'Warmond is niet meer wat het is geweest' Vrolijk geen Sinterklaas -eidse agenda 'Als je lang blijft, word je soort meubel Commissaris rapporteert problematiek Warmond Stafenlid vindt prijs bunkercomplex te hoog Vrolijk aan het hoofd van de tafel (links naast burgemeester De Vreeze) luistert naar de door de Warmandse raadsleden aangedragen actuele problematiek in het dorp. WARMOND - "Warmond is toch niet meer wat het geweest is. Aan de ene kant waar je Warmond binnenkomt staat wat eens het jongenspensionaat was. Daar is nu niet veel meer van over dan een ruïne. Aan de andere ingang van het dorp liggen hopen zand en beton." Dat zei WD-er Bonjer gistermid dag tijdens de extra raadsverga dering in Warmond tegenover de commissaris van de koningin mr. Vrolijk die voor een werkbezoek naar deze gemeente gekomen was. Bonjer gaf aan bijzonder ge troffen te zijn door dè grote ver anderingen in en om het dorp. Hij sprak zijn vrees uil voor de aan tasting van de uitzonderlijke schoonheid en het dorpskarak ter. "Om het dorpskarakter te behou den en de plaats niet te laten ont aarden in een woonwijk van Lei den of Den Haag moeten we de WASSENAAR - Het Provinciale Statenlid Schuyer uit Wassenaar vindt de prijs voor het onlangs door de gemeente Wassenaar aangekochte bunkercomplex Rijksdorp veel te hoog. Hij vraagt het college van gedeputeerde sta ten (het dagelijks bestuur van de provincie) of men kennis geno men heeft van de prijs van 2.550.000 gulden die voor het complex betaald moet worden. Het is de bedoeling om op het ter rein achter de villawijk Rijksdorp kapitale huizen te gaan bouwen (met een prijs van tegen de 1 mil joen gulden) die de woningbouw in dit gebied zouden afronden. LEIDERDORP - "Als ge meentebestuurder kun je wat doen voorfnensen die niet zo voor zichzelf dur ven opkomen. Dat heb ik steeds fijn gevonden. In de Provinciale Staten is dat veel minder. De afstand van de burger tot de ge meente is al groot, laat staan die tot de provincie." "Het gaat er in de Staten ook veel formeler aan toe. Je bent er één van de drieëntachtig. Alleen onze fractie is al twee keer zo groot als de hele Leiderdorpse raad. Daar tussen moet ik me in het begin maar wat gedeisd houden. Niet zeggen: bij ons in de gemeente deden we het zo. Eerst maar eens goed bekijken hoe het er allemaal aan toe gaat." v Publiciteit De gemeenteraad, de Provinciale Staten. Met zijn arm losjes over de stoelleuning geslagen vertelt Engbert Drenth over zijn erva ringen met deze instituties. Over zijn achtjarig wethouderschap, dat hij op 25-jarige leeftijd als jongste raadslid begon, als jong ste beëindigde. Over zijn nog prille belevenissen als lid van de Partij van de Arbeid-fractie in de Provinciale Staten. Een ont spannen verteller, zelfbewust, belust op publiciteit. "Ik vind een goede relatie met de pers belangrijk," verklaart hij. "Je zit nu eenmaal niet alleen voor jezelf in een gemeenteraad, je zit er om een bepaald idee te verwezenlijken. Al denk ik wel dat er ook een zekere mate van ijdelheid bij komt kijken..." Vijf september verliet Engbert Drenth de Leiderdorpse raad. "Niet dat ik het gevoel had dat ik het had gezien. Ik had best nog vier jaar door kunnen gaan. Maar ik vind, en dat vond ik ook toen ik verdere bebouwing in de gaten houden. Anders blijft er van het landelijk karakter niks over" Nieuw fonds Hij zei dat verder nog gelet moet worden op het aantal woningen per hectare, omdat dit ook het dorpskarakter bepaalt. Bonjer merkte op dat dit kostenverho gend werkt, maar hij kwam met het idee deze kosten te dekken uit een nieuw in te stellen fonds. Als voorbeeld noemde hij daarbij het fonds Monumentenzorg. "De Schuyer vraagt zich af of GS eerder te kennen heeft gegeven aan de gemeente, te kunnen instemmen met een bestemmingswijziging van het betreffende gebied. Het gaat hier om de wijziging van de fensie en natuurgebied naar de bestemming woonbebouwing en natuurgebied. Hij vraagt verder als wethouder begon, dat je niet te lang in één bestuur moet zitten. Na een tijdje raak je zo gewend aan een gemeente, aan de gebrui ken die er heersen, dan word je een soqrt meubel. Er zijn méér mensen die in een gemeentebe stuur willen en kunnen. Die moe ten ook een kans krijgen. Wethouder-af Maar ik vind niet dat ik, nu ik wet houder-af ben, meteen hoef op te houden met besturen. Ik heb be sturen altijd leuk gevonden, en zo'n oude lui ben ik nu ook weer niet. Bovendien, als gemeentebe stuurder heb ik zo vaak tegen de provincie aangeschopt, bij het streekplan ^Zuid-Holland West bijvoorbeeld, dat ik het ook wel eens van de andere kant van de tafel wilde bekijken. Nu ben ik eigenlijk wel blij dat ik van dat wethouderschap af ben. Ik heb weer tijd voor mezelf, voor thuis, hoef niet meer de hele dag heen en weer te rennen. Ik heb nu drie avonden in de week vrij. Daarvóór was dat er hooguit één, en dan nog in het weekend..." Thuis, dat is de ruime woning in het Munnikenpark. Veel groen, steen en hout. Beeldjes en schilderijen. Langs een wand, over de halve breedte, een flessenrek, de drie lagen gevuld met wijnflessen. Ook in de andere kamers staan flessenrekken, van geringere af meting. Zijn studeerkamer is donker, zakelijk. Op een plank aan de muur stapels hard plastic witte kapjes. Herinneringen aan evenzovele eerste palen. Engberth Drenth is niet van meet af aan in de politiek actief ge weest. "Dat begon toen ik ging lesgeven," haalt hij die periode graag op. "Ik bleek, toen ik het onderwijs in wilde een dik BVD- rapport aan m'n broek te heb ben. Ik was atheist, lid van de NVSH, kennelijk iets heel ergs en ik kreeg krantjes van Pega sus, de communistische boek handel in Amsterdam. gemeenschap moet dan aan een dergelijk fonds haar bijdrage le veren. want die gemeenschap profiteert ook later van een rui mere opstelling van de woningen en het behoud van het landelijk karakter daardoor" Het idee rond het fonds vond Vro lijk zeker het overwegen waard: "Een dergelijk idee, dat uitgaat van solidariteit en rechtvaardig heid, zou mij een interressante studie lijken". Hij vond alleen het voorbeeld van Bonjer ("zoals Monumentenzorg") niet goed, omdat juist dit fonds financieel regelmatig aan de grond zit. Verkeersplannen Bonjer kwam in de vergadering ook nog met een zevental ver keersplannen die de WD voor staat, zoals de beperking van het of het college niet met hem van mening is dat de te betalen prijs "aanzienlijk te hoog is en dat op grond daarvan door u goedkeu ring zou moeten worden onthou den" 'Bent u niet van mening dat, alvo rens tot een verdere bestem mingswijziging zou kunnen wor den overgegaan, er een veel nauwkeuriger analyse dient plaats te vinden van de natuur waarden van het gebied?" zo vraagt hij nog. Schuyer stelt daarbij de betekenis die het ge bied kan hebben voor de vogel stand en de uitstralingseffecten naar de andere duingebieden. Uiteindelijk is die benoeming toch doorgegaan. Maar het had alle maal zo veel voeten in de aarde dat ze in Dordrecht, waar ik had gesolliciteerd, zeiden: die jongen is politiek bewust, anders krijg je geen BVD-rapport. Dus moest ik op de lijst voor de statenverkie zingen. Heel laag, hoor. Maar ja, je naam was genoemd, en toen ik in Leiderdorp kwam te wonen, een paar keer naar een PvdA-verga- dering was toegeweest, stond ik binnen de kortste keren op de lijst voor de gemeenteraad. "Niet gebruikelijk" Een plakboek wordt erbij gehaald. Gretig slaat Drenth de bladen om, zichtbaar genietend als hij een situatie herkent. "Kijk hier," prikt zijn vinger. "Ik was het niet eens met Meerburg, mijn collega wethouder. Nou, dat kon hele maal niet." De regels bijwijzend leest hij voor, een geamuseerde lach in zijn stem. "Een wat pijnlijk getroffen burgemeester wees de heer Drenth er met zachte stem op dat zoiets niet gebruikelijk is. Daarin heeft de burgervader gelijk. We zouden de jonge Drenth willen vragen deze methode gewoon te blijven volgen. Als hij zijn vragen in de B en W vergaderingen stelt horen de pers, de raadsleden en het publiek de antwoorden nim mer. Bovendien: Wat is het heil zame van iets dat gebruikelijk is." Drenth lacht klaterend. "Toen ik in het college van burge meester en wethouders kwam had iedereen zo zijn taken. Wij begonnen voor het eerst met een portefeuilleverdeling. Daarnaast had ik mijn verkiezingspro gramma, een beleidsprogramma. Daardoor kun je niet zomaar, los van je achterban opereren. Het betekende ook dat in het college van B en W eens een ander geluid werd gehoord. Dat vind ik goed, houdt ook nauw verband met mijn opvattingen over een meer derheidsstrategie." verkeer door Warmond door re constructie van de Haarlemmer trekvaart tussen de Postbrug en het Tolhek en de uitvoering van het plan tot aanleg van het pro vinciale fietspad tussen de Me ren wijk en Warmond (langs de spoorlijn). Verder het ontwerp en de uitvoe ring van het fietspad van War mond naar Voorhout langs de Trekvaart, yan het fietspad van Warmond naar het winkelcen trum en de scholengemeenschap in Oegstgeest, de bouw van een fietstunnel onder de spoorlijn ter verbinding van een nieuwe wijk met bestaande wijken en scho len. En tot slot dan nog de invoe ring van éénrichtingsverkeer door de Oraje Nassaulaan zoals bepleit in de afgelopen raadsver gadering en het bevorderen van het openbaar vervoer door aan de Warmonderdam ten behoeve van WaTmond, Sassenheim en Voor hout een halte met fietsenstalling en parkeerruimte aan de Schip- hollijn in te richten. Ook bij dit verkeersonderwerp zegde Vrolijk tóe de zaak nader te bekijken, met name wat de aan leg van een stationnetje betreft. De bouw van een spoortunneltje noemde hij in eerste instantie een zaak tussen de gemeente en de spoorwegen. Vrolijk wees er nog eens op dat de financiële positie van dé provin cie Zuid-Holland erg slecht is. De regelingen zijn daardoor beperk ter geworden "maar ik zal uw belangen bepleiten daar waar de regelingen het wel toelaten" zo zegde hij de raadsleden toe. Dissident "Vaak zit je in een zodanig krappe positie dat je al flipt als er één dissident is. Neem Leiden. Zoals het in Leiden was, met die poli tieke verhoudingen, wijs ik af. In Rotterdam, met een duidelijke meerderheid voor alleen de PvdA, ben ik niet vóór een meer derheidsstrategie, maar kan ik het me voorstellen. Maar in het algemeen vind ik, dat geldt voor WARMOND - De commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. Vrolijk, heeft gistermiddag te genover de Warmondse gemeen teraad geen toezeggingen ge daan. De commissaris van de ko ningin bracht een werkbezoek aan deze gemeente en zei daarbij dat naderhand de kranten vaak schreven dat hij weer niks nieuws te melden had. Zo ook gisteren in Warmond, eenvoudig weg omdat hem dit staatsrechte lijk niet mogelijk is.. 'Het college van Gedeputeerde State.Q (het dagelijks bestuur van de provincie-red.) heeft mij niet de vrijheid gegeven alles te rege len zoals mij dat het beste uit komt" zo deelde Vrolijk mee. "Het gaat er voor mij om te con stateren hoe zich de ontwikke lingen voordoen en verder om het rapporteren van de verkregen gegevens" Geen presentjes Burgemeester De Vreeze had al bij het begin van de vergadering ge zegd dat Vrolijk niet als een soort Sinterklaas met allerlei presen tjes naar de gemeente gekomen was. "Ik kan slechts kantteke ningen maken over wat uit de raad is opgemaakt" zo beaamde Vrolijk. Uit de raad wérden nogal wat op merkingen gemaakt door de ver schillende partijen. CD A-er Van Leeuwen wees in zijn rede op de problematiek voor de Warmond- se middenstand onder meer door de ligging van het dorp "onder de rook van Leiden". "Met name de oudere bevolking gaat de terug gang in het winkelbestand als een verlies ervaren" zo stipte Van Leeuwen aan. 'Het is dan ook uitermate belang rijk dat de gemeente activiteiten ontplooit waardoor de koop kracht binnen de gemeentegren zen behouden blijft. De herin richting van de Dorpsstraat kan daar veel toe bijdragen" aldus de CDA-er. Het CDA dringt erop aan om de aangevraagde subsidie voor deze herinrichting tot het hoogst mo gelijke bedrag te krijgen. De Dorpsstraat moet daarmee weel een zodanige aantrekkingskracht krijgen dat het publiek er weer terugkomt en dat in een gezellige sfeer gewinkeld kan worden, zo luidt de stelling name van het CDA die Van Leeuwen gisteren verwardde. Goede zaak Mr. Vrolijk antwoordde dat het hierbij gaat om een probleem dat zich in alle kleine dorpjes voor doet. Hij gaf toe dat het grote per- de gemeenteraad, dat geldt ook voor de provincie, dat één partij niet de absolute meerderheid van de wethouders hoeft te hebben. Die wethouders maken deel uit van de raad. Als mijn partij nu de meerderheid heeft in die raad kan ik toch alles doordrukken, hoefik toch niet ook nog eens de meer derheid van de wethouders te hebben? Wél belangrijk is, dat je het pro grammatisch eens moet kunnen worden. Er is een duidelijk on- centage bejaarden in Warmond de druk extra vergroot. "Het is een goede zaak om de herinrich ting van de Dorpsstraat zo goed mogelijk aan te pakken. Het zal bij de provincie hoogstwaar schijnlijk ook wel positief beoor deeld worden", zo zei Vrolijk. Hij gaf de gemeente Warmond het advies om een intensief contact te gaan onderhouden met het bu reau economische zaken van de provincie. Warmond heeft al bij het ministerie van economische zaken aangeklopt voor subsidie voor de herinrichting van de Dorpsstraat. De kosten voor die herinrichting worden geraamd op zo'n 640.000 gulden. Caravans CDA-er Van der Geest wees op het belang van de recreatie voor Warmond. "Volgend jaar heeft de gemeente een totale plan-capaci teit van 700 caravans bereikt" Tegenover dit positieve aspect noemde Van der Geest de terug gang in het aantal ligplaatsen voor boten. Hij sprak in feite na mens de gemeenteraad de teleur stelling uit over het uitblijven van subsidie van de kant van de pro vincie voor de rietvoorziening en oeververfraaiing die is opgeno men in de verbredingsplannen voor de Groote Sloot. Koudenhoorn Vrolijk ging op dit laatste niet ver der in, omdat hem nauwkeurige gegevens daaromtrent ontbra ken. Wel liet hij doorschemeren dat de inrichting van het eiland Koudenhoorn als recreatiege bied ook vanuit de regio bekeken dient te worden. Hij vroeg zich af in hoeverre het mogelijk was de gedachten van meest plaatselijk betrokken burgers daarover te harmoniseren met de ideeën van mensen die iets verder af wonen. In tweede instantie lieten de raadsleden Heijl (CDA) en Tim mermans (PW) weten dat het ei land uiteraard niet afgesloten zal worden voor niet-Warmonders. Heijl wees er echter op dat War mond al veel voor de regio op an dere gebieden gedaan heeft (ca ravans) en Timmerman was van mening dat de Warmonders wel degelijk voor zichzelf het recht kunnen opeisen te bepalen hoe de inrichting van het eiland er moet gaan uitzien. 'Juist nu wij, een brede laag van de bevolking in Warmond, door het plan Koudenhoorn ook eens de kans krijgen om aan het water te komen. De anderen uit de regio zullen zich dan maar moeten aanpassen" aldus Timmerman. derscheid tussen een college mét een programma en een college zonder. Ik vind dat je vanuit de Partij van de Arbeid nooit in een college zonder programma moet gaan zitten. Natuurlijk kan het dan wel eens voorkomen dat je met je eigen partij van mening verschilt. Zo waren we het des tijds volstrekt oneens over Win kelhof. Ik vond dat er best een heel groot warenhuis gebouwd kon worden. Maar achteraf ben ik blij dat dat er niet komt." Ook andere herinneringen komen boven, die moeten aantonen dat een wethouder een bepaalde ontwikkeling gestalte kan geven. 'We hebben nu een park met een heemtuin erin, een restaurant. Niet meer al die rozenperkjes maar hier en daar een gezellige kelerezooi. De woningbouw is anders opgezet dan voorheen. Meer woningwetwoningen en huurwoningen, maar ook meer verscheidenheid in woningty pes." Oogkleppen 'Wat ik wel jammer vind is, dat de laatste jaren de contacten met Leiden zo zijn verslechterd." Zijn woorden constant met smalle armbewegingen onderstrepend: 'Leiden voert een beleid met oogkleppen op. Voorzover ik de Leidse wethouders ken zijn het allemaal goede bestuurders, maar ze durven geen beslissingen te nemen. Ze zitten natuurlijk met een hele krappe meerderheid in de raad. Dan denk je gauw: we zullen het wel redden, als we tenminste geen controversiële zaken oproepen. Dan krijg je si tuaties als in het centrum. De au to willen ze niet, openbaar ver voer is te lastig, dus dan maar de fiets. Maar daarvoor alleen kun je niet kiezen." Drents stem klinkt doordringend, overtuigend als hij zegt: "Dat wethouderschap... het is een heel stuk van je leven, maar ik heb het steeds met hart en ziel gedaan. De Provinciale Staten, dat is natuurlijk wel leuk, maar je bent veel minder concreet be zig dan in een gemeente, je hebt natuurlijk ook veel minder con tact met de mensen. Daarom sol liciteer ik ook nog steeds naar de baan van burgemeester..." INGRID CRAMER DINSDAG 5 DECEMBER 1978 Apotheken De avond- en nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 1 tot 8 dec., waargenomen door. Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitslui tend voor spoedrecepten, van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp. Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91 A Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur. do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwarticr: Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483 Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 142497. Dag en nacht bereikbaar. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donder dagavond van 7-8 uur. Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma. en vr 14-15 20-21 uur, wo. 9-10, do 19-20 uur Tel. 126802. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden. Lange- gracht 246A, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9-17 uur. LEfDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Engberth Drenth (oud-wethouder Leiderdorp) nu lid Provinciale Staten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2