Volvo 343 Daihatsueen nieuw Japans „sprookje"? Caravan Talrijke snufjes en verbeteringen te zien op grootse show in Amsterdam (handgeschakeld) A/phense directeur Waringa: „Ik ben dik tevreden" ZATERDAG 9 DECEMBER 1978 AUTO PAGINA 35 Dat is ook caravanning. Baden, in de luxe van een luisterrijk aangeklede stacaravan. Voor hen die het kunnen betalen: meer dan een halve ton kost zo'n mobiele bungalow Het genot van een caravan behoeft niet tot de zomer beperkt te blijven. Men kan er ook in de winter mee op uit trekken. Het vraagt alleen wat aanpassing. Het Amsterdamse RAI- complex staat tot en met volgende week zondag stampvol met caravans en aanver wante artikelen. Caravans in alle soorten en ma ten. Grote en kleine. Korte en lange. Goedkope en dure. Van enkele duizenden gul dens voor een toercaravan tot bijna een ton voor een luxueuze stacaravan of een van alle gemakken voorziene kampeerauto. Voor elk wat wils tussen de meer dan achthonderd cara vans, die door niet minder dan 184 exposanten (twintig meer dan vorig jaar) uit der tien landen in alle hallen van het kolossale RAI-complex bij elkaar zijn gebracht. Men kan kiezen uit maar liefst 128 merken, waarvan de meeste komen uit Engeland (36), Ne derland (29), Duitsland (24) en Frankrijk (19). De organisatoren verwachten weer veel bezoekers op de stands. Want het gaat nog steeds goed in de caravan- branche. Weliswaar zal de verkoop dit jaar iets ach terblijven bij die van vorig jaar (43.000 tegen 45.000), maar 1977 was dan ook een recordjaar en het kan niet al tijd feest zijn. Onvoorziene omstandigheden daargelaten verwacht Caravan-RAI-voor zitter Frans de Witte dat die verkoop voorlopig wel stabiel zal blijven. Maar als er een kink in de kabel komt kunnen er in de verkoopcijfers fikse schommelingen ontstaan, meent hij. De vervanging gaat namelijk een steeds grotere rol spelen bij de verkopen. En de praktijk heeft geleerd dat men eerder met vervanging wacht dan dat men de voor genomen aanschaffing van de eerste caravan uitstelt. Ter gelegenheid van de van daag geopende tentoonstel ling heeft de Nederlandse Stichting voor Statistiek weer de nodige cijfers over het ca- ravanbezit in Nederland op tafel gebracht. Naar schatting herbergt ons land op dit mo ment meer dan 350.000 cara- Acht procent van de Neder- landse huisgezinnen beschikt over een caravan. Zowel bij de huidige als de toekomstige kopers blijkt de vooral aantrekkelijk i AMSTERDAM 9tlm17dtc.'78 middenklassen. De stacara van is relatief hoog vertegen woordigd in de lagere sociale klasse. Het zal niemand verrassen dat de Stichting tot de conclusie kwam dat caravanning vooral populair is bij de stedelingen Eenderde van de caravanbe- zitters zegt hun caravan het gehele jaar door te gebruiken De gemiddelde jaarlijkse las ten (staangeld, verzekering, gas, elektriciteit, water, belas ting) zijn volgens de opgaven van de ondervraagden onge veer 770 gulden per jaar. Ten opzichte van 1977 bedroeg de stijging ongeveer acht pro cent. Van de Nederlanders die in ei gen land met vakantie gaan gaat 29 procent met de cara van. Van hen die naar elders trekken neemt 15 procent het rijdende huisje mee. Olivier Camping Car uit Sassenheim brengt de Renner als pri meur op de RAI. Een van de vele noviteiten. Bij deze firma kan me ook afspraken makén vooreen trektocht per caravan door Amerika De constructie van de c heeft in de loop der jaren sterke wijzigingen onder gaan. Ook in het afgelopen jaar stond de ontwikkeling niet stil. Integendeel, talrijke verbeteringen werden aan gebracht. Men kan ze haast allemaal op deze RAI-ten- toonstelling tegenkomen. De hang naar meer luxe komt ook duidelijk in het caravan wezen naar boven. Zo erg zelfs, dat Frans de Witte niet kon nalaten te zeggen; "Er is niets tegen comfort, maar er is ook wat voor te zeggen om met een caravan te blijven kamperen". Hij wees dan ook op de eenvoudige ca ravans die voor de echte doe- het-zelvers en de "ruige' kampeerders nog aantrekke lijk kunnen zijn. Maar merkwaardig genoeg kan men op de stand van zijn ei gen produkten het snufje zien, dat wellicht het meest kenmerkend is voor de grote re luxe, die in het caravan we reldje meer en meer opgeld doet. Namelijk de toepassing van energiecellen die op het dak van de caravan geplaatst, de zonnewarmte omzetten in energie voor alle elektrische apparatuur in de caravan. Zo men al met de heer De Witte kan betreuren dat de hang naar luxe te ver wordt door gevoerd niemand kan be zwaar hebben tegen het feit dat de ontwikkelingen ook de veiligheid dienen. De belang rijkste constructieve ontwik kelingen hebben zowel be trekking op het onderstel als op de opbouw. Bij het onder stel gaat het zowel om de vorm en constructie van het chassis als om dë wielop hanging en vering. Vooral de vering is al jaren onderwerp van studie en proefnemingen. Er zijn nu op diverse modellen voorzie ningen te zien die de weglig- ging verbeteren en het slinge ren - ook bij hogere snelhe den - tegengaan. Jammer al leen dat zulke maatregelen zo sterk prijsverhogend werken, dat men ze in feite alleen op de duurdere modellen tegen komt. Kampeerauto's vindt men ook steeds meer op de caravan tentoonstellingen. Maar ze blijven een fractie van het to tale bestand. Die dingen zijn gewoon te duur (van 22.000 tot ruim twee ton) om een massaal gebruik te kunnen rechtvaardigen. Bovendien rust er een hoge belasting op. Het gevolg is dat, men deze wagens meer in de verhuur aantreft dan dat ze worden gekocht. (Kosten afhankelijk van ruimte en comfort van 300 tot 1500 gulden per week). KOOS POST De kampeerwagens worden talrijker op de RAI. Maar de duurte staat een massaal gebruik in de weg. Europe on Wheels in Zoeter- woude komt met Canadese "motorhuisjes" Mooi maar verre van goedkoop: van f .57.000 af. Een Volvo 343 heeft onlangs een snelheidsrecord gebroken. Ui teraard was dat geen gewone 343. De wagen was uitgerust met een vijfcilinder dieselmotor van 1900 cc (met turbo). Hoewel de om standigheden niet eens ideaal waren reikte deze Volvo naar een snelheid van niet minder dan 209 kilometer per uur. En dat was sneller dan ooit een auto met een motor beneden de twee liter in houd is gegaan. Zó hard gaat de onlangs uitge brachte 343 met handgeschakel- de bak natuurlijk op geen stuk ken na. Maar daar zit dan ook de gewone 1400 cc motor in die maximaal 70 DIN-pk kan produ ceren. Bovendien weegt die wa gen tegen de duizend kilo, terwijl aan die jakkeraar met veel fi berglas-materiaal was gewerkt waardoor men van dat gewicht 200 kilo had kunnen afpeuteren. Maar in vergelijking met de "nor male" 343 met automaat is de handgeschakelde versie sneller, loopt pittiger en heeft een wat hogere top: even boven de 150 kilometer per uur. Bovendien is die handgeschakelde versie een stuk goedkoper vanaf 15.550. Is er echter aan de ene kant duide lijk winst geboekt, aan de andere kant heeft men met die handge schakelde bak ook een gevoelig verlies geleden. Men moet het stellen zon der die magnifieke automati sche transmissie, die als CVT wordt aangeduid. Dat staat dan Mede daardoor kon de handge schakelde versie verschijnen. Verrassend laag geprijsd. En tot ieders verbazing bleek ook de "normale" 343 (met automaat dus) iets in prijs te zijn gedaald. Men kan rustig aannemen dat Vol vo's 343 hiermede nog niet aan het einde van zijn Latijn is. Hoogstwaarschijnlijk zal er bin nen afzienbare tijd een vier- deurs versie worden gemaakt. En het zou ons niet verbazen als ook de roep om een motor met meer vermogen te zijner tijd positief zal worden beantwoord. Maar dat is nog toekomstmuziek. Het heden is een 343 met handge schakelde bak die merkwaardig genoeg als een geheel nieuwe, to taal andere auto aandoet. En dat, terwijl er toch in feite zo betrek kelijk weinig is veranderd. Het gewijzigde, wat rustiger ge worden dashboard kan toch niet wezenlijk tot dat gevoel bijdra gen. De ruime carrosserie met de voortreffelijke stoelen en het vooral dank zij de De Dion-ach- teras subliem functionerende onderstel zijn (gelukkig) hetzelf de gebleven. De wegligging is noe steeds rotsvast. Maar hoe goed een automaat ook is - en zoals gezegd - die CVT is bij zonder goed - hij kost energie. Het vermogen dat hij nodig heeft kan niet op de wielen worden overgebracht. Dat vermogen vindt men echter wel terug in de versie met de handgeschakelde bak. Dat beetje is net doorslagge vend. Volvo heeft de bak erin gezet die men ook in de grotere modellen kan vinden. Alleen heeft men de schakeling heel wat soepeler we ten te maken. Wat wel nodig Door dat alles heeft de handge schakelde versie -voelbaar en zichtbaar'meer fut gekregen. Na tuurlijk blijft het een 1400 cc mo tor, die zo'n kleine duizend kilo moet voortjagen, maar de presta ties zijn zeer aanvaardbaar. (Al zullen de echte liefhebbers hard op blijven dromen van een zwaardere motor). Zo'n motor houdt natuurlijk ook wel van een slokje. Maar we kwamen gemiddeld toch weer ruim boven de één op tien en op langere afstanden zelfs op eén op elf. Wat echt wel aanvaardbaar is. We zullen nu niet weer alle details van het model benaderen. Dat hebben we al eerder gedaan. We hebben destijds geschreven dat dit model het vertrouwen ten volle waard was. Nu de keus is vergroot en de prijs wat in de goede richting is gebogen kan dat alleen maar onze mening ver sterken. hoog bevonden. Niet alleen door de vakpers maar ook door het publiek. De verkoop bleef achter bij de verwachtingen. Wat zijn gevolgen had voor de Limburgse fabriek. Qua prijs hebben de concurrenten dit Zweeds-Nederlandse pro- dukt inmiddels wel ingehaald, maar het gebrek aan meer versies deed zich steeds sterker gevoe len. De Nederlandse regering bleek bereid financieel bij te springen. Niet met een gouden handdruk aan Volvo maar om geld te fourneren voor de investe ringen, die nu eenmaal nodig zijn om meer variaties in een model mogelijk te maken. En voor de fabriek in het Limburgse Born was dat een zaak van leven en dood. Waarom dan toch afgestapt van die eenzame aanbieding met auto maat? Omdat de harde autoprak tijken leert dat eén model veel minder levenskansen heeft als er geen keus in wordt geboden.- Men herinnert zich wellicht de voorgeschiedenis van deze volbloed DAF-dochter. die door Volvo volledig werd geadop teerd. Bij het verschijnen op de markt kreeg deze Volvo 343 een goed pers, maar de prijs werd te voor Continue Variable Trans mission, het van DAF's befaamde Variomatic afgeleide systeem Een voortreffelijk systeem. Om dat deze "variabele" transmissie elk ogenblik de hoogste effect van de motor weet te bereiken. Wordt Daihatsu een tweede Mitsubishi? Voor de minder ingewijden in het autowereldje: Mitsubishi is het Japanse automerk dat plotseling uit de lucht kwam vallen toen het Sassenheimse bedrijf Hart Nibbrig en Greeve enkele jaren geleden door het wegvallen van de Audi-import in feite zonder emplooi zat. Wat niemand op dat moment verwachtte gebeurde desondanks: het door de slagzin "gestaalde perfectie" begeleide merk slaagde er binnen korte tijd zo'n 25 procent van de Nederlandse markt te Gaat Daihatsu nu dat stoute staaltje herhalen? Niemand gelooft dat, macCr zoals gezegd die situatie deed zich al eerder voor. Toen dit zoveelste Japanse merk nog maar luttele maanden geleden op stap ging werd het uiterst sceptisch begroet. Opnieuw is echter gebleken wat kapitaal vermag. Want Daihatsu Nederland is de nieuwe opgerichte "auto-dochter" van de scheepsgigant Nedlloyd. Dus behoefde dochter niet op een stuiver te kijken. Voor de eerste jaren werden haar flinke verliezen toege staan. Er werd zelfs heel nadrukkelijk op gerekend. Maar zie wat gebeurde? "Ik ben dik tevreden", kan directeur AJ Waringa (uit Alphen aan den Rijn) nu al breed lachend constate ren. "We hebben veel minder verlies gemaakt dan we van plan waren en dat is een vorm van winst". Hij rekende dit jaar op een afzet van niet meer dan duizend auto's en dat gaan er nu ongeveer tweeduizend worden. Het dubbele derhalve. "Dus schuiven alle plannen op. Ik had gedacht pas in 1980 uit de rode cijfers te komen, dat moet nu volgend jaar al gebeuren. In plaats van de aanvankelijk gedachte 2500 auto's willen we er dan 5.000 verkopen. En dat is ongeveer één procent van de totale verkoop in Nederland". Waringa is de laatste tijd vaak naar Japan geweest. Dit jaar al zes keer. "Doodvermoeiend. Dat vliegen is een ellende. Het duurt lang, zeventien uur. Je komt gebroken aan en door het tijdsver schil raak je helemaal van slag. Als ie 's avonds laat arriveert begint het gesprek toch de volgende oentend vroeg. En het gaat de hele dag door. Maar veelvuldig persoonlijk contact is nodig als je in Japan zaken wilt doen. Zeker in zo'n beginperiode" Het is overigens wel tweerichtingsverkeer. Waringa ontvangt ook vaak gasten uit het land van de rijzende zon. "Daar probeer ik steeds iets bijzonders van te maken. Als het even kan laat ikze wat van het land zien. Met de tekening van de contracten kwam de halve directie van Daihatsu naar Rotterdam. Toen heb ik een vliegtuigje gehuurd. Voor een rondvlucht over de Deltawerken, Europoort, Kinderdijk en zo voorts. Ze vonden het schitterend. Dezelfde directeur die de ene avond aan een luisterrijk diner zat sleepte ik de volgende avond mee naar een Amsterdamse bruine kroeg voor een glas bier en een biefstuk. De man heeft de leiding over zo'n tienduizend man, maar die avond zat hij met een stel alternatieve jonge Amsterdammers driftig te discussieren. En hij had het geweldig naar zijn zin" Ik heb ook iemand ontdekt, die nog echt ambachtelijk klompen maakt. Op maat en met de naam van de klant erin gekerft.lk ben daardoor een ware klompenexpert geworden. Bij elkaar krijg je zo toch een plezierige relatie. Bij de fabriek hebben ze aardigheid in zijn winkeltje. En dat is voor mij erg belangrijk"vindt Warin ga. Overigens kan men de vergelijking met Mitsubishi nog op een ander punten doortrekken. Mitsubishi reed enkele jaren terug ook de Nederlandse markt op met een, laten we zeg gen, technisch weinig opvallende wagen. Deze Japanse jongens hebben inmiddels heel wat geleerd van hun Europese collega's, maar waar ze in het begin mee op de proppen kwamen was verre van spectaculair En dat is Daihatsu's Charmant al evenmin. Uiterst conventioneel Maar het lijkt heel wat. En dat is ook wat waard. Vanaf 13 lh mille kan men zo'n.fikse bak met een 1400 cc motor kopen. De wagentjes, die in het kielzog van die "eersteling" in ons land aankwamen waren technisch heel wat interessanter. Zoals de driecilinder Charade. Compact maar compleet. Nu nog alleen met vier deuren, na de komende RAI-tentoonstelling ook in twee deursuitvoering verkrijgbaar. De 1000 cc motor is een tikkeltje rauw in de lagere snelheden, maar "verderop" gaat het beter Voor amper 11 mille kan men ook niet alles verlangen. Daihatsu kwam daarna ook met de eerste Japanse mini. Een "on derdeurtje" van een auto. Maar alles zit erop en eraan. Men kan er redelijk in zitten. Veel ruimte is er natuurlijk dan niet over. Maar het zijn tenminste volwassen maten. Om en nabij de negen mille. Tenslotte is er nu ook de Taft 4x4. Achter deze wat ingewikkelde naa m gaat een jeep schuil met de bekende hoekige vormen en met het bekende veelzijdige gebruik. In het terrein een pittige alles- kunner. Voorzien van een 1,6 liter benzinemotor of een 2.5 liter dieselmotor Met deze modellen wil Daihatsu voorlopig de slag in. Voor volgend jaar staat er geen aanvulling op dit programma op stapel. We zijn benieuwd of Waringa en de zijnen voor nóg een Japans sprookje kunnen zorgen. •k De enige auto met een "patrijspoort"de tweedeurs Charade van Daihatsu. Over twee maanden op de RAI te zien.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 35