KNSB-leden slaan aanval op het schaatsbestuur af 'Harder optreden hij selectie voor de Spelen' Nog vier kanshebbers in interzönetoernooi Doek valt voor Van Helden na matige tien km Van Beusekom pakt tiende titel badminton „GOEDWILLENDE BESTUURDERS VAN FRAUDE BETICHT" Spartaan boos op Hercules MAANDAG 11 DECEMBER 1978 sport UTRECHT (ANP) - Het boegeroep overstemde zijn woorden. Een afkeu rend gehoon klonk uit vele monden. Peter de Groot, afgevaardigde van de Alkmaarse ijsclub en ex- lid van de landelijke tech nische commissie van de KNSB, voelde dat de laat ste poot onder zijn stoel was weggezaagd. Vernie tigd was hij door de rest van de vergadering. Voor zitter Herman van Laer hoefde niets meer te zeg gen, de grote opponent die hem en zijn bestuur van financiële onjuistheden had willen betichten was door de leden van de KNSB verslagen. Dit onverkwikkelijke moment - "een dieptepunt in onze geschie denis" sprak één van de aanwezi gen - speelde zich zaterdagmidag af tijdens de 96ste algemene ver gadering van de KNSB in Utrecht. In al die jaren daarvoor had het verloop van de algemene vergadering van de schaatsenrij- dersbond geen onplezieriger verloop gekend dan op deze voor de bond zo "gedenkwaardige" negende december 1978 in Utrecht. Op papier leek deze zitting van de bond een "vluggertje" te zullen worden. Slechts de verkiezing van een nieuwe penningmeester en secretaris en een aantal se cundaire reglementswijzigingen leken zaken waarover uitvoerig gepraat zou kunnen worden. Doch het bestuur van de KNSB en de afgevaardigden van de vele ijsclubs hadden buiten de waard gerekend. Verkeerde weg Sinds vele jaren beweegt Peter de Groot zich al in de KNSB. Een figuur met ideeën, dat zeker. Want zei voorzitter Herman van Laer enkele maanden geleden niet "Het zou toch zonde zijn als we hem verliezen. Hij loopt over van ideeën, alleen bewandelt Pe ter te vaak de verkeerde weg" Peter de Groot heeft die woorden zaterdag in Utrecht dubbel en dwars waargemaakt. De bestuurder van het gewest Noord Holland die twee maan den geleden moest accepteren dat zijn "macht" via de landelijke technische commissie werd afge sneden, zinde op wraak. Hij voel de zich teruggezet nu de eindve rantwoordelijkheid volledig bij de trainers is komen te liggen en de LTC slechts een adviesorgaan is. Via de algemene vergadering hoopte De Groot nog eenmaal vernietigend uit te kunnen halen. "Kapot" ""Hij wil de boel gewoon kapot heb ben", sprak een medebestuurslid uit zijn gewest, nadat De Groot zijn eerste aanval had gelanceerd. Die aanval zette hij in met een brief. Een week voor het begin van de algemene vergadering viel op het bondsbureau van de bond een brief op de mat waarin De Groot om opheldering vroeg over een aantal naar zijn smaak on duidelijke zaken in de begroting van het afgelopen seizoen. Het moet gezegd, De Groot had zijn huiswerk goed gedaan. Met deze brief had De Groot de hoop het bestuur te overrompelen. Im mers de tijd zou ontbreken om de balans en de rekening en verant woording over het afgelopen jaar nog eens nauwkeurig uit te spit ten. Echter De Groot vergiste zich in de slagvaardigheid van zijn bestuur. Dat schakelde het accountants bureau in dat voor de KNSB aan de hand van de administratie de rekening en verantwoording over 1977-78 had samengesteld, als mede de balans per 30 juni 1978. Antwoorden En zo vond De Groot niet goedwil lende amateurs tegenover zich, maar wel de directeur van het ac countantsbureau, de heer Kui per, die op alle vragen in de brief gesteld een adequaat antwoord had. De vergadering knikte in stemmend, van onjuistheden was geen sprake. Men voelde zich van een last bevrijd. Jacques de Koning, oud-begeleider van de kernploeg en momenteel lid van de technische commissie ad interim vond de juiste woor den: "Zeven jaar ben ik niet op deze vergadering geweest. Als ik dit allemaal hoor stijgt het schaamrood me naar de kaken. Hier worden goedwillende be stuurders van fraude beticht. Een schande. Waar praten we over. Ik hoor zojuist dat de vorige LTC, waar ook de heer De Groot in zat, de meeste onkosten heeft ge maakt. Laten we onze aandacht besteden aan schaatsenrijden. Dit is een prestigezaak tussen De Groot en een groot deel van het bestuur. Het stinkt" PAGINA 15 UTRECHT - Wim Comello, die zater dag tijdens de algemene vergadering van de KNSB in Utrecht aftrad als se cretaris is door de KNSB tot erelid be noemd. Comello heeft precies 28 jaar de KNSB in vele functies gediend. Hij blijft wel directeur van de bond. Jacques de Koning was niet de eni ge die er zo over dacht. De con troverse leek beëindigd. Na de keiharde uitspraken van accoun tant Kuiper was het spel van De Groot uit. Tot het punt bestuurs verkiezing aan de orde was. Op voorstel van het bestuur waren in de ontstane vacatures (Comello als secretaris en Zeekant de zo fel aangevallen penningmeester) respectievelijk de heren Sol en Nuy voorgedragen. Tegenkandi daten: géén. Echter op het moment dat Van Laer zijn hamer opnam om het voor stel te bekrachtigen sprong De Groot op en riep uit: "U, voorzit ter bent ook aan de beurt om af te treden. Deze bestuursverkiezing is niet reglementair. Ik vraag om schorsing opdat nieuwe kandida ten kunnen worden aangewe- Opnieuw en dat al na vele uren ver gaderen dreigde de vergadering te verzanden. Het reglementen steekspel tussen Van Laer en De Groot duurde echter zeer kort. Dankzij de interruptie van Henk Lamberts die uitriep: "Als we naar deze man blijven luisteren dreigt onze bond langzamerhand onbestuurbaar te worden. Nu moet het afgelopen zijn". Met het boegeroep en het applaus viel het doek voor De Groot. Zijn spel was uit. Voorgoed. KNAU-voorzitter De Beer („atletiekploeg voor EK was veel te groot GRONINGEN (ANP) - Voor de tiende maal in haar carrière heeft Joke van Beusekom gisteren in Groningen beslag gelegd op de nationale badmintontitel. Voor de zoveelste keer moest eeuwige rivale Maijan Ridder het hoofd buigen. Dat deed zij trouwens niet zonder slag of stoot, want er moest een derde, beslissende set aan te pas jomen. De eerste set was voor Maijan Rid der, mede omdat Joke van Beu sekom wat moeilijk op toeren kwam. In de spannende tweede set moest er bij een 9-9 stand een verlenging aan te pas komen. Jo ke van Beusekom bezat de sterk ste zenuwen en won met 12-9 Daarmee- was het verzet van Marjan Ridder definitief gebro ken. De derde set werd een ruime 11-4 overwinning voor Joke van Beu sekom, die na afloop bekende grote moeite met Maijan Ridder te hebben gehad: "Het is de zwaarste finale geweest die ik heb gespeeld" Bij de heren ging de titel zoals ver wacht naar Rob Ridder. Ook hij stuitte op veel tegenstand. Guus van der Vlugt speelde beter dan werd verwacht, maar moest toch uiteindelijk buigen voor de gro tere routine van Ridder. Setstan den: 15-9 en 15-7. Joke van Beusekom, Maijan en Rob Ridder behaalden ieder twee titels. Joke greep met Marjan in het damesdubbel het kampioen schap en Rob en Maijan legden beslag op de titel in het gemengd dubbel. Het herendubbelspel werd gewonnen door het gele genheidsduo Herman Leidel- meyer en Guus de Vogel. Tijdens de kampioenschappen heeft Jan Frohlich zijn achillis- pees gescheurd. De speler van het Voorschotense Vlietwijk, liep zijn blessure op in de derde ronde van het heren dubbelspel. Squash Op de Nederlandse kampioen schappen squash in Amstelveen hebben Robert-Jan Anjema en Ineke Zevenhoven hun vorig jaar veroverde titels geprolongeerd. In het heren enkelspel versloeg Anjema Ric Zandvliet. In de eindstrijd van de dames ver sloeg Ineke Zeevenhoven Livy Jacobs. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) gelooft nog steeds in het trainingsplan, dat dit jaar is ingegaan en ik elk geval tot de Olympische Spelen van Moskou zal doorlopen. "Wij heb ben dit jaar nogal wat moeilijkheden gehad", aldus voor zitter Wim de Beer zaterdag in zijn openingswoord van de Unieraadsvergadering in Utrecht, "maar het bestuur is er van overtuigd dat het een goed plan is" De KNAU-voorzitter gaf toe dat bij de samenstelling van de afvaar diging naar de Europese atle- tiekkampioenschappen in Praag fouten zijn gemaakt. "De ploeg was veel te groot maar dat hing ook samen met de problemen die in augustus rond enkele trainers ontstonden. Voor wat de selectie voor de Olympische spelen be treft zullen wij dan ook veel har der moeten optreden en selectie ver te werk gaan" Optimistisch De KNAU heeft optimistische ver wachtingen ten aanzien van de nieuwe trainingscoördinator Bob Boverman. die onlangs werd aangesteld. "Het is financieel nog niet mogelijk een trainingscoör dinator volledig in dienst te ne men maar de vooruitzichten wat dat betreft zijn niet slecht. Boverman komt op fifty-fifty ba sis in dienst van de KNAU en daardoor zal het mogelijk zijn op bepaalde zaken attenter te reage- De najaarsvergadering van de Unieraad, waar vooral technische besluiten moeten worden geno men, verliep zaterdag uitermate rommelig omdat voortdurend met agendapunten geschoven werd. Zo werd de gehele ochtend besteed aan wijzigingen van de statuten en dientengevolge bleef in de middaguren vrijwel geen tijd over voor zaken die de echte atletiekbeoefening betroffen. Van het unieparlement, de Unie raad, gaat de laatste jaren zeer weinig uit. Van de veertig leden hebben er zeventien nog nooit een mond open gedaan en twee leden zijn op de vijf vergaderin gen van de laatste twee jaar nooit verschenen. Bovendien verlaten velen al halverwege de vergade ring. Zo was het opvallend dat niemand van de afgevaardigden nu precies wilde weten wat pre cies de oorzaken waren van de problemen rond de trainers in het afgelopen seizoen. Voorzitter De Beer, die in zijn openingswoord de gang van zaken chronologisch uit de doeken deed, verwees Unieraadsleden die vragen wil den stellen over dit onderwerp naar de rondvraag. Dit agenda punt kwam nauwelijks aan de orde omdat men om vijf uur de zaal in Utrecht moest verlaten. Mede daardoor kreeg ook een agendapunt betreffende de com petitie, dat bovendien slecht v voorbereid, niet de nodige a dacht. Uitbreiding t Jos Hermens: Voor aangepast schoeisel GRONINGEN (ANP) - Hans van Helden heeft gisteren op de kunstijsbaan van Groningen de tweekamp met Joop Pasman om een plaats in de nationale schaatsploeg voor de wedstrijd tegen Noorwegen (komend weekeinde) verloren. Pasman liet op de eerste tien kilometer van dit seizoen, de afstand die als kwalificatie was gekozen, een tijd van 15.53.3 afdrukken. Van Helden kwam niet verder dan 16.07.8. Piet Kleine bleek op deze afstand het best op dreef. Met een tijd van 15.35.1 verbeterde Kleine het baanrecord van Groningen ruim. Dat oude record stond met 15.52.1 ook op zijn naam. Hilbert van der Duim werd gisteren tweede met een tijd van 15.40.3. De volgende all-rounders komen nu voor Nederland in Larvik tegen Noorwegen uit Klaas Vriend, Iep Kramer, Frits Schalij, Piet Kleine, Hilbert van der Duim en Joop Pasman. Uitslag van de 10.000 meter was: 1. Kleine 15.35.1; 2. Van der Duim 15.40.3; 3. Rien de Roon 15.48.4; 4. Pasman 15.53.3; 6. Vriend 15.58.2; 10. Van Helden 16.07.8; 15. Schalij 16.53.4; Kramer werd gediskwalificeerd. Tijdens internationale schaatswedstrijden voor sprinters in het Zweedse Gothenburg is Sies Uilkema op een eerste plaats geëindigd. Uilkema won drie afstanden. Zaterdag won hij samen met Lieuwe de Boer de 500 m in 39.2 sec en (alleen) de 1000 m in 1.20.0 sec. Gisteren was de Fries op de 500 meter weer de snelste. Ditmaal met een tijd van 39.7 sec. Op de kilometer eindigde hij op een tweede plaats (1.21.1) achter Johan Gra- nath (1.20.3) die in het eindklassement op een tweede plaats zou eindi gen. Het KNAU-bestuur zal op de jaar vergadering in maart in elk geval met twee leden tot zeven worden uitgebreid. Er zullen zeker drie nieuwe bestuursleden moeten worden gekozen want Ir. Herman Coenen, die in maart van dit jaar in het bestuur kwam, heeft al aangekondigd te zullen vertrek ken. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat nog een tweede zit tend bestuurslid vertrekt. De Beer wilde overigens op een. vraag van een van de Unieraads leden ("Wij kunnen dan gelijk kandidaten aandragen voor die openvallende plaatsen.") wie dan wel zouden opstappen, niet in gaan. Het KNAU-bestuur gaat met de NKS nog eens praten over de kwaliteitszetel waarop deze organisatie gezien oude overeen komsten in het bestuur van de KNAU recht heeft. Een voorstel om de leeftijd voor overgang naar de veteranen van veertig jaar te rug te brengen tot 35 jaar, haalde het niet. Hermens Jos Hermens gaat in januari naar Amerika, waar hij de gast is van de orthopedische afdeling van een Amerikaanse sportschoen- firma, die de Nijmegenaar uitno digde. "Het is voor mij een buitenkansje, omdat men in Amerika bij dat bedrijf, die vier of vijf orthopedis ten in dienst heeft, hard werkt op het gebied van research. Ik hoop dat men er in slaagt voor mij aan gepast schoeisel te verwezenlij ken", aldus Hermens, die enkele weken geleden door de arts Her mans aan zijn achillispees werd geopereerd. Een operatie die noodzakelijk werd na zijn tijdens de Europese kampioenschappen in Praag opgelopen blessure. "Dr. Hermans staat helemaal ach ter deze Amerikaanse reis. Er zal daar in Beaverstone door des kundigen een studie van de voet worden gemaakt, waarbij ook het feit dat m'n ene been anderhalve centimeter korter is dan het an dere in het onderzoek zal worden betrokken", aldus de weer hee licht trainende Hermens. AMSTERDAM (ANP) - Jan Timman en Tony Miles hebben dit weekeinde in het Amsterdamse zone- toernooi voldaan aan de hoge verwachtingen, die zij aan hun stand verplicht zijn. Miles manoeuvreerde zich langs Roos en Keogh. Met enige veine op het eerste gezicht, waarbij dient ge zegd, dat de Brit het geluk nu al zo vaak naar zijn hand heeft gezet, dat anali- tici er een bepaalde syste matiek in beginnen te ont dekken. Jan Timman, die zaterdag vrij was, wierp in de twaalfde ronde de Brit Jonathan Simon Speelman uit de race. Dankzij die krachtige actie is het aantal kandidaten voor de twee promotie brengen de plaatsen gereduceerd tot vier. Met nog drie ronden te spelen, staan Miles en Timman op 9 uit 11. Stean en Sosonko volgen een half punt daar achter. Naast Speel man mag ook Kick Langeweg zich uitgeschakeld achten. In een kwalitatief hoogstaande partij werd Langeweg - met zijn veertig jaar de oudste van de deelnemers - zaterdag onderuit gehaald door Sosonko. Het was een Hollandse partij, waarin wits aanval op de damevleugel juist iets sneller liep dan zwarte acties op de ko ningsvleugel. Langeweg herstel de zich keurig van deze eerste nederlaag door gisteren met posi tionele middelen van de 18-jarige Rivas te winnen. Meer dan een plaats bij de eerste zes zit er voor hem echter niet in, evenmin trouwens voor Ligterink, die za terdag tegen Stean met zwart op de 20e zet een pion offerde, zon der in ruil daarvoor het beoogde tegenspel te krijgen. Recht Het is opmerkelijk hoe vaak in een toernooi als dit, waarin de krachtsverschillen aanzienlijk zijn, het recht van de sterkste wordt gekoppeld aan het recht op het meeste geluk. De Fransman Roos bouwde zaterdag ten koste van veel bedenktijd een redelijke stelling op tegen Miles, maar ver galoppeerde zich in de eindfase Bij zijn poging om via de zether- haïing een reglementaire remise af te dwingen, vergiste hij zich een zet en was toen prompt verlo ren. De dag erop kwam Keogh zonder voordeel uit de opening. Maar de Ier, die al meer punten heeft behaald dan hij had kunnen dromen, vergat op het juiste mo ment remise aan te bieden en werd toen alsnog opgepeuzeld. Jan Timman kreeg ook een kni poog van het geluk, toen Speel man in het gecompliceerde mid denspel in een moment van schaakblindheid de derde zet van een combinatie als eerste uit voerde. Terwijl zijn tegenstander zich de haren uit de baard plukte van spijt, reageerde Timman koeltjes. Hij drong met zijn koning de zwarte pionnenstelling binnen en toen Speelman zich na de spannende tijdnoodfase even adem gunde, constateerde hij tevens dat hij to taal verloren stond. Voor Tim man was het een uiterst belang rijke overwinning. Normaal ge sproken zit voor hen een plaats in het interzonetoernooi er dik in, tenzij Sosonko boze plannen heeft donderdag Jans feestje rond zijn 27ste veijaardag gron dig te verstoren Uitslagen De uitslagen van de elfde ronde zijn: Timman vrij. Speelman- Morrison V2-V2; Feller-Meulders 0-1; Sosonko-Langeweg 1-0; Ri- vas-Bellon 0-1; Roos-Miles 0-1; Keogh-Sanz V2-V2; Stean-Ligte rink 1-0. Afgebroken partij 9e ronde: Sosonko-Miles V2-V2; Keogh-Stean 0-1. Afgebroken partijen 10e ronde: Bellon-So- sonko Va-Va; Langeweg-Feller 1-0. De uitslagen van de 12e ronde zijn: Ligterink (Ned) - vrij. Sanz (Sp)-Stean (Eng) 0-1; Miles (Eng)- Keogh (Ier) 1-0; Bellon (Sp)-Roos (Fr) 0-1; Langeweg (Ned)-Rivas (Sp) 1-0; Meulders (Bel)-Sosonko (Ned) 0-1.; Morrison (Sch)-Feller (Lux) V2-V2; Timman (Ned)- Speelman (Eng) 1-0. De stand na 12 ronden luidt nu: 1/2. Miles, Timman 9 uit 11; 3/4. Stean, Sosonko 8,5 uit 11; 5. Speelman 7,5; 6. Sanz 7; 7. Lan geweg 6,5 uit 11; 8/9. Bellon, Lig terink 5 uit 11; 10. Rivas 4 uit 11; 11/12. Morrison, Keogh 3,5 uit 11 13. Meulders 3 uit 11; 14. Roos 2,5 uit 11; 15. Feller 1,5. LEIDEN - LKV De Spartaan heeft zaterdag een scherp protest aangetekend bij de Bond, omdat voor de tweede maal dit jaar een tegenstan der op het laatste moment liet weten geen team op de been te kunnen brengen voor het afwikkelen van de vast gestelde competitiewed strijd. Belde eerder dit seizoen Sneek af, nu was het Hercules Dor drecht, dat vrijdagavond seinde zaterdag niet te kun nen komen. "Een ongehoorde toestand", reageerde Thomas Brandt van de Leidse gewich thefclub. "Er waren veel toe schouwers op deze wedstrijd afgekomen, we moesten ze allen teleurstellen. Waarom schrijven die lui dan in voor de competitie als ze geen mensen genoeg hebben? Dit nemen we niet langer, zoiets kan je toch niet maken voor de jongens en het publiek", aldus een zeer boze Brandt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15