PUBLIEK Prostitutie in weer volop in discussie Stad verwarmen met water uit de tropen sm Bejaarden niet in rij voor hofjeswoningen Naar schatting zal het nog tot 1990 gaan duren voordat in Leiden alle 35 hofjes zijn ge restaureerd, dan wel gereno veerd. Een stuk of tien zijn inmiddels opgeleverd, aan een paar wordt gewerkt en de overigen komen in de ko mendejaren aan de beurt. De uitvoeringsplannen zijn daardoor gereed en de subsi die-aanvragen de deur uit. Nu men zich daar niet al teveel kopzorgen meer over hoeft te maken, heeft de stichting "Leidse Hofjes" de handen vrij gemaakt om ook eens wat buiten-stedelijke activiteiten te ontplooien. Het bestuur is bijvoorbeeld druk doende geweest contacten te leggen met steden in Nederland waar zich ook nog hofjes bevinden en waar mogelijk een helpen de hand kan worden gebo den. "Het klinkt misschien wat op schepperig", zegt secretaris drs. Freek Heijbroek, "maar doordat we er de laatste ja ren zo intensief mee bezig zijn geweest weten we erg goed wat er allemaal voor komt kijken om hofjes tot plezierige en ook aan de tijd aangepaste woonoorden te maken. Architecten hebben er hun gedachten over laten gaan en wat de financiële kant van de zaak betreft •hebben we nogal wat te ma ken gehad met de diverse overheden. Dus waarom zouden we mensen elders in het land niet mee laten profi teren van onze kennis" Advies Haarlem heeft zich inmiddels geïnteresseerd getoond in het Leidse aanbod. De stichting "Leidse hofjes" heeft daarop ingehaakt door ondermeer in het eigen tijdschrift (het enige blad in Nederland waarin re gelmatig over hofjes wordt geschreven) van start te gaan met een lange serie artikelen over de Haarlemse hofjes "Het is niet de bedoeling dat we ons met het Haarlemse hofjesbeleidgaan bemoeien" zegt Heijbroek, "we advise ren alleen" Het feit dat de stichting er de tijd voor neemt de vleugels nu wat verder uit te slaan wil overigens niet zeggen dat in de Sleutelstad nu alles naar wens verloopt. Een probleem is bijvoorbeeld hoe men de Het "fort" van Hoofddorp. Volgens de plaatselijke welstandscommissie is de betonklomp niet i cultuur-historische waarde. Dat betekent min of meer dat er een "pretcentrum" (bowlingbanen) in bunker-complex kan komen. Voor de eigenaar van hotel "De Rustende Jager" in Nieuw Vennep, Hans de Jong. ziet het er dan toch naar uit dat hij het fort van Hoofddorp mag gaan verbouwen tot een bowlingcentrum. De welstandscommissie van de gemeente Haar lemmermeer heeft de uitspraak gedaan dat de reusachtige betonklomp niet van cultuur-histori sche waarde is. Daarmee wordt voor De Jong min of meer het sein op groen gezet om zijn lang ge koesterde wens wat meer gestalte te geven. Zijn eerste stap zal nu moeten zijn het indienen van een gedetailleerd bouwplan. Als dat wordt goed gekeurd mag hij het complex, waarin nu nog een deel van het gemeentelijk archief is onderge bracht, voor het symbolische bedrag van één gul den van de gemeente overnemen. De aanleg van de bowlingbaan zal overigens nog wel de nodige bouwkundige hoogstandjes ver gen. Om de banen te kunnen verwezenlijken moe ten namelijk anderhalve meter dikke steunmuren worden verwijderd. De aanvraag van De Jong het fort om te mogen bouwen tot een pretcentrum heeft ruim een jaar langs de diverse gemeentelijke afdelingen ge zworven. "Op een bepaald moment zag ik het niet meer zitten", zegt hij, "het ging mij allemaal te lang duren. Maar achteraf komt het me toch goed uit dat het zo lang heeft geduurd. Ik sta er finan cieel nu beter voor dan een jaar geleden." vele door restauraties en re novaties vrij gekomen plaat sen kan vullen. Hoe men dus aan bewoners kan komen. Voor wie het nog niet wist: de hofjes behoren toe aan voor namelijk kerkelijke instan ties. Een enkele is in handen van een bejaardentehuis of studentenorganisatie. Vroe ger woonden er voornamelijk bejaarden in maar later zijn er, toen vanwege het geringe comfort steeds minder oude ren zich geroepen voelden hun intrek in een hofje te ne men, ook jongeren in geko men, meestal studenten. Die namen wel genoegen met weinig comfort en bovendien getroostten die zich de moeite de dikwijls in niet al te beste staat verkerende hofjes wat op te kalefateren. Die jongens hebben echter nimmer de sta tus van huurder gekregen. Heijbroek: "Ze zijn er in gaan wonen onder de voorwaarde dat ze op zoek zouden gaan naar andere woonruimte zo dra de restauratie en renova tie van het hofje in zicht kwam. Ze hebben geen woonvergunning. In de mees te gevallen betalen ze geen huur, maar een woonvergoe- ding". Alle restauratieplannen voor de Leidse hofjes zijn er op ge richt ze goed bewoonbaar te maken voor valide bejaarden. Onder die voorwaarde heeft volkshuisvesting geld be schikbaar gesteld. In de hof jes, de nieuwe koers is al inge slagen, zal ook plaats zijn voor vijftig-jarigen. Die leeftijds groep prefereert men boven jongeren, dit om de genera tiekloof niet al te groot te ma ken. Per jaar komt er nu een flink aantal woningen beschikbaar maar men staat er niet in de rij om er in te "Terwijl ze qua ruimte beslist niet onder doen voor een andere bejaarden woning", zegt Heijbroek. "De meeste hofjeswoningen nieuwe stijl beschikken over een ruime woonkamer, een keuken, toilet, slaapkamer, douche en in sommige ge vallen ook een logeerkamer. Er is centrale verwarming, bijna nergens komen meer stijle trappen voor en de huurprijs is billijk". "Natuurlijk krijgt men er niet zoveel aandacht als in een bejaardentehuis. Maar er kan in de toekomst best wat voor de hofjesbewoners worden geregeld en dan denk ik bijvoorbeeld aan de verstrekking van warme maaltijden", aldus de leraar geschiedenis, die de geringe vraag naar een hofjes woning toeschrijft aan "het feit dat weinig bejaarden er weet van hebben dat ze er in te recht kunnen". De stichting (alle hofjes hebben zich als lid aangesloten) ver zorgt ook de plaatsing. "Zover ik weet zijn er nooit bejaarden afgewezen", zegt Heijbroek. "Geloof of politie ke overtuiging zijn geen lei draad meer in het plaatsings beleid". Archief De laatste tijd doet de stichting verwoede pogingen de regen ten van de diverse hofjes te bewegen hun archief in han den te geven van de gemeente Leiden. Dit, om te voorkomen dat belangrijke paperassen verloren gaan en om het his torisch materiaal meer toe gankelijk te maken voor het publiek. Van een paar hofjes is het archief inmiddels naar het gemeentehuis overge bracht. Secretaris Heijbroek van de stichting "Leidse Hofjes": Hofjeswoningen doen beslist niet onder voor een andere bejaardenwoning Het parlementslid Joël le Tac is ten strijde getrokken tegen de zgn. .Wet-Marthe Richard", omdat hij vindt dat de gevolgen van de prostitutie veel ernstiger zijn ge worden sinds de prostituèes „op straat werden gezet" Le Tac noemt het sterk om zich heen grijpen van venerische ziekten, de openbare orde die in hogere mate wordt verstoord en de kop pelaars die boven aan de ranglijst van de misdadigheid staan. We moeten geen farizeeërs zijn, aldus Joël le Tac, of moralisten en we moeten ons laten leiden door wat op de doeltreffendste manier een onuitroeibaar probleem zo aan vaardbaar mogelijk maakt. Ingenieur Bos "Hel idee is praktisch uit BENNEBROEK (GPD) - Als het aan de Bennebroekse ingenieur R. J. Bos ligt zullen we in de toe komst onze huizen verwarmen met water uit het Caribisch ge bied. Van de tropen moet het warme water in enomie zakken van honderd meter doorsnee over de Atlantische Oceaan naar Nederland dobberen. Nadat de gevaarten in MiddenAmerika met kokend water zijn gevuld kunnen de zakken een maand of zes later voor de vaderlandse kust arriveren. Bij aankomst zal de temperatuur van de mhoud tot 70 graden zijn afgekoeld, altijd nog warm genoeg om in stadsver warmingssystemen te worden ingevoerd. Ingenieur Bos gelooft heilig in zijn idee. „Het is praktisch uitvoer baar. De reservoirs kunnen op die manier met de golfstroom naar Nederland komen. De vraag is alleen of het project economisch rendabel gemaakt kan worden" Om dat uit te kunnen zoeken heeft de Bennebroekse inge nieur, eigenaar van het inge nieurs-adviesbureau Radar, een subsidie van ongeveer een kwart miljoen gulden aangevraagd bij het ministerie van economische zaken. Bos heeft goede hoop dat men positief op zijn verzoek zal reageren. De overheid is zeer geïnteresseerd in ideeën die kunnen leiden tot goedkopere oplossingen voor energievoorziening. Op initiatief van Economische Zaken werd daarvoor onder andere de Stich ting voor Energiebesparing op gericht. Ook Radar werkt daar aan mee. Bos: „Ik ben onafhan kelijk adviseur. Dat betekent dat ik opdrachten zonder enige bin ding met fabrikanten of leveran ciers uitvoer. Wanneer wij een order krijgen voor de technische installatie van een gebouw kun nen we, zonder enige verplich ting aan de makers van het beno digde materiaal, het beste ener giebesparende ontwerp aanbie den'. Het plan voor de kolossale water zakken heeft Bos niet in opdracht gemaakt. „Ik liep daar al een hele tijd mee rond. Zo'n idee komt niet plotseling, dat groeit in de loop der tijd". In een prijsvraag van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs won de Bennebroe- ker er vorige week de eerste prijs Bos: „Het ging om originele ideeën voor energiebesparende oplos singen. Er is in de wereld nog een grote energievoorraad. Het probleem is echter dat een groot deel daarvan alleen maar tegen hoge kosten bij de consument gebracht kan worden. Er is vol doende dure energie, maar de le vering van goedkope energie voorziening gaat stagneren. Het is de taak van de onafhankelijke adviseur om nieuwe oplossingen voor goedkoper transport aan te dragen". Volgens de Bennebroekse inge nieur zal men daarbij in de toe komst veel minder moeten kij ken naar de snelheid waarmee de energie wordt verplaatst. Snelle energievoorziening door middel van tankers en pijpleidingen was tot op heden slechts mogelijk door de lage prijs van de energie, maar dat gaat in de opvatting van Bos drastisch veranderen. Een drijvend transport dat zes maan den onderweg is, zal volgens de Bennebroeker in de toekomst ac ceptabel zijn. Zijn idee is ont sproten aan de grootste energie bron, de zon. Bos: „Dagelijks brengt de zon meer energie op de aarde, dan wij met z'n allen kun nen verbruiken". Om grote hoeveelheden water te verwarmen is echter veel zonne schijn nodig en die missen we in ons kikkerland. Daarom wil Bos naar tropische gebieden. Voor Nederland zou dat het Caribisch gebied betekenen, omdat de golf stroom de waterzakken daarvan daan naar Nederland kan voeren. Onder de tropische zon wil de in genieur het water met collectoren verwarmen tot rond de honderd graden. Het hete water zal door een slang van een enorm reservoir in grote zakken gepompt moeten worden. Bos denkt aan gevaarten met een inhoud van 10.000 kubieke meter, de omvang van een behoorlijke supertanker. De wand van de zak moet gemaakt worden van de zelfde kunststof als die voor op- blaashbare hallen wordt ge bruikt. De reservoirs zullen on derweg signalen uitzenden waardoor het mogelijk wordt via satellieten hun plaats te bepalen. Op die manier is het mogelijk om de scheepvaart te waarschuwen voor de drijvende gevaarten. Bij nadering van nauwe doorgan gen als Het Kanaal, kunnen vol gens Bos de zakken op een be paalde manier gestuurd worden door een door windenergie of de getijden aangedreven mecha nisme. Bos: „Pas wanneer de zakken onze kust naderen zou er misschien sleepboothulp nodig zijn. Maar het is beslist niet zo, zoals sommige deskundigen be weren, dat er 35 sleepboten moe ten worden ingezet om honderd zakken te begeleiden. Daardoor zou het veel te kostbaar wor den". Het hele project staat of valt met de prijs die ervoor betaald moet worden. Voorlopig houdt inge nieur Bos aan dat een transport van honderd zakken rendabel te maken is. Daarmee zouden 15.000 goed geïsoleerde huizen een jaar lang verwarmd kunnen worden. Definitieve gegevens over de economische haalbaarheid moe ten echter uit de vervolgstudie komen. Bos gaat ervan uit dat zijn plannen uitgevoerd kunnen worden wan neer de prijs voor de stadsver warming met tropisch water on geveer even duur is als de huidige prijs van de verwarming. „Want die gaat in de komende jaren steeds verder omhoog, terwijl de prijs van het warme tropische water vrij constant kan blijven. Daardoor zal die methode in de toekomst aantrekkelijk kunnen worden", aldus Bos. Hij heeft tot nu toe veel positieve reacties op zijn plannen gehad. Bedrijven met belangstelling voor een verdere ontwikkeling zijn daar niet bij. „Maar daar is het ook nog veel te vroeg voor" aldus Bos, die voorlopig een flin ke stap verder kan komen met behulp van de aangevraagde overheidssubsidie. PARIJS - De status van de prosti- tuèe is in het centrum van de be langstelling komen te staan door het initiatief van een gaullistische afgevaardigde in het parlement om een wet van 1946 af te schaf fen waarbij de bordelen verbo den werden. Toen deze wet inder tijd in werking trad was er veel protest tegen. Dezelfde argumen ten klinken opnieuw, hoewel ex perts en betrokkenen vaststellen dat de problemen nu elders lig gen. Marthe Richard zelf is ook wat te ruggekomen van de maatregelen in de wet die ze zelf heeft ge maakt. Ze zou er op het ogenblik niet veel tegen hebben om bor delen toe te laten, onder de voor waarde dat dat buiten Parijs en buiten de andere grote steden zou zijn. Madame Richard heeft wel intussen een onderzoek ingesteld naar de toestanden in de zgn. „er- oscentra" in de Bondsrepubliek en ze kwam tot de conclusie dat die „erger zijn dan onze bordelen vroeger waren". De leden van de zgn. „brigade mondaine", dat zijn de (niet meer dan 80) politiemannen die zich bezighouden met het beteugelen van de prostitutie, drugs, porno grafie en homoseksuele uitwas sen, zijn niet erg enthousiast over het initiatief van J oël le Tac. En ze hebben steun gekregen van de Parijse prostituèes zelf. Het probleem van de koppelarij is er niet mee opgelost en de prosti tuèes zelf vinden het een aanslag op hun status van vrouw wanneer ze als vreemde dieren bij elkaar in een speciaal daartoe ingericht huis worden gezet. (In de Bonds republiek staan er tegenover de 200 prostituèes in een „Eros Cen tre" 5000 die voor de eer bedan ken en liever „op eigen benen" staan). Het grote argument van de veneri sche ziekten gaat al lang niet meer op, zo stellen de experts vast. Nog maar 14 procent van de mannen die een van de geslachts ziekten heeft opgelopen, dankt dit aan een relatie met een prosti- tuèe, 73 procent van hen liep de ziekte op na contact met een vriendin, bijvoorbeeld tijdens de vakantie. Lijders aan een van de geslachtsziekten zijn op het ogenblik merendeels tussen de 20 en de 22 jaar en die vormen beslist niet het leeuwedeel van de klanten van de prostituèe. Een wetsbepaling die veel grotere weerstanden oproept verbiedt in Frankrijk de koppelarij. Alleen het samenwonen van een „pooi er" met een prostituèe op zichzelf is al strafbaar, wat in de praktijk betekent dat een aanzienlijk deel van de Franse prostituèes zou moeten afzien van een gezinsbe- staan, zoals andere vrouwen dat leiden. Omdat ook de hoteleige naar die een prostituèe met een klant „gelegenheid geeft" om ge lijke redenen strafbaar is, blijven er nog heel wat problemen bin nen het rosse leven over. In '75 begon vanuit Lyon een hoe- renopstand die zijn weg vond tot aan Parijs. Twee prostituèes - Ulla en Barbara geheten - hielden in het jaar van de vrouw acht da gen lang een kerk, de Saint-Di- zier, bezet. Ze eisten dat over de prostituèe en haar werk niet lan ger met opgetrokken neuzen zou worden gepraat. „Wij zijn vrou wen net als de anderen en wij doen ons werk net als de ande ren", was de stelling van Ulla en Barbara. Later volgden „bezet tingen" van een kerk in Marseille en van de kapel Saint-Bernard- de-Montparnasse in Parijs. In Ni ce dreigden de hoeren in staking te gaan, elders gingen ze op de gazons zitten van een van de kastelen van president Giscard d'Estaing. De president van het Hof van Appèl in Orléans monsieur Guy Pinot, stelde als gevolg van dit alles een rapport samen na ampel beraad met de prostituèes zelf. Uit deze gesprekken kwam een ding dui delijk vast te staan: terug naar de bordelentoestand wilde in feite niemand. Het plan van Guy Pinot die al gauw „Monsieur Prostitu tion" genoemd, werd echter als te vooruitstrevend ondervonden en door de betrokkeri autoriteiten zacht en kalm ter aarde be steld. Frankrijk telt naar schatting een kleine 100.000 prostituèes, waar van er 30.000 als echte „profes sionals" worden beschouwd. De helft hiervan wordt gedirigeerd door pooiers. De rangen en stan den onder de prostituèes zijn ech ter vele. De „chandelle" is heen en weer lopend op de stoepen te vinden, de „chassiére" op een barkruk in het café. De „zonarde" en de „bucolique" werken in bos sen en parken, de „serveuse mon- tante" in bepaalde restaurants De „amazone" zit achter het stuur van haar auto, de „call-girls" ach ter haar telefoon, de „micheton- neuse" op het caféterras en de „caravelle" opereert op de grote luchthavens. In de prostitutie wordt naar schat ting en omgerekend zo'n vijf miljard gulden per jaar verdiend. Een beroeps-hoer kan per maand rekenen op ongeveer 10.000 gul den, een „call-girl" op 60.000 gul den. En om de statistieken af te sluiten: een Franse man op de tien heeft ooit contact met een prostituèe gehad, 33 procent van de Fransen durft bekennen die contacten te hebben of te hebben gehad. Gevraagd over de plannen van Joël le Tac, gaf een Parijse prostituèe ten antwoord: „Ik heb dit werk gekozen om gauw veel geld te verdienen. Ik wil niet op vaste uren en naar vaste tarieven wer ken. Ik wil vrij zijn en blijven. En wat die hygiene betreft? Wees maar niet bang, daar wordt voor gezorgd" Wat de prostituèes werkelijk wil len: deelname aan de sociale ver zekeringen met betaling van (een beetje) belasting als tegenpresta tie, stopzetten van het (inder daad) zinloze oppakken, en het recht om de klandizie „vrijelijk" te ontvangen in kamers, studio's of hotels naar eigen keuze. Niet meer dan ongeveer 200 prosti tuèes per jaar geven vrijwillig hun betrekking op.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4