„Forse straffen voor atleten die meedoen" I zmswiu Cruijff terug in voetbalwereld Protest tegen AZC afgewezen Saraber geselecteerd- Heerenveen 'glijdt' uit ZATERDAG 9 DECEMBER 1978 SPOfcT UTRECHT - De protestcommissie waterpolo van de KNZB heeft gisteren het protest van Neptu- nus/Arnhem naar aanleiding van de uitslag in de wedstrijd tegen AZC Alphen (4-5) wegens vormgbrek afgewezen. Het duel in Arnhem eindigde afgelopen zondag onder hevige discussies. Bij de stand 4-4 was de tijd vol gens de jurytafel verstreken. Ar biter Jansen had echter onregel matigheden geconstateerd en in strueerde beide zeventallen voor zes extra seconden het water in. In dat tijdsbestek scoorde Tonny Buunk de winnende treffer. Te gen deze gang van zaken diende Neptunus binnen de officiël ter mijn, vijftien minuten na afloop, protest in. De reglementen schrijven voor, dat binnen twee maal vierentwintig uur een uit gewerkt protest in viervoud aan de protestcommissie gezonden moet worden. De Arnhemse club heeft aan deze voorwaarde niet voldaan zodat de protestcommis sie niets anders over bleef dan het protest wegens vormgebrek, zo als de officiële term luidt, af te wijzen. Esser weg Joep Esser zal niet langer fungeren als chef d'équipe van het Neder lands waterpolo-team. De Bra bander, die als zodanig optrad bij de Europese kampioenschappen 1977 in Jonkoeping en de we reldkampioenschappen van dit jaar in Berlijn, is bij het vaststel len van zijn taak-omschrijving in conflict gekomen met de r voorzitter van de werkgroep i tionale selectie Henk Lichten- veldt. Deze ziet de chef d'équipe bij het waterpolo als iemand, die de materiële zaken tijdens de toernees voor zijn rekening neemt, dus zorgt voor transport, verblijf en financiële aangele genheden. Terwijl Esser van me ning is dat de chef d'équipe ook een taak heeft bij de vorming van de spelers en de handhaving van de discipline, lichtenveldt wil de ze taken uitsluitend toebedelen aan waterpolocoach Ivo Trum- bic. Nu de zaken zo liggen, haakt Esser af, ook al zijn er de afgelo pen twee jaar geen conflicten van enige betekenis geweest tussen hem en Ivo Trumbic. De water- polocommissie heeft vooralsnog geen opvolger voor hem gevon- en negatieve reactie gekregen op zijn poging Gijze Stroboer te behouden voor de nationale waterpoloselectie. De AZC-speler heeft laten weten geen kans te zien studie en top sport in het komende seizoen te combineren. Nico Landeweerd. één van de andere routiniers, die Lichtenveldt er graag bij zou hebben, heeft bedenktijd ge vraagd tot januari. Montjuich heeft zijn eerste wed strijd voor de finale poule van het Europees kampioenschap wa terpolo voor landskampioenen gewonnen. In Barcelona werd het Westduitse Wurzburg met 5-4 verslagen. Tussenstanden: 2-1, 0-2,2-0 en 1-1. In de halve finales werd AZC door Montjuich uitge schakeld. Amateurvoetbal en hockey geheel afgelast DEN HAAG - De KNVB heeft alle amateurvoetbalwed strijden voor het weekeinde afgelast. Ook de betaalde jeugdelftallen zullen van daag niet in actie hoeven te komen. De keuring van de velden van de clubs die voor de eerste divisie en de ere di visie uitkomen, wordt aan de consuls overgelaten. Ook de hockeyers komen niet in het veld. Het volledige programma voor het week einde werd gisteren al afge last. McEnroe wint eerste partij PALM SPRINGS (ANP) - John McEnroe heeft gisteren de eerste partij in de finale van het toernooi om de Davisbeker tussen Ver enigde Staten en Groot Brittanié gewonnen. De finale wordt in het Californische Palm Springs ge houden. De jeugdige Amerikaan versloeg John Lloyd met 6-1, 6-2 en 6-2. McEnroe is ook één van de zes spe lers die reeds zeker zijn in het eindtoernooi van de Grand Prix, dat van 10 tot 14 januari a.s. in New York plaatsvindt en waar 400.000 dollar op het spel staat. Verder zijn dat Jimmy Connors, Björn Borg, Eddie Dibbs, Raul Ramirez en Harold Solomon. Remise Sosonko AMSTERDAM - De afgebroken partij uit de negende ronde van het zoneschaaktoernooi in Am sterdam tussen Sosonko (Ned)en Miles (Eng) is gisteren in remise geëindigd. Na tien ronden is de stand aan de kop nu: 1. Timman 8 punten, 2. Miles 7 uit negen partijen, 3. Speelman 7. 4. Sosonko 6,5 uit negen, 5. Sanz 6,5 Bij de strijd om het schaakkam pioenschap van de Sowjet-Unie Tiflis heeft oud-wereldkampioen Michael Tal na vijf ronden de lei ding met 3'/2 pnt gevolgd door Beliavski, Roemanisjin en Svetsjnikov, die allen 3 pnt en één afgebroken partij hebben. Ad Paulen over „Israel-affaire" bij Aziatische Spelen ,Ik zou wel eens wat meer aan sport en minder aan politiek willen doen". Ir. Ad(riaan)Paulen, sinds de Olympische Spelen van Mon treal 1976 voorzitter van de Inter nationale Amateur Atletiek Fe deratie (IAAF), zegt het met een ondertoon, waaruit zeer duidelijk blijkt dat de wens van de vader van de gedachte is. De inmiddels 76-jarige, maar onvoorstelbaar vitale import-Limburger weet dat een dergelijke wens een uto pie is. Desondanks probeert hij zoveel mogelijk geschillen op te lossen. Persoonlijk. Want Ad Paulen is geen papieren voorzit ter. Wil, als het even kan, ter plekke zijn om zich op de hoogte te stellen. „Je kunt natuurlijk ook een organi satie als de IAAF van achter een bureau leiden. Maar dan krijg je ongetwijfeld de verwijten dat ze je nooit zien. Ik reis daardoor erg veel. Zo'n 200.000 vliegkilome- ters per jaar en nog flink wat per auto. Ik hoop wel dat het allemaal wat rustiger wordt. Mogelijk dat ik na de Olympische Spelen van Moskou stop. Maar als ze me nog willen hebben en de gezondheid laat het toe, ga ik misschein nog wel door". De IAAF komt, als een van de grootste sportbonden ter wereld, zeer regelmatig in 1 Politiek en doping zijn daarbij de belangrijkste onderwerpen. Re centelijk betrof dat de weigering om Israël te laten deelnemen aan de Aziatische Spelen, die dezer dagen in Bangkok worden ge houden en op doping betrapte atleten tijdens de Europese kam pioenschappen in Praag. Als die onderwerpen aan de orde komen, zit Ad Paulen op z'n praatstoel. Ad Paulen: "De Israël-affaire 1&Ê NIJMEGEN LEIDEN - Robin Saraber van de ijshockeyclub Leiden Lions is geselecteerd voor de jeudige oranjeploeg die van 26 tot 30 de cember gaat deelnemen aan het toernooi om de Pondusbeker in Denemarken. De wedstrijden om die beker zijn de aanzet tot de Olympische voorwedstrijden. De ijshockeywedstrijd Den Haag- Heerenveen voor de Nederlandse competitie is gisteravond niet doorgegaan. Het was voor Hee renveen onmogelijk op tijd in Den Haag te zijn. De ploeg ver trok wel op tijd per bus richting alsluitdijk. Door de gladheid slip te de bus echter tussen Wolvega en Kuinre van de weg en kwam tot stilstand tegen een vrachtwa gen. Bij het ongeluk deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De in allerijl gewaarschuw de competitieleider van de Ne derlandse ijshockeybond ging akkoord met het voorstel van de geschrokken Friezen de wed strijd tegen Den Haag op een an dere datum te spelen Uitslagen van wél gespeelde duels Tilburg-Utrecht 8-2. Nijmegen- Den Bosch 3-2, Antwerpen-Am- sterdam 5-4. UTRECHT - De „Asian Games" kunnen het best worden om schreven als Olympische Spelen voor Azié. Heel Azie. Geografisch gezien dus ook voor Israël. En daar nu ligt het grote probleem De Aziatische Spelen in Bangkok worden voor een belangrijk deel gefinancierd door de rijke landen rond de Perzische Golf. Landen die Israël allesbehalve vriende lijk gezind zijn en van de organi satoren in Bangkok eisten dat het land geschrapt zou worden van de deelnemerslijst. Omdat Thai land volledig afhankelijk was van het geld uit het Midden-Oosten voldeed men aan dat verzoek. Is raël ontbreekt op het sportfeest in de Thaise hoofdstad De IAAF, zeg maar Ad Paulen, heeft alles ondernomen om die beslissing terug te draaien. „Ver geefs. Zelfs een dreigende schor sing, die wel eens zou kunnen be tekenen. dat atleten uit de in Bangkok deelnemende landen, niet in Moskou mogen starten, kon het besluit niet meer veran deren". Paulen: „Het besluit is volkomen in tegenspraak met de reglementen van de IAAF en van de Asian Games Federation. Er is hier sprake van zogenaamde „regio nal games" of „group games" Daarvan kan ik verschillende voorbeelden noemen. De Com- monwelth Games, die open staan voor alle landen van het Geme nebest. De Maccabiah, speciaal „Nu staat er in het reglement van de AGF zeer duidelijk dat alle lan den uit Azië mogen deelnemen (Paulen bladert in een dun groen boekje). Kijk, hier heb ik het: „The Asian Games are open to all Asian Countries". Geen twijfel mogelijk dus. Omdat wij boven dien in ons eigen reglement een anti-discriminatie-regel hebben staan, vonden wij, dat wil zeggen het bestuur van de IAAF, dat Is raël toegelaten moest worden Met die beide reglementen in de hand ben ik naar Bangkok ge gaan en heb de organisatoren daar gevraagd naar de reden" „Zij spraken over de problemen rond de veiligheid en kwamen daarbij met de zaak, die tijdens de Olympische Spelen van 1972 in Munchen heeft gespeeld. Ik vond het geen steekhoudend argu ment. Ten eerste was „Munchen" niet de schuld van Israël, maar een pure misdaad en ten tweede is Israël sindsdien aanwezig ge weest op de Spelen van 1976, maar ook op de Aziatische Spelen van '74, de Aziatische kampioen schappen in Korea, de Worldcup in Dusseldorf en twee keer op de Universiade. Daar is niets ge beurd. Bovendien is er van de Sowjet-Unie een schriftelijke garantie, dat alle landen in Mos kou mogen meedoen". „Samenvattend kan dus worden gesteld dat de Asian Games Fe deration er volkomen naast zit Het moet nu maar eens uit zijn met die landen, die moord en brand gillen dat ze gediscrimi- Als mede-eigenaar van Inter Soccer in New York DEN HAAG - Johan Cruijff. die begin november zijn afscheids- wedstrijd speelde, keert terug in het voetbal. Niet als speler, maar als mede-eigenaar van Inter Soc cer, een dochterbedrijf van Inter Football uit Amstelveen. Inter Soccer vestigt zich medio januari in New York. Het bedrijf, dat als slagzin heeft ge kozen: "Waarom de Verenigde Staten in 1990 wereldkampioen kan worden", zal zich voorname lijk richten op de ontwikkeling van jeugdig talent. Vooral omdat gebleken is, dat de belangstelling voor het voetbal zowel bij de Amerikaanse jeugd als het be drijfsleven geweldig gegroeid is. Van der Kuylen balvereniging PSV met twee jaar verlengd. De 32-jarige spelbepa ler van de Eindhovenaren speelt al veertien jaar bij deze club. Van der Kuylen kreeg dit jaar de mo gelijkheid van een vrije transfer, maar heeft daar dus geen gebruik van gemaakt. Marinho De 26-jarige Braziliaanse voetbal ler, Francisco Marinho heeft een contract getekend bij de New York Cosmos. Marinho, die deel uitmaakte van de Braziliaanse ploeg bij het wereldkampioen schappen voetbal in 1974, werd door Cosmos van zijn vroegere club Fluminense overgenomen voor een bedrag rond de 600.000 gulden. Hij gaat een jaarsalaris van zo'n 200.000 gulden verdie- Koning Klant De voetbalwedstrijd tussen Kaï- serslautern en Werder Bremen, die voor vandaag in de Bundesli- ga was vastgesteld, is door scheidsrechter Esehweiler giste ren afgelast. Het veld was wel be speelbaar. Van doorslaggevende betekenis was echter het comfort van de toeschouwers. Alle on overdekte plaatsen in het stadion van de Westduitse koploper wa ren met een laagje ijzel bedekt Esehweiler meende dat hierdoor van acuut gevaar sprake was voor het publiek. "Vrijgevig" De Schotse scheidsrechter Billy Reid heeft gisteren in Glasgow bekend gemaakt dat ook hij van de voetbalvereniging AC Milan cadeaus had ontvangen vóór en na een Europese wedstrijd. Drie dagen eerder waren drie ande re Schotse scheidsrechters voor drie jaar geschorst wegens iets dergelijks - ook zij hadden van de Milanese club. als scheidsrechter en grensrechters, geschenken ontvangen tijdens een Europese wedstrijd. Reid (oud 38 jaar), die was afgetre den "om persoonlijke en zakelij ke redenen", zei gisteren dat hij zich er niet voor schaamde van AC Milan cadeaus te hebben ge kregen. Dit was gebeurd toen hij in 1976 als grensrechter optrad tijdens een wedstrijd in het Uefa-toernooi tussen AC Milan en Dinamo uit Boekarest. Hij kreeg een zilveren presenteerblad, een waterproof jasje, een portefeuille van kroko dillenleer, een handtas, een lede- Cruijff: terug ren riem, drie overhemden plus dassen en een halsketting. "Ik schaam me er niet om. Het is normaal dure geschenken te krij gen. Dat ik ben afgetreden (als scheidsrechter) op het ogenblik van de zaak tegen mijn drie colle ga's is zuiver toeval." neerd wordpn en zelf bepaalde landen willen weigeren" Na de missie van Paulen naar het Verre Oosten moest de zaak na tuurlijk besproken worden in het congres van de IAAF. Dat ge beurde in eerste instantie in Ko rea en later nog eens op Puerto Rico. Paulen: "We hebben daar de zaak uit en te na besproken en het congres besliste vrijwel unaniem (alleen een paar Aziatische lan den waren natuurlijk tegen) dat, Israël niet mocht deel de IAAF geen toestem ming zou geven voor de wedstrij den". „Maar daarmee was de zaak nog niet afgedaan. Ik vind dat dit een heel ernstige zaak is en heb dan ook alles ondernomen om het ge heel in goede banen te leiden. Daarom ben ik vorige maand weer naar Bangkok gegaan. Ik heb daar een hele dag gepraat met de organisatie. U heeft gelijk, zeiden ze. Reglement is regle ment. Het probleem voor die mensen is alleen dat het geld uit het Midden-Oosten komt". „Ik heb daar tegenover gesteld dat, wanneer de Aziatische Spelen toch zouden doorgaan zonder Is raël, de normale sancties zouden volgen. Voor de deelnemende atleten betekent dat, dat ze ge schorst zullen worden tot het moment waarop ze re-instate- ment aanvragen. Een soort eer herstel dus. Wanneer ze dat doen, bepaalt het IAAF hoe lang de schorsing nog duurt" Japan, het belangrijkste atletiek- land van Azië. trok de stoute schoenen aan en meldde, dat er toch atleten naar Bangkok zullen worden uitgezonden. De voorzit ter van de Japanse bond was van mening, dat de schorsing toch niet langer dan een half jaar zou gaan duren. Paulen: „Die berichten hebben wij ook gekregen en we hebben toen onmiddelijk een brandende telex naar Japan gestuurd met de me dedeling, dat men het mis had. Dat half jaar is volkomen uit de lucht gegrepen. Wat de straffen zullen zijn, moet nog worden be keken. Ik heb wel voor half ja nuari een extra bestuursvergade ring bijeengeroepen. Dat is nodig om te bepalen welke straffen er zullen volgen, omdat een groot aantal landen hoe dan ook zal deelnemen". Voorlopig ziet het er naar uit dat alleen de IAAF maatregelen zal treffen. De andere wereldsport organisaties hebben nog niets van zich laten horen. „Dat is vrij logisch", zegt Paulen. „De andere bonden hebben niet, zoals wij, een anti-discriminatie- regel. Ik heb tijdens de wereld kampioenschappen zwemmen in Berlijn gesproken met vertegen woordigers van de FINA en later ook met het bestuur van de FIFA. Wij kunnen dus straffen uitdelen. Maar liever doen we dat niet. On danks het vrij hopeloze van de si tuatie ben ik toch weer naar Tel Aviv gegaan om te praten. Ik heb een poging ondernomen om Is raël symbolisch te laten deelne men. Alleen dus bij de openings- en sluitingsceremonie". „Maar dat wil Israël niet. Zelf heeft het voorgesteld om met vijf deel nemers te komen. Veiligheids problemen zouden daardoor nauwelijks nodig zijn. In beide gevallen zou Israël hebben deel- IAAF geen bezwaren zijn ge weest. Bij een symbolische deel neming zouden we hooguit de schouders kunnen ophalen, maar niets doen. In Tel Aviv zei men echter dat als men zou toegeven, men nergens meer zou zijn. „Het zit er nu gewoon is, dat de meeste landen zullen deelnemen en dat er forse straffen zullen vol gen. De maatstaf is niet precies bekend. We kunnen slechts ver wijzen naar een eerder geval. In 1962, toen de Aziatische Spelen in Djakarta werden gehouden, mocht Israël ook niet komen. De deelnemende landen zijn toen geschorst tot na de Olympische Spelen in Tokio in 1964. Er ligt dus een precedent en daar kun nen we bijna niet van afwijken" Diverse sportbonden hebben Israël al ondergebracht in de Europese zone en daarmee het probleem voor een groot deel opgelost. Paulen: „Ik wou dat het kon. Ik ben een halfjaar bezig geweest om Is raël bij Europa te krijgen. Maar dat ondervond erg veel weer stand van de Oosteuropese lan den. Ik heb telefonisch overleg gepleegd met Pawlov, de minis ter van sportzaken in de Sowjet- Unie en heb tijdens de EK in Praag gesproken met een af- gevaardige van hem, ene Sitsj Het heeft niet mogen baten. Jammer, want als dat gelukt was, waren we uit de nesten geweest" Op de achtergrond van de Bang kok-affaire speelt ook China mee. Het grootste land van Azië werd onlang teruggehaald in de IAAF en zal naar alle waarschijn lijkheid deelnemen in Thailand Dat zou betekenen, dat de wer kelijke terugkeer van China op internationaal atletiekgebied nog een paar jaar op zich zou laten wachten. Bij het eerherstel van China heeft Ad Paulen ook een belangrijke rol gespeeld. Paulen: „Het was volkomen terecht dat China weer werd toegelaten. Weer. Want na de revolutie (1949) was China in 1954 toegetreden. Dat wil zeggen China inclusief Taiwan. Want daar gaat het om. Tijdens de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne meldde Taiwan zich aan als apart lid. China, Peking dus, stapte daar om in 1958 uit de IAAF" „Inmiddels zijn we twintig jaar verder en is China overal geac cepteerd. Er komen steeds meer vertegenwoordigers van China in andere landen en andersom. En we moeten nu eenmaal rekening houden met de realiteit. Bij po gingen om China terug te halen stuitten we steeds weer op de kreet: „Wij zijn China en Taiwan hoort bij ons". Nu staat er in ons reglement dat een land door de IAAF vastgesteld wordt op grond van zijn politieke grenzen. Daar om was er voor ons maar één weg: uitzoeken wat die grenzen wa- „Wij kunnen daarover wel discus- stantie, die dat bepaalt: de Ver enigde Naties. Het antwoord bleef lang weg, maar uiteindelijk kwam het dan toch. De VN schreef: „Taiwan is een provincie van China". "Maar daarmee was China nog geen lid. Want het deed nooit een ver zoek tot lidmaatschap. Tijdens het WK-voelbal in Buenos Aires heb ik met de Chinezen gespro ken en gezegd, dat we ze konden helpen, maar dat ze dan wel zelf een verzoek tot lidmaatschap moesten indienen. Alleen dan kon het op de agenda van het congres in Puerto Rico komen. Op 22 juli was de aanvraag bin nen op ons secretariaat in Lon den en nu hebben we er dus 2,6 miljoen atleten bij. Bovendien is er een schriftelijke garantie, dat de atleten van Taiwan mogen deelnemen in een Chinese ploeg. Zij zullen zich daarvoor echter op de normale wijze oeten plaatsen. China is niet van plan om „zo maar" een paar Taiwan-atleten aan de ploeg toe te voegen". JAN VAN DER NAT m sss SOS SS5 SOS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11