„Ajax haalde ons uit spel met schoppen Neeskens niet tegen Duitsland Shirtreclame voorlopig van de baan r>r> Triomf van „amateurs" WITTEVEEN EN SNOECK TOCH WEER KANDIDAAT Druiven zuur voor AZ-coach Georg Kessler Inhaalduels in winterpauze MAANDAG 11 DECEMBER 1978 sport -r~nr sport ■sport sport PAGINA 11 sport sport sport Bondsvergadering van KNVB vernietigt besluit betaald voetbal ZEIST (GPD) - Het besluit om met ingang van l juli 1979 shir treclame in het betaald voetbal in te voeren is door de bondsver gadering van de KNVB vernietigd. Tot die beslissing kwamen de bondsafgevaar dig den zaterdagmiddag tijdens de najaarsver gadering van de KNVB op het sportcentrum in Zeist na een twee uur durende en vaak heftige discussie, die enkele malen voor schorsingen werd onderbroken De bondsvergadering is het machtigste college binnen de KNVB en bestaat uit 30 afgevaardigden van het amateurvoetbal en 30 afgevaardigden van het betaald voetbal. Zaterdag moesten deze afgevaardigden zich bezighouden met de beslissing van het bondsbestuur om het besluit tot invoering van shirtreclame op te schorten Op 18 november werd tijdens de algemene vergadering betaald voetbal besloten shirtreclame in te voeren. Vijf leden van het sectiebestuur betaald voetbal konden zich met die beslissing niet verenigen en traden af. Ook staatssecretaris Wallis de Vries van CRM vond dat het betaald voetbal iets te hard van stapel liep en besloot de subsidiegelden, die zijn bestemd voor de sanering van het betaald voetbal, te blokkeren Het bondsbestuur van de KNVB volgde de ontwikkelingen rond de shirtreclame met gro te argwaan en kwam na het besluit van de staatssecreta ris tot de conclusie, dat de zaak uit de hand dreigde te lopenDe shirlreclame had het aanzien van de KNVB ge schaad, zo vond het bondsbe stuur, en op grond van het reglement werd het besluit tot invoering van shirtreclame tot nader order opgeschort Zaterdag moesten de bondsaf- gevaardigden zich over cjie opschorting uitspreken Bondsvoorzitter Wim Meule- man deed in zijn toelichting een dringend beroep op de af gevaardigden van het be taald voetbal om het besluit tot invoering van shirtrecla me te herroepen. "Alleen op die manier kunt u met de staatssecretaris op één lijn komen", aldus Meuleman "Daarna kunt u in een bui tengewone vergadering van het betaald voetbal opnieuw tot invoering van shirtrecla me besluiten, maar dan wel graag met de toevoeging dat eerst overleg plaats heeft met alle betrokkenen en dat geen shirtreclame zal worden in gevoerd als de overheid zich daartegen verzet" De afgevaardigden van het be taald voetbal wilden daar niet van weten. Zij hadden vorige week nog tijdens de spoedvergadering van de belangenorganisatie FBO (clubs) gesteld vast te houden aan de invoering van shir treclame. Voor nader onder ling beraad werd de vergade ring gedurende twintig minu ten geschorst, zodat ook de af gevaardigden van het ama teurvoetbal de gelegenheid kregen een standpunt in te Na de schorsing verzocht Leo van Zandvliet, voorzitter van Feyenoord en woordvoerder van het betaald voetbal, om de shirtreclame als agendapunt af te voeren. "Dit is een zaak die alleen het betaald voetbal aangaat", aldus Van Zandvliet. Maar daar voelde de vergadering niets voor. De opschorting door het bondsbe stuur moest behandeld wor den. Meuleman: "De bandop namen hebben uitgewezen dat u tot invoering van shir treclame zonder voorwaar den besloten hebt. Vandaar die opschorting" Van Zandvliet was het daar niet mee eens. "We hebben wel degelijk gesteld, dat we over leg met de staatssecretaris wensten. Maar als daarover onduidelijkheid bestaat, wil len we met het betaald voetbal wel opnieuw bij elkaar komen om de formulering van het be sluit schriftelijk vast te leg gen. Daarom moet het agen dapunt nu worden afgevoerd zodat we de gelegenheid krij gen ons besluit nader te for muleren". Op dat moment kwamen de af gevaardigden van het ama teurvoetbal in het geweer. Zij hadden zich tijdens de schor sing op het standpunt gesteld, dat het besluit tot invoering van shirtreclame moest wor den vernietigd. Herman Fe- ringa: "Ook bij het betaald voetbal blijkt onduidelijkheid te bestaan over hel besluit. Is dat besluit nu wel of niet aan voorwaarden gebonden? We moeten dat besluit daarom maar vernietigen, zodat het betaald voetbal zich opnieuw op deze kwestie kan bezin- Het standpunt van de amteurs bracht het betaald voetbal in grote moeilijkheden. Hoewel de amateurs slechts de helft van het aantal stemmen in handen hebben, konden zij rekenen op de steun van Dick Passchier van FC Dordrecht, die op 18 november ook al te gen de invoering van shir treclame had gestemd. Pas schier: "Ik ben niet tegen shir treclame, maar het nemen van een besluit zonder overleg vind ik onzalig. We moeten dat besluit vernietigen" Passchiers standpunt werd door het betaald voetbal niet in dank aanvaard. Hem werd verweten niet solidair te zijn met de clubs in het betaald voetbal. Passchier"Ik ben geen idioot". Die opmerking was tékenend voor de sfeer tijdens de bondsvergadering De amateurs stonden lijn recht tegenover de profs. Het betaald voetbal was in een hoek gedreven en wrong zich in allerlei bochten om eruit te komenMaar de triomf van de amateurs stond eigenlijk al vast. Het betaald voetbal verzocht opnieuw om een schorsing om zich over de ontstane situatie te beraden. Onder druk van de amateurs gingen de profs uiteindelijk door de knieën Van Zandvliet: "De bondsaf- gevaardigden van het be taald voetbal stellen op grond van het formele besluit in de algemene vergadering be taald voetbal van 18 novem ber vast, dat het besluit kan leiden tot een uitvoering die niet in overeenstemming is met het oorspronkelijke voor stel in die verg adering. Op die formele gronden verklaren wij dat het besluit moet wor den vernietigd" Het gezichtsverlies van, het be taald voetbal was een feit. De bondsvergadering had. de af getreden bestuursleden van de sectie betaald voetbal in het gelijk gesteld. Ton Zwik- stra, een van die afgetreden bestuursleden: "De clubs zijn gestruikeld en moeten nu hun huiswerk overmaken" Dat was natuurlijk niet de me ning van Leo van Zandvliet In een in de haast belegd pers conferentie wrong hij zich in allerlei bochten om duidelijk te makendat er van gezichts verlies helemaal geen sprake was en dat ook niet mocht worden geconcludeerd dat de afgetreden bestuursleden het gelijk aan hun zijde hadden gekregen. Van Zandvliet: "Er is in wezen helemaal niets veranderd Ons besluit was om shir treclame in te voeren en daa r- overmet de staatssecretaris in overleg te treden. Nu is door een vergissing dat overleg niet genoemd bij de stemming op 18 november. Als het nieu we sectiebestuur op 15 decem ber gekozen is, houden we een algemene vergadering om opnieuw tot invoering van shirtreclame te besluiten. We zullen er dan wel voor zorgen, dat het overleg met de over heid aan dat besluit wordt gekoppeld" DEN HAAG - Drs. Martin Snoeck en Jo Wittevecn, na dc algemene vergadering van 18 november afgetreden nadat het besluit was geno men shirtreclame in het be taalde voetbal in te voeren, zijn weer kandidaat gesteld voor de kwaliteitszetels die respectievelijk de spelers en de trainers bezitten in het bestuur van de profsectie. Kortgeleden besloten de oe- fenmeesters die lid zijn van de algemene vergadering be taald voetbal vooralsnog geen kandidaat te stellen. "Nu de bondsvergadering zaterdag heeft beslist het be sluit tot invoering van shir treclame te vernietigen en dat er een ander besluit voor in de plaats zal komen is er een geheel andere situatie ontstaan", aldus Jaap van der Leek, de secretaris-gene raal van de Vereniging van Voetbaloefenmeesters in Nederland (WON), "en heb ben de trainers de heer Wit- teveen opnieuw kandidaat gesteld". De algemene vergadering van het betaalde voetbal waarop het agendapunt shirtrecla me zal worden behandeld kan overigens op zijn vroegst pas over enkele we ken worden gehouden. De reglementen schrijven na melijk voor dat een dergelij ke bijeenkomst tenminste twee weken van tevoren wordt aangekondigd. Ajax-doelman Piet Schrijvers beukt met zijn vuist op de grasmat, nadat Kees Kist (r) de strafschop i instantie heeft benut. Nygaard juicht. Clarke, Meutstege en Erkens kijken beteuterd ZEIST (ANP) - De in het afgelopen weekeinde afgelaste wedstrijden in het betaalde voetbal zijn in principe verplaatst naar zaterdag 23 of zondag 24 december. "De clubs kunnen, als ze samen over eenstemming daarover bereiken van die data afwijken", aldus SCOREBORD EREDIVISIE AZ'67-Ajax1-2 FC Den Haag-Haarlem3-1 Sparta-Go Ahead Eagles 2-0 NEC-PSVafg MVV-FC WV1-1 FC Utrecht-Vitesse2-0 PEC/Zwolle-Feyenuordafg NAC-Roda JC0-0 FC Twente-Volcndam3-0 Ajax 16 11 2 3 24 43-14 Roda JC 16 9 6 1 24 29-11 PSV 15 9 3 3 21 29-10 AZ'67 16 9 2 5 20 52-27 Feyenoord 15 6 7 2 19 20-8 Sparta 16 8 3 5 19 21-17 Twente 16 5 8 3 18 21-13 MVV 16 6 6 4 18 15-17 Eagles 16 6 5 5 17 21-19 Utrecht 16 6 4 6 16 27-28 NAC 16 3 7 6 13 18-29 PEC 15 2 8 5 12 12-20 Den Haag 16 3 6 7 12 15-27 Vitesse 16 3 6 7 12 19-34 Haarlem 16 3 6 7 12 13-31 NEC 15 2 7 6 11 12-22 Volendarn 16 2 4 10 8 18-34 VVV 16 2 4 10 3 10-34 EERSTE DIVISIE FC Dordrecht-Fortuna SC1-2 Excelsior-Heracles2-0 FC Groningen-De Graafschapafg Wageningcn-SWafg FC Vlaardingcn-SC Amersfoort 3-1 Eindhoven-Vcendam2-0 Telstar-Willem II1-1 Helmond Sport-FC Den Bosch 2-2 FC Amsterdam-SC Cambuur1-0 Fortuna SC 16 10 4 2 24 34-17 Groningen 14 8 5 1 21 25-10 Excelsior 15 8 4 3 20 25-17 Graafschap 14 7 5 2 19 27-17 Den Ijloseh 15 7 5 3 19 26-13 Wageningen 14 6 5 3 17 26-19 Willem II 15 4 9 2 17 22-17 Amsterdam 16 6 4 6 16 22-17 Eindhoven 13 3 9 1 15 1*1-7 Heracles 16 4 7 5 15 17-22 Cambuur 15 5 4 6 14 17-20 Veendam 15 5 3 7 13 20-26 Helmond Sp 16 5 3 8 13 21-29 Heerenveen 15 4 4 7 12 16-22 Vlaardingen 15 4 4 4 12 14-20 SW 14 3 4 7 10 17-24 Telstar 15 3 8 8 10 16-25 Amersfoort 14 3 2 9 8 15-31 Dordrecht 15 2 3 10 7 15-33 1. Kees Kist (AZ'67) 20 2. Theo de Jong (Roda JC)12 3. Ray Clarke (Ajax)11 4. Tscheu-la Ling (Ajax)9 eompetiticleider Jan Huybregts. "Wel is het zo dat de wedstrijden in ieder geval in de komende win terpauze moeten worden inge haald" Het betreft de ontmoetingen. Eredivisie: NEC-PSV. Pee Zwolle-Feye- noord. Eerste divisie: FC Groningen-De Graafschap; FC Wageningen-SW Vorige week werd al de wedstrijd SC Amersfoort-Eindhoven naar zondag 24 december verschoven. Zwartkruis: „Onbegrijpelijk" ZEIST(GPD)-Johan Neeskens zal op 20 december in het Rheinstadion in Dusseldorf geen deel uitmaken van het Nederlands elftal, dat dan tegen West-Duitsland een vriendschappelijke wed strijd speelt. De middenvel der van FC-Barcelona krijgt van zijn bestuur geen toe stemming om zich beschik baar te stellen voor deze in terland. Neeskens: „Twee dagen na de interland tussen West-Duits land en Nederland moet Barcelona een vriendschap pelijke wedstrijd tegen FC Kaiserslautern afwerken. Contractueel is overeenge komen dat Barcelona in zijn sterkst mogelijke opstelling verschijnt. Dat betekent dus dat ik van de partij zal moe ten zijn en er geen toestem ming wordt gegeven voor die vriendschappelijke wed strijd van Oranje". Bovendien vindt Neeskens, die onlangs een oriënterend ge sprek met Feyenoord zou hebben gehad, het nogal be zwaarlijk om twee wedstrij den in een bestek van drie dagen te moeten spelen. Bondscoach Jan Zwartkruis toonde zich over die medede ling vanuit Barcelona nogal verrast. „Ik moet zeggen dat ik het een onbegrijpelijke zaak vind dat Neeskens nu plotseling niet tegen de Westduitsers kan meespelen. Onlangs heb ik nog met hem gesproken en toen heeft hij me verzekerd dat ik een be roep op hem zou kunnen doen". „Dat Neeskens nu plotseling in een vriendschappelijke wedstrijd moet meespelen, verbaast me enigszins, om dat indertijd in het contract duidelijk is opgenomen dat Johan Neeskens voor alle wedstrijden van Oranje be schikbaar zou zijn. Ik zal de KNVB dan ook vragen zo snel mogelijk contact op te nemen met Barcelona, om alsnog te proberen Neeskens voor dat duel in Dusseldorf vrij te krijgen", aldus Jan Zwartkruis, die het bericht van verhindering van Johan Neeskens gistermiddag via de radio moest verne men. „We zullen er alles aan moeten doen Neeskens naar Dusseldorf te halen", vindt Jan Zwartkruis.„Nu Anderlecht de Nederlandse spelers geen toestemming geeft om voor Oranje uit te komen, zal er toch al flink geexperimenteerd moeten worden, wat uiteraard ten koste gaat van de eenheid van de ploeg. Dergelijke problemen had ik wel ver wacht, maar nu er voor het begin van elke interland elke keer zoveel moeilijkheden opduiken, wordt het toch wel een verdraaid lastige zaak om op korte termijn tot een uitgebalanceerd Neder lands elftal te komen, omdat je steeds nieuwe spelers zult moeten inpassen". ALKMAAR (GPD) - Een kreet van teleurstelling weerklonk in de laatste minuut van de spectaculaire voet baltopper tussen het aanvallende AZ en Ajax in de volge pakte Alkmaarderhout, toen wisselspeler Kurt Welzl een prachtige kans onbenut liet. Nog gaf AZ het niet op. Doel man Meskovic trok zelfs mee naar voren, maar zelfs in blessuretijd slaagde de thuisclub er niet in naast het gerou tineerde Ajax te komen (1-2). Voor de honderden Amster damse supporters klonk het eindsignaal van scheidsrecter Geurds dan ook als muziek in de oren. Na vele weken van fraaie succes sen, leed runner-up AZ een ne derlaag en daardoor staat het nu vier punten achter op Ajax. Na afloop heerste uiteraard grote teleurstelling in het AZ-stadion, maar ruim 21.000 toeschouwers hadden genoten van een goede en spannende wedstrijd. AZ had de nederlaag echter aan zichzelf te wijten. Het miste in eerste instantie enkele zeer goede kansen (vooral Welzl) en leidde daarnaast het spel over te veel schijven. Daardoor ging het tem po eruit en ontbrak de verras sing. Voorts draaide het befaamde mid denveld van AZ minder sterk dan gewoonlijk. Het feit. dat Jan Pe ters nog hinder ondervond van een blessure was mede oorzaak hiervan. Fors De Amsterdammers speelden van uit een gesloten defensie en buit ten de ruimte, die zij kregen, be hoorlijk uit. Tactisch goed spel van Ajax, dat bovendien flink stoorde en zonodig fors ingreep als dit was gewenst. Voor trainer Georg Kessler waren de druiven na afloop erg zuur. De oefenmeester vond dat Ajax door schoppen en trappen AZ uit zijn normale doen had gehaald. „Ajax heeft niet te klagen gehad in deze wedstrijd. Ik moet overigens toe geven, dat de Amsterdammers beter hebben geprofiteerd van de kansen dan wij. Vooral Welzl mis te een paar geweldige kansen" Kessler legde de nadruk op het feit dat AZ deze middag vooral Jaan de Graaf, die om principiële redenen niet wenst te voetballen op zondag, miste. ,.Op links ging het fout, al moet ik Welzl, die lan ge tijd noodgedwongen rust moest houden, in bescherming nemen". Naast de hardheid van Ajax signaleerde Kessler wel het knappe keeperswerk van doel man Piet Schrijvers, die vele ke ren redding bracht. Belangen Ajax-trainer Cor Brom lachte het nijdige commentaar van collega Georg Kessler weg. „We hebben stevig gespeeld, maar het liep ADVERTENTIE De grootste sortering schoeisel en verenigingskleding Laag in prijs en 10% korting Ook voor uw wintersportartikelen en schaatsen Vergelijk eerst prijzen elders, dan koopt u bij ons. Lange Mare 104, Leiden t.o. Hartebrugkerk bij Haarlemmerstraat niet uit de hand. Noem het een flinke partij voetbal, maar er stonden dan ook grote belangen op het spel". Teleurstellend vond Cor Brom het dat de Ajacieden Everse en Zwamborn van inval ler-scheidsrechter Geurds een gele kaart kregen voorgescho teld. Voorts waren er boekingen voor de Ajacieden Tahamata en Erkens wegens spelbederf. Arbi ter Geurds na afloop: ..Ik vond het geen gemene wedstrijd. De strijd was mannelijk hard. De gele kaarten waren terecht" AZ toonde in de eerste helft meer initiatief, maar de snelle aanval len van de Amsterdammers hiel den gevaar in. Zo schoot Ling te gen de lat, nadat hij Hovenkamp had omspeeld. Een solorush van Metgod, die zeer sterk speelde en op weg leek naar een doelpunt, werd hardhandig afgestopt door Everse, die prompt de gele kaart kreeg. Schoten van Ressel en Nygaard werden een prooi voor doelman Piet Schrijvers, die goed op dreef was. Halverwege de eerste helft brak op links Si mon Tahamata door. John Met god pakte de Ajacied te stevig aan, die languit op de grasmat viel. Dat betekende een straf schop voor Ajax. De Engelse midvoor van de Amsterdam mers, Ray Clarke faalde niet 0-1. Nog voor het verstrijken van de eerste helft zette trainer Kessler de Oostenrijker Welzl in voor Henk van Rijnsoever. In de 33ste minuut van deze eerste helft kreeg Welzl alle gelegenheid om de duizenden AZ-aanhangers in jubelstemming te brengen, toen hij via Nygaard een droom kans kreeg. Voor open doel faalde de Oostenrijkse international ech ter. Dreun Even na rust kreeg AZ een tweede morele dreun te verwerken. De AZ-defensie bleef namelijk voor buitenspel staan, maar Clarke ging door. Uit zijn voorzet kopte Ling fraai 0-2 in. AZ mocht pro testeren bij grensrechter en scheidsrechter, iets uithalen deed het niet.. Kort daarna scoorde Kees Kist, die door Zwamborn grotendeels uit de strijd was gespeeld, uit een vrijeschop. Maar wegens hands en buitenspel ging het feest niet door. Hoewel de overtuiging langzamerhand ontbrak in het spel van AZ. bleef de thuisclub druk uitoefenen op het Amster damse doel. Ajax kon nog stand houden (Zwamborn kreeg een gele kaart, toen hij al te hard in greep), maar een kwartier voor tijd kon AZ dan toch tegensco- ren. Bij een doorbraak van Met god werd de AZ-ausputzer, die na rust meer aanvallend ging spelen, neergelegd. Strafschop. Kees Kist zag zijn inzet uit deze penalty in eerste instantie gekeerd door de zwevende Piet Schrijvers, maar in de rebound trof hij alsnog het doel: 1-2. Uiteraard liep AZ daarna storm op de Ajax-veste. De verdiende ge lijkmaker bleef echter uit. Al was AZ er in die laatste minuut wel zeer dichtbij, toen Welzl nage noeg voor een leeg doel faal de.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11