ACTIES BREIDEN ZICH SNEL UIT "Regering moet gesprek met ambtenaren hervatten" Internationale kritiek op vrijlating Menten JHEQSCEEIEQIH} HH UIT IN DE RANDSTAD CDAokameiiid geeft gratis vluchten toe Meerderheid Tweede Kamer: DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Rotter dam moet het met ingang van vrijdag stellen zonder vuil nisophaaldienst. Ook de stra ten in de Maasstad worden vrijdag, zaterdag en zondag niet schoongemaakt. In Utrecht zijn de postbestellers woensdagavond een stip- heidsactie begonnen. Dit be tekent dat de bestellers strikt volgens de voorschriften gaan werken, waardoor de postbezorging aanzienlijke vertraging oploopt. In Am sterdam is bij de post een langzaamaanactie begonnen. Het openbaar vervoer is hier lamgelegd. De gisteren begonnen stipt heidsactie bij het zenuwcen trum van de posterijen in Utrecht leidt met ingang van vandaag tot grote vertragin gen in de postbezorging in het gehele land. De gevolgen zullen zelfs tot na het week einde merkbaar zijn. Het na tionale postoverslagbedrijf heeft woensdagavond grote hoeveelheden post aange voerd gekregen die niet kon den worden verwerkt. De PTT'ers hier gaan ook van daag door met hun actie Beëindiging zal mede afhanke lijk zijn van de houding van de Tweede Kamer, die van morgen weer met minister Wiegel praat over het vastlo pen van het overleg over de ambtenarensalarissen. Be langrijke post zal echter wel snel worden afgehandeld. Ook in het district Rotterdam is gisteren bij de posterijen een stiptheidsactie begon nen, waardoor er ook in de Maasstad vertragingen in de bestellingen optreden. Rotterdam moest het gister morgen ook zonder openbaar vervoer stellen als gevolg van een staking van tram-, bus- en metropersoneel. Aan het ver keer was niet veel van de actie te merken. Het was niet bij zonder veel drukker en de fi les cn vertragingen waren niet erger dan op andere da gen. Inmiddels is het GEB in Rot terdam overspoeld met tele foontjes van verontruste Rot terdammers, die bang zijn dat zij door acties van ambtena ren zonder gas en licht komen te zitten. Daar hoeft echter geen verontrusting over te bestaan, want volgens AB VA- voorzitter Jan Dutman wor den elektriciteitscentrales niet het doelwit. Hij acht dat niet verantwoord, ook „om dat een dergelijke actie een zeer lange tijd van voorberei ding vergt". Noodwetje Op een bijeenkomst in de aula van de TH in Delft (ook in en rondom de Landbouwhoge school in Wageningen en de Katholieke Hogeschool in Tilburg werd actie gevoerd) heeft Jan Dutman gisteren verklaard er weinig vertrou wen in te hebben dat de Tweede Kamer een gunstig oordeel zou uitspreken over minister Albeda's noodwetje. De ABVA-voorzitter betitelde elk verzet tegen de acties van de ambtenaren als „reactio nair" en dreigde dat, indien de Tweede Kamer een in zijn ogen „onverstandige uit spraak" zou doen, er van de ambtenaren in de komende maanden op veel terreinen nieuwe acties zullen komen, die elkaar in snel tempo zul len opvolgen. Dutman was alleen bereid de acties op te schorten indien, na een uit spraak vanoverleg met mini- nister Wiegel kon worden heropend. De RAAD VAN Bestuur in Ar beidszaken, een samenwer kingsorgaan van diverse werkgeversbonden, pleit in een brief aan de Tweede Ka mer voor snelle en volledige uitvoering van de bezuini gingsplannen van de rege ring. Bestek '81 is volgens de Raad „een minimale voor waarde voor het herstel van de gehavende concurrentie positie van het Nederlandse bedrijfsleven en van de werk gelegenheid". Ook het personeel van de Ka tholieke Hogeschool in Til burg heeft de Tweede Kamer benaderd. Gisteren werd tij dens een werkonderbreking een motie aangenomen waarin de Kamer wordt opge roepen het noodwetje niet aan te nemen. Dat wetje dient om de bouw-cao niet van toe passing gisteren verklaren op de salarissen van ambtena ren. Op een vergadering in Eindhoven heeft het bestuur van Personeel van de Techni sche Hogeschool Eindhoven besloten af te zien van acties tegen de plannen van de rege ring. Het hoofdbestuur van de bond van technisch PTT-personeel besloot gisteren haar leden te adviseren elke onwettige ac tie achterwege te laten. De bond, die 1400 leden telt die voornamelijk werkzaam zijn op telefooncentrales, vindt dat haar leden zich moeten houden aan de Ambtenaren wet, die nog steeds van kracht is en die ambtenaren verbiedt te staken. Overigens praat minister Wie gel vandaag gewoon weer met de ambtenarencentrales. On derwerp van gesprek is echter niet het conflict over de be zuinigingsplannen, maar „gewone zaken", aldus een woordvoerder van de bon den. „Van een hervatting van de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden is dan ook absoluut geen sprake. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat minister Wiegel terug moet naar de onderhandelingstafel om het overleg met de ambtena ren weer op gang te brengen. De omstreden korting op de sociale uitkeringen en de ontkoppeling van de bouw- cao gaan echter wel door. CDA-woordvoerder Lubbers: kritiek op gang van zaken maar akkoord met beleid- Het kabinet kreeg hiervoor gister morgen bij het loondebat in de Kamer steun van WD, en met enige aarzeling, het CDA. Deze partij vindt wel dat de korting van 0,5 procent op de sociale uit keringen zo gewijzigd moet wor den dat de hoge inkomens meer gaan bijdragen. Vrijbrief CDA-woordvoerder Lubbers uitte kritiek op de procedure die mi nister Wiegel met betrekking tot de bouw-cao en het ambtenaren- overleg heeft gevolgd. ..Het overleg is nu wel afgebroken, maar dat is voor de minister van binnenlandse zaken nog geen vrijbrief om per decreet alles vast te stellen", aldus Lubbers. Het CDA stemt echter vooralsnog met het beleid in, omdat anders de werkgelegenheid verder in gevaar dreigt te komen. In het voorjaar moet de kwestie wel nog eens kritisch worden bekeken, aldus Lubbers. Spoedberaad Op verzoek van de regering is het debat gisteren niet verder gegaan dan de eerste termijn van de kant van de Kamer. Voor spoedberaad over de gemaakte opmerkingen kwam de voltallige ministerraad gisteravond in het Catshuis bij een. Het kabinet, dat langdurig vergaderde, moet vooral de mo gelijkheid onder ogen zien dat het ombuigingsprogramma Be- stek'81 ditmaal niet ongeschon den uit de debatten te voorschijn zal komen. Zo was de waarnemend CD A-frac tievoorzitter niet bereid het kabi net de vrije hand te geven op het punt van de korting op de sociale uitkeringen. Er moet per 1 janua ri wel iets gebeuren, maar dan volgens de suggestie die Albeda tijdens het loonoverleg met de sociale partners heeft gedaan. Dit houdt in dat er geen korting komt van een half procent die voor alle uitkeringstrekkers gelijk is. In plaats hiervan stelde de be windsman voor dat op de hogere uitkeringen 0,7 procent wordt in gehouden en op de lagere tot 0,3 procent. Verder vroeg Lubbers van het ka binet de uitdrukkelijke garantie dat ook de modale ambtenaar er volgend jaar in koopkracht niet op achteruit zal gaan. Ook moet het kabinet in zijn nieuwe onder handelingspakket opnemen dat volgend jaar de 100 gulden eigen risico in de ziektekosten niet doorgaat en dat serieus gespro ken wordt over aftopping van de prijscompensatie. De tarieven en inkomens van de vrije beroepen moeten eveneens aan banden worden gelegd, zo meende Lub bers. Pvd A-fractieleider Den Uyl leverde scherpe kritiek op het kabinet wegens het mislukken van het centraal loonoverleg en het overleg met de ambtenaren. Den Uyl verweet het kabinet dat het de vijandschap van de vakbewe ging heeft opgeroepen door niet in te haken op de bereidheid tot inkomensmatiging, die bij de werknemers leeft Heffingen CDA en WD menen dat de rege ring maatregelen moet nemen te gen die gemeenten, die hun tarie ven en belastingen drastisch willen verhogen voor het ko mend jaar. Waarnemend fractie voorzitter Lubbers zei hierover „Lichtzinnige gemeenten en af standelijke ministers mogen sa men reden noch alibi vormen voor twijfels over het bereiken van de voor 1979 gestelde koop krachtdoelstelling". Eventuele vermeende noodzaak van zowel FNV als CNV om extra loonsver hoging te vragen, moet van tafel, zo zei Lubbers. WD-woordvoerder De Korte vindt het mislukken van het centraal loonoverleg geen ramp, hoog stens een „teleurstellende tegen valler". Hij wees hierbij op de his torie van het akkoord, in het bij zonder dat zes jaar geleden voor het laatst een dergelijke overeen komst gesloten is. Het mislukte arbeidsvoorwaar denoverleg levert in de ogen van de VVD toch nog wat winstpun ten op. Hierbij noemde De Korte het koopkrachtbeginsel, waar de vakbeweging aan vast heeft ge houden. Dit kan volgens hem be tekenen dat ook in sterke be drijfstakken de onderhandelaars bij het komende loonoverleg slechts handhaving van de koop kracht zullen eisen. Als tweede punt wees hij op de bereidheid van vakbeweging en werkgevers om centraal te willen praten over de „probleemvacatures". Dit^ijn ongeveer honderdduizend ar beidsplaatsen waar geen mensen voor te vinden zijn. D'66 legt de schuld voor het mis lukken van het centraal akkoord vooral bij het kabinet en de „wei felachtige en onzekere houding van de CD A-fractie". Het kabinet is er, volgens woordvoerder Engwirda verantwoordelijk voor dat het sociaal klimaat al in een vroeg stadium verpest werd door vast te houden aan het totaal van de ombuigingen. Ambtenaren De PvdA-woordvoerder voor amb tenaren, Van Thijn, eiste van mi nister Wiegel een heropening van het overleg met de ambtenaren. Van Thijn, die sprak na opposi tieleider Den Uyl, deed een felle, haast persoonlijke aanval op de bewindsman. De D'66'er Nypels wilde in tegen stelling tot Van Thijn de schuld voor het afbreken van het overleg niet uitsluitend bij het kabinet leggen. Volgens hem was er voor de ambtenaren geen reden hpt overleg op te schorten, omdat de maatregelen van minister Wiegel niets anders betekenen dan het scheppen van een adempauze voor nader overleg. De stakingsacties verwierp Nypels volledig, niet alleen omdat ze nog illegaal zijn, maar ook omdat on schuldige burgers de dupe ervan worden. Ook de WD'er De Korte kan zich verenigen met de doelstelling van het kabinet om door middel van een tijdelijke wettelijke maatregel tijd en ruimte te win nen voor nader beraad. De Korte vindt wel dat het kabinet dan het initiatief moet nemen tot nader overleg op dit punt met de sociale partners. Dit gesprek zal moeten plaatsvinden in de eerste helft van het komende jaar. DEN HAAG (GPD/ANP/DPA) - Zowel in binnen- als buitenland klonk gisteren scherpe kritiek op de vrijlating van Pieter Menten. Israëlische kranten schreven felle commentaren en haalden zelfs uit naar het koninklijk huis, als zouden nazi-sympathieën in deze kringen zijn bewezen. Het parlement van Israël, de Knes- seth, vroeg gisteren in een met al gemene stemmen aangenomen resolutie de Nederlandse rege ring ervoor te zorgen dat Menten weer in hechtenis wordt geno- De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer zal door middel van een spoeddebat met minister De Ruijter (Justitie) alles in het werk stellen om zo snel mogelijk een politiek oordeel van de regering los te krijgen over de rapportage van de commissie-Schöffer. Deze commissie onderzoekt de achtergronden van de zaak-Men- ten en heeft tot nu toe drie tus senrapporten uitgebracht. Het eindrapport wordt medio 1979 verwacht, zo deelde minister De Ruijter gisteravond in de Tweede Kamer mee. De Westduitse vereniging van ver volgden van het nazi-regime "de Bond van anti-fascisten", heeft Ook de maatregel om op 1 januari de sociale uitkeringen en de amb tenarensalarissen met een half procent minder te laten stijgen kan op steun van de WD reke nen. Maar De Korte drukte het kabinet wel op het hail deze maand bij de SER een advies te vragen over de algemene maatre gel van zes keer een half procent korting. ..Gebeurt dit niet, dan loopt het mis met het kabinets voornemen vóór 1 juli 1979 de de finitieve wettelijke maatregel af te ronden", aldus de WD'er Problemen Lubbers schatte gisteravond dat de ombuigingsoperatie door de het seponeren van de zaak Men ten "een stuitend voorval" ge noemd. "Wij betreuren het ten zeerste dat de Nederlandse justi tie met haar oordeel bereid lijkt ADVERTENTIE De veilige éénpersoons zwak stroomdeken HN 41 van INVEN- TUM. Voor een ongestoorde en behaaglijke nachtrust Winkel waarde 168.— Een geschenk van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. t.b.v. Nat. Puzzelactie Het Gehandicapte Kind" CD A-voorstellen ongeveer f 100.000.000 lager zou uitkomen Lubbers verwachtte wel dat het kabinet problemen zal hebben om de CDA-verlangens te hono reren, maar hij wilde geen uit spraken doen hoe hard hij zijn standpunt tegenover het kabinet zou maken. Lubbers verklaarde dat het niet doorgaan van de f 100 eigen risico in het ziekenfonds voor het CDA een duidelijke zaak is. Hij noemde deze eis een logi sche voortzetting van het bestek debat in oktober. Volgens Lub bers zijn er geen redelijke argu menten te bedenken om aan de f 100 vast te houden en hij ver wachtte dan ook niet dat het ka binet een poging in die richting zou ondernemen. zich aan te passen aan de non chalante en achteloze methode waarop in West-Duitsland nazi- misdadigers vervolgd worden" aldus een gisteren in Frankfort uitgegeven verklaring van het verbond. In Amsterdam hebben gisteravond naar schatting ruim tweeduizend mensen een protestdemonstratie gehouden tegen de vrijlating van Pieter Menten. De betogers, die zich verzameld hadden bij de dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein werden toegespro ken door de journalist Hans Knoop en het CPN-kamerlid Joop Wolff. De vrijlating van Pieter Menten is "de meest flagrante schending van de principes van internatio naal recht en internationale vei ligheid". Dat zegt Roman Roe- denko, algemeen procurator (of ficier van justitie) van de Sowjet- Unie en de eerste aanklager voor de Russische staat tijdens de na oorlogse Neurenberg-processen tegen de topleiders van het nazi regime. Roedenko doet zijn on verbloemde uitspraak tegenover een medewerker van het dagblad van de communistische jeugdor ganisatie Komsomol de "Kom- somolskaja Prawda" ADVERTENTIE PEPERZAK böheerst'tvakl T/qffOntmoet onze kollekties ipy waardeer onze prijzen 1 If/ REPAREREN - MODERNISEREN 1 AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 8, 13 en 14 dec., 20.15 en 10 dec., 14.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 9 dec., 15.00 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 9 dec., 20.15 uur. Ned. Kamerorkest o.l.v. YoavTalmi; lOdec.. 20.15 uur.Mark Zeltser, piano. Kleine zaal: 9 dec., 20.15 uur. Hans de Weerd, gitaar; 11 dec.. 20.15 uur. Colin Carr, violoncel, Kathryn Stott, piano; 14 en 16 dec., 20.15 uur, Franz Schubert Kwartet. Stadsschouwburg: 8 en 9 dec.. 20.15 uur, Publiekstheater met "Oom Wanja" van Tsjechow; 10 dec.. 14.00 uur, Ned. Operastich ting met "La vie parisienne" van Jaques Offenbach. 13 dec.. Nationaal Ballet; 14 dec., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Norma" van Bellini. Carré: 8 t/m 14 dec., 20.15 uur, '.'Swingpop", muzical van Seth Gaaikema. De Brakke Grond: 8 en 9 dec., 20.30 uur, Arca-theater uit Gent met "Kaspar" van Peter Handke; 11, 13 en 14 dec., 20.30 uur, kabaret Frits Lambrechts "Ieder voor zich". De Kleine Comedie: 8 t/m 14 (beh. 11) dec., 20.15 uur. Jan Blaaser met "Bruin brood"; 11 dec., 20.15 uur, "Funny Girls", travestie show. Nieuwe de la Mar: 8 t/m 14 (beh. 10)dec., 20.15 uur. Seth Gaaikema oneman-show "Toen de zwijgers gingen spreken". Tingel Tangel: 8.9,13 en 14 dec., 20.30 uur. Marijke en Sieto Hoving "Geloof, hoop en liefde." DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 8 en 14 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De voorpagina"; .9 en 10 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Pijlers van de samenleving"; 11 en 12 dec., 20.15 uur, To neelgroep Globe met "Dimanche"; 10 dec., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Coriolanus" van Shakespeare. Congresgebouw: 11 dec., 20.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Yoav Talmi. Diligentia: 8. 9 en 14 dec.. 20.15 uur. cabaret Ivo de Wijs "Formule 2"; lOdec., 14.30uur.HermanKrebbcrs.viool,DanielleDechene, piano: 11 dec.. 20.00 uur, lezing "Omzetting zonne-energie in elektrische .energie". Hot-Theater: 9.10 en 13 dec., 20.30 uur. Haagse Comedie met "Hou me vast"; 10 dec.. 14.00 uur. Kinderthater Pssstt met "De droom- soezer"; 12 dec., 20.30 uur, Mickery circuit: Hesitate and Demon strate me "No regrets". Appeltheater: 9, 10. 12 ,13 en 14 dec,. 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De getemde gieter". Appelstudio: 9. 10 en 14 dec., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "Netvlies". Theater in de Steeg: 8 en 9 dec., 20.30 uur, Theatcrkollektief Hare Majesteit met "De vergroeiing"; 10 dec., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Dag dromer". Theater Pepijn: 8 en 9 dec., 20.30 uur. het Lagepandencabaret; 10 dec., 15.00 uur. Jazz in Pepijn: Han Bennink en Misha Mengel berg; 11 dcc., 20.15 uur, Josephine van Gasteren "Het Griekse drama", lezing; 13 dec., 14.30 uur, kindertheater NJT met "Tyl Uilenspiegel". Theater aan de Haven: 8 en 9 dec., 20.30 uur. De Zwarte Komedie met "Ulrike in Wonderland; 14 dec.. 20.30 uur. KollektiefMaarten van Regteren Altena e.a. "Willem de Zwijger" Theater de Tobbe, Voorburg: 8 dec.. 20.30 uur. het Voorburgs Kamerorkest; 9 dec., 21.00 uur, Jazzconcert; 10 dcc., 15.30 uur opening tentoonstelling; 12 dec., 20.30 uur, vrij podium populair. LEIDEN Leidse Schouwburg: 8 dec.,20.15 uur, Litteris Sacrum met "Kabaal in Chioggia" van Goldoni; 10 dec., 14.30 en 20.15 uur, het Slo- waaks Poppen- en Zwarte Theater Baska-Bystrica met "Der Ba ron von Münchhausen"; 12 dec., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met "Het buitenverblijf, deel II". van Goldoni. LA K-Theater: 8 en 9dec. 20.30 uur. IRIS-produklie: Theatergroep De Vlek met "Het Web"; 10 dec.. 15.00 uur. kindervoorstelling; Poppentheater Hollandse Nieuwe met "Achter je ogen"; 14 dec., 19.00,21.00 en 23.00 uur, LAK-Cmema: "Mens uit Marmer" van A. Wajda. Stadsgehoorzaal: 10 dec., 11.30 uur, Istvan Hajdu, piano, Ersébeth Hajdu-Horvay. vioolen Pieter Gouderjaan; hoorn; 13 dec., 20.15 uur, concert Chr. Oratorium Vereniging Con Amore. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het CDA-kamerlid Van Zeil ..sluit het niet uit" dat hij als vakbondsbestuurder cn parlementariër gratis reis- faciliteiten van de KLM heeft gekregen die een waarde verte genwoordigen van 45.000 tot 50.000 gulden. Dit zei de politicus gisteren voor de pers. Hij vindt het overigens niet juist dat de gratis vluchten uit zijn vakbondsverleden en uit zijn carrière als kamerlid worden samengevoegd omdat je geen „appels en peren bij elkaar moet optellen". Van Zeil ontkent nadrukkelijk de kaartjes voor persoonlijke doel einden te hebben gebruikt en zegt alleen in functie van vak bondsbestuurder en kamerlid gratis met de KLM te hebben gevlogen en „niets onoirbaars" te hebben gedaan. In vier brieven (geschreven tussen 9 november en 4 december) aan kamervoorzitter Vondeling, die zich bezighoudt met het onder zoek naar het verlenen van gratis KLM-tickets aan politici en ambtenaren vanaf 1970, heeft de CDA'er uitgelegd hoeveel keer en om wat voor reden hij zonder te betalen met de KLM reis de. Vergezeld van een verklaring voor de pers wilde Van Zeil aanvan kelijk deze brieven dinsdag openbaar maken. Maar op advies van Vondeling, ..hij heeft het nadrukkelijk niet verboden", heeft het kamerlid hiervan afgezien om de kamervoorzitter eerst zijn on derzoek te laten afronden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7