Beschuldigingen tegen politie en justitie HACHMER ALTIJD GOEDKOOP Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. HACHMER SIRE imr rm 'Wm a= DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 HAARLEM (GPD) - Het rapport van de commissie-Versteeg, dat later bekendheid kreeg als het rapport over de Velser af faire, werd in 1950 geschreven. De kern van de Velser affaire vormt een reeks beschuldigin gen tegen oud-illegalen in en rondom Velsen. Voor het grootste deel werkzaam bij po litie en justitie. De beschuldi gingen hadden betrekking op zaken als collaboratie en ver raad, privé-verrijking, geweld daden en executies, gepleegd tijdens de Duitse bezetting. Ook was er sprake van be schuldigingen wegens misdrij ven en wangedrag tegen die zelfde groep, gepleegd kort na de bevrijding. Het ging hierbij vooral om misbruik van macht, corruptie en opnieuw persoon lijke verrijking, m.a.w. diefstal en beroving. Omdat leden uit deze groep na de oorlog posi ties bekleedden bij Binnen landse Strijdkrachten, de Poli tieke Opsporingsdienst, die la ter Politieke Recherche Afde ling zou gaan heten, en bij de Bijzondere Rechtspleging, zouden zij, zo luidden de be schuldigingen, tevens in staat zijn geweest elkaar de hand bo ven het hoofd te houden, waar door onderzoek en berechting werden belemmerd en zelfs onmogelijk gemaakt. Beschermer Als belangrijkste en hoogstge- plaatste persoon binnen de groep wordt over het algemeen mr. N. J. G. Sikkel genoemd. Sikkel was tijdens de oorlog substituut-officier van justitie in Haarlem en na de oorlog kor te tijd waarnemend procureur- generaal en vervolgens procu reur-fiscaal in Amsterdam. Sikkel werd slechts in enkele gevallen als verdachte ge noemd, maar had tijdens de be zetting als de verantwoordelij ke commandant der Binnen landse Strijdkrachten in Haar lem en omgeving nauwe con tacten met anderen, die veel- vuldiger en nadrukkelijker van misdrijven werden beschul digd en hij werd verder be schouwd als de beschermer van die anderen na de bevrij ding. Gezien zijn juridische po sitie na de oorlog, zo werd in dertijd betoogd, zou hij daartoe de mogelijkheden hebben ge had. Een rol in de Velser affaire, zo ge noemd omdat veel Velsenaren daarbij betrokken waren, speelde verder C. van Stam, thans burgemeester van de Haarlemmermeer. In de oorlog aanvankelijk districtscom mandant onder, en later als ge westcommandant strijdend gedeelte naast mr. Sikkel wer kend. Verder waren in belangrijke mate zeven politiefunctionarissen bij de kwestie betrokken, waarvan een aantal uit Velsen afkomstig was en welke func tionarissen in rang varieerden van waarnemend commissaris en hoofd van de Politieke Op sporingsdienst in Velsen, tot agent van politie der eerste klasse. Wat betreft de namen van de in het rapport genoemde ver dachten en betrokkenen, schrijft minister De Ruiter (jus titie) in een begeleidende brief aan de Tweede Kamer „Om de belangen van de nog levende personen te beschermen, zijn in het u hierbij ter publikatie aangeboden rapport van de commissie-Versteeg namen van de leden van het politie korps te Velsen tegen wie de beschuldigingen waren gericht Samenvatting rapport Velser- affaire door letters vervangen, terwijl verder gebruik is gemaakt van initialen. De volledige namen zijn vermeld, indien tegen het laatste geen bezwaar lijkt te be staan dan wel deze namen reeds op andere wijze openbaar zijn geworden". In de hierna volgende weergave van het rapport over de Velser affaire, zijn de initialen even eens door letters vervan gen. Wat politieman A. betreft, legt de commissie hem de volgende feiten voor: aanhouding van studenten in bezettingstijd op last van de Duitsers; aanhou ding in bezettingstijd van de politieagent Van den Hoorn en van een joods meisje dat in het gezin van die politieman was ondergedoken. Dit op bevel van de NSB-burgemeester van Krommenie. Ten aanzien van deze politieman zegt de commissie-Versteeg aan de hand van diverse getui- geverklaringen, „niet te kun nen ontkomen aan de gedachte dat deze illegale op weinig scrupuleuze wijze het er goed van genomen heeft, erger nog: de verdenking op zich heeft geladen zich uit illegale gelden te hebben verrijkt" Afkeuring Over een andere politieman, B., wordt door de politie vastge steld: „In de jaren 1940-1944 zeker geen fier strijder, maar afkeurenswaardige opdrach ten uitvoerend voor de Duit sers, in 1944 illegaal werkend, grote bedragen aan gelden voor zijn illegale groep beherend, ondergedoken samen met (ook een politieman - red.) G. in een huis (in Heemstede - red.), waaruit de bezitter was verdre ven, diens meubilair gekocht met gelden van een collabora teur O., in die hongerwinter een materieel goed en kostbaar be staan voerend, hetgeen zeker niet bekostigd kon worden uit zijn jaarlijks inkomen van 3800 gulden, en dit ook na de bevrij ding nog voortzettend", aldus de commissie. Verder wordt B. ten laste gelegd dat hij in de kamer van een commissaris van politie, in het bijzijn van de NSB-inspecteur X, telefonisch opdracht heeft gegeven aan de politie in Am sterdam om een jodin, Rachel S., naar Velsen over te brengen; het arresteren in opdracht van de SD van communisten en het overbrengen van hen naar Am sterdam. B. heeft ook dienst gedaan bij de onder Duitse controle staande Rijksrecherchecentrale: „Van een dappere illegale, gezind tot offeren voor het vaderland en de vrijheid blijkt uit de verho ren in elk geval zeer weinig", zo constateert de commissie-Ver steeg ten aanzien van B. Tijdens hun illegale werkzaam heden hadden B. en G. ook te maken met de koerierster Hanny Schaft, Truus en Freddy Oversteege. Deze koeriersters werden verschillende malen belast met het maken van ge vaarlijke tochten door bezet gebied om bijvoorbeeld pakjes gouden en zilveren sieraden, waarvan de herkomst de com missie niet duidelijk is gewor den, te overhandigen aan een zekere N., een politieman in Den Haag. Bovendien', zo gaat het rapport verder, „kregen de koeriersters van A. B. en G., of een of meerdere van deze drie, opdrachten om figuren die ge vaarlijk heetten te zijn voor de illegaliteit dood te schieten" Verschillende personen von den op deze wijze de dood of werden gewond. Maakt dit alles al een vreemde indruk, zo zegt de commissie, om aan de ernstige bedoelin gen van deze illegalen te gelo ven, bepaald onmogelijk wordt het bfj het volgende geval. Tus sen begin maart en eind april 1945 kregen de gezusters Over steege tot driemaal toe de op dracht van A. B. en G. om een zekere D. neer te schieten. Door allerlei omstandigheden lukte dat niet. De commissie gaat dan verder: „Men kan zich de ont steltenis van de gezusters Oversteege denken - de derde koerierster Hanny Schaft was inmiddels wegens haar illegale verzetsacties door de Duitsers doodgeschoten - toen zij na hun leven in de waagschaal te hebben gesteld om D. te elimi neren, die zij als een voor de illegaliteit gevaarlijk persoon hadden horen afschilderen, op de dag der bevrijding deze zelf de D. als een officier van de BS (Binnenlandse Strijdkrachten - red.) aantroffen en van B. en G. ditmaal de opdracht kregen om over het gebeurde te zwij gen". De commissie-Versteeg heeft in haar rapport ook enige gevallen van verzetswerk bekeken, voorzover daar diegenen bij waren betrokken die ook wer den genoemd in de Velser affai- Nagegaan werden het doodschie ten van Van Son en het neer schieten van een lid van de Binnenlandse Strijdkrachten, J. Kruyf, omdat deze een amb tenaar van de Centrale Con troledienst (CCD) Hogenkamp had doodgeschoten in februari 1945. En ten slotte het dood schieten van twee Hollandse leden van de Griine Polizei op 28 april 1945. Over de kwestie-Van Son concludeert de commissie het volgende: „Het beleid van mr Sikkel was in deze zaak onvol doende, de gedragingen van B en G. misdadig en het optreden van de Velser politiemannen F en E. van alle verantwoorde lijkheid gespeend". Bij de affaire-Kruyf-Hogenkamp merkt de commissie op dat zij de indruk heeft dat het neer schieten van Hogenkamp een op wraak berustende doodslag vormt en de commissie vraagt zich dan af of het zonder vorm van proces neerschieten van De Kruyf dan wel juist was. Vuurgevecht Twee maanden later speelde zich de executie af van twee Neder landse leden van de Grüne Po lizei. In de nacht van 18 op 19 april 1945 was Gommert Krijger met eni ge andere illegalen op weg om de spoorlijn bij Hillegom op te blazen. Bij de Haarlemmer meer stuitten zij op drie Ne derlandse leden van de Gruene Polizei. Er ontstond een vuur gevecht waarbij twee van de drie Grüne Polizisten gewond werden. Een zó zwaar dat hij kort daarop overleed. De poli zisten gaven zich over, echter niet dan nadat Gommert Krij ger zijn erewoord had gegeven dat zij als krijgsgevangenen zouden worden beschouwd en hun gedurende de bezetting geen „leed zou geschieden, maar zij na de bevrijding voor een gerecht zouden worden verhoord". Gommert Kryger rapporteerde het gebeuren aan zijn districts commandant Willem Kooiman en aan zijn gewestcommandant strijdend gedeelte C. van Stam, de huidige burgemeester van de Haarlemmermeer. Deze laatste raadpleegde mr. Sikkel, die sinds 28 maart geen commandant strijdend gedeel te meer was, maar comman dant van de bewakingstroepen, wier taak het was om na de be vrijding actief op te treden. Tij dens deze confrontatie bleek er verschil van mening over het door Krijger gegeven ere woord. Kooimans vond dat Krijger zijn bevoegdheden had overschreden en de aanwezig heid van de polizisten een ge vaar opleverde. Van Stam vond het gegeven erewoord even eens onjuist, maar meende niettemin, nu dat was gegeven, het gestand moest worden ge daan. Mr. Sikkel achtte het ge geven erewoord echter zo ge vaarlijk voor de illegaliteit dat het naar zijn mening niet ge stand mocht worden gedaan en concludeerde dat de twee poli zisten moesten worden dood geschoten. Besloten werd, de kwestie voor te leggen aan de commandant van de Binnenlandse Strijdkrach ten, generaal Koot. Deze com mandant zou, zo zei mr. Sikkel later, opdracht hebben gege ven de twee Grüne Polizisten te fusilleren. Generaal Koot ge tuigde echter voor de commis sie „met beslistheid" dat hij er nimmer in heeft toegestemd. Naar aanleiding van een gering aantal schriftelijke stukken komt de commissie tot de be vinding dat door Van Stam, Sikkel en Kooimans aangedra gen brieven op het eerste ge zicht weliswaar de door deze drie voorgestelde gang van za ken bevestigen, maar dat bij een nauwkeuriger onderzoek er „allerlei vraagtekens rij- Letterlijk staat er dan in het rap port: „Allereerst de opmerking, dat tien volle dagen zijn verlo pen tussen de arrestatie en de opdracht tot het fusilleren van de Gruene Polizisten. Zo bij- Burgemeester C. van Stam van Haarlemmermeer; één van de be trokkenen. zonder gevaarlijk scheen de si tuatie toch niet te zijn" Onjuist De verklaring die opperwacht meester P. voor het doodschie ten geeft, zo meldt het rapport, luidt dat de situatie gevaarlijk was geworden na de arrestatie van Gommert Krijger en diens aan de Duitsers verstrekte in formatie over twee wapende pots. Die verklaring is onjuist, want, zo zegt het rapport ver der, Krijger werd in de vroege ochtend van 28 april opgepakt en verklaarde later dat hij pas twee dagen later, om foltering te voorkomen, twee wapende pots aanwees. Bovendien kan de arrestatie van Krijger geen invloed hebben gehad op de opdracht tot executie van de twee polizisten, omdat die op dracht al op 25 april was gege ven. Niettemin vraagt, zo vervolgt het rapport, Van Stam op 28 april om 11.30 uur aan generaal Koot, na de arrestatie van Krij ger te hebben gemeld, of er een mogelijkheid is met de vijand te onderhandelen over het rui len van de twee polizisten tegen Krijger en mede-gevangenen. Maar op 27 april had Van Stam al opdracht gegeven de twee dood te schieten. Weliswaar schrijft Van Stam in brief VII (28 april) de executie niet door te laten gaan, maar die brief werd pas 's avonds om zeven uur ontvangen. De commissie-Versteeg komt dan uiteindelijk tot de slotsom dat de echtheid van de brieven niet kan worden bewezen, om- ben. Over deze hele kwestie van de executie van de Grüne Polizis ten spreekt de commissie uit, dat het „uitermate moeilijk is om thans nog de feitelijke ge- varensituatie op haar juistheid te beoordelen. Dat zou slechts mogelijk zijn wanneer de commissie geheel kon afgaan en bouwen op de haar ter be schikking staande feiten". Over de figuur van mr. Sikkel merkt de commissie-Versteeg nog op, dat hij fouten heeft ge maakt, bijvoorbeeld in de zaak van boer Van Son, in dit geval werd zelfs het woord „falen" door de commissie gebruikt: dat hij sommige onbetrouwba re figuren de hand te lang bo ven het hoofd heeft gehouden, maar dat cr van enige zelfver rijking niets is gebleken en dat naar de mening van de com missie de integriteit van de per soon van mr. Sikkel onaange tast is gebleven. VOETBAL - Max Merkel, die in vrijwel alle landen van Europa heeft gewerkt als voetbaltrainer, wenst nooit meer als oefenmees- ter te werken. Dat heeft de Wener deze week verklaard. Wel am bieert de bijna 60-jarige Oosten rijker een baan als manager bij een Duitse Bundesligaclub. "Ik zou bijvoorbeeld voor Bayern München de ideale, sterke man zijn...". BOOGSCHIETEN - De internatio nale boogschuttersfederatie (FI- TA) weigert de Aziatische Spelen te erkennen op grond van het feit dat China aan de boogschietwed- strijden zal deelnemen, hoewel het nog geen lid is van de over koepelende organisatie. De volksrepubliek heeft het lid maatschap aangevraagd onder de voorwaarde dat Taiwan uitgesto ten wordt. CRICKET - Engeland heeft giste ren in Brisbane de eerste test- wedstrijd (cricket) tegen Austra lië met zeven wickets gewonnen. Het was de eerste Engelse over winning in een testwedstrijd in Brisbane sedert 42 jaar. BOKSEN - De Amerikaan Mike Rossman heeft in Philadelphia zijn wereldtitel in het half-zwaar- gewicht (WBA-versie) met succes verdedigd. In de zesde ronde staakte de scheidsrechter het ge vecht, omdat de uitdager de Ita liaan Aldo Traversaro na een knock down nauwelijks meer de bokshouding kon Kerstartikelen tegen scherpe prijzen!! Kerstboompiek met verlichting 19,95 Kunstboompje met lametta en verlichting 50 cm hoog maar 19,95 W2 Spuitsneeuw 80 gram 1 ,25 240 gram 2,50 Opblaas kerstman 90 cm hoog maar 2,95 Kerstverlichting vele soorten in wit of gekleurd al vanaf 9,95 Koop nu uw kerstartikelen er is nog volop keus! Zware emaille braadpannen 13,95 15,95 17,95 19,95 23,95 25,95 20 cm 22 cm 13-delig aardewerk gebakstel 54,5onu 19,95 Teakhouten slabak 22,95 nu 16,95 Glazen thee- of koffiepot 5 95 nu 4,95 Tornado snelkookpan 6 liter us nu 79,- 7 liter nu 89,- De „ideale" kurketrekker 395 nu 2,95 2-delig gourmetstel 29.95 nu 19,95 Fonduestellen in vele soorten al vanaf 1195 5 Meiplein 96 Haarlemmerstraat 48 tel. 766013 tel. 122915 Leiden Leiden Kindermishandeling,daar praten we liever niet Aan het probleem van kindermishandeling kan bij de Nederlandse Vereniging tegen Kinder over in Nederland. Dat is jammer. Want met dtxxi- een hoop gedaan worden. Ook dtxir u. Hoe. dat staat mishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld, te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen telefoon: 070-631923. Publicatie aangeboden door dit blad ui samenwerking met de Stichting Ideele Reclame. iedereen leest de-krant altijd en overal.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11