Busbaanplan Leiden - Leiderdorp is klaar Gemeente 'beschermt' kerstboomhandelaren Nieuwbouw C&A kledingzaak van de lange adem FORMELE ZAKEN HOUDEN PROJECT OP Gebruikers sociale voorzieningen ook laten meebeslissen WEH&SEk Ook autorijden wordt het komende jaar weer duurder Met veilig en goedkoop bet nieuwe gaar in Actief in vrije tijd VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 Het voormalige pand van de Raad van Arbeid aan de Bree- straat: plaats voor de nieuwe C&A-vestiging (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De voorgenomen nieuwbouw van C A in de Bree- straat-Ketelboetersteeg-Langebrug houdt de gemoederen in de Leidse binnenstad al jaren bezig. Het was een kwestie, die bo vendien als politieke splijtzwam fungeerde. Op 3 februari 1975 verscheen in deze krant een artikel onder de kop "Nieuwe C&A een zaak van lange adem?" Inmiddels is duidelijk dat die vraag bevestigend beantwoord kan worden. En ook dat speculaties dat zou C A de plannen wel opgeven wanneer de nieuwbouw maar lang genoeg tegengehouden zou kunnen wor den, niet zijn opgegaan. Eind 1974, begin 1975 was de periode waarin heftig werd gediscus sieerd over de nieuwbouwplannen van C&A. Ten stadhuize waren ze al langer, bekend. De voormalige wethouder Kret (por tefeuillehouder van stadsontwikkeling in de periode 1970-1974) was degene die er bij de Raad van Arbeid op aandrong om het kantoorpand Breestraat 127-129 te verlaten en zo C A de moge lijkheid te bieden om de te klein geachte panden aan de Boter markt en de andere zijde van de Breestraat te verlaten. Voor tegenstanders van de nieuwbouw - en dus de afbraak van een aantal histoiische panden - had de hele kwestie een duidelijke kern: het ging om een "klerenzaak of monument". Het vorige links meerderheidcollege had het er maar moeilijk mee. De ge spletenheid werd hevig toen een deel van het college in 1975 met het voorstel kwam om de minister te vragen het Hof van Holland, Breestraat 127-129 dus, van de voorlopige monumentenlijst af te voeren en zo de sloop ervan niet te belemmeren. De wethouders Oosterman (PPR/PSP/D'66) en Tesselaar (PvdA) botsten op hun collega's, van wie vooral Van Aken en Waal (bei den PvdA) C A in de Breestraat de ruimte willen bieden. Zij wisten zich in de gemeenteraad gesteund door CDA, WD, SGP GPV, CPN en het overgrote deel van de PvdA-fractie Dus een ruime raadsmeerderheid: met 27-7 werd het voorstel van Aken Waal aangenomen. Achteraf werd de C A-kwestie een der oorzaken van de breuk tussen de PSP en het college, waarna het links meerderheidscollege een links minderheidscollege werd. De toenmalige minister van CRM, Van Doorn (PPR) ging niet op het verzoek van de gemeenteraad in. Hij liet het pand Breestraat 127-129 op de definitieve lijst van monumenten plaatsen, terwijl hij eerder aan C&A wel een sloopvergunning had verstrekt. Maar om de vele protesten, die daarentegen waren gerezen (van binnenstadsbewoners en diverse organisaties) niet te frustreren, besloot de minister het Hof van Holland toch als monument te beschouwen. Daarop was door de Monumentenraad - een advieslichaam - trou wens aangedrongen. Zodat de minister de Kroon in feite niet meer vroeg te bepalen of het pand aan de Breestraat - en hetzelf de geldt voor de panden aan de Langebrug - monumenten zijn (dat zijn ze, vindt hij), maar of ze desondanks gesloopt mogen worden, op grond van economische argumenten. Toen Van Doorn de sloopvergunning gaf liet hij zich daarbij vooral leiden door argumenten die door de meerderheid van de gemeenteraad, de Kamer van Koophandel en het ministerie van economische zaken waren ingebracht. De strekking daarvan was dat een nieuwe vestiging van C&A voor een goed functioneren van de winkels in het centrum een levensnoodzaak is. C A zou als gangmaker kunnen fungeren voor het doen van nieuwe investe ringen. Zou het kledingbedrijf geen nieuwbouw in de Breestraat mogen plegen dan zou dat - aldus de Kamer van Koophandel destijds - betekenen dat ook V D en P C het niet meer kunnen bolwerken. Andere mogelijke vestigingsplaatsen - ir. Driessenstraat, Garenmarkt o.m. - werden met een soortgelijke argumentatie afgewezen. Inmiddels heeft C&A zijn plannen gewijzigd, maar niet zodanig, dat daarmee de protesten verstomd zijn. Het Gulden Vlies (dat in de oorspronkelijke plannen gerestaureerd zou worden) en het grootste deel van de tuin daarachter waren niet meer bij de nieu we vestiging betrokken. Dit pand, Breestraat 125, naast het Hof van Holland, wordt nu tijdelijk gebruikt door de studentenver eniging Augustinus. De gingkyo biloba een weinig voorkomende Aziatische boom, die in de tuin achter het Gulden Vlies staat kan daar blijven, evenals een rode beuk. De panden Langebrug 54, 52, 48 worden niet gesloopt in het nieuwe plan, maar gerestaureerd (Langebrug 48 is het Koetshuis dat bij het Hof van Holland hoort). Hetzelfde geldt voor Ketelboetersteeg 3, 7 en 7a. De panden worden wel bij de verkoopruimte betrokken - de bewoners zullen moeten vertrek ken, als de gangen doorgang vinden. Het heetste hangijzer blijft de sloop van het Hof van Holland, Bree straat 127-129, een koopmanshuis van oorsprong dat in het mid den van de zestiende eeuw gebouwd moet zijn. Een monument, vond ex-minister Van Doom en vindt ook de huidige staatssecre taris Wallis de Vries. Desondanks zo menen zij, moet het gesloopt worden en moet ook de tuin achter dit pand bebouwd worden - een rode beuk die daar staat moet worden gekapt. Het gaat dus wel degelijk om een monument of een klerenzaak ADVERTENTIE LEIDEN - Het busbaanplan tussen Leiden en Leiderdorp, dat al geruime tijd in de maak is, moet naar verluidt in feite al klaar zijn. Volgens ingewijden is op het ministerie van verkeer en waterstaat het benodigde geld gereser veerd en beschikbaar en hebben de ambtelijke deskundi gen de plannen voor de eerste fase rond. De daadwerkelijke aanpak van de ze eerste fase van het busbaan plan - tussen Hoge Rijndijk in Leiderdorp/Zoeterwoude en Le vendaal in Leiden - hangt in feite op ambtelijke discussie over strikt formele zaken als wie de plannen bestekklaar moet ma ken. De ambtelijk deskundigen van het ministerie en de drie be trokken gemeenten zouden het hier nog niet volledig over eens zijn. In een vergadering van de Leidse gemeenteraadscommissie voor ruimtelijke ordening drong NZH-districtschef Leeuwenburg gisteravond bij de gemeente Lei den aan haast te maken met de zaken. Volgens Leeuwenburg wordt de voortgang van het bus baanplan vertraagd doordat de verschillende partijen op elkaar lijken te wachten. Volgens wethouder Waal wil de gemeente plannen, die volledig duidelijkheid geven wat er pre cies voor deze ingrijpende zaak moet gebeuren. Zelf had hij het idee dat het ministerie de plan nen pas naar buiten brengt als ze "echt perfect" zijn. Stoplichten De gemeenteraadscommissie schaarde zich gisteren achter het voorstel van B en W om op de kruising van de Hoge Rijndijk bij de Leiderdorpsebrug als tijdelij ke voorziening stoplichten aan te brengen. De gemeente heeft eer der aan bewoners van de wijk Meerburg toegezegd dat de lich ten er voor eind februari staan. De bewoners van Meerburg voeren al geruime tijd actie voor beveili ging van het gevaarlijke en druk ke kruispunt bij de Leiderdorp sebrug. Zij willen het liefst een tunnelvoorziening. De gemeente ziet dit ook als de beste oplossing, maar is van mening dat de weg- beheerder (rijkswaterstaat) deze voorziening moet aanbrengen. Over deze zaak loopt nog contact tussen gemeente en rijkswater staat. Wethouder Waal benadrukte gis teravond in de commissie tegen over een bewonersdelegatie uit Meerburg dat de verkeerslichten er zo snel mogelijk komen. Hij verwachtte echter dat na de be slissing van de gemeenteraad nog zo'n drie maanden gemoeid zijn met de levering van de installatie Voor de stoplichteninstallatie moet de gemeente ongeveer 100.000 gulden uittrekken. Burgemeester en wethouders wil len deze tijdelijke voorziening zo snel mogelijk aanbrengen omdat ze verwachten dat de definitieve beveiliging van het kruispunt nog geruime tijd op zich zal laten wachten. In het voorstel aan de gemeenteraad spreekt het colle ge het vermoeden uit dat het busbaanplan niet eerder dan eind 1980 aangelegd zal zijn. Bij de ambtelijke werkgroep voor het busbaanplan en bij de ge meente Leiderdorp en het open baar vervoer bestaat overigens bezwaar tegen het plaatsen van stoplichten op dit moment. Men vreest dat de lichten de stagnatie die door de recente reconstructie van het kruispunt optreedt, nog zal versterken. AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 PROF. VELDKAMP IN LEIDEN: (Van een c r verslaggevers) LEIDEN - Zij die op een of andere manier gebruik maken van de so ciale voorzieningen (gehandicap ten, bejaarden, weduwen en we zen, bijstandsgenieters e.d.) moe ten ook daadwerkelijk over deze voorzieningen kunnen meepra ten. Dat geldt ook voor de werk nemers van uitvoerende en toe zichthoudende instellingen die met sociale voorzieningen te ma ken hebben. Dat zei vandaag dr. G.M.J. Veld kamp, oud-minister van sociale zaken in het kabinet-Marijnen, bij zijn inwijdingstoespraak als bijzonder hoogleraar in de leer der sociale zekerheid aan de Leidse universiteit. Veldkamp heeft zijn hoogleraarschap ge kregen via de Stichting mr H.P.L.C. de Kruyff-fonds. Veldkamp pleitte ervoor om de klassieke vertegenwoordiging van werknemers, werkgevers en algemeen belang (kroonleden) te doorbreken als er gesproken moet worden over de sociale voorzieningen. Waarschijnlijk doelde hij daar bij o.m. op de So ciaal-Economische Raad. "Ik pleit met name ook voor de ver tegenwoordiging van de sociale zekerheidscliënt voor zover die niet meer tot het arbeidsproces behoort. Zij horen erbij als er over hun zaken geadviseerd, be stuurd en beslist wordt", zei hij. Volgens Veldkamp verdient het aanbeveling het verzekeringska rakter van de sociale voorzienin gen, voor zover dat gebaseerd is op het principe van oorzaak en gevolg (relatie tussen risico en premie, risico en prestaties e.d.) los te laten. Hij constateerde dat de sociale verzekeringen welis- Prof. Veldkamp. waar een grote plaats i: het stelsel van sociale zekerheid, maar dat ze vaak weinig te maken hebben met verzekering en het verband tussen oorzaak en ge volg. Het enige, meende Veldkamp, wat er met de verzekeringsgedachte is beoogd, is een bijzondere ver antwoordelijkheid te leggen bij werkgevers en werknemers door speciale heffingsvormen en be paalde organisatiestelsels. Heffingsgrondslagen en prestatie grondslagen, aldus de nieuwe hoogleraar, moeten van elkaar worden losgemaakt. Dat maakt het mogelijk om tot een samen- hangender en eenvoudiger stel sel van sociale zekerheid te ko- Misschien komt hierdoor ook een stukje vermenselijking van de sociale zekerheid binnen onze horizon, "waardoor de sociale ze kerheid misschien veel toerei- kender kan worden en ook het klimaat geschapen kan worden waarbinnen oneigenlijk gebruik en misbruik slecht gedijen", al dus Veldkamp. ril'vVlliKliiihnihB De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 De bomen op het Noordeinde, gisterochtend. In de loop belangrijk meer en grotere bomen aangevoerd. Over ruim twee weken is het al weer Kerstmis. De voorteke nen zijn onmiskenbaar. Win kels haasten zich hun etalages om te gooien. Sinterklazen en pepernoten eruit, bomen en ballen erin. Er zijn zelfs men sen die zich nu al een kerst boom hebben aangeschaft. Hier en daar staan ze alweer langs de weg, de handelaren met hun kerstbomen uit De nemarken of de Ardennen of waar dan ook vandaan. Ook, in Leiden, bij de bloemenstal op het Noordeinde, signaleer den we gisteren de eerste bo men. Voor prijzen vanaf vijf tien gulden waren er gister ochtend al twee verkocht, zes- a zevenhonderd bomen, groot en klein, liggen nog in voor raad. De grote berg zal de laatste week voor kerst aan het publiek worden aangebo den. De bloemenman op het Noord einde verkoopt zijn bomen echter op dit ogenblik zeer tot ongenoegen van de gemeen telijke dienst voor de ging, havens en warenmark ten. Die dienst regelt de af gif te van standplaatsvergun ningen voor de kerstbomen verkoop en hanteert als regel dat met de verkoop niet eerder mag worden begonnen dan tien dagen (uitgezonderd de zondagen) voor kerst. Voor bloemenzaken kan die re gel niet worden gehanteerd, omdat die vrij zijn kerstbo men in hun zaak te verkopen, zolang ze dat binnen de nor male openingsuren doen ten minste. Maar voor handela ren die hun bomen op straat aan de mensen willen slijten wordt de regel wel toegepast Vergunningen worden slechts afgegeven vanaf die bewuste datum, in dit geval dus vol gende week woensdag. De vergunningen (dat zijn er ADVERTENTIE De meeste automerken zullen hun prijzen binnenkort weer verhogen. Ford ook Wanneer precies, dat staat nog niet vast. Maar u bent gewaarschuwd. Ford Rijnland stelt u in de gelegenheid, nu alvast uw nieuwe Ford te bestellen. Als u dat wilt, leveren we 'm pas volgend jaar af. Voor de oude prijs. Dat scheelt al gauw honderden guldens! de middag werden er nog doorgaans twaalf tot veertien in Leiden) zijn nog niet afge geven, en het is dus ook nog niet de bedoeling dat er bo men op straat worden ver kocht, deelt een woordvoerder van de dienst voor de reini ging enz. ons mee. Als we de man erop attent maken (sorry bloemenkoopman op het Noordeinde) dat het al wel ge beurt, zegt hij: Het is goed dat u daar melding van maakt. We gaan er vanmiddag met een even langs, want het mag niet. Maar de man op het Noordeinde heeft naar we aannemen wel een standplaatsvergunning, hij mag wel zijn bloemen op de stoep uitstallen en verko pen, waarom dan niet zijn bomen? De woordvoerder weer: "Ja dat ligt nogal moeilijk. Juridisch kunnen wé er niets tegen doen de kerstboom is een vrij arti kel en die man heeft een standplaats. Maar we hebben deze interne regel om de han delaren tegen elkaar te be schermen. De kerstboomver koop gaat toch al achteruit, ze worden te duur. Maar wat gaat de dienst dan wèl doen aan de verkoop op het Noordeinde? "We zullen ter plaatse zien wat we kunnen bereiken", aldus de woordvoerder. Er is nie mand van de dienst voor de reiniging, havens en waren markten geweest op het Noordeinde, gistermiddag niet althans. De situatie wordt nog ondoor zichtiger, als we nagaan dat elke gemeente autonoom is in het vaststellen van een rege ling voor de verkoop van kerstbomen. Ze kunnen dat regelen door middel van af gifte van standplaatsver gunningen. In Voorschoten zijn er al twee vergunningen afgegeven. In het stadhuis daar zegt men: "Ze mogen verkopen vanaf acht december, maar als ze een dag eerder beginnen, ma ken we daar ook geen probleem van". Dat blijkt, want op de Leidse- weg in Voorschoten stond ook gisteren al een kerstboomver koper. Dat is vijf verkoopda gen eerder dan officieel in Leiden mag worden begon- ABOP-vrouwen De vorige week opgerichte ABOP-vrouwengroep (van de Algemene Bond voor Onder wijzend Personeel) vergadert maandag 11 december om acht uur in het gebouw van "Ouders op herhaling aan de Herensingel 3. Op het pro gramma staat' een discussie stuk over de wijze waarop de belangen van de vrouwen in de ABOP moeten worden be hartigd. Dat gaat onder meer over de rechtspositie van vrouwen in het onderwijs, mogelijkheden voor kinde ropvang enz. Ook die (nog) geen lid zijn van de ABOP zijn welkom. Sloop gevel Om vijf uur morgenochtend wordt een begin gemaakt met de sloop van de gevel van het voormalige Rotogravure complex aan de kant van het Noordeinde. Naar verwach ting zal de sloop tot ongeveer 10 uur duren. In de periode zal de politie het verkeer re gelen. Het Galgewater en de Weddesteeg zijn in die uren afgesloten voor alle verkeer. Wethouder Verboom zal don derdag 14 december de eerste paal slaan voor het nieuw bouwproject dat op die plaats zal verrijzen.- Dat gebeurt 's middags om half drie. De offi ciële gebeurtenis begint in res taurant Le Forestier aan de Rembrandtstraat. Fryslan Het Friese gezelschap "Fryslan" en dit ter vermijding van aisverstanden - houdt van- ivond de sinterklaasviering n 't Parlement aan de Nieu- oe Rijn. Er wordt om zes uur i middags begonnen. K&O-film Op dinsdag 12 december wordt in de kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 de film "De tuin van Finzi Contini's" van regisseur Vit- torio de Sica vertoond. Aan vang 20 uur. De film werd be kroond met de "Gouden Beer" van het Berlijnse filmfestival en de Grand. Prix" van In- terfilm. In de film schildert De Sica het lot van een joodse fa milie in Ferrara, die het slachtoffer wordt van anti semitisme. Toegangskaartjes a f3,75 en f4,75 zijn ver krijgbaar op het K&O-bu- reau. Telefonisch reserveren tussen 10 en 17 uur via tele foon 141141. Ook in Leiderdorp zijn al twee vergunningen afgegeven. Daar geldt de ene echter van af morgen, de ander vanaf volgende week woensdag. Maar als we de gemeente- voorlichter van Leiderdorp telefonisch om deze informa tie vragen, zegt hij: "Ik sta op dit moment bovenop een sta pel kerstbomen te kijken, want op de markt worden ze al verkocht". Dat is voor de gemeente Leiderdorp geen enkel probleem, en al was het dat welDe bomen op de markt worden namelijk ver kocht door een bloemenkoop man met een vaste stand plaats op de markt, die dus het volste recht heeft om dat te doen. Mogen wedit alles over ziend, zo vrij zijn de interne regeling van Leiden e Het is misschien een goed stre ven de handelaren tegen el kaar te beschermen, maar als in de winkels en in de directe omgeving van Leiden de bo men wel aan het publiek wor den aangeboden, heeft die re geling nog eerder een tegen overgestelde werking.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3