Honderduizenden betogers in Teheran op de been Weinig optimisme bij uitreiking Nobelprijzen Klassieker. Bezoek Van der Klaauw aan Syrië verloopt positief Angolese president ontslaat premier en vice- premier FELLE KRITIEK NYERERE OP OAE MAANDAG 11 DECEMBER 1978 DAMASCUS - Het bezoek van mi nister Van der Klaauw aan Syrië - het eerste dat een Nederlandse minister van buitenlandse zaken aan Damascus brengt - wordt tot nu toe door beide partijen als een redelijk succes gezien. Zaterdag avond al stelde Van der Klaauws gastheer, de Syrische minister van buitenlandse zaken Abdel Halim Chaddam, de zaak haar scherp door tijdens een diner te stellen dat Van der Klaauw als een welkome vriend naar Syrië was gekomen, maar dat er bij de Syriërs geen twijfel over bestopd dat men het over een aantal pun ten oneens zou zijn en blij ven. Over de Syrische oppositie tegen de Egyptisch-Israëlisch-Ameri- kaanse Camp-David vredesfor- mule was Chaddam tegen zijn Nederlandse gasten overduide lijk: „Wij beschouwen de ak koorden van Camp David als een belangrijk obstakel op weg naar vrede, omdat het conflict in het Midden-Oosten er een is tussen alle Arabische staten en Israël. Wanneer één Arabisch land een éénzijdige stap (Sadats initiatief) neemt en vrede sluit met Israël, dan is daarmee het Israëlisch- Arabische conflict nog niet opge- slost. Integendeel: het croëert nieuwe elementen van spanning. De Franse maarschalk Pétain sloot ook vrede met de nazi's. Dat betekende ook niet het einde van de Tweede Wereldoorlog, maar heel de wereld weet hoe Pétain als verrader aan zijn einde kwam." Chaddam noemde Camp David trouwens in tegenspraak met alle desbetreffende VN-resolu- ties."Resolutie 338, bijvoorbeeld spreekt duidelijk van een Ge- neefse vredesconferentie onder auspiciën van de VN, onder voor zitterschap van de twee super machten en met deelname van alle betrokken partijen. Camp David daarentegen werd afgeslo ten tussen de Verenigde Staten, Egypte en Israël. Waar zijn de VN, Syrië, Jordanië, de PLO en de Sowjet-Unie? En Camp David liquideert de Palestijnse zaak en het Palestijnse recht op zelfbe schikking. De aangekondigde „autonomie" is een feitelijke voortzetting van de Israëlische bezetting. Minister Van der Klaauw stelde daar tegenover dat de akkoorden als een eerste stap gezien moeten worden en dat een algehele vre desregeling in het Midden-Oos ten daarop zou moeten volgen met twee kernpunten: veiligheid voor Israël èn de Arabische lan den en een oplossing van het Pa lestijnse probleem. De Neder landse minister wees er trouwens op dat - hoe men ook in de Arabi sche wereld oordeelt over Sadat - de Egyptische president veel meer sympathie in het westen heeft gekweekt dan bijvoorbeeld de Israëlische premier Begin. Het was Van der Klaauw opgeval len dat de Syriërs niet eenmaal de „speciale relatie" tussen Neder land en Israël hadden gekriti seerd. Chaddam zei van de Ne derlandse Midden-Oostenpoli- tiek: „Vroeger was de Neder landse politiek compleet eenzij dig ten gunste van Israël, zelfs zó sterk dat men in Nederland wei gerde het Arabische standpunt aan te horen. Nu liggen de zaken anders. De Nederlandse regering probeert de feiten in de Arabi sche wereld onder ogen te zien. We hopen dat het Nederlandse Midden-Oostenbeleid een nog uitgebalanceerder karakter krijgt". Gisteren bezocht de Nederlandse minister het Syrische stadje Ku- neitra, eens het regionaal cen trum van de Golanhoogte, in 1967 door Israël veroverd, maar irt 1974 onder druk van de toenma lige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kis singer, aan de Syriërs teruggege ven. Kuneitra biedt een trooste loos beeld. Zelfs een leek kan zien dat de stad niet vernietigd werd door „oorlogshandelingen", zo als de Israëli's claimen, maar dat bijna alle huizen en gebouwen enkele uren voordat ze aan de Sy riërs werden teruggegeven, zijn opgeblazen. Vandaag bezoekt het Nederlandse gezelschap de ruines van Palmy ra, de Grieks-Romeinse stad midden in de Syrische woestijn. Verder staat een receptie met de Nederlandse kolonie in Damas cus op het programma, waarna vanavond minister Van der Klaauw misschien ontvangen zal worden door de Syrische presi dent Assaad. Minister Chaddam heeft de uitno diging van zijn Nederlandse col lega om ons land te bezoeken, al geaccepteerd. Dit kan worden gezien als een bewijs van hoe po sitief het bezoek van minister Van der Klaauw in Syrië gevallen is. Een bezoek waarbij beide par tijen - wat te verwachten viel - bij hun politieke standpunten ble ven, maar waarbij voor het eerst op hoog diplomatiek niveau di rect kennis genomen werd van die standpunten en de motivatie om ze te handhaven. JOHANNESBURG (UPI/Reu- ter) - President Agostinho Neto van Angola heeft giste ren op een politieke bijeen komst in Loeanda bekend gemaakt dat hy d e functie van premier en vice-premier heeft afgeschaft om de om slachtig werkende bureau cratie te stroomlijnen en ver deeldheid tegen te gaan. De Zuidafrikaanse radio die dit meldde, liet weten dat Neto sprak op een bijeenkomst ter herdenking van het feit dat de in Angola aan het bewind zijnde MPLA, de volksbewe ging voor de bevrijding van Angola, 22 jaar geleden werd opgericht. Neto verklaarde dat de twee functies door hem zijn opge heven „opdat het staatshoofd op elk tijdstip rechtstreeks contact kan onderhouden met de ministers zonder voor dit contact tussenpersonen te moeten inschakelen". Het Angolese persbureau had zaterdag gemeld dat premier Lopo do Nacimento en minis ter van economische zaken Carlos Rochadilowa ontsla gen zijn en ook uit hun func ties in het Politbureau zijn ge stoten. Neto oefende op de bijeen komst in Loeanda ook kritiek uit op de MPLA die volgens hem niet actief genoeg is in Angola en 'maar zwak is ver tegenwoordigd bij het volk' De regering zal hierin veran dering brengen. De Angolese president maakte voorts be kend dat er regeringsfunctio narissen naar het platteland gestuurd zullen worden om het bestuur daar te stroomlij nen en het contact met het volk te verbeteren. Hij zei verder voorstander te zijn van een zekere mate van particu lier, initiatief hetgeen volgens hem niet in strijd is met de socialistische politiek van de MPLA. TEHERAN (Reuter/DPA/AFP) - Met honderdduizenden tegelijk zijn de Iraniërs gisteren de straat opgegaan om te demonstreren tegen het bewind van sjah Mohammed Re- za Pahlevi, de 59-jarige monarch, die Iran al 37 jaar met bijna absolute macht regeert. Alleen al in Teheran waren er ruim een miljoen mensen op de been, en in andere plaatsen liep het aantal demonstranten in de honderddui zenden. De stoet in de hoofdstad bereikte op het hoogtepunt een lengte van 15 kilometer. De betoging begon op tientallen plaatsen met de sa menkomst van groepjes mensen Allen trokken zij op naar het cen trum, op het laatst uitgroeiend tot een grote zee van mensen. Met wel 30 man schouder aan schou der trokken zij via de grote Sjah Reza laan op naar het Shahajad- plein, waar diverse leiders van de oppositie een toespraak zouden houden. Door de onverwacht grote opkomst besloten de orga nisatoren echter de demonstran ten op te roepen rustig naar huis te gaan. Gevreesd werd dat er moeilijkheden waren ontstaan als alle betogers hadden gepro beerd een plaatsje op het plein te vinden. Rustig De betoging verliep zonder ook maar éen incident. De militairen die al geruime tijd deel uitmaken van het straatbeeld van Teheran, waren door de regering terugge trokken nadat zij de oppositie toestemming voor de mars had verleend. Voorwaarde was wel dat de betoging vreedzaam zou verlopen, wat is nagekomen. Veel stonden versteld van de strenge discipline, die on dermeer met tientallen ordebe wakers werd gehandhaafd. Elke poging om uit de pas te lopen, werd onmiddellijk de kop inge drukt. Voor veel waarnemers was het feit dat de diverse oppositie groeperingen een zo grote een heid tentoon spreidden, een te ken dat de kracht van de anti sjah beweging groot is geworden in het afgelppen jaar. Karim Sanjabi, de leider van het oppositionele Nationale Front, liep aan het hoofd van de stoet. Tegenover verslaggevers sprak hij van een historische en unieke betoging die aangaf dat de bevol king achter een beëindiging van „de dictatuur, het despotisme en de corruptie" staat. Aan het eind van de betoging werd een aantal resoluties aangenomen waarin de omverwerping van het „tirannie ke bewind" van de sjah werd geëist en de vorming van een is lamitische regering die is geba seerd op de wil van het volk. Ook werd erin de demonstratie beti teld als een vertrouwensvotum voor de belangrijkste tegenstre ver van de sjah, de 78-jarige reli gieuze leider Khomeini. Deze woont op het ogenblik in Parijs van waaruit hij de oppositie stuurt. Imüi Grote portretten van de verbannen religieuze leider Khomeini werden meegedragen i betoging die gisteren in Teheran werd gehouden. Ook elders Behalve in Teheran werd gisteren ook in elke andere plaats van eni ge omvang tegen het huidige Iraanse bewind gedemonstreerd. Net als in de hoofdstad, verliepen de betogingen rustig. Volgens de eerste berichten waren er in de provincie ongeveer twee miljoen mensen op de been. In de oliestad Abadan waren er naar schatting 300.000 betogers evenals in het zuidelijke Shiraz. In de heilige stad Gom bedroeg het aantal iets van 200.000. De betogingen waren in eerste in stantie door de Iraanse regering verboden. „Herhaald aandrin gen" van de Amerikaanse am bassadeur, William Sullivan, zorgde er echter voor dat de or ganisatoren alsnog toestemming kregen, aldus diplomatieke krin gen. De militairen kregen de op dracht zich buiten het gezichts veld van de massa terug te trek ken. Alleen op de toegangswegen tot het noordelijke deel van Tehe ran, waar het paleis van de sjah staat en veel buitenlanders een dure woning hebben, stonden tanks geparkeerd en hielden ge wapende militairen de wacht. Vanuit de lucht werd de massa in de hoofdstad in de gaten gehou den door helikopters, die voort durend de sjah op de hoogte van de situatie hielden. De meeste leuzen die de betogers meevoerden, waren van gema tigd karakter. Vaak werd slechts steun betuigd aan de oppositie. Sommige eisten het heengaan van de sjah en op anderen werd de „misdadige Amerikanen" te verstaan gegeven dat zij moeten ophoepelen. "De Amerikaanse president moet uit deze demon stratie begrijpen dat hij de meest gehate van allen is", aldus een spandoek. Julius Nyercre DAR ES SALAAM (AFP/UPD- President Julius Nyerere van Tanzania heeft gisteren felle kritiek uitgeoefend op de OAE, de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, en haar voorzitter, president Noemei- ri van Soedan, omdat zij pre sident Idi Amin van Oeganda niet veroordeeld hebben. Nyerere, die de OAE in 1963 heeft helpen oprichten, zei tegen de minister van bui tenlandse zaken van Mada gascar, Christian Remiri- chard, die op het ogenblik een bezoek aan Tanzania brengt, dat er "iets grondig mis is met het handvest van de OAE", omdat de organisatie "dient als vakbond voor de staats hoofden en hem automatisch beschermt." Het komt er niet op aan wat een staatshoofd doet, aldus de president van Tanzania, hij kan net zoveel mensen in zijn land ombrengen als hij wil en blijft dan toch beschermd door het handvest van de OAE. "Dit handvest is er niet om de volkeren van onafhan kelijke Afrikaanse naties te beschermen. Het dekt alleen de staatshoofden". Duidelijk doelend op president Amin van Oeganda verklaar de Nyerere, dat de OAE nooit een Afrikaanse fascist aan de kaak kan stellen "en toch hebben we er verscheidene". President Nyerere drong aan op een wijziging van het handvest van de OAE. ADVERTENTIE Begrafenis Golda Meir JERUZALEM (UPI) - De kist met het stoffelijk overschot van de Is raëlische oud-premier Golda Meir is vanochtend uit Tel Aviv overgebracht naar Jeruzalem waar tienduizenden Israëliets voor het gebouw van het parle ment de laatste eer aan "de moe der des vaderlands". Voor de begrafenis morgen zal er in het gebouw van de Knesset een rouwdienst zijn. Daarna zal cle stoet naar Herzlberg trekken waar de oud-premier zal worden begraven naast het graf van haar voorganger, Lefi Esjkol. Op ver zoek van de overledene zullen er geen toespraken worden gehou- OSLO-JERUZALEM (GPD) - Tij dens de uitreiking van de Nobel prijs voor de vrede in Oslo heb ben zowel de Israëlische premier Begin als president Sadat van Egypte gesteld dat zij willen blij ven werken aan een vredesver drag tussen beide landen. Uit de rede van Sadat, die zoals was aangekondigd niet zelf naar Oslo kwam; hij stuurde een naaste medewerker. S^jed Marei, blijkt echter dat Egypte een vredesver drag alleen realiseerbaar ziet wanneer alle partijen, inclusief de Palestijnen, daarbij zijn be trokken. Begin zei niets over de Palestijnse rechten, maar prees het Joodse volk dat de vrede bemint en na eeuwen is terugge keerd naar het land van zijn voor vaderen" De uitreiking van de Nobelprijs werd op de Israëlische tv bij wijze Demonstranten, die zich met kettingen hadden vastgeklonken, worden door de politie in Oslo verwijderd. van uitzondering in kleur uitge zonden, maar heeft in het land weinig indruk gemaakt. Al voor dat Begin vrijdag naar Oslo af reisde had hij van vriend en vij and te horen gekregen het voor beeld van Sadat te volgen, en thuis te blijven zolang de vrede tussen Israel en Egypte niet offi cieel is getekend. Sadats afgezant in Oslo, S^jed Marei, zei met een duidelijke verwijzing naar Be gins toespraak: „Hel is nu de tijd om over vrede te onderhandelen in plaats van propaganda te ma ken voor eigen ideeën". Op verschillende plaatsen in Oslo werd gedemonstreerd tegen de toekenning van de vredesprijs aan Sadat èn Begin. In het cen trum van Oslo werden Israëlische vlaggen verbrand; Arabische demonstranten protesteerden tegen de Camp-Davidakkoorden omdat zij vinden dat de Palestijn se rechten daarin niet worden ge garandeerd. Het kwam nergens tot ernstige incidenten. De vredelievende taal tijdens de Nobelprijs-uitreiking kan niet verhullen dat het er sinds Camp David niet meer zo slecht heeft voorgestaan met de vredeson derhandelingen. De Israëlische minister van defen sie, Weizman, acht de kansen op een vredesverdrag vijftig pro cent, en Weizman staal als opti mist bekend. Israel wil niet ver der onderhandelen, maar het ontwerpverdrag tekenen zoals het nu is. Egypte wil een tijd schema voor de Palestijnse auto nomie, en wijziging van de ver dragtekst wat betreft Egypte's defensieverplichtingen ten aan zien van andere Arabische lan den. Egypte wil die verplichtin gen in geval van een Israëlische aanval kunnen nakomen. Een tweede domper op de feest vreugdevan Begin is de dood van Golda Meir, die dinsdag begra ven zal worden. Haar dood heeft de aandacht voor de vredesprijs overschaduwd. De Israëlische regering neemt wat de vredesbe sprekingen betreft een afwach tende houding aan. De Egypti sche premier Halil is uiteindelijk terug naar Cairo gegaan zonder Dajan of Weizman te ontmoeten, zoals hij had voorgesteld. Israel wil de missie van Vance afwach ten. Vance komt vanavond of morgenochtend uit Cairo naar Is raël, eerst om de begrafenis van Golda Meir bij te wonen, met een Amerikaanse delegatie van 42 man, onder wie de moeder van president Carter, en Henry Kis singer en vervolgens om voor 17 december te proberen het Egyp- tisch-Israëlische vredesverdrag rond te krijgen. Op die datum loopt de termijn van drie maan den af die in Camp David voor de ondertekening was uitgetrok ken. Verwacht wordt dat Vance op en neer zal gaan pendelen tussen Je ruzalem en Cairo als dat enige zin heeft. Zo niet, dan zal hij de par tijen voorstellen de onderhande lingstermijn met een maand te verlengen tot 17 januari. Onmiddellijk na zijn aankomst in Cairo, gistermiddag, had Vance een anderhalf uur durend ge sprek met de Egyptische presi dent Sadat. Hij karakteriseerde dat na afloop als 'zeer goed, op bouwend en volledig" De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken zal na het bijwonen van de begrafenis van Golda Meir (Vance wilde niet zeggen of de geruchten juist zijn dalhij daarbij zal worden vergezeld door een hooggeplaatste Egyptische func tionaris) direct weer terugkeren naar Cairo om de besprekingen voort te zetten. eg in schudt de hand van de afgev i Egypte,Sajed Achmed Marei, nadat hu de vrede was uitgereikt. Poggenpohl Form 2000 FP84 geprofileerd groen eiken De Poggenpohl FP 84 Een keuken waarvan het doordacht design ook na n kwart eeuw nog even aktueel zal zijn als vandaag Karakteristiek zijn de geprofi leerde panelen met in verstek bewerkte lijsten Van onvergan kelijk eiken Diepgroen gebeitst b v Gebr Rolff's Handelmij industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Openingstijden maandag t vri|dag 9 00-12 30 uur en vai 13 30-17 00 uur Zaterdag van 9 00-13 00 uui Ook donderdagavond van 19 00-21 00 uur Ook m mahonie, sluit fraai aan bij het Engelse stijlmeubel Met de Poggenpohl FP 84 biedt Poggenpohl U een unieke mogelijkheid om Uw keuken op geheel individuele wijze in te richten Poggenpohl keukens zijn na jaren nog steeds even aktueel als vandaag In de overzichtelijk ingedeelde Rolff toonzalen ziet U de Poggenpohl keukens in alle modellen en uitvoeringen De Rolf! advies- en tekenafdeling verzorgt vrijblijvend de ont werpen en werkt ook de instal latie-tekeningen uit De Rolff servicedienst staat garant voor een juiste montage

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7