LEIDSCH DAGBLAD Golda Meir vandaag begraven Oudejaars avond met Koot Bie Antiek beurs Politie vindt moeder (17) Subsidie voor bedrijven die werklozen opnemen Roken vervroegt de menopauze ®nzi unr vandaag '""aden W» GELDHOVEN MSHIONS VAN BABY-LUKJE IN ALPHEN FNV: Philips schuldig in zaak Schuitema Siert Bruins komt voor Duitse rechter waals mode Directeur van Palace-hotel in ziekenhuis DINSDAG 12 DECEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART I860 3573U DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GRONINGEN (GPD) - Kees van Kooten en Wim de Bie zullen zon dagavond 31 december vanaf. 20.40 uur tot tegen de klok van twaalf het totale VPRO-pro- gramma op Nederland-2 verzor gen. Hun avondvullend samen zijn gaat de lucht in onder de titel "Nationaal Simplisties Zwen- delprogramma" De Verbondsheren verwoorden het aldus: "Koot en Bie beëindigen deze avond hun bewakingswerk zaamheden voor de VPRO en her- vertonen de schrijnendste geval len van dit jaar, onder meer de klucht "De naaimachine". Ge wapend met kistenvol baardlijm, snorren en brillen presenteren wij een parade van fenomenen uit de jaren zeventig. Dit alles onder voorbehoud van goedkeuring door mr. Onno van der Panne, het interim-pakkethoofd van de VPRO-televisie" Het avondje zal trouwens niet uit sluitend oud materiaal bevatten Wat er aan nieuwe onderwerpen valt te verwachten, blijft een ver róssing. Op het andere net (Ne- derland-1) zit de AVRO met de film "Genevieve" en een speciale Oudejaars Vuist van Willem Duys. Het staat overigens nu al vast dat de cabaretier Wim Kan oudjaar op televisie doet op 31 december 1979. Het is dan inmiddels al weer vier jaar geleden dat hij op het scherm was. Hoe kerst en nieuwjaar toch gemakkelijk voor U worden Veldhoven heeft precies die hebben zij juist die mannelijke chic en flair, waardoor u zich nog prettiger en zekerder zult voelen. Kom vandaag even Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest Heden t/m 17 dec. telkens van 14.00 tot 22.00 uur in het Ned. Congresgebouw Churchillplein 10, Den Haag Entree: f 2,50 p.p. (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft de moeder opgespoord van het baby-lijkje dat vorige week donderdag in een plastic zak werd gevonden in een nieuwbouwwijk. Het blijkt een 17-jarige leerlinge te zijn van de christelijke nijverheidsschool in Alphen. Zij had haar zwanger schap tegenover iedereen geheim gehouden, om haar goede naam niet te verliezen tegenover haar nog op Curagao wonende ouders en familie. Ook haar huisgenoten (het meisje woonde op kamers in de Alphen se wijk) en haar klasgenoten wis ten van niets. Op school ver zuimde ze niet één les en ze deed ook gewoon mee op gymles. UTRECHT (ANP) - De ontvoering van de Philips-directeur F Schuitema in de Middenameri- kaanse staat El Salvador heeft deze multinational aan zijn eigen sociale beleid te danken. Een be leid, dat zich gretig aanpast aan de onderdrukking en uitbuiting v van de arbeiders in landen met lage lonen. Dit schrijft de Federatie Neder landse Vakbeweging in de "Vak bondskrant". Volgens de FNV moet de wrede onderdrukking een sfeer van angst scheppen waarin de buitenlandse onder nemingen zoals Philips, vrij spel hebben. "De bedrijven hebben niets te duchten van kritische werkne mers, want die worden vaak let terlijk een kopje kleiner gemaakt Een beestachtig systeem, waar de Philips-bazen overigens niet wakker van liggen, want hun zo genaamde integratie is er op ge richt zich aan te passen aan de gewoonten en gebruiken in het land waar men zich vestigt", al dus het vakbondsblad. De FNV wijst erop dat als reactie op de overheidsterreur illegale vak bonden en verzetsgroepen ge vormd worden. Soms kiezen zij als toevlucht geweld, zoals blijkt uit de ontvoering door de ver zetsgroep FARN van Philips-di recteur F. Schuitema op 24 no vember. /.O Voor echte leren wintersport boottees met de extra lage prijs van 59,95,- moet u naar J'De Schoenmaker" sV|p sinds 1929 DORTMUND (ANP) - De oorlogs misdadiger Siert Bruins die kort na de bevrijding de wijk nam naar de Bondsrepubliek en daar in juli van dit jaar werd aange houden, zal zich bij de Westduitse rechter moeten verantwoorden voor de moord op de joodse broers Sleutelberg. 'n Jeans? bij <S!e+<S)é zit 'ie goed! Nieuwe Rijn 30 Leiden Minder zacht Vannacht nog plaatselijk regen, mor gen overdag enkele opklaringen en hier en daar een bui. Krachtige, langs de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 7 graden, maximumtemperatu ren ongeveer 9 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 DECEMBER Zon op 8.39 uur, onder 16.29 uur. Maan op 16.20 uur, onder 7.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.22 en 14.36 uur, laagwater te 10.35 en 22.50 uur. Hoofdofficier Weissing, die is be last met de vervolging van oor logsmisdadigers, heeft bij de rechtbank in Dortmund een aan klacht tegen Bruins ingediend Hij verklaarde gisteren dat de da tum van het proces nog niet vast staat. De 57-jarige Bruins werd al in 1949 bij verstek ter dood veroordeeld door het bijzonder gerechtshof in Groningen voor de moord op de beide joodse onderduikers in april '45. Hij vestigde zich kort na de oorlog onder de naam Siegfried Bruns in het plaatsje Breckerfeld (Noord- rijn-Westfalen). De Groningse hoofdofficier van justitie, mr. Schenkenberg van Mierop, diende na zijn opsporing een uitleveringsverzoek in. Een Westduits gerechtshof wees dit echter af, omdat Bruins op grond van een decreet van Hitier uit 1943 de Duitse nationaliteit had. De baby is waarschijnlijk op de za terdagmiddag voor sinterklaas geboren bij de scholiere thuis. Er was toen verder niemand aanwe zig. De moeder bond zelf de na velstreng af. Het kind zou na de geboorte een paar keer hebben gehuild, daarna was het stil, de moeder zag het kind volgens haar verklaring ook niet meer bewe gen. Ze dacht dat de baby dood was, deed het in een lap stof, ver volgens in een papieren bood schappentas en daarna in een plastic huisvuilzak. Die zak zette ze zondagavond 3 december op het braakliggende terrein aan de Aardster, waar spelende kinde ren donderdagmiddag de zak met het babylijkje vonden. kon worden gevonden. Op die stof zat een kaartje met een code ring, waaruit bleek dat de stof af komstig was van een Leids be drijf. Uit de administratie van dat bedrijf bleek, dat de bewuste stof in het vooijaar was geleverd aan de christelijke nijverheidsschool in Alphen aan den Rijn Onder zoek op die school wees uit, dat de scholiere een stuk van die stof in huis moest hebben. In eerste instantie hield de politie het erop, dat het meisje een ver der spoor naar de moeder zou kunnen verschaffen, omdat mo gelijk een andere vrouw die bij haar zou hebben weggehaald. Toen ze echter geen verklaring had voor de afwezigheid van de bewuste lap, gingen de verden kingen van de politie in haar rich ting, waarop het meisje bekende. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. DEN HAAG (GPD) - Er zouden 25.000 mensen meer aan werk kunnen worden geholpen door een systeem waarbij loonsub sidie wordt betaald aan bedrijven die langdurig werklozen in dienst ne men. Gedachten daarover worden ontwikkeld in een rapport van de Telders- stichting, het weten schappelijk bureau van de WD. Berekend wordt dat door plaatsing van langdurig werklozen (men sen die langer dan een jaar zonder werk zijn) de gemeenschap per betrokkene een „winst" van ruim f 35.000 kan maken doordat geen uitkering meer hoeft te worden betaald en meer loonbelasting en sociale premies worden ontvan gen. Bovendien gaan de geplaat ste werknemers er in koopkracht op vooruit. Het plan (arbeidstijdverkorting op afbetaling), dat overigens niet op alle bedrijven toegepast zou mo gen worden, is gebaseerd op vrijwillige overeenstemming tussen de werkgevers- en werk nemerscentrales. Op deze basis zou de overheid dan ook bereid moeten zijn tot aflopende loon subsidies, die telkens iets ver minderen. Gedacht wordt aan eep arbeids tijdverkorting met 5 procent. In de bedrijven waar deze maatregel wordt toegepast, dienen de werknemers in te stemmen met een evenredige verlaging van hun inkomen op voorwaarde dat de netto-uitbetalingen in guldens niet worden verminderd. In de eerstkomende vijfjaar moeten de - lonen niet meer stijgen dan 2 pro cent per jaar, prijscompensaties en incidenteel loon (toeslagen, promoties, overwerk e.d.) inbe grepen. Verondersteld wordt hierbij tevens dat de produktie in de onderne ming gelijk blijft en dat de werk gever er mee instemt, dat de door arbeidstijdverkorting verloren arbeidsuren worden opgevuld door het aannemen van nieuwe werknemers als daardoor zijn loonkosten niet worden ver hoogd. Aangenomen is in deze (theoretische) opzet dat voldoen de geschikte kandidaten voor de uitbreiding van het aantal ar beidsplaatsen zijn te vinden. De Teldersstichting zegt in haar rapport dat arbeidstijdverkorting ook minder gunstige gevolgen heeft. Maar die zullen op een an dere manier moeten worden op gelost dan „door het tegenhou den van een logische, econo misch nodige en verantwoorde verdere aanpassing van de ar beidstijd". Algemene verkorting wordt echter ongewenst geacht, maar ook een selectieve als in dit plan zou een bijdrage ter bestrij ding van de werkloosheid zijn. Soldaten van het Israëlische leger dragen de met een vlag bedekte kist van de vorige week overleden Golda Meir vanuit, de Knesseth waar een herdenkingsdienst werd gehouden op weg naar de begraafplaats op de bij Jeruza lem gelegen berg Herzl. Wetenschappelijk bureau van de VVD: EDE (ANP) - Roken olijkt bij vrouwen de menopauze-leeftijd te vervroe gen. Dit is naar voren gekomen in een onderzoek dat vorig jaar in Ede is gehouden en waaraan 6000 van de 9000 vrouwen tussen de 40 en 60 jaar uit die gemeente hebben meegewerkt. Er zijn overigens nog diverse andere factoren die de menopauze bij vrou wen naar voren doet schuiven: ongehuwd zijn, het laatste kind krijgen voor het 28stejaar, kleiner zijn dan 1.55m, mager zijn (minder dan 60 xg) en een late eerste menstruatie. Het onderzoek is verricht door dr. P. C. Brand, hoofd, van de afdeling onderzoek van de internationale gezondheids-stichting in Brussel. Het onderzoek heeft ook opgeleverd dat de gemiddelde menopauze-leeftijd bij Nederlandse vrouwen 51,5 jaar is. Vergelijking met de resultaten van een soortgelijk onderzoek, tien jaar geleden in Ede gehouden, leert dat de gemiddelde menopauze-leeftijd in de tussenliggende tien jaren vrij wel gelijk is gebleven. De vergelijking tussen beide onderzoek werd bemoeilijkt door het toege nomen gebruik van de pil in de afgelopen tien jaar. Vrouwen die de pil gebruiken houden namelijk ook na de overgang maandelijkse bloedin gen. In Ede gebruikte vorig jaar 7,7 procent van alle vrouwen tussen de 40 en 60 jaar de pil; 22 procent zei wel eens de pil te hebben gebruikt De menopauze-leeftijd van 51,5 jaar is een gemiddelde. In werkelijkheid schommelt de overgangsleeftijd in Ede tussen de 49,9 en 57,9 jaar. Dr. Brand acht de resultaten van zijn onderzoek nuttig voor artsen, omdat zij met behulp van deze gegevens met meer of minder zekerheid kunnen voorspellen op welke leeftijd de laatste menstruatie zal plaatshebben Dat is belangrijk, aldus dr. Brand, omdat sommige aandoeningen vaker voorkomen bij vrouwen die een late menopauze hadden of zullen heb ben. Andere aandoeningen komen juist meer voor bij vrouwen die vroeg in de overgang zijn of zullen zijn. Uiteraard is het ook belangrijk te weten wanneer de vruchtbare periode zal zijn afgesloten als op het gebied van voorbehoedmiddelen wordt gead viseerd, aldus dr. Brand die concludeert dat "van geen vrouw ter wereld de overgang zo goed bestudeerd is als van de vrouw in Ede" 24 PAGINA'S In Iran zijn gisteren op nieuw massale demonstra ties gehouden tegen het be wind van de sjah. (zie foto) De in Parijs wonende oppo sitieleider in ballingschap, Khomeini, heeft landen die de sjah steunen gedreigd met een olieboycot wanneer hij eenmaal aan het bewind zou zijn. PAGINA 9 Striptoneel, waarbij het la chen je vergaat PAGINA 5 Dom Helder Camera: "mul tinationals de schuld van el lende in Zuid-Amerika" PAGINA 7 Subsidie-kraan blijft voor voetbal voorlopig nog dicht PAGINA 13 Touwtrekken om Emile Ha- gens PAGINA 15 Vegetarisch kerstdiner PAGINA 18 PTT wil af van 250 postkan toren in de provincie PAGINA 21 Wij van Waals hebben ons eigen alfabet: JERUZALEM (AP/UPI/Reuter) - Nadat duizenden rouwende Is raëliërs en vele buitenlandse ver tegenwoordigers haar de laatste eer hadden bewezen is mevrouw Golda Meir, oud-premier van Is raël. vanmorgen begraven op de berg Herzl bij Jeruzalem. Voorde begrafenis werd een rouwdienst gehouden. Er waren voor zover bekend geen vertegenwoordi gers van Egypte bij de plechtig heden aanwezig. Het afgelopen vrijdag overleden voormalige staatshoofd werd be graven in een eenvoudige houten kist, waarbij geheel volgens haar wens geen redevoeringen wer den gehouden. Alleen haar zoon, Menachem, zong een traditioneel joods gebed. De actrice Orna Po- rath las een gedeelte voor uit Meir's biografie "My life". Voor in de gelederen der rouwen den bevonden zich premier Be gin en zijn belangrijkste minis ters. De Verenigde Staten lieten zich vertegenwoordigen dooreen grote delegatie onder leiding van Lillian Catter, de moeder van de president. Voor Nederland waren aanwezig minister Pais van onderwijs en fractieleider Den Uyl van de PvdA. Onder een paraplu schuil den gezamenlijk de minister van buitenlandse zaken, Mosje Dayan, die minister van defensie was onder mevrouw Meir tijdens de Jom Kippoer-oorlog, diens vrouw Rachel en de voormalige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissin ger. Engeland werd vertegenwoordigd door sir Harold Wilson, de ex- premier. Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken was aanwe zig. Hij had eerder verklaard dat bij de vredesbesprekingen tus sen Egypte en Israël weer enige vooruitgang werd geboekt. Hij zal na de begrafenis spreken met de Israëlische regering en mor gen terugkeren naar Washington ZOMER Tijd voor nieuwe kollekties; een zonnig besluit van ons alfabet! LEIDEN-MIDDELBURG (Van e r verslaggevers) NOORDWIJK - Directeur Van He se van het door brand vernielde Palace-hotel is gisteren opgeno men in een ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van de Noordwijkse politie ligt hij "aan de monitor" in het Leidse Diaco- nessenhuis. In het hotel is men thans druk in de weer met het treffen van nood voorzieningen. Bouwvakkers zijn bezig met het opruimen van de puinhopen. De voorzieningen die worden getroffen zijn vooral gericht om vorst en wateroverlast tot een minimum te beperken. Over de totale schade die het vuur heeft aangericht kon men van morgen geen mededelingen doen. Experts van de verzekering waren vandaag nog doende met het vaststellen hiervan. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS ich Dagblad e ■I Ik beslis meteen en U kunt mij m i.v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Adres Woonplaats Gironr. Hok|e aankruise

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1