Angst was basis voor uitschakeling HONVED-COACH TICHY: 'DIT HAD IK VERWACHT JanTimman moeizame overwinning Rode Ster weerstaat Arsenal-stormlopen VERLIES HANDBALSTERS Wim Meutstege"Fouten in Boedapest waren fataal" AMSTERDAM (ANP) - de situatie is er in het zoneschaaktoernooi niet duidelijker op geworden. Alleen Jan Timman had van de koplopers het pad van de over winning gevonden. Na uren ver beten strijd versloeg hij in de tweede zitting de Belg Meulders. Vele experts waren in Amsterdam van mening dat Meulders remise had kunnen bereiken. Hij koos echter niet altijd de beste voort zettingen. Timman heeft door de ze moeizaam bevochten zege zijn kansen op plaatsing voor het in terzonale toernooi behouden. So- sonko en Miles raakten voorlopig wat achterop omdat hun onder linge duel na twee zittingen werd verdaagd. Sosonko had na de opening het be tere spel doch in verloop van de eerste speeltijd geraakte hij meer en meer in de problemen. Het overblijvende eindspel is ver moedelijk gewonnen voor Miles. Een andere Brit, Jonathan Speel man, passeerde Miles en Sosonko en is nu achter Timman tweede met een punt achterstand. Speelman kwam met wit remise overeen met Kick Langeweg, die met 4.5 punten uit 8 partijen nog altijd ongeslagen is. De derde Engelsman, Stean, had het aller minst gemakkelijk tegen de zwaarlijvige Ier Keogh. Ook hier zal nog een derde zitting nodig zijn om tot een beslissing te ko men. Stand na negen ronden: 1. Timman 7 punten, 2. Speelman 6, 3. Miles en Sosonko 5.5 en 1 afg. (uit 8), 5. Stean 5.5 en 1 afg., 6. Sanz 5.5,7. Langeweg 4.5 (uit 8), 8. Ligterink 4.5, 9. Rivas 4 (uit 8), 10 Bellon 3.5,11. Keogh 2.5 en 1 afg. (uit 8), 12. Morrison 2.5 (uit 8), 13. Meulders 2 (uit 8), 14. Roos 1.5 (uit 8), 15. Feller 1. Eerbeek De Joegoslaviër Nikolac heeft gis teren het eerste internationale meesterschaaktoernooi in Eer beek gewonnen. Hij speelde in de elfde en laatste ronde remise te gen concurrent Hans Böhm, die als tweede eindigde. Nikolac kreeg tevens een uitnodiging voor de grootmeestergroep van het komendè Hoogoventoernooi De eindstand is: 1. Nikolac 8 punten, 2. Böhm 7.5,3. Scheeren 7, 4. Bellin 6, 5. Baljon 5.5, 6. Kelecevic, Taylór en Trois 5.9. Pribyl en Van der Sterren 4.5 11. Borm en Rogers 4. Geconfronteerd met die opmer king wilde Brom enigszins over stag gaan, zonder zichzelf te kort te doen: ,,Het is echt niet de be doeling geweest dat we uiterst voorzichtig tegen die gasten zou den spelen in Boedapest. Wel is het zo dat tijdens die wedstrijd daar de angst onverwacht in het team is geslopen. Een verklaring heb ik daar niet voor. Zoiets is er opeens, daar kun je als trainer weinig aan doen". De vraagt dringt zich echter op of Brom en zijn medewerkers (Beenhakker. Haarms en Pronk) Honved niet als een te sterke formatie hebben afgeschilderd, waardoor niet al leen het risico van onderschat ting werd uitgebannen maar ook het zelfvertrouwen van de spelers werd ondermijnd. Evenals tegen Atletico Bilbao in de openingsronde was Ajax in de uitwedstrijd tegen Honved vrij wel geen moment zichzelf. De ploeg verstopte zich. durfde geen confrontatie met zichzelf en de tegenstander aan en werd simpel buitenspel gezet. Brom mag dan deze week bij herhaling hebben uitgeroepen dat Honved in het eerste, beslissende, duel geen uitgespeelde kansen heeft gehad, maar hij is daarbij steeds voorbij gegaan aan het feit dat hij Ajax nooit zo'n defensieve opdracht had mogen geven als in Boeda pest. Nadeel Hoewel Ajax op z'n best is als het initiatieven kan en mag nemen en in verdedigend opzicht bepaald nog geen topploeg is, durfde Brom in Hongarije niet het echte Ajax in actie te laten komen. Toen hij dat gisteravond alsnog deed, bleken de tijd en het veld echter in het nadeel van de aan vallende ploeg: Ajax. De Amsterdammers slaagden er maar zelden in om de oefeningen, die eerder in de return tegen Bil bao zo perfect waren uitgevoerd, te herhalen. Aanvoerder Ruud Krol schreef het mislukken van de achtervolging op Honved toe aan de bevroren bovenlaag van het terrein: ,.We konden geen tempo maken. Wil je een derge lijke achterstand wegwerken, dan moet je jagen en de acties snel uitvoeren, maai- dat kon dit maal niet, ook al omdat er voor een vorstveld als dit geen be hoorlijk schoeisel is". Over de scheidsrechter werd vreemd genoeg niet gesproken. De Spaanse spelleider Lomo Cas tillo ontpopte zich als een punc tueel man die geen enkele onoir- baarheid wenste toe te laten. Op die manier haalde hij Ajax nog wel eens uit het ritme. Castillo zorgde er daardoor overigens wel voor dat Honved tamelijk onge schonden van het veld kon stap pen. Ajax koppelde namelijk aan de inzet die slechts sporadisch werd gecombineerd met intelli gentie een grote dosis hardheid. Soren Lerby had na drie minuten al even zovele terechtwijzingen op zijn naam staan. Voor rust had Ajax al bijna de score aan vrije trappen die eerder in Boedapest tot stand was gekomen (27) geë venaard. Via een ruststand van 23-7 finishten de Amsterdam mers in dit opzicht met een on aantastbare voorsprong van 34-12. Dat Honved niettemin met twee gele kaarten en twee boekingen (Pinter en Varga) het zwaarst ge straft werd was dan ook niet he lemaal juist. Geiger moest al na twee minuten als voorbeeld die nen toen hij wegens spelbederf het geel kreeg voorgehouden en Weimper kreeg een dergelijke kaart als souvenir mee toen hij arbiter Castillo vlak voor rust er terecht op opmerkzaam maakte dat de officiële speeltijd al enkele minuten was verstreken. Weimper werd tot die actie geinspi- reerd omdat Ajax in de 47e mi nuut toch nog onverwacht aan een voorsprong was gekomen. Voorstopper Lukacs legde vol komen onnodig Lerby neer in het strafschopgebied, waarna Clarke vanaf 11 meter voor zijn zesde doelpunt in het UEFA-Cuptoer- nooi kon zorgen. Een verrassen de ontwikkeling, omdat Ajax tot dan toe weinig indruk had ge maakt. „Schaatsfeest" Van het „schaatsfeest", dat 25.000 supporters onder deze ijselijke omstandigheden hadden willen vieren, kwam weinig terecht. dat wij de betere ploeg wa ren. Maar wij hebben wel meer vechtlust gehad. Voeg daarbij het nodige geluk en je hebt resultaat". Toekomst De toekomst van Ajax ziet er volgens Ruud Krol niet som ber uit. "Dat kan ook niet als we zo blijven spelen als we nu hebben gedaan. We zijn dan wel uitgeschakeld, maar het publiek bleef Ajax scan deren. De mensen vermaak ten zich kennelijk. En wij hebben er voor gevochten, meer kunnen wij niet doen. Zondag wacht AZ en dan gaan we er weer gewoon te gen aan". Cor Brom: "Ik heb het geloof dat ieder van de spelers tot de laatste minuut de over tuiging heeft gehad dat het nog kon. Alleen in de laatste fase merk je dat de krachten afnemen en dat het moeilij ker gaat. Toen wij op 2-0 kwamen, met nog 20 minu ten te spelen had ikzelf ook de overtuiging dat het nog Hel binne Niet alleen weigerde Honved een Krienbuhl-achtige rol te vertol ken. maar bovendien zag Ajax zelf geen kans om enige controle op de wedstrijd uit te oefenen. Van de vleugelspelers kon Meijer niet duidelijk maken waarom het Engelse Bristol City belangstel ling voor hem heeft en lag Ling, die zonder noppen onder de schoenen speelde, meestal lan guit op de grond. De derde aan valler, Clarke, leek zich te war men in de schaduw van Lukacs en de lange Nagy, die op voortref felijke wijze het luchtverkeer bo ven het 16-metergebied van de Hongaren regelde. In de eerste helft kreeg Ajax dan ook maar enkele reële kansen. Tahamata schoot echter tegen doelman Gujdar op en Arnesen zag zijn werk na een alles-of- niets-solo verprutst door Meijer, die het doel uit het oog bleek verloren op een moment dat hij in riante positie was gemanoeu vreerd. Er stond tegenover dat Weimper slechts van een tegen doelpunt kon worden afgehou den via een harde ingreep van Erkens, die ten onrechte niet met geel werd afgestraft. In de tweede helft leek Ajax einde lijk seriéus aan de noodzakelijke stunt te gaan werken. Een kwar tier werd Honved een soort uit niet verloren was. Er zijn tenminste in die laatste fase nog kansen geweest om af stand te nemen. Het veld, keihard, en op sommige plekken glad, was in ons na deel. Verdedigen is ook op een hard veld makkelijker. Hoe moei lijk het was bleek bijvoor beeld bij lange passes. Op zo'n moment wordt een extra druk op het standbeen ge legd en dat glijdt dan op zo'n veld vaak weg. Daarom wa ren die lange passes vaak niet zuiver genoeg. Daar is echter niets aan te doen, wat te doen was is door de spelers gedaan, maar we hebben het helaas net niet gehaald". Besprekingen Nu Ajax voor de UEFA-Cup is uitgeschakeld, zal de Am sterdamse club morgen be sprekingen openen met het Spaanse Real Madrid. De koninklijke Spaanse heeft plannen ter nagedachtenis van de overleden president gaansverbod opgelegd en toen na 22 minuten op vrij fortuinlijke wijze het tweede doelpunt tot stand kwam (doelman Gujdar sloeg de bal na een schot van Ar nesen voor de voeten van Taha mata die voor 2-0 zorgde) leek Ajax niet meer te kunnen worden tegengehouden. Niets bleek ech ter minder waar. Op een moment dat het leek in te storten hervond Honved zichzelf. Kon het zichzelf ook hervinden, omdat Ajax aan vallend geen vuist kon ma ken. Verdedigend bleek Ajax met Meut- een "in memoriam don San tiago Bernabeu-toernooi" te houden. Real wil daarom spelen met Bayern München, Liverpool en Ajax dat als enige van de grote vier nog bezig was in de Europese competities. Om met Ajax afspraken te ma ken waren gisteren voorzit ter don Carlos Montes en se cretaris-generaal Calderon bij Ajax-Honved. Vandaag zullen zij het bestuur van Ajax over hun plannen in formeren. Ajax weet nog niet wat Real precies wil, een toernooi in Madrid, of een topcompetitie waarvoor nu ruimte is op de woensdagen waarop de volgende ronde van de drie Europese beker toernooien worden afge werkt. Ajax is in elk geval bijzonder geïnteresseerd in de voor stellen van Real, ook omdat het financieel vermoedelijk aantrekkelijk is en de bron van inkomsten uit het UE- FA-toernooi door Honved is drooggelegd. stege als voorstopper in de hoofdrol weer op het gewenste niveau teruggekeerd, aanvallend stelde het echter niets voor. Toch kon Brom, die de met een bloed uitstorting opgescheepte Erkens nog moest vervangen door Kai ser, niet al te zeer teleurgesteld zijn: De jongens hebben er alles aan gedaan. Er- is geweldig ge werkt. Toen het 2-0 werd was ik er dan ook van overtuigd dat we ons zouden redden. Nu dat niet is ge beurd kan ik niemand een verwijt maken". JAN PREENEN DEN HAAG (ANP) - Van de drie Engelse clubs bereikten er twee, Man chester City en West Bromwich Albion, de laatste acht. Arsenal moest voor een uitverkocht huis (41.566 toeschouwers) het intelligent spelend Rode Ster een gelijk spel toestaan: 1-1. De eerste wedstrijd had Rode Ster in Joegoslavië met een kleine wist (1—0) afgesloten. De Joegoslavische formatie ving gisteren de Engelse stormlopen be kwaam op. Het trok zich massaal in het eigen strafschopgebied terug en was met razendsnelle uitvallen levensgevaarlijk. In de 69e minuut leek Arsenal het op een verlenging aan te sturen. Sunderland schoot van de rand vn het zestienmetergebied raak: 1-0. Arsenal wilde meer en verhe vigde de aanvalsdruk, waarbij het eigen verdediging meer en meer ver waarloosde Het kwam de ploeg duur te staan. Drie minuten voor het einde trok Dusan Savic de score gelijk uit één van de in de tweede helft spaarzame tegenaanvallen en bracht zijn ploeg een ronde verder. Manchester City en West Bromwich Albion schakelden in de derde ronde gerenommeerde tegenstanders uit. Manchester City bekrachtigde het uitstekende resultaat in de eerste wedstrijd tegen AC Milan (2-2) door op eigen veld al voor de rust genadeloos toe te slaan. Treffers van Booth (15), Hartford (33) en Kidd (43) bezegelden al in de eerste vijfenveertig minu ten het lot van de ploeg van Gianni Rivera West Bromwich Albion dwong de 'kapitale' ploeg van Valencia op de Knieën. De Spaanse ster- renploeg was met een magere voorsprong (1-0) afgereisd naar Engeland Na vijf minuten was de stand al gelijk. Tony Brown benutte een door scheidsrechter Wurtz toegekende strafschop onberispelijk: 1-0. Negen minuten voor het einde was dezelfde speler ervoor verantwoorde lijk dat miljoenenaankopen als Bonhof en Kempes niet meer in Euro pees bekerverband op de velden te aanschouwen zijn. Verdere uitslagen, waarbij de resultaten van de eerste wedstrijden tussen haakjes staan aangegeven: Hertha BSC-Esbjerg BK 4-0 (1-2); Dukla Praag-VFB Stuttgart 4-0 (1-4); Slask Wroclaw-Borussia Monchengladbach 2^1 (1-1) en MS V Duisberg- Racing Strassbourg 4-0 (0-0). Hertah BSC, Honved, Manchester City, Rode Ster, West Bromwich Al bion, Dukla Praag, Borussia Monchengladbach, en MSV Duisburg plaatsen zich voor de kwartfinales. BRATISLAVA - In de eerste ontmoeting op Westeuropees niveau tijdens het WK handbal heeft net Nederlands damesteam zijn plaats aan de top van het westelijk deel van het continent niet met een overwinning waar kunnen maken. West-Duitsland maakte gisteren in Bratislava het verlies van de vorige dag tegen Roemenië goed en nam met 20-17 (13-8) afscheid vaneen mislukte WK. De strijd om de plaatsten zeven tot en met negen behoudt een open karakter, want Nederland speelt vandaag tegen Roemenië. Evenals in de eerste wedstrijden tegen Tsjechoslowakijeen de Sowjet-Unie vertoonde Nederland zwakheidsverschijnselen vlak voor de rust. Medelijden met de patiënt bleken ook de Westduitsc dames niet te hebben. De marge die de eerste 20 minuten niet groter was geweest dan twee werd snel naar 8-13 uitgebreid, genoeg om met vertrouwen de tweede helft in te gaan De Westduitse dames drukten dat vertrouwen uit door nog 7 treffers te ondanks deze uitschakeling AMSTE RDAM (ANP) - Trainer Lajos Tichy van Honved had in het Ajax-stadion weinig verrassingen ontmoet. De wedstrijd die zijn ploeg in de kwartfinales bracht was verlopen zoals hij had ver wacht. "Ik had hierop gerekend", al dus de veelvoudig Hongaars oud-international, "maar we hebben de stormloop van Ajax goed opgevangen. Onze achterhoede heeft een uit stekende prestatie gele verd". Tichy kende slechts eén benauwd moment: "toen de scheidsrechter twee mi nuten over tijd in de eerste helft die strafschop toeken de. Gelukkig kon ik ze met een daarna in de kleedkamer eroverheen helpen". De Honved-coach was van me ning dat het een erg harde wedstrijd was geweest. "Schoonheid was daardoor ver te zoeken. Maar ja, we zijn er. Als ik de twee wed strijden in Boedapest en Amsterdam op een weeg schaal leg, kan ik niet zeggen AMSTERDAM - Wim Meutstege was niet alleen op het veld de uitblinker van Ajax. Ook in de nabeschouwingen bleek hij als enige werkelijk in vorm te zijn. Terwijl zijn trainer Cor Brom zich beperkte tot de over winning van 2-0 in het eigen stadion (een monster zonder waarde na de afgang van 4-1 twee weken eerder in Boedapest) en opmerkte dat hij niet eens-echt ontevreden kon zijn („Over de uitslag ben ik zelfs tevre den, het is alleen jammer dat we uitgeschakeld zijn") keerde Meutstege in gedachten nog even terug naar het eerste duel: „In die wedstrijd hebben wij de basis gelegd voor ons totale verlies. Wij hebben toen te angstig gespeeld. Persoonlijke fouten zijn ons in die wedstrijd fataal geworden'. waarop de hoop binnen de Ajax-gelederen terugkeerdeRay Clarke knalt van elf meter de 1-0

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13