Spaanse volk zegt ja tegen nieuwe grondwet Egypte wordt klemgezet Anekdotes "Beter overleg over tactische atoomwapens A/s u kip neemt, vlees weétu wat voor... JL de kuip hebt DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 BONN - De snelle-kweekreactor in Kalkar wordt afgebouwd. Beide regeringspartijen, SPD en FDP, hebben besloten een initiatief voorstel met deze strekking in de Bondsdag te brengen. Het is zo goed als zeker, dat dit voorstel door het Westduitse parlement wordt aangenomen, want slechts een minderheid van de liberale FDP-fractie is tegen. De beslis sing of Kalkar ook in gebruik wordt genomen, zal pas vallen als de experimentele reactor klaar is. Dat is op zijn vroegst in 1984. Een enquÜte-commissie moet eerst de voor- en nadelen van de snelle- kweektechnologie onderzoe ken. Sinds maanden hebben de bouw vakarbeiders in Kalkar niet veel werk meer. ongeveer 200 van de 550 werknemers zitten „thuis" en krijgen „wintergeld". Een deel van de rest bouwt een 500.000 mark dure opslagplaats, die ei genlijk helemaal niet was voor zien. In de hal moeten al klaar zijnde machineonderdelen voor roest worden beschermd. Die onderdelen mogen namelijk niet worden geïnstalleerd omdat het derde deel van de bouwvergun ning nog steeds niet is afgegeven. Volgens plan had dit in juni moe ten gebeuren. Een van de gevolgen van deze ver traging is dat metaal met een waarde van vele miljoenen mar ken sinds maanden ligt te „ver rotten". De deelstaatregeling van Noordrijnland-Westfalen is hier voor verantwoordelijk. Minister Horst Ludwig Riemer (FDP) van economische zaken vindt dat hy het niet „met zijn geweten" in overeenstemming kan brengen, toestemming te geven om de snelle-kweekreactor af te bou- Volgens Riemer verandert een plu tonium opwekkende kernreactor de hele maatschappij grondig. Zijn partijgenoot Hirsch is even eens tegenstander van Kalkar, omdat hij niet weet hoe hij als minister van binnenlandse zaken de verantwoording moet dragen om een zo gevaarlijk object te be schermen. Noordrijnland-West falen heeft daarom de beslissing over Kalkar verlegd naar de Bondsdag. De experimentele reactor in Kalkar is geen project van de industrie, maar van de belastingbetaler. De regeringen van de Bondsre publiek Duitsland, Nederland en België betalen 92 procent van de bouwkosten. Daarvan neemt Bonn 64,6 procent voor zijn reke ning. Slechts 8 procent wordt ge financierd door de „Schnell-Bru- ter-Kernkraftswerkgesellschaft" Essen (SBK). Tot nu toe is in Kalkar bijna 1.5 miljard mark geïnvesteerd. Tot aan de eventuele ingebruikne ming. die inmiddels is uitgesteld tot op zijn vroegst 1984, zal de snelle-kweekreactor naar schat ting meer dan 3 miljard mark hebben gekost. Bij het begin van de bouw, in april 1973 werd uit gegaan van 500 miljoen mark en dacht men dat Kalkar al in het voorjaar van 1979 zou kunnen gaan werken. Ondanks alle protesten en èèn van de grootste demonstraties in de geschiedenis van de Bondsre publiek, die september vorig jaar zo'n 40.000 tegenstanders van atoomenergie in Kalkar op de been bracht, wordt de snelle- kweekreactor voltooid. Zij het dat de mogelijkheid bestaat dat hij nooit zal werken. Minister-president Johannes Ran van Noordrijnland-Westfalen vindt dat een zo gigantisch finan cieel risico geoorloofd is. „Het gaat per slot van rekening om een experiment en er zijn wel meer risico's in de geschiedenis gelo pen". Anderen menen dat het „politiek gezien" onbegrijpelijk is wél te besluiten dat Kalkar moet worden afgebouwd, maar open te laten of de zaak ook gaat draaien. Tegenstanders van de snelle- kweekreactor geloven dat dit laatste schijn is: „Als dat ding er eenmaal staat, zal iedere politicus beweren dat het ook in gebruik moet worden genomen. Dan kun je niet meer zeggen: nou jammer, drie miljard in de sloot gegooid". Boer Josef Maas, die al bijna zes jaar processen voert tegen de kweekreactor en het symbool van de anti-atoombeweging aan de Beneden-Rijn is geworden, heeft een nieuw affiche aan zijn schuurdeur gehangen: „De snel le-kweekreactor betekent moord op de toekomst" Dat parlementaire democratie een piepjong begrip is in Spanje, bewijzen enkele anekdotische gebeurtenissen rond het gisteren gehouden re ferendum. Twee knappe zi geunerinnen in Madrid wil den gisteren op premier Sua- rez stemmen. De man achter de kiestafel in het stembureau legde uit dat het om de grondwet ging. ,£)e grond wet, daar hebben wij nog nooit van gehoord", zei een van de dames. Haar vriendin vulde dit antwoord aan met een vastberaden: ,f!ou,alswe niet op Suarez kunnen stem men, dan doen we dit keer niet mee. Voor ons is stemmen op de grondwet veel te ris kant". Een weduwe uit de Spaanse hoofdstad, wier man enkele maanden geleden overleed, wilde ook namens haar echt genoot stemmen. Mijn man was beslist van plan om ja"' te stemmen, hield zij aan. Toen zij nul op haar request kreeg riep zij verbaasd uit: ,£en extra stem is toch nooit weg!". In Ciudad Real vroeg een be jaarde dame om vijf stem briefjes. Zij dacht dat zij met meer stemmen in aanmerking kon komen voor een prijs in de kerstloterij. In Valladolid heeft de nistische partij officieel ge protesteerd, omdat in het stemlokaal een foto van Fran co hing. De voorzitter van het kieslokaal wilde de foto van de dictator niet verwijderen „omdat hij Franco een histo rische figuur vond, die het Spanje van nu mogelijk heeft gemaakt". In Barcelona deed zich in een stemlokaal een soortgelijke situatie voor, maar de foto van de dictator werd op verzoek van een so cialist in een lade weggemof feld. MADRID - Una Nueva Constitucion! Muy bienlY què? (Een nieuwe Grondwet! Heel goed! Maar wat nu?). Na het "ja" van de Spanjaarden bij het grondwetsrefe rendum blijven er nog vragen genoeg over. Komt er nu eindelijk een duidelijke politieke ka lender? Kan elke politie ke partij van nu af aan eindelijk eens op zijn de mocratische strepen gaan staan? Kunnen wij in de nabije toekomst in Span je een doorzichtig poli tiek spel tussen de mach thebbers en oppositie verwachten? Voorlopig blijven dit nuchter democratische vragen gericht aan een koffiedik-kijkend Span je, want er is slechts één man, die bij de gratie van de democrati sche grondwet de geheimzinnige sluier van de politieke kalender kan oplichten. Alleen premier Suarez heeft het voorrecht om binnen èen maand te beslissen of hij met zijn regering zal proberen aan te blijven of dat hij nieuwe verkiezingen laat uitschrijven. In het politieke Spaanse moeras is voorlopig één concreet lichtpun tje: Eind maart of begin april van volgend jaar worden er gemeen teraadsverkiezingen gehouden Nakomertje Brezjnjev wil haast maken met SALT MOSKOU (Reuter) - De Sowjetrus- sische president, Leonid Brezjn jev, heeft gisteren een beroep op de V.S. gedaan de betrekkingen met Moskou te verbeteren door de besprekingen over de beper king van strategische wapens (SALT) snel af te ronden. Brezjnjev maakte deze opmer king tegenover de Amerikaanse minister van financiën, Michael Blumenthal, die hem een bood schap van president Carter over handigde De Sowjetrussische leider noemde het tot een succesvol einde bren gen van de SALT-onderhande- lingen, zonder verder uitstel, van groot belang. Voorts deed hij een beroep op de V.S. de handelsbar rières uit de weg te ruimen en op te houden met pogingen handel te gebruiken als politiek pres siemiddel. ADVERTENTIE Ook koning Juan Carlos, teruggekeerd van zijn reis door enkele Zuidamerikaanse landen, bracht gisteren zijn stem uit in het kiesdistrict "El Pardo", de wijk waarin vroeger de dictator Franco woonde. De Spaanse vorst staat ingeschreven als ambtenaarkoningin Sophie als huisvrouw. Wie denkt dat Spanje met zijn nieuwe democratische grondwet eindelijk een normaal Westers land is geworden, waarin een op rechte partijpolitiek het even wicht tussen machthebbers en oppositie in stand houdt, komt bedrogen uit. Niet dat de demo cratie over te weinig fundamen ten beschikt om overeind te blij ven staan, nee: het is eerder het geval van een pasgeboren kindje - een nakomertje, want het is het tiende democratische kind in de Spaanse geschiedenis - dat met ouderzorg - de regering en oppo sitie - gezond moet opgroeien. De nieuwe Spaanse periode van "voor u, over u, maar door u" kan bedreigd worden door twee fac toren: de economie en het terro risme. Hoewel de economie sinds vorig jaar een lichte opleving ver toont door het anti-inflatiepro- gramma van de regeringspartij, is de werkloosheid er niet minder op geworden. Officiële bronnen spreken van ruim één miljoen werklozen; officieuze gegevens wijzen op anderhalf tot twee miljoen werkzoekenden, voor een groot gedeelte verkapte werklozen. Deze schrikbarende cijfers, die voor 8 tot 12 procent van de beroepsbevolking gelden, hebben vooral betrekking op Andalusië. Met de democratische constitutie in de hand bestrijdt men op in ternationale manier het terroris me in het land. De dagen van de ETA lijken geteld. Voor de Spaanse politie is het altijd een doorn in het oog geweest, dat Frankrijk gastvrijheid verleende aan ruim 350 Spaanse zogenaam de politieke vluchtelingen. Deze groep die na de dood van Franco zijn toevlucht zocht in Zuid- Frankrijk, heeft tot nu toe de Franse autoriteiten wijs gemaakt dat zij onmogelijk naar het nog niet democratische Spanje kon terugkeren, omdat zij anders door extreem-rechts overhoop geschoten zou worden. De mees ten van deze Spanjaarden zijn lid van de radicale vleugel van de Baskischc afscheidingsbewe ging, ETA-Militair, die eenvou digweg even de Spaanse grens overwippen voor het plegen van een aanslag. Eenmaal terugge keerd op de veilige Franse bodem hadden zij alle tijd om een com muniqué op te stellen waarin de ETA de verantwoordelijkheid voor de terreuraanslag opeist. De Grote Goochelaar Adolfo Suarez moet zijn politieke konijn nog uit de hoge hoed halen. De minister-president heeft na het referendum een maand de tijd om te bedenken of hij door mid del van de presentatie van een nieuw regeringsprogramma het vertrouwen van de Tweede Ka mer zal vragen om nog een tijdje aan de macht te mogen blijven of dat hij nieuwe verkiezingen laat uitschrijven. In eerste instantie moet de Tweede Kamer binnen twee maanden na het voorstel van Suarez met een absolute meerderheid zijn vertrouwens- stem geven. Lukt dit niet, dan heeft premier Suarez nog een kans, want binnen 48 uur na de eerste stemming moetdeTweede Kamer zich nogmaals beraden. Bij de tweede stemming heeft Suarez het vertrouwen als de en kelvoudige meerderheid van de Tweede-kamerleden zijn rege ringsprogramma steunt. Als Sua rez het vertrouwen wint van de Tweede Kamer dan mag hij tot hoogstens 15 juni 1981 in het za del blijven zitten. Combinatie Premier Suarez kan ook een combinatie voorstellen aan de Tweede-kamerleden: het ver trouwen vragen met de bepaling dat er volgend jaar of in 1980 nieuwe algemene verkiezingen komen. In elk geval is het zeer waarschijnlijk dat, wat Suarez ook besluit-de vertrouwensstem of algemene verkiezingen - er een regeringswijziging zal plaats hebben, waarbij vier tot vijf mi nisters vervangen worden. De grootste oppositiepartij, de socialistische arbeiderspartij PSOE heeft laten weten dat men - op het gevaar af zich de vingers te branden - bereid is met de re geringspartij Unie van het De mocratisch Centrum UCD. een coalitieregering aan te gaan. De voorwaarden die de PSOE stelt, lijken erg democratisch maar vormen in wezen een motief om ervaring op te deen voor het geval de partij als overwinning bij de volgende algemene verkeizingen uit de bus komt. De socialisten willen alleen meeregeren als de democratische instituties be dreigd worden door de toene mende werkloosheid, of door ter rorisme. Voor de PSOE maakt het niet uit waar het terrorisme vandaan komt: of van de ETA of van rechts of van de zijde van mi litairen, die weer terugverlangen naar de Francistische baarmoe der. Premier Suarez heeft voorlopig alle politieke kaarten in zijn han den. Hij maakt een kans om met de steun van de verschillende minderheden in de Tweede Ka mer het vertrouwen voor een nieuwe regering te winnen. Hoe de nieuwe regering er uit zal zien blijft de hamvraag. Waarschijn lijk wordt het weer een UCD-re- gering. maar dan aangevuld met wat meer democratisch bloed. Een coalitie met de PSOE lijkt vooralsnog een minder sterke mogelijkheid, maar voor hetzelf de geld kan het een coalitierege ring worden met gematigd rechts, waarbij voldoende garan ties aan de socialisten en com munisten gegeven worden. In elk geval zal het nieuwe kabinet blij ven regeren met onderhandse en daardoor ondoorzichtige politie ke pakten, die één doel voor ogen hebben: met z'n allen sterk staan om niet in een historische fout te vervallen. ADVERTENTIE Minister Scholten: BRUSSEL - De Nederlandse minister van defensie, mr. W. Schol ten, vindt dat de NAVO-landen beter overleg met elkaar moeten plegen over de introductie van nieuwe en de verbetering van bestaande tactische atoomwapens. De op het ogenblik binnen de NAVO geldende procedures voor overleg over deze zaken vol doen volgens Scholten niet. Daardoor kan het voorkomen dat sommige landen door ontwikkelingen op het gebied van de atoombewapening worden overvallen. Op de NAVO-topconferentie in Brussel heeft Scholten gisteren voorstellen gedaan voor een betere afweging van alle aspecten van de tactische nucleaire bewapening. Scholten wees daarbij vooral op de vernieuwingen van het bestaande tactiseh-nucleaire potentieel die in de komende jaren zullen plaatshebben. Het gaat daarbij niet alleen om verbeteringen aan bestaande atoomwapens - zoals bij de neutronenbom het geval was - maar ook om de introductie van nieuwe soorten. Dat betreft de wapens uit de zogenaamde „grijze zone", wapens waarvan niet duidelijk te zeggen valt of zij tactisch (voor het slagveld) dan wel strate gisch (massavernietiging) zijn. en die dus ook niet betrokken zijn in de bestaande ontwapeningsbesprekingen. Wapens uit die grij ze zone zijn de Amerikaanse kruisraket en de Backfire-bom- menwerper en de Russische SS20-rakct. •Juist door hun onduidelijke definitie kunnen deze wapens een gevaar voor de ontspanning betekenen. „Wij mogen en kunnen ons niet aan onze verantwoording onttrekken om via kernwa pens aan vrede en veiligheid bij te dragen", zei Scholten gisteren. „Dat betekent dat we ook bij die vernieuwingen betrokken zijn. Zulke aanpassingen moeten we met grote zorg bekijken". Scholten legde zijn collega-ministers in het Comité voor Verdedi gingsplannen drie uitgangspunten voor de verdere opstelling ten aanzien van deze problemen voor. In eerste instantie gaat hij uit van de behoefte aan atoomwapens uit hoofde van de afschrik kingsstrategie van de NAVO. maar daarnaast dient een prioriteit voor de conventionele bewapening te ontstaan en moeten de mogelijke (negatieve) gevolgen van de vernieuwing van atoom wapens op de onderhandelingen over ontwapening en troepen- vermindering niet uit het oog verloren te worden. Scholten constateerde dat over deze zaken binnen de NAVO nog veel te weinig samenhangend wordt nagedacht en gesproken. Nederland zal in het ambtelijke overleg binnen de NAVO aan dringen op het verbeteren van de consultatieprocedures, zodat landen niet meer overvallen kunnen worden door ontwikkelin gen op nucleair gebied. De minister wilde overigens niet zeggen dat Nederland zich aan uitvoering van besluiten over de atoombewapening zal onttrek ken indien bij de afweging daarvan de drie door hem genoemde facetten niet voldoende zijn betrokken. Hij zei geen uitspraken te willen doen. Bovendien kan Nederland maximaal in deze discus sie meespreken omdat het volgend jaar weer lid uitmaakt van de Nucleaire Planning Groep van de NAVO, het selecte toporgaan van het bondgenootschap voor de atoombewapening. Scholten kreeg binnen het Comité voor Verdedigingsplannen gro te bijval voor'zijn voorstel, met name'van de Duitse defensiemi nister Apel, met wie hij deze zaak al in de afgelopen week had „voorgekookt". Apel heeft zich al eerder zeer kritisch uitgelaten over het feit dat de belangrijkste NAVO-landen die geen eigen atoommacht hebben, buiten de besprekingen over de ontwape ning worden gehouden. Hoewel Apels kritiek zich vooral op de wapens uit de grijze zone richt en Scholtens voorstel alle ontwikkelingen op tactisch nucleair niveau bevatten, zitten beide bewindslieden duidelijk op één lijn. De kritiek richt zich uiteraard in eerste instantie op de Verenigde Staten, het NAVO-lid dat vrijwel alle nieuwe atoom wapens ontwikkelt en produceert en daarbij veel te weinig naar de wensen en argumenten van de bondgenoten zou luisteren. 3 procent De Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, gaf gisteren in Brussel duidelijk toe dat de Verenigde Staten problemen heb ben met de defensiefinanciering. Dinsdag al hadden de andere NAVO-landen in bedekte termen kritiek geuit op president Car ter, vanwege diens opmerking dat de VS de afspraak om de defensieuitgaven jaarlijks met 3 procent te laten groeien wellicht niet kan nakomen. Brown zei dat in Washington geprobeerd zal worden de defensie- gelden zo doelmatig mogelijk te besteden. Vooralsnog zal de Amerikaanse regering zich aan de afspraken houden, maar we moeten rekening houden met de binnenlandse uitgaven en de inflatie, die via bezuiniging op de overheidsuitgaven kan worden aangepakt, aldus Brown. De Amerikaanse minister kon nog niet zeggen of een eventuele mindere stijging van de defensieuitgaven het gehele defensie budget zal treffen, of dat de NAVO-verplichtingen daar buiten kunnen blijven. Brown zelf is overigens geen voorstander van verlaging van de 3 procent. Hij weet zich binnen de Amerikaanse administratie gesteund door onder meer minister Vance van bui tenlandse zaken en veiligheidsadviseur Brzezinski. maar presi dent Carter staat onder grote druk van zijn ministers uit de "zach te sector", die geen verlaging van welzijnsuitgaven willen en vinden dat er best wat van het defensiebudget af kan. China Tijdens de NAVO-topconferentie - die vandaag en morgen door de ministers van buitenlandse zaken wordt voortgezet - bleek dat de NAVO-landen zich niet verzetten tegen de levering van militair materieel aan communistisch China. Engeland wil jachtvliegtui gen leveren en ook Frankrijk kan militair materieel aan Peking kwijt. NAVO-seeretaris-generaal Luns zei gisteren dat de Chinese wens om met het Westen ook op dit terrein zaken te doen, niet licht mag worden opgevat. De ministers van buitenlandse zaken zullen zich vandaag over dit probleem buigen. De onder-secretaris-ge- neraal, Bill Mumford, zei dat de NAVO geen stappen zal onder- i tegen partners die wapens aan China verkopen, zolang m defensieve wapensystemen gaat. BEIROET - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Cy rus Vance moet het komend week einde de Egyptisch-Israëlische be sprekingen weer op gang zien te krijgen, terwijl tegelijkertijd het verzet onder de Palestijnen in de bezette gebieden tegen de Egyp- tisch-Israëlisch-Amerikaanse vre- desformule voor het Midden-Oos ten toeneemt. De beslissing om hem naar het Midden-Oosten te sturen werd genomen door presi dent Carter, nadat besprekingen met de Egyptische premier, Moes- tafa Chalil kennelijk op niets waren uitgelopen. Dinsdag ontving president Sadat een geschreven antwoord van Be gin aangaande eerdere Egyptische voorstellen om uit de impasse te raken. Volgens het Egyptische persbureau Mena stelt Begin voor om middels een uitwisseling van brieven de lopende meningsver schillen met Egypte over de tekst van een Egyptisch-Israëlisch vre desverdrag op te lossen, zonder evenwel de tekst van het verdrag - dat op zichzelf al een compromis voorstel is van de zijde van de Ame rikanen - te veranderen. De lopende meningsverschillen tussen Egypte en Israël zijn terug te voeren op twee punten: paragraaf vier van artikel 6 in het voorstel vredesverdrag, en de kwestie van de Palestijnse autonomie op de Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook. De desbetreffende para graaf komt hierop neer dat het Egyptisch-Israëlische vredesver drag de voorkeur heeft boven alle andere verdragen, eerder afgeslo ten door een der beide partijen. Het betekent dat Egypte zijn militaire verplichtingen tegenover andere Arabische landen, mochten deze worden aangevallen door Israël, niet mag nakomen. Het tweede struikelblok in de vast gelopen Midden-Oosten-vredesbe- sprekingen vormt het „autonomie- plan" voor de Westelijke Jordaan oever en Gaza. Israël heeft nu ken nelijk ingestemd met een Ameri kaans compromisvoorstel om ver kiezingen voor de autonomie tegen het einde van 1979 te houden. Pre mier Begin heeft evenwel de Egyp tische eis voor een strakker tijd schema voor de verkiezingen ver worpen. Wat voor „autonomie" het nu moet worden, is nog een com pleet open vraag. Want de Palestij nen, waar het nu allemaal om gaat, weigeren mee te doen aan de auto- nomieverkiezingen of onderhan delingen over deze zaken. De Pale stijnen, die de afgelopen weken werden benaderd door de Ameri kanen. hebben duidelijk gemaakt dat alleen de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO hen kan ver tegenwoordigen. Terwijl het politieke touwtrekken tussen Egypte, Israël en Amerika over de Palestijnse „autonomie" voortduurt, schijnen de Israëlische autoriteiten begonnen te zijn met onderdrukking van al het politieke verzet op de Westoever en Gaza te gen de Camp David-akkoorden, en dus tegen de „autonomie" onder blijvend Israëlisch toezicht. Er zijn berichten over protestdemonstra ties en stakingen en arrestaties van Palestijnen die zonder proces wor den vastgehouden. Bovendien hebben de Israëlische bezettings troepen hun oude tactiek hervat van het opblazen van huizen van Palestijnen die worden verdacht van commando-activiteiten of con tacten met guerrillabewegin gen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9