Geen drukte over opslag zenuwgas in Westland Cyprus buigt zich over plan Verenigde Staten Ploegmachine legde fundamenten van oud voorhuis bloot Duizendjes lagen voor het oprapen Leven lang schoonmaakster DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Buitenwerker Hans Hoek. Ambtenaren van de Noordwijk- se plantsoenendienst stuiten tijdens hun werkzaamheden gemiddeld twee keer per week op een portemonnaie of porte feuille. In de meeste gevallen zijn die kapot en ook leeg maar soms ook worden er waardepapieren en geld in aangetroffen. Zoals bijvoor beeld dezer dagen het geval was met de portefeuille die van de grond werd geraapt door buitenwerker Hans Hoek. Hijzelf trof er bij een vluchtige inspectie een kente ken en een rijbewijs in aan maar op het politiebureau viste men uit een van de zij vakjes ook nog eens 3000 gul den. De doorweekte porte feuille bleek toe te behoren aan Oegstgeestenaar Van Boheemen, een gepensioneerd slager Op 1 augustus van dit jaar deed hij bij de Noord- wijkse politie aangifte van het verlies van zijn polstasje Na bezoek aan een restaurant in de badplaats had hij bij het openen van zijn auto het tasje even boven op het dak neer gelegd maar vergeten het er weer af te halen. In het tasje zat onder meer een enveloppe met 6200 gulden en de porte feuille. Van Boheemen verkeerde zelf altijd in de veronderstelling dat er in zijn portefeuille geen geld zat. Een meevaller dus. Hoewel, de gepensioneerde slager toonde zich nauwelijks in zijn schik met de onver wachte vondst. Zijn commen taar: "Ik had liever al mijn geld terug gehad" Supermarkt in City-bioscoop De Hillegomse oud-wethouder en statenlid v.d. Laan onder zoekt momenteel mogelijk heden om in zijn woonplaats een bioscoopvoorziening op poten te zetten, die een re gionale functie zou moeten gaan vervullen. V.d. Laan was tot voor kort eigenaar van de Hillegomse City-bio scoop maar heeft die inmid dels gesloten omdat er geen geld voorhanden was om een broodnodige opknapbeurt te laten uitvoeren. In een bioscoop waarin maar één film tegelijk kan worden gedraaid ziet v.d. Laan geen brood. "Dat is uit de tijd", zegt hij. "Ik wil de kant op van één gebouw waarin een stuk of wat filmzaaltjes zijn ondergebracht, net zoals op de Steenstraat in Leiden. El ke andere manier is finan cieel niet aantrekkelijk". Nieuwbouw is volgens de oud wethouder echter niet ren dabel. Hij zoekt het dan ook in een bestaand gebouw maar heeft links en rechts tot nu toe tevergeefs visjes uit geworpen. Het City-theater krijgt een an dere bestemming. De boven verdieping gaat gebruikt worden als opslagplaats van de HEMA en beneden komt een supermarkt vestiging van Albert Heyn. Twee jaar geleden, toen de hoofdonderwijzer van de Noordwijkse Wilhelmina- school met pensioen ging, vond Clazina de Ruiter het ook welletjes. Ze had er in de badplaats toen 23 jaar als schoolschoonmaakster opzit ten en om nu weer onder een ander schoolhoofd de ramen te gaan zemen en de vloer te doen zag ze eigenlijk niet meer zitten. Natuurlijk liet ze zich toch weer overhalen. "Ik kan er eenmaal moeilijk buiten", zegt ze, "van mijn jeugd af aan ben ik her en der schoonmaakster ge weest. Als mensen een beroep op mij deden kon ik geen nee zeggen". De 63-jarige Noord wijkse, de laatste jaren kreeg ze bij het schoonmaken ook hulp van man en kinderen, zet er nu wel een punt achter. Ze heeft er nu in Noordwijk 25 schooljaren opzitten. Draaide als schoonmaakster gemid deld 100 uren per maand. Ging in die kwart eeuw nooit op vakantie omdat ze zich lie ver stortte op de grote schoonmaak van de school. Aan het schoonmaakjubi- leum van mevrouw De Ruiter wordt op 19 december de no dige aandacht besteed. In de school is er dan een af scheidsfeestje. Clazina de Ruiter aan de slag met spons en zeem. Toen kortgeleden nabij de gerestaureerde ruïne Dever in Lisse op het land van bollenkweker Schoorl met een ploegmachine diep werd gedolven stuitte men op fundamenten van het voormalige voorhuis. De afdeling gemeentewerken is daarna snel aan de slag gegaan om een en ander op te meten en in kaart te brengen. De gaten in de grond zijn inmiddels weer gedicht, over een maand of wat bloeien er weer narcissen op. Langzaam maar zeker kun nen de onderzoekers een concreter antwoord geven op de vraag wat vroeger tot Dever heeft behoord. Met name komt er steeds meer duidelijkheid over de bijgebouwen waarvan nu alleen nog restanten in de grond zijn terug te vinden. Uit de recente vondst in het stuk bloembollenland heeft men de conclusie kunnen trekken dat Dever vroeger ommuurd is geweest. Dus rondom de gerestaureerde ruïne, destijds een versterkt woonhuis, stond op enige afstand nog eens een extra muur. Dezer dagen is begonnen met de aanleg van een parkeerterrein in de buurt van Dever. Bezoekers konden hun vervoermiddel tot nu toe slechts kwijt op de smalle toegangslaan naar de ruïne. Sinds de opening half maart van dit jaar bestaat er een redelijke belangstelling voor de gerestaureerde steenklomp aan de Here- weg. Bezoekers worden er nu rond geleid door Lissenaar Gerard Wassenaar. Die heeft een speciale binding met het historische bouwwerk. Zijn grootvader van moeders kant was de laatste pachtboer van de hoeve die er overigens nog steeds staat. De moeder van Gerard Wassenaar is op de boerderij geboren. De Lissese kasteelbewaarder interesseert zich bijzonder voor het verre verleden. Privé heeft hij veel materiaal verzameld over het stenen tijdperk. Kasteelbewaarder Gerard Wassenaar. Zijn grootouders waren de laatste pachters van de Dever- boerderij. DE LIER (GPD) - In alle gemeenten in het West- land ligt het levensge vaarlijke zenuwgas (me thylbromide) opgeslagen En dat terwijl niemand precies weet aan welke normen die opslag moet voldoen. Het gas ligt bij 20 door het Westland verspreide grondontsmettings- bedrijven. Die leveren het aan de tuinder die de grond in zijn kas sen wil ontsmetten. Vorige week werd bekend dat in het Westlandse Monster grote on rust onder de bevolking was ont staan over opslag van het gevaar lijke goedje vlak bij de dorps kern. Dat is opmerkelijk, gege ven het feit dat het gas al zo'n 15 jaar in het hele Westland wordt gebruikt. Zeker, de gevaren wa ren bekend. Het gas wordt, als het vrijkomt, via de longen en huid in het lichaam opgenomen. Daar kan het ernstige schade aan ze nuwen, lever en nieren veroorza ken. Bovendien kan inademen van het gas tot acute ademnood leiden. Desondanks heeft men zich in het Westland nooit erg druk gemaakt over het methylbromide, dat in zulke grote hoeveelheden vlak naast de deur ligt. Het hoort nou eenmaal bij de glastuinbouw, is de filosofie kennelijk ge weest. Nonchalance Aan die niet goed te begrijpen non chalance komt een eind. Een jaar geleden heeft de Westland-Raad, waarin de verschillende gemeen ten in de glazen stad zijn verte genwoordigd, aan TNO in Apel doorn opdracht gegeven nu eens uit te zoeken hoe het moet met al dat methylbromide. Immers: elke stad, elk dorp heeft wel zijn eigen ontsmettingsbe- drijf en dus zijn voorraadje ze nuwgas. Maar hoe het moest worden opgeslagen wist nie mand, afgezien dan van het feit dat men zich aan een aantal mi nimumnormen hield. Zo is het zenuwgas altijd buiten opgeslagen, zijn er hekken om de tanks geplaatst, en houdt de ar beidsinspectie van tijd tot tijd controle. Maar of die opslag in alle gevallen „koel en brandveilig" is, met „ventilatie langs de vloer", zoals het Veiligheidsinstituut aanbe veelt, is zeer de vraag. Burgemeester M. Paats van De Lier heeft in het bestuur van het Sa menwerkingsorgaan Westland - dat organisatorisch met de Westland-Raad gelieerd is - de portefeuilles van volksgezond heid en milieu. Hij vindt de on rust de laatste tijd wat overdre- Hij zegt: „Het is natuurlijk wel zo dat, als er niet enige zorg was ovei de opslag 'ar het methylbroirn de, we niet aan een onderzoek zouden zijn begonnen. Maar in afwachting van dat onderzoek hebben we het niet nodig gevon den maatregelen te treffen. We kiezen niet voor beslissingen ad hoe, maar willen het probleem in zijn totaliteit oplossen". Ook hoofd afdeling plantenziekten L. Bravenboer van het Proefsta tion groenten en fruit onder glas in Naaldwijk zegt: „Onrust lijkt me te ver gaan. Ik wil onderstre pen dat we er al zo'n 15 jaar mee werken. We hebben er geen enkel probleem mee gehad, en de op slag is in de loop der jaren verbe terd" Burgemeester M. PaaL var De Lier Het rapport van TNO moet over twee maanden klaar zijn. We vra gen ons af of de tuinders en de ontsmetters erg blij met het on derzoek zijn. Paats: „De bedrij ven hebben bij de inventarisatie volledig meegewerkt, en zijn ge sprekpartner. Voordat het rap port klaar is, worden de resulta ten met hen doorgenomen" Kennislacune De beide heren herhalen dat het onderzoek vooral bedoeld is om een kennislacune op te vullen. Paats: „Er was wel wat over die opslag bekend, maar niet samen hangend. Je kent hooguit globaal de voorwaarden waaraan de op slag van methylbromide moet voldoen". Dat men zich niet echt druk lijkt te maken, blijkt wel uit opmerkin gen als: ,,'t Had natuurlijk eerder gekund, dat onderzoek, maar nu de bundeling van gemeenten er is, is een gecoördineerde aanpak mogelijk". (Paats). En: „Hier zit de grootste concentratie glas tuinbouw, dus de grootste con centratie methylbromide" (Bra venboer). Op een leek komt het vreemd over dat grond in de kassen met ze nuwgas wordt behandeld. Bra venboer: „Voor de planten levert dat geen gevaren op. Het gas verlaat de grond en ontsnapt. En dat in concentraties die geen risi co's opleveren" Een andere, veiliger methode om de grond te ontsmetten, is sto men. Bravenboer: „Werkt ook goed, maar is duidelijk duurder dan methylbromide gebrui ken" Het rapport over de opslag van ze nuwgas zal als aanbeveling krij gen dat een of meer centrale op slagplaatsen worden ge creëerd. Burgemeester Paats wil niet kwijt om hoeveel opslagplaatsen het gaat, of waar die zullen komen te liggen. „Ik kan niet op aanbeve lingen vooruitlopen". Veel problemen hoeft dat tussen de gemeenten onderling niet op te leveren. „Alle gemeenten - op een na - hebben hun medewer king toegezegd voor het geval er èèn centrale opslagplaats zou moeten komen". L. Bravenboer van het Proefstation in Naaldwijk Over toekomst Turken en Grieken ISTANBOEL (GPD) - Op Cy prus zal men zich deze week uitvoerig gaan bezighouden met een zeer uitgebalanceerd ontwerp voor de toekomst van het door Turken en Grie ken betwiste eiland, dat door de Verenigde Staten is opge steld maar ook door Canada en de EG-landen wordt on dersteund. De Grieks-Cypri sche „Nationale Raad", een adviserend lichaam, zal er zich onder leiding van presi dent Kyprianou in eerste in stantie over buigen. Het ontwerp is vooralsnog van Grieks-Cyprische zijde met enige voorzichtigheid bena derd. De enige partij die zich eru al tegen heeft uitgespro ken is de socialistische onder dr. Lyssaridis. Hetzelfde deed aartsbisschop Christostomos, de kerkelijke opvolger van Makarios. Maar de grote communistische partij, die voorstander is van hervatting van de onderhandelingen met de Turks-Cyprioten, is zover nog niet gegaan. De Grieks- Cyprische parlementsvoor zitter Michailidis, in wie velen de nieuwe onderhandelaar met de Turks-Cyprioten zien, heeft dit weekeinde na terug keer uit New York verklaard dat het ontwerp positieve punten bevat die niet voet stoots moeten worden ver worpen. Opdeling Volgens de Amerikaanse richt lijnen zou de huidige geogra fische splitsing in een Grieks en „een Turks deel moeten worden verzacht tot een op deling in een „overwegend Griekse" en een „overwegend Turkse" sector, met een zeke re mate van vrije vestiging en communicatie. Bovendien zouden van Turkse zijde „be duidende geografische con cessies" moeten worden ge daan die niet alleen de stad Famagusta zouden moeten betreffen. Er zou een interna tionaal gefinancierd „verzoe ningsfonds" moeten worden ingesteld. Onder handhaving van de fede rale opzet zou in Nikosia weer een tamelijk sterk centraal gezag moeten komen met een Grieks-Cyprische president, een Turks-Cyprische vice- president en een regering met voor 70 procent Griekse en voor 30 procent Turkse minis ters. Dat is een duidelijke te rugkeer naar de situatie van 1960, uitvloeisel van de ver dragen van Londen en Zürich die in 1963 stuk liep. De volksvertegenwoordiging zou echter nog wat ingenieu zer worden opgezet: naast een Tweede Kamer, waarin de bevolkingsgroepen op basis van evenredigheid zouden zijn vertegenwoordigd (dus 80 procent Grieken en 18 pro cent Turken) zou er een se naat komen op fifty-fifty-ba- sis. Wetten die door de senaat worden verworpen zouden in tweede instantie van beide sectoren in de tweede Kamer mnstens een drieachtste vo tum moeten krijgen. De Turks-Cyprische minderheid zou, mits verenigd, op die manier een soort veto-recht behouden. Er zijn tekenen dat zowel de re- gering-Karamanlis in Athene als die van Ecevit in Ankara in deze voorstellen wel een uit gangspunt ziet voor verdere onderhandelingen. Van de Turken worden meer conces sies verlangd dan van de Grieken. Maar Ankara heeft reden niet nog meer interna tionale sympathie te verliezen dan het reeds deed. De recente behandeling van de Cyprus-kwestie in de UNOassemblee van de Ver enigde Naties is opnieuw zeer ongunstig voor Turkije ver lopen. Evenals vorig jaar werd in de slotresolutie (waarbij het Westen zich van stemming onthield) de Vei ligheidsraad uitgenodigd om met „praktische en effectieve maatregelen" voor toepas sing ervan zorg te dragen, maar voor het eerst heeft de Veiligheidsraad dit jaar ook een tijdslimiet gesteld. Als secretaris-generaal Waldheim op 30 mei volgend jaar nog geen voortgang kan melden - en die voortgang moet be staan uit terugtrekking van Turkse troepen en terugkeer van Grieks-Cyprische vluch telingen - dan zal ze zich an dermaal over zulke „maatre gelen" beraden. Weliswaar is het vrijwel uitgefloten dat het ooit tot sancties tegen Turkije komt, maar daarvan gered te worden door veto's van het Westen zou voor Ankara, dat lonkt naar de sympathie van de communistische en neu- tralistische wereld, toch er pijnlijk zijn. Kruitvat Turkse oppositie heeft makke lijker praten. En in die kring zijn de Amerikaanse voor stellen dan ook al afgekraakt als een poging, van Cyprus opnieuw een „kruitvat" te maken. Ook de Turks-Cypri sche „president" Denktash, dzer dagen uit de VS op Cy prus teruggekeerd, heeft la ten blijken, weinig heil te zien in deze „inmenging" en hij heeft van de weeromstuit weer toespelingen gemaakt over de wenselijkheid van de uitroeping van een geheel zelfstandige Turks-Cyprische staat waardoor de Grieken eindelijk eens de „realiteit" zouden leren kennen. Zijn positie is momenteel ech ter verzwakt door een rege ringscrisis in eigen kamp. Ze ven van de negen ministers van het kabinet van zijn „premier" Erek zijn afgetre den, naar wordt aangenomen uit ongenoegen over een plan waarbij het hele tot nu toe noodlijdende toerisme in de Turkse sector in handen wordt gelegd van een in Pa nama zetelende firma die er ruim een miljard gulden in zou investeren. De onrust hierover bij de Turks-Cypri sche oppositie die van een „uitverkoop aan buitenlan ders" spreekt voert indirect weer terug tot de kansen van het Amerikaanse plan, dat diegenen onder de Grieks en Turks Cyprioten moet aan spreken die nog wat verwach ten van samenwerking, op basis van een gemeenschap pelijk eilanderschap, nu bei de bevolkingsgroepen „sad der and wiser" (bedroefder en verstandiger) zijn geworden na hun nationalistische avon turen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4