Slopershamer in schoolgebouw aan Y rouwekerkhof Universiteiten in hele land bezet Sanox kalmeert Handen vol aan kastanje Nerveus, Overwerkt, Vermoeid... Lezers schrijven Warenhuis onder water atieudt Restauratie muren Vrouwekerk SCHEUREN NOPEN TOT SLOOP MOLEN Hartevelt 'n zachte jonge, voor 'n zachte prijs. DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 A ADVERTENTIE LEIDEN - De gemeentelijke plantsoenendienst in Leiden heeft gis teren de handen vol gehad met de zorg om één enkele boom. Een levensgrotespeciaal uit Den Haag gehaalde kastanjeboom, die 's morgens op de hoek Stille Rijn/Stille Mare ieas geplaatst, moest daar 's middags weer worden weggehaald De met veel moeite en zorg getransporteerde boom bleek door een misverstand op de verkeerde plaats te zijn neergezet. Plantsoe nendienst baseerde zich intern bij de gemeente op verkeerde in formatie om de boom te planten. Pas toen de boom met een kraanwagen op zijn plaats was getakeldkwam het misverstand De majestueuze kastanjeboom, afkomstig uit de tuinen van paleis Den Bosch in Den Haag, zou aan de Stille Mare andere plannen van de gemeente dwarsbomen. Bij de dienst stedebouw van ge meentewerken is juist een plan in de maak om de Stille Mare anders-men denkt aan niveauverschillen-in te richten. De boom zou daarvoor in de weg staan. De bewuste kastanje krijgt na de ongelukkige plant aan de Stille Mare een definitieve plaats in de Kaarsenmakerssteeg bij het Huis op de Waard. De plantsoenendienst plant vandaag nog enkele kastanjes uit de tuinen van Huis Den Bosch. Deze bomen worden neergezet in het nieuwe stadspark aan de Zijlsingel. In middels staan al op verschillende plaatsen in de binnenstad van deze 'koninklijke' kastanjebomen. LEIDEN - Het oude school gebouw aan het Vrouwe kerkhof in de Camp (ach ter de Haarlemmerstraat) wordt waarschijnlijk hal verwege volgend jaar ge sloopt. De gemeente wil daarna de nog aanwezige muurresten van de vroe gere Vrouwekerk - die oorspronkelijk tot begin vorige eëuw op deze plaats stond - restaureren. Binnen de kerkmuren wil de ge meente op de plattegrond van de oude kerk een plateau aanleggen. Deze verhoging moet dan een functie als openbaar plein krij gen. De gemeente denkt deze his torische plaats in de oude bin nenstadswij k zo een ontmoe tingsfunctie te geven. De gemeenteraadscommissie ruimtelijke ordening moet zich vanavond over de sloop van de school en het herstel van de om geving uitspreken. Met de sloop is naar schatting 100.000 gulden gemoeid; met de aanleg van het plateau en behoud van de oude kerkmuren ongeveer 150.000 gulden. De sloop van de school kan pas hal verwege volgend jaar gebeuren. Het gebouw wordt tot volgende maand gebruikt door de middel bare beroepsopleiding cultureel werk (LOK) en krijgt daarna nog enkele maanden een functie als opvang van een dagverblijf voor gehandicapten in Oegstgeest. Bij de sloop worden naast de muur- resten van de vroegere Vrouwe kerk ook de fundamenten be houden. De school is zeker voor een deel gebouwd op de oude fundamenten van de Vrouwe kerk. De gemeente wil na de sloop archeologen nog in de gele genheid stellen om bodemonder zoek te doen. Burgemeester en wethouder zien in de uitvoering van het plan een belangrijke verbetering voor het verpauperde binnenstadsgebied De Camp. Bij de uitvoering zal de gemeente echter voor een be langrijk deel zelf voor de kosten moeten opdraaien. De Vrouwe kerk valt buiten de grenzen van stadsvernieuwingsgebied De Camp. Hierdoor mist de gemeen te belangrijke rijksbijdrage en bevordert daardoorh een goede nachtrust LEIDEN - De onttakelde Stads- poldermolen aan de Slaagh- sloot (Merenwijk) moet voor de restauratie eerst bijna tot de grond worden afgebroken. Deze afbraak is nodig van wege grote scheuren in de romp van de molen. Deze scheuren zijn pas bij het begin van de restauratie ontdekt. Door deze tegenvaller moet de gemeente extra geld uittrek ken voorde restauratie van de Stadspoldermolen. De ge meenteraadscommissie ruim telijke ordening/openbare werken moet zich vanavond uitspreken over een voorstel om bijna anderhalve ton - 145.000 gulden - extra uit te trekken. Voor de restauratie was al 255.000 gulden be schikbaar gesteld. Volgens de toelichting van het gemeentebestuur kon men de nu geconstateerde gebreken aan de molen niet eerder ont dekken. Men zet uiteen dat het metselwerk van de molen door de invloed van het weer in drie delen is gespleten. Het metselwerk moet nu in zijn geheel vanaf de kap tot aan de bovenkant van de fundering worden gesloopt en opnieuw opgetrokken. I BRAND - De hulp van de brandweer moest gisteravond worden ingeroepen toen een be gin van brand was ontstaan in de slaapkamer van een woning in de Kneppelhoutstraat. De brand was vermoedelijk ontstaan door oververhitting van een gaska chel. De brandweer bluste de gordijnen die hadden vlamgevat. Menten (3) Met verbazing zie en hoor ik de ont steltenis over de vrijlating van Menten. Ik vraag me af1 Met Kerstmis hoop ik 61 te wor den en als je die leeftijd hebt zijn er vele dingen die je van dichtbij hebt meegemaakt. Ik ben heus geen waarzegger maar 2 jaar ge leden zei ik al tegen mijn kinde ren: "Die vent komt vrij". Allemaal schertsvertoningen die miljoenen kosten, waar niemand mee gebaat is en ons land nog maar armer maken dan het al is. Nu is de Velser affaire weer bo ven water gekomen. De mario netten in het kabinet gaan weer eindeloos debatteren, er zullen wel weer een paar jongens snoe preisjes moeten maken. Wij kij ken niet op een paar miljoentjes, dat hebben we er graag voor over. Het recht moet zegevieren. Of de wed. Kortenhorst met het oog op haar geweten is gaan spreken, niemand zal het ooit weten. Ie dereen weet toch dat het tribu naal na de oorlog een slecht stukje volkstoneel was, waar geen enkel mens die zijn leven of zijn vrijheid voor zijn land heeft gegeven erg gelukkig mee kon zijn. Al heb ik daadwerkelijk in de oor log meegeholpen te saboteren, het geluk was met mij en ben nooit opgepakt. Dat mensen vol komen kapot zijn teruggekomen, ligt voor de hand. Maar alle men sen van mijn generatie zijn gefru streerd door die ellendige oorlog en voelen nu nog de pijn, het ver driet, de ellende maar dat heeft niets te maken met de vraag of er recht wordt gesproken aan de een of ander die toevallig gepakt is Met het oog op Kerstmis zou ik zeg gen na Christus zijn er niet veel noch links of rechts die geheel belangeloos zich inzetten voor een goede zaak. Zonder te denken aan een lintje, steekpenningen, promotie of een huis aan het water. We hebben een PvdA en een CDA ma zijn geen roomsen en geen s listen meer. Laat dat onze kerst wens en bede zijn. Dat we gere geerd mogen worden door sen al was er maar één, die de waarheid spreken ons voorgaan in wijsheid en vooral eenvoud en in alle soberheid. Dit zijn we waarachtig verplicht aan al het leed wat er in de oorlog over ons is gekomen. Dat we de kinderen een land geven om te leven, waar niet alleen gekletst en gekonkeld wordt. Maar waar het goed is te leven in vrijheid naar lichaam en geest. L. Spuit-Hilkhost Bethaniehof 7 Leiden. Vogelvrij In deze krant van 29 november toont een inzender zich veront waardigd over een vermeende belediging van "ons toch al prac- tisch vogelvrij verklaarde christelijke volksdeel". Als er een prijs zou bestaan voor de gotspe van het jaar, zou die ongetwijfeld op 31 december a.s. aan deze tra gediezanger moeten worden uit gereikt. Ons "christelijk volks deel" is n.l. helemaal niet vogel vrij verklaard of zo, maar wordt de laatste tijd alleen maar van de tot nu toe ingenomen onbegrij pelijk bevoorrechte positie te ruggedrongen tot een gelijke van de anders in ons volk levende op vattingen over staat en maat schappij (over louter leerstellige zaken zwijgen in deze gevallen de gekwetste belijders doorgaans met een waarlijk christelijke duldzaamheid). Dat het in de ontstane tieslag dan altijd niet even van "ja dominee" en "nee dominee" toe gaat, is te betreuren, maar niet verwonderlijk, gezien de ar rogantie van de "christenen" in woord en populair geschrift, vooral in het verleden (hoewel, vergeet de moderne remake van de E.O. niet!) getoond over de "ongelovigen". Kerkelijke so ciologen zouden zich ook eens moeten verdiepen in het beeld dat de onbesmet te bewaren zie len in schoolboekjes en devotie- krantjes, via Kok in Kampen en Callenbach in Nijkerk kregen opgediend van hun niet gelovige medemensen. Vernedering, uit sluiting, discriminatie enz. Dat ons zo zeer getroffen volksdeel van deze machtspositie eens wordt afgeholpen is niet meer dan een daad van (ook door hen begeerde?) rechtvaardigheid. F. Merkelijn, Champignon 16, Alphen a.d. Rijn ADVERTENTIE NAVO akkoord LEIDEN (ANP) - In vele steden in Nederland zijn universiteiten en hoge scholen door studenten bezet. De actie is bedoeld als protest tegen de voor- genomén verkorting van de studieduur tot vier jaar, zoals voorgesteld door minister Pais van onder wijs. In Amsterdam hebben naar schat ting vierhonderd mensen het hoofdgebouw van de Vrije Uni versiteit bezet. De studentenor ganisatie van deze universiteit heeft de bezetting afgekeurd als "een actie die tegen de studenten en het personeel zelf werkt" Eng Op initiatief van het comité "Pais is eng" hebben ruim honderd stu denten gistermiddag de aula van het Utrechtse academiegebouw bezet. Volgens een woordvoerder zullen zij de actie tot vanmiddag volhouden. Men wil niet alleen protesteren tegen de nota van Pais, "Onderwijs voor velen" maar ook solidariteit betuigen met de bezetters van het Amster damse Maagdenhuis van de Ge meentelijke Universiteit in de hoofdstad. Hier spelen bestuurs- problemen een rol. Studenten en personeel, tezamen ongeveer vijfhonderd man, be zetten gisteren in Groningen het academiegebouw van de Rijksu niversiteit. Men is van plan hier een dag te blijven. De actie is ge richt tegen minister Pais, maar wordt ook ondersteund door de ambtenarenbond Abva. Ontruiming met de AWACS BRUSSEL - De ministers van de fensie van de NAVO-landen zijn gisteren in Brussel definitief ak koord gegaan met het AWACS- project voor een serie van 18 vlie gende radarwaarschuwingssta- tions. Ook Nederland heeft het AWACS-akkoord ondertekend, al is nog niet volledig aan de Ne derlandse verlangens tegemoet gekomen. Vrijwel zeker is wel dat het AWACS-agentschap gevestigd zal worden in het Ziiidlimburgse Brunssum in enkt^e NAVO-ge- bouwen die tot nog toe leeg staan. Minister Scholten van defensie had dat als voorwaarde inge bracht in de gesprekken met zijn collega's en kreeg daarvoor giste ren de steun van alle NAVO- partners behalve België, dat het AWACS-kantoor het liefst in Brussel ziet. Linkse gereformeerden. In een toespraak op de stichtingsdag van de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen merkte de rector, prof. dr. K. Runia, op, dat afgestudeer den steeds meer moeilijkheden in hun contact met kerkelijke gemeenten ondervinden als blijkt dat zij een andere politieke keuze doen dan de meerderheid der gemeenteleden. Die "andere" politieke keuze slaat dan in de re gel op "links". Ook lijkt het er sterk op, aldus de rector, dat vrouwelijke kandidaten in hun contacten worden gediscrimi neerd. Over de opmerkelijke groei van de Kamper hogeschool in de afgelo pen vijftien jaar, tot ongeveer 400 studenten, zei prof'. Runia dat de ze behalve verrijking ook verar ming betekent, doordat de contacten oppervlakkiger en on persoonlijker worden. Men kan zo ver uit elkaar groeien dat men op den duur in polariserende groepen uiteenvalt. De curatoren hebben om dit proces tegen te gaan een bezinningsgroep inge steld, waaraan vrijwel alle gele dingen binnen de hogeschool deelnemen. Orgels. De hervormde Orgel commissie, die plaatselijke her vormde gemeenten adviseert bij herstel, restauratie en orgelbouw, deelt in haar jaarverslag mee, dat aan haar werk voorlopig geen eind komt. In 1975 bracht zij 48 adviserende rapporten uit, 66 in 1976 en 76 vorig jaar. De behoefte aan nieuwe kerkorgels duurt voort, vooral doordat in de eerste helft van deze eeuw veel ondeug delijke orgels zijn gebouwd. Ook worden nog steeds nieuwe kerk ruimten in gebruik genomen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: bedankt voor Alblasser- dam J. de Olde Rotterdam-Zuid, voor Wageningen en voor Rid derkerk E.F. Vergunst Middel- harnis. Geref. Kerken: bedankt voor Schildwolde-Zuidbroek G.J. van der Linde Oude Pekela. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Hoogkerk R.T. Urban Goes. Chr. Geref. Kerken: be dankt voor Heerde P. Roos Har derwijk. Geref. Gemeenten: be dankt voor Tricht E. Venema Drachten. Koffiebar. Morgenavond van 8 uur af is de koffiebar van Youth for Christ Leiden, Morsweg 114 (boven de kleuterschool), weer voor iedereen open. Maarten de Jager is als spreker uitgenodigd. DEN HAAG (ANP) - Vannacht zijn bij het warenhuis Vroom en Dreesmann aan de Haagse Spuistraat alle etalages onder water komen te staan doordat midden in de nacht de Sprinkler-installatie bij alle roltrappen is gaan werken. Een woordvoerder van het warenhuis vermoedt dat er bij werkzaamheden eerder op de dag een verkeerde kraan is opengedraaid. De installatie heeft zolang staan sproeien dat er onder meer op de derde etage twee centime ter water stond. Met vijfen twintig man is men aan het dweilen geslagen om de boel droog te krijgen. In Rotterdam hebben 25 studenten het bestuursgebouw van de Er asmus-universiteit bezet. Het hoofdgebouw was al eerder door studenten bezet. Het universi teitsbestuur heeft aangekondigd zich te bezinnen op ontruiming. In Delft wordt het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool bezet. In Nijmegen en Leiden worden eveneens academiege bouwen bezet, terwijl in Wage ningen ruim 200 studenten zich hebben genesteld in het hoofd gebouw van de Landbouwhoge school en in Sittard de sociale academie is bezet. Enkele honderden muziekvakstu denten tenslotte hebben gisteren een muzikale demonstratie laten klinken op het Binnenhof in Den Haag. De politie verwachtte hier aanvankelijk slechts dertig de monstranten, maar het werden er uiteindelijk vierhonderd. Bromfietser gewond LEIDEN - Een 63-jarige bromfiet ser botste gisterochtend om streeks tien uur tegen een auto doordat hij (de bromfietser) ver moedelijk door het rode licht reed. De bromfietser, een inwo ner van Leiden, is met hoofdlet sel opgenomen in het Diacones- senhuis. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Lage Rijndijk Herensingel. De auto werd be stuurd door een 19-jarige inwo ner van Leiden. ADVERTENTIE VIA JONGE-JENEVER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17