Alleen gesprek met Oostblok als voortgang blijkt Informatieschandaal Zuid-Afrika neemt nog steeds in omvang toe Meir: Onderwijzeres in vijandige wereld Begin: Israël is bereid tot ondertekening vredesverdrag Zo doet u het goed afs afzender. hora d oeuvre Dikkerd Thijs De Beukenhof ZATERDAG 9 DECEMBER 1978 NAVO landen stellen voorwaarden BRUSSEL - De NAVO-landen willen pas op politiek ni veau met het Oostblok onderhandelen als is gebleken dat vooruitgang mogelijk is. Dit geldt zowel vdor de bespre kingen over troepenvermindering in Centraal-Europa (MBFR) als voor de uitvoering van de akkoorden van Helsinki over veiligheid en samenwerking in Europa. Dit zeggen de ministers van buitenlandse zaken van de NA VO-landen in een communiqué dat gisteren in Brussel werd uitgegeven. Het MBFR-overleg tussen een be perkt aantal NAVO-landen en landen van het Warschau Pact in Wenen zit al geruime tijd vast op meningsverschillen over de we derzijdse troepensterkte. Over de uitvoering van de Helsinki-ak- koorden wordt in 1980 gepraat in Madrid: alle Europese landen alsmede de Verenigde Staten en Canada zullen elkaar daar op nieuw ontmoeten. De vraag of beide conferenties op het niveau van ministers moeten worden voortgezet, beheerste de najaars conferentie van de NAVO-lan den. Tot aan de bijeenkomst in Madrid moet er vooruitgang zijn vast te stellen bij de uitvoering van de Helsinki-akkoorden, aldus de ministers van de NAVO-landen. Daarbij wordt vooral gedacht aan handhaving van de mensenrech ten. Ook bij de MBFR-bespre- kingen is nog onvoldoende resul taat geboekt, zo wordt vastge steld. Het met veel publiciteit omgeven idee van de Britse mi nister Owen om op ministerieel niveau verder te praten, heeft niet het communiqué gehaald - het bewijs dat deze suggestie ver keerd is gevallen. Turkije, dat met grote economische problemen kampt, vond veel be grip voor zijn verzoek om hulp aan de overige NAVO-landen Maar de NAVO is niet het ge schikte forum om over daadwer kelijke hulpverlening te praten, aldus de Nederlandse minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken). In het communiqué wordt gewezen op het „funda mentele belang van economische en sociale vooruitgang voor de stabilisatie van de democratie" hetgeen een duidelijke verwij zing in de richting van Turkije is De Turkse bewindsman toonde zich na afloop tevreden, al zei hij „We hebben niet genoeg aan woorden, we rekenen op daden" Minister Van der Klaauw zei niet te kunnen zeggen hoe Den Haag te gemoet wil komen aan de Turkse verzoeken om hulp, buiten het geen reeds wordt gedaan in be staande kaders (zoals het Tur- kije-consertium van de OECD) De bewindsman acht het niet juist dat Turkije uit de fondsen voor ontwikkelingssamenwer king geld zou krijgen. Maar dat gaat in de eerste plaats minister De Koning (ontwikkelingssa menwerking) aan, aldus Van der Klaauw. Naar verluid vraagt Turkije enorme bedragen aan steun (gesproken wordt over acht miljard dollar van de zijde van de EG-landen), vooral om beta lingsbalanstekorten aan te vul- De NAVO-landen wreden het niet eens over een gemeenschappe lijke gedragslijn inzake wapenle veranties aan China. Amerika le vert geen wapens aan dit land, maar heeft geen bezwaar als an dere NAVO-landen dat wel wil len doen. zo zei minister Van der Klaauw. Ht bleek evenwel niet mogelijk om tot afspraken te ko men doordat „enige landen" (waarschijnlijk Groot-Brittannië en Frankrijk) dwars lagen. Ne derland zal, als het verzoeken van China krijgt, de gebruikelijke cri teria voor wapcnleveranties toe passen. aldus nog de Nederlanse bewindsman. ETA wil een wapenstilstand MADRID - ETA-Militar, de meest radicale vleugel van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA, is bereid in het openbaar te on derhandelen met de regering over een zelfstandig Baskenland onder Spaanse vlag. Woordvoer ders van ETA-militar hebben dit in een interview met het Basla- sche weekblad "Crash" ver klaard. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De storm rondom het vroegere ministe rie van informatie in Zuid- Afrika neemt geen einde. De Zuidafrikaanse geheime dienst onder generaal Van den Bergh wordt nu als een ..monster" gezien, dat het ge hele politieke leven in dit land beheerste. Ook de beschuldi gingen tegenover de vroegere minister-president Vorster en diens inmiddels afgetreden minister van informatie dr Connie Mulder, worden steeds scherper. Gisteren werd in het parlement in Kaapstad, dat voor de tweede achtereenvolgende dag het Erasmus-rapport over hel corruptieschandaal be handelde, het aftreden van de tegenwoordige president Vorster geëist. Hij is blijkbaar toch meer op de hoogte ge weest van de wanpraktijken in het ministerie van informa tie dan de regering-Botha wil toegeven. De oppositiepartijen eisten nog eens de gehele openbaarma king van alle schandalen, alle wanpraktijken en alle gehei me organisaties. Ook gene raal Van den Bergh wil thans dat alle bijzonderheden van het Erasmus-rapport worden bekendgemaakt. In de Natio nale Partij zelf, die nu heeft begrepen dat definitief schoon schip gemaakt moet worden, wordt steeds duide lijker de openbaarmaking van alle nog geheime bijzon derheden en het verdwijnen van dr. Mulder uit het politie ke leven geëist. Nadat hij reeds eerder als leider van de Nationale Partij in Transvaal bedankte, wordt nu ook geëist dat dr. Connie Mulder zijn parlementszetel ter be schikking stelt en zelfs uit de Nationale Partij wordt gesto ten. Zelfs dr. Andries Treurnicht, de opvolger van Mulder als lei der van de Nationale Partij, schijnt hem geadviseerd te hebben om in het belang van de partij te bedanken. Het te rugtreden van Connie Mulder wordt dan ook binnenkort verwacht en beschouwd als het meest sensationele resul taat van het gehele onderzoek naar het schandaal binnen het vroegere ministerie van in formatie. Dr. Mulder moest binnen twee maanden terugtreden als mi nister van informatie; hij werd niet gekozen als de nieuwe minister-president en moest ook zijn ambt als voor zitter van de Nationale Partij in Transvaal neerleggen. Inmiddels heeft ook Jan van Zijl Alberts, een der directeu ren van het dagblad The Citi zen, bedankt als directeur van het weekblad To the Point. Zelfs in de nationaal gezinde Afrikaanse dagbladen werd de vroegere chef van „Boss", generaal Van den Bergh, gis teren opnieuw scherp aange vallen, omdat hij inderdaad als de belangrijkste figuur achter de schermen van het gehele schandaal werd aan geduid. De Erasmus-commissie, die tot na de kerstdagen haar werk zaamheden zal staken, zal midden januari met verdere onderzoeken beginnen. Vol gens rechter Erasmus zullen alle nog geheime projecten onderzocht worden en aan regering en parlement ter beoordeling voorgelegd wor den. In politieke kringen in Zuid-Afrika neemt men aan dat begin volgend jaar nog een reeks verdere schandalen rondom het ministerie van in formatie bekend zal wor den. ADVERTENTIE DUSSELDORF - Dat is nog eens wat anders dan een grasveldje met een borderbij waarop hondentoilet staat Ook een hond heeft recht op zijn privacy. Misschien daarom dat in Dusseldorf nu bij wijze van proef 18 overdekte hondentoiletten zijn neergezet. Zoals op deze foto te zien is was het de eerste dag al direct dringen posT.r CuDEUB pttpost TEL AVIV (UPI/Reuter) - Premier Begin van Israël heeft voor zijn vertrek naar Oslo waar hij de no- belprijs voor de vrede in ont vangst zal nemen, verklaard dat Israel bereid is voor de gestelde termijn van 17 december een vredesverdrag te tekenen. "Wij waren vorige week al bereid dit te doen" De eerste minister zei dit in com mentaar op de opmerkingen van president Carter die eergisteren had gezegd dat het wenselijk was voor afloop van de in Camp Da vid overeengekomen termijn een vredesverdrag te sluiten. Met klem gevraagd of Israël nieuwe nederzettingen zou bouwen op de bezette westelijke Jordaan- oever en de Strook van Gaza, drie maanden na het akkoord van Camp David zei Begin: "Als de tijd daar is zal de regering het Een vrouw van uitgesproken sympathieën en antipathieën JERUZALEM - Grootmoeder Golda Meir en grootvader Anwar Sadat. Dat was het laatste glan soptreden van Golda Meir in de wereldpolitiek, tijdens Sadats bezoek aan Jeruzalem. Zij lach ten samen om „die oude vrouw", zoals Sadal haar altijd genoemd had toen zij eikaars tegenspelers waren. Maar voor Golda was juist die ontmoeting met Sadat een heel problematisch gebeu- Golda heeft na de Jom-Kippoer- oorlog in 1973 veel verwijten moeten slikken dat die oorlog te voorkomen was, beschuldigin gen die zij uiteraard altijd met klem heeft verworpen. Maar zelf is zij nooit losgekomen van schuldgevoel en zelfverwijt, dat zij het gevaar van de oorlog niet tijdig heeft gezien. Het was daarom ook een gedemo raliseerde Golda Meir die in het •voorjaar van 1975 het bijltje er bij neerlegde, nadat vooral haar mi nistervan defensie, D^jan, in dis krediet was geraakt, als hoofd schuldige aan die oorlog. Golda is steeds uitermate fel en emotioneel blijven reageren op analyses van haar politiek met betrekking tot de Jom-Kippoer- oorlog. Iedere vorm van kritiek beschouwde zij als een aanval op haar persoon, ja als een vijandige daad. Zelfs met haar eigen partij krant Davar kreeg ze hooglopen de ruzie als gevolg van kritische berichten die verschenen. Zij be schouwde de redacteuren alleen al daarom als boosaardige indivi duen, die te kwader trouw zijn. Signalen Waar het om gaat, is dat president Sadat al begin 1971 - toeneen half jaar aan het bewind - signalen uitzond dat hij tot een akkoord met Israel wilde komen. Voor zichtig. veel minder dramatisch dan zes jaar later, maar Sadat probeerde een opening te maken via een interim-akkoord: terug trekking van het gebied rond het Suezkanaal in ruil vooreen einde aan de oorlogstoestand. Golda (samen met haar minister van defensie Dajan) wees die sig nalen als misleidende propagan da van de hand. Doel van alle Arabische landen was en bleef om Israel te vernietigen. Er was geen enkele reden om een hoogst onzeker akkoord te sluiten met een hoogst onbetrouwbare Sa dat, te meer niet omdat Israël zó sterk was, dat niemand het zou wagen een militair avontuur te ondernemen, zo stelde hij. De gemiste kans van 1971, die de Jom-Kippoeroorlog mogelijk had kunnen voorkomen, was voor Golda des te traumatischer toen Sadat vorig jaar zelf de be wijsstukken kwam aandragen door naar Jeruzalem te komen en nog wel naar Menachem Begin, die altijd haar grootste binnen landse opponent is geweest. Grootmoeder Golda Meir, grootmoeder, onder wijzeres en generaal. Zij werd in Rusland geboren. Jiddisch is haar moedertaal, maar als kind al ging ze naar Amerika. In Mil waukee is ze opgegroeid en on derwijzeres geworden. Als ze niet in de politiek was gegaah, had ze dat willen blijven. Het is altijd te merken geweest aan haar manier van discussiëren. Ze behandelde de Knesset als een klas kinderen. Wachtte bij debatten als opposi tieleider Begin zich omdraaide naar een collega om een paar woorden te wisselen xot Begin weer „oplette". Als de schoolkin deren netjes in de bank zaten, ging ze weer door. Knessetleden die „ongepaste" opmerkingen uitten-; kregen een standje. „Je moetje schamen" en het ontbrak er nog maar aan dat ze in de hoek moesten staan. Golda's onderwijzersmentaliteit heeft te maken met een geloof in eigen gelijk. Het is moeilijk dis cussiëren met iemand die meent voor honderd procent gelijk te hebben. Wat Golda dacht, dat ge beurde, te meer daar zij in per soonlijke gesprekken een bij zonder grote overredingskracht had door haar bijzonder eenvou dige bewijsvoering in zwart-wit en goed-slecht. „Golda heeft een vocabulaire van honderd woor- den" werd wel gezegd. Sen vrouw ook van uitgesproken sympathieën en antipathieën. Naar mensen die zij niet mocht, kon zij ook niet luisteren. Een vrouw verder die geen persoon lijke ambities had. Zij stelde zich in dienst van haar partij, de Ar beiderspartij, en haar land. Tegen wil en dank eigenlijk werd zij in 1969 premier, toen Levi Eshkol stierf. Het jaar daarvoor was zij, op 71-jarige leeftijd, uit de poli tiek teruggetreden nadat ze als secretaris-generaal van de Arbei derspartij de hereniging van de drie socialistische partijen in ëën parlementair blok tot stand had gebracht. Na eindeloos en gedul dig onderhandelen en manipule- Aartsrivalen Zij trad tien jaar geleden terug vanwege haar zwakke gezond heidstoestand, maar werd een jaar later als compromis naar vo ren geschoven tussen de toen malige aartsrivalen Allon en Da- jan. De ziekelijke vrouw van 72 bleek zich te ontwikkelen tot een zeer'energiek werkster, die dag en nacht in de weer was. En naarmate zij het drukker kreeg, werd ook haar gezondheid beter, zo schijnt het. Na haar roemloos aftreden in 1975 is ook binnen de Arbeiderspartij haar invloed langzaam maar ze ker kleiner geworden. Zij was in de laatste jaren een politiek fos siel, in haar politieke dogma's misschien niet eens zo heel erg verschillend van Begin, maar wel 15 jaar ouder. Golda Meir was premier van een Israël dat zich als het sterkste land van het Midden- Oosten beschouwde en dat tege lijkertijd het gevoel had alleen te staan in een vijandige wereld. Zij was wat dat betreft de verper soonlijking van wat je een ghetto- trauma zou kunnen noemen. Dat heeft in haar politieke gedrag tot de gemiste kansen geleid. juiste besluit nemen". Hij zou zijn aanbeveling aan het kabinet over de kwestie van de nederzettingen - "met gods hulp" - doen na zijn terugkeer uit Oslo. President Carter gaf donderdag op een persconferentie als zijn me ning te kennen dat Israel ver plicht is voor een langere periode af te zien van zijn nederzettingen activiteit. Maar Begin zei dat het welbekend was dat hij en Carter in deze kwestie van mening ver schillen. Carter zei dat zijn minis ter van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, dit weekeinde het Amerikaanse standpunt zal ver duidelijken als hij in het Midden- Oosten is. Do Egyptische premier Moestafa Khalil heeft gezegd dat hij tijdens zijn reis door West-Europa de Is raëlische onderhandelaars hoopt te treffen, om te pogen de impas se in het vredesoverleg te door breken. Bandopname gevonden van massale zelfmoord GEORGETOWN (AP) - Guyanese politiefunctionarissen hebben bekend gemaakt dat regerings troepen in Jonestown enkele da gen na de dramatische gebeurte nissen een bandopname aantrof fen van de massale zelfmoord op 18 november van ruim 900 Ame rikaanse sekteleden van de "People's Temple". De opname werd pas onlangs over gedragen aan de politie. Het Amerikaanse dagblad de New York Times meldde dat volgens Amerikaanse regeringsfunctio narissen op het bandje duidelijk de kreten van kinderen te horen zijn, met op de achtergrond scho ten. De stem van sekteleider Jim Jones klinkt over alle andere ge luiden heen. Hij maant moeders hun kinderen te kalmeren "Moeders houdt uw kinderen onder controle. Ze moeten met waardigheid sterven." Verder valt te beluisteren hoe Jones moeders aanwijzingen geeft het vergif in de keeltjes van de kinde ren te spuiten. Volgens een Amerikaan die aanwe zig was bij het afdraaien van de opname, is het bandje niet erg lang. Kennelijk begint het nadat Jones opdracht gaf tot de zelf moord. De periode die het be strijkt is niet vast te stellen, om dat de bandrecorder klaarblijke lijk verscheidene keren in en uit werd geschakeld. Processies in Iran mogen wel TEHERAN (Reuter) - De regering van Iran heeft gisteravond be kendgemaakt dat de moslems morgen en maandag de traditio nele rouwprocessies mogen hou den. Hiermee werd een eerder verbod op het houden van pro cessies opgeheven. Via de radio riep de regering de deelnemers aan de processies op te proberen te voorkomen dat on ruststokers zich bij hen voegden De verklaring waarin dit werd bekendgemaakt, was onderte kend door premier Azhari, die aanvankelijk alle processies op de twee dagen van rouw om de kleinzoon van de profeet Mo hammed had verboden. ADVERTENTIE \bor de feestdagen bij U aan huis een heerlijke van via restaurant Oegstgeest Bel 071-153188 en U ontvalt de speciale folder spoedg thuis. JAAP VAN WESEL

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9