K™"ueve"lanss8ab0baiik Q Spanjaarden gaan vandaag stemmen over grondwet Werkgroep Endegeest: twijfel rond inspraak Rijk moet geld van stichting- Van Gogh eisen De eerstOTeisprogramma's zijn binnen Limiet vermogens belasting omhoog brand in den haag~Regering Venezuela erkent zege van oppositie Plan voor nieuwe brug over Herensingel als u in de buurt bent? WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 VARIA PAGINA 15 DEN HAAG (GPD/ANP) - De vele huiseigenaren, onder wie vooral bejaarden - die door de snelle waardestijging van hun bezit plotseling zijn aangeslagen voor vermogensbelasting, worden te gemoetgekomen door een her ziening van de limieten voor deze belasting waaraan het ministerie van financiën thans werkt. Op dit moment geldt als grens een eigen vermogen of bezit met een waarde tot 50.000 gulden. Wie meer bezit gaat vermogensbelas ting betalen. Door de snelle waardestijging van huizen zijn vele bezitters van een huis, vooral ouderen die al lange tijd een ei gen huis hebben waarbij geen sprake is van verkoop, boven de ze limiet terechtgekomen. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft een dergelijke in greep bepleit. Staatssecretaris Nooteboom van financiën kon digde deze maatregel gisteren in de Kamer aan tijdens de voortzet ting van het debat over de belas tingmaatregelen van het kabinet- Van Agt. Waarde De overdrachtsbelasting voor hui zen waarvoor een anti-specula- tiebeding geldt, moet niet meer geheven worden over de markt waarde van een dergelijke wo ning, maar over de werkelijk be taalde prijs, zo verklaarde hij. De bewindsman kondigde ook een wetswijziging op dit punt aan. Nooteboom wees er op dat dit standpunt goed te verdedigen was, omdat een koper het huis dank zij het anti-speculatiebe- ding toch al tegen een lagere dan de werkelijke waarde kan kopen Forfait Het voorstel van de PvdA'er Kom brink tot verhoging van het zoge naamde huurwaarde-forfait voor koopwoningen, wees Noote boom af. Het forfait is het bedrag dat een huiseigenaar-bewoner bij zijn inkomea moet optellen voor de belastingaangifte, en dat uit gaat van de waarde in bewoonde staat van zijn pand. Tegen de suggestie van Kombrink voerde de bewindsman aan dat de prijzen van woningen sinds 1974 explosief gestegen zijn, en dat veel huiseigenaren als gevolg van deze ontwikkeling al een veel hoger forfait-bedrag moeten op geven dan voordien het geval In antwoord op een opmerking van de WD'er Portheir.e liet Noote boom zelfs doorschemeren wel wat voor een verlaging van de for fait-tarieven te voelen. Overigens brak staatssecretaris Nooteboom een lans voor een nieuwe vorm van financiering, waarbij een bank of andere in stelling een huiseigenaar gedu rende bijvoorbeeld tien jaar geld leent met als onderpand het huis De bedoeling is om mensen zon der pensioen, die al hun spaar geld in hun woning gestopt heb ben, kans te geven het huis "op te eten" zonder "dat het onder hun achterste wordt verkocht". Vol gens de bewindsman verkeert hij zelf ook in deze situatie, omdat hij gedurende twintig jaar geen pen sioenrechten heeft kunnen op bouwen. Huur In het wetsontwerp "bepalingen met betrekking tot huur en ver huur van woonruimte" ontbreekt volgens het CNV een regeling waarin staat dat een huurder pas na driejaar zijn woning moet ont ruimen, wanneer een kanton rechter met een beroep op drin gend eigen gebruik van de huur der een vordering tot ontruiming toewijst. Ter bescherming van de huurders in niet-geliberaliseerde gebieden dringt het CNV erop aan bepalin gen in het wetsontwerp op te ne men die duidelijk aangeven wanneer een verhuurder wel of geen rechten heeft. Over het to tale wetsontwerp zegt het CNV dat de huurder te weinig be scherming krijgt. (Van onze correspondent) MADRID - „Vrijheid of geen vrijheid" „Democratie of geen democratie, dat is de kwestie". In dit licht worden ruim 24 miljoen Spanjaarden van 18 jaar en ouder van daag uitgenodigd te gaan stemmen over de nieuwe demo cratische grondwet. Volgens de laatste opiniepeilingen verwacht men een landelijke opkomst van ongeveer 75 procent. In verband met mogelijke aan slagen van extremistische groe peringen, die deze belangrijke stap naar de democratie willen tegenhouden, voert het leger, in samenwerking met de politie, een speciaal beschermings- en' veiligheidsplan uit, dat tot 10 de cember zal duren. De communi catielijnen tussen Madrid en de provincies worden bewaakt. In het Baskenland is de politie met 8500 man versterkt, die allemaal bekend zijn met dit gebied. Dit speciale veiligheidsplan heeft drie fasen, al naar gelang de ge beurtenissen. De eerste fase, de toestand van oplettendheid, maakt vandaag plaats voor de staat van waakzaamheid, behalve in het Baskenland, waar de poli tie sinds gisteren in de derde fase, de alarmtoestand, verkeert. De drievoudige moord van gis termiddag op politieagenten in San Sebastian heeft een schaduw geworpen op het referendum over de grondwet in het Basken land. Drie gewapende mannen drongen in het centrum van San Sebastian gistermiddag een bar binnen, waar zij iedereen ver plichtten op de grond te gaan lig gen. Daarna schoten zij van nog geen twee meter afstand twee politiecommissarissen en een politieagent dood. Een groot aantal Basken stemt vandaag niet over de grondwet, omdat de grootste partij in deze streek, de Baskisch Nationalisti sche Partij, zijn kiezers heeft aangeraden zich van stemming te onthouden, aangezien de provin cierechten van Guipuzcoa en Vizcaya, uit de vorige eeuw, niet volledig in de grondwet zijn er kend. Daarnaast blijven veel Basken thuis omdat ze een aan slag van de ETA verwachten als zij in de rij voor het stemlokaal hun beurt afwachten. DEN HAAG - De brand we komen bij enkele loodsen van h schappelijk onderzoek die vla niet bekend. •t in Den Haag moest gisteravond in actie it instituut voor Technisch en Natuurweten- hadden gevat. De oorzaak van de brand is Het op komstpercentage in het Basken land zal aanzienlijk lager liggen dan het landelijk gemiddelde. Men schat dat tussen 50 en 55 procent van de Basken naar de stembus gaat. Wegens de recente aanval op een Canarische vissersboot, waarbij acht van de elf bemanningsleden vorige week dinsdag door Frente Polisario of door Marokkanen zijn doodgeschoten, zal het per centage deelnemers aan het refe rendum op de Canarische Eilan den belangrijk gedrukt worden Deskundigen menen dat tussen de vijf en tien procent van de Spanjaarden om diverse redenen tegen de democratische grond wet stemt. Iedereen krijgt tot vanavond 8 uur de tijd zijn stem uit te bren gen. De kiezers kunnen op het stembureau kiezen uit drie briefjes, die met eenja", „nee" of „blanco" antwoord geven op de vraag: „Bent u het eens met het wetsontwerp van de grond wet?" Ongeveer tweeduizend journalis ten zullen in het perscentrum van het congresgebouw te Madrid de uitslagen van het referendum bijwonen, die via een Ameri kaanse computer bekend ge maakt worden. Technici uit het Madrileense computercentrum hebben verklaard dat het resul taat van 90 procent van de uitge brachte stemmen vannacht om twee uur bekend zal zijn. Koning Juan Carlos en Koningin Sophie brengen vandaag als ge wone Spaanse burgers hun stem uit. De Spaanse vorst heeft gis teravond laten weten dat hij, zo dra de definitieve uitslagen van het referendum over de democra tische grondwet bekend zijn, net zoals zijn voorgangers trouw zal zweren aan de constitutie. De verre neef van de Spaanse mo narch, Carel Hugo de Bourbon Parma, voorzitter van de Carlisti- sche Partij, zal niet op het refe rendum mogen stemmen, want hij heeft nog steeds geen Spaans paspoort. Carel Hugo heeft in de laatste weken een actieve cam pagne in verscheidene Spaanse provincies gevoerd ten gunste van de nieuwe democratische grondwet. Ruzie over taxitarief LEIDEN - Een taxi-chauffeur kreeg het gisternacht aan de stok met twee passagiers. Op de Rijn dijk ontstond ruzie over de rit prijs. Toen de chauffeur tijdens die ruzie via zijn mobilofoon con tact op wilde nemen met de cen trale, rukte één van de passagiers de microfoon van de mobilofoon. Op het politiebureau is de zaak daarna verder uitgepraat en werd overeengekomen dat de passa giers (19- en 22-jarige Leidenaren) de ritprijs en de schade, in totaal 65.-, betaalden. CARACAS (REUTER) - De rege ring van Venezuela heeft gisteren de verkiezingsoverwinning er kend van haar tegenstander, Luis Herrera Campins, zo heeft een woordvoerder bekendgemaakt. Namens het secretariaat van de partij van president Carlos An dres Perez werd de kandidaat van de sociaal-christelijke partij met zijn zege gelukgewenst. Herrera verklaarde gisteren dat zijn regering overtuigd lid zou blijven van de organisatie van olie-ex porterende landen. Ook zal zij na haar ambtsaanvaarding in maart een politiek van oprechte vriend schap met de Verenigde Staten nastreven en hartelijke betrek kingen handhaven met de Volks republiek China. De regering van Herrera zal haar betrekkingen met Cuba afstem men op 'wederzijds respect', on geacht de verschillen in politieke opvattingen en maatschappelijk systeem. In zijn buitenlandse politiek zal Herrera zich laten leiden door de beginselen van internationale so ciale rechtvaardigheid en univer seel welzijn. "Wat dit betreft zul len wij naast hen staan die in overeenstemming met deze be ginselen naar een nieuwe inter nationale orde streven", zei hij. De gekozen president kapittelde internationale persbureaus voor 'het betrekkelijk weinig belang dat zijn hechten aan Latijns Ame rika', en 'een tendens om de wer kelijkheid te verdraaien wanneer zij het hebben over belangen conflicten tussen onze naties en een aantal invloedrijke onder nemingen'. De 53-jarige Herrera Campins vooraanstaand lid van de interna tionale christen-democratische beweging, behaalde in de presi dentsverkiezingen een kleine overwinning op de 57-jarige Luis Pinerua, de kandidaat van de par tij van de aftredende president Perez. Deze mocht zich krach tens de grondwet niet herkies baar stellen. Van de acht andere kandidaten in de presidentsverkiezingen van zondag redde alleen de socialist Jose Vicente Rangel zijn gezicht. ADVERTENTIE Rekenkamer in brief: DEN HAAG (GPD) - De minister van CRM moet alsnog van de Stichting Vincent van Gogh het tegoed opeisen, dat haar krach tens een wettelijke overeenkomst uit 1962 toekomt. Dat is de strekking van een brief die de Algemene Rekenkamer, naar nu bekend is geworden, enkele maanden geleden aan de minister heeft toegestuurd. In deze stichting werden in 1962 de schilderijen, tekeningen en brieven van Vincent van Gogh die in het bezit waren van zijn neef, de onlangs overleden ir V. W van Gogh, onderge bracht. Het rijk betaalde toen voor deze collectie een bedrag van 18,4 miljoen gulden. Een van de bepalingen uit het contract tussen rijk en stichting is dat de helft van de opbrengsten uit de verko pen van reprodukties en catalogi zouden toekomen aan het rijksmuseum Vincent van Gogh. Het museum, dat speciaal voor deze collectie in Amsterdam is gebouwd, werd in 1973 ge opend. Verder wil de Rekenkamer duidelijkheid hebben over wat er met de netto-opbrengst is gebeurd van een Van Goghtentoon- stelling die in 1976 in Japan is gehouden. Het bedrag van een miljoen gulden, dat indertijd aan ir. V. W. van Gogh is overhan digd, is - volgens de Rekenkamer - niet op de plaats van be stemming aangekomen. De Algemene Rekenkamer, een instelling die de uitgaven en inkomsten van het rijk controleert, heeft tot nu toe nog geen antwoord van het ministerie van CRM op haar vraag ontvan gen. Intussen heeft het PvdA-kamerlid mr. Aad Kosto, vooruitlo pend op het begrotingsdebat van CRM dat volgende week in de Tweede Kamer begint, schriftelijke vragen aan minister Garde niers over deze zaak gesteld. Verwacht wordt dat de minister nog voor het begin van dat debat die vragen zal beantwoor den. AANKOOP PANDEN DOOR GEMEENTE LEIDEN - De gemeente Leiden heeft met de timmer- en loonza- gerij J. Klinkenberg overeen stemming bereikt over de aan koop van de panden aan de Mira- kelsteeg/Clarensteeg. Aan de ei genaars wordt vervangende in- dustriegrond aangeboden in De Waard. Gebroken been LEIDEN - Een 76-jarige fietster brak gisteren haar linker onder been, toen ze op de Burggraven- laan door een auto werd aangere den. De vrouw stak de Burggra- venlaan vanaf de Meijerskade over en stopte halverwege toen ze de auto, bestuurd door een 30-ja- rige Leidenaar, zag naderen.De bestuurder kon zijn voertuig ech ter niet op tijd tot stilstand bren gen omdat de weg enigszins glad was. De vrouw is voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Drie zenders gepakt PAARDESPORT - De Nederland se ruiter Henk Nooren is gister avond op het laatste onderdeel van "Jumping Brussel" als twee de geëindigd. De Grote Prijs van Brussel ging naar de Westduitser Paul Schockemöhle met El Paso. Schockemöhle maakte 0 fouten. Ook Nooren kwam de barrage foutloos over, maar zijn tijd was minder dan die van de Westduit- sen 41.0 tegen 41.4 sec. De Belg Edgar Cupper werd derde. LEIDEN - Bij de gemeente Leiden wordt op het ogenblik gewerkt aan de voorbereiding van plan nen om de Herenpoortsbrug, ge legen over de Herensingel tussen de Oude Herengracht en de He rensingel, te vervangen door een nieuwe brug. De nieuwe brug, die breder zal worden dan de huidi ge, zal een investering vergen van 1.400.000 gulden. De bestaande brug werd omstreeks 1898 gebouwd en heeft gemetsel de landhoofden en een brugdek met ijzeren liggers en trogge- welfjes. Hij vormt een belangrij ke schakel in de verbinding van Noord met de binnenstad voor het autoverkeer en voor het fiets en voetgangersverkeer in beide richtingen. In het kader van het verkeerscir culatieplan voor Leiden wordt op het ogenblik bekeken hoe een be tere verbinding tussen Kooilaan en Langegracht/Hooigracht tot stand kan worden gebracht. Daarbij wordt gedacht aan een verbrede Herenpoortsbrug. In verband met de constructie en de ouderdom van de brug is het niet mogelijk de bestaande brug te verbeteren. Dat het krediet binnenkort al in de Leidse raad zal worden behan deld, hangt samen met pogingen om voor de bouw van de nieuwe brug subsidie te krijgen van het rijk. Volgens een voorzichtige raming zou Leiden een bijdrage van 400.000 gulden in de bouw kosten krijgen. LEIDEN - Op drie plaatsen in de stad zijn gisteren rond het mid daguur verboden zendinstalla- ties in beslag genomen. De zen ders waren na klachten van om wonenden aldus de politie, al eerder gepeild. Het betreft de zender Zorro (80 kanalen) in de Jouberstraat, Panda (40 kanalen) in de Molenstraat en Zwarte Pan ter (eigen bouw) in de Beatrix- straat. De zenders bevonden zich alle drie in woningen en waren ten tijde van de inbeslagname niet in de lucht. (Lambert De Jong^ geeft mannenmode in leer.suède en mouton volop de ruimte! Jazeker, de heren der schepping vinden bij Lambert de Jong een verrassend veelzijdige kollektie. Jacks en jasjes die het winterse modebeeld bepalen - Mode van vandaag dus, in leer, suède en mouton. Bij Lambert de Jong voor hoogst aangename prijzen. LEIDEN - De werkgroep Endegeest heeft ernstige twijfel over de inspraak mogelijkheden van het personeel bij de op handen zijnde reorganisatie van het psychiatrisch zieken huis. In de werkgroep zitten zowel per soneelsleden van Endegeest als vertegenwoordigers van de KWJ beweging van werkende jonge ren. De werkgroep heeft vandaag aan de poort van het psychia trisch ziekenhuis stencils uitge deeld. Daarin wordt gezegd dat de leiding van Endegeest alles in het werk stelt om het personeel buiten spel te zetten. Geneesheer-directeur Mojet zou informatie achterhou den en op die manier democra tisch overleg onmogelijk maken. Ook zou hij het personeel pas op het laatste moment van de in spraakmogelijkheden op de hoogte brengen. Volgens de werkgroep heeft Mojet o.m. verkondigd dat aan de hand van de beschikbare gelden beke ken zou moeten worden op welke punten de situatie in Endegeest door een extern onderzoeksbu reau moet worden doorgelicht. De werkgroep meent daarente gen dat het omgekeerde het geval moet zijn: eerst nagaan wat er onderzocht moet worden en dan bekijken hoeveel geld daarvoor nodig is. De werkgroep zegt verder dat als er in Endegeest geklaagd wordt over gebrek aan informatie, de leiding de schuld op het gemeen tebestuur schuift. De werkgroep zegt te twijfelen aan de goede be doelingen van de directie. "Voor ons is inmiddels overduidelijk dat de fouten op Endegeest te vinden zijn", aldus de werkgroep. ADVERTENTIE geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15