Wijl £en verzetten zich fel tegen komst ahobs Solidariteit met bezetters Eerste paal voor Koppelstein geslagen Warmonderbrng moet worden opgeknapt Oud papierhandel zit in het slopook met een subsidieregeling DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 ^leiden In de hal van het administratiegebouw aan de Stationsweg deelden de studenten vanochtend pamfletten uit aan het universitaire personeel. Sommigen verklaarden zich solidair met de actie door hun handtekening te plaatsen. LEIDEN - De bezetters van het universitaire administratiege bouw aan de Stationsweg 46 hadden vanochtend zo'n kleine duizend handtekeningen verza meld van mensen die zich met hun actie solidair verklaarden. De studenten waren gisteravond de studentenhuizen langs geweest en vanochtend werd de ambtena ren van de universiteit in de hal van het administratiegebouw ge vraagd eveneens hun handteke ning te zetten. Volgende week woensdag zullen ale handteke ningen uit het hele land met een petitie worden aangeboden op het Binnenhof. Verwacht wordt dat komende week bij de behan deling van de onderwijsbegro ting ook de nota "Hoger Onder wijs voor Velen" aan de orde zal komen. De Leidse studenten hebben van het college van bestuur en van de universiteitsraad geëist dat deze zich tegen deze nota-Pais zullen uitspreken. Mr. Cath, voorzitter van het college van bestuur, zei vanochtend dat er langs demo cratische weg al een standpunt is geformuleerd. Dat komt erop neer dat Leiden de nota-Pais in de huidige vorm afwijst tenzij er aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Een van die voorwaar den is dat niet voor alle studie richtingen een studieduur van vier jaar mag gelden. Cath zei verder dat hij met enige ambtenaren gisteravond de gang van zaken in het administratie gebouw scherp in de gaten heeft gehouden. "Ik vind het alleen jammer dat de ambtenaren hier door de wedstrijd van Ajax op de tv niet konden zien. Maar ik heb begrepen dat daar uiteindelijk ook niet zoveel aan te zien was", aldus Cath. LEIDEN - De gemeente Leiden wil op korte termijn overgaan tot vernieuwing van het brugdek van de Warmonder brng. Deze verbinding tussen de Korte Mare en Maresingel verkeert al geruime tijd in slechte staat. De directeur'ci viele werken bij de gemeente adviseerde burgemeester en wethouders vorige maand al dringend de brug af te sluiten voor autoverkeer. Hij achtte openhouden "niet verant woord". Met vernieuwing van het brug dek is ongeveer 160.000 gul den gemoeid. Een dergelijke ingreep - vergelijkbaar met de huidige werkzaamheden aan de Kippebrug - maakt de brug weer geruime tijd ge schikt voor alle verkeer. De Warmonderbrug is nu eigen lijk verboden voor zwaar ver keer. Burgemeester en wethouders hebben gekozen voor ver nieuwing van het brugdek op korte termijn boven een on middellijke afsluiting van de brug. De gemeenteraadscommissie ruimtelijke ordening moet vanavond beslissen over het voorstel om die 160.000 gul den beschikbaar te stellen. Leiden - Namens de buurtvereniging Transvaal heeft Petra Mittelmeijer wethouder Waal gisteren 1800 handtekenin gen aangeboden. De handtekeningen zijn in de wij ken Haagwegkwartier, Vree wijk en Transvaal verzameld tegen de komst van ahobs op de Haagweg en Morsweg. De on dertekenaars zijn tegen plaat sing van de automatische halve overweg bomen omdat ze ge vaar opleveren voor (spelende) kinderen. Dverigens lijkt de actie van de buurtverenigingen (zij schreven ook de minister van Verkeer en het PvdA-raadslid. Volgens hem mocht de gemeente best zeggen niet overtuigd te zijn van de ar gumenten van de NS om van de spoorwegovergangen ahobs te maken. Ook Van Zijp (CDA) vond dat de gemeente voet bij stuk moest houden. Hij pleitte voor bewaak te overwegbomen hoewel het raadslid vermoedde dat het te genhouden van de ahobs "een harde strijd met de NS" zou gaan worden. Petra Mittelmeijer overhandigt wethouder Waal de 1800 handtekenin gen. ben. Wethouder Waal zei gister middag tijdens de vergadering van de verkeerscommissie last te hebben van "subjectieve onlust gevoelens" ten aanzien van de komst van de ahobs. Met cijfers kon hy niet aantonen, maar dat de bewaakte overwegbomen voor de buurt veiliger zouden zijn was voor hem duidelijk. Het raadslid Bordewijk vond het slap om alleen over subjectieve veiligheidsgevoelens te praten. Getallen van de NS zelf wezen er volgens hem op dat er bij automa tische bomen meer ongelukken plaatshebben dan bij bewaakte "De NS komt alleen met cijfers over slachtoffers die toen ze een ongeluk kregen nog niet op een bromfiets mochten rijden" zo zei te gaan heb- Op vragen van het raadslid Mentzij (PvdA) verklaarde wethouder Waal dat het ministerie van ver keer en waterstaat nog geen ver gunning heeft verleend voor de vervanging van de handbediende bomen door een automatische af sluiting. Het lag volgens hem echter voor de hand dat de NS "voorsorteerde" op de te nemen besluiten en met de voorberei dingswerkzaamheden was ge start. Burgemeester en wethouders zul len pas een definitief standpunt over de kwestie-ahob innemen als ook de commissie ruimtelijke ordening een advies heeft uitge bracht. Volgens Waal zou het college beslist niet ongevoelig zijn voor de negatieve advisering van de verkeerscommissie. Wethouder Verboom: "Plan betekent flinke doorstroming" De heer Hoes en mevrouw Crepin-Terv aal slaan s< paal voor 204 premie-koop wonin gen in Koppelstein LEIDEN - Voor de bouw van 204 premie-koopwoningen in Kop pelstein, het deel van het Mors- kwartier dat grenst aan de Hoge Morsweg, werd gistermiddag de eerste paal geslagen. De officiële eerste handeling, die werd bijge woond door honderden toekom stige bewoners, werd verricht door de heer Hoes, oud bestuurs lid van de Stichting "Onder Ei gen Dak" en door één van de toe komstige bewoners Crepin-Terfaat. De 204 woningen, waarvan 75 laagbouw en 25 gestapelde bouw, worden gebouwd in op dracht van de Stichting "Onder Eigen Dak". In totaal zitten in het plan tien verschillende typen woningen. Het gebied zal vanuit zes ingangen toegankelijk zijn met de auto. Aan deze ingangen zijn parkeerterreintjes gekop peld. Naar het centrum toe wordt het plan autovrijer. Straatjes met een woonerfkarakter sluiten aan op een voetgangersroute die schuin door het plan loopt en uit komt op een pleintje waaraan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren ongeveer 100 woningen zal bouwen. Koppelstein is één van de twee ge bieden in het Morskwartier die nog onbebouwd zijn. In het ande re gebied, Boekhorst, zullen het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en woningbouwvereni ging De Goede Woning 100 pre mie-koopwoningen, 50 woningen in de beschutte sfeer en 50 huur woningen bouwen. Met de bouw niervan zal volgend jaar een be gin worden gemaakt. Het aantal gegadigden voor de nieuw te bouwen woningen was bijzonder groot hetgeen de aan wezige wethouder Verboom de opmerking ontlokte dat zij die een woning toegewezen hebben gekregen eigenlijk in de prijzen zijn gevallen. De wethouder vondt het project in Koppelstein nu al een groot succes geworden omdat het de doorstroming uit oestaande huurhuizen zal bevor deren. Voor de woningen in Koppelstein zal een zogenaamd anti-specula- tiebeding gelden. Dit betekent dat de toekomstige bewoners ge durende tien jaar verplicht zijn om, wanneer ze willen verhuizen, de woningen te verkopen aan ie mand die bij de gemeente Leiden staat ingeschreven als woning zoekende. Dit moet geschieden tegen hetzelfde bedrag als de oor spronkelijke koopprijs, waarbij de jaarlijkse stijging van de bouwkosten mag worden opge teld. Met deze bepaling wil de gemeente bereiken dat de premiewoningen in Koppelstein (en ook in Boek horst) steeds ten goede komen aan Leidse woningzoekenden. De grond in beide nieuwbouw- gebieden wordt door de gemeen te bovendien in erfpacht uitgege ven. Dit betekent dat grond en opstal na 75 jaar weer eigendom wordt van de overheid. Oud-be stuurslid van de Stichting "On der Eigen Dak" de heer Hoes, meende dat vele gegadigden voor een koopwoning door deze bepa ling waren afgeschrikt. Hij vroeg de gemeente hiernaar een onder zoek te doen. Hoes noemde de gronduitgifte in erfpacht, onder bijval van de vele aanwezige, "een onding". Eén en ander wekte de wrevel op van wethouder Verboom die di rect in het geweer kwam. De wet houder trok fel van leer en be toogde dat de koopwoningen in de "beschutte sfeer" speciaal be doeld waren voor mensen met een bescheiden inkomen die niet willen speculeren. Verboom wees er op dat de grond in ons land schaars is en er daarom voorzichtig mee moet worden omgesprongen. De premiekoopwoningen in Kop pelstein worden gebouwd door het Warmondse aannemersbe drijf Panagro. Architeiten zijn de heren Venema en Van de Thillart van het architectenbureau Ey- kelenboom, Gerritse en Middel- hoek B.V.. De bouw zal ongeveer anderhalf jaar gaan duren, terwijl de eerste bewoners al omstreeks de bouwvakantie van 1979 hun woning kunnen betrekken. emt veel ruimte in beslag De oud papierhandel verkeert sinds enkele jaren hopeloos in het slop. De tijden dat het nog lucratief was om uit een soort van clubliefde voor je voetbal- of korfbalvereniging huis aan huis oude kranten op te halen lijkt voorgoed lot het verleden te behoren. Ter vergelijking in 1974 leverde een kilo oude kranten nog twee dubbeltjes tot een kwar tje op. In 1977 was dat bedrag al teruggelopen tot een cent of vier per kilo. Vandaag de dag levert een dergelijke stapel kranten in veel gevallen slechts één cent per kilo op. In het gunstigste geval wil een handelaar nog wel eens drie cent uitkeren maar er zijn er ook die er helemaal niets meer voor geven. In het begin van dit jaar heeft de Nederlandse vereniging van Groothandelaren en Papier fabrikanten uitgeroepen dat zij er van overtuigd was dat het gebruik van oud papier in de nabije toekomst weer zou opleven en dat er slech ts spra ke was van een lijdelijke te ruggang. Een duidelijke mis vatting want nog altijd is het in de papierhandel huilen met de pet op. En ondanks het feit dat er van verschillende kan ten pogingen worden onder nomen om deze handel weer wat nieuw leven in te blazen ziet de toekomst er ook al wei nig rooskleurig uit. Eén van die pogingen om de oud papierhandel weer wat leven in te blazen ishet instellen van een subsidieregeling ten aan zien van de inzameling.In een zeventigtal gemeentes is dit inmiddels al gebeurd. In de gemeente Geldrop bijvoor beeld heeft het college van B en W besloten om een garantie- bedrag van vier cent per kilo te betalen voor opgehaald oud papier. Het college heeft deze beslissing genomen omdat het voor scholen en verenigingen niet meer zinvol was oud papier op te halen tegen de aldaar gehanteerde prijs van één cent per kilo. De Leidse gemeenteraad heeft onlangs bij de begrotingsde- batten een motie aanvaard van de raadsleden Kuijers (VVD). Hoekema (D'66), Beij- en (PPR). Koning (PvdA) en KokxhoornCDA) waarin hel college van B en W wordt ver zocht om te onderzoeken of een dergelijke subsidieregeling ook in Leiden mogelijk is.Ben W heeft dit verzoek overgeno- De Leidse papierhandelaren kunnen er nauwelijks ver heugd over zijn. Papierhan delaar De Nobel: "Fijn voor die verenigingen maar wij Zij krijgen in feite gewoon een extra subsidie. Op deze ma nier zullen we dan waar schijnlijk wel wat meer kran- binn je ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging f Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Kerstfeest De afdeling Leiden e.o. van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden viert het kerstfeest met een bijeenkomst op zondag 17 de cember in het gebouw Morschwijkaan de Top aaslaan. Er is een zeer geva rieerd programma samenge steld waaraan een aantal le den zelf een bijdrage zal leve ren. Het programma dat om twee uur begint zal na een koud buffet om acht uur wor den afgerond. Opgaven voor 13 december bij Bemadette de Groot, tel. 131265. Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zaterdag 9 december de laat ste volksdansinstuif van het seizoen gehouden. Tijdens de avond zal worden opgetreden door het Bulgaarse folklore- trio "Traycho Sinapov". Het trio verblijft voor een korte vakantie in ons land. Volks- dansspecialist Jaap Leegwa ter zal tijdens het optreden de dansen leiden. Aanvang 20 uur en toegangsprijs f 3,50 Hengelsport (1) HSV "Zuid-West" viste de acht ste wedstrijd in De Zijl. De vangst was redelijk. Er wer den 111 vissen gevangen met een gewicht van 13.730 gram. De uitslag: 1C. Schouten 3730 gram (21 stuks), 2. H. v. d. Laan 3290 (30), 3. H. Moenen 1390 (9), 4. W. Moenen 1360 (15), 5. E. Schreuder 1220 (12), 6.1. Mazurel 1170(11). 7.G. V. d.Laan 1030 (9), 8. B. Ruis 440 (3), 9. H. Schouten 50 (1). Hengelsport (2) Hengelsportvereniging "De Bliek" hield de vierde wed strijd van het seizoen in de Haarlemmertrekvaart. De vangst was matig. De uitslag: l.C.v.d. Maat,2. Chr. Schou ten, 3. A. Bavelaar, 4. C. Schouten,5.C.D.Zandvliet,6. K. v. d. Maat, 7. H. Schouten, 8. D. Bink, 9. W. Smit, 10. C. Zandvliet. Rock and Roll De Rock and Roll-groep "The Fletches" treedt morgen avond op in de soos Mirakel van 't Breehuys aan de Bree straat. De groep speelt behal ve eigen werk ook nummers van Lou Reed en de Rolling Voorlichting De gemeente belegt op dinsdag 12 december een voorheh- tingsavond over de herinrich ting van een gedeelte van het Haagwegkwartier. Het gaat daarbij om de volgende stra ten: Nic. Beetsstraat, Olt- mansstraat, Hasebroek- straat, Potgieterlaan (tussen Van Lennepstraat en Haag- weg), De Genestetstraat (tus sen Van Lennepstraat en Haagweg), Borgerstraat Collensstraat en Da Costa- straat (tussen Ten Katestraat en Haagweg). De bijeenkomst wordt gehouden in het Leo- nardushuis aan de Haagweg. verdiensten lopen nauwelijks op. Wij krijgen namelijk geen cent meer van de fabriek maar onze onkosten (het per sen en verlaadbaar maken van het papier) worden wel als maar hoger". Ook papierhandelaar Palm liet weinig optimistische geluiden horen over een eventuele sub sidieregeling in Leiden. Het is duidelijk, de oud papier handel zal door deze en soort gelijke initiatieven niet uit de moeilijkheden geraken. Daar is trouwens de oorzaak van alle ellende te structureel Ierreweg het grootste afzetge bied voor de vaderlandse pa pierindustrie (landen als Duitsland. Frankrijk en En- len. Houtlei Zwede i Nooi •egen, die i lande 'erleden het vervaardigen papier overlieten aan als Nederland, doen dat sinds kort zelf. Zij maken papier dat tegen betrekkelijk lage prijzen op de Europese markt wordt gebracht. De houtprijzen zijn daarente gen fors gestegen hetgeen ui teraard een gevoelige tik voor de Nederlandse papierindus trie betekende en daardoor ook voor de oud papierhan del. En dat kun je met een sub sidieregeling natuurlijk niet

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3