Hoeveel 532829™" maal 749635 is? Even denken: 399427267415 SPD is voor afschaffing Berufs verbot Wanneer drink je teveel? 030-331335 m REKENWONDER WILLEM KLEIN OP LEIDSE SCHOLENGEMEENSCHAP Thuisspelend LSG voor schaakproblemen Kerstmis vieren mag weer in Zaire hoofd opleiding administratief medewerk(st)er Hou se In de gaten! INGENIEURSBUREAU MARC0N een ervaren LEERKRACHT SIRE Riblicaiie aangeboden door du blac LEI DEN -"U wilt graag weten hoeveel 532.829maal749.635 is? Nou dat kan toch. dat is namelijk helemaal niet moei lijk. Eens even denken, dat moet ongeveer 399427267415 zijn. Wat zei u dat uw geboortedatum was, 11 april 1959? Goh, dan bent u op een zaterdag geboren" In een mum van tijd werden boven staande antwoorden gegeven door het Nederlandse rekenwon der Willem Klein, alias Pascal en alias Willy Wortel. Willem Klein, die zich al enkele jaren achter el kaar wereldkampioen wortel trekken mag noemen en niet min der dan vijf keervermeid staat in het Guiness Book of Records, bracht gisteren een bezoekje aan Leiden. Hij was te gast op de chr scholengemeenschap "De Vliet- schans" aan de Appollolaan al waar hij een aula propvol met leerlingen uit de één-na-hoog ste- klassen vermaakte met zijn wer kelijk onnavolgbare reken reken- fratsen 23 x 34 x 85 Zo geeft hij bijvoorbeeld binnen vijf seconden 66.470 als antwoord wanneer hem gevraagd wordt even uit het blote hoofd uit te re kenen hoeveeel 23 maal 34 maal 85 is. Bijna een vol uur duurt het optreden van Willem Klein, de man die sneller denkt dan u en ik een rekenmachientje kunnen hanteren. Hij vraagt of er iemand in het publiek een zakagenda van vol gendjaar bij zich heeft. Dit blijkt het geval te zijn en Willem vraagt iemand een willekeurige datum te noemen. Slechts twee lellen heeft hij nodig om te bepalen op wat voor dag die datum valt. Eén van de leerlingen denkt het re kenwonder een hak te kunnen zet ten en roept ijskoud; "30 februa ri". Willem laat zich echter niet misleiden en laat alleen een krachtig: "Wat is dat johhoren Het meest spectaculair is het einde van de show wanneer de wereld- kampioen worteltrekken gaat stoeien met het inmiddels be roemde magische vierkant. Eerst laat hij iemand een getal van drie cijfers noemen om vervolgens ra zendsnel 16 getallen van twee cij fers in een vierkant neer te zetten Bij elke optelling is uiteindelijk de som van vier van deze getallen het oorspronkelijke getal van drie cijfers Waar ter wereld Willem Klein ook zijn programma brengt, het magische vierkant is overal het absolute hoogtepunt Willem Klein is een goochelaar en Willem Klein, alias Pascal, alias Willy Wortel (links): "Ik blijf dit doen tot ik al rekenend voor het schoolbord bezwijk". tijd vertoond zijn brein totaal geen slijtageverschijnselenwas eigenlijk voorbestemd om arts te worden. Maar toen hij op 11-ja- rige leeftijd bij toeval het boek werk "Geheimnisse der Rechen- kunst" in zijn handen kreeg was Klein's passie voor het stoeien met cijfertjes geboren. Deze passie is in cle loop der tientallen jaren al leen maar groter, geworden Klein: "Ik word het nooit zal om met cijfers en getallen om te gaan, ik vind het juist altijd weer prachtig. Ik blijf dit bij wijze van spreken net zo lang doen totdat ik al rekenend voor het schoolbord bezwijk" JAAP VISSER een niet te evenaren wetenschap per tegelijk. Achttien jaar lang heeft hij als rekenaar-program meur gewerkt bij CERN. de Euro pese organisatie voor Kernon derzoek in Meyrin (Genève) Kriebels Op een goed moment kreeg hij ech ter de kriebels en wilde weer gaan optreden als het rekenwonder Pascal zoals hij in de jaren na de oorlog ook al had gedaan. Klein "Ze wilden me in Genéve niet zo maar laten gaan want in mij hadden ze de enige levende com puter ter wereld" Klein, inmiddels 66 jaar en nog al- Leven niet duurder DEN HAAG (ANP) - Het leven is de afgelopen maand-periode niet duurder geworden. Het prijsin dexcijfer van het CBS per medio november is onveranderd geble ven tegenover medio oktober. Dit betekent opnieuw een meeval ler, aldus de woordvoerder van het ministerie van economische zaken. Ook van midden septem ber op midden oktober was de prijsstijging meegevallen. Zij be droeg toen 0,2 procent. LEIDEN - De vandaag te spelen vierde ronde gaat de profteams van V/Rotterdam en D/Water graafsmeer in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie ongetwijfeld weer twee match- punten rijker maken, want de vindingrijkheid van amateurtjes als het Haarlemse VHS en het Bussumse BSG zal wel slechts toereikend voor een grijpstuiver (een paar bordpuntjes) blijken te zijn. De hamvraag is echter, blijft E VAS/ASC volgen door Philidor/ Leeuwarden te pakken of her stellen de Friezen zich in Am sterdam van de 4V2-5V2 nederlaag tegen D/Watergraafsmeer. In de onderste regionen worstelen de amateurs ook al met een ham- vraag: zal Groningen, dat als eni ge nog puntloos is, vandaag bij Eindhoven een winnende ko- ningsaanval kunnen lanceren. Het Leidse LSG I behaalde zoals verwacht een 5-5 gelijkspel bij de reserves van V/Rotterdam. Ver burg legde zijn tegenstander per telefoon laconiek uit, hoe hij de partij zou uitmaken, waarna de Rotterdammer afzag van een tweede zitting. Door deze remise gaan nu vier tientallen op kop in klasse IB: Philidor I/Leiden, LSG I, V/Rotterdam II en SMB I. Philidor kan zich handhaven door vandaag HMC/Den Bosch mat te zetten, hetgeen teamleider Joop Piket wel ziet zitten: "We moeten winnen om naar de hoofdklasse terug te keren. Goed, we missen Ad van den Berg, maar toch zijn we sterker, hoewel, ik ben na tuurlijk geen helderziende..." LSG I krijgt het thuis tegen medeti- telkandidaat SMB I uit Nijmegen heel wat moeilijker. Teamleider Nico Bosman: "We missen Charles Kuijpers, maar we zijn wel meer gemotiveerd dan tegen V/Rotterdam II. Toch zie ik er te genop: met een remise (5-5) ben ik niet ontevreden, hoewel ik desondanks op een kleine zege hoop." Aan de staart in deze klasse staat het nog puntloze Philidor II/Lei- den volgens ploegbaas Ton Kohlbeck met de rug tegen de muur "We zullen nu in Tilburg het eveneens nog op nul staande De Wolstad door de molen moe ten halen, want anders zie ik ons uit de eerste klasse getikt wor den.. In klasse II C bleek Wise zijn tore neindspel toch niet te kunnen houden. Zonder verder spelen gaf hij op, waarna het Delftse DSC een 7-3 overwinning op Voorschoten I kon laten aante kenen. Vandaag wacht de Voorschotena ren de derby tegen LSG II. Vol gens de teamleider van Voor schoten, Schuckink Kool, wordt het voor zijn tiental een zware wedstrijd: "Ik heb het gevoel, dat LSG II iets sterker is en daarbij komt nog, dat het voor ons een uitwedstrijd is. Verder verwacht ik, dat onze tegenstanders wel wakker geschud zullen zijn na die nederlaag (7V2-2V2) tegen Span gen I. Overigens hebben we vier maal wit en vijf maal zwart, want Thieme speelde met wit tegen Joop Bak ker vooruit en bleef met een re- mise-achtig eindspel zitten." BONN (DPA)-De Westduitse Sociaal Democratische Par tij (SPD) wil af van het omstreden extremisten-besluit, dat politieke extremisten moet weren uit overheids dienst. Partijbestuur en partijraad van de SPD besloten gisteren dat het radicalenbesluit vervangen moet worden door een beperkter antecedentenonderzoek. Het SPD-besluit betekent in de praktijk dat sollicitanten bij de overheid in de Bondsrepubliek voortaan met twee maten geme ten zullen worden. De SPD vraagt de politici in de socialis- tisch-liberale regeringen om een eind te maken aan het automati sche onderzoek naar de loyaliteit van elke sollicitant. Dit geldt zowel de regering in Bonn, als de vijf Westduitse deel staten waar een SPD-FDP-com- binatie regeert, met inbegrip van West-Berlijn. De liberale coali tiepartner is het goeddeels eens met het SPD-standpunt. Maar in zes van de elf deelstaten is een CDU-regering aan het be wind, en deze partij houdt vast aan de tot dusver gebezigde prak tijk, die door velen wordt bekriti seerd als "gesnuffel naar politie ke gezindheid" Het extremisten-besluit, dat in de wandeling "Berufsverbot" is gaan heten, dateert uit 1972. Het was bedoeld om door een strak kere naleving van bestaande be palingen te verhinderen dat linkse en rechtse extremisten in overheidsdienst de "grondwet telijke orde" zouden kunnen uit hollen. De SPD-FDP-regeringen hielden al enige tijd niet meer de hand aan hetextremistenbesluit. Waar het besluit wel werd toege past. betekende dat een diep gaand onderzoek naar de antece denten van alle sollicitanten, of ze nu leraar, politie-agent of trein bestuurder wilden worden. Het bureau ter bescherming van de grondwet - de Westduitse bin nenlandse veiligheidsdienst - onderzocht dan of de betrokkene zich "vijandig tegenover de staat" had opgesteld, of dat diens loyaliteit anderszins in twijfel ge trokken zou kunnen worden. In de steeds scherper wordende kritiek werd er vooral op gewe zen dat honderdduizenden jonge op deze i kerheid worden gebracht, en van de staat vervreemd worden. Dat is gevaarlijker dan toelating van een handvol extremisten tot de overheidsdienst. KINSJASA (AP) - Dit jaar mag voor het eerst sinds 1972 in Zaire weer kerstmis worden gevierd. In 1972 had president Moboetoe dit verboden omdat het een "onafri- kaanse gelegenheid" was. Namens het politburo is gisteren meegedeeld dat na besprekingen die twee dagen hadden geduurd, president Moboetoe had besloten dat "25 december, eerste kerst dag, van nu af aan in Zaire zal worden beschouwd als een reli gieus feest en vakantiedag en als zodanig in de kalender zal wor den opgenomen". In 1972 had de President Kerstmis "verboden" omdat hij een eind wilde maken aan alles wat nog aan de koloniale (Belgische) tijd herinnerde. Het politburo heeft verder gezegd dat het verbod waarbij Zaierese burgers Afrikaanse voornamen moeten dragen, gehandhaafd blijft. "Elke Zairaan is verplicht een autentieke Zairese naam te dragen," aldus het communique fl' Het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiderdorp is een modern geoutilleerd algemeen ziekenhuis met 450 bedeen. Het ziekenhuis verzorgt voor ongeveer 120 leerlingen de opleiding tot A-verpleegkundige. In verband met ziekte van de huidige functionaresse komen wij gaarne in contact met kandidaten die de functie van tijdelijk willen waarnemen. Haar/zijn taken zullen o.m. bestaan uit: - Het dagelijks leiding geven aan de opleiding; - het plegen van overleg met de docenten/instructie-verpleegkundigen hoofden van de dienst en afdelingshoofden. Het geven van lessen is niet noodzakelijk Van kandidaten voor deze functie wordt verwacht dat zij beschikken over het diploma A-verpleegkundige en docenten-opleiding. Het salaris voor deze functie is afhankelijk van opleiding en ervaring. Nadere informatie wordt u gaarne verstrekt door de adjunct-directrice/hoofd verpleegkundge dienst. Zr. A J. M. Vollebregt, tel.: 071-399250. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd personeelszaken. St. Elisabeth ziekenhuis Simon Smitweg 1 Leiderdorp 'N RUIT GEafipftt/ï Bij beschikking van de Arron dissementsrechtbank te 's- Gravenhage d d. 23 november 1978 is het faillissement van W. J. van der Lans en haar echt genoot J. C. C. van der Steen wegens gebrek aan baten op geheven. Leiden, Plantage 12. Mr. L A. van der Niet De sectie Woningtoezegging van het bureau Huisvesting houdt zich bezig met: - de toetsing van aanvragen voor woonvergunningen ten behoeve van particu liere woningen aan de Regeling Woonruimteverdeling. - leegstandbestrijding en herhuisvesting in het kader van de stadsvernieuwing/ renovatie Bij deze sectie is plaats voor een De functionaris zal worden belast met: - het bijeenzoeken, completeren en beheren van dossiers - voortgangscontroles. - het inwinnen van informatie. - enig typewerk. Na een inwerkperiode en bij gebleken geschiktheid zal de functionaris verder moeten worden belast met besluitvorming binnen de procedure, met gebruikma king van gestandariseerde brieven en formulieren. Voorts zal hij/zij moeten optreden als vervanger bij werkzaamheden ten behoe ve van de herhuisvesting. Functie-eisen: De gedachten gaan uit naar iemand met minimaal HAVO. zeer goede contac tuele eigenschappen, nauwkeurigheid in het werk en enige typevaardigheid. Salaris: Het salaris kan, mede afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring, minimaal 1734,- (bij 21 jaar) tot maximaal 2401,- bruto per maand bedragen. Telefonische informatie kan worden verkre- gen bij de heer H. Amptmeyer of de heer De Leeuw, telefoon 071-123845. Schriftelijke sollicitaties binnen 14 dagen te richten aan het college van Burgemeester en Wethouders van Leiden, postbus 9100, 2300 PC Leiden, onder vermelding van vacature nummer 78100 <d0> De Leiderdorpse spinster J0UCK DUKER heeft volop ijzersterke warme handgesponnen wol, aprés-skikleding en nog enige spinnewielen. Tel.: 071 - 89 23 24. Kinderen zijn kinderen. Waarschuwen is niet genoeg. hiblicalie aangeboden dooi du blad in samen weiWng mei de Siichnng Idecle Reclame (Marine Consultants) b.v. Schuttersveld 9, 2316 XG Leiden. Telefoon 071 - 14 42 44 Wij zoeken op korte termijn een ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER - typen van korrespondentie en rapporten - behandelen van telefoongesprekken (in ternationaal) - assisteren van de financiële administratie - ontvangen van bezoekers - incidenteel als direktiesekretaresse optre den Vereisten: Wij zoeken iemand die gewend is haar werk met enthousiasme te doen en een opgewekt karakter heeft. Voor een juiste vervulling van deze funktie is goede beheersing van de Nederlandse en een zeer behoorlijke kennis van de Engelse taal noodzakelijk. Een goede typevaardigheid is vereist. Ervaring met telex is een aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan boven genoemd adres. Inlichtingen worden telefonisch verstrekt door de heer J. C. van der Harst. ARROW SNELDIENST Biedt u misschien DE OPLOSSING voor uw haastwerk. Voor al uw kleinstukgoederen bieden wij: ARROW SNELDIENST Hazerswoude 01728-8564 Stichting Katholiek onderwijs Leiderdorp, Zoeterwoude, Meerburg Gevraagd per 1 jan. 1979 voor het 3e leerjaar. Ter vervanging wegens ziekte aan de Rooms-Katholieke lagere school "De Meijegaard" Brieven aan het hoofd der school dhr. G. F van Dijk, Vonkenlaan 2a Leiderdorp. 't Is een vraag die veel mensen bezig houdt. Want het feit is dat steeds meer mannen en vrouwen in Nederland steeds meer drinken. En eigenlijk van zichzelf vinden dat ze misschien wei wat teveel drinken. Met alcohol is het makkelijk teveel maar moeilijk terug. Als u een houvast wilt: voor de gemiddelde mens zijn 4 glazen drank per dag het maximum. Dat wel onder normale omstandigheden. Dus zeker niet bij medicijngebruik, autorijden of binnen een korte tijd. Zelfs een glas sherry of pils (10 gram pure alcohol) heeft ongeveer I Vi uur nodig om door het lichaam weggewerkt te worden! Aarzel niet om bij alcoholproblemen eens met uw huisarts te praten. Of vraag door middel van de coupon de brochure "Drank. Makkelijk teveel. Moeiljjk terug. "aan. Vindt u dat u meteen advies kunt gebruiken, bel dan met de Stichting Korrelatie Postcode: Plaats: Invullen, uitknippen en in een gesloten envelop met f 0.80 postzegel opsturen naar Stichting Korrelatie. Maliebaan 113. 3581CJ Utrecht De brochure wordt u ineen blanco wikkel toegestuurd

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17