Eerste renovatieproject voor naoorlogse huizen jp§ï^ ffifl SSf IS 30! bSBHBS] mi □QCDDBI Eis vijftien maanden na steekpartij VVV MOET WORDEN Sr" DOORGELICHT Koopcentrum Mijnders nog tot mei stil Kleiner bouwplan in Kaiserstraat? Minister keurt plan in Mors na jaren goed mmm. Actief in vrije tijd Justitieel klachten bureau begint ook in Leiden met spreekuur WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 LEIDEN - De omstreden vestiging van het koopcentrum Mijnders/ Digros aan de Langegracht in Leiden ligt in elk geval nog tot halverwege volgend jaar stil. De Kroon heeft de positieve beslis sing van de Leidse commissie voorde beroepsschriften, naar nu blijkt, tot 1 mei 1979 geschorst Zoals eerder gemeld schorste de Kroon de beslissing van de com missie om Mijnders/Digros onder voorwaarden toestemming te verlenen voor de vestiging van het koopcentrum. De bouwver gunning was eerder ingetrokken door het Leidse gemeentebe stuur. Nadat de commissie voor de be roepsschriften Mijnders toch een bouwvergunning verleende, diende burgemeester Vis deze beslissing bij de Kroon ter ver nietiging voor. De Kroon moet nu voor 1 mei beslissen of Mijnders de bouwvergunning wel of niet krijgt. Overigens loopt rondom de koop- centrum-zaak nog een beroeps zaak. Mijnders is van zijn kant bij de Raad van State in beroep ge gaan tegen de aanvullende voor waarden, die de commissie voor de beroepsschriften aan het ver lenen van de vergunning ver bond. Deze zaak dient eind ja nuari in Den Haag. cvioo^if1 wie op "Kerst"tijd wil zijn blocmengroel op lijd Uw Fleurop- LEIDEN - Een doorlichting van de WV - Leiden en stuurgroep die zich gaat bezighouden met het samenbundelen van ideeèn om Leiden beter te "verkopen". Dat is het standpunt van de commissie voor economische aangelegenheden die gisteravond het be leidsplan van de VW besprak. Vanuit de commissie kwam nogal wat kritiek op de werkwijze van de VW. Zo vroegen de raadsleden Van Duyn (VVD) en Ranner (PvdA) zich af of er niet eens een nauwkeuriger taakomschrijving voor de VVV zou kunnen worden gegeven. Zoals de situatie nu is zijn er haast geen beper kingen gelden voor de vragen die aan de VVV gesteld kunnen worden "Dat betekent dat er ook ongelimiteerd personeel gevraagd wordt" al dus Van Duyn. Volgens Ranner zouden verschillende diensten van de VVV gemakkelijk kunnen worden overgenomen door de gemeentelijke voorlichtingsdienst of bijvoorbeeld de Nederlandse Spoorwegen. Hij pleitte ook voor een doorlichting van de WV Van hem kwam ook het idee om de genoemde stuurgroep op te richten Daarin zouden organisaties moeten zitten als de projectgroep voor de binnenstad, de Stichting Leidse Binnenstad, vakbonden en de wethou der van economische aangelegenheden. LEIDEN - De plannen voor de renovatie van 120 na oorlogse woningen in het Morskwartier zijn einde lijk rond. Het ministerie van de Volkshuisvesting is er na langdurige onder handelingen mee akkoord gegaan dat de renovatie- plannen overeenkomstig de wensen van de bewo ners zullen worden uitge voerd. Volgens de Leidse Woningstichting kan be gin januari al met de reno vatiewerkzaamheden worden begonnen. De opknapbeurt voor deze wonin gen is het eerste renovatieproject van naoorlogse woningen dat in Leiden van de grond komt. Het heeft flink wat moeite gekost om de rijksoverheid ervan te over tuigen dat alleen het plan zoals dat in overleg met de bewoners was opgesteld aanvaardbaar was. Twistpunt was vooral of de keu ken wel of niet moest worden uit gebouwd. De rijksoverheid heeft pas na langdurige onderhande lingen afgezien van haar voor nemen om voor de kosten van een naar buiten te brengen keu ken een extra huur in rekening te brengen. De huur van de woningen na reno vatie is definitief vastgesteld op 315 gulden per maand. Ruim 90% van de bewoners hebben al bin nen enkele dagen laten weten hiermee akkoord te gaan. De be wonerscommissie, de gemeente en de Leidse Woningstichting zijn bijzonder verheugd dat nu eindelijk met de renovatie be gonnen kan worden. Er wordt daarom onmiddellijk een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden. In totaal staan in het Morskwartier 200 naoorlogse woningen die ge renoveerd moeten worden. De woningen waar het nu om gaat zijn die in de Calandstraat, de Leemanstraat en de Storm Buy- singstraat. De andere 80 wonin gen zijn van een ander type. Daarover is nog geen overeen stemming bereikt, maar de heer Blom van de Leidse Woning stichting verwacht dat ook voor deze overige woningen een posi tief resultaat bereikt zal worden. Bijzonderheden over de renovatie zullen worden opgenomen in een binnenkort uit te brengen spe ciale renovatiekrant. Daarin zal ondermeer informatie worden gegeven over de geschatte duur van het werk, over de wisselwo ningen, de geschatte duur van het tijdelijk wonen daarin, hulp bij de verhuizing en dergelijke. Voormalige en huidige medewerkers van het Justitieel Klachtenbureau Den Haag dat voortaan ook spreekuur gaat houden in Leiden, donderdags van half zeven tot half negen in de ruimte van de Leidse Rechtswinkel aan het Noordeinde. Op de foto van links naar rechts Rinus van Kan, Gerda Korteland, Mieke Rimmelzwaan, Maarten Hillebrand en Michael de Jong. Ruim een jaar geleden werd in Den Haag het Justitieel Klachtenbureau voor de regio Zuid-Holland (behalve Rot terdam en directe omgeving) opgericht. Zoals de naam al enigszins doet vermoeden is dit bureau een soort van klaagmuur, en wel voor ie dereen die meent on rechtvaardig te zijn behan deld door bijvoorbeeld de po litie, een rechter, een advo caat, door gevangenisperso neel, door de kinderbescher ming of door een officier van justitie. Kortom bij het Justitieel Klach tenbureau (JKB) kan ieder een die klachten heeft op strafrechtelijk gebied aan de bel trekken. Evenals de Rechtswinkel (dat zich uit sluitend met civiel- of burger rechtelijke zaken zoals echt scheidingsprocedures bezig houdtis het JKB een bureau voor gratis juridisch advies. Laten we eens kijken hoe het JKB in het afgelopen jaar heeft gedraaid. De oorspron kelijke bemanning bestond uit de twee Leidse rechtenstu dentes Mieke Rimmelzwaan en Gerda Korteland. Samen worstelden zij zich door de ongemeen zware beginperio de heen en toen de zaken een maal een beetje soepeler be gonnen te lopen trokken zij zich terug en werd hei roer overgedragen aan drie rech tenstudenten Rinus van Kan, Maarten Hillebrand en Mi chael de Jong. Mieke en Gerda over die moei lijke beginperiode: "In het be gin kregen we voornamelijk klachten die eigenlijk niet bij het JKB thuishoren. Het wa ren bijna uitsluitend burger rechtelijke zaken zoals echt scheiding sgev allen en erf- kwesties, de gekste dingen" Maar omdat we beiden het de weg van de minste weerstand vonden om de mensen telkens weer door te verwijzen (Ger da: "Dat wordt in deze maat schappij en vooral op juri disch gebied toch al zoveel ge daan") en omdat Mieke toe vallig erg veel van echtschei dingszaken afweet en Gerda aardig thuis is in de woon problematiek werd iedereen zoveel mogelijk geholpen. Van de oorspronkelijke opzet kwam echter weinig terecht JJULIUULtCOm LEIDEN - Burgemeester en wethouders overwegen om inzake de bouw van een studentenflat aan de Kaiserstraat alleen een vergunning af te geven voor het realiseren van appartementen langs de Kaiserstraat. Voor de bebouwing van het binnenterrein daarachter zal in dat geval geen bouwvergunning worden verleend. Met deze overweging willen B en W vermoedelijk een opening maken in de vastgelopen ontwikkeling van de fel omstreden bouwplannen voor de Kaiserstraat. Zoals bekend wil de Stichting Leidse Studentenhuisvesting aan de Kai serstraat en op het binnenterrein daarachter een flat voor 200 studenten neerzetten (zie tekening boven). B en W hebben daarvoor in een eerder stadium al een bouwvergunning verleend maar de wijkvereniging Pie- ters- en Academiewijk zijn bij de Raad van State tegen dat besluit in beroep gegaan. De wijkvereniging heeft zich van meet af aan tegen de bouwplannen verzet en toonde in hun beroep bij de Raad van State aan dat de nieuwbouw op een groot aantal punten in strijd is met de Leidse bouwverordening. De voorzitter van de Raad van State schorste de bouwvergunning totdat de zaak aan de orde kwam bij de gemeentelijke commissie voor de beroepsschriften. Ook deze commissie concludeerde dat de bouwver gunning niet voldoet aan de Leidse bouwverordening en daarom in strijd met de wet is verleend. De commissie adviseerde B en W de dooi de Stichting Leidse Studentenhuisvesting gevraagde bouwvergunning alsnog te weigeren. Sindsdien heeft de gemeente overleg gevoerd met de stichting en is ook de wijkvereniging voor een gesprek uitgenodigd. Volgens dc wet had er al op 6 oktober een besluit moeten zijnHet college van B en W heeft echter nog steeds geen besluit genomen maar wacht nog op ambtelijke advie zen. Juridisch ligt de zaak moeilijk omdat de gemeente in feite bezig is een ander bouwplan te ontwikkelen. Wethouder Waal laat desgevraagd weten dat er in de loop van de volgende week een beslissing zal aanko- Het bestuur van de wijkvereniging heeft van zijn leden al opdracht gekre gen om ook bij een gekortwiekt bouwplan bij de Raad van State in hoger beroep te gaan. Het is verder nog maar de vraag of studentenhuisvesting akkoord gaat met een kleiner plan. Waarschijnlijk zullen B en W een alternatief moeten bieden voor het verlies aan appartementen dat een kleiner plan met zich meebrengt. Collecte De collecte die het Medisch Co mité Nederland-V ietnam onlangs in Leiden heeft ge houden voor de uitbreiding van een kinderziekenhuis in Vietnam heeft tot nu toe een bedrag van f 14.548.10 opge bracht. Het in Nederland ge bouwde ziekenhuis wordt nog deze maand in geprefabri ceerde onderdelen naar Viet nam verzonden. Hengelsport Visvereniging "Hengelsport" hield een wedstrijd in de Ringvaart bij Oude Wetering. De uitslag was: l.Ph. Verstra ten jr. 2040 gram (16 stuks), 2. Ph. Verstraten sr. 1000 (6), 3. A. Sinteur 870 (4), 4. C. v. d. Berg 850 (5),5.A.v.d.Bos 640 (5). 6. P. Verhoef 630 (4), 7. J. B rouwer 540 (4). 8. Devilee 460 (2), 9. W. den Edel 450 (2), 10. T Blansjaar 430 (3). Waddenzee De SSR organiseert morgen een thema-avond over de Wad denzee in het SSR-gebouw aan de Hogewoerd 108. Er wordt die avond een film ver toond over de Waddenzee waarna Jaap Jelle Feenstra, bestuurslid van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee zal spreker*. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Bejaardensoos De bejaardensoos Zuid-West houdt vandaag het kerstsou per; voorafgegaan door een spelletje kaarten en besloten met een dia- en filmvoorstel ling. Daarmee wordt het pro gramma voor 1978 besloten. Voor het volgend jaar staan weer nieuwe activiteiten op het programma. Op 3 en 8 ja nuari nieuwj aarsbij een- komssten, op 11 januari be zoek van een kruiden- en een bierfabrikant. Op 2 februari maakt de bejaardensoos een uitstapje naar Bussum om het programma "Van 12 tot 2" met Hans van Willigenburg bij te wonen. Overigens kan de soos nog wel een paar nieuwe leden gebruiken. Maandag en woensdag kun nen ze van 1430 tot 17 uur te recht in het ontmoetingscen trum hoek Boshuizerlaanl5 Meilaan. Harmoniekapel Er is het een en ander veranderd bij de Katholieke Leidse Harmoniekapel. Door een reorganisatie en interne ver nieuwing is de stichting om gezet in een verenigingBo vendien is de Leidse Harmo niekapel een neutrale vereni ging geworden en heeft men de naam Katholiek laten val len. Tevens zal de Leidse Harmoniekapel met ingang van 1 januari 1979 aangeslo ten zijn bij de Algemene Ne derlandse Unie van Muziek verenigingen. Winterfeest In de Leidse Ton Menken Ijshal wordt morgenavond een win terfeest georganiseerd door het uitzendbureau Luba. Uit zendkrachten en andere geïn teresseerden kunnen die avond vanaf acht uur schaat sen op de ijsvloer. Verder zijn er demonstraties kunstrijden, indoor-hardrijden en ijshoc key. Bovendien worden er wedstrijden georganiseerd: touwtrekken, verglijden en hardlopen op sokken. De Ver onica Drive-In-show verzorgd een ijs-disco. Voor de bezoe kers is er gratis soep en vrij vervoer per bus uit onder meer Alphen a. d. Rijn en Katwijk aan Zee. Hengelsport (2) HSV "Hengelsport" hield een viswedstrijd in de Ringvaart en de Heimanswetering. De vangst was bijzonder slecht. De uitslag: 1. Laterveer sr 1300 gram 10 Stuks),2. K. La terveer 925 (8), 3. F. Boot 650 (4), 4. P. Blok 625 (4).5.J. v.d. Linden 425 (3), 6. G. Bontje 200(l),7.J.Bontje200(l),8.P Bontje 100 (1), 9. P. Wonder- gem 100 (1). Fenomenologie Morgen organiseert de r.k. ver eniging "St. Thomas van Aquino" een lezing in het ka der van de cyclus over feno menologie. Spreker op deze avond is drs. V. Ch. Raven- sloot en de titel van de lezing is Basisfouten van Edmund Husserl als skelet van de fe nomenologie". De lezing wordt gehouden in het Aca demiegebouw, Rapenburg 73 en begint om acht uur. Mieke: "Het is pas echt een beetje behoorlijk gaan lopen na de zaak B. Dat was die zaak van die Surinaamse jongen die in het politiebu reau in Den Haag was afge tuigd en waarvoor wij toen in de bres zijn gesprongen. Die zaak heeft toen heel wat lan delijke publiciteit gekregen (onder andere uitgebreide aandacht in Televizier Maga zine). Die zaak betekende voor ons eigenlijk het keerpunt. Toch hebben wij nog altijd het idee dat de meeste mensen nog onbekend zijn met het ver schijnsel Klachtenbureau. Veel mensen denken dat het een soort kankerinstantie is. Vooral het aantal keren dat Leidenaars zich tot het JKB in Den Haag wendden was zeer gering. In de periode september '77 tot september '78 gebeurde dat in totaal slechts acht keer en in maar twee gevallen was er sprake van een echt gefun deerde klacht op strafrechte lijk gebied. Omdat de mede werkers van het JKB het idee hebben dat er in die periode in Leiden veel meer klachten zullen zijn geweest gaat men voortaan ook spreekuur in Leiden houden. En wel eens in de week, op donderdagavond (te beginnen op de eerste don derdag na kerst) van half ze ven tot half negen in het KWJ gebouw aan het Noordeinde. 'Het grote voordeel van deze lo catie", aldus Rinus van Kan, "is dat we nu onder één dak zitten met de Leidse Rechts winkel zodat we civiele klach ten zo kunnen doorspelen en andersom kan de Rechtswin kel strafrechtelijke zaken weer gemakkelijk doorspelen Wat vinden de medewerkers van het JKB nu het belang rijkste van hun (vrijwillige) werk? Maarten Hillebrand: "De individuele hulp is het belangrijkste, zonder meer. Daar komt bij dat wij alle klachten verzamelen. Komen we over een bepaalde instan tie of persoon steeds dezelfde klachten binnen dan is dat voor ons een duidelijk tellen dat er ergens een zere plek zit, daar ga je dan tegen ageren" Rinus van Kan vult aan: "Wij zijn meestal bezig onder het motto: U alleen met uw klacht bent misschien machteloos. Maar uw klacht met de klacht van anderen kan een veran dering teweeg brengen. Dit houden we de mensen ook voor als we ze niet direct kunnen helpen" Wan e r verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - De officier van justitie bij de Haagse Recht bank heeft gisteren tegen de 32- jarige Leidenaar R.V. vijftien maanden gevangenisstraf geëist. V. heeft op 21 oktober van dit jaar in een woning in Leiden zijn voormalige echtgenote een aan tal malen met een mes gestoken. De officier van justitie, mr. Blok acht het bewezen dat V. daarbij vooraf de bedoeling had om zijn ex-vrouw te doden. Dat het niet zover gekomen is, is slechts te danken aan de snelle medische behandeling die de vrouw die dag onderging. De oor zaak van de ruzie tussen V. en zijn voormalige echtgenote was het feit dat hij een dochtertje dat uit hun huwelijk is geboren, niet mee uit mocht nemen. Ook in 1977 leidde een dergelijk me ningsverschil tussen de voorma lige echtelieden tot een steekpar tij. V. stak zijn vrouw toen met een aardappelmesje. Hij kreeg er 48 dagen gevangenisstraf voor, waarvan 40 voorwaardelijk. Vooral uit het feit dat hij het mes - dat later niet gevonden is - in „vi tale onderdelen van het mense lijk lichaam" stak, concludeerde de officier van justitie dat V. in oktober van dit jaar zijn vrouw wilde vermoorden. Zij werd in de rug, in de buik en in de linkerk- nieholte gestoken. Bij èèn van de messteken werd het topje van de lever geraakt, waardoor een he vige bloeding ontstond. Slechts dank zij snel vervoer naar het zie kenhuis en de spoedige behan deling daar is volgens de officier voorkomen dat de vrouw is overleden. Dat was niet te dan ken aan V.: die is na zijn daad de woning uitgevlucht. Ook de ex-echtgenote meent dat V. al direct van plan was om haar te vermoorden. „Hij begon meteen toen hij binnen was bedreigingen te uiten. Ik voel me mijn leven niet zeker", zei ze destijds tegen de politie. De eerste keer dat V. op 21 oktober toestak, droeg zijn ex-vrouw èèn van hun twee kinderen op de arm (de ander woont in Suriname). Dat dochtertje is sinds de schei ding herhaaldelijk aanleiding geweest tot ruzies tussen V. en zijn ex-vrouw. Er zijn steeds weer moeilijkheden over de vraag of en wanneer V. zijn dochtertje mee mag nemen. Op de bewuste dag van de steekpartij vierde de vtouw haar veijaardag; zij wilde dat het dochtertje daarbij zou zijn. Volgens V. was het hem al sinds een zuster van zijn ex- vrouw in september uit Surina me naar Leiden was overgeko men, niet meer toegestaan om zijn kind te zien. Ook beweerde hij dat het zijn vtouw was, die de bewuste dag als eerste het mes hanteerde. Daarbij zou een vinger van V. zijn geraakt. Pas daarna zou hij het mes hebben afgepakt en in zijn woede hebben toegestoken. „Ik geloof dat verhaal niet", zo rea geerde de officier van justitie op die verklaring. „Die verwonding bij V. was een wondje van niks En zijn vrou had een kind op de arm. Zou ze dan met een mes gestoken hebben?" Mr. Muller, raadsman van de Lei denaar bepleitte een korte straf, om V. de gelegenheid te geven de avondstudie die hij in Den Haag volgt, zo snel mogelijk af te ron den. Daarna wil hij terug naar Su riname. V. wil in elk geval Lei den, waar hij als lasser heeft ge werkt, zo snel mogelijk verlaten. „Sinds mijn scheiding kan ik daar geen woning krijgen" zei hij. Ook wil hij de confrontatie met zijn ex-vrouw ontlopen. „Geef mij een kans voor de toekomst" zo verzocht hij de rechtbank, die op 22 december uitspraak doet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3