I - Actief in vrije tijd Rotogravure-gevel nog niet gesloopt Sexboekjes ontvreemd Auto totaal vernield MAANDAG 11 ECEMBER 1978 LEIDEN - Het lijkt alsof de tijd in het Leidse Ververshof hor.derd jaar heeft stilgestaan. Twee bejaarde mengen wonen daar in een krotwo ning. Zonder gas en licht, zonder toilet. In eeh omgeving vol raten en an der ongedierte. Toestanden die niemand vandaag de dag nog voor mogelijk zou houden. Maar hoe ongelooflijk het ock klinkt een toestand die anno 1178 nog in Leiden voorkomt. Zoider dat iemand er iets aan doet. De GG en GD en de woningbouwvereni ging die het hof in behser heeft, weten weinig of niets. Bij de ge meente moet de situate wel be kend zijn. Wethouder Verboom van volkshuisvesting is telf in het Ververshof wezen kijken. Ieder een die komt kijken schudt het hoofd, maar niemand doet iets. Het bejaarde echtpaar kan ver kommeren. Het woninkje van het oude echt paar Lips wordt aan het gezicht onttrokken door een rijtje keuri ge woningen in de Vewerstraat. Een poort geeft toegaig tot het hof. De eerste indruk .s dat het echtpaar woont op een vuilnis belt. Rond de onbewoonbare krotten ligt het vol riet allerlei troep. Er lopen een paar zwerf katten rond. Het stirat. De toe stand, is bijna onbeschrijflijk. Het huisje van het benarde echt paar ligt aan een snul pad, hele maal achter in hef hof. Voor hun huisje staat een afrastering met daarachter een sloot. Het wo ninkje is niet meer dan een bouwvallig krot tussen troostelo ze dichtgemetselde panden. De bejaarde mensen leven er in zeer behoeftige omstandigheden. De oude heer Lips heeft last van reuma en is slecht ter been. Zij vrouw maakt eer zenuwachtige indruk, kijkt schichtig om haar heen als er vreemde bezoekers in het hof zijn. Emmer Het echtpaar Lips heeft geen gas en geen licht, alleen water. Zo wo nen ze al jaren. Hun toilet is al lang kapot. Ze doen hun behoef ten op een emmer. Dat wordt met alle andere vuilnis in de gracht voor hun huis gegooid. Een gracht die inmiddels is veranderd in een stinkend open riool. Als het koud is sprokkelt de bejaarde vrouw wat hout bij elkaar om een vuurtje te maken dat hun huisje kan verwarmen. Het risico van brand is vrij groot. Koken doen de oudjes op butagas. Een ge vaarlijke situatie volgens de om wonenden omdat onduidelijk is of het bejaarde echtpaar het al lemaal wel aan kan. Stumpers De oude heer Lips (84 jaar) zegt "Ik blijf hier net zo lang zitten totdat ze me een andere woning aanbie den. Ik ben te oud om daar zelf nog voor te gaan lopen". De on- wonenden maken zich ernstig zorgen. Mevrouw van Munsteren wiens woning aan het Ververshof grenst zegt "Het zijn stumperds maar wij kunnen niets doen. Ik ben onlangs nog naar de GG en GD toegeweest maar daar werd ik van het kastje naar de muur gestuurd. Een jaar of vijf geleden is de reinigingsdienst hier eens geweest om de boel te ontsmet ten, daarna hebben ze zich nooit meer laten zien". Mevrouw Zwart, directeur van de GG en GD, deelt desgevraagd mee dat men bij de GG en GD niets van de situatie afweet. "Wij kunnen pas wat doen als onze hulp wordt in- Deel voormalige leao-school in Noordeinde wordt gesloopt -iEIDEN - De voormalige Leao- school aan het Noordeinde wordt gedeeltelijk gesloopt. Het schoolgebouw, dat bijna een jaar heeft leeggestaan, is aangekocht door de Westland Utrecht Pro ject-ontwikkelingsmaatschappij. Dit is dezelfde maatschappij die indertijd het Rotogravure-com- alex heeft gekocht en daar nu lieuwbouw zal neerzetten. Ook :al een gedeelte van de woningen «an het Noórdeinde, die even- éns tot dit Complex behoorden, vorden gerenoveerd. Wat er met het vrijkomende achter- terrein van de leao-school aan het Noordeinde zal gebeuren, staat nog met vast. De WUPO zelf denkt aan een aantal woningen in de premiesfeer, maar is daarover nog met de gemeente in onder handeling. Het voorste gedeelte van de school aan het Noordeinde zal worden gerenoveerd. Dit deel is aange kocht door een architectenbu reau, dat daar zijn kantoren zal vestigen. geroepen", aldus mevrouw Zwart. De woning van de familie Kuisen grenst aan de andere zijde van het Ververshof. De heer Kuisen heeft ook al het nodige ondernomen om aan de onhoudbare toestand in het hof een eind te maken. "In de sloot achter het hof zwemmen ik weet niet hoeveel ratten", ver telt hij. Op de TV waarschuwen ze datje meteen de gemeentelijke reinigingsdienst moet bellen als je een rat ziet. Ik heb al zeker vijf keer gebeld en gevraagd of ze ook niet alle rommel weg willen ha len. Maar de gemeentelijke reini gingsdienst laat niets van zich horen". Mevrouw van Munsteren zegt 's Zomers kunnen we aan de achterkant niet eens de ramen openzetten want dan zit het hof vol met vlooien. Het is verschrik kelijk" Gemeente De gemeente wil het Ververshof renoveren. Wethouder Verboom zei echter in de laatste vergade ring van de commissie volks huisvesting, dat hij er een hard hoofd in heeft of de renovatie plannen wel door zullen gaan. Eerder heeft de wethouder zich uitgesproken voor afbraak van de krotten. Gemeente-ambtenaar Van der Wardt meent echter dat er een goede kans is dat de op knapbeurt snel kan beginnen. De heer Van der Wardt is tevens be stuurslid van de woningbouw vereniging Werkmanswoningen die de hofjeswoningen in beheer heeft. Hij legt uit dat de wens van de woningbouwvereniging is om het Ververshof te renoveren. De toestand waarin het bejaarde echtpaar leeft is hem niet hele maal bekend. 'We worden door de gemeente misleidt", zeggen de bewoners van de aan Ververshof grenzende woningen. André Kuisen: "Er zijn al drie renovatieplannen ge maakt. In het eerste plan zouden de veertien woningen worden verheeld tot 7 woningen. Dit plan werd door het ministerie afge keurd omdat het te duur was. Daarna is een plan ontworpen om alle veertien woningen te renove ren. Als dat plan niet voor 1 fe bruari rond is gaat het ook weer niet door. Niemand weet wat er dan zal gebeuren. De gemeente houdt ons eigenlijk gewoon aan het lijntje". De omwonenden zijn vóór sloop van het Ververshof. "In het ver leden, toen het hof nog helemaal bewoond was, hadden we altijd veel last van burengerucht", ver telt mevrouw Van Munsteren. Het hof is alleen bereikbaar via de 32 meter lange toegangspoort die tussen de huizen in de Verver- .waffSgwc- jrrr 9 - m •I Dichtgeslagen panden en veel rommel. Hi lt woont het bejaarde echtpaar Lips straat loopt. "Dat gaf altijd veel lawaai van bromfietsen en met feestjes. Dat willen we in de toe komst niet meer meemaken", al dus mevrouw Van Munsteren. Vraag De vraag rijst in wiens belang de renovatieplannen eigenlijk wor den doorgedrukt of opgehouden. De oude bewoners zeggen niet meer terug te willen naar een ge renoveerd Ververshof. De wo ninkjes zullen trouwens onge schikt zijn voor gezinnen. Geble ken is dat hofjeswoningen bij LAFV-avond )e Leidse Amateur Fotografen Vereniging houdt vanavond een bijeenkomst in 't Brug- gehoofd aan de Steenschuur 11. Enkele leden zullen hun kleurendrukken laten zien, terwijl Ruud van der Brugge ilia's zal vertonen, onder neer uit Suriname. De bij- tenkomst begint om acht lur. Slreekcommissie Destreekcommissie Leiden en ongeving houdt vanavond cui huishoudelijke vergade- riig in Holiday Inn aan de Hiagsche Schouwweg. Doel van de streekcommissie is om de bevolking te activeren om mee te doen aan inspraak op het provinciaal ruimte lijke beleid. De agenda ver meldt onder meer een ver slag van de werkgroep stede lijke recreatie. Verder krij gen alle aanwezigen de gele genheid bepaalde proble men onder aandacht van de streekcommissie te brengen. De vergadering begint om acht uur. Postduivensport De Leidse postduivenvereni ging "De Sleutelstad" orga niseert woensdag 13 decem ber een informatieavond voor diegenen, die iets meer over de postduivensport wil len weten. Zo zal er een film over de vliegsport worden vertoond en is er gelegen heid om vragen te stellen aan vooraanstaande liefhebbers o.a. de heren N. Vellekoop, T. v. d. Berg en v. d. Burgh. Ver der zullen aanwezig zijn be stuursleden van de kust strook RPB en LCC afd. West. De avond wordt ge houden in gebouw "De Ze vensprong" aan de Bern- hardkade. Aanvang 8 uur, toegang gratis. Postduivensport (2) "De Reisduif' hield afgelopen weekeinde een tentoonstel ling. De ereprijzen gingen na de keuring door de Hagenaar G. Matser naar: G. v. d. Tang: mooiste duif van de tentoon stelling en mooiste oude dof fer, N. v. d. Dop en Zn.; mooi ste oude duivin en W. v. d. Hoogt: mooiste jonge doffer en mooiste jonge duivin. Hengelsport Hengelsportvereniging "De Sportvrienden" viste de Ode wedstrijd in de Oude Rijn. Met 15 vissers werden 423 vissen gevangen met een to taal gewicht van 34.270 gram. De uitslag na drie uur vissen was: 1. A. Doesburg 2790 gram (41 stuks), 2. D. Schouten 2400 (42), 3. E. Mooybroek 2380 (44), 4. T. Kneyboer 2150 (41), 5. C. Schouten sr. 1830 (31), 6. W. Schouten sr. 1760 (31), 7. B. IIonsbeek 1750 (30), 8. A. IIo- gervorst 1600 (29), 9. Chr. Schouten 1510 (29), 10 B. v. Went 1410 (29). bejaarden nog maar weinig in trek zijn. De afgelopen jaren is verder regel matig gebleken dat bij een sociaal volkshuisvestingsbeleid, waarin renovatie een belangrijke plaats inneemt, de menselijke kant nogal eens in de knel komt. Er wordt in de stoelen op het stad huis soms te gemakkelijk gepraat juder tweemaal voor lange tijd uit hun eigen wo ning moeten. In het geval van het Ververshof wordt de onleefbare situatie waarin het bejaarde echtpaar leeft door alle betrokken instan ties zelfs volledig opzij gezet. Er wordt alleen gesproken over re novatieplannen zonder dat men zich de vraag stelt hoe deze men sen geholpen kunnen worden De vraag lijkt daarom gerechtvaar digd in hoeverre zo'n volkshuis- JAN RIJSDAM Spontane groep „Open schoor' LEIDEN - Het Vormingscentrum voor jonge volwassenen Troef wil bij voldoende belangstelling be gin januari een "spontane groep Open School" starten. Vanaf sep tember 1977 draait er in Leiden een proefproject Open School. Omdat daaraan maar een beperkt aantal mensen kan meedoen, heeft Troef het plan opgevat om gebruik te maken van de moge lijkheid ook groepen buiten de officiële proefprojecten gebruik te laten maken van het materiaal van Open School. Aan de nieuw te beginnen groep kunnen mensen tussen de 17 en 30 jaar meedoen. Het is met name bedoeld voor mensen met weinig opleiding (vijf jaar lagere school tot ongeveer twee jaar voortgezet onderwijs). In een project Open School wordt in de eerste plaats gewerkt in een groep met bepaalde thema's, "wonen in Leiden" bijvoorbeeld. Zo'n thema kan op verschillende manieren worden aangepakt, bijvoorbeeld door middel van film, excursie, discussie, enz. Daarnaast kunnen de deelne mers een aantal keuzevakken kiezen, zoals Engels, Nederlands en rekenen. Wie belangstelling heeft voor het project kan zich melden bij Troef, Noordeinde 2a, tel. 130494. LEIDEN - De sloop van de voorge vel van het voormalige Rotogra vure-complex op het Noordein- de, die zaterdagochtend om vijf uur zou beginnen, is niet doorge gaan. De aannemer, de firma Jan sen uit Nieuw Vennep, durfde het gezien de weerberichten vrijdag avond, niet aan. Jansen: "Ze gaven regen op, en we waren bang voor gladheid 's och tends vroeg. Dat risico kun je niet nemen. Achteraf gezien had het wel door kunnen gaan". Als de weerberichten gunstig zijn, zal de gevel nu dinsdagochtend gesloopt worden. Het voornemen is om dan, evenals zaterdag het plan was, om vijf uur in de och tend te beginnen. Naar verwach ting zal het deel van het karwei dat vanaf het Noordeinde moet gebeuren tot tien uur duren. De rest van het werk kan vanaf de achterkant gedaan worden. Ge durende het werk aan de Noord einde-kant zal de politie het ver keer regelen, het draaiboek lag zaterdag al klaar. Het Galgewater en de Weddesteeg zullen dan voor alle verkeer zijn afgesloten. LEIDEN-Twee mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag van de sexboetiek op de Haven een ruit ingeslagen en uit de eta lageruimte eental sexboekjes ontvreemd. Aan de hand van een door omwonenden opgegeven signalement kon de politie de zelfde nacht (om drie uur) nog één van de daders aanhouden. De 19-jarige Leidenaar werd op de Willem de Zwijgerlaan opgepakt. Na verhoor op het politiebureau is hij zondagochtend weer heen gezonden. De tweede dader is nog niet achterhaald. Man gewond onder brug LEIDEN - Een 20-jange Leidenaar is gistermiddag rond kwart voor zes door de eerstehulpdienst vanonder de Hoogkamerbrug (Voorschoterweg) opgepikt. De man lag daar met een bloedende hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding. Volgens vrienden was hij met zijn fiets ge vallen. Volgens de politie was er drank in het spel. Het slachtoffer is in elk geval naar het Acade-* misch Ziekenhuis gebracht. Caférnzie LEIDEN - In een café in de Janvos- sensteeg ontstond gisteravond ruzie tussen twee bezoeksters. De dames gooiden glazen bier naar elkaar. Aanleiding was een kin derruzie; gevolg dat één van de vrouwen een wond in het gezicht opliep. De eerstehulpdienst be handelde de vrouw ter plaatse, terwijl de politie de gemoederen kalmeerde. LEIDEN- Dc auto van een 23-jarige man uit Leiderdorp werd zater dagavond totaal vernield bij een botsing op de kruising Lammen- schansweg, De Sitterlaan. De be stuurster van een andere auto, een 40-jarige vrouw uit Leider dorp, verleende komende vanuit de De Sitterlaan geen voorrang aan de op dc Lammenschansweg rijdende wagen. De auto van de vrouw liep aan de rechter voor zijde beschadigingen op. Per soonlijk letsel deed zich niet LEIDEN - De 27-jarige buitenlan der C.C. is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 24.00 uur op het Rapenburg door een nog onbe kende met een steen op het hoofd geslagen. De man uit El Salvador, die in Leiden woont, liep daarbij een ernstige hoofdwond op.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3