P/Leiden komt aans Badalona vier punten tekort Spaans bestunr zet Leidenaars in donker Sosonko moet voor remise hard vechten Ajax in toptoernooi van Real Madrid Beloning blijft uit Vi S| Europa Cup Bo/ketbcil met# Ad van Kaam Deen krijgt contract bij FC Twente VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 SPORT PAGINA 15 AMSTERDAM (ANP) - Ajax heeft met Real Madrid over eenstemming bereikt over deelneming aan het toptoer nooi met andere meervoudi ge winnaars van de Europese beker voor landskampioe nen. Real, dat de competitie wilde houden ter herinne ring aan de overleden voor zitter Don Santiago Berna- beu, heeft ook al vastliggen de afspraken gemaakt met Bayern München. Met Li verpool zullen nog bespre kingen moeten worden ge voerd. De bedoeling is de wedstrijden in een volledige competitie, met ontmoetingen uit en thuis, af te werken tussen 1 januari en juni 1979. Als wedstrijddata wordt ge dacht aan de woensdagen van de volgende Europacu pronden, met eventueel een uitwijk naar de dinsdagen of de donderdagen. Het defini tieve programma zal in een van de komende weken wor den vastgelegd wanneer ver tegenwoordigers van de vier clubs elkaar nog eens zullen ontmoeten. Financieel is de zaak voor Ajax aantrekkelijk. De clubs na melijk zullen de ontvangsten van de thuiswedstrijden be houden en zelf opdraaien voor de kosten van de uit wedstrijden. Ajax hoopt dat het toernooi financieel com pensatie zal geven voor het ontbreken van verdere wed strijden in de Uefa-cupstri jd. Dat namelijk is een erg aan trekkelijke zaak voor Ajax geweest, zo attractief dat overwogen was, bij eventue le winst op Honved, het elf tal te versterken. Dat plan kan nu ook worden uitge voerd, waardoor het waar schijnlijk is dat Ajax in de tweede helft van de nieuwe competitie met tenminste een nieuwe speler in het veld zal verschijnen. Passchier Dick Passchier, voorzitter van FC Dordrecht, heeft de FBO gisteren schriftelijk doen weten, dat hij zijn bestuurs zetel van de werkgeversor ganisatie in het betaalde voetbal beschikbaar stelt. Passchier zegt dat hij zich niet kan vinden in de poli tiek, die de FBO bedrijft ten aanzien van de te introduce ren shirtreclame. De populaire quizmaster van de NCRV: "Normaal is dat je je als minderheid heel demo cratisch aanpast bij wat de meerderheid beslist. Maar aangezien ik dat niet kan op brengen, trek ik mijn conclusies en treed ik af. Ik ben het totaal oneens met wat het bestuur van de FBO heeft gedaan. Vandaar". FC Dordrecht, dat als enige be taalde club tegen shir treclame heeft gestemd, blijft overigens wel lid van de FBO. BAD ALONA - De klok wij st één minuut eenendertig aan, het scorebord er onder de stand 91-78 in het voordeel van Juventut de Badelona. Terwijl het zesduizend koppige Spaanse publiek, bijna uitzinnig geworden van spanning, schreeuwt om meer punten, gaat de Amerikaan Miller omhoog en schiet. De bal stuitert op de ring, maar vol afgrijzen zakken de Spanjaarden terug, want Dave Kyle slaat het leder het veld weer in, waar Collins en Plaat toeschieten voor een razendsnelle break Haast is geboden, juist nu, want het verschil kan elf punten worden en met nog iets meer dan één mi nuut kan Parker de wedstrijd uit spelen en de finale bereiken. Maar dan slaat het noodlot toe. Keihard toe. Weg bal, weg wed strijd, weg finale, weg die roze rode droom. Wat was er gebeurd? Wat ging er mis toen er haast niets meer mis kon gaan? Collins en Plaat uitge rekend de grote steunpilaren van Leiden, lieten elkaar de bal en stormden beide naar voren in de veronderstelling dat die ander wel zou aangeven. Een misver stand van jewelste, want Juven- tus sloeg onverbiddelijk toe. Te weinig tijd restte de Nederlandse kampioen toen om nog terug te komen. Bij 97-82 was het afgelo pen en dat betekend, dat Leiden vier punten te veel had moeten toegeven. Als verslagen honden dropen de spelers de bloedhete, nog immer kolkende arena uit. De teleurstelling was ontzettend groot, niemand kon nog een woord uitbrengen. Doodzonde, deze enige, maar te vens beslissende nederlaag van de nationale titelhouder, die zich boven verwachting goed weerde in de Hel van Badelona. Bijna was het de debutant in de Europa Cup I gelukt om voor een enorme sensatie te zorgen, want niet al leen het uitschakelen van Juven tut zou een geweldige prestatie betekend hebben, ook het berei ken van een finale-poule zou een noviteit zijn geweest voor het Nederlandse basketbal. Maar het mocht allemaal niet zo zij n, op het laatste moment ging het mis en bleef de beloning voor een zestal knap gespeelde wedstrijden uit. Want wederom deed Leiden het, de nederlaag en het gevolg daarvan ten spijt, het gisteren toch op nieuw uitstekend. Vooral toen heel spoedig bleek dat het arbi trale duo, Albesi en Mainini, zich op geen enkele wijze liet intimi deren door het gejoel en ge schreeuw van de ontstellend fa natieke toeschouwers (iets waar voor men in Leiden-kringen erg bevreesd was geweest) wierpen de Leidse spelers, met de weten schap dat zij konden rekenen op een faire behandeling, alle schroom van zich af. Alleen Woudstra begon en bleef ner veus. Hij maakte een paar foutjes en La Penya, zoals de Spaanse club liefkozend wordt genoemd, kon daardoor een snelle start maken. By 22-16 had Leiden de zaak, na een time-out van coach Blom, weer recht getrokken en hoewel Juventut daarna tweemaal de- marreerde lukte het de Spaanse kampioen niet om de klit van zich af te schudden. Integendeel, Lei den kwam een paar maal heel dicht bij, maar verzuimde op zijn beurt om door te gaan. Vlak voor rust dreigde het even mis te gaan, toen Miller zijn ploeg met een dunk over de grens van twaalf punten bracht, maar ook hier kwam Leiden over heen. Rustig en beheerst spelend werkte men naar 51-40, Leiden leefde nog Het was allemaal eigenlijk vrij soepel gegaan. Alleen de lange Filba had teveel vrijheid gekre gen. Vandaar zijn totaal van ze sentwintig punten. Maar soepel zou het niet blijven gaan. Al heel snel na de hervat ting verwisselde Badalona zijn tot dan toe vrij tamme houding voor een heel wat agressievere De Leidse foutjes die voor rust onbestraft bleven, werden nu re soluut uitgebuit en met name de men-to-men op Collins en Plaat, door Fernandez en Slavnic, die elkaar regelmatig afwisselden, werd zeer veel uitgevoerd. De Leidse produktie stokte, mede omdat Dave Kyle, de man waarop Blom juist hier in Badelona van wege zijn fysieke kracht had ge rekend, opnieuw zwaar teleur stelde. Kyle kreeg 21 minuten speeltijd toegewezen, scoorde niet één maal en pakte welgeteld drie re bounds. Daarnaast stelde Woud- SOEDERTAELJE - In de ande re wedstrijd van de poule, waarin ook Leiden uitkomt, zegevierde de Zweedse kampioen Soedertaelje gis teren met 83-81 over de En gelse titelhouder Chrystal Palace. Bij rust was de stand 45-40 in het voordeel van de Zweden. In het Italiaanse Rimini is de 27-jarige Amerikaanse bas ketbalspeler Steve Mitchell aan een hartaanval overle den. Vijf jaar geleden kwam Mitchell, die nu voor Rimini speelde, uit voor Den Bosch. stra zijn explosie nog even uit, zodat Sid Bruinsma in die fase de enige was die de fel jagende Ca talanen van repliek bleef dienen Leiden zat dus na 51-50 helemaal vast, Juventut, daarentegen, kwam helemaal los. Slavnic, de Johan Cruijff van Badalona, re gelde en verdeelde, Miller en vooral de ijzersterk spelende Fernandez schoten de sterren van de hemel. Het gat was er plot seling en de Spaanse supporters, die alleen hiervoor kwamen, hoopten op een feest-partij. Dat het dat zou worden had er alle schijn van, van via 66-50 en 77-60 werd het 83-60. Leiden leek vol komen uit de wedstrijd gespeeld te worden, ook een time-out van Hennie Blom kon dat niet ver hinderen. Niemand gaf toen nog één cent voor Leidens kansen. Maar opeens lieten de Spanjaarden het afweten, sloop op onverwach te wijze de nervositeit het team binnen. Slavnic was tegen zijn vierde persoonlijke fout opgelo pen en het feit dat hij het noodge dwongen rustiger aan moest doen had zijn weerslag op het hele team, waarmee opnieuw be nadrukt werd, dat Juventut prak tisch staat of valt bij de inbreng van deze Joegoslavische balgoo chelaar. In ieder geval ontwor stelde Plaat zich nu gemakkelijk aan de dekking en omdat ook Woudstra rond die dertiende mi nuut op toeren was gekomen, be gon de Leidse scoringsmachine opeens weer te draaien. Na 83-68 werd het, terwijl het geraas ver stomde, 85-74 en een wonder leek te gaan geschieden. Op dat cruciale moment echter liet Collins de bal vallen en miste Kyle een eenvoudige kans. De klok geeft nog twee minuten zuivere speeltijd aan en het publiek juicht, want Fernandez helpt zijn ploeg over de moeilijk heden heen. Maar Plaat denkt hier anders over. Woudstra be kroont een schitterende pass en de spelverdeler zelf maakt een lay-up. Dertien punten nog is het verschil, de spanning in het prachtige geheel op basketbal af gestemde sportpaleis, stijgt tot ongekende hoogte. De torenhoge favoriet wankelt, de matadoren passen elkaar nerveus de bal toe, niemand durft te schieten, bang voor een eventueel beslissende misser. Tenslotte wijst Slavnic Miller aan. In de hoek gaat de boomlange Amerikaanse center omhoog TOPSCORERS: LEIDEN: Collins 22; Woudstra 20; Bruinsma 20; Plaat 18; Kip 2. JUVENTUT: Fernandez 30; Filba 26; Slavnic 16; Miller 14. Leidens Sid Brumsma(m) toornt uit boven de Spanjaarden Rivas(r)e Fernandez. Bruinsma zou uiteindelijke goed voor 20 punten zijn BADALONA-Terwijl het door Leiden zo gevreesde Spaanse publiek zich tijdens de wed strijd uitermate keurig ge droeg, veroorzaakte uitge rekend het bestuur van Ju ventut de Badalona (de club die na achttien jaar de he gemonie van Real Madrid doorbrak) voorafgaande aan het beslissende duel de nodi ge problemen. Hoewel het de gewoonte is dat er een bestuurslid van de ontvangende vereniging op het vliegveld aanwezig is, bleek er nu niemand te zijn. Leiden zelf, bedacht op even tuele moeilijkheden, had voor een bus gezorgd, waar door er niet gewacht hoefde te worden. In de FIBA-reglementen staat, dat de thuisclub het vervoer dient te regelen en tevens trainingsgelegenheid inoet vrijmaken. Maar op elke vraag van Leidse zijde kreeg men een kort en beslist "No" De hetze van Badalona werd ten top gedreven, toen de Leidse spelers een uur voor de wedstrijd alvast een bal letje wilden gooien. Reso luut werd het licht in de are na uitgedraaid. Waarna de zaalwachters zich vervol gens gingen bezighouden met het ruw afpakken van de posters die Leiden aan de jeugdsupporters van Juven tut had uitgedeeld. Timman handhaaft koppositie AMSTERDAM (ANP) - In een ronde zonder toppers wor den de verrichtingen van de concurrenten doorgaans met argusogen gevolgd. Zo ook gisteren de tiende wedstrijd dag van het zoneschaaktoernooi in Amsterdam. De spe lers uit de kopgroep kregen mindere goden te bestrijden en dan is het altijd zaak op te passen. Een situatie, die niet direct gewonnen is, wekt dan de extra interesse en ook Wel het leedvermaak van de langs wandelende concur rent op. In de dit keer bijzonder kille speel zaal gaf alleen Genna Sosonko voedsel aan dergelijke gevoelens. De met wit spelende Spanjaard Bellon (eerder de "beul" van Timman) veroverde een pion en Sosonko moest vechten voor re mise. Dat was de tweede keer in 24 uur. Een dag eerder worstelde Sosonko tegen Miles in twee zit tingen naar een nog altijd afge broken stand, die de Engelsman de beste kansen biedt. Sosonko staat in ieder geval enig analyse- werk te wachten om zijn kansen te behouden. De andere kandidaten wonnen. Jan Timman kreeg met zwart tegen de Schot Morrison na een Spaan se opening een overwegende stelling. Hij maakte het karwei ENSCHEDE (ANP) - FC Twente heeft gisteravond de 21-jarige Deen Sören Lindsted voor twee en een half jaar gecontracteerd. Lindsted hep enkele weken stage bij de ploeg van Spitz Kohn. Ge durende het afgelopen seizoen in Denemarken scoorde Lindsted dertig doelpunten voor de twee de divisieclub Holbaek. Twente kwam hem op het spoor door de Oostenrijkse trainer van Esb- jergm Rudi Strittich, een relatie van Kohn. Lindsted zal niet di rect in de eredivisie worden inge zet. De Braziliaan Rivelino die enige maanden geleden van Fluminen- se naar El Belal club in Saoedie Arabië werd getransfereerd heeft van de FIFA voor onbepaalde tijd een speelverbod opgelegd gekre gen. Volgens de FIFA is dit ge beurd omdat Fluminense nog geen transferbedrag heeft ont vangen. Het zou gaan om een be drag van bijna 500.000 gulden. Francisco Marinho, de blonde verdediger van Fluminense, te kent vandaag een contract dat hem voor twee jaar aan het New Yorkse Cosmos bindt. Met deze transfer van Marinho die in 1974 deel uitmaakte van de Brazi liaanse voetbalploeg tijdens de finales van de wereldkampioen schappen voetbal in West- Duitsland, is bijna drie kwart miljoen gulden gemoeid. Voorde tijd dat Marinho in New York zal spelen ontvangt hij een half mil joen gulden. De Engelse voetbalkampioen Nottingham Forrest heeft zich gisteren versterkt met de aan koop van Charlie George van Derby County. Forrest betaalde voor George, die een keer in het nationale Engelse team uitkwam, 400.000 pond (ongeveer 1.6 mil joen gulden). Voor hij bij Derby County speelde maakte George deel uit van het team van Arsenal dat in 1971 beide Engelse bekers veroverde. Genna Sosonko elegant af met een doorslagge vende koningsaanval en kwam zo op acht punten uit tien partijen In de morgen te spelen elfde ron de is de Nederlandse grootmees ter vrij. Daarna moet hij achter eenvolgens nog aantreden tegen Speelman, Feller, Sosonko en Speelman handhaafde zich op de tweede plaats door een overwin ning op de Belg Meulders. De Engelsman met de Nederlandse naam was met zwart behendiger in de Richter Rauzer. In tijdnood gaf Meulders bovendien een kwaliteit weg. De Spanjaard Rivas leek tegen Mi- les op het eerste gezicht een kans rijke stelling te hebben opge bouwd, doch dat was slechts schijn. Gehandicapt door een achtergebleven ontwikkeling op de damevleugel kon Rivas weinig beginnen. Ten koste van het ver lies van twee pionnen kwam er wel meer ruimte in de zwarte op stelling, maar toen gaf de mate riaalachterstand de doorslag. Het programma van Miles is: Roos Keogh, Stean, Ligterink en Sanz Bovendien moet hij morgen de afgebroken partij tegen Sosonko nog uitspelen. De Spanjaard Sanz handhaafde zich in de kopgroep. Hij won ge makkelijk van de jarige Frans man Roos en heeft nu 6,5 punten uit tien partijen, hetgeen waar schijnlijk toch te weinig is om zich nog te kunnen laten gelden Van de andere Nederlanders mocht Gert Ligterink blij zijn met remi se tegen de Ier Keogh. De Gro ninger blunderde op de elfde zet en kreeg ineens een ongunstige stelling. Toen Keogh tien zetten later remise aanbood aarzelde Ligterink geen moment. "Ik was blij dat ik met de schrik vrij kwam", zei hij later. Kick Lan- geweg kreeg de toch nog taaie Luxemburger Feller er niet di rect onder. Toen de tijdcontrole was aangebroken had de man uit Nederhorst Den Berg wel een kansrijke positie bereikt. De uitslagen zijn: Ligterink (Ned)- Keogh (Ier) '/a-'fe; Sanz (Spa)- Roos (Fra) 1-0; Miles (Eng)-Rivas (Spa) 1-0; Bellon (Spa)-Sosonko (Ned) '/a-'fa; Langeweg (Ned)- Feller (Lux) afgebroken; Meul ders (Bel)-Speelman (Eng) 0-1 Morrison (Sch)-Timman (Ned 0-1; Stean was vrij. Stand: 1. Timman 8 punten; 2 Speelman 7; 3. Miles 6-5 1 af- gebr. uit negen; 4. Sanz 6,5; 5. So sonko 6+1 afgebr. uit negen. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Dagblad eerste 2 Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje a, Dagblad

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15