Carter tikt Israël op de vingers NAVO staat op mensenrechten Somoza heft staat van beleg op Van der Klaauw verrast over grote top Aftreden van Botha na geeist schandaal Singer naaimachine Evacuatie Amerikanen uit Iran VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 PAGINA 9 (Van onze correspondent) BRUSSEL - Minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) is „verrast" over de aan kondiging van de tweedaagse topontmoe ting tussen de Franse president Giscard, de Amerikaanse president Carter, bonds kanselier Schmidt en de Engelse premier Callaghan begin januari op het Franse Ca- raibische eiland Guadeloupe. Van der Klaauw zei nergens van te weten „net als de ministers van de andere kleine EG- landen". De regeringsleiders en ministers van bui tenlandse zaken van de Europese Negen ontmoetten elkaar maandag en dinsdag in Brussel voor beraad over het Europese monetaire systeem. Volgens Van der Klaauw is toen met geen woord gerept, ook niet informeel, over het topgesprek tussen Carter en de leiders van de drie belangrijkste EG-landen. Volgens de be windsman proberen de ministers van de kleine EG-landen te „achterhalen" waar over het gesprek op 5 en 6 januari op Gua deloupe zal gaan. De topontmoeting in de Caraibische Zee heeft plaats op initiatief van de Franse president Giscard. Gesproken zal worden over „gemeenschappelijke belangen", maar het zal niet om een economische topconferentie gaan. Op de jongste westelijke economische top in juli in Bonn spraken de deelnemers (Amerika, Japan, Canada en voor Europa: Frankrijk, Engeland, Duitsland en Italië) af in 1979 opnieuw bijeen te komen in Tokio. Gevraagd of het gevaar van een directoraat van de drie grootste landen binnen de Eu ropese Gemeenschap met dit Franse ini tiatief dichterbij is gekomen, zei Van der Klaauw: „Ik zal heel gelukkig zijn als de voorbereiding van dit gesprek in Guade loupe in het kader van de Europese Negen zal plaatshebben". Hij herinnerde eraan dat de Negen elkaar gewoonlijk raadple gen binnen het kader van de Europese politieke samenwerking (EPS), maar daarvan was dit keer ook geen sprake ge weest. Volgens Amerikaanse bronnen zou de nieuwste topconferentie langdurig zijn voorbereid. Als dit juist is, dan is dit Fran se initiatief een logische stap in het sinds jaren bestaande streven van Parijs op het hoogste niveau in de wereld politiek za ken te doen met uitsluiting van zoveel mogelijk andere landen. Daaronder dan in de eerste plaats de kleine EG-landen, maar ook een land als Italië, dat bij het westelijke economische topoverleg is be trokken omdat het financieel in grote moeilijkheden verkeerde, en niet omdat het veel had in te brengen. Of het gesprek tussen de westelijke vier po litiek belangwekkend zal zijn moet nog blijken, onder andere uit de onderwerpen die aan de orde zullen komen, zo menen Brusselse waarnemers. Hierbij kan gedacht worden aan de betrek kingen tussen het Westen en China, als mede kernenergie en het gevaar van de verspreiding van kernwapens. Het geheel van de Oost-West-betrekkingen of de handelsrelaties tussen Amerika en de Eu ropese landen komen al uitputtend in an dere organen aan de orde, zoals de NAVO en de GATT (algemene overeenkomst van handel en tarieven), en rechtstreeks tus sen Amerika en de Europese Gemeen schap. „Nieuwe nederzettingen schending Camp David WASHINGTON (AFP, Reuter) - President Carter heeft gisteren verklaard dat hij het vestigen van nieuwe Is raëlische nederzettingen op de westelijke Jordaanoever zou beschouwen als een schending van de in Camp Da vid bereikte akkoorden. "En elke schending zou een ernstige zaak zijn", zo voegde de president hier aan toe. Deze woorden van Carter waren de eerste officiële reactie van de V.S op de tegenstrijdige berichten uit Israël over plannen nieuwe ne derzettingen te bouwen. Woens dag zou een Israëlische functio naris verklaard hebben dat Israël van plan is binnen een paar we ken vijf nieuwe nederzettingen op te richten. Dit werd gisteren tegengesproken door Jeniel Ka- dishai, het hoofd van het secreta riaat van premier Begins ministe rie. Hij herhaalde wel het Israëli sche standpunt dat er in Camp David is overeengekomen dat Is raël drie maanden lang geen nieuwe nederzettingen zal bou wen. Deze termijn loopt op ze ventien december af. Egypte en de V.S. zijn het met deze interpre tatie niet eens. De Israëlische minister van land bouw, Ariel Sharon, zei gisteren dat de regering wèl van plan is na zeventien december nieuwe joodse vestigingen op de weste lijke Jordaanoever op te richten Bedreiging Washington ziet hierin een ernstige bedreiging van de vredesbespre kingen tussen Israël en Egypte. President Carter deed gisteren ook een beroep op Israël en Egypte om voor de zeventiende een vredesverdrag te onderteke nen. Hij vertelde verslaggevers dat deze datum van veel groter belang is dan wordt erkend. In de akkoorden van Cam David wordt een termijn van drie maanden ge steld en als de beide partijen deze datum voorbij laten gaan, dan schept dit een precedent. Dit zou inhouden dat ook de andere data of termijnen die in Camp David zijn overeengekomen van gering belang zijn, aldus de president. Diplomatieke kringen in Washing ton achtten het echter hoogst onwaarschijnlijk dat de geschil len tussen Egypte en Israël voor zeventien december uit de weg geruimd kunnen worden. Het be zoek dat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, binnenkort aan Cairo en Jeruzalem brengt, zal hier niet veel aan kunnen veranderen, zo menen zij. TEHERAN (Reuter/UPI/ANP) De Amerikaanse ambassade in Teheran is gisteren begonnen met het uitvoeren in de praktijk van een noodplan voor de eva- cuering van officieel personeel in Iran, maar heeft er daarbij op ge wezen dat alleen zij worden geë vacueerd die dat wensen. Volgens Westerse oliekringen heb ben stakingsacties de regering van Iran gedwongen de kraan dicht te draaien van de buislei ding waarlangs de Sowjet-Unie 27 miljoen kubieke voet aardgas per dag geleverd kreeg. Op de luchthaven van Teheran ver dringen elkaar Amerikanen, Duitsers en andere buitenlan ders. De meeste uitgaande vluch ten zijn volledig volgeboekt. De Israëlische maatschappij El Al deelde mee op haar route Tehe- ran-Tel Aviv twee speciale vluch ten te hebben ingezet, die beide waren volgeboekt. De meeste passagiers waren Iraanse joden die de omverwerping van het bewind van de sjah, die hen de hand boven het hoofd houdt, vre- President Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren gezegd dat hij niet weet of de sjah van Iran de huidige crisis in zijn land te bo ven zal komen, maar dat hij het wel hoopt. Carter zei aan een werkontbijt met journalisten dat in Iran schending van de men senrechten was voorgekomen. De Iraanse regering heeft gisteren tegenstanders beschuldigd van het beramen van plannen om van de religieuze gevoelens van de moslims gebruik te maken voor een "heet weekeinde". Zij deed een beroep op het publiek zich niet te laten misleiden door "communistische pamfletten waarin ideeën aan de hand wor den gedaan hoe men de wapens en springstoffen kan vervoeren". Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft de on geveer zeshonderd Nederlanders die op het ogenblik in Iran ver blijven, nog geen enkel advies gegeven over het al dan niet te rugkeren in Nederland in ver band met de situatie in Iran. Datum Egyptische functionarissen ver klaarden dat president Sadat be reid is een Amerikaans compro misvoorstel te aanvaarden waarin eind 1979 als datum wordt gesteld voor het vestigen van een Palestijns zelfbestuur. Eerder had hij op het standpunt gestaan dat dit zelfbestuur na negen maanden na het ondertekenen van het Egyptisch-Israëlisch verdrag moest zijn gevestigd. In diplomatieke kringen wordt ge zegd dat het besluit van Carter om Vance naar het Midden-Oos ten te sturen erop wijst dat pre mier Begin elke tijdslimiet die een band legt tussen het Israë- lisch-Eprptische verdrag en de Palestijnse kwestie blijft afwij- Israël is gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties veroordeeld wegens "voortaurende bezetting van Palestijns en ander Arabisch grondgebied". Een resolutie van deze strekking werd met ste- monthouding door de negen lan den van de Europese Gemeen schap goedgekeurd. MONTREAL - Een groot deel van de 154 jaar oude kathedraal van Montreal is gisteren door brand t Het vuur is zeer waarschijnlijk aangestoken. Ruim 250 brandweerlieden wisten te voorkomen dat de brand zich nog verder zou uitbreiden (Van onze correspondent) KAAPSTAD - In de Volksraad, het Zuidafrikaanse parlement, in Kaapstad eisten gisteren de leiders van de oppositiepartijen het aftreden van de regering-Botha, omdat zij volledig verantwoor delijk is voor het grootste corruptieschandaal in de politieke geschiedenis van de republiek Zuid-Afrika. De leider van de Progressieve Federale Partij, Colin Egiin, zei dat de Zuidafri kaanse regering een systeem van financieringsmogelijkheden had geschapen, dat de wanpraktijken in het vroegere ministerie van informatie mogelijk maakte, zonder dat het parlement daar over controle had. Eglin stelde ook de vroegere minister-president Vorster verant woordelijk voor het corruptieschandaal, dat het land nu al maan den bezighoudt en waarin vooral de vroegere minister van infor matie, dr. Connie Mulder, zijn secretaris dr. Eschel Rhoodie en het inmiddels afgetreden hoofd van de Zuidafrikaanse veilig heids- en spionagedienst „Boss", generaal Hendrik van den Bergh, de voornaamste rollen speelden. Colin Eglin beklemtoonde dat Vorster (nu president) mede ver antwoordelijk is voor het verlies van belastinggelden van meer dan 31 miljoen rand (ongeveer 65 miljoen gulden) voor het door het ministerie van informatie opgerichte dagblad The Citizen, dat de opdracht had om propaganda voor de regering te maken. Aanleiding tot de buitengewone zitting van het Zuidafrikaanse parlement was het onderzoek van de zgn. Erasmus-commissie, dat zich bezighield met de wanpraktijken. de corruptie en het misbruik van belastinggelden in het inmiddels opgeheven minis terie van informatie onder leiding van dr. Mulder. Het rapport van deze commissie geeft, ondanks het feit dat nog lang niet alle gevallen onderzocht en alle noodzakelijke getuigen wer den gehoord, een macaber beeld van de pogingen van generaal Van den Bergh, dr. Mulder en dr. Rhoodie om via geheime orga nisaties het beeld van Zuid-Afrika in de wereld propagandistisch te beïnvloeden en feitelijk ook de macht in de staat zelf uit te oefenen. Volgens het onderzoek van de Erasmus-commissie zag de vroegere chef van de geheime dienst „Boss", generaal Van den Bergh, zichzelf als de „macht achter de troon", die probeerde premier Vorster te manipuleren door hem slechts bepaalde informaties te doen toekomen of andere informaties te onthouden. Premier Botha moest gedurende het debat in de Volksraad toege ven dat het ministerie van informatie 125 verschillende geheime projecten had opgezet; 75 geheime projecten werden stopgezet, 56 ervan zullen geheim blijven in het belang van Zuid-Afrika, aldus Botha. Volgens de Zuidafrikaanse premier heeft dr. Mulder nooit het ge hele kabinet ingelicht over de geheime organisaties en de hun ter beschikking staande fondsen. Hij trok daaruit de conclusie dat daarmee ook het kabinet-Vorster niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor de wanpraktijken in het ministerie van in formatie. Botha dreigde de nieuwsmedia dat zijn regering niet bereid is om zich, zoals hij het noemde, in het openbaar door de pers te laten verhoren. Hij zei ook dat de pers niet de „woede van een groot gedeelte van de bevolking moet onderschatten: dat is geenszins enthousiast over de onthullingen van het schandaal" Minister president Botha zei dat talrijke mensen in Zuid-Afrika het moe zijn om „als schurken in eigen land voorgesteld te worden'. Hij waarschuwde dan ook de pers dat zij bezig is om machten te ontketenen, die op een gegeven ogenblik niet meer beheerst zullen kunnen worden. De leider van de oppositie. Colin Eglin, eiste later dat het dagblad The Citizen, dat nog steeds verschijnt, onmiddellijk opgeheven moet worden. lister Mulder, die weliswaar in het par iaar niet het woord voerde, binnen de Nationale Partij sterke druk uitgeoefend om ook als parlements lid te bedanken. Enkele dagen geleden reeds werd in zijn plaats de ultra-conservatieve dr. Andries Treuernicht als leider van de Transvaalse vleugel van de Nationale Partij gekozen. De kans is groot dat de buitengewone zitting van het Zuidafrikaanse parle ment ook vandaag zal voortduren. BRUSSEL - Naleving van de afspraken over de men senrechten blijft een es sentieel onderdeel van de ontspanning tussen Oost en West. De NAVO-landen houden vast aan hun be leid inzake handhaving van de mensenrechten in het kader van de Akkoor den van Helsinki over sa menwerking en veiligheid in Europa. Deze akkoor den zijn door alle Europe se landen, alsmede de Verenigde Staten en Ca nada ondertekend. ADVERTENTIE Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499.- Stabiele portable zig-zag naaimachine Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt prijswijzigingen voorbehouden SINGER l.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Dit bleek tijdens een onverwacht langdurige discussie tussen de ministers van buitenlandse za ken van de 15 NAVO-landen, over de kwestie van de mensen rechten. Op hun najaarsvergade ring in het Brusselse NAVO- hoofdkwartier kwamen de minis ters overeen dat handhaving van de mensenrechten aan de orde zal worden gesteld op de vervolg conferentie over de Helsinki-ak- koorden, die in 1980 in Madrid plaats heeft. Of dat zal gebeuren op het niveau van ministers, zoals de Duitse bewindsman Genscher voorstel de, zal nader worden bepaald. De meeste NAVO-landen vinden dat een ministersconferentie pas op zijn plaats is als er resultaten zijn geboekt. Een zelfde opvatting overheerst met betrekking tot de reeds vijf jaar vruchteloos aan slepende onderhandelingen tus sen NAVO-landen en Warschau Pact-landen in Wenen over we derzijdse troepenvermindering in Centraal Europa (MBFR). De Britse minister David Owen herhaalde zijn voorstel om in Wenen op ministersniveau te gaan praten om schot te brengen in de onderhandelingen. De meeste NAVO-landen, waaron der Nederland, willen eerst ze kerheid dat er resultaten zullen worden geboekt. Anders dreigt het gevaar van een terugval, al dus minister Van der Klaauw. Oost en West zijn het in Wenen nog steeds niet eens over de sterkte van de troepen, die voor reductie in aanmerking ko- Daarover moet eerst zekerheid komen, aldus Van der Klaauw. Het jongste voorstel van de zijde van het Warschau Pact biedt ze ker openingen voor verder over leg, maar zonder akkoord over eikaars troepensterkte kan over dit voorstel niet worden onder handeld, aldus de bewindsman. De Britse minister Owen had blijkens een persmededeling in dit verband gepleit voor een „po litieke dialoog" op ministersni veau tussen Oost en West, maar dit had alleen betrekking op het MBFR-overleg, zo zei hij la ter. Minister Van der Klaauw herhaalde de Nederlandse opvatting dat het NAVO-defensiebeleid gebaseerd dient te zijn op een evenwichtige afweging tussen de handhaving van de afschrikking, het belang van de versterking van de con ventionele strijdkrachten van de NAVO en wapenbeheersing. Mi nister Scholten (defensie) had deze gedachte eerder deze week in Brussel naar voren gebracht. Van der Klaauw wilde niet zeg gen waarom hij deze herhaling nuttig had geoordeeld. De collega-ministers van buitenlandse zaken van de NAVO schudden elkaar na het beraad de hand. Op de foto o.a. de Westduitser Genscher (tweede van linksen Van der Klaauw (rechts). MANAGUA (DPA UPI) - Presi dent Somoza van Nicaragua heeft de staat van beleg in zijn land op geheven. Dit besluit maakte hij gisteren bekend. Volgens poli tieke bronnen zou hij hiertoe hebben besloten om de weg vrij te maken voor de eerste directe besprekingen tussen de regering en de oppositie. De nationale garde van Nicaragua heeft gisteren luchtaanvallen uitgevoerd op drie kampen, waarvan wordt vermoed dat de Sandinisten ze als opleidings kamp gebruiken. In militaire be- septen Ook woensdag had de luchtmacht van de garde deze kampen, die bij de grens met Honduras liggen, al bestookt, aldus deze berichten. Over slachtoffers is niets bekend. In de afgelopen twee weken zijn in dit gebied bijna dagelijks gevech ten uitgebroken tussen leden van de nationale garde en Sandinisti- sche guerrillastrijders. Hierbij zijn minstens vijftien mensen omgekomen. De laatste aanval van de garde wordt de hevigste sinds de burgeroorlog i: ber genoemd. Somoza kondigde gisteren ook amnestie voor de politieke ge vangenen af. Hij zei dat een des betreffende wet, die zich zal uit strekken over politieke gevange nen en ballingen en Sandinistas die hun wapens neerleggen, bin nen een maand aan het congres zou worden voorgelegd. De president schatte het aantal po litieke gevangenen op 200. Een woordvoerder van de commissie voor de rechten van de mens van Nicaragua zei echter dat het dich ter bij de duizend kwam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9