=Menten-debat in Kamer AR-beweging tegen grondslag van CDA Mijn man wilde Menten stevig aanpakken Voortdurende twijfels rond Kortenhorst Door de bank genomen de beste NORIT CljJJJiilltiüiLijiijii. Wijziging van procedure uitstel militaire dienst p WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 IMWWtHf1*'! ,'il W<<12afl^ {j Mevrouw Donkerweduwe van oud-minister van justitie: Oud-minister Donker, die in 1952 volop betrokken was bij de toen ook geruchtmakende zaak- Menten. DEN HAAG (GPD) - „Ik weet zeker Ze zegt pas echt goed woedend ge- dat mijn man de zaak-Menten nooit heeft geseponeerd". Dat zegt mevrouw G. Donker (71), weduwe van de minister van jus titie die Menten in 1952 definitief buiten vervolging zou hebben gesteld wegens in 1941 in Polen begane oorlogsmisdrijven, in een interview met Elseviers Magazi- Mevrouw Donker, die na een vol gens Elsevier intensieve speur tocht in het buitenland werd op gespoord, zegt zich vorige week erg kwaad te hebben gemaakt over de opmerkingen van de we duwe Kortenhorst. Deze zei in een voor de Haagse rechtbank voorgelezen verklaring dat haar man van minister Donker in 1952 een brief had gekregen met de mededeling over het sepot. Dat zou gebeurd zijn in ruil voor Men- tens stilzwijgen over de zoge naamde Velser affaire. „Voor zo'n ruil was mijn man de figuur niet. Hij wachtte op het moment dat hij Menten stevig zou kunnen aanpakken. Hij wilde de hele zaak laten betijen, in de overtuiging dat er later meer be wijsmateriaal zou komen. Mijn man kon het bloed van Menten wel drinken", aldus mevrouw Donker. worden te zijn toen ze hoorde dat mevrouw Kortenhorst over de ruil gesproken had als een schnabbeltje voor minister Don ker. „Mijn man was onkreukbaar en niet bereid tot enige concessie, handeltje of hoe je het ook zou willen noemen". Mevrouw Donker weet zich ook nog te herinneren dat de toenma lige advocaat van Menten, mr. Kortenhorst, de deur van haar man in 1952 plat liep. Dat ontlok te haar man, zegt ze, de opmer king: „Die man kent me toch lang en goed genoeg, dat ik niet bereid ben tot handjeklap." Toen bleek dat er niet genoeg bewijzen tegen Menten waren, zei mijn man - ik zie hem zo nog zitten aan tafel, met zijn bril half omlaag over het montuur heen kijkend - „Ik laat de zaak betijen. Ik pak die man nog wel". Israël vraagt uitleve ring De Israëlische regering heeft in middels laten weten opnieuw of ficieel om uitlevering van Menten te zullen vragen bij Nederland. Een Israëlisch verzoek van een jaar geleden om Menten niet uit het oog te verliezen tot aan de formele vereisten voor uitleve ring was voldaan, blijft volgens een Israëlische woordvoerder van kracht. Voor de Nederlandse ambassade in Jeruzalem werd gisteren geprotesteerd tegen Mentens vrijlating. Leden van de Joodse Defensieliga van rabbijn Meir Kahan brachten aan de Ne derlandse ambassadeur hun pro test over de vrijlating van Menten over. Het is overigens vrijwel zeker dat Menten niet aan Israël zal worden uitgeleverd. De Zwitserse autori teiten hebben namelijk aan de uitlevering van Menten aan Ne derland in december 1976 de voorwaarde verbonden dat hij niet aan een derde land overge dragen zou mogen worden. Ne derland is met die voorwaarde destijds akkoord gegaan. Bovendien is tijdens het proces komen vast te staan dat Pieter Menten nog steeds Nederlander is. „Nederlandse onderdanen worden gewoonlijk niet aan an dere landen uitgeleverd", aldus een woordvoerder van het minis terie van justitie. „Iedereen die mr. Donker gekend heeft, zal het met me eens zijn: het is ondenkbaar dat deze minis ter van justitie de zaak-Menten zou hebben geseponeerd zonder daar iemand van op de hoogte te stellen". Dat zegt mr. Jaap Bur ger, die in 1952 fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Ka- Burger sprak destijds wekelijks met Donker over actuele politiek. „De zaak-Menten zou hij in die gesprekken ongetwijfeld ge noemd hebben", aldus Burger. „Bovendien is net volstrekt on denkbaar dat hij daar geen noti ties van zou hebben achtergela ten. Donker noteerde letterlijk alles". Burger noemde het een „moeilijke zaak" dat de Haagse rechtbank het nu bewezen acht, dat Donker de zaak-Menten geseponeerd zou hebben op grond van een aantal getuigen, die het van horen zeg gen hebben. „Trouwens, ook de toenmalige topambtenaren van justitie hebben het in het rapport- Schöffer onaannemelijk ge noemd dat de zaak-Menten gese poneerd zou zijn', aldus mr. Bur ger, die tegenwoordig lid is van de Raad van State. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer is gisteren akkoord ge gaan met het verzoek van het CPN-kamerlid Wolff om de rege ring te mogen interpelleren over de gevolgen van Mentens vrijla ting, in het bijzonder voor Zwit serland, Polen, de Sowjet-Unie en Israël. De interpellatie zal volgende week ■ri De Boer toch beschikbaar als opvolger van Aantjes DEN HAAG (GPD) - De Twee de-Kamerfractie van het CDA zal morgen een beslissing nemen over de definitieve opvolging van oud-fractie voorzitter Aantjes. Het frac tiebestuur (zeven prominente leden uit de fractie) zal van daag een advies opstellen. Het is nog niet duidelijk, hoe binnen de fractie de kaarten liggen. Aanvankelijk werd aangenomen dat Lubbers - onder Aantjes de tweede man van de fractie - vrijwel auto matisch het voorzitterschap zou gaan bekleden. Intussen is duidelijk geworden dat ARP-voorzitter en Twee de-Kamerlid De Boer ook kandidaat is voor deze func tie. Hij stelde zich kandidaat nadat door zijn partij druk op hem was uitgeoefend. Vooral de kwestie van zijn opvolging alspartijvoorzitter was van belang; De Boer had zeer veel moeite met het feit dat hij de ze functie zou moeten opge ven als hij fractieleider zou moeten worden. Prof. Goud zwaard (opsteller van het CDA-programma „Niet bij brood alleen") heeft laten we ten de post te willen bekle den. Menten (2) De vrijlating van Menten is voor mij onbegrijpelijk aangezien deze persoon zo ontzaglijk veel leed heeft veroorzaakt bij mensen binnen en buiten ons land. En dan te weten dat destijds een regering, met daarin PvdA'ers, zich door veel geld en woorden heeft laten omkopen. Waar zijn wij nu aan toe? Aantjes heeft zich geheel bloot gegeven maar de PvdA durft zich nog te melden als zijnde verschoond van alles. Waar zijn wij nu? Ondergetekende is overtuigd lid van de CHU en zal dit ook blijven. Maar hoe is het mogelijk dat Men ten ineens op vrije voeten is? Met bijbelse teksten mag men niet schermen. Zo'n mens moet opge ruimd worden, hoe dan ook. Dit heeft niets met mensenrechten te maken. Hij die het zwaard heeft getrokken moet daar het zijne van verwachten. Voor mij was dit geen rechtbank, maar had het meer weg van een draaibank. W. de Wit Timorstraat 8 Leiden. dinsdag worden gehouden. Wolff wil dat ook het beleid van oud minister Van Agt van justitie in het spoeddebat aan de orde komt. De huidige premier zal overigens niet aan het debat deelnemen. Wolff meldt in zijn interpellatie- verzoek dat de regering verte genwoordigd dient te zijn door minister De Ruiter van justitie en minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Kamervoorzitter dr. A. Vondeling heeft gisteren meegedeeld dat hij minister De Ruiter van justitie namens de Tweede Kamer zal vragen het rapport van de com missie-Versteeg over de zoge naamde Velser affaire openbaar te maken. De Kamer stemde gis teren in met een voorstel van de socialist Roethof hiertoe. Deze stelde dat openbaarmaking no dig is om verdere geruchtenvor ming te voorkomen. Minister De Ruiter wil, zo heeft hij eerder meegedeeld, met vrijgeven van het rapport wachten tot de com- missierSchöffer, die het histo- risch-wetenschappelijk onder zoek in de zaak-Menten verricht, klaar is met haar rapportage Volgens Roethof is er echter door de vrijlating van Menten het een en ander in de situatie veran derd. De kamerleden Kosto en Molleman (beiden PvdA) stellen over de ar beid van de commissie-Schöffer mondelinge vragen aan de rege ring. De PvdA wil dat de regering op basis van het derde interim rapport van deze commissie zelf een oordeel velt en niet wacht op het eindrapport van de commis- sie-Schoeffer. Bovendien vinden de socialistische kamerleden dat de regering er bij de familie Kor tenhorst op moet aandringen dat het archief van Kortenhorst wordt opengesteld. Ongeloofwaardig Zoals bekend heeft de commissie- Schöffer in het derde interim- rapport gesteld dat de bewering van Menten, dat deze in een per soonlijk gesprek met minister Donker hoorde van een afzien van strafvervolging, „zeer onge loofwaardig moet worden geacht". Desgevraagd zei Kosto dat het de PvdA niet gaat om het beïnvloeden van de Hoge Raad, die het hoogste beroep van de of ficier van justitie tegen het Men- ten-vonnis nog moet behandelen. „Het gaat ons vooral om de repu tatie van de (PvdA)-minister Donker, die bekend stond als een onkreukbare man", aldus Kosto Het is niet uitgesloten dat de PvdA - als de antwoorden van minister De Ruiter in Pvd A-ogen niet bevredigend zijn - de rappor tages van de commissie-Schöffer ook aan de orde zal stellen bij de interpellatie van Wolff. Volgens prof. dr. H. Bastiaans, di recteurvan het Centrum '40-'45 in Oegstgeest, waar mensen die aan het concentratiekampsyndroom lijden worden behandeld, zal Mentens invrijheidstelling veel van die mensen in nood brengen. Hij vindt ook dat beslissingen zo als die van de Haagse rechtbank, beter in de publiciteit voorbereid moeten worden. „Deze uitspraak, die vrij onverwacht tot stand is gekomen, treft veel van de be trokkenen van weleer. Dat vind ik vrij onverantwoord. Het minis terie van justitie en de rechterlij ke macht zouden bij de voorbe reiding van de mensen op zo'n beslissing als maandag genomen is, meer de hulp moeten inscha kelen van gedragswetenschap pers en deskundigen op het ge bied van wat mensen beleven. Men had een goede uiteenzetting moeten geven waarom het niet anders kan". PRINSENBEEK-Op de rijksweg Moerdijk-Breda ter hoogte van Prinsenbeek bezweek gisteren deze oplegger onder het gewicht van de drie ton wegende betonplaten. Het verkeer was geruime tijd gestremd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar eventuele technische gebreken van de oplegger DEN HAAG (GPD) - In de ARP heeft zich een bewe ging gemanifesteerd die zich tegen de tot dusver gevoerde „grondslagdis cussie" van het CDA keert. De groep vindt dat de ARP het CDA moet verlaten als deze partij een te open ka rakter dreigt te krijgen en als de toekomstige leden te weinig aan het Evange lie worden gebonden. Een gisteren aan de Nederlandse pers gestuurde brief - resultaat van een steekproef - is onderte kend door 35 AR-leden, onder wie de oud-Tweede-Kamerleden Kieft en Schouten. Laatstge noemde verliet drie jaar geleden het parlement omdat hij het niet eens was met de wijze waarop het CDA zich inzette voor de grond slag. De groep doet een beroep op de AK- partijraad om aanstaande zater dag het rapport over de CDA- grondslag te verwerpen. Dit rap port-datvooral in KVP-en CHU- kringen met bijval is ontvangen - stelt dat het CDA nooit leden „de maat zal mogen nemen". De on dertekenaars van de oproep stel len echter dat in het toekomstige CDA de persoonlijke instem ming met en de aanspreekbaar heid op de evangelische grond slag statutair moeten worden vastgelegd. De groep wil dus veel verder gaan dan het grondslag- rapport. „Als dat niet gebeurt, kan de voorgenomen fusie van de ARP in het CDA geen doorgang vinden", menen de 35 onderte kenaars, die voor een groot deel uit Overijssel of van de Amster damse Vrije Universiteit afkom stig zijn. Als de ARP zaterdag in principe wel akkoord gaat met het grond slagrapport (wat zou moeten blij ken uit het overnemen van een resolutie van het partijbestuur waarin zal worden opgenomen dat het evangelie bij het bedrij ven van politiek „relevant" is) ziet de groep het gevaar van een tweedeling binnen het CDA. Het grondslag-rapport omzeilt dit vraagstuk, aldus de brief. Hier door dreigt het reële gevaar, dat de grondslag op een gegeven moment niet meer gaat functio neren en dus de continue toetsing meer en meer achterwege zal UTRECHT (GPD/ANP) - Een naam die zowel in de kran tenberichten over de zaak- Menten als in die over de Vel ser affaire steeds weer op duikt is die van de in 1963 overleden KVP'er Korten horst. Toen beide zaken in het begin van de jaren '50 speel den, de Velser affaire in publikaties in Volkskrant en Telegraaf, en de zaak tegen Menten (beschuldiging van collaboratie en het zich we derrechtelijk toeëigenen van joodse eigendommen) was dr. L. G. Kortenhorst voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en verdedi ger van Pieter Nicolaas Men ten. Kortenhorsts naam valt in bei de affaires vaak in ongunstige zin. Tijdens zijn verdediging van Menten zou hij schrome lijk misbruik hebben ge maakt van zijn bevoorrechte positie als kamervoorzitter. Bovendien zou hij, toen mi nister van justitie Donker Menten meedeelde dat hij ontslagen zou worden van rechtsvervolging, een bedrag van f200.000 op een Duitse bank hebben gekregen. De Velser affaire zou voorna melijk uit het fantasierijke brein van Kortenhorst (en dat van KVP-fractievoorzitter Romme) zijn ontsproten. De beide heren zouden de affaire bedacht hebben om zo de Haarlemse advocaat-fiscaal mr. Sikkel uit te schakelen, die van plan was Kortenhorst en Romme aan te pakken we gens ongeoorloofde daden tijdens de oorlog. De beschuldigingen inzake zijn gedrag tijdens de affaireMen- ten zijn deels ontzenuwd. Zo drukte Elsevier Magazine onlangs een accountantsrap port af, dat was gemaakt in opdracht van de commissie- Schöffer (de gommissie die de zaak-Menten vanaf het begin in 1946 onderzoekt). De ac countants kwamen tot de be vinding dat nergens in de boeken van Kortenhorst een dergelijk bedrag was aange troffen en dat er ook geen on verklaarbare groei van het vermogen was ontstaan. De geruchten over Korten horsts bemoeienissen tijdens de Velser affaire zijn moeilij ker te achterhalen. Daarbij speelt op de achtergrond het Remaco-schandaal. Remaco was een dochtermaatschappij van het Amsterdamse recla mebureau D la Mar, die de aanplakzuilen in de hoofd stad exploiteerde. Het besluit tot oprichting van dergelijke zuilen was genomen door de gemeenteraad, waarin Rom me zat als voorzitter van de Rooms-Katholieke Staats partij (de latere KVP). Een raadscommissie, waarin ook Romme zat, gunde de exploi tatie aan Remaco. Romme en zijn vriend Kortenhorst kre gen als beloning een commis sariaat bij De la Mar. Tijdens de oorlog zouden Romme en Kortenhorst hun bedrijf heb ben verkocht aan de Duitsers. Vlak voor het eind van de oorlog kochten de beide he ren Remaco weer terug. Het was deze affaire die de toenmalige procureur-gene raal bij de Bijzondere Rechtspleging, Sikkel aan de orde wilde stellen. Dat zou ongetwijfeld het eind zijn ge weest van de carrière van de beide KVP'ers. Omdat beiden nauwe banden hadden met zowel Volkskrant als Tele graaf (Romme als hoofdre dacteur van het eerste blad en A Mr. Kortenhorst. Kortenhorst als belangen- hebber in het laatste) spanden zij beide bladen, via de zoge naamde Velser affaire, voor hun karretje, zo wordt ge zegd. In 1925 kwam Kortenhorst voor de KVP in de Tweede Kamer en werd secretaris van de so- cialisatie-commissie. Kor tenhorst was voorstander van ordening van het bedrijfsle ven, maar niet in socialisti sche zin. Zijn verhouding met de Duitser was tijdens de oorlog uiterst stroef. Al in 1935 had hij op gemerkt dat Duitsland „geen rechtsstaat'' meer was. Na de oorlog in 1948 werd Kor tenhorst kamervoorzitter en vrijwel tegelijkertijd verde diger van Pieter Menten. Zoals zijn weduwe zegt heeft Kortenhorst altijd aan de on schuld van Menten gelooft, al wekt zij wel de indruk dat de advocaat zijn cliënt niet zó sympathiek vond. In elk ge val zette hij zich met hart en ziel in. Zo schreef hij in 1951 aan minister van justitie Donker een brief waarin hij deze vroeg niet in te gaan op de „tips" (aanhalingstekens van Kortenhorst) uit Israël over het oorlogsverleden van Menten en op het uitleve ringsverzoek van Polen. Kor tenhorst vond dat het nu de tijd was om een eind te maken aan de lastercampagnes rond Menten. „Wie men ook spreekt - ieder vraagt zich af: hoe is dat in het fatsoenlijke Nederland mogelijk?" Uiteindelijk kreeg Kortenhorst het in 1952 voor elkaar dat Menten ontslagen werd van rechtsvervolging. Pieter Ni colaas kreeg volgens me vrouw Kortenhorst „het kruis Op grond van welke feiten het ontslag van rechtsvervolging is gegeven krijgen we in elk geval niet van Kortenhorst te horen: zijn archief blijft geslo ten. Wel is duidelijk aan te ge ven dat om welke reden dan ook Kortenhorst zich het vuur uit de sloffen heeft gelo pen voor Menten en van alle middelen gebruik maakte: zowel van zijn politieke rela ties als zijn sterke band met de Telegraaf. Nu, 18 jaar later, is het Korten horsts weduwe die met haar verklaring onder ede dat mi nister Donker Menten ontslag van rechtsvervolging heeft beloofd, handelt (zoals zij zelf zegt) „in de geest van mijn RIAN KUPPENVELD ADVERTENTIE ADVERTENTIE 'n plantaardig produkt. DEN HAAG (ANP) - Een aanvraag om uitstel van militaire dienst of verlenging van zo'n voorstel moet in het vervolg worden inge diend binnen een termijn van veertien dagen. Een soortgelijke termijn geldt sinds september ook reeds bij het aanvragen van vrijstelling voor militaire dienst. Staatssecretaris Van Lent van de fensie heeft een en ander in een brief aan de burgemeester van alle Nederlandse gemeenten meegedeeld. De termijn van veertien dagen be gint op het moment, waarop de waarschuwingsoprocp van het ministerie van defensie wordt ontvangen of bij ontvangst van de definitieve oproep. Indien de reden tot het aanvragen van uit stel pas na de termijn van veer tien dagen ontstaat (bijvoorbeeld wanneer er vóór de termijn nog geen beslissing over het aanvan gen van een studie is ontvangen) dan moet deze binnen veertien dagen na ontvangst van de stu dietoezegging worden ingediend dal ucf goed! V ERDAMSTRAAT 6 (hoek Hoge Rijndijk) - LEIDEN - TEL. 14.24.21

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7