Af en toe monument opofferen „Ik ben een beetje een man van het compromis CRM GUNT C EN A DE RUIMTE IN BREESTRAAT: 'Beperk bouw polikliniek' Nieuwe voorzitter van Leidse CDA Jasper Bosch: ZATERDAG 9 DECEMBER 1978 LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - "De binnenstad van Leiden staat wel erg vol met monumenten. Wil je die binnenstad le vend houden, dan zal er af en toe een monument opgeof ferd moeten worden. C en A betekent een verlevendiging van de Breestraat. En het Hof van Holland is wel een interessant, maar niet een bijzonder mooi of waardevol pand". Deze woorden werden gisteren namens het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk uitgesproken door mr. Droogleever Fortuijn op een zit ting van de Raad van State. Dit college staat voor de taak om de Kroon van advies te dienen over de vraag of er in de Breestraat (vanaf nummer 127-129, Hof van Holland geheten, tot en met de Ketelboetersteeg) en de Lange- brug (48, een voormalig koets huis en 52/52A) gesloopt en ver volgens gebouwd mag worden ten behoeve van een nieuwe ves tiging van het kledingbedrijf C en A. Op een opvallende plek in de Leidse binnenstad: schuin te genover het stadhuis en recht te genover de Koornbrugsteeg. Weerstand Het zijn plannen die veel weerstand hebben opgeroepen en nog altijd oproepen, omdat niet iedereen met het ministerie van CRM vindt dat er af en toe een monu ment moet worden opgeofferd Een stoet van bezwaarden was gisteren naar Den Haag gekomen om hun standpunten ten over staan van de staatsraden baron Van Tuyll von Serooskerken Aarden en Verburg toe te lichten Aanwezig waren de Vereniging Pieters- en Academiewijk, de Vereniging Oud-Leiden, de Werkgroep Milieubeheer, de Ko ninklijke Nederlandse Oudheid kundige Bond, de Buurtvereni ging Maredorp, individuele buurtbewoners en de belang stellende Leidenaars, zoals het oud-raadslid en architect W Kuyper, die niet alleen zichzelf sprak, maar ook i een aantal stadgenoten, zoals oud-wethouder en huidig D'66 raadslid Oosterman en enkele winkeliers van de Korevaart- straat die het in hun economisch belang achten als C en A zich op de Garenmarkt zou vestigen. Tegen de voorgenomen sloop en nieuwbouw zijn ook beroeps chriften ingediend door de Bo nenstichting, de Commissie Bin nenstad (een onderdeel van het Overleg Wijkorganen), de Ver eniging Milieudefensie, de Cultu rele Raad, de Bond Heemschut, de voormalige werkgroep stads ontwikkeling van de vroegere PPR/PSP/D'66 fractie uit de ge meenteraad en het buurtcomité d'Oude Morsch. Aan het einde van de zitting kon staatsraad Van Tuyll von Serooskerken tot zijn genoegen dan ook in ieder geval vaststellen dat de belangstelling voor het monumentenbeleid de laatste eeuw is gegroeid Afweging Ook de Raad van State staat nu voor de afweging van het histo risch karakter van het cultureel belang van de binnenstad contra het economisch belang van het centrum. Dat het laatste het zwaarst moet wegen is behalve van C en A in ieder geval het standpunt van de Kamer van Koophandel, het gemeentebe stuur van Leiden en het ministe rie van economische zaken. Het is vooral vanwege hun adviezen geweest dat destijds minister Van Doorn en nu staatssecretaris Wallis de Vries zich op het stand punt hebben gesteld dat aan C en A toestemming moet worden ge geven om het Hof van Holland en de panden aan de Langebrug te slopen. Namens het gemeentebe stuur liet PvdA-wethouder Waal gisteren nog eens weten dat aan het einde van de jaren zestig de opvatting is gaan leven dat een C en A-vestiging tegenover de Koornbeurssteeg een goede zaak is; dat standpunt van de gemeen te is sindsdien overeind geble ven. De laatste nieuwbouwplan- nen van C en A zijn door de ge meente, maar ook door de Rijks dienst voor Monumentenzorg goed ontvangen, zo stelde Waal. De tegenstanders van de C en A- vestiging vroegen zich af wat nu eigenlijk onder dat economisch belang verstaan moet worden en wezen erop dat het belang van C en A nog niet het economisch belang van de Leidse binnenstad behoeft te zijn. Tegenover de vi sie van de Kamer van Koophan del dat een nieuwe vestiging van C en A een broodnodige stimu lans betekent voor de andere winkels in het centrum stelde o.a. de werkgroep Milieubeheer dat er rapporten bestaan (waaronder het distributie-planologisch on derzoek dat mede door de Kamer van Koophandel is opgezet) die aantonen dat het met de winkels in het centrum (althans het kern winkelgebied) helemaal zo slecht nog niet gaat. C en A heeft in het verleden andere vestigingsplaatsen dan de Bree straat van de hand gewezen. Schuttersveld en Garenmarkt liggen te ver van het centrum, al dus het grootwinkelbedrijf. Van de zijde van de Vereniging Pie ters- en Academiewijk werd gis teren nog eens de suggestie ge daan om de bestaande C en A- vestigingen aan de andere zijde van de Breestraat en aan de Bo termarkt uit te breiden. Dat kan door gebruik te maken van de bovenverdiepingen en de panden ernaast. Woordvoerder Tim- becijferde dat C en A op r zelfs meer ruimte zou krijgen dan door nieuwbouw in de Breestraat en Langebrug. Waar een woordvoerder van C en A tegenover stelde: "Als je dat gaat doen, stuit je ook weer op monumenten, of op de eigenaars die hun pand niet willen verko pen of op huurders die niet willen vertrekken. Ik daag iedere Lei- denaar uit om ons een plek te i die betaalbaar is en waar je niet op monumenten stuit." Naast het cultureel-historische en economische is er ten slotte nog een derde belang dat in deze kwestie een rol speelt: dat van de Raad van Arbeid. Deze instelling was gevestigd in het Hof van Holland en is volgens directeur Van Loen op verzoek van de ge meente op zoek gegaan naar een andere ruimte die is aan de Hoge Rijndijk gevonden. Bij de inves teringen die daarvoor gepleegd zijn is de Raad van Arbeid er van uit gegaan dat het Hof van Hol land aan C en A verkocht zou worden. In het koopcontract staat echter de clausule dat koop niet doorgaat als dit pand niet mag worden afgebroken Het laatste woord is nu aan de Kroon, die daarover een zwaar wegend advies zal krijgen van de Raad van State. DEN HAAG/LEIDEN - De Provin ciale Raad voor de Volksgezond heid vindt dat de omvang van de nieuw te bouwen polikliniek bij Endegeest voorlopig beperkt moet worden. De raad meent wel dat de nieuwe kliniek er snel moet komen. Een advies van deze strekking heeft de Provinciale Raad aan het provinciaal bestuur uitgebracht. Gedeputeerde Staten zullen op hun beurt nu een aanbeveling doen aan de staatssecretaris Ve der-Smit (volksgezondheid); zij moet de uiteindelijke beslissing Provinciale Raad Volksgezondheid wil met zijn advies de mogelijkheid open houden dat er in de toekomst bij Endegeest slechts een kleine po likliniek zal blijven en poliklini sche behandeling voor het overi ge elders zal plaatshebben. De wenselijkheid daarvan wordt be sproken in een werkgroep die is ingesteld door B en W van Leiden met als opdracht een voorstel te doen over samenwerking op het gebied van poliklinische hulp verlening tussen Endegeest en de Gemeente Geneeskundige en Gezondheidsdienst. ADVERTENTIE LEIDEN - Hij kwalificeert zich als "een man van het compromis", vindt zichzelf geen echt politicus, maar voelt zich aangetrokken tot besturen, zakelijk en nuchter. Als nieuwbakken voorzitter van het Leidse CDA-verb'and ziet Jasper Bosch<47)hetals "een uitdaging" om van de nu nog zelfstandige AR, CH en KVP een eenheid te maken. "Het zal" - voorspelt Bosch - "zeker niet zonder pijn gaan, maar ie dere fusie kost pijn, dat moetje er voor over hebben. Het is de durf om als drie partijen ieder een stuk van je eigen identiteit in te leve ren. Tenslotte heb je alledrie de zelfde basis, dat moet toch het zwaarste wegen" Zonder zijn achtergrond te verloo chenen - "ik ben een echte AR- man" - wil Bosch af van het ge scheiden optrekken en de interne verdeeldheid binnen het CDA. Een klein, maar opvallend voor beeld illustreert dat duidelijk. Net verkozen tot CD A-voorzitter werd Bosch vorige week bena derd door de groep van veront rusten binnen de AR. Zij vroegen zijn handtekening en steun tegen het landelijke grondslagrapport. Bosch weigerde hoewel een dui delijk evangelische CDA-grond- slag ook voor hem een essentiële voorwaarde is. "Ja, ik vind dat je als CDA-politici het dagelijks handelen steeds zult moeten toetsen aan het evangelie. Daar moetje op aan te spreken zijn. Als die vraag niet meer gesteld kan worden, is er sprake van een grauwe midden partij. Het CDA mag in ieder ge val geen grauwe midden-partij worden, dat zou ik ontzettend vinden". Bosch benadrukt: "Dat verzoek van die verontrusten, daar ben ik bewust niet op ingegaan. Ik heb tegen mezelf gezegd, als voorzit- ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste v.d. Water EIGEN ATELIERS ter heb je nu de taak om bindend te werken en niet om te scheiden We gaan over die grondslag eer daags ook binnen de afdeling praten. Ik vind dat ik die discus sie dan niet moet doorkruisen" Deze loyale opstelling tekent Bosch ten voete uit. Ook als raadslid - hij stapte in september na een periode van vier jaar door tijdgebrek uit de raad - zocht Bosch vooral de samenwerking Zegt daar zelf van: "Ik ben een beetje een man van het compro mis. Dat wil ik ook. Een ander kan het ook bij 't goeie eind heb ben, denk ik altijd. Daar moetje dan ook voor open staan. Het Leidse CDA heeft in de nieuwe voorzitter een man die door zijn ervaring als raadslid ook de plaatselijke politiek goed kent en zeker de fractie op de voet zal volgen. Zijn voorganger Bonda introduceerde Bosch vorige week als iemand die de fractie te genspel zal kunnen geven. "Hij kent het gedoe en gedonder in de raad", aldus Bonda. Zelf geeft Bosch aan dat hij de frac tie kritisch zal volgen, zonder de fractie zijn eigen verantwoorde lijkheid te ontzeggen. "Ik wil ze ker tegenspel geven, het bestuur is er tenslotte niet alleen om le denvergaderingen te houden en verkiezingen te organiseren. Ik wil de afdeling ook duidelijk meer laten praten over wat er in de stad gebeurt" Bosch heeft de bestuurlijke leiding van de Leidse CDA op zich ge nomen, terwijl de partij in de praktische politiek in de gemeen teraad buiten spel staat en de raadsfractie zich tegenover het links/liberale college van een harde oppositie onthoudt. Of hij daar geen moeite mee heeft? Kameleon "Nee, ik sta daar wel achter. Dat nieuwe college zit er nog te kort, het heeft nog zo weinig laten zien. Het is nog zo'n vreemde kame leon. Een harde oppositie zou nu alleen averechts werken. Als je een harde oppositie voert, moetje het weloverwogen doen. Anders wordt je gauw aangewreven dat je uit frustratie handelt". Bosch is niet gefrustreerd, maar wel teleurgesteld en vooral boos over de wijze waarop PvdA en VVD het CDA buiten spel heb ben gehouden. "Ik vind dat nog steeds ongelofelijk, datje de éën- Nog verkrijgbaar: LEIDEN, binnen en buiten de stadsvesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen Beschrijving atlas Prijs 360 - Een zeer interessant boek voor allen die zich in algemene zin voor Leiden en zi|n verleden interes seren. Er komt aeen herdruk Het boek is uniek. Het krijgt t.z.t. ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. Brill, Leiden. BOEKHANDEL DE KLER BEZOEK AAN HUISVESTING ALLEEN NOG NA AFSPRAAK LEIDEN - Een bezoek aan Bureau Huisvesting zal binnenkort al leen mogelijk zijn als tevoren een afspraak is gemaakt. Zoals bekend zal Bureau Huisves ting deze maand verhuizen van de Hooigracht naar het nieuwe Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht. Burgemeester en wet houders hebben voorgesteld om na de verhuizing een proef van twee tot drie maanden te nemen om het publiek alleen na een af spraak te ontvangen. De chef van Bureau Huisvesting zal na die proef zijn bevindingen melden waarna zal worden bekeken of het afspraaksysteem moet wor den voortgezet. ADVERTENTIE Jasper Bosch uitdaging na-grootste partij buiten het stadsbestuur houdt en zo onge veer éénderde van de kiezers geen invloed geeft. niet willen, maar het simpele feit dat ik geen wethouder kan wor den, louter en alleen omdat ik CDA ben, vind ik onzin. Dat le vert wel frustratie op". KEES VAN DER MALEN ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten n de voordeligste prijzen v. d. Water Werkdossier Het werkdossier van de Leidse burgerraadslieden, dat in een aantal kranten nogal breed is uitgemeten, doet z'n invloed nog steeds gelden. Deze week heeft het universiteitsraads lid Bisschof - een student die consequent verzuimt de rest van zijn achternaam (van Heemskerk) te vermelden - er aanleiding in gezien om een aantal schriftelijke vragen af te vuren op het college van be stuur. Hij schijnt met name geïnteres seerd te zijn in hoofdstuk 7 van het dossier, "waarin on behoorlijk gedrag van over heidsfunctionarissen e.d. staat vermeld." Hij wil weten of het college "bekend is met dergelijke gedragingen bin nen de universiteit, bijvoor beeld via de vertrouwensman wiens functie vergelijkbaar is met die van burgerraads- vrouwlman". Vervolgens stelt hij de vraag waar we met z'n allen al jaren op zitten te wachten, namelijk: "Wil het college in dat geval een over zicht van zulk onbehoorlijk gedrag geven?" Hoe moet zo'n college van bestuur daar nou op reagerenUiteindelijk wordt er niets anders ge vraagd dan even de bodem van de doofpot naar buiten te willen drukken. En dat is na tuurlijk niet niks. Nee, ze zul len met de billen bloot moeten, de heren bestuurderen. Daar komt een rel van, let op mijn woorden. Ik zal het concept-antwoord van het college van bestuur alvast even oplepelen. Dat begint zo: "Geachte meneer Bisschof van Heemskerk, In antwoord op uw schrijven van jl. doen wij u hierbij een lijstje toeko men van ambtenaren die zich bij de Rijksuniversiteit Lei den plegen schuldig te maken aan onbehoorlijk gedrag. Achter de namen staat ver meld met welke frequentie en in welke gradatie dit gedrag tentoon wordt gespreid. Wij hopen u hiermee van dienst te zijn geweest. Hoogachtend Volksverhuizing De grote volksverhuizing van het Leidse stadhuis naar het nieuwe pand aan de Lange- gracht is op gang gekomen Behalve ambtenaren - ver huist er een berg papier, dos siers, rapporten, nota's en meer van dat fraais. Het per soneelsblad Stadserf' re kende uit dat een stapel van 1500m3, een paar kilometer archief en 30.000 tekeningen verplaatst moeten worden. De ambtelijke spaar- en be- waarzin is groot. Als al het overbodige weggegooid zou worden, zou dat volgens een deskundige 300 m3 rommel en zeker één verhuisdag schelen Stadsbouwhuis Van de Leidse raad mogen we dus niet meer over Stads bouwhuis spreken, het college is per motie opgedragen naar een andere naam te zoeken. Ondertussen bloeit de ambte lijke inventiviteit naar een nieuwe naam weelderig. Na Bouwstadhuis in plaats van Stadsbouwhuis heeft een ambtenaar op het stadhuis de suggestie "De Nieuwe Vest aangedragen Die naam slaat dan op de om geving, waarin het gebouw zich bevindt, het gebied Noordvest. Om de zaak nog ingewikkelder te maken, heeft de ambtenaar het idee geop perd om het stadhuis tegelijk maar om te dopen tot "De Be narde Vest"... "Mare" "Een goed universiteitsblad mag er geen twijfel over laten bestaan dat het afkomstig is uit een centrum van weten schap en in ruimere zin van cultuur en van beschaving. Zie ik het wel, dan zou een op deze wijze geredigeerd uni versiteitsblad ons allen iets kunnen laten voelen van het intellectuele klimaat waarin wij leven en werken." Dat schrijft dr. A .Brouwer, pro fessor in de stratigrafie en paleontologie, in een open brief aan de redactieraad van het Leidse universiteits- bald "Mare" (oplaag: 21.000). De hooggeleerde kan zich niet langer met de inhoud van dat blad verenigen en stapt daar om op als voorzitter van de redactieraad. Niet een journalistiek ervaren hoofdredacteur en diens redactie moeten volgens hem in de eerste plaats het blad vullen, maar - let op - "de Ra penburgers zelf, op wat voor plaats zij dan ook deel hebben aan het merkwaardige be drijf dat universiteit heet". Nu is het merkwaardige dat al van meet af aan vaststond dat er voor dat blad een hoofdre dacteur met journalistieke ervaring moest worden aan getrokken. Wat ook geruime tijd geleden gebeurd is. "Ma re" is inmiddels - desondanks - nog niet het leesbare blad dat het zou moeten zijn. Maar de redactie kijkt tenminste af en toe ook over de hoge muren van de universiteit heen om te aanschouwen wat zich zoal in de samenleving afspeelt. En dat wordt - na vier eeuwen ivoren-torenmentaliteit - wel De gelaatstrekken van de uni versiteit, waarover de hoog geleerde het heeft, zijn al hooghartig genoeg en dat wil die man, met zijn "Rapen burgers", dan nog eens flink gaan aandikkenWaarhaalt- ie de moed vandaan? Wat zouden de portiers van de universiteit daar nou van vinden? Of die aardige me vrouw van de universiteits kantine? Die begonnen nou eindelijk een beetje lol te krij gen in dat blad en nou mag dat opeens niet meer van die professor. Trouwens, wie zijn dat eigen lijk, "de Rapenburgers"? Is dat een geheim genootschap of een sektarische eenheid die strijd levert tegen de verloe dering van de maatschappij? Die man spreekt in codes. En daar is geen lezer - zelfs niet van "Mare" - mee gediend. "Parkeer meiden" Het raadslid Joop Walenkamp heeft het bij de vrouwen ver bruid met zijn suggestie om eens te bekijken of parkeer- controle niet beter verricht zou kunnen worden door aan trekkelijk dames. Joop zelf verdedigde zich in deze krant "manmoedig" en legde uit dat hij meer de werkgele genheid dan het vrouwelijk schoon op het oog had. Door een toeval kreeg ik deze week een ansichtkaart uit het Australische Queensland. Af gebeeld rond de parkeermeter een drietal "metermaids" vrij vertaald' "parkeerme- termeiden"Zou Joop Walen kamp dat nu toch niet bedoeld hebben? L. GLIBBER Zo zal de Breestraat in het gedeelte tegenover de Koornbrugsteeg er straks ongeveer uitz krijgt: geen Hof van Holland meer, wel een kledingzaak.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3