun je ook zo je twijfels overheb ben of dat terecht is" Nieuwe klap Maar hoe dan ook, Algra vindt dat de Nederlandse rechtbanken er zijn om de door het parlement gemaakte wetten toe te passen. Hij begrijpt wel dat de uitspraak van dë Haagse rechtbank een klap is voor het rechtsgevoel van vele Nederlanders en een nog hardere klap voor concentratie kampslachtoffers, maar hij wil de verantwoordelijkheid daarvoor op de juiste plaats leggen. Algra: „Als minister Van Agt in 1976 in het Menten-debat tegen de kamer had gezegd: wij kunnen Menten op grond van de Neder landse wet niet vervolgen, dan was de klap misschien ook hard aangekomen, maar dan was deze nieuwe klap in ieder geval voor komen geweest. Nu is de klap mijns inziens veel groter voor de ze mensen". Algra is ervan overtuigd dat Van Agt in 1976 zelf twijfelde over de vraag of Menten wel vervolgd kon worden. Hij zegt: „Ik heb sterke aanwijzingen dat Van Agt toen heeft besloten om de zaak- Loyen als een proefballon te laten fungeren. Als in die zaak een ver oordeling zou volgen dan zou de zaak-Menten ook wel lukken. Maar dan vraag ik toch aan u: is zoiets ethisch verantwoord? Naar mijn mening niet". AD VAN LIEMPT

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4