vóór „eigen" brandweer Ook Alphen DEFENSIE WIL BOUWSTOF KASSEN AAN ACHTERWEG Gemeente wil geen manege aan Voorschoterweg OUDE WEEGBRUG NAAR DE SLOOP? -BSESSX1- Alphen: nog 125 van de 50.000 Ik heb kosten van architect betaald WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - Ook de gemeente Alphen stapt waarschijnlijk uit de Leidse brandweer-kring. De bedoeling is dat elf dorpen rond Alphen nu samen een eigen brandweer-kring oprichten, met de alarmcentrale in de Alphense kazerne. Gisteravond kwam deze kwestie ter sprake in de commissie "al gemene zaken" (vóórvergadering van raadsleden, voor de gemeen teraadsvergadering). Onder an dere het raadslid K. Waagmeester (Progressieve Combinatie) sprak van een logische weg die de Al phense regio-gemeenten nu be wandelen. "Niet gevraagd" Burgemeester R. M. Gallas erkende dat in zijn antwoord, maar stelde ook nadrukkelijk: "Wij hebben hier als Alphen beslist niet ge vraagd om deze situatie. We zijn hiertoe móeten komen. Het was ons een lief ding waard geweest als de minister had willen bijdra gen aan zowel de alarmcentrale in Leiden als die in Alphen" De burgemeester vond het overi gens begrijpelijk dat Leiden en de omliggende gemeenten niet zoveel zin hebben om (op eigen kosten) mee te gaan betalen aan een centrale in Alphen, nu de mi nister te kennen heeft gegeven één centrale voor het héle gebied (circa 400.000 inwoners) vol doende te vinden. Of een eigen Alphense brandweer- regio, die een gebied met onge veer 100.000 inwoners zal bestrij ken, door de minister erkend zal worden is nog onzeker, verklaar de Gallas gisteravond in ant woord op vragen daarover. Hij zei de indruk te hebben dat het de partement nog altijd hoopt dat de brandweerregio Rijnland bij el kaar blijft. Of er een rijksbijdrage voor de op te richten Alphense brandweerregio in het verschiet ligt is dientengevolge eveneens onzeker. Geen cijfers Veel vragen waren er gisteravond over de financiële kant van de zaak. Vragen waarop niet met concrete cijfers werd ingegaan Hoewel er volgens de burge meester intussen al ettelijk re kenwerk is verricht kwamen er gisteren publiekelijk geen cijfers op tafel. Brandweercommandant Th. J. Hannaart had wel de nodi ge cijfers bij de hand, maar ver klaarde al op voorhand: "Ik zwaai er niet gaarne mee, want ze zijn niet waterdicht" Uitgaande echter van de huidige bekend zijnde gegevens kwam hij desalniettemin tot de conclu sie, dat het oprichten van een ei gen brandweersamenwerking voor Alphen en de omliggende gemeenten voordeliger zal uit pakken. "Al is dat niet op dubbel tjes of kwartjes (per inwoner) af te zeggen" Hannaart erkende dat de eerste paar jaren wel wat zwaarder be last zullen zijn, omdat van de bij drage drie jaar lang aan de Leidse brandweer-kring een "boete" moet worden betaald van 75%, 50% en 25% over het laatste jaar van deelname ALPHEN AAN DEN RIJN - Sinds de gemeente Alphen aan den Rijn actie is gaan voeren om nog vóór 1 januari 1979 de 50.000ste inwoner in te schrijven, hebben zich 150 nieuwe inwoners aangemeld. Alphen was gistermiddag nog 125 inwoners van van def4f> miljoen (het "extraatje" dat de gemeente krijgt van het rijk bij 50.000 inwoners). De stand gisteren was 49.875. De Alphense middenstand heeft haar pogingen om een steentje bij te dragen aan het binnen halen van de vijftigduizend ste inwoner inmiddels ver dubbeld. Nu kan elke tiende nieuwe inwoner rekenen op een of meer welkomstgeschen ken van de middenstand. Stalhouder: „Veel vraag naar eenvoudige binnen-aecommodatie" VALKENBURG - De gemeente Valkenburg (althans: burgemeester en wethouders) wil niet nóg meer paardestallen op het terrein van D. Doldersum aan de Voorschoterweg. B en W willen het gebied "agra- risch" houden. Het bewuste terrein is nu voor 40 procent bebouwd. Hooguit zou er nog 15 procent bij kunnen, menen B en W, maar dan moet het zijn afgelopen. De gemeente bestuurders zijn bang dat het anders in de richting gaat van een manege. "Onbegrijpelijk "Het overvalt me een beetje, ik kom net thuis en heb nauwe lijks gelegenheid gehad om het te lezen". Dat is de eerste reactie van Valkenburger Dirk Doldersum. "Ik weet nog helemaal niet wat ik ga doen als de gemeenteraad dit standpunt van B en W over neemt". Het standpunt van B en W houdt dus in dat het verzoek van Doldersum om meer paardestallen op zijn grond aan de Voorschoterweg te mogen bouwen, door de ge meenteraad moet worden af gewezen. Doldersum vindt deze afwijzing door B en W onbegrijpelijk. Hij is namelijk van oordeel dat de grond als tuinbouwgrond volkomen ongeschikt is. Hij vreest dat de agrarische bestemming alleen maar ten doel heeft om in dit gebied te komen tot kassenbouw, een zogenaam de "glazen stad". Doldersum is van oordeel dat een keurig verzorgde paardestal meer oogt dan een uitgestrekte se rie kassen. B en W vrezen dat een verdere uitbouw mogelijk de komst van een manege ten gevolge zou kunnen hebben. Dolder sum hierover "Daar heb ik nog nooit over gedacht. Mijn opzet is te komen tot een een voudige accommodatie, het mogelijk is de paarden te stallen, een springmogelijkheid en les te geven". Binnen-manege Doldersum beschikt nu over een stal waarin drie boxen en een zadelruimte. Hij is verder van mening dat er in Valken burg veel vraag is naar een binnenmanege. "Neem nu het weer van de laatste dagen, wat zou er prettiger zijn dan het bezit van een eenvoudige binnenaccommodatie" De bereidheid van B en W om hooguit nog eêns 15 procent bebouwing toe te staan, wijst Doldersum als een lacher van de hand. "Dit zou hooguit een ruimte kunnen worden om m'n klompen in op te ber gen Doldersum vreest echter dat, gezien het huidige standpunt van B en W, er voor hem nog maar weinig kansen in zitten om tot een verdere uitbouw van zijn paardestallen te ko- Burgemeester Bos tegen rotjeslawaai VALKENBURG - Het mi nisterie van defensie vindt dat er in de toekomst geen kassen meer moeten ko men (of andere agrarische bedrijven) aan de Achter weg in Valkenburg. De Achterweg ligt in de zoge naamde "invlieg-trog" (gebied dat beschermd moet worden voor het aanvliegen van vliegtui gen) van het plaatselijke marine-vliegkamp. Het gemeentebestuur van Valkenburg vindt daaren tegen dat er wél kassen bijkunnen. Het ministerie heeft naar aanlei ding van deze zaak een bezwaar schrift ingediend tegen het ont- werp-bestemmingsplan "Lande lijk Gebied", dat handelt over o.m. de Achterweg. De kwestie wordt vanavond besproken in de vergadering van de Valkenburg- se gemeenteraad. Volgens een woordvoerder van de gemeente staan er aan de Ach terweg al diverse bedrijven. "Je kunt het daarom niet maken als iemand straks zou willen uitbrei den "nee" te verkopen. Dan meet je met twee maten. Op die manier kun je veel schade toebrengen aan mensen die hun bedrijf wil len vergroten", aldus de gemeen telijke woordvoerder. Veiligheid Het ministerie van defensie zegt onder meer in zijn bezwaarschrift dat de veiligheid van zowel de bemanning van een vliegtuig als van de omwonenden in het ge ding is. "De bestaande situatie is nog wel aanvaardbaar, maar het in onverantwoord als er nog meer obstakels in de invliegtroggen zouden komen" Het gemeentebestuur heeft er "ernstige bezwaren" tegen als er beperkende bepalingen voor de invliegtroggen zouden worden opgenomen in het bestemmings plan. B en W menen dat de eige naren en de gebruikers van be drijven in deze trog-gebieden hierdoor ernstig benadeeld zou den kunnen worden. "In deze troggen", aldus burge meester en wethouders, "zou maar tot een beperkte hoogte mogen worden gebouwd. Dit houdt in dat langs de Achterweg geen enkele bebouwing zou zijn toegestaan." Het gemeentebestuur zegt dat er dan wel eens schadeclaims zullen kunnen worden ingediend. Been dwars "Uit onze houding", zo schrijven B en W, "mag niet de conclusie worden getrokken dat wij "het been dwars zetten" voor defensie en haar belangen. Het tegendeel daarvan is waar. De minister van defensie heeft alle mogelijkhe den deze aangelegenheid zelf op te lossen. Het ministerie kan daarvoor de Luchtvaartwet toe passen." De stedebouwkundige van de ge meente vraagt zich af of een ge meentelijk bestemmingsplan nu wel de meest aangewezen rege ling is om de veiligheidseisen van het Valkenburgse marine-vlieg kamp na te leven. "De mogelijk heden die de Luchtvaartwet biedt, laat men ongebruikt lig gen", stelt hij. Het zou onlogisch zijn, aldus de stedebouwkundige, als de gemeente de taak van de minister zou overnemen en be palingen over veiligheidsover wegingen zou opnemen in het bestemmingsplan voor het Ach terweg-gebied. Art Blakey naar Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - In zaal Nabij in Alphen aan den Rijn treedt vrij dagavond op Art Bla key and his Jazz Messengers, op in het kader van de door de plaat selijke culturele raad georgani seerde serie jazzconcerten. De nog altijd fabuleus drummende Blakey, inmiddels 59 jaar, neemt dezelfde formatie mee als tijdens zijn zeer geslaagde optreden vo rig jaar in Alphen. Die "bood schappers" toen en nu zijn: Bob by Watson op altsax, Valerie Po- nomarev op trompet, James Wil liams op piano, Dennis Irwin op bas en David Schnitter op tenor- Blakey, de grootmeester van het slagwerk, begon 23 jaar geleden met zijn jazz Messengers, toen wel in een andere samenstelling. In die 23 jaar deed de halfdove drummer zijn publiek steeds weer versteld staan door zijn su perieure muzikale spel. Boven dien maakte hij van zijn optreden elke keer weer een complete show en bezorgde hij zijn mede muzikanten nogal een lachstuip, door zijn niet-aflatende grappen en grollen. Art Blakey is vooral bekend om zijn gemakkelijk aan te horen en al tijd swingende jazz. Speciaal dat swingende is voor hem erg be langrijk. Hij zegt erover "Als je je van swing verwijdert is het geen jazz meer. Sommige musici ver wijderen zich zo ver van de swing, dat deze ritmische kwali teit verloren gaat of opzettelijk uitgesloten wordt. Zij verliezen daardoor hun koers, de persoon lijkheid van de jazz. Je moet de "beat" er inhouden, wat dat be treft behoort jazz in een keurs lijf*. Deze filosofie is ongetwijfeld de re den, dat Blakey en zijn Jazz Mes sengers zich nu al zo lang hand haven aan de top van de jazzwe- reld. Het Alphense optreden vrij dagavond begint om tien uur. Wethouder weigert bewijs te overleggen i~<.X HILLEGOM - "Ik heb het ontwerp voor de bouw van een gemeen tekantoor in het Van Nispenpark betaald. Het bewijs daarvan wil ik ten overstaan van u niet overhandigen". Deze woorden sprak ing. Smits, wethouder en waarnemend burgemeester van de gemeente Hillegom, uit aan het adres van oud-wethou der Van der Laan, thans raadslid voor de PvdA. Smits vond het beschamend dat Van der Laan in de algemene beschouwingen deze vraag aan hem had gesteld. Volgens de PvdA heeft Smits erg veel roet in de raadhuisplannen gegooid door op eigen houtje door het architectenbureau Van Wensveen een ontwerp te laten maken, terwijl er andere plan nen in de pen zaten. De kosten van dat ontwerp bedragen 25.000 gulden en de raad heeft bepaald dat Smits dat geld zelf maar moet betalen. De heer Van der Laan wil niet dat bij de bouw van het gemeente huis of de uitbreiding van het raadhuis een architect wordt aangetrokken die een bekende is van wethouder Smits. Van der Laan van de progressieve fractie gelooft niet dat wethouder Van der Laan die 25.000 gulden heeft betaald. De PvdA-er ver moedt dat er een spelletje wordt gespeeld of gespeeld gaat worden met een andere architect, die misschien bereid zou zijn dat geld op te brengen als de opdracht aan hem zou worden gegund. Van der Laan wil voorkomen dat Smits op die manier ontkomt aan de financiële strop die de waarnemend voorzitter heeft geleden. Ondanks de aperte ontkenning van Smits - die meent het bewijs van de betaling niet aan raadsleden te hoeven overhandigen - komt oud-wethouder Van der Laan tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag aanstaande weer terug op deze zaak. Tijdens die vergadering moet de gemeente begroting voor het jaar 1979 worden vastgesteld. De vergade ring begint om 9.00 uur. Stichting Meerhorst kan niet restaureren De Achterweg; op de achtergrond is een kassencomplex zichtbaar. Het ministerie van defensie vindt dat er niet meer bij mogen komen. Het gemeentebestuur heeft daar een andere mening over. „Vlieg-veiligheid anders in gevaar" KATWIJK - Burgermeester mr. C.A. Bos van Katwijk zet zich dit jaar in voor een actie tegen geluidsoverlast bij het afsteken van vuurwerk rond de jaarwisseling. Hij doet dat door de actie van de Ne derlandse Stichting tegen Geluidshinder van harte te ondersteunen. "In mijn zorg voor een zo pret tig mogelijk leefklimaat en ter bevordering van het al gemeen welzijn", zo betoogt de burgermeester, "onder steun ik die aktie graag." De heer Bos schrijft dit in brieven die hij naar winke liers en dergelijke stuurt en die vergezeld gaan van een opvallend, roodgekleurd af fiche. Daarop wordt het publiek opgeroepen toch vooral zacht te zijn met vuurwerk. De burgermeester laat weten dat meer van deze aanplak biljetten gratis te verkrijgen zijn op het gemeentehuis. Verder verzoekt hij de aan geschrevenen de affiches op een opvallende plek op te hangen om „vuurwerkbar baren" tot andere gedachten te brengen. LISSERBROEK - De gemeente Haarlemmermeer heeft de openbare weegbrug van Lisser- broek overgenomen van de weegbrug-vereniging. Aan de stichting Meerhistorie is ge vraagd of zij belangstelling heeft voor de weegbrug, die mo gelijk van historische waarde is De stichting Meerhistorie heeft echter laten weten geen kans te zien de weegbrug te behouden. De brug verkeert in zeer slechte staat en datzelfde kan worden gezegd van het bijbehorende huisje. "Het afbreken verplaat sen, weer opbouwen en restau reren zou ons erg veel geld kos ten en dat ligt boven ons vermo gen. Het is erg jammer, maar het enige dat wij kunnen doen is fo to's te laten maken van de weeg brug en de sloop ervan, meent de heer D. Prins van Meerhistorie. Er is in Lisserbroek, door de dorpsraad nog een poging ge daan zelf de weegbrug op te knappen en voor het dorp te be houden, maar de animo bleek niet groot te zijn. De weegbrug is sinds een jaar niet meer in ge bruik. Hij werd gebruikt voor het wegen van de suikerbieten die per schip werden vervoerd. Volgens de heer N. Enthoven, één van de landbouwers die de brug beheerden, zou de weeg brug zijn gebouwd rond 1915. De in slechte staat verkerende weegbrug van Lisserbroek staat op de hoek van Lisserweg en Lisserdijk. De oude weegbrug aan de Lisserweg in Lissebroek. Restauratie van de brug en hel huisje zou de Stichting Meerhistorie teveel geld kosten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23