Nu ook in elke ziekenkamer een bijbel Klacht na dood van hartpatiënte Studenten verzamelen 2200 handtekeningen kijken op kasteel De Wijenburgh Maakt u eens een lijstje van godslasterlijke boeken C2SEHZ23HE9 Nieuw devies van De Nederlandse Gideons: VERËNI6IN6 DE NEDERLANDSE GIDEONS Deel Rotterdam onder rioolwater Lijken gevonden in Chili Verdacht van brand stichting VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 Tot 1 februari wordt in het kasteel "De Wijenburgh" in Echteld (Be tuwe) een grote tentoonstelling gehouden van Russische, Byzan tijnse en Griekse ikonen uit de dertiende tot en met de negen tiende eeuw. De tentoonstelling omvat in totaal 120 ikonen, af komstig uit verschillende bloei perioden van de ikonenenkunst. Enkele van de geëxposeerde stukken zijn al aan musea in Duitsland en Amerika verkocht. Het kasteel is van dinsdag tot en met zaterdag elke dag open van 2 tot 5 uur. Voor andere tijden en voor groepsbezoek moet men een afspraak maken. 'De Wijenburgh" heeft zich in vijf jaar ontwikkeld tot een interna tionaal centrum voor verzame laars en liefhebbers van de iko- nenkunst. De al negentien jaar verschijnende internationale in- konenkalender (uitgave Bongers Verslag, Duitsland) is voor 1979 geheel gewijd aan ikonen die op de Wijenburgh-tentoonstelling zijn te zien. Achttien jaar lang koos de redactie van deze uitgave haar afbeeldingen uit de verza meling van het museum in Reck linghausen. Foto: ikoon uit 1500, voorstellende de drie jongelingen in de vurige oven (verhaal in het oudtesta mentische boek Daniël). Nu vrijwel in alle hotelka mers in ons land een bijbel ligt, zou men kunnen den ken dat de vereniging "De Nederlandse Gideons" (Sportlaan 976 Den Haag) haar taak heeft volbracht. Nog afgezien van de vraag hoe de Gideons hun func tie kunnen uitbreiden, meent voorzitter W. Scheinhardt beslist dat er voor de vereniging geen enkele reden is om op lauweren te gaan rusten. "Immers, hotels worden opgehe ven en andere worden gebouwd. Ook verdwijnen er nogal eens bijbels doordat een voorbijgan ger er kennelijk zo door gepakt wordt dat hij het boek meeneemt naar huis. Gelukkig zijn er velen die in zo'n geval niet alleen een briefje van waardering schrijven maar ook de kosten vergoeden Uit een geregelde controle blijkt dat de bijbels veel worden ge lezen. Het is onze voortdurende zorg het boek op z'n plaats te hou den. Dat kost veel tijd en geld en vooral ook veel toewijding" Er zijn steeds nieuwe bijbels nodig. Dit jaar heeft de vereniging er 20.000 besteld. Voor deze aan koop zijn de laatste jaren de no dige contanten opzij gelegd Het bestuur studeert op de vraag welke uitbreiding van taken voor de Gideons nodig en mogelijk is De heer J.H. van Dam, medewer ker van de vereniging, is vorig jaar al hoofdzakelijk bezig ge weest met de plaatsing van bij bels in ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen. Hij heeft nu zes provincies systematisch af gewerkt. Alle ziekenhuizen en verpleeginrichtingen bezocht hij, ongeacht hun signatuur. Het bleek dat zelfs niet in alle christe lijke huizen bijbels aanwezig zijn het geval is, naar de 100 procent streven, omdat een aantal, door de aard van de patiënten, niet voor bijbelplaatsing in aanmer king komt. In 2100 hotels, motels en pensions hebben de Gideons 67.670 bijbels liggen, in 51 gevangenissen ruim 1500 op 15 schepen 4418 en in 158 ziekenhuizen 11.193. Vorig jaar konden in totaal 7656 bijbels worden geplaatst. De vereniging maakt gebruik van de bijbel in het Nederlands (al leen het Nieuwe Testament en de psalmen) het evangelie van Lu cas in het Duits, Engels, Frans en Nederlands en een Engelse uit gave van de gehele bijbel. Dertig jaar Wereld open De heer Van Dam vertelde o een rector van een groot katholiek verpleeghuis. Dat huis had van de Gideons een paar honderd bijbels gekregen. Na mens het bestuur dankte de rec tor met de woorden: "Er gaat voor onze mensen een wereld open nu zij zelf de bijbel kurtnen lezen" "Een dergelijke medede ling is een voldoende stimulans om door te gaan met ons nieuwe ideaal: nu ook in elke ziekenka mer een bijbel", aldus Van Dam Het aantal zieken- en verpleeghui zen waar mede door het werk van de heer Van Dam nu bijbels lig gen, nadert al de 50 procent. In deze sector kan de vereniging echter niet, zoals bij de hotels wel De vereniging "De Nederlandse Gideons" - er is ook een interna tionale organisatie met hetzelfde oogmerk - werd in 1948 in Utrecht opgericht. Haar activitei ten hebben zich altijd geken merkt door soberheid en zake lijkheid. Elke ophefis haar vreemd. 'Dat moet ook zo blijven', vindt haar secretaris, mr. H.S. Dijk. 'Wij zijn niet een vereniging die aan nazorg doet. Dat is niet onze taak, maar die van anderen. Wij leggen de bijbel ook niet uit. Evenmin verwijzen wij naar een kerk. Als Gideons dragen wij er alleen zorg voor dat meer dan 80.000 bijbels blijvend, iedere dag, beschikbaar zijn. Dat vinden wij voldoende en we zijn blij dat dit ook lukt" Vluchtelingen. De commissie Werelddiakonaat van de hervorm de Generale Diakonale Raad zal 50.000 geven voor de hulp aan Rho- desische vluchtelingen. Er verblij ven zeker 130.000 mensen onder erbarmelijke omstandigheden in kampen in Mozambique, Zambia en Botswana. De hulp wordt ver strekt via de Rhodesische bevrij dingsbeweging ZANU (Zimbabwe African National Union). Ook wordt 50.000 bijgedragen aan de hulp die Christian Care (het diako nale orgaan van de Rhodesische Raad van Kerken) biedt in Rhode- sië zelf. De commissie Werelddiakonaat meent dat hulpverlening niet mag halt houden voor de moeilijke dis cussies over de situatie in Rhode- sië. "Er zijn mensen in nood en die zullen tijdens al die overleggingen niet het slachtoffer mogen worden van honger en ellende". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Geleen A. M. van Peski Amersfoort; bedankt voor Wierden J. den Hoed Slicdrecht, aangenomen naar Gorssel C. Waar denburg Oisterwük. Geref. Ker ken: beroepen te Neede en te Haaksbergen I. Hoogsteen te Blyth (Canada); benoemd tot weten schappelijk ambtenaar aan de theologische faculteit van de rk universiteit te Nijmegen (per 1 maart). F. Ledegang Maarssen. Ge ref. Gemeenten: bedankt voor Emmeloord H. Hofman Rotterdam Doopsgezinde Broederschap: aan genomen naar Middelburg-Vlis- singen-Goes M.C. Postema te Arn hem. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Apeldoorn Tj. Boers- ma Zuidhorn. Kerstactie. De Petrus-parochie aan de Lammenschansweg in Lei den houdt het komende weekeinde haar jaarlijkse collecte voor de kerstactie ten behoeve van zieken eenzamen, bejaarden en mensen die het moeilijk hebben. Al die mensen krijgen straks een kleine attentie. Bij de Bond tegen het Vloeken (Veenendaal) is een onge woon verzoek om advies binnengekomen. Het ge meentebestuur van Gene- muiden (Overijssel) wil na melijk weten welke boeken op grond van Godslastering en zedenbederf in aanmer king komen om uit de plaat selijke openbare bibliotheek te worden verwijderd. Eind vorige maand sprak de gemeenteraad van Gene- muiden tijdens een begro tingsvergadering uit dat ze denbedervende en godslas terlijke boeken niet in de openbare bibliotheek thuis horen. Voor deze uitspraak kreeg de Staatkundige Gere formeerde Partij ditmaal steun van de ARP en de CHU. Toen de raadsleden op initia tief van de SGP een bezoekje aan de bibliotheek brachten, zijn zij, naar verluidt, nogal geschrokken. De categorie godsdienstige lectuur bleek maar heel klein te zijn, ter wijl alle andere boeken "op eigen risico" worden gelezen en een deel daarvan zelfs met een V is gemerkt, wat be duidt: "strikt voorbehouden voor volwassenen". En daar willen nog wel eens lelijke verwensingen in voorko- Directeur J. Veldhuijzen van de bibliotheekcentrale voor West-Overijssel te Zwolle vermoedt dat het gemeente bestuur van Genemuiden - de jaarlijks terugkerende opmerkingen over het boe kenbezit een beetje moe - nu wel eens houvast wil hebben en zich daarom tot de Bond tegen het Vloeken heeft ge wend. Adjunct-secretaris H. van Oos tende van deze bond heeft al verklaard, dat de bond niet als censor wenst op te treden en ook niet in politieke spel letjes verstrikt wil raken. 'De raad van Genemuiden zou van ons waarschijnlijk het liefst twee lijsten ontvan gen: een met boeken die wel en een met boeken die niet gelezen mogen worden. Maar daar wagen wij ons toch niet aan. Onze voorzitter (prof. dr. W.H. Velema, hoogleraar in de ethiek te Apeldoorn - redactie) zal in een brief trachten te formuleren wan neer in zijn algemeenheid naar ons gevoelen een boek als godslasterlijk moet wor den beschouwd". Het is minder eenvoudig dan men denkt een boek als "er gerlijk godslasterlijk" te kwalificeren. Van Oostende: "Dat kan een boek zijn waar in niet één vloek voorkomt, terwijl een ander boek, waarin dat wel het geval is- maar dan zonder kwetsende bedoeling gebruikt in een realistische situatie - niet godslasterlijk hoeft te zijn". Overigens zou Genemuiden, als het straks in de kasten zou gaan snoeien, de rijks subsidie wel eens kunnen verspelen. Vragen rond medicijnen BREDA (GPD) - De Nederlandse Hartpatiënten Vereni ging heeft bij de inspectie voor de volksgezondheid een klacht ingediend tegen het Lievensbergziekenhuis in Bergen op Zoom vanwege opvang, begeleiding en be handeling van een hartpatiënte. Het gaat om de 67-jarige mevrouw Van Gerven-Petermeyer uit Huijbergen, die op 20 oktober in dat-ziekenhuis overleed. De klacht is inge diend op verzoek van de nabestaanden. SANTIAGO (UPI) - In een verlaten mijn op ongeveer 30 kilometer ten zuidwesten van Santiago zijn 25 vergane lijken gevonden. Dit heeft het Chileense dagblad La Tercera gisteren bekendge maakt. De krant zegt in kringen van de politie te hebben verno men dat al 13 lijken, onder wie die van twee vrouwen, uit de mijn zijn gehaald. De overigen moeten nog onder stenen en vuil vandaan worden gehaald. De lijken zijn ontdekt in een grote steenoven van een mijn bij het plaatsje Talagante. Functionaris sen van de katholieke kerk trof fen de overblijfselen vorige week aan nadat een onbekende er tij dens de biecht over had gerept. Volgens het dagblad "had het me rendeel van de lijken kogelgaten in de schedel". Ook waren de meeste gekleed. Er was al iets van de gruwelijke vondst bekend geworden nadat het Chileens hooggerechtshof woensdag een van zijn rechters had aangewezen om de zaak te onderzoeken. De bijzonderheden van de ontdek king waren echter geheim ge houden en de politie weerhield verslaggevers ervan de plaats te bezoeken. De familie heeft de NHV te hulp geroepen nadat een briefwisse ling met de ziekenhuisdirectie niet tot concreet resultaat heeft geleid. Medisch-directeur J. Krijger ontkent dat de manier waarop mevrouw Van Gerven is behandeld, twijfels doet rijzen, de familie vindt dat dit wel het geval is. De NHV vindt nu dat de ziekenhuisleiding zich er nogal lichtvaardig vanaf maakt. Op 12 oktober werd mevrouw Van Gerven, die al jarenlang hartpa tiënte was, opgenomen nadat cardioloog Uppal had geconsta teerd dat dit noodzakelijk was. De patiënte had last van be nauwdheid en volgens de arts zou er vocht achter de longen zitten. De opname geschiedde op de af deling hartbewaking, er werden medicijnen voorgeschreven. Maar de cardioloog liet zich vier dagen niet zien en de internist liet mevrouw Van Gervèn van de hartbewaking af halen. Familieleden constateerden toen dat de patiënte er slechter aan toe was dan tevoren. Zij uitten het vermoeden dat een bepaald me dicijn was toegediend, waarin zich stoffen bevinden waarop mevrouw Van Gerven al eerder ongunstig had gereageerd. Me dedelingen van verpleegkundi gen zouden deze mening hebben bevestigd. Op de 20e volgde gesprek met de cardioloog, die zei dat er geen levensgevaar was, maar dat het een langdurige kwestie zou worden Dezelfde dag is mevrouw Van Ger ven overleden. De familie schreef op 30 oktober een brief naar de directie, waarop zij 16 november antwoord kreeg. Daarin wordt gesteld dat opname inderdaad noodzakelijk was en wordt ont kend dat medicijnen zijn toege diend als de familie vermoedde Volgens de directie kan var pleegkundig personeel niet den verwacht dat het op de hoog te is van de samenstelling va neesmiddelen. Op een retourbrief aan de directie heeft de familie niets meer ge hoord. Zij riep de NHV te hulp om te voorkomen dat een derge lijke gang van zaken zich zou kunnen herhalen. SCHAATSEN In het Friese Spanga werden gisteravond de eerste kortebaanschaatswed- strijden op natuurijs gehouden. Piet de Boer won in de finale van Henk Hospes. Mathijs Kuiper werd derde en Lieuwe de Boer kwam op de vierde plaats. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend drie mannen aan gehouden die verdacht worden van brandstichting in de snack bar aan de Mariënpoelslraat. Het zijn de 25-jarige A.B., de 26-jarige W.M.S. en de 31-jarige C.S., allen woonachtig in Leiden en goede bekenden van de politie. In de loop van vandaag zou het drietal worden verhoord. Zoals bekend werd de snackbar in de nacht van zondag op maandag door de vlammen geheel in de as gelegd. Twee naast de snackbar gelegen panden, restaurant "Boerhaave" en een tandartsen praktijk liepen rook- en water schade op. Bij een eerste onderzoek dat on middellijk na de bluswerkzaam heden werd uitgevoerd bleek dat uit de kassa het nodige wissel geld was ontvreemd. Voor de re cherche van de Leidse politie aanleiding om een diepgaand onderzoek in te stellen dat uit eindelijk leidde tot de aanhou ding van de drie verdachten. ROTTERDAM - Een deel van Rotterdam-Overschie kwam gistermiddag onder het stinkende rioolwater te staan omdat er een hoofdrioolleiding brak. Bij een tunnel stond het water zelfs anderhalve meter hoog. De brandweer en gemeente-reiniging zijn uren bezig geweest met het wegpompen van het water. Tijdens bezetting administratiegebouw Leidse universiteit LEIDEN - De studenten die vanaf woensdagavond 24 uur lang het administratiegebouw van de Leidse universiteit (Stationsweg 46) bezet hebben gehouden, heb ben rond 2200 handtekeningen verzameld ter ondersteuning van hun actie. De handtekeningen zullen volgen de week woensdag worden aan geboden op het Binnenhof. Ver wacht wordt dat dan de onder wijsbegroting in de Tweede Ka mer zal worden behandeld en de nota "Hoger Onderwijs voor Ve len" van minister Pais. De landelijk gecoördineerde acties die gisteren op tien universiteiten en hogescholen werden gevoerd, waren gericht tegen de nota-Pais. Met name het plan van de minis ter om de universitaire studie duur te verkorten tot vier jaar, is menigeen in het verkeerde keel gat geschoten. Tijdens een manifestatie na afloop van de bezetting in Leiden noemde een woordvoerster van de studenten de nota-Pais een plan dat niet bedoeld is voor ve len maar voor weinigen. De mi nister drukt, volgens de studen ten, zijn nota op ondemocrati sche wijze door en legt adviezen (bijv. van de Academische Raad, het overlegorgaan van de univer- hogescholen) naast Daarnaast probeert de bewinds man ook nog de democratisering aan de universiteiten en hoge scholen terug te dringen door de studenten in de vakgroepen minder macht toe te kennen, al dus de studenten. In Amsterdam heeft dat geleid tot de bezetting van het Maagdenhuis, die nog steeds voortduurt. Een verte genwoordiger van de Maagden huisbezetters voerde gisteren het woord in Leiden om zich vervol gens met de Leidse actie solidair te verklaren. In de resolutie die volgende week in Den Haag zal worden aange boden, worden vier eisen ge noemd: weg met de nota Pais snelle goedkeuring van de aan gevraagde cursusduur (al eerder hebben alle instellingen gemid deld een cursusduur van vijfjaar voor de studierichtingen aange vraagd in het kader van de zg herprogrammeringsvoorstellen van ex-staatssecretaris Klein), college van bestuur en universi teitsraad moeten nee zeggen te gen de nota-Pais en ten slotte geen verdere aantasting van de mocratische verworvenheden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21