ZATERDAG 9 DECEMBER 1978 PAGINA 25 WINDHOEK - Zuid-Afrika heeft de macht in Namibië nog stevig in handen. De SWAPO-bevrij- dingsbeweging heeft de ver kiezingen van de afgelopen week niet werkelijk-kunnen verstoren. Ook de binnenland se SWAPO, die zich niet recht streeks bezighoudt met ge weldplegingen die gericht zijn tegen het Zuidafrikaanse regi me in Namibië (Zuidwest-Afri ka), heeft de verkiezingen niet in de war kunnen gooien. De opkomst is zeer groot geweest - eerder een teken van de alom tegenwoordigheid van Zuid- Afrika's burgerlijke en militai re autoriteiten, en van hun doeltreffendheid, dan van het enthousiasme van de bijna èèn miljoen Namibiërs voor hun eerste algemene landelijke verkiezingen. De beperkingen waren bekend: omdat volgens hen eerlijke verkiezingen in Namibië niet mogelijk zouden zijn zolang Zuid-Afrika op grote schaal militair in het land aanwezig is, weigerde eerst de SWAPO en vervolgens de gematigde na tionalisten in NNF en SWAPO D deel te nemen aan de door het Zuidafrikaanse bewind geor ganiseerde verkiezingen Daarom prijkten er op de stembriefjes „maar" vijf partij en: de Demokratische Turn- halle Alliantie (DTA), AKTUR en de kleine ultrarechtse groe peringen. In die zin stond het al tevoren vast dat er van „echte" verkie zingen, in de Westeuropese zin van het woord, in Namibië geen sprake zou zijn. De keuze was beperkt tot partijen die in ster ke tot zeer sterke mate de hui dige machtsstructuur in het land, de scheidingen tussen de bevolkingsgroepen alsmede de economische verhoudingen ook na de onafhankelijkheid willen handhaven. ,,De verkiezingen zijn een beetje interessant als machtsstrijd tussen twee groepen blanken", zei eerder deze week Andreas Shipanga. Deze SWAPO D-lei- der neemt geen deel aan de verkiezingen, maar bij het 300 man sterke internationale perskorps was hij duidelijk be zig de show te stelen met zijn bewogen politieke uitspraken, die zowel radicale dekolonisa tie lijken te beloven als een ver standig behoud van het goede dat er in Zuidwest-Afrika tot stand is gekomen. De einduitslag van de verkiezin gen zal nog enige tijd op zich laten wachten. Men neemt aan dat de DTA die, met behulp van financiële middelen die behal ve uit Zuid-Afrika uit West- Duitsland afkomstig zouden zijn, een gigantische campagne voerde, met straatlengten zal winnen. Tweede wordt AK TUR, een partij die aktie voert voor de beginselen van de Turnhalle-overeenkomst, van daar de naam. Dat betekent dat AKTUR meent dal de DTA te ver gaat in het toestaan van vermenging van bevolkings groepen. De gescheiden ont wikkeling' staat bij AKTUR- leider Du Plessis hoog aange schreven. Tussen hem en DTA- leider Dirk Mudge gaat de machtsstrijd waar Shipanga het over had. Intussen blijft de grote vraag wat de taak zal zijn van de Constitu tionele Raad, die op grond van de verkiezingsuitslag zal wor den samengesteld. Officieel heeft Zuid-Afrika steeds ge zegd dat de Raad alleen intern een taak zal krijgen: voorberei den van een nieuwe grondwet voor het onafhankelijke Nami bië en adviseren van het (Zuid afrikaanse) bewind over voor komende vraagstukken. Minis ter van buitenlandse zaken Pik Botha heeft vorige week nog in New York secretaris-generaal Waldheim van de VN verze kerd dat Zuid-Afrika met van plan is de macht in Namibië over te dragen aan het nieuwe „parlement". Maar tegelijkertijd komen er uit Pretoria, en vooral van de kant van de man die namens Preto ria Namibië als administrateur- generaal bestuurt, rechter Steyn, steeds meer zinspelin gen over de mogelijkheid dat de nieuwe Raad toch een inter nationale rol gaat spelen. Zo zei Steyn afgelopen donderdag „De Raad zal zich, wanneer de opkomst bij deze verkiezingen groot is (en dat was donderdag al zeker - red.) op overtuigende Foto links: SWAPO-leider Sam Nujoma. Foto rechts: Roelof Bo tha: Geen overdracht van macht. wijze kunnen wenden tot de regering van Zuid-Afrika, maar ook tot anderen in de wereld, zoals de Verenigde Naties" Dat betekent dat Zuid-Afrika van plan is zich steeds meer te gaan beroepen op de „wens van de bevolking", zoals die via deze algemene, voor alle„ bevol kingsgroepen toegankelijke verkiezingen, tot uitdrukking is gebracht. Dm ervoor te zorgen dat deze claim met enige overtuigings kracht naar voren kan worden gebracht, heeft Zuid-Afrika naast de gigantische logistieke operatie, met behulp waarvan kiezers naar de stembussen en stembussen naar de kiezers werden gebracht, een groot schalige publiciteitscampagne op touw gezet. Vele tientallen journalisten, politici en weten schapsmensen werden uitge nodigd om met eigen ogen te komen zien of het eerlijk toe ging. Een 65-tal ging op de uit nodiging in, ondanks het feit dat de SWAPO heeft gedreigd deze „handlangers van het im perialisme" op een zwarte lijst te zetten. Rond 250 andere journalisten (onder wie schrijver dezes, laat daar geen misverstand over be staan) kwamen zonder finan ciële steun van de Zuidafri kaanse regering naar Namibië Ook zij kregen uitgebreide fa ciliteiten om in de uithoeken van het land te aanschouwen hoe de mondige burgers hun politieke rechten en plichten ten aanzien van het vaderland nakwamen. Intussen, terwijl een deel van de wereldpers in C-160"s, C-130's en oude Dakota's van de Zuid afrikaanse luchtmacht de uit hoeken van het reusachtige, dun bevolkte Namibië bezocht, speurde in de Zwarte voorstad van Windhoek, Katutura, de veiligheidspolitie op hardhan dige wijze naar mensen die be trokken zouden kunnen zijn geweest bij de bomaanslagen die de afgelopen week in Windhoek plaatsvonden. „Ze komen met getrokken knup pel een huis binnen, ranselen iedereen af die in het huis aan wezig is, zoeken naar bewijs materiaal. datzè niet vinden, en dan vertrekken ze weer, soms met medeneming van enkele arrestanten. Dat is deze week al vele malen gebeurd. Volgens ons heeft dat niets te maken met een politie-onderzoek, het is alleen intimidatie, ze willen onze mensen bang maken, om te zorgen dat ze geen actie voe ren tegen de verkiezingen", al dus een woordvoerder van de SWAPO. Intimidatie „Intimidatie", dat is het sleutel woord in deze verkiezingsslag, waarbij de vraag telkens weer is: wie intimideerde wie. en wie intimideerde het hardst? Een bezoek aan Ovamboland, in het Noorden, aan de grens met Angola, 's Morgens vroeg, te gen zeven uur, worden de jour nalisten ingeladen in een vlieg tuig van de Zuidafrikaanse luchtmacht, twee uur vliegen naar Ondangwa, zestig kilome ter van de grens. Op de lucht machtbasis staan helikopters en allerlei vliegtuigen. Met donderend geraas vliegen vier Mirage-straaljagers over. „Dat doen we niet alleen om te zoe ken naar infiltranten, maar ook om de bevolking duidelijk te maken dat we er nog steeds zijn", vertelt een Zuidafrikaans officier. Een burger, genaamd Bezuiden- hout, is belast met de organisa tie van de verkiezingen. Hij is tevreden, de zaken gaan goed. Ook bij hem blijktduidelijkdat de scheiding tussen partijpoli tiek („Ik ben DTA") en civiel bestuur moeilijk te trekken valt. Hij heeft het over „wij" als hij de regering bedoelt, maar ook als hij de partij bedoelt. „Wij hebben vrachtwagens, waarmee we de mensen naar de stembus brengen". Duidelijk is, dat het voor de Ovambo's in het binnenland, en waar schijnlijk voor verreweg de meeste kiezers, uiterst moeilijk is na te gaan of zij nu een op dracht krijgen van een blanke ambtenaar of militair, dus: een pak slaag als ze niet gehoorza men, of een aanmoediging van een partijpropagandist, die ze met een gerust hart naast zich kunnen neerleggen. Buiten Ondangwa bezichtigen we een geïmproviseerd stem bureau in een legertent. Dit is een gebied waar de SWAPO nogal eens optreedt, dus het le ger laat niets aan het toeval over. Rondom de tent zijn blanke soldaten ingegraven, met geweren en granaatwer pers. De vrachtwagens rijden af en aan met in-en uitklimmende kiezers. Militairen en burgers, ambtenaren en partij propa gandisten wijzen de meestal vrolijk kijkende zwarte kiezers wat ze moeten doen. Slechts een enkele kijkt verbitterd, wil - begrijpelijk - niet antwoorden Voor de anderen is het overdui delijk niet meer dan een uitje De mannen hebben vaak vrij gekregen van hun werk. Voor de vrouwen in dit land, waar het openbaar vervoer nog nau welijks bestaat, is het een prachtige gelegenheid om dank zij de door de DTA geor ganiseerde autodienst eens iels van de wereld te zien. Wat men precies komt doen, weten de meesten niet. Het heeft iets te maken met de registratiekaar- ten die ze een paar maanden gelegen moesten afhalen, weet men. De partijmensen hebben niet vergeten erop te wijzen dat men deze kaarten wel mee moet nemen. De conclusie: regelrechte intimi datie, die volgens getuigen verklaringen hier en daar wel heeft plaatsgevonden, is in het algemeen in de landelijke ge bieden nauwelijks „nodig" ge weest. Het komt eenvoudig niet bij de mensen op, niet te gaan stemmen, als de blanke bazen zeggen dat het moet en als de eigen stamhoofden dat bovendien bevestigen. Intimidatie andersom dan, SWAPO-aanhangers die men sen bedreigen als ze gaan stemmen? Sam Nujoma. secre taris-generaal van de militaire vanuit Angola opererende SWAPO, heeft via diverse ra diozenders, gericht op Nami bië, gedreigd dat wie gaat stemmen zijn eigen doodvon nis ondertekent. De SWAPO zou weten wie er ging stemmen en niets vergeten. Inderdaad zien we in Ondangwa, notabe- ne bij het stembureau in het' kantoor van het Zuidafrikaans hun grashutten op de verkiezingsbus die langs burgerlijk bestuur, waar het wemelt van politie en militai ren. een paar kennelijke SWA- PO-leden, herkenbaar aan de groen-blauw-rode petjes of truien. Met donkere blikken staren zij naar de rij kiezers Deze kiezers, dicht opeenge pakt in een lange rij, die af en toe wordt gedirigeerd door de diverse aanwezige ambtena ren, kijken strak voor zich uit De registraliekaart, door een vooruitziend bewind uitge reikt, gehuld in een plastic mapje, stevig in de vuist ge klemd. „Hier, dat is nou intimidatie" zegt de voorlichtingsofficier Bij de journalisten overheerst de mening dat de SWAPO-le- den in elk geval behoorlijk dapper zijn. als ze in dit hol van de leeuw durven komen. Dc gang naar de stembus is er ech ter niet minder om, zoals ook de SWAPO-oproep, via de radio tot een algemene staking geen resultaat heeft gehad. De positie van de SWAPO-leden is de afgelopen week trouwens steeds moeilijker geworden Na de bomaanslagen zijn de Zuidafrikaanse autoriteiten niet alleen begonnen met een intensieve klopjacht, ook uit diverse uitspraken van onder meer administrateur-generaal Steyn, de hoogste autoriteit in het land, valt af te leiden dat het dat de binnenlandse SWAPO radicaal wordt verboden. Don derdag benadrukte Steyn te genover de pers dat bewezen is dat de binnenlandse SWAPO steun verleent - vervoer, on derdak en dergelijke - aan groepen SWAPO-guerrillero's die vanuit Angola het land bin nentrekken. Een van zijn mili taire medewerkers voegde daaraan toe: „De SWAPO be weert zelf ook altijd dat er geen verschil is tussen de binnen landse en de buitenlandse mili taire tak". Bosjesman moest doden om zelf in leven te blijven, onher stelbaar verstoord. Sommigen werken bij het binnenlands be stuur. anderen leven van het inkomen dat stamhoofd Xhau geniet, omdat hij als vertegen woordiger van zijn volk zitting heeft in een of andere raad. Ta bak is het meest geliefde ge notmiddel, bij Bescherming In elk geval zijn de veiligheids maatregelen in en om Wind hoek steeds verder verscherpt. „Ook voor uw bescherming", hield Steyn de meesmuilende journalisten voor. Intimidatie of een vaderlijke hand, die de onontwikkelde mens helpt bij zijn eerste schreden op het kronkelige pad van een onbevochten, onge kende democratie? Dreige menten of voorlichting. We gingen naar een van de minst ontwikkelde gebieden van Namibië, Boesmanland, waar enkele duizenden overgeble venen van deze oudste beken de bewoners van zuidelijk Afrika, de Bosjesmannen, hun leven slijten. Lichtbruine, bijna Aziatisch aandoende bewoners van het zwarte continent, le vend in een wereld die hen niet begrijpt, en die zij niet begrij pen. Als de groep journalisten aan komt, blijkt dat de verkiezing in het dorp Tsumkwe, bij het vliegveld, al voorbij is. De veer tig stemgerechtigde Bosjes mannen waren al eerder in de week naar het mobiele slem bu reau geloodst, hadden DTA oï AKTUR gestemd (stamhoofd Xhau zag het meest in AKTUR, want die partij had beloofd dat de oude tijden weer zouden te rugkeren) en het stembureau was weer vertrokken. De plaat selijke commandant, een stoe re. roodharige Zuidafrikaanse officier, had geen zin gehad om te wachten tot zijn verkiezing paste in het schema van de voorlichtingsdienst. Klaar is klaar, vlot afwerken, geen ge- Zullen we het stembureau terug laten komen en de mensen net laten doen alsof ze stemmen Dan hebben jullie tóch je fo to's"?. vraagt èën van de voor lichtingsmensen. Dat is de meeste journalisten toch te gor- .ig. Dus wordt een auto uitge stuurd over de hobbelige zandweg naar de grens met Botswana, om het rijdende stembureau op te zoeken en er gens een afspraak te ma ken. Intussen bezoeken we het dorp van Xhau. Een aantal keurige, stenen hutten, die echter nog niet erg populair zijn bij de Bosjesmannen, wat douches en wc's, die er geheel ongebruikt uitzien, en de grashutten waarin de Bosjesmannen eeu wen lang hebben gewoond, die hij vroeger op zijn rug meenam als hij met zijn gezin trok van de ene plaats naar de andere, het wild, voedsel en metgezel in een barre wereld tegelijk ach terna. Deze Bosjesmannen bij Tsum kwe zijn „geciviliseerd", wat in dit verband een triest begrip is Door het contact met de wes terse beschaving is hun eigen leefwijze, die een precair evenwicht inhield in de strijd tegen hitte en droogte, een ver houding bijna op voet van ge lijkheid met de dieren die de Als de blanke bezoekers komen, staan een paar gerimpelde vrouwen op. ze beginnen te zingen, voeren een soort schui- feldans uit. De meisjes zingen alleen, de vrouwen dansen er bij. Met enige moeite achter halen we de betekenis van het lied. „Mijn man is op jacht", zegt de tekst. „Zoals het droge gras roept om regen, zo roept mijn hart om mijn jager". De mannen zijn inderdaad op jacht, hoewel er in de omgeving nauwelijks meer wild te vinden is. „Soms wordt het ze te veel", vertelt een medisch officier van het Zuidafrikaanse leger, die de Bosjesmannen soms verzorgt. „Dan gaan ze, net als vroeger, een paar weken achter elkaar het veld in, op jacht". Maar steeds minder vaak kunnen de vrouwen dan, bij thuiskomst, de andere eeuwenoude liede ren aanheffen, liederen en dan sen ter verwelkoming van de succesvolle, rijk beladen ja ger. Ook de medisch officier gelooft dat het contact met de westerse beschaving voor deze mensen, meer nog dan voor andere Afrikaanse volken, een ramp is geweest. „Maar ze kunnen niet terug. We kunnen alleen probe ren ze zo goed mogelijk te hel pen leren leven met de nieuwe omstandigheden", zegt hij be rustend. Opgerookt Daarbij hoort ook het stemmen. Onnodig te zeggen dat ook in Boesmanland, waar trouwens nog nooit een SWAPO-strijdcr is doorgedrongen („Ze zouden hem zonder meer afmaken", aldus een Zuidafrikaans amb tenaar. „we hebben nadat we ze voor het eerst hadden verteld over de SWAPO, de grootste moeite gehad om ze ervan te weerhouden alle zwarten die ze tegenkwamen te vermoorden") de opkomst fenomenaal is. Ook hier is de organisatie van het Zuidafrikaanse bewind zo goed, dat vrijwel alle Bosjes mannen zijn bereikt en opge trommeld. Alleen degenen die ondanks alle waarschuwingen toch hun registratiekaart heb ben opgerookt, bij wijze van si- garettevloei, ontbreken bij de stembus. .Goed begrepen?", vraagt een blanke Zuidafrikaan, stevig gebouwd, korte broek, bij het mobiele stembureau vlak bij de grens. „De SWAPO wil jullie wegjagen, je land afnemen. Dus stemmen jullie op de DTA. dan zullen wij de SWAPO wegjagen". De Bosjesman knikt plechtig. Hij zal het zijn mensen overbrengen, in die vreemde klik-taal van de Bos jesmannen. die slechts een handjevol blanken ooit heeft kunnen leren. De rij kiezers wordt geformeerd en met een aandacht voor juri disch administratieve details, die gezien de omstandigheden bijna lachwekkend is, wordt de stemprocedure uitgevoerd. Alles moet volgens de regels verlopen - men mag de kiezer helpen, maar onbevoegden mogen nooit en te nimmer over zijn schouder meekijken. Ook Boesmanland heeft ge stemd, net als de rest van Na mibië hebben de Bosjesman nen hun eerste aanraking ge had met de parlementaire de mocratie. In een verkiezing die door de hele wereld van de hand is gewezen, die de oplos sing van het probleem-Nami- bië waarschijnlijk niet veel dichterbij heeft gebracht, die is georganiseerd met oogmerken waar de meeste kiezers geen benul van hadden. Echt oneer lijk is het bij de verkiezingen zelf, waarschijnlijk, niet toege gaan. Misschien waren het ook geen echte verkiezingen. Mis schien is het in een land als dit wel volkomen zinloos om, met of zonder VN-toezieht. verkie zingen te houden en daarvan te verwachten dat de uitslag de mocratisch houvast biedt. Mis schien was dat het wel dat de Zuidafrikaanse regering voor het oog van de wereld heeft willen aantonen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25