Openbare gebouwen bereikbaar maken voor gehandicapten eidse agenda Slechte afwerking en er gebeurt niets... JONGERENWERK OEGSTGEEST BEZIG MET ONDERZOEK Bure«'üke s,and Wassenaarse raad gaat reserves voor voorzieningen verdelen Grimeur in WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 v T .TTTr»TTMfU7 A DMAMn nr.Ur.~~ OEGSTGEEST - De Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) is bezig met een onderzoek naar een betere bereikbaarheid en een aanpassing van openbare gebouwen in de gemeente Oegstgeest voor minder-vali- den. Het onderzoek spitst zich in eerste instantie toe op de bereikbaar heid van het eigen onderkomen, gebouw Taberna aan de Juliana- laan in Oegstgeest en verder op de toegankelijkheid van de plaat selijke kerken. Voor dit laatste is een contact opge zet met de verschillende diako- nieën. Verder wordt over dit ini tiatief nog van gedachten gewis seld met de gehandicaptensocië teit die eérï keer per maand bij elkaar komt in het gemeentecen trum. Na het bekijken van Taberna en de kerken wü de SJJO zich nog gaan buigen over de bereikbaarheid van andere openbare gebouwen. De Stichting heeft inmiddels ook contact gezocht met een bureau dat adviezen geeft over de aan passing van gebouwen. Obstakels Het idee om Taberna, waar allerlei activiteiten op sociaal, educatief en creatief terrein plaatshebben beter toegankelijk te maken voor gehandicapte mensen, is eigen lijk ontstaan rond de lustrumvie ring van de SJJO in september. "Toen het idee ontstond hebben wij gelijk aan een actie gedacht die toch wat breder zou kunnen lig gen dan alleen maar bij Taberna. Als je alleen al kijkt naar de kerk gebouwen. We hebben nu wat materiaal over de obstakels bij deze gebouwen. Daaruit blijkt dat alleen de ingang van het ge meentecentrum (hervormde ge- meeente -red.) maar aan één kant geen trap heeft. Bij alle andere kerkgebouwen zijn tenminste één maar in de meeste gevallen meerdere treden," aldus jeugd werkleider Rigtering van de SJJO. "Waar wij ons zeker ook op richten zijn de gebouwen die bij de ge meente in gebruik zijn of in ge bruik worden genomen Neem nou eens de Leo Kannerschool, die als cultureel centrum dienst zal gaan doen." Rigtering denkt niet alleen aan het aanpassen van toiletten en het maken van oprit ten waar trappen de toegang nauwelijks mogelijk maken, maar ook bijvoorbeeld aan het lager bevestigen van een deurbel Informatie-avond Het idee is inmiddels zover ont wikkeld dat de SJJO van plan is in januari een informatie-avond te organiseren, waarop ook min- der-validen zullen worden uitge nodigd. Verder heeft de werk groep "maatschappijvraagstuk ken" uit de SJJO. die zich spe ciaal met dit onderwerp bezig houdt, door diverse activiteiten tijdens het lustrum te organise ren 1000 gulden opgehaald. Door de gemeente Oegstgeest is nog eens 1000 gulden toegezegd voor de aanpassing van gebouw Ta berna. Jeugdwerkleider Rigtering van de SJJO is van mening dat Taberna voor zo'n 4 a 5000 gulden zal kun nen worden aangepast. "Ik denk daarbij dan wel aan de aanpas sing van maar één toilet en het maken van opritten." Wanneer de eerste verdieping ook nog be reikbaar gemaakt moet worden (bijvoorbeeld door een elektri sche traplift) en er verdere aan passingen zouden plaatshebben dan dehkt Rigtering aan een be drag van tegen de 20.000 gulden Rapport LEI DERDORP-Zo als op de foto is te zienis de sloop van de 24 woningen aan het Van Leeuwenpark in Leiderdorp inmiddels in volle gang. Het is de bedoeling dat ter plaatse 21 woningetwoningen verrijzen, ver deeld in 17 vier'kamerwoningen en vier twee-kamerwoningen De huizen worden gebou wd door de Aannemers Combinatie Leiderdorpin opdracht van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp naar een ontwerp van architect Franso. Men streeft er naar in februari aanstaande met de nieuwbouw te beginnen. Gebouw Taberna gehandicapten Voor 4 a 5000 gulden aanpassen i LEIDEN/WARMOND - Geboren: Cor nelia Elisabeth dv W.H.E. Meijer en J.C. Mohr; Renate dv A. Plug en N. Hoek; Rachid zv L.Oulgout en A. Iyoudi; Sven Erik zv B.A.M. Coster en A.M. van Jole; Femke Maria dv H.C.P. van Cleef en J.M. la Rivière; Etiënne Martijn zv J.A. Schild en M.A.A. Verwer; Linda Susanne dv J.L. Buijsman en J.H. Romijn; Patrick Barry zv W.A. Binnendijk en C.L.J. Bin nendijk; Wesley zv A.T. Sluizeman en D. van Heijgen; Marc Patrick zv P.J.M. van Leent en M.E. Visser; Jacqueline dv W. Geijteman en A. de Mol; Arina Annelies dv R.I.J. Feitsma en G.A. van der Goot; Maijolein Maria Elisabeth dv T.A.M. van Dam en E.M.S.B. Devilee; Nikki zv J.J.M. van Haarlem en G.J.M. Bussing; Sara Wilhelmina Adnana dv A. Dorre- paal en E. van der Meijden; Bernardus zv C.B.J.M. Roessen en A. van Beekum; Emiel zv A.M. Messemaker en A. Schaap; Sylvia Johanna Maria dv F. J.M. Mens en J.M. Bronmeijer; Daniëlle Fre- derika dv N.J. Vink en F.G.W.G. Snoek; Overleden: J. Brouwer (1904); C.A. Nefs (1921); N. Kulk (1{)07) echtgenote van J. de Reus; K.H. van Es (1977); P. Plug (1895) gehuwd geweest met J. van der Reijden; W.A. van Bommel (1919); G. de Boer (1894); J. Viele (1876) gehuwd ge weest met H. Lacourt; M. Nasveld (1896) gehuwd geweest met G. van Gulik; J. Tegelaar (1901); W.G. de Rooij (1905); B.C. van de Velde (1903). Getrouwd: A. Petit en J.M. Bruggeman. WARMOND - Geboren: Piet-Hein zv F elicianus V an Cleef en Maria Asperslag Huwelijken: Hendrikus Van Westerop en Elisabeth Van Moorsel; Robert Jan sen en Johanna Schuil. Huwelijksaangiften: Johannes Stol en Judoca van den Assem; Johannes den Elzen en Helena Van Seggelen; Robert Jansen en Johanna Schuil; Frederik Donkeren Maria Bezems; Nicolaas Cap- tein en Catharina Van Rijn; Albertus Duurland en Cornelia van Tongeren. Overleden: Johanna Zuinig (1890); Mar- garetha Huiberts (1902). Voor de primaire aanpassingen, waar in eerste instantie aan ge dacht wordt is nu dus nog zo'n 2000 gulden nodig. "Dit proberen we te verkrijgen door bepaalde acties. Hoe die er precies gaan uitzien daar moeten wij ons nog verder over beraden. Via midde len die de stichting zelf nog heeft, zouden er tijdens onderhouds werkzaamheden aan het gebouw gelijk al wat aanpassingen kum nen worden meegenomen." De werkgroep die zich bezighoudt met dit thema verwacht in het voorjaar een rapport te presente ren waarin op de bereikbaarheid van de kerken en de andere openbare gebouwen in Oegst geest wordt ingegaan. Een behoefte aan een betere be reikbaarheid van openbare ge bouwen door gehandicapten is voor wat Oegstgeest betreft vol gens Rigtering zeker aanwezig. "Als we naar de gehandicaptensoos kijken, waar zo'n 50 mensen eens per maand gebruik van maken, dan is toch al een behoorlijk aan tal. En dan heb je het nog niet over die groep gehandicapten die helemaal weinig uit huis komen. Verder moet het aanpassen van de gebouwen ook mogelijkheden bieden voor chronisch zieken en dat is zeker ook een heel grote groep. Ja die behoefte is er zeker wel in Oegstgeest; denk alleen maar eens aan patiënten van En degeest en andere verpleegin richtingen." TENNIS - Tweevoudig Wimble- donkampioen Björn Borg is door de Zweedse sportjournalisten voor de derde achtereenvolgende keer uitgeroepen tot sportman van het jaar. Evenals vorig jaar werd de skiër Ingmar Stenmark tweede. WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad zal een keuze kunnen maken uit een door het college van burgemeester en wethouders opgestelde lijst met de wensen die er bestaan ten aan zien van welzijnsaccommodaties. De raad zal op 18 december bij de behandeling van de begroting gaan praten over de besteding van de financiële reserves van de gemeente. In een notitie geeft het college voor de sector sport suggesties rond het zwembad: of nieuwbouw voor zo'n 5 miljoen gulden óf het vernieuwen van het bestaande bad wat ongeveer 2,5 miljoen gulden gaat kosten. Verder stipt het college de bouw van sociaal- culturele ruimten bij het zwem bad aan (kosten 500.000 gulden) en de bouw van een schoolsport gebouw bij het bad (eveneens 500.000 gulden). Ook wordt ge dacht aan het aanleggen van een atletiekbaan (400.000 gulden) en aan de uitbreiding van de be staande sporthal (1.000.000 gul den). Voor voorzieningen op sociaal-cul- türeel terrein wordt gedacht aan de besteding van 1.500.000 gul den. Wensen in deze sector zijn een oefenruimte ter grootte van een gymnastiekzaal en een zaal ruimte voor uitvoeringen en gro tere manifestaties. Voor het jeugd- en jongerenwerk zou een bedrag van 1.000.000 gul den nodig zijn. Daarbij wordt ge dacht aan een padvindersge bouw voor de Van Woesikgroep en ruimte voor Time Out en Nieuw Nijevelt. Een bedrag van 200.000 gulden staat op het lijstje voor voorzieningen voor bejaar den. In plaats van gedecentrali seerde voorzieningen voor be jaarden zou ook gedacht kunnen worden aan een dienstverle ningscentrum, waarvoor een be drag van 500.000 gulden in het overzicht, waaruit de raad een keuze moet maken is opgeno- Expositie van pentekeningen Zoeterwoudse „Ruine" Morgen bezoekt een grimeur Soos "de Ruine" in Zoeterwoude. Na dat hij zijn inleiding heeft gehou den kan iedereen die daar zin in heeft zichzelf en anderen gaan "toetakelen.", om daarna te gaan improviseren op het karakter dat wordt uitgebeeld. Voor mensen die dit allemaal niet zien zitten worden er nog andere dingen georganiseerd. Behalve het disco-geweld is het mogelijk te flipperen, te praten, wat te drinken, gezelschapspelente doen of gewoon niets. Gevonden fietsen LEIDERDORP - Op het groepsbu- reau van de Rijkspolitie in Lei derdorp is zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur een kijkmid- dag. Alle door politie gevonden fietsen zullen te zien zijn. Ieder een die de afgelopen maanden zijn fiets kwijtgeraakt is kan gaan kijken of zijn vervoermiddel daar bij staat. WASSENAAR - In het Wassenaar se raadhuis "De Paauw" is vrij dagavond de opening van een tentoonstelling van pentekenin gen van de jeugdige Wassenaar der Robert van Lit. Zaterdag ver schijnt van deze tekenaar een boek in de handel waarin ruim honderd pentekeningen zijn op genomen van kerken, molens, woonhuizen, herbergen, boerde rijen en kastelen. Ongeveer de helft van die tekenin gen zal tijdens de expositie, die van maandag 11 tot en met vrij dag 22 december tijdens de kan tooruren geopend is, te zien zijn. Ook in de avonduren als er ver gaderingen in het raadhuis zijn kunnen oelangstellenden op de expositie terecht. Het boek getiteld "Wassenaarse oudheden" dat is uitgegeven door uitgeverij Heuff uit Nieuw koop zal vrijdagavond wanneer burgemeester Staab de tentoon stelling opent ten doop gehouden worden. ZOETERWOUDE - Door onver wachte tegenslag bij de bouw van het nieuwe gemaal in de polder Haasbroek in Zoeterwoude, kan de ingebruikneming op acht de cember geen doorgang vinden. De ingebruikstelling is hu ver schoven naar woensdag 20 de cember om tien uur 's morgens Apotheken De avond- en nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 1 tot 8 dec., waargenomen door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet-meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitslui tend voor spoedrecepten, van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91 A Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vnjdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier: Buurthuis Morskwartier. Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur. Tuin stad wijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Kerstbomen in Moeders voor Moeders Voorschoten VOORSCHOTEN - Het gemeente bestuur van Voorschoten is ook dit jaar weer van plan kerstbo men te plaatsen op een achttal punten in de gemeente. Helaas werd het vorig jaar door baldadige personen voor 3000.- schade aangericht aan de kerst bomen, zodat de gemeente nu een dringend beroep doet op de omwonenden er op toe te zien dat dit jaar geen vernielingen plaats vinden. Dierenbescherming Onderwijswinkel Lciden-Noord, Sophiastraat 36, tel 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huurders Voorhout sturen klachten op naar de gemeente VOORHOUT - De kwestie rond de slecht opgeleverde hui zen aan de Boekenburglaan en de Boekhorstlaan in Voorhout spitst zich toe. Eén van de klagende bewoners, J. Borst, weigert al vanaf juli om de huur (425 gulden per maand) te betalen. De huizen aan de Boekenburglaan waar hel om gaat. Hij loopt daarmee het risico uit zijn huis te worden gezet, maar blijft desond anks op de bres staan voor een vlekkeloze afwerking van de huizen. "Eerst moeten alle ge breken verholpen worden, en dan betaal ik de achterstallige huur", aldus Borst. Een waslijst van klachten moet zijn stelling onderstrepen dat de wo ningen in het plan Spoorlaan. waarvan in februari de laatste werden opgeleverd, tientallen gebreken vertonen. De klachten lijst is gisteren verstuurd aan de woningbouwvereniging Voor hout, de bouwer (Hubam in Al phen aan den Rijn) en de gemeen te Voorhout. Klachten Een greep uit zijn klachten: Alle binnendeuren rammelen bij tocht of harde wind; de wanden van de douche lekken door naar de slaapkamer, zodat de muren daar onder de schimmel staan; sommige ramen binnenshuis zijn eenvoudigweg tekort, zodat er een flinke kier zit tussen raam en kozijn; condens tussen de dub bele ruiten omdat die niet goed sluiten; loszittende trapleunin gen of soms afwezige trapleunin gen; het behang valt her en der van de muren, omdat het geplakt is toen de muren nat waren. Naast de klachten schrijft Borst ook, wat er nu eigenlijk aan de klachten is gebeurd sinds hij (een jaar geleden) in zijn woning trok. Aan de meeste klachten is dein erg weinig gebeurd. Ettelijke malen ook noemt Borst een klachten schrijft: "Hieraan is nog niets veranderd". Hij is van plan, om bij verder uitblijven van repa- ralies de Inspectie voor de Volkshuisvesting in Zuid-Hol land er bij te halen. Die instantie moet volgens hem dan maar een onderzoek doen. Toch worden er, zo zegt Borst in zijn brief, "van de kant van de bouwer en gemeente gedurende de hele periode vlijtig handteke ningen (van de huurders, red.) verzameld om de zaak op papier als afgehandeld te kunnen be schouwen". Er is echter al een jaar verstreken en van "schone" oplevering is nog steeds geen sprake. Er is bij de bouw ook "bitter weinig toezicht" geweest, gelooft Borst, die zijn brief samen met zijn bu ren, de heren Angevaren en Meij er, heeft opgesteld. Reactie De reactie, die technisch ambte naar A. N. Bleijenberg van de gemeente Voorhout gaf in een eerder artikel over deze kwestie in het Leidsch Dagblad ("Deze huren behoren tot de goedkope huren. Dat moet ingecalculeerd worden") is de briefschrijvers in het verkeerde keelgat geschoten. "Wij klagen", schrijven zij, "niet over het feit dat wij geen massief eiken deuren hebben, maar over het feit dat die deur niet sluit, open valt, scheef hangt of krom is en de deurposten scheef staan en te kort zijn". Volgens mevrouw Wijling, secreta resse van de woningbouwvereni ging Voorhout, is het niet met ze kerheid te zeggen of Borst bij langdurige huurweigering uit zijn huis gezet zal worden. "Wij begrijpen wat hij wil en waar hij over klaagt, maar hij moet niet gaan weigeren om de huur te be talen, want dan heeft hij naar mijn persoonlijk idee geen poot om op te staan. Wij kunnen ten slotte niet verantwoorden dat er op deze manier een huurachter stand wordt opgebouwd". Over de klachten op zichzelf zegt mevrouw Wijling: "De hele zaak is nog steeds onder supervisie van de gemeente. De woning bouwvereniging heeft de wonin gen ook nog steeds niet officieel in haar bezit, want alle klachten zijn nog niet verholpen. Het laat ste dat ik van de gemeente heb gehoord, is dat de zaak nu zeer binnenkort uit de wereld zal zijn". Gesprek De secretaresse verwacht dat er binnenkort een gesprek zal zijn met huurder Borst. Zij heeft hem bovendien al gewezen op de mo gelijkheid om bij de Huur Advies Commissie (in Leiden)een advies aan te vragen. Mevrouw Wijling: "Ik kan trouwens als priveper- soon nooit zeggen dat iemand uit zijn huis gaat. Dat is een be- stuursbeslissing". Volgens de directeur van gemeen tewerken, Philipsen, staat de hele zaak er op dit moment goed voor. Volgens hem zijn op dit moment de klachten grotendeels verhol pen („Wij krijgen ook weinig reacties meer") en kan één dezer dagen een brief van de bouwer verwacht worden, waarin deze meedeelt dat de bouw in het plan "Spoorlaan" nu definitief is afge rond. Daarna zal de oplevering aan de woningstichting, (die op dit moment al de hele administra tie van huurbetalingen etcetera voor haar rekening neemt) plaatshebben. Zodra hij de brief van de heer Borst heeft gekregen zal hij bekijken of er nog aanleiding is voor nieuwe stappen, aldus de heer Philipsen. Hij stelt wel nadrukkenlijk, dat de klachten over het behang niet aan de aannemer verweten kun nen worden. "De huizen moesten destijds snel klaar, nog zonder dat er in gestookt was. Het gevolg was dat de muren nog nat waren toen het behang geplakt werd. De aannemer is daar niet voor aan sprakelijk te stellen", meent de directeur gemeentewerken. Ook bij Hubam (de aannemer uit Alphen) meent een woordvoer der dat de meeste klachten al verholpen zijn. "Wij zullen na tuurlijk alles herstellen waar nog een terechte klacht over komt", aldus deze woordvoerder. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donder dagavond van 7-8 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Muldfer. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 U. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219 Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest: Hans Sonders 071- 155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711- 10890. Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2