Leiden vraagt minister tunnel Rijndijk WEEKAANBIEDINGEN Klooflager- voortgezet onderwijs Kostbare „opknapbeurt" Leidse vuilverbranding JESSE MISSCHIEN Onbehoorlijk NAAR MERENWIJK SUP® VROOM^DREESMMIN LEZERS SCHRIJVEN 150 159 525 650 'n Ei hoort erbij WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 LEIDEN PAGINA 13 ADVERTENTIE LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden heb ben opnieuw bij de minister van verkeer en waterstaat aangedrongen om geld beschikbaar te stellen voor de tunnel onder de Hoge Rijndijk bij de Leiderdorpsebrug. Een eerder verzoek werd door de minister aangehouden. B AVO-commissie LEIDEN - Binnenkort moeten een dikke vijfduizend leerlingen van de zesde klas lagere school weer gaan kiezen welk type van voort gezet onderwijs ze na de zomer vakantie gaan bezoeken. Een keuze die voor een deel door ou ders, onderwijskrachten en leer ling zelf wordt bepaald en voor een ander deel aan de hand van de resultaten van de "Leidse toets", die elke zesdeklasser in maart moet invullen. Om de kloof tussen het lager en het voortgezet onderwijs enigszins te overbruggen is de BAVO-com- missie (Basis- en Voortgezet on derwijs) bezig met het maken van afspraken en het voeren van overleg tussen beide soorten van onderwijs. De commissie werd nu tien jaar geleden in het leven geroepen door vertegenwoordi gers van de scholen voor lager onderwijs, de beroepsopleidin gen, mavo, havo en vwo die de Leidse regio (kust- en bollen streek en Alphense regio) rijk is. Directe aanleiding voor het oprich ten van de BAVO-commissie was destijds de komst van de Mam moetwet, waardoor de toela tingsexamens voor het voortge zet onderwijs kwamen te verval len. De eerste taak van de com missie werd dan ook het ontwer pen van en toezicht houden op de zg. Leidse toets, een test die door leerlingen van de zesde klas lage re school moet worden ingevuld. Het tienjarig bestaan van de BAVO beschouwen de leden zelf niet als een wereldschokkend jubileum. De problemen tussen lager en voortgezet onderwijs zijn er in de achterliggende jaren niet minder op geworden. Het werk van de commissie is echter uniek, omdat ze tien jaar lang bezig is geweest met iets waar men elders in Ne derland niet of nauwelijks aan toe is. Want de commissie heeft wel degelijk bestaansrecht. "De verschillende vormen van on derwijs in de regio ontmoeten el kaar alleen maar via de BAVO" zegt voorzitter H. van Mierlo "Daar worden problemen be sproken als de verschillen in de vakkenpakketten, het taalge bruik, soort boeken en benade ring van leerkrachten tussen la ger en voortgezet onderwijs. De laatste jaren worden er landelijk, vanuit het ministerie, ook pogin gen in het werk gesteld om de problematiek te bestuderen. Desondanks worden de ver schillen tussen lager en voortge zet onderwijs eerder groter dan kleiner De commissie denkt dat dit komt door de ontwikkeling van de la gere school in de richting van de basisschool (kleuter- en lager on derwijs geïntegreerd) in plaats van naar het voortgezet onder wijs. De laatste jaren is het probleem van de vroege 'sortering' van leerlin gen van het voortgezet onderwijs ook gaan spelen. Met de komst van de middenschool zou er een einde komen aan het vroegtijdig beoordelen van een leerling op bijvoorbeeld mavo- of havoni- Een ander punt waa: zich mee bezighoudt is de vraag of het voortgezet onderwijs het niet zonder huiswerk zou kunnen stellen. Kinderen van twaalf jaar worden volgens de commissie nu nog geconfronteerd met werkda gen van meer dan acht uur per dag (lesuren plus huiswerk). Bo vendien weten veel ouders niet hoe ze hun kinderen met hun huiswerk kunnen helpen. Volgens voorzitter Van Mierlo is het aan de BAVO te danken dat de scholen voor voortgezet on derwijs niet tegen elkaar worden uitgespeeld. Via de BAVO-com- missie is namelijk afgesproken dat alle scholen in de Leidse regio dezelfde toelatingsnormen han teren. Het tweede lustrum van de com missie werd gisteren met een openbare vergadering gevierd. Volgens de gemeente is een tunnel de enige "afdoende" oplossing voor het gevaarlijke en drukke kruispunt. Zoals vorige week gemeld plaatst de gemeente bin nenkort als tijdelijke maatregel stoplichten bij het kruispunt. De ze maatregel is het gevolg van sterke aandrang en acties van bewoners van de Leidse wijk Meerburg. De minister van ver keer en waterstaat heeft Leiden eerder dit jaar voorgehouden om te onderzoeken of een stoplich ten-installatie niet voldoende is als definitieve maatregel. Vol gens de gemeente heeft een in middels gehouden onderzoek uitgewezen dat stoplichten geen afdoende oplossing betekenen. Bij de plaatsing van stoplichten zullen voetgangers en fietsers steeds op een wachttijd van zeker tweeëneenhalve minuut moeten rekenen. Deze lange wachttijd is onontkoombaar om het autover keer en openbaar vervoer op dit kruispunt te laten doorstromen. Volgens de gemeente zijn dergelij ke wachttijden voor voetgangers en fietsers onaanvaardbaar en zullen zo leiden tot gevaarlijke si tuaties doordat men zich aan tus sentijds 'oversteken' zal wagen. De gemeente Leiden r.oemt daarom een tunnel "de enige af doende oplossing" Het Leidse college wijst de minister er nog op dat bij aanleg van een tunnel op het kruispunt meer ruimte vrijkomt, die meer moge lijkheden geeft voor ander ver- flink aantal vernieuwingen moet onder- Ververshof Het is meer dan schandalig daar in het Ververshof. Leidenaars, klim in de pen en laten we eendrachtig zorgen dat die oude mensen een menswaardig bestaan krijgen. Wie van de gemeenteraad en de renovatie durft zijn ogen nog op te slaan? Wie durft nog een woord te zeggen, zonder directe hulp te bieden. Ik wil voor directe hulp zorgen en adressen afgaan waar hulp geboden kan worden. T.Rensink-Zaalberg, Rijn en Schiekade 72, LEIDEN punt Hoge Rijndijk, maakt deel uit van de route voor het busba nenplan (experimenteerproject Leidse baan) maar zorgt nu voor veel vertraging voor het open baar vervoer. Leiden vraagt de minister bij toe wijzing van subsidie rekening te houden dat bouw van een tunnel tegelijk bij de aanleg van de bus baan op de Hoge Rijndijk kan worden uitgevoerd. Zoals vorige week in deze krant gemeld is, is dit plan ambtelijk al rond. De gemeente Leiden verwacht dat het begin volgend jaar naar bui ten komt. Verzakking wegdek: fietser gevallen LEIDEN - In de Decïmastraat is een 58-jarige fietser uit Zoeter- woude in een verzakking van het wegdek gevallen. De man moest uitwijken voor een tegenligger, en bemerkte het gat in de weg te laat. De verzakking, in één van de parkeervakken op de Decima- weg, is 45 centimeter diep, een meter lang en 75 centimeter breed. De fietser liep bij zijn val een gekneusde neus op en is in het Academisch Ziekenhuis be handeld. LEIDEN - De vuilverbran dingsinstallatie aan de Gabriël Metzustraat zal de komende jaren een ingrij pende opknapbeurt moe ten ondergaan. De kosten daarvan liggen rond de drie miljoen gulden. De installatie werd medio 1966 in bedrijf'gesteld en is tot nu toe bijna onafge broken "actief' geweest. In de loop der jaren wer den wat kleine reparaties en vernieuwingen uitge- Renovatieplan nog twistpunt LEIDEN - De voor- en tegenstan ders van renovatie van een blok woningen in het Haagwegkwar- tier komen steeds feller tegen over elkaar te staan. Dat bleek gisteravond tijdens de gemeen telijke commissievergadering voor volkshuisvesting. Het gaat om het complex omsloten door Ter Haarkade, Toussaintkade, Da Costastraat en Ten Katestraat. Wethouder Waal noemde de ont stane situatie weinig bevordelijk voor het hele stadsvernieu wingsproces. De antie-renovatiecommissie die handtekeningen heeft verzamelt en een brief stuurde aan de minis ter kreeg van de woningbouw vereniging Werkmanswoningen het verwijt niet de juiste voorlich ting te hebben gegeven bij de ac tie. Daartegenover stelt de com missie dat de woningbouwver eniging onvoldoende inspraak heeft gegeven en dat de huidige plannen sterk afwijken van de oorspronkelijke. voerd, maar nu staat men voor een reeks kostbare vervangingen. Zo zal het volgend jaar een van de koeltorens vervangen moeten worden en de kosten daarvan worden geraamd op 1.4 miljoen gulden. Een jaar later staat de vervanging van de tweede koel toren op het programma. Het in vesteringsprogramma vermeldt voor het volgend jaar verder nog een aanpassing van de slakken- bunker. De kosten daarvan wor den geraamd op een kwart mil joen gulden. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met de binnen afzien bare tijd noodzakelijke vervan ging van de beide vuilkranen. Volgens een nog ruwe schatting zal die vervanging ook nog eens ongeveer twee miljoen gulden gaan kosten. Het bestaande on- derhoudsfonds van de installatie is niet zodanig dat daaruit deze hoge kosten voldaan kunnen worden. Een directe doorberekening van de kosten zou betekenen dat de deelnemende gemeenten ineens voor veel hogere kosten komen te staan. De directeur heeft dan ook het voorstel gedaan de investe ringen over een groter aantal ja ren uit te Overigens is gebleken dat voor de vuilverbrandingsinstallatie in Leiden meer afvalstoffen worden aangevoerd dan waarmee reke ning was gehouden. Voor de ja ren 1978 en 1979 was in de begro tingen uitgegaan van resp. 72.000 en 74.000 ton per jaar. Het werke lijke aanbod voor 1978 zal uitko men op ongeveer 75.500 ton. Zet deze stijging zich voort dan zal in 1980 ongeveer 80.000 ton afval verwerkt worden. LEIDEN - Het rechtsgeding dat de gemeente wilde voeren tegen de firma Jesse aan de Ververstraat is voorlopig van de baan. In goed overleg wordt geprobeerd alsnog een andere ruimte te vinden voor het bedrijf dat elektro-apparaten vervaardigd. B en W hebben besloten de heer Jesse een terrein op het industrieterrein in de Meren wijk aan te bieden. Dit terrein was oorspronkelijk bedoeld voor het Nederlands Drukkerij Bedrijf maar deze onderneming heeft inmid dels de gebouwen van de voormalige Grofsmederij op het industrieter rein De Grote Polder in Zoeterwoude opgekocht. Wethouder Fase deelde dit gisteravond mee tijdens de commissievergade ring voor economische zakenDe heer Jesse die ook aanwezig was zei de brief met de officiële aanbieding van de grond te zullen afwachten. De gemeente wilde een rechtsgeding gaan voeren om Jesse uit het pand te krijgen om er een woonfunctie aan te geven. Bij de firma Jesse werken in totaal 12 Afgelopen zaterdag schreef L. Glibber een stukje over onbe hoorlijk gedrag van universi teitsambtenaren (even bijpraten, werkdossier). De lezer kan daar uit begrijpen dat leden van de universiteitsraad er maar op los vragen. Daarom wat achtergron den van de betreffende vragen. De burgerraadslieden van de ge meente Leiden beschouwen het tevens als hun taak om een over zicht van hun bevindingen open baar te maken. Het signaleren hoort ook bij de taak van de ver trouwensman van de universi teit. maar dit gebeurt aan het college van bestuur, wat in de praktijk betekent dat alle infor matie vertrouwelijk blijft. Mijn universiteitspartij, de pro gressieve partij (PP), vindt dat ADVERTENTIE Tobler chocolade tabletten gevuld met rum, kirsch of cognac per stuk 100 gram Venda kalfs- of kipperagout blik a 425 gram JWT Lorado halve perziken Unox champignon- of ossestaartsoep 4 borden-blik -485— Gondalez Byass sherry constancia Amontillado, Fino of Oloroso 0,7 liter Uit onze diepvries: Gelardeerde hazerug ca. 600 gram Julianaschool Naar aanleiding van het artikel: "Buurtcomite: Huur is niet op te brengen." in de krant van vrijdag 1 december menen wij te moeten reageren. In het artikel werd niet genoemd het aanbod van het dienstencentrum Tuinstadwijk om deze school te huren waarbij zowel de peuterspeelzaal (over dag, een lokaal) als het Wijkcomi- té (met name 's avonds) van deze ruimte gebruik kunnen maken. Begin oktober heeft de secretaresse van het Wijkadviesraad Tuin stadwijk (inspraakorgaan van bejaarden) hierover contact op genomen met de heer Vis van het buurtcomité, en hem gevraagd om eventueel gezamclijk (buurt comité en dienstencentrum) een huuraanvraag bij de gemeente in te dienen. Op dit voorstel werd echter niet ingegaan, zodat het dienstencentrum een eigen huurverzoek bij de gemeente moest Indienen. Gezien deze ach tergrond bevreemdt het ons enigszins om nu plotseling het genoemde artikel te lezen. J.L. Kern-Esbach sekretaresse Wijkadviesraad voor Gecoördi neerd Bejaardenwcrk Tuin stadwijk Witte Singel 35 Leiden. een zo groot mogelijke open baarheid goed is voor de efficien cy van een organisatie (terwijl persoonlijke gegevens natuurlijk vertrouwelijk moeten blijven). Door het stellen van vragen hoop ik dat er iets aan het licht zal ko men, dat net als het hoofdstuk van de burgerraadslieden over "onbehoorlijk gedrag" heilzaam kan werken. Zelf heb ik al enig overzicht over het gedrag van universitaire medewerkers door gesprekken met ambtenaren van personeels- en welzijnszaken en de vertrouwensman, die ik als voorzitter van de commissie per soneelsbeleid af en toe voer. Ik stel de vragen dan ook niet om mijn nieuwsgierigheid te bevre digen, maar om een open discus sie mogehik te maken. Freddy Bischoff lid van de universiteitsraad Juridische faculteit Hugo de Grootstraat 27 Leiden Gevangenisstraf geëist tegen twee Hagenaars DEN HAAG/LEIDEN - De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft vijf maanden gevan genisstraf geëist tegen twee jeugdige Hagenaars, die enkele diefstallen hebben gepleegd in het Leidse Academisch Zieken huis. De 21-jarige M.T. en de 20-jarige G v.d. P. drongen op 12 en 18 sep tember van dit jaar door tot ka mers van personeelsleden van het ziekenhuis, waar ze tassen met portemonnees, girobetaal kaarten, paspoorten enz. stalen. Op 19 september forceerden ze met een schroèvedraaier een gar- derobekast, maar vonden daar niets van hun gading. Van het geld kochten ze een auto en he roine, dat ze beiden gebruiken en waaraan T. zwaar verslaafd is. De officier van justitie, mr. Blok drong erop aan dat T. na het uit zitten van zijn gevangenisstraf in de Emiliehoeve zal worden op genomen. Zoals hij zelf ook wel wil. Mocht T. zich aan de behan deling daar onttrekken, dan moet hij volgens de officier ter be schikking van de regering wor den gesteld. Tegen V.d. P. die ook in Den Haag enkele diefstallen heeft gepleegd en net als T. een strafblad heeft, vorderde de officier behalve vijf maanden onvoorwaardelijk ook drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De laatste is overigens bezig om het geld dat hij van de personeelsleden van het Academisch Ziekenhuis had gestolen, terug te betalen. Marokkaan uitgewezen LEIDEN-Vanochtend vroeg iseen 23-jarige man uit Marokko op Schiphol op het vliegtuig gezet naar zijn vaderland. De man werd in de nacht van zaterdag op zon dag in Leiden door de politie aangehouden en bleek illegaal in ons land te verblijven. Ook had hii geen werk. De politie hield hem en een landgenoot aan op do Blauwpoortsbrug Daarbij vluchtte hij naar het dak van de Studstimmcrwcrf, waar de politie hem weer vanaf haalde. De ande re Marokkaan verblijft wel legaal in ons land.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13