DE ALGEMENE KRUGT LOON NAAR WERKEN Leiden toont ijzersterke mentaliteit Promotie kan De Sleutels niet ontgaan Nieuwe center? MAANDAG 11 DECEMBER 1978 SPORT SPORT LEIDEN-In de overgangsklasse C van de microcompetitie kreeg Fides Pacta in Eindhoven we derom een grote nederlaag te verwerken. PSV zegevierde met maar liefst 20-13. De derby-top per De Algemene-De Danaïden eindigde in een gelijkspel 9-9. In de eerste klasse kwam Crescen do wederom niet tot winst. In Sassenheim werd verloren van TOP met 11-9. Zuiderkwartier kwam tegen Terheijden niet verder dan een teleurstellend gelijkspel en raakte daardoor wat verder achter op in de race om de titel. PSV-Fides Pacta 20-13 (9-6). De ruststand van 9-6 gaf nog hele maal geen aanleiding om aan een grote nederlaag te denken. Verre van dat zelfs. In het eerste kwar tier was Fides zelfs in het voor deel 2-4, terwijl de kans om 2-5 te maken uit een strafworp niet werd benut. Nu kwam PSV op 6-4, maar Wim Piket boog de stand om naar 6-6. Bij 8-6 voor PSV miste Fides Pacta wederom een strafworp wat de marge nog had kunnen verkleinen. Nu werd het nog voor rust 9-6, Deze marge van drie doelpunten bleef lang gehandhaafd. Bij 11-8 liep PSV plotseling weg (14-8) en dat herhaalde zich ook nog eens bij 16-12. PSV kwam toen binnen vier minuten op 20-12. Dik On derwater die 6x scoorde bepaalde de eindstand op 20-13. Overige doelpuntenmakers: Yvonne Neuteboom, Gerda Stadt, Wim Piket 3x en Hennie Piket. TOP-Crescendo 11-9 (3-3). In de stroeve Sassenheimse sporthal behaalde een gehandicapt TOP haar derde overwinning. Cres cendo daarentegen is deze mi crocompetitie nog steeds niet aan een zege toegekomen. De Leidse ploeg, die dit jaar voor de eerste keer uitkomt in de eerste klasse, durft of kan nog steeds niet de wedstrijd naar zich toe te trek ken. Op het juiste moment blij ken Cresceno's smaakmakers Louis Kok en Piet l'Amie niet tot scoren te komen. In de eerste helft bleven beide ploegen dicht bij elkaar met zelfs een iets sterker Crescendo. De rust ging in met een gelijke stand 3-3. Ondertussen waren bij TOP al. twee wissels nodig geweest. Voor de geblesseerden Peter Se- gaar en Wilma Kühn speelden Dirk Meijer en Jacqueline Wes terbeek de wedstrijd uit. Na rust kwam het zwakke punt van Cres cendo naar voren. Het eerste aan- valsvak faalde volledig in de af werking. De Sassenheimers had den daar geen moeite mee en kwamen vrij gemakkelijk via 7-4 op 11-9. Voor Crescendo scoor den: Louis Kok 4x, Piet l'Amie 3x, John Huigsloot. Voor TOP: Ineke Westerbeek 2x, Ilse Wes terbeek 2x, Bert Staal 2x, Anne- miek Kcuning 2x, Dirk Meijer, Wijnand van Vliet en Jan Willem Simmelink. Ons Eiland-DES 10-11 (5-2). Ons Eiland heeft op het allerlaatste moment de zege toch nog laten glippen. Vlak voor tijd stond het nog met 10-9 voor, maar een eind sprint van de Delftenaren bleek Ons Eiland toch net teveel. Aan vankelijk liep het bij Ons Eiland zeer goed. Door doelpunten van Rob Hasselbach 2x, Barry van Duin en Wim Nijenhuis bezat het een verdiende 5-2 voorsprong bij de rust. In de tweede helft kwam DES goed terug (6-4) en kwam DES zelfs op 7-8. Bij 8-9 haalde coach Piet Weerheim Nan Deegenaars in de ploeg die voor 9-9 zorgde. Het doelpunt van Pa trick Verra 10-9 bleek voor DES een sein voor een alles of niets eind offensief. Het werd 'alles': 10-11. Doelpunten: Wim Nijenhuis 4x, Barry van Duin 2x, Rob Hassel bach 2x, Nan Deegenaars en Pa trick Verra. Terheijden-Zuiderkwartier 9-9 (5-5). Deining alom Volgens coach Wim Metselaar kwam Ter- heijden's gelijkmaker tot stand buiten de officiële speeltijd. Scheidsrechter Wagenberg be sliste anders. Zijn stopwatch had bij de diverse blessures langer stilgestaan en daarom telde hij het doelpunt van Terheijden wel. Maar Zuiderkwartier had het ech ter nooit zover mogen laten ko men en het gelijke spel moet dan ook de spelers en speelsters zelf worden aangerekend. De Leide- naars leden veel balverlies omdat de ploeg niet volgens het geijkte aanvalspatroon speelde, maar alle vrije schietkansen wilde be nutten. Een 1-3 voorsprong moest worden prijsgegeven en de achterstand kon bij rust maar net worden ingelopen 5-5. Na rust hadden de geelblauwen wel steeds de leiding, maar Terheij den schoot in de laatste seconde toch nog raak: 9-9. Doelpunten van Joep van Dam 3x. Toos van Dam, Eric van Lunteren 2x. Dirk Jan de Kreek 2x, Carla Akse. Pernix-DKV 13-8 (5-2). Tegenstan der DKV uit Dordrecht bleek voor Pernix een gemakkelijke prooi. Via 2-0 en 2-2 bereikte Per nix een ruststand van 5-2. Na de rust kwam Pernix mede door het zuivere schot van Kees Horten- sius (7x), uiteindelijk uit op 13-8. Overige doelpunten van Kees Brokaar 2x, Kees v.d. Kraan 2x, Liesbeth Brokaar en Carla v.d. Vegte. Fiks-DVS 11-9 (6-6). Door deze der de overwinning staat Fiks nu aan de kop van de ranglijst in klasse 3D. Een sterk beginoffensief van DVS ebde weg toen Herma Tobé en Robert v.d. Kraan voor de ge lijke stand zorgden. Tot aan de rust ontliepen de ploegen elkaar niet (6-6). In de tweede helft kwam Fiks door doelpunten van Aad Knetsch (totaal 3x), Dirk Jan Elzenga (2x) en Rob Nonhebei op 9-6. Nog eenmaal kwam DVS te rug 9-8, maar Dirk Jan Elzenga en Robert v.d. Kraan (4x) beslisten de wedstrijd 11-8. GERT GRESSIE LEIDEN - Een gebrek aan zelfvertrouwen was er de oorzaak van dat de dames van Parker Leiden opnieuw een nederlaag te slikken kregen Tegen US uit Amsterdam werd het 37-57. Tot aan de vijftiende minuut verliep alles bij de Leidse dames naar wens. maar bij de stand 18-13 was het alsof er een lampje werd uitgedraaid. Ineens lukte er niets meer, was het vertrouwen in eigen kunnen volledig zoek. US stootte door naar een 18-25 ruststand en toonde zich in de tweede helft ongenaakbaar. De Leidse dames kwamen er niet meer aan te pas. In de rayon-hoofdklasse rekende Nijssen Trotters nu ook af met de tweede concurrent. Na eerst al Spakenburg op een gevoelige nederlaag getrac- teerd te hebben werd nu DAS aan de zegekar gebonden: 87-94. De Leidse ploeg lijkt regelrecht op weg naar de titel. Toch kenden de Trotters behoorlijk wat problemen met de Delftse ploeg, die een paar minuten voor rust zelfs een 48-35 voorsprong nam. Op slag van rust kwamen de Leidenaars evenwel terug tot 48-43. en die morele opkikker werkte na de pauze door. Op zijn beurt nam Nijssen twaalf punten afstand en uiteindelijk bleek dat voor DAS een te grote achter stand te zijn. Het rolstoelteam van De Sleutels heeft aan één overwinning genoeg om te promoveren naar de derde divisie. Zaterdag versloeg de ploeg van Peter Paulides concurrent RIS met forse cijfers: 36-18. De zege kwam na rust tot stand toen Paulides bij 18-14 zijn complete team inwisselde. Een gouden greep, want De Sleutels liep ineens door naar 36-18. Blitz Op Tweede Kerstdag organiseert Blitz voor de tiende keer zijn Kersttoer nooi. Uitgenodigd zijn: Punch, BOB, Dordrecht, Keser, All Stars, Ame rican Stars en Jumpers. Leiden doet niet mee. Van Spaanse kater niets te bespeuren tegen Den Bosch: 91-82 r de Bossche defensie, bestaande uit Lister (15), Kirkland (14) en Akerboon LEIDEN - Voldoening bij De Algemene, lichte te leurstelling bij De Danaï den - zo was ongeveer de stemming in beide kam pen na de microkorfbal- derby voor de over gangsklasse in de Vijf- Meihal. Na veel spanning en een merkwaardig sco reverloop sloten de Alge mene en De Danaïden de krachtmeting af op 9-9 Een juiste uitslag. Het was begrijpelijk dat de ploeg van coach Gerard Bos het gelijke spel als een tegenvaller incas seerde, want De Danaïden stond er in de competitie immers dui delijk beter voor dan het tot zon dag nog puntloze De Algemene Maar bovendien had De Danaï den gisteren vrijwel voortdurend de leiding van het gevecht. Bij rust was het 3-7, twaalf minuten voor tijd nog 6-9. De Algemene kwam echter, met bewonde renswaardige veerkracht, drie minuten voor tijd langszij: 9-9. In die slotfase had De Algemene balbezit, er had dus nog een gooi naar de volle winst kunnen wor den gedaan. Zoiets kan natuur lijk ook falikant verkeerd uit pakken. De Algemene verkoos een punt boven de lege dop en bevroor de zaak tot het eindsig naal. De Algemene - De Danaïden was een stevig potje, dat echter een zeer correct verloop had. Daar voor verdienen beide ploegen een pluim, want er lag onder huids wel enige irritatie. Daar was bijv. de figuur van Eric Filemon, oud-trainer van De Al gemene, vorig seizoen ook speler van die ploeg en nu teruggekeerd op het oude Danaïdennest. Al- gemene-coach Bart Lambooy "Ik wil niet zeggen dat de over stap van Erie kwaad bloed heeft gezet. Dat zou te sterk zijn uitge drukt. Maar een aantal mensen bij ons heeft zich wel bedonderd gevoeld". Eric Filemon zelf daar over "Ik kan me dat soort ge voelens wel indenken. Maar ja, ik ben nu eenmaal een vrij man, ik kan gaan en staan waar ik wil. Aan mijn tegenstander Wim van Iterson merkte ik wel dat er nog sentimenten lagen. Het heeft me niet echt gestoord". Voor rust was De Danaïden de be ter korfbal spelende ploeg. Het opereerde vooral regelmatiger, met het door Bos gepropageerde "vier-schijven-spel", de constant over vier spelers(sters) lopende acties. De AJgemene was wat on geduldiger, opportunistischer meer gericht op het uitbuiten van de kwaliteiten van Wim en Ruud van Vliet, de vier-armen-sco- ringsmachine. Maar waar vooral verschil school was de inbreng van de Danaïden - dames die in de eerste helft duidelijk groter was dan die van De Algemene. Coach Lambooy: "Onze dames hebben het moeilijk. Dat probleem is niet van vandaag of gisteren. Ik zie het al aan ze voor de wedstrijd: ze sterven van de zenuwen, spierwitte gezichies, tien keer naar het toilet. Na de pauze ging het gelukkig een stuk beter". Aanvankelijk ging de score in het duel gelijk op: Joke de Kier 0-1, MartinFilippo l-l,Beav. d. Meel 1-2, Wim van Vliet 2-2, Eric File mon uit een wat dubieuze "knap" geforceerde strafworp 2-3, File mon uit opnieuw een strafworp 2-4, Wim van Vliet 3-1, Elly van Spelden 3-5, Eric Filemon uit strafworpen 3-6 en 3-7. De Da naïden verdiende stellig een voorsprong, maar de kloof was wel wat aan de grote kant. Dat had De Algemene voor een deel aan zichzelf te wijten want zowel Wim van Vliet als Martin Filippo liet een strafworp onbenut. De grote verdienste van de Van Vlieten en hun makkers was dat de grote achterstand hen inspi reerde tot een sterk offensief di rect na rust. Wim van Vliet 4-7, Wim van Iterson 5-7, Ruud van Vliet 6-7. Een paar keer tolde de bal in de korf voor 7-7, maar de gelijkmaker bleef uit. De Danaï den wachtte gelaten tot de storm ging liggen. En dat gebeurde. Fi lemon schoot zijn ploeg met een LEIDEN - Ongelooflijk wat een karakter Parker Lei den zaterdag toonde in het topduel van de Neder landse competitie tegen Den Bosch. Nauwelijks twee dagen na het echec in Barcelona waar Leiden zijn grote ideaal - het be reiken van de finalepoule van de Europa Cup I - op schlemielige wijze in het niets zag verdwijnen de monstreerde de ploeg van Hennie Blom tegen de lijstaanvoerder van de eredivisie over een profes sionele instelling te be schikken die bijna on waarschijnlijk aandeed. In een uitstekende wedstrijd moest EBBC de kracht van de huidige kampioen ervaren. Hoewel de 'finale' nog ver weg is stelde Lei den na dit staaltje van machtsver toon ondubbelzinnig zijn kandi datuur voor een nieuwe ambts termijn. De opluchting bij Leiden na afloop van de met 91-82 gewonnen top per was zeer groot. Begrijpelijk, want voorafgaande aan dit duel van de waarheid (ook rivaal Den Bosch strijdt op twee fronten) was er de brandende vraag of Leiden zich in zo'n kort tijdsbe stek voldoende had kunnen her stellen van de zware averij die het in Spanje had opgelopen. Maar de morele dreun bleek uitste kend opgevangen. De remedie: flink doordrinken, gewoon alles vergeten had zijn uitwerking niet gemist. De echte kater die daar weer op volgde zorgde weliswaar voor wat bleke neusjes, maar niet voor bijverschijnselen van door slaggevende aard. Leiden was weer volledig opgekrikt. En daar had Den Bosch eigenlijk hele maal niet op gerekend. Hoewel vanwege het eigen overla den programma zelf ook niet ge heel topfit, was de Bossche ploeg er vanuit gegaan, dat Leiden niet alleen aangeslagen, maar ook be hoorlijk vermoeid uit Spanje zou zijn teruggekeerd. Het concept van coach Ton Boot, kennende de Leidse problemen na het ver trek van Emill Hagens en reke- fraai afstandsschot naar 6-8, Henny Devilee met een juweel van een doorbraak naar 6-9. Er waren toen nog 12 minuten te spelen. Weer leek De Algemene gevloerd en weer klauterde de ploeg overeind. Coach Lambooy sprak er na afloop terecht glunderend over Het damesviertal roerde zich nu ook meer. Uit een strafworp maakte Wim van Vliet 9-7, Ruud van Vliet zorgde voor 9-8 en Jan- ny van Iterson (een fout van haar tegenspeelster uitbuitend) voor 9-9. De kardinale vraag na afloop was natuurlijk waarom De Danaïden de 6-9 voorsprong niet had kun nen vasthouden. Mindere condi tie, verslappende concentratie7 ning houdend met bovenge noemde verschijnselen, was dan ook uiterst eenvoudig van opzet. Wisselend met de regelmaat van de klok moesten zijn drie guards - Dekker, Cramer en Kropman - het om beurten opnemen tegen Mitchell Plaat met de bedoeling het Leidse sleutelfiguur niet al leen aan banden te leggen, maar langzaam maar zeker uit de wed strijd te spelen. Zijn grotere arse naal aan spelers zou vervolgens het karwei dan afmaken. Aardig geprobeerd, maar de truc werkte volkomen averechts. Vooraleerst wenste Mitchell Plaat zich op geen enkele manier te la ten inpakken door wie (van de drie internationals) dan ook en, alsof hij nooit in Spanje geweest was, hij excelleerde van het begin tot 43 seconden voor tijd toen Pe ter Paulides zijn taak mocht vol brengen. En hoe. Verdelend, re gelend, corrigerend en scorend trok hij de wedstrijd naar zich toe, terwijl zijn tegenstanders als gekken achter hem aanrenden. Dekker werd het slachtoffer, Kropman moest er later uit en alleen Cramer hield zich nog re delijk op de been, maar dat kwam omdat hij zich regelmatig met andere dingen 'mocht' bezighou den. Kortom, Plaat schitterde op onnavolgbare wijze en de belo ning van het 2000-koppige publiek was er naar. Het applaus klonk Boot bepaald niet als mu ziek in de oren. Goed, deel één van Boots' plan ging dus de mist in, maar ook fase twee faalde. Door dat vele gewis sel namelijk raakte geen van zijn spelers echt bij de wedstrijd be trokken, het uiterst magere schotpercentage van Den Bosch (38%) was daar een bewijs van. Al moet dat ook deels op het conto van de Leidse verdediging ge schreven worden, want vooral in dat opzicht speelde de ploeg van Blom een uiterst knappe partij. Bruinsma maakte Kirkland vol ledig onzichtbaar, Woudstra dwong Akerboom tot vreemde capriolen, Kip hinderde Lister bij voortduring en Van Rooden en Collins pakten na rust elke re bound. Dave Kyle "deed" niet Dat deed Den Bosch in de eerste helft nog wel, de ploeg sloot zelfs af met een 43—44 voordelige stand. Hoe dat kwam? Om de Danaïden-coach Gerard Bos: "Nee, naar mijn gevoel hebben we de zaak uit handen gegeven, omdat we niet ons eigen spel zijn blijven spelen, maar mee gingen met dat van De Algemene. En dat is voornamelijk gebaseerd op kracht, daar gaat een bepaalde in timiderende werking vanuit en dat heeft ons parten gespeeld" Dat De Danaïden in die laatste 12 minuten niet meer tot scoren kwam, weet Bos voor een deel doodeenvoudige reden, dat Lei den een aantal simpele oplossin gen over het hoofd zag, terwijl in die fase ook Den Bosch nog sterk verdedigde, vaak al op de helft van de tegenstander. Het tempo lag Leiden nog niet hoog genoeg blijkbaar, dat zou later in de wed strijd inderdaad beduidend op geschroefd worden. Toén ge beurde wat er voor de pauze ook al inzat; Leiden drukte het al be staande verschil in koele cijfers uit. Nerveus Het gat was er al by 56-50 en het ook aan arbiter Kil, die hij "in consequent"' vond leiden. "Over tredingen waar hij in de eerste helft meteen strafworpen voor gaf, liet hij in de laatste fase pas seren. Daar heeft zeker Eric Fi lemon een paar keer nadeel van ondervonden". Bos wilde na drukkelijk daarmee niet gezegd hebben dat zijn ploeg "door de scheidsrechter" niet had gewon- RUUD PAAUW nerveus wordende Den Bosch, dat in het geheel niet gerekend had op zo'n agressief en doortas tend spelend Leiden nam zijn toevlucht in twee korte pauzes. Het hielp niet, het tempo ging omhoog en Leiden 'danste' weer ouderwets door de laaiend en thousiaste Vijf Meihal. Halver wege bedroeg de voorsprong 74-65, vijf minuten verderop zelfs 85-72. De strijd leek gestreden, maar dat was nog niet helemaal waar. Met nog 120 seconden te gaan moest Collins erui en bij 88-78 probeerde Den Bosch in een laatste wanhoopspoging de zaak nog te forceren. Hans van Rooden evenwel hield het hoofd koel en soupeerde op z'n eentje praktisch de resterende speeltijd, waarin ook Paulides geen krimp gaf. De buit was binnen, de belo ning voor het tonen van een ijzer- sterke mentaliteit lag hierin, dat Leiden weer volledig 'terug' is in de race. AD VAN KAAM Leiden - Plaat 27; Collins 22; Bruinsma 17; Woudstra 10; Kip 8 en Van Kooden 7. Den Bosch - Lister 18, Akerboom 16, Cramer 16. LEIDEN - Hoewel P/Leiden er in principe pas aan het eind van het seizoen toe zou over gaan om een nieuwe „super- center" te contracteren be staat de mogelijkheid, dat er al binnen afzienbare tijd een lange man uit de rijen van de Amerikaanse profs zijn op wachting in het team maakt. Reden daarvan is dat de pres taties van Dave Kyle beneden de verwachting blijven. Een definitieve beslissing is er nog niet genomen. Manager Frans van Egmond hierover „Het is wat prema tuur om te stellen, dat Kyle op korte termijn de laan uitgaat. Ten eerste zijn we het onder hand beu om mensen te moe ten wegsturen, ten tweede hopen we dat Kyle, alsnog be ter gaat spelen en ten derde kost een prof erg veel geld. Gezien de statistieken moet Dave Kyle het toch erg goed kunnen, maar zoals hij de laatste tijd speelt kan natuur lijk niet. Wat we doen? We wachten maar af, diepen in middels onze contacten in Amerika uit. De naam van Jo- rome Whitehead is inderdaad gevallen. Maar die zit voorlo pig nog vast bij de San Diego Clippers" Dat Emill Hagens, pas weg bij Leiden, bij Flamingo's aan de slag gaat is volgens Van Eg- mond hoogst onzeker. „Me neer Hagens speelt een vies spelletje. Deed al toezeggin gen aan drie clubs, Rotter dam, Amsterdam en Flamin go's. Ik heb nog geen handte kening onder wat voor over schrijvingsformulier dan ook gezet"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13