Brutaal Lions haalt kampioen J| van voetstuk... Philidor en LSG nog steeds rivalen 1 - Doelman Erik Yos redt voor LZ gelijkspel in topper bij Gouwe Dames van Novo naar eerste volleyzege OVERWINNINGEN OP HEERENVEEN (2-4) EN NIJMEGEN (4-3) MAANDAG 11 DECEMBER 1978 HEERENVEEN/LEIDEN - Het heeft gisteravond maar bitter weinig, om exact te zijn één tref fer, gescheeld of Menken/Leiden Lions had het "carnaval van Hee renveen" met een onvoorstelbare kater moeten bekopen. Zo bru taal, zo simpel ook, als het Leidse ijshockeyteam zaterdagavond tegen Feenstra/Heerenveen de rol van ceremoniemeester voor zich opeiste en als dank voor die "smaakmakerij" de verdiende 2-4 beloning mocht opstrijken, zo moeizaam kweten de Leidenaars zich in eigen huis van hun taak als organisator van de belegde party met Roswell/Nijmegen. Leiden Lions bleek door de stunt, die het in Heerenveen had uitge haald, te zeer vermoeid om ook de 1000 feestgangers in de Ton Menkenhal op een dolle avond te tracteren. Dat de4-3 overwinning door de Leidse aanhang niette min enthousiast werd begroet, mocht dan ook worden gezien als waardering voor de totaalpresta tie die de brigade van Paul Domm het afgelopen weekeinde geleverd had. Op voor Heerenveen pijnlijke wijze gaf Leiden Lions in het Thialf- stadion blyk, dat het de vorige week door Amsterdam voorge houden les ter harte had geno men. Waar de hoofdstedelingen in die bekerwedstrijd alle gele genheid kregen hun ideeënrijke aanvalscomposities te ontplooi en, daar sloot Leiden Lions Hee renveen zaterdagavond herme tisch in de boeien. De Friese landskampioenen werden door de man-to-man verdediging (Heerenveen-defender Piet Nota later: "Dit hebben wij nog nooit meegemaakt"), die de Leidse ijs hockeyers consequent toepasten volledig ingekapseld en vervol gens op even elegante als beheer ste wijze gevloerd. Briljant In de eerste periode nam Leiden Lions dankzij de briljant spelen de Paul Domm (assist Robin Sa- rabèr) de leiding en op het mo ment dat Domm halverwege het tweede part na een weergaloze solo andermaal succes had, kon den de bewoners van de Ton Menkenhal zich opmaken voor een - zelfs door de Friese toe schouwers - bejubelde feest- voorstelling. Goed, John van Bil- sen mocht enkele seconden later (na 12.38 minuut) de marge tot één doelpunt verkleinen, maar die tegentreffer had op de "blauwwitten" geen demoralise rende werking. Integendeel. De Leidenaars waren te zeer bezield, zozeer aangestoken door de "Sa turday Night Fever" dat de Frie zen in feite maar weinig hoop op succes werd gelaten. Met John Travolta-achtige bewegingen werden de verwarmingsjongens uit hun ritme geflaald, dansten de sleutelstadbewoners in een hoog tempo langs hun onthutste op ponenten. Nadat Jiri Anton, Ivan Kocanda en Harrie Wielheesen plotseling op doemende kansen om hun gere puteerde tegenstanders definitief voor eigen publiek te blameren, ongebruikt hadden gelaten, diende Ted Meyer zich in de der de minuut van de derde periode als vormgever én afwerker van het derde Leidse doelpunt aan. Met een splijtende pass schakel de de Nederlands/Canadese win ger, waarschijnlijk ingegeven door het gegeven dat "alle goede dingen uit drie bestaan", het ex- Tsjechische duo Kocanda en An ton als kaatsers in, waarna hij "zijn" werk fraai afrondde: 1-3. Het onderonsje kon voor Leiden Lions toen niet meer kapot, ook niet, nadat Wayne Zuk (assist Roelof Scheenstra) het geschon den Friese plaatwerk via de 2-3 wat had uitgedeukt. Good-old Rudy Bakker onder streepte de juistheid van die stel ling door in de slotfase de alles- beslissende 2-4 te scoren. De in spanningen, die dat huzaren stukje de Leidenaars had gekost, had zijn weerslag op het spel dat ze gisteravond tegen Nijmegen demonstreerden. Vast Leiden Lions zat, na een redelijke beginperiode, waarin de thuisclub door doelpunten van Frank Dobbelaar (assists Erwin van Diermen en Harrie Wielhee sen) en Ivan Kocanda spoedig op een 2-0 voorsprong kwam, tegen de equipe van Alex Andjelic compleet vast. Nijmegen, dat aanvankelijk schuchter uit de startblokken kwam, kon daardoor de schroom afleggen, wat werd weerspiegeld in knalharde slapshots van Ron Kennedy en Harry van Heumen. Dat Nijmegen, vlak voor het ver strijken van de eerste periode, via de gevaarlijke Van Heumen te- genscoorde paste volledig in het spelbeeld. Leiden Lions zakte in de tweede periode, bevangen als die ploeg door de vermoeienissen van de vorige avond was, diep weg, wat Nijmegen inspireerde tot een nog grotere dadendrang. Nadat Ed Nienhuis op fraaie wijze twee inzetten van Albert Hui- zingh had gepareerd, stond ook hij machteloos toen Harry van Heumen kundig profiteerde van dom puckverlies van André Janssen. De zege leek op dat moment voor Nijmegen nog slechts een kwes tie van tijd. Constant werd pres sie uitgeoefend op de veste van Nienhuis. Zoals ook andere spor ten laat ijshockey zich echter niet door logica leiden en viel de zo verwachte goal aan de andere kant. Verdediger Jos van Kool wijk offreerde Frank Dobbelaar als een verlate Sinterklaas de puck, een gul gebaar, dat de Leidse nummer 11 in dank aan vaardde. lie haalde zelfs keeper Jan Bruys- ten nog van het ijs ten faveure Pim Mater, maar ook die laatste bleek uiteindelijk niet bij machte om zich als spelbreker van het Leidse ijshockeyfeest op te pen... GERARD VAN PUTTEN het duel tegen Nijmegen. Frank Dobbelaar passeert doelman Jan Tijdelijk Die 3-2 werd door Leiden Lions ge bruikt om zich enigermate van de vormcrisis te herstellen. Ted Meyer benadrukte die tijdelijke vormverbetering met een vierde treffer. Waarna Nijmegen an dermaal terugkwam toen Ron Kennedy met een dreunend slapshot succes had. De Gelderse ploeg zette na dat doelpunt aan voor een impone rend slotoffensief, coach Andje- Waterpoloploeg Zijl/LGB bespaart Zwemlust afgang: 7-2 LEIDEN/WAD DINXVEEN - De Zijl/LGB heeft zater dagavond gemakkelijk gewonnen van Zwemlust/ Den Hommel. De Utrecht se waterpoloers werden met een 7-2 nederlaag naar huis gestuurd. LZ'86 be haalde in de topper tegen de Gouwe een 5-5 gelijk spel. Katwijk won met 7-6 van DWR. DKD won met 8-10 van Die Haghe. De Zijl/LGB heeft een gemakkelij ke overwinning behaald op Zwemlust. De basis voor de zege werd gelegd in de eerste en twee de periode (6-0). Vooral in de tweede periode werd Zwemlust weggespeeld (in dit part werden vier doelpunten gescoord). De laatste perioden liet de Zijl/LGB de teugels wat vieren, waardoor Zwemlust een afgang werd be spaard. De eerste periode gaf een goed draaiend Zijl/LGB te zien. Alex van Belkum zorgde door een midvoordoelpunt voor 1-0. Jan Jaap Korevaar bepaalde de pe riode stand op 2-0. De tweede pe riode was van Leidse zijde de bes te van de wedstrijd. Zwemlust kwam vooral zwemsnelheid en reactiesnelheid tekort. De goed keepende Frans Meerveld be perkte de schade voor Zwemlust tot "slechts" vier doelpunten. (3-0 Jan Jaap Korevaar, 4-0 Stan van Belkum, 5-0 Jacob Spijker, 6-0 Stan van Belkum). De wed strijd was toen natuurlijk al be slist. In de derde periode zagen de Leidenaars geen kans hun doel saldo drastisch op te vijzelen. Zwemlust kwam iets meer uit de greep van de Leidenaars en "mocht" af en toe zelfs de be kwaamheid van keeper Theo Uit- tenhout testen. Voordat de ploeg uit de Domstad de traditionele eer kon redden, scoorde Alex van Belkum de zevende en tevens laatste Leidse treffer. Ad van Vie gen mocht toen de enige goed uitgevoerde aanval bekronen met een fraai doelpunt, waar keeper Theo Uittenhout dit keer geen antwoord op had (7-1). De laatste periode dreigde uit te gaan als een nachtkaars, maar in de laatste seconde werd nog voor enige opwinding gezorgd. Tege- de ZijllLGB (met witte cap) in duel met Tony Pauw van ZwemlustlDen Hommel. lijk met het eindsignaal gaf scheidsrechter Hartel een straf- worp in het voordeel van Zwem lust. Na enig beraad werd de spelers gesommeerd het water te verlaten, behalve Zijl/LGB kee per Theo Uittenhout en Zwem lust speler Johan Aantjes die de kans werd gegeven de tweede Utrechtse treffer te scoren. Johan Aantjes liet zich niet door het gefluit van de Leidse supporters van de wijs brengen en bracht de stand op 7-2. LZ'86 Met nog een zes tal seconden te spelen verscheen Gouwe-speler Bas Schoonderwoerd, alleen voor het LZ doel. Hij dreigde even en schoot hoog in de hoek. Keeper Eric Vos wist echter on heil te voorkomen door deze "ko gel" met een fabuleuze reactie in- schadelijk te maken. De stand bleef hierdoor bij 5-5 en LZ'86 keerde ondanks het ene punt toch tevreden huiswaarts. De topper in de eerste klasse tussen de Gouwe en LZ'86 heeft een enerverend duel opgeleverd. Voor deze gelegenheid hadden de Gouwenaren het zwembad 'de Sniep" te Waddinxveen in een ware heksenketel veranderd. De vele supporters die zeer dicht tegen het bassin zaten, drukten hun stempel op de arbitrage. Waarschijnlijk door het kabaal wat werd geproduceerd waren de arbiters wat onzeker en durfden ze bij tijd en wijle zware overtre dingen van de Gouwe-spelers niet op de gebruikelijke wijze te bestraffen. De wedstrijd zelf had twee gezichten. LZ'86 begon goed en wist aanvallend een paar goede kansen te scheppen, die echter niet werden benut. Het eerste part werd met een achter stand afgesloten. Oud internatio nal Hans de Gruyl maakte zich los van Jan Bakker en scoorde beheerst 1-0. Het tweede part liet echter een heel ander beeld zien De Leidse ploeg speelde in die periode op hoofdklasseniveau, en het tot dan toe zeer fanatieke Gouwe publiek (één supporter werd zelfs uit het zwembad ge stuurd) werd steeds rustiger. Doelpunten van Jan de Graaf en Rudy Muusse (2x) waren hier vóór een groot deel debet aan. Het was wederom Rudy Muusse die vlak na het begin van de derde periode LZ'86 een schijnbaar be slissende voorsprong gaf (4-1). De Gouwe onder leiding van de fel meelevende coach Arie Dom burg, gooide toen noodgedwon gen het roer om door alle man schappen naar voren te sturen. Typerend waren de doelpunten die hier uit voortvloeiden. Door twee frommelgoals van Russner en Nieuwenhuizen bleef de Gouwe in het spoor van LZ'86. Jan de Graaf kon nog wel 5-3 sco ren maar Bertels en Overdam trokken de stand gelijk. In de slotfase redde Erik Vos het gelij ke spel voor de Leidenaars. Tweede klasser Katwijk haalde een moeizame overwinning op DWR uit Haarlem 7-6. Doelpuntenma kers: H. van Duyvenvoorde (3x), Hans van Putte (3x) en Hans Parlevliet. DKD revancheerde zich voor de magere resultaten van de laatste weken en won met 10-8 van die Haghe. Topscorer: Hans v.d. Brink (4x). De Zijl/LGB dames behaalde een 3-1 zege op de AA. Doelpunten Ria Onderwater (2x) en Erna Maasdijk. DIRK KLOOS LEIDEN - De profschaaktrein in de hoofdklasse van de KNSB- competitie heeft een wagon ver loren. Het touwtje, waarmee Phi- lidor/Leeuwarden na het verlies tegen D/Watergraafsmeer nog met de rest verbonden was, werd zaterdag door E/VAS/ASC met een zevenklapper aan flarden ge schoten: 7-3. Bij de Friezen wonnen slechts de beide jeugdspelers Janssen en Meyer. Aan de eerste vijf borden trokken de Friezen wel aan de noodrem, maar deze weigerde, zodat de koningen van Sosonko, Ligterink, Paul Boersma, Scholl en Van Scheltinga een enkele reis naar Mat maakten op kosten van Enklaar, Pliester, Ree, Baren- dregt en Ghijsen. V/Rotterdam bleef op de locomo tief door het bezoekende VHS Haarlem in sneltreinvaart voorbij te denderen: 7Va-2l/2. Leidenaar John van der Wiel droeg daar ook zijn steentje aan bij door Steijn in een rommelige partij te verslaan. Nu het Friese Philidor definitief af haakte, is D/Watergraafsmeer sluitwagen van het trio koplopers geworden. Het had niet veel ge scheeld, of ook de Amsterdam mers hadden de aansluiting ver loren, want BSG/Bussum had een late sinterklaassuprise in pet to. Het had 5-5 moeten worden, want Van der Lijn (BSG) stond bij de stand 4-5 voor E/VASIA'SC op winst. Hij gaf echter twee stuk ken cadeau. De partij "hangt" nog, maar de Amsterdammers lijken met 4-6 gaan winnen. Bij de amateurs is het volop range ren geblazen. Groningen gaf de rode lantaarn aan het Haagse DD, dat door Charlois/Europoort met 5V2-4V2 op een zijspoor werd ge zet. De Groningers zelf namen te gen Eindhoven een 4-5 voor sprong. Dat lijkt voldoende voor de winst (4,/a-5,/2). De strijd om de titel in klasse 1 b lijkt geheel een Leidse aangele genheid te worden. Philidor bleef koploper door HMC in Den Bosch met 3V2-6V2 onderuit te halen, terwijl LSG 1 thuis con current SMB 1/Nijmegen liet uit glijden: 5V2-4V2 De enig over gebleven rivaal van de beide Leidse teams is V/Rotterdam 11, dat het nog net kon bijbenen via een close-finish tegen Overschie 1 (5V*4Vs). Philidor startte in Den Bosch nogal tam. Theo Piket bereikte een ge lijke stelling, terwijl Berg te wei nig voordeel kreeg: twee remises. Hierna kwamen de Leidenaars goed los: Van Maaren won in zijn bekende stijl: eerst een pion en dan nog één en tenslotte de partij: 1-2. Joop Piket joeg zijn tegen stander met een loperoffer in een fantasierijke partij door de vlag: 1-3. Gelpke strafte een vijandelijk stukoffer genadeloos af: 1-4. Hier stokte de machine even, want Kuyf verloor regelmatig, terwijl Van Halderen in tijdnood een winststelling weggaf: 3-4. Met een sterk middenspel en een lo peroffer zorgde Okkes voor 3-5. Bakker besliste de match door in het Italiaans dieper te kijken dan zijn opponent 3-6. Voorn stond in een toreneindspel wel een pion achter, maar de strijd was al ge streden, zodat tot remise werd besloten. Eindstand 3V2-6V2. LSG begon tegen SMB ook al met twee remises: Baart zat al na 15 zetten met een remisestelling, terwijl Dobbelaar na een rustig partijtje de vrede tekende. Met een resoluut doorlopende vrij pion maakte Wichers er 2-1 van. Peter Bosch is nog steeds niet in vorm. Dit maal verloor hij met zwart 2-2. Tolenaar sloot na pionwinst "gewoon" een loper in: 3-2. Een kleine zege voor LSG leek in de lucht te hangen, maar Verburg gaf zijn tegenstander een kans: 3-3. Bij Sikkel ging het in de ope ning al mis, maar na dameruil zat hij met een puinhoop: 3-4. Met een fraaie combinatoire partij bracht Konings weer evenwicht 4-4. Heemskerk hield een tore neindspel met een minumpion keurig remise: 4Y2-4V2. Nu had het 5-5 moeten worden, maar de opponent van Erwich trapte in hetzelfde valletje als Pols, die in dezelfde speelzaal voor LSG 11 tegen Voorschoten 1 speelde. Philidor 11/Leiden is in deze klasse op zeer glad ijs beland. Tegen mededegradatiekandidaat De Wolstad 1 met 6V2-3V2 verloren. Smit bereikte met lopers van onge lijke kleur remise. Barkema te kende met een iets betere stelling voor de tweede remise: 1-1. Van den Bosch won wel een stuk, maar kreeg het zwaar te verdu ren. Zijn tegenaanval leidde ech ter tot damewinst 1-2. Kohlbeck kwam er niet door. IV2-2V2. Toen sloeg het noodlot toe. Vergeer gaf een volle toren weg, terwijl de verdedigingslinies van Selier en Jongsma werden opgeblazen. Alle illusies verdwenen, toen Binnendijk, die een toren voor stond, het slachtoffer van een matcombinatie werd: 5V2-2V2. Kuyf haalde met een pluspion maar moeizaam remise, terwijl ook Van Loon niet verder kwam dan een gelijkspel: 6V2-3V2. De derby tussen LSG 11 en Voor schoten 1 was uitermate span nend en had een verrassende ontknoping. Wiebes en Wouters speelden een niets zeggende re mise. Brunia moest zijn te passief spel tegen Huizer met materiaal- verlies bekopen: V2-IV2. Met een sterk aanvallend loperpaar liep Both Geertsma onder de voet: V2- 2V2. Van Schaik en Brouwer be loerden elkaar, maar verder kwamen zij niet: remise en 1-3. LSG maakte hierna de achterstand weer goed. Van der Drift vloerde met een invasie langs de c-lijn de koning van Van Dijken, terwijl Smout na een incorrect pionoffer van Bongers alleen behoefde te 3-3. Hierna werd de match voor LSG een drama. Schuckink Kool kon Egberts dwingen tot eeuwig schaak (re mise), maar hij wachtte daarmee tot Houweling weer goed stond. Houweling had namelijk tegen Pols in tijdnood een stuk geof ferd. Na de tijdcontrole bleek dat offer geheel incorrect te zijn. Pols dacht echter een half uur na over een blunder, want na zijn zet kon Houweling met schaak een stuk terugwinnen, omdat zijn schaakgevend stuk onkwetsbaar was op straffe van promotie. Toen tenslotte Wise Mieremet met een actieve loper de das omdeed, was het 372-5Va voor Voorscho ten. De hangpartij Bakker-Thie- me lijkt voor LSG 11 gewonnen. LEIDEN - In de eerste divisie van de volleybalcompetitie hielden de heren van Gemini/ Kniets over aan de lange reis naar Sneek Tegenstander Animo rekende gedecideerd af met de zwak voor de dag komende Voorschotenaren, 3-0, setstanden: 15-7, 15-7 en 15-10. Gemini/K 2 deed het iets beter. In een aardig gespeelde wed strijd hield het één punt over aan de ontmoeting met Thor. Gemini/K moest even wen nen aan de kleine zaal, en het vele publiek, maar na het ver lies van de eerste set (15-12), kwam men sterk, terug, met tweemaal 10-15. Daarna gaf men de volle winst, door ei gen fouten toch uit handen (15-13, 15-10), aan Thor dat met 3-2 zegevierde. Donar speelde tegen Wim v. Zwol nog niet groots, maar men werkte toch wel erg hard en dat had duidelijk een posi tieve uitwerking op de ploeg: 3-1. Bij de dames in de eerste divisie speelde Gemini/Kbeter dan vorige week. Nu kwam tegen stander VC van Rooy uit Ven- ray ook wel erg zwak voor den dag. De technische opzet bij Gemini/K was goed verzorgd, maar de setup's waren matig. Met als sterkste wapen de service van Marieke Bertels, wist Gemini/K via 15-11,15-13 en 15-10 toch tot de volle winst n.l. 3-0 te komen. Ley- thon miste in het sleutel-duel tegen Katapult net iets te veel aanvalskracht. De Alkmaarse dames wonnen met 3-1. Met wat meer durf had er echter méér ingezeten voor Leython. NOVO verraste vriend en vijand 'in positieve zin, door thuis de eerste zege te behalen. En men deed dit gelijk fors met 3-0. Oorzaak was, dat het team voor het eerst compleet was. Tegen Radius geloofde men weer in eigen kunnen en er werd gevochten voor elke punt. Het gevolg was een overwinning. 15-11, 15-13 en 15-10. Gemini/K 2 speelde te gen Ovra erg goed, met Petra v. Wissen en Anneke Kras in een aanvallende hoofdrol. Met 15-12, 4-15, 7-15, en 15-6 kwam de 2-2 tot stand, die in de vijfde set resulteerde in een 6-14 voorsprong. Maar het laatste punt wilde maar niet komen voor Gem/K, dat uit eindelijk schlemielig met 17-15 deze set verloor. In de promotieklas heren was de sensatie het verlies thuis van Leython tegen DOS 2. Léython miste hoofdaanval ler Peter Franke, die met een geblesseerde rug aan de kant moest blijven en maakte ge woon teveel foutjes. Mis schien dat de spelers iets te snel geprikkeld raken t.o.v. elkaar. DOS won met 10-15, 13-15 en 13-15. NOVO 2 maak te geen fout en won van VW zoals het wilde. Met 15-7, en tweemaal met 15-4, in veertig minuten. NOVO 1 zorgde voor een verlate surprise door Jodan Boys in een degelijke partij met gevarieerd aan- valsspel, een punt af te snoe pen. In de vijfde set was men echter conditioneel op, en Jodan Boys kon via 5-15 de 2-3 zege toch nog pakken. LUSV kende tegen Radius een wat stroef begin (15-13), maar kon daarna zonder tot formi dabel spel te komen, simpel met 15-4 en 15-7 het karwei afmaken. Bij de dames wist LUSV in een vrij zwakke vertoning slechts tot 2-3 te komen tegen Torna do 1. Setstanden: 15-7, 13-15, 4-15, 15-12 en 12-15. Leython begon vol goede moed tegen Thor, maar wederom was het een scheidsrechter, die Ley thon de das om deed. Ook de coach van de tegepartij was het hiermee volkomen eens. Door de partijdigheid van de tweede scheidsrechter kon Leython geen vuist meer ma ken. Het team verloor ten on rechte (15-13, 15-8 en 15-10.) Leython 3 had met een wat eenvoudiger spelsysteem veel succes. Slachtoffer hier van was Tornado 2, dat de ho ge positie ten spijt, niet in het spel kon komen. Leython won met 15-6, 15-10, 8-15, 14-16 (door een ongelukkige uitbal, die door de scheids rechter in werd gegeven) en 15-5 met 3-2 de wedstrijd. Velo kwam er tegen Gem/K 3 niet aan te pas, met Petra v. W issen als beste speelster, won Gem/K 3 met 0-3. Wellicht doordat de VE LO-speelsters als Zwarte Pieten verkleed aan dit duel begonnen (9-15, 7-15 en 13-15). GER RENES

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14