Eenstemmigheid in Zoeterwoude [ke/cfee agenda DIERENPARK WASSENAAR BLIJ MET AFKETSEN BTW OVER BELEID TOT 1982: Warmondse lantaarnpalen te ver uiteen en niet zo best Warmond laat inwoners meepraten over kom-plan PAGINA 2 ZOETERWOUDE - De drie politieke partijen in de Zoe- terwoudse raad hebben dezer dagen een beleidsplan aan geboden aan burgemeester en wethouders. De opzet van dit (in gezamenlijke overleg tot stand gekomen) plan is ondermeer de bevolking een inzicht te geven in het beleid dat het gemeentebestuur de komende drie-vier jaar van plan is te gaan voeren. STAD EN RAND WARMOND - "De straatverlichting is in Warmond van geringe kwaliteit. De afstanden tussen de masten onderling is te groot terwijl de masten bovendien in een zeer slechte slaat verkeren". Dat is één van de conclusies uit de onlangs voltooide verkeersnota. Nadat de op- en aanmerkingen van de Warmondse bevolking in de nota zijn verwerkt, heeft de commissie openbare werken zich onlangs beziggehouden met de vraag welke verkeerszaken nu eerst moeten worden aangepakt. Een grote rol daarbij is natuurlijk: het beschikbare geld. Maar de commissie wil in elk geval aan de verbetering van de straatverlichting hoge voorrang geven. Dat geldt ook voor de aanleg van een fietspad aan de oostzijde van de Herenweg en het Oosteinde. Het fietspad zou moeten beginnen bij de splitsing van de Julianastraat en de Herenweg en komt volgens de plannen op de plaats van het huidige voetpad. Het voetpad wordt dan naar de westzijde van de Herenweg verlegd, waar de sloot gedempt wordt. Brommers mogen in de toekomst geen gebruik meer maken van deze fietspaden. "Trefpunt" Op twee plaatsen moeten er binnen afzienbare tijd voetgangerslichten bij de oversteekplaatsen komen. Dat zal gebeuren bij de Laan van Oostergeest en op een nader te bepalen plaats tussen "Het Trefpunt" en de Bisschopslaan. Vooral het grote tekort aan "klaarovers" maakt het aanbrengen van voetgan gerslichten noodzakelijk. Veilig Verkeer, die de werving van de klaarovers regelt, heeft onlangs laten weten dat het steeds moeilijker wordt om schoolkinderen een veilige tocht naar school te garanderen. Hoog op het wenslijstje staat ook de herinrichting van de Dorpsstraat. Tegelijkertijd wil men de verlichting vernieuwen. Inmiddels heeft het Warmondse gemeentebestuur voor de opknapbeurt van de Dorpsstraat subsidie aangevraagd bij het ministerie van economische zaken. Het dierenpark Wassenaar schrok zich een bult van de aanvankelijke btw-plannen van de regering. Die financiële dreiging is nu echter van de om een verlaging, maar om het handhaven van onze lasten" zegt directeur Louwman uit Wasse- Toen de plannen van de regering bekend werden liet Louwman weten dat een verhoging van de btw duidelijk zou doorwerken op de entreeprijzen. "Dierenparken zijn instellingen die slechts met de grootste moeite uit de rode cij fers kunnen blijven" zo reageer de de directeur toen (zie het Leidsch Dagblad van 15/8/'78). Ten opzichte van de gesubsisieerde dierentuinen die geen btw beta len zitten de niet-gesubsidieerde duidelijk in een minder bevoor rechte positie. "Die parken kos ten de gemeenschap geld en wij doen geen enkel financieel be roep op de gemeenschap" De verschillende niet-gesubsi dieerde parken vreesden zelfs een sluiting wanneer een derge lijke forse verhoging zou plaats vinden. Onderhoudskosten, per soneelslasten onroerend-goed- belasting en toeristenbelasting rijzen voor dierenparken toch al de pan uit. Daarbij komen verder nog de hoge zuiveringslasten. Onevenredig zwaar In Wassenaar betaalt de dierentuin nog geen onroerend-goedbelas- ting. Die wordt komend jaar in gevoerd. Tot nu toe wordt ver makelijkheidsbelasting betaald (150.000 tot 200.000 gulden per jaar, waarvan een gedeelte door de gemeente wordt terugbetaald) Louwman wijst er nog eens op dat de lasten voor dierenparken, zo als het Wassenaarse, onevenredig zwaar zijn. Het dierenpark werkt tegen de rode cijfers aan. "En dat terwijl we een duidelijke op voedkundige functie hebben. Zo n 40.000 schoolkinderen be zoeken het dierenpark jaarlijks. De Wassenaarse schoolkinderen hebben gratis toegang. Dat steunt hun biologielessen. Het is een heel moeilijke situatie voor de dierenparken: er spelen hoge kostenfactoren mee bij de die renparken en we willen de en treeprijzen op dezelfde hoogte handhaven" aldus Louwman. In de komende vier jaar zal er op verschillende manieren worden getracht de betrokkenheid van de burger bij het besturen van de gemeente te vergroten. Zo zal er over de invoering van dorpsra den worden gesproken, de mo gelijkheid van spreekrecht voor de burgers aan het begin van raadsvergaderingen zal worden onderzocht en ook zal worden bekeken welke raadscommissies voortaan hun vergaderingen een open karakter kunnen geven. Bovendien zal de voorlichting worden verbeterd via een nieuwe opzet van het gemeentelijke huis aan huis blad "Dichterbij", het houden van hoorzittingen en op timale berichtgeving via de re gionale pers. Verenigingen De gebrekkige huisvesting van verschillende verenigingen in het dorp zal in 1979 aan de orde komen. Daarmee is niet gezegd dat er in het komende jaar ook al een oplossing voorhanden is. maar op korte termijn dienen de ze problemen toch bij de kop te worden genomen, aldus de drie partijen. De verkeersnota (daterend van april '78) is op enkele punten reeds uitgevoerd. Om een inzicht te verkrijgen in het vorderen van de uitvoering van de nota is het noodzakelijk een planning te maken, die aangeeft wanneer welke zaken moeten worden ge realiseerd. Op deze manier weet dan ook de bevolking wanneer de verschillende verkeerskarweien uitgevoerd gaan worden. WARMOND - Bij de opstelling van het bestemmingsplan bebouwde kom krijgt de bevolking ruim schoots de gelegenheid om daar op invloed uit te oefenen. Dat is althans de bedoeling van het Warmondse gemeentebestuur dat zich momenteel beraadt over de gewenste procedure. Gisteravpnd werd de kwestie voor advies voorgelegd aan de com missie ruimtelijke ordening. De commissie was in meerderheid van mening dat er, ondanks de hoge kosten, een uitgebreide in spraakprocedure in gang moet worden gezet. 'Daarbij moeten we wel uitkijken voor vermoeidheidsverschijn selen", zo merkte het commissie lid mevrouw Pop (WD) op. Zij drong er bovendien op aan dat het gemeentebestuur een eerlijke en geloofwaardige houding aan neemt. Vantevoren moet duide lijk worden gemaakt wat de mo gelijkheden voor de frevolking zijn. Wanneer uiteindelijk door de ge meenteraad besloten wordt om suggesties van de bevolking niet over te nemen, dient dat volgens haar duidelijk gemotiveerd te worden. Timmermann (PW) was het in grote lijnen met dat stand punt eens. Hij pleitte er boven dien voor om de verantwoorde lijkheden van de plannenmaker en de inspraakbegeleiders zoveel mogelijk te scheiden. Op dit moment is het zo dat het commerciële bureau "Stad en Landschap" (dat bestemmings plannen voor onder andere de gemeente Warmond opstelt) zo wel het bestemmingsplan be- „Liever huis op verkeerde plaats, dan géén huis WARMOND-Het nieuwe War mondse CDA-commissielid Smeele vindt dat langdurige inspraakprocedures de wo ningbouw alleen maar ver tragen. En daar voelt het commissielid niets voor. "Beter een huis op de verkeerde plaats dan geen huis" zo luidt zijn parool dan ook. Dit ver kondigde hij gisteravond in de commissie ruimtelijke or dening waar gepraat werd over de inspraakprocedure rond het bestemmingsplan bebouwde kom in Warmond. Op zo kort mogelijk termijn zal bij voorbeeld worden geprobeerd het fietspad langs de Nieuweweg te realiseren. Zelfs wordt de aanleg van een wan delpad ernaast overwogen. Omdat de laatste jaren het aantal aanvragen voor subsidie flink is gegroeid zal er voor de verenigin gen in Zoeterwoude een algeme ne subsidieverordening moeten komen, vinden de drie politieke partijen. Deze verordening zal de "spelregels" moeten bevatten volgens welke de gemeente sub sidie verleent aan de plaatselijke verenigingen. Om straks in aanmerking te kun nen komen voor rijkssubsidie voor welzijnsactiviteiten is de opstelling van een "welzijns- plan" noodzakelijk. Daartoe zal het volgend jaar een inventarisa tie plaatsvinden van alles dat met welzijn te maken heeft. De ge meente is van mening dat alle in woners van Zoeterwoude en de organisaties die met welzijn te maken hebben, hierbij een grote inbreng moeten hebben. Omdat het begrip welzijn op zoveel ver schillende manieren kan worden uitgelegd willen de drie politieke partijen een gezamenlijke nota over dit onderwerp uitbrengen. De gemeenteraad zal in deze nota dan duidelijk de principiële uit gangspunten van het te voeren welzijnsbeleid formuleren Geerpolder Een nog op te stellen gemeentelijk structuurplan zal onder meer moeten aanwijzen waar nog bouwde kom ontwerpt als de in spraakprocedure gaat begelei den. Een ongewenste situatie vond ook mevrouw Pop, die voorstelde om de commissie ruimtelijke orde ning als inspraakprocedure te la ten functioneren. Dat voorstel werd met ruime meerderheid aangenomen. Het ligt in de be doeling om in de loop van 1979 een begin te maken met de in spraakprocedure. Wethouder wil ouders meer betrekken bij schoolgebeuren LEIDERDORP - De leden van de Leiderdorpse schoolraad gaan onderzoeken in hoeverre de di verse oudercommissies in Lei derdorp meer verantwoordelijk heid willen dragen voor de dage lijkse gang van zaken op de scholen. Dit gebeurt op verzoek van wet houder Verdier (onderwijs). Als het aan de wethouder ligt krijgt elke oudercommissie in de toe komst meer zeggenschap en ver antwoordelijkheid over bepaalde zaken die spelen op school. Wel ke zaken dat zullen zijn wist de wethouder nog niet. Volgens hem moet dat nog nader worden onderzocht. "Ik wil meer inhoud geven aan het advies dat de ouders geven. Het gebeuren binnen de school vind ik op de eerste plaats een zaak van de ouders zelf. Ik verlang daarom ook van de leraren dat zij open oog en oor hebben voor de ouderparticipatie. Ik ben bezig met het opstellen van instructies die zij te zijner tijd nog zullen krijgen", aldus Verdier. De leden van de schoolraad vonden dit laatste eigenlijk te ver gaan. Eén van de leden, de heer Blom, merkte op dat de samenwerking van de ouders met cje leraren op dit moment al goed was. "We moeten nu niet de boel gaan ver pesten door de leraren met in structies van bovenaf te dwingen mee te werken. Laten we eerst maar eens afwachten of de ou ders wel een grotere medezeg genschap willen", aldus Blom. Verdier: "Als blijkt dat hiervoor geen enkele belangstelling is kan ik me inderdaad beter moe ma ken met andere zaken" nieuwe huizen kunnen komen in Zoeterwoude. De Geerpolder mag niet de bestemming "water recreatie" krijgen, ondanks de wensen van Zoetermeer. In de loop vön het volgend jaar zal er toch een serieuze beslissing moe ten worden genomen over het open terrein tussen de Dorps straat en de Dr. Bouwdijkstraat. De huidige situatie en de onze kerheid over de definitieve vormgeving die nu al jaren voortduurt is voor alle drie de politieke partijen een bron van ergernis. Om Zoeterwoude als landelijke, groene en vooral ook zelfstandige gemeente te behouden heeft de gemeenteraad ook op bestuurlijk gebied een lange termijn visie. Vooral de plannen van het rijke inzake een provinciale- en ge meentelijke herindeling dienen alert gevolgd te worden. Kabel-tv Als het in 1980-1981 op aansluiting op het kabeltelevisienet aan komt, zal de Zoeterwoudse inge zetene zelf over aansluiting kun nen beslissen. Overigens zijn er nog wel wat problemen in ver band met kabeltelevisie, zoals de bestaande gemeenschappelijke antenne-inrichtingen Op de raadsvergadering van 21 decem ber zal het beleidsplan worden besproken. WASSENAAR - Grote tevreden heid heerst er bij het personeel van het Wassenaarse Dieren park over het niet doorgaan van de verhoging van het BTW-ta- rief van 4% naar 18%. De Tweede Kamer heeft het voorstel van de regering waarin werd aange drongen op die verhoging ver worpen. Het BTW-tarief voor de niet-gesub- sisieerde dierentuinen in Neder land (Wassenaars Dierenpark, Burgers Dierenpark Arnhem, Ouwehands Dierenpark Rhenen, Dierenpark Amersfoort, de Beekse Bergen Tilburg en'het Dolfinarium in Harderwijk) is ze venjaar lang op 4% gehandhaafd. Voor dierentuinen en andere in stellingen, zoals toneelvereni gingen, is ,is in het begin van de zeventiger jaren als steunmaat regel het tarief niet verhoogd. Het ging toen om een tijdelijk aan houden van dit lagere tarief. Van de kant van de dierentuinen was uiteraard aangedrongen op het definitief aanhouden van een btw-bedrag van 4%. Grote vrees De regering vond nu de tijd geko men om haar plannen door te zet ten en een verhoging met 14% door te voeren. Van de kant van de dierentuinen was er een grote vrees voor de toekomst en er werd daar dan ook bezwaar tegen aangetekend. "Het ging ons niet Gemeenteavond Vanavond houdt de Hervormde Gemeente in Zoeterwoude haar gemeentebijeenkomst. Om acht uur worden financiële zaken be sproken. Na de pauze kan er worden gesproken over het werk in huize "De Weipoort", na een inleiding van Wout Bloms- ma, maatschappelijk werker in genoemde inrichting. Er wordt bovendien een film over het werken in de inrichting ge draaid. De avond wordt gehou den in Ons Huis aan het Koster spad. Tentoonstelling In Voorschoten aan Molenlaan 3, wordt a.s. vrijdag een tentoon stelling gehouden van vijf beel dende kunstenaars. Tentoonge steld worden onder meer aqua rellen, schilderijen, pastels en glasmozaïek. De expositie is ge opend van 11.00 tot 17.00 uur. Kerstviering De Wassenaarse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert a.s. vrijdag haar traditionele kerst viering, 's morgens om half elf in het Dorpscentrum in de School straat. Er wordt een programma gebracht door de actrice Nel Oosthout en door het eigen koor onder leiding van mevrouw H.G. van Zanten-Damman. Ver der staat een gezamenlijke Kerstlunch op het programma. Kralen In de Openbare Bibliotheek van Voorschoten, Wijngaardenlaan 4, wordt aanstaande vrijdag om acht uur 's avonds een tentoon stelling geopend over het werk van Ellie Geluk Saiyd. Ellie houdt zich bezig met het maken van versieringen van kraaltjes, lovertjes en steentjes. De ten toonstelling wordt geopend met een optreden van buikdanseres Yonina. Muziek-theater Zaterdag is er in de Lindehoeve een optreden van het gezelschap Paradoks. Het programma dat deze avond wordt gebracht draagt als titel: "Lauran? Wal ter' Ton? tweemaal Jack en Ik". Aanvang 21.00 uur. Kerstviering De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Leider dorp houdt maandagavond weer de jaarlijks terugkerende kerstviering. Deze zal plaats vinden in boerderij/restaurant "Den Houtkamp" in Leiderdorp. Kerstbomen Om de jeugdkas van de SJZ in Zoeterwoude te spekken wor den er dit jaar weer kerstbomen verkocht. Dagelijks kan men van 10 tot 17 uur terecht op sportpark Haasbroek, 's Zater dags begint de verkoop al om 9.00 uur. Tafeltennis De KPJ Zoeterwoude organiseert a.s. vrijdag een tafeltennistoer nooi voor haar leden. Vooral voor de ongeoefende spelers is dit een gelegenheid eens een keer een balletje op te gooien en te slaan. Aanvang 20.00 uur in Ons Huis. EHBO-cursussen De afdelingen Meerburg uit Lei derdorp en Zoeterwoude van de EHBO begint 16 januari met een EHBO-cursus. Deze opleiding voor het eenheidsdiploma be staat uit 16 cursusavonden van 2 uur. Inlichtingen en aanmeldin gen bij mevrouw R. de Vette (Lebuinesstraat 14 Zoeterwoude Hoge Rijndijk (896715 is het tele foonnummer) en mejuffrouw R. Borst, Hubrechtstraat 10 Lei derdorp (894251) BURGERLIJKE STAND LEIDEN/WARMOND - Geboren: Özden, dr van H. Eygür en Y. Demir; Chantal, dr van A.W. van Egmond en G.M. Beij; Mark R.V., zn van J. van den Berg en W.M.E. Nugter; Daniël, zn van W.B. Veenstra en I. Eradus; Johannes T., zn van J.L.M. van Ruiten en W.G.M. van der Schier; Godert W„ zn van J. Walter en B.J. de Neef; Johnny A.P., zn van A.P. Schmidt en J. Overdijk; Lucien- ne, dr van A.R. van het Hof en J.A. de Vries; Christina, dr van M.H. HazenootenL. Nijgh; Linda M., dr van M.J.J. van der Bom en J.C. Zwart; Angelique, dr van C.A. van Ruiven en A. Duiven voorden; Timothy M.D., zn van B.M. Roos en C.M.J.R. Wübbe; Bertha H., dr van B. van Rijn en H.W. van den Haak; Esther K., dr van A.A. van der Meij en A.L. Hubbard. Overleden: M. van Hooidonk (1890), geh.gew. met C. van Vene tien; W.J. Koolloos (1913); J. van Leeuwen (1901), echtg. van D. Wallaard; G. Keereweer (1941); J.C. Hubenet (1931), echtg. van L. Crane; C.W.B. Roters (92) geh. gew. met J.N. Knoops; J.E. van der Linden (79), echtg. van B.G. van Stijn. Getrouwd: P.G. van Nood en J.H.M. de Kier. Ondertrouwd: F.T.M. van Tonge ren en A. Cuvelier; J. van der Hulst en B. Schoo. Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-24 Troef, Noordeinde 2 a, Meidengroep, 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, 19.30 uur; etsen, jazzballet, te kenen en schilderen, gitaar, pottenbak ken, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, scholieren- sportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repel steeltje, 18-19.30 uur. Stadsgehoorzaal, concert Chr. Orato riumver. Con Amore, 20.15 uur. Adler-kantine, Rooseveltstraat, propa- ganda-avond De Sleutels, 20.30 uur. K en O-gebouw, Beatle film 14 uur; le zing dierenarts Muurling, 20 uur. 't Karrewiel, Steenstraat vergadering Maatschappij voor Nijverheid en Han del, 11.30 uur. Dorpsstraat, Leiderdorp, feest UW, 20 Gemeentehuis Voorschoten, vergade ring D'66,20 uur; vergadering CDA-frac- tie, 20.30 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding di««stweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep Homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 20-21 uur Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café, fotografie; saxofoon; Go-club, 20 LAK-Theater, LAK-cinema "Mens uit Marmer" van A. Wtyda. 19, 21 en 23 uur. Evang.-Lutherse Kerk, Hooglandse- kerkgracht 26, koopavond cpmcert, 20.30 uur. Stadhuis, cie. maatschappelijke aange legenheden. 20 uur; cie. ruimtelijke or dening. 20 uur. Filmhuis, Breestraat 66, film "Jonas" Catena, Kolfmakersteeg 8, optreden Jan van de Grond-groep, 21.30 uur. Sjelter, Leiderdorp, ontmoetingsmid dag werklozen, 14-16 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beleids planning, financiën en belastingen 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 8 tot 15 december door apotheek Cen traal, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Berkenkade Leiderdorp, spreekuur ma. t/m do. 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond -T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 05222-10542. DIERENARTSEN G .Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405 (van zat. 13 uur tot maandag 09 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplax), tel. 130775, Geopend: maandag en Woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Bas van Kleef, Opaal straat 48, lel. 071-760058. Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711-10390. Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2