Voor kabinet in loondebat geen grote problemen Menten weg uit kliniek VAN DER WIEL Kamerlid doet boekje open over gratis KLM-vluehten VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 DEN HAAG (GPD)-Pieter Menten heeft gistermiddag de Ursulakli- niek in Wassenaar verlaten. Sinds zijn vrijlating, maandag, uit het Scheveningse gevangeniszie kenhuis verbleef hij daar samen met zijn vrouw Meta. De advo caat van Menten, mr. Van Heij- ningen, zei gisteravond niet te weten waar Menten naar toe is. De Ursulakliniek in Wassenaar wilde overigens het bericht van Mentens vertrek noch bevestigen noch erkennen. De politie in Wassenaar verklaarde op de hoogte te zijn gebracht van Men tens vertrek in de loop van de middag. Het ministerie van justitie in Den Haag ten slotte zei „geen be moeienissen met Menten meer te hebben sinds deze in vrijheid is gesteld". De verblijfplaats van de Blaricumse kunstverzamelaar was het ministerie ook niet be kend. De secretaris van prins Bernhard, mr. E. Vernède, heeft gistermid dag ontkennend gereageerd op de beschuldiging van de Haar lemse mevrouw C. Koning- Stroink dat prins Bernhard in 1945 een schriftelijk verzoek heeft ingediend om Pieter Men ten vrij te laten. De brief was vol gens mevrouw Koning gericht aan het Haarlemse Militaire Commissariaat voor Inbewa ringstelling en Vrijlating. Mevrouw Koning werkte daar in 1945 en 1946. Ze zegt de brief van de prins zelf te hebben gelezen en - negatief - te hebben beant woord. De secretaris zegt het ge rucht dit voorjaar ook al eens te hebben afgedaan. Mevrouw Koning-Stroink heeft een verklaring over de brief af gelegd tegenover prof. dr. I Schöffer, die een onderzoek in stelt naar het vervolgingsbeleid ten opiTchte van Menten. Me vrouw Koning-Stroink zei giste ren dat ze van prof. Schöffer heeft gehoord dat er nog een tweede brief van prins Bernhard moet zijn geweest, die eind 1945 of be gin 1946 is verzonden, maar die heeft mevrouw Koning-Stroink zelf niet in handen gehad. Ze weet niet meer precies wat de reden was voor het verzoek van de prins. Mevrouw Koning-Stroink zegt dat zij zelf het antwoordbriefje aan prins Bernhard heeft geschreven. Daarin heeft ze vermeld dat te zijner tijd, als de zaak in behan deling was genomen, wel zou worden meegedeeld of Menten al dan niet in vrijheid zou worden gesteld. Ze herinnert zich dat ze enorm schrok toen de brief bin nenkwam: "Ik holde ermee naar mr. Erades". Dat was de assistent militair-commissaris, belast met politieke verdachten in het dis trict Haarlem. Ook mr. Erades is over deze zaak gehoord door de commissaris Schöffer. De voorzitter van deze commissie heeft laten weten dat hij tijdens het onderzoek geen mededelingen kan doen. De kwestie zal behandeld worden in het eindrapport van de commis sie. Het zal niet eenvoudig zyn de brief van Bernhard ooit op te sporen, wnat al in 1946 bleek het papier en het antwoord erop uit het dos sier Menten te zijn verdwenen. De Tweede Kamer heeft gisteren het kamerlid Kosto (PvdA) toe stemming gegeven om volgende week donderdagmorgen de rege ring te interpelleren over de vraag of de toenmalige minister van justitie mr. Donker in 1952 al dan niet besloten heeft Menten niet strafrechtelijk te vervolgen. De commissie-Schöffer, die een historisch-wetenschappelijk on derzoek instelt met betrekking tot de zaak-Menten, schreef in het derde interimrapport het on geloofwaardig te achten dat zo'n toezegging gedaan is. De Haagse rechtbank liet maandag in de uit spraak blijken dat er wel sprake is geweest van een besluit om af te zien van vervolging. Kosto wil tijdens zijn interpellatie van de regering een politiek oor deel over de mededelingen van de commissie-Schöffer. „Er is nu een smaad geworpen op een der onzen", aldus Kosto, daarmee doelende op het PvdA-lidmaat- schap van oud-minister Donker. Volgens Kosto moet deze smaad worden weggewerkt. De advocaat van Pieter Men ten, mr. L. van Heijningen, heeft zich gis teren bij minister De Ruiter van justitie beklaagd over de uitlatin gen die de Amsterdamse officier van justitie mr. A.F.J.C. Haber- mehl deze week heeft gedaan. Volgens mr. Van Heijningen heeft de officier, die als aanklager optrad in de eerste - Amsterdam se - proces tegen Menten, de vraag geopperd of de Hoge Raad geen slimmigheidje had kunnen bedenken". Mr. Van Heijningen zegt het on toelaatbaar te vinden dat mr. Ha- bermehl de bovengenoemde uitlatingen heeft gedaan. Ook zou de officier volgens Mentens ver dediger in zijn reactie op de Haagse uitspraak twijfels gewekt hebben aan de integriteit van de twee getuigen die een belangrijk aandeel hebben gehad in Men tens vrijspraak. "Ik begrijp niet waarom de bijzon dere strafkamer van de Haagse rechtbank in de zaak-Menten zo veel belang heeft gehecht aan de verklaringen van mevrouw Kor- tenhorst en de heer Lunshof. Ik kan me niet voorstellen, dat men sen die van een ander over de zaak hebben gehoord na 25 jaar in alle nauwkeurigheid kunnen zeggen wat er tussen minister Donker en Menten precies is voorgevallen". Dat zei de voormalig procureur- generaal by de hoge raad, mr. G.E. Langemeyer, gisteravond in een IKON-radioprogramma. Mr. Langemeyer noemde het beroep van de rechtbank by de vrijlating van Menten op het Verdrag van Rome 'heel zwak'. „Het artikel heeft een heel andere bedoeling dan vervolgingen als deze te voorkomen". Mr. Langemeijer vreest, dat de rechterlijke macht in ons land ,een deuk' heeft opgelopen door de uitspraak van de Haagse rechtbank. Hij meent echter wel, dat in deze zaak te goeder trouw is gehandeld. Eindrapport zaak-Aantjes verwacht tegen zomer DEN HAAG (GPD) - Het eind rapport van de Tweede-Ka mercommissie die een onder zoek gaat instellen naar de wetenschap die politieke fi guren en derden hadden van het oorlogsverleden van ex- CDA-leider Aantjes wordt te gen de zomer van 1979 ver wacht. „Eerst' dan zal de Tweede Kamer het politieke eindoordeel vellen", aldus de voorzitter van de commissie, het PvdA-Kamerlid Schelto Patijn. De Tweede-Kamercommissie is woensdagmiddag ingesteld en zou gisteren voor het eerst in vergadering bijeen komen. Dan zou worden vastgesteld volgens welke procedure te werk gegaan zal worden. Vol gens Patijn ligt het voor de hand dat in de eerste plaats de mensen gehoord zullen wor den die genoemd zijn in de nu bekende stukken over de zaak-Aantjes. „Wij beginnen bij de personen die onmid dellijk na 1945 een rol hebben gespeeld. Verder zullen we wel zien wie wij gaan horen", aldus Patijn. Kamervoorzitter dr. A. Vonde ling heeft gisteren de Kamer officieel de samenstelling la ten weten van de nieuwe commissie van drie onafhan kelijke deskundigen die het onderzoek gaan verrichten naar het oorlogsverleden van Aantjes. De commissie be staat uit de oud-raadsheer uit de Hoge Raad, mr. Ch. J. En schedé, het lid van de Raad van State, mr. P. J. Boukema en drs. J. Bank, wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de Utrechtse universiteit in de hedendaagse geschiede- DEN HAAG (GPD)- - Het kabinet heeft het loondebat in de Tweede Kamer zonder al te veel problemen door staan. Dank zij steun van CDA en WD voor de kabi netsplannen staat nu vast dat zowel de korting van 0,5 procent op de sociale uitkeringen, als de loskoppeling van de bouw-cao per 1 januari doorgaat. Het kabinet en de CDA-fractie zijn het daarentegen nog lang niet eens over de wijze waarop de kor ting op de sociale uitkeringen moet plaatshebben. Ook in twee de termijn bleven CDA-woord- voerder Lubbers en minister Al- beda (sociale zaken) van mening verschillen of de korting van 0,5 procent per 1 januari toegepast moet worden naar draagkracht Lubbers wil namelijk dat op de laagste uitkeringen slechts 0,3 procent wordt gekort en op de hogere 0,7 procent. Minister An- driessen (financiën) liet echter de Kamer weten dat een dergelijk oplopend percentage de schat kist zo'n 200 miljoen kost omdat de korting dan gemiddeld uit komt op 0,3 procent Overleg De beslissing hierover zal volgende week vallen als de Wet op de kor ting van de sociale uitkeringen door de Tweede Kamer wordt behandeld. Voor minister Albeda was dit de reden om nader over leg over dit punt voor te stellen Lubbers van zijn kant vroeg ook geen uitspraak van de Kamer hierover. Een motie van zijn hand zou overigens weinig kans heb ben gemaakt omdat de WD niet veel voor het voorstel voelt. Op verzoek van de beide regerings fracties beloofde minister Wiegel te zullen trachten het yastgelo- pen overleg met de ambtenaren te heropenen. Maar hij zei alleen hiertoe bereid te zijn als de amb tenaren hun eis laten vallen dat zij per 1 januari een voorschot van 0,4 procent ontvangen. Op merkelijk was dat D'66 zich vrij wel volledig schaarde achter het regeringsstandpunt inzake de ambtenarensalarissen. Volgens woordvoerder Nypels zijn de ambtenarencentrales schuldig aan het mislukken van het over leg. Ook betoogde hij dat uit een onderzoek van D'66 is gebleken dat ambtenaren op dit moment een aanzienlijke voorsprong in salaris hebben op vergelijkbare werknemers in het bedrijfsle- Moties De PvdA diende ook enkele moties in. In één ervan stelde fractielei der Den Uyl voor om de bouw- Ron de Man. autojournalist, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. :071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN. het woord tijdens het loondebat in de Kamer. Links i cao volledig door te laten werken in de ambtenarensalarissen en de sociale uitkeringen. Loskoppe ling kan volgens hem slechts ge beuren na zorgvuldig onderzoek en dat was er niet geweest. Ook stelde hij vast dat de toeslagen van de bouw-cao een recht vor men van de ambtenaren en dus niet in een ommezien terugge draaid kunnen worden Verder vroeg Den Uyl de Kamer het besluit te nemen het wets ontwerp tot korting van de so ciale uitkeringen alsnog in te trekken. In een felle discussie met WD-fractieleider Rietkerk gaf Den Uyl toe dat de korting een relatieve achteruitgang voor de minimuminkomens betekent en geen absolute. Volgens Den Uyl heeft hij dat laatste ook niet beweerd. Voor Den Uyl was ech ter van meer belang dat de maat regelen naar zijn mening een be langrijk deel van de lasten op de zwakste schouders leggen. Koopkracht Eerder had minister Albeda (so ciale zaken) gisterochtend in de Tweede Kamer geconcludeerd dat het kabinet zijn toezeggingen inzake koopkrachthandhaving gestand heeft gedaan. Hierbij re kende hij uit dat in vergelijking met een ongewijzigd beleid de 0,5 procent korting voor AOW'ers een verschil van zes gulden per maand uitmaakt, voor de modale WAO'er eveneens zes gulden en voor de maximum WAO-uitke- ring 12 gulden. Het effect van de 0,5-procentopera- tie is volgens minister Albeda als volgt: AOW (gehuwd) f 1308 f 1345 inclu sief 0,5 pet stap je af f 1339 zonder 0,5 pet. WAO (modaal) gaat van ƒ1511 naar 1554 of 1548 en WAO (maximaal) gaat van 2712 naar 2768 of 2758 Albeda deed een felle uitval naar PvdA-fractieleider Den Uyl, die hij verweet propaganda te maken met zijn suggestie dat de sociale minimumtrekkers er op achter uit zouden gaan. Albeda: „Ik er ger me al maanden aan een sug gestie dat het kabinet de minima verlaagt en dat de mensen ge plukt worden". Eigen risico Albeda kondigde aan dat de 100 gulden eigen risico in het zieken fonds voor 1979 definitief van de baan is. Het kabinet wacht eerst het advies van de Ziekenfonds raad af, die een nieuw systeem van eigen risico moet uitdokteren gezien de kritiek die op de voor stellen van het kabinet op dit punt zijn gekomen. Volgens Al beda speelt de 100 gulden eigen risico dus geen rol meer bij het loonoverleg. Minister Wiegel deelde de Kamer vervolgens mee dat de koop kracht van de gemiddelde amb tenaar volgend jaar gehandhaafd zal blijven. Ook in het meest on gunstige geval, dat de bouw-cao niet wordt doorberekend in de ambtenarensalarissen en de kor ting van twee maal 0,5 procent ook doorgaat, zal de modale amb tenaar er nog 0,25 procent op vooruitgaan. De ambtenaar op het minimum inkomen gaat er 1,5 procent op vooruit, terwijl de tweemaal modale ambtenaar 0,25 procent moet inleveren. „Om een voorbeeld te noemen, de postbo de gaat er volgend jaar dus netto duidelijk op vooruit, ook in gul dens", aldus Wiegel. Menten (4) Naar aanleiding van het schryven van W. de Wit over Menten in de ze krant van woensdag 8 decem ber wilde ik het volgende opmer ken: Hoe haalt W. de Wit het in zijn hoofd om PvdA-ers de schuld te geven van de corruptie en het gesjoemel van het kabinet in de zaak-Menten? Ik zal maar aannemen dat De Wit het slachtoffer is van de leugens en feitenverdraaiingen van het CDA en de WD en dus in zijn naïviteit niet beter weet. Als De Wit goed de kranten leest en naar de radio en t.v. luistert zou hij toch beter moeten weten. De feiten (waar niet' aan getwijfeld hoeft te worden) zijn deze: Er is geen enkele PvdA-er fout ge weest maar uitsluitend CDA'ers. Vrijwel alle oorlogsmisdadigers en andere figuren die fout waren in de oorlog zyn CDA-ers, vooral katholieken en leden van de ARP. Menten en Looyen zijn ook katho liek en er is geen sprake van dat ook maar een enkele functionaris van de PvdA in na-oorlogse rege ringen fout is geweest. Alleen CDA'ers, die al 34 jaar bezig zijn leugens rond te strooien en feiten te verdraaien om hun eigen foute houding in de oorlog en ook daarna te kunnen camoufleren. En wat Aantjes betreft, die heeft zich niet helemaal blootgegeven Hij is 34 jaar lang doorgegaan zonder voor zijn foute houding uit te (durven) komen. Om misverstanden te voorkomen Ik ben geen "linkse rooie rakker" maar ik ben van huis uit rooms- katholiek, maar ik ben uit de kerk gestapt toen mijn ogen opengin gen. Net als bijvoorbeeld Boers- ma, één van de zeer weinige inte gere topmensen die het CDA nog heeft. Ik behoor nu tot geen enkele kerk of politieke partij. B. de Grijs Dr. Lelylaan 5, Leiden Auto opgezogen HOUTEN (GPD) - Bij werkzaam heden in het Amsterdam- Rijnkanaal voor de aanleg van rijksweg 27 in de nabijheid van Houten heeft een cutterzuiger delen van een personenauto om hoog gehaald, waarin zich een schoen met lichaamsresten be vond. Door de werking en de kracht van de zuiger was de auto totaal ver nield. De recherche van de rijks politie in het district Utrecht denkt dat het een DAF moet zijn geweest. Over de herkomst van de lichaams resten heeft de politie nog geen idee. Het is volgens een woord voerder niet uitgesloten dat er een compleet lichaam in de auto heeft gezeten, maar dat door de zuigkracht van de cutterzuiger het lichaam is vermorzeld en al leen de voet en schoen in de auto zijn achtergebleven DEN HAAG (GPD) - Het CDA* Tweede-Kamerlid Piet van Zeil uit IJsselstein doet ver woede pogingen beschuldi gingen vóór te zijn. Beschul digingen als zou hij als ka merlid gunsten van de KLM hebben aangenomen in de vorm van gratis vliegkaartjes Een warrige zaak, want Van Zeil is iemand die heel wat af vliegt om KLM-problemen en Surinaamse en Antilliaanse luchtvaartperikelen te bepra ten. Dat is tenminste het beeld dat oprijst uit de serie van vier brieven die hij de laatste maand heeft geschre ven aan kamervoorzitter Vondeling, en de pers giste ren ter hand stelde. Hij schreef die brieven nadat de vaste commissie uit de Twee de Kamer voor verkeer en wa terstaat, waarvan Van Zeil zelf lid is, aan staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat had gevraagd eens een lijst te maken van politici en ex-politici die gratis KLM- plaatsbewijzen hadden ge kregen, in te dienen bij ka mervoorzitter Vondeling. Zo schrijft Van Zeil op 9 no vember zijn eerste twee brie ven aan Vondeling. De ene brief staat eigenlijk buiten deze affaire. Hij deelt daarin mee dat zijn kamercollega Kleisterlee op zijn voorspraak een gratis plaatsbewijs heeft gekregen van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij, zodat Kleisterlee zijn vrouw eens mee kon nemen op dienstreis. De SLM bewees Van Zeil gaarne die dienst uit dank voor allerlei adviezen en hulp. Diezelfde 9 november schrijft Van Zeil: "Op de Lijst (van de staatssecretaris, over de pe riode van 1 april 1975-1 april 1978) zal mijn naam één keer voorkomen". Het gaat dab om een reis naar Rome om een ruzie tussen KLM en Alitalia over landingsrechten bij de leggen. Maar in twee brieven daarop volgend komt Van Zeil met aanvullingen, omdat Vonde ling ook gegevens van vóór 1 april 1975 wilde hebben. Eerst biecht hij op, dat hij ook in 1973 drie keer heeft gereisd in het belang van en dus betaald door de KLM. Tenslotte openbaart het kamerlid aan Vondeling op 4 december dat hij van de KLM ook plaats bewijzen heeft gekregen die niet nodig waren voor een soort van dienstreis, maar gewoon als beloning of uit waardering. Dat gebeurde in 1971 bij zijn afscheid als vak bondsman en dit jaar volgens een coptract met de KLM. Van Zeil "De verhoudingen tussen vakbeweging en KLM zijn zeer goed. Maar dat heeft ons nooit belemmerd in onze onderhandelingsvrijheid. Bij de KLM en andere lucht vaartmaatschappijen is het normaal, dat vakbondsbe stuurders die voor hun werk ergens heen moeten, dan doen op kosten van het be drijf. Zo moet je dat cadeau óók zien. Daar komt bij dat het geen gewone kaartjes zijn, maar met beperkte mogelijk heden. Je mag er alleen ge bruik van maken als er plaats Zo'n cadeau is dit een vorm van inkomen. Heeft Van Zeil in dertijd aan de belasting opge geven? ""Nee, ik zou niet weten waar om. Ja, de Belastingwet dan wel voorschrijven dat je de marktwaarde ervan moet op tellen bij je inkomen, of als dat niet gaat het bedrag datje erdoor bespaart. Maar hoe bepaal je dat? Het zijn kaar tjes met beperkte gebruks- waarde, en wat bespaar je - je maakt er een reis mee die je anders niet gemaakt zou heb ben". Volgens Van Zeil horen deze kaartjes trouwens helemaal niet thuis bij een opgave voor wat politici van de KLM ge kregen zouden hebben. Hij heeft ze als vakbondsman ge kregen. maar toevallig opge bruikt toen hij al kamerlid Rest nog het kaartje dat Van Zeil in 1976 heeft afgespro ken, in 1978 officieel over eenkwam en gebruikte - het kaartje dat als vergoeding diende voor de curcus mede zeggenschap. Het kamerlid zegt dat de KLM "een beetje huiverig was weer een beroep op mij te doen, omdat ze voor elk ander ge woon zouden moeten betalen. Toen heb ik dit aangenomen. Overigens bestaan daar ook al internationale standaarden voor. Ik geloof, dat er niets aan de hand zou zijn geweest als ik gewoon een uurvergoe ding zou hebben gedecla reerd. Natuurlijk geef ik de waarde van dit kaartje wel op aan de belasting" Maar om elke schijn van bein- vloeding en afhandelijkheid te vermijden kan een kamer lid zulke vergoedingen toch niat aannemen? Van Zeil: "Dat is de les die ik heb geleerd, ja. Ik ga weer door op de oude voet: "ik zal niet gauw nee verkopen als men mij nodig heeft, maar ik zal elke schijn van persoon lijk belang of heid van belangen npwben". ADVERTENTIE nmmberM: PauCM'Mm tmwt wt Jane'thelioness'ftiwoifii pm keel ChicotiP drintt die .«<55SSSf OVERVAL OPBANK-FILIAAL WAALRE (ANP) - Twee gemaskerde en gewapende mannen hebben gis teravond om half zeven 20.000 gulden buitgemaakt bij een overval op een filiaal van de ABN-bank in Waalre. De overvallers waren het pand via de achterzijde binnengedrongen. De twee aanwezige employee's moesten op de grond gaan liggen. De overvallers verdwenen in een personenauto die achter het bankgebouw geparkeerd stond

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7