stemming grimmig Ceausescu bevestigt eigen koers gggTgnanasHi Opkomst is belangrijker dan uitslag Strijd in V.S. tegen opslag van kernafval EG-landen oneens over opdracht wijze mannen Singer naaimachine Duitse metaalstakmg n, we* wnpervT r: \bor de feestdagen bij U aan huis een heerlijke hors d'oeuvrc Dikker Thijs via restaurant De Beukenhof Oegstgeest Bel 071-153188 en U ontvangt de speciale folder spoedig thuis. Stembus in Namibië: ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 (van een onzervcrslaggevers) WINDHOEK - Bij de verkiezin gen die de komende week. van 4 tot en met 8 december, in Nami bië (Zuidwest-Afrika) worden gehouden, is eigenlijk alleen het opkomstpercentage van belang. Voor de toekomst van dit reus achtige (ruim 25 maal Neder land), droge, dun bevolkte (min der dan een miljoen) en rijk van bodemschatten voorziene stuk zuidelijk Afrika is het niet inte ressant wie de Namibiërs kiezen. Er is trouwens weinig keus - al leen rechts (de Democratische Turnhalle Alliantie, DTA), ultra rechts (Aktur, een puur blanke partij die de macht aan blank wil houden) en een drietal splinters doen mee. Uit het opkomstpercentage, of uit het percentage wegblijvers, kan echter worden geconcludeerd hoe groot de aanhang is van de bevrijdingsbeweging Swapo. Deze beweging neemt geen deel aan de verkiezingen en tracht met alle mogelijke middelen de zwar te bevolking weg te houden van de stembus. Alleen wanneer de DTA, de bewe gingvan leidinggevende blanken in Namibië plus de traditionele zwarte leiders, veel stemmen krijgt, zal blank Namibië niet meer bang zijn voor wat men hier noemt de „tweede ronde". Dat wil zeggen: men zal zich niet ver zetten tegen verkiezingen onder VN-toezicht, met alles wat daar bij behoort aan waarborgen voor een eerlijk verloop. Aan dergelij ke verkiezingen zullen ook de centrumlinkse partijen meedoen, het Namibisch Nationaal Front (NNF), de Swapo D van de uit de „echte" Swapo getreden Andreas Shipanga, alsmede die echte Swapo zelf. Een dergelijke procedure kan lei den tot een naar Westeuropees recept parlementair democra tisch gekozen regering - de enige, wel te verstaan, op het héle Afri kaanse continent. Men zou kunnen zeggen dat dan net zo goed meteen die verkiezingen onder VN-toezicht zouden kun nen worden gehouden, maar ten eerste wenst de Zuidafrikaanse regering de deelnemers aan haar „interne regeling", van wie met name de zwarte leiders behoor lijke risico's hebben genomen door mee te doen, niet te laten vallen. Ten tweede wenst men te voren een indicatie te hebben van de steun die de „gematigden", daarmee bedoelt men de DTA- leiders, hebben onder de zwarte bevolking. Om die reden heeft Zuid-Afrika de woede willen riskeren van de „verenigde volken", waarbij men in Pretoria bovendien geneigd is de kin vooruit te steken en te zeg gen dat het Westen toch nooit zal toestaan dat een echt verplicht embargo tegen Zuid-Afrika zal worden opgelegd. De wereld heeft al zo vaak loos gedreigd met maatregelen tegen de apartheid in Zuid-Afrika zelf, tegen Zuid afrikaanse steun aan Rhodesië en tegen de Zuidafrikaanse weige ring Namibië over te dragen aan de VN, dat men in Zuid-Afrika geneigd is zich weinig meer aan te tx-ekken van dreigementen. Toch is de koele ontvangst van mi nister Pik Botha van buitenland se zaken in New York en Was hington, de kennelijke pressie die op hem is uitgeoefend door president Carter en zijn mede werkers, in Zuid-Afrika bepaald niet-onopgemerkt gebleven, ook al gelooft niemand dat de verkie zingen in Namibië nu alsnog zul len worden afgelast. Wel vreest men voor een zeer gerin ge opkomst, vooral wanneer de „interne Swapo", de afdeling van de bevrijdingsbeweging die le gaal in Namibië zelf opereert en zich tot nu toe alleen maar afzij dig houdt van de verkiezingen, zou oproepen tot een algemene staking, om de toch al dikwijls aarzelende zwarte bevolking van de stembussen weg te hou den. Want een mislukking van deze ver kiezingen. een succes dus voor de Swapo, zal het enthousiasme voor verkiezingen onder VN-toe zicht, zonder bescherming (?)van Zuidafi'ikaanse troepen, in Windhoek en Pretoria ernstig doen dalen. Want een door Swa po gewonnen verkiezing zal zeer zeker niet het gematigde bewind brengen waarin de belangen van' Zuidafrikaanse en buitenlandse (Britse en Duitse vooral) bedrij ven en de posities van de blanken in Zuidwest-Afrika veilig zijn. Een mislukking van de verkiezin gen van de volgende week, een opkomstpercentage dus van 50 of minder, zal binnen Zuid-Afrika degenen die nooit iets hebben ge zien in enige machtsoverdracht aan zwarten, de „verkramptes", zeer in de kaart spelen. De machtsstrijd binnen de Nationale Partij, die toch al verhevigd is door het schandaal rond ex-mi nister Connie Mulder en door de verkiezing van een ultra-rechtse kandidaat (Andries Treurnicht) tot leider van deze partij in Transvaal, zal bij een mislukking van het „verligte" Namibië-be- leid nog heviger worden. In Namibië zelf zal eveneens de roep om aansluiting bij Zuid- Afrika, als vijfde staat in de Unie, sterker worden wanneer de ver kiezingen een overwinning lijken te zijn voor de Swapo. Weliswaar lijkt het nu uitgesloten dat Zuid- Afrika de internationale opinie zal trotseren en Namibië zal inlij ven op grond van de wens van een door een minderheid van de Namibische bevolking gekozen „parlement", maar men weet maar nooit. Een tweede mogelijkheid, waar openlijk over wordt gesproken, is „Udi", een eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring door het „parlement" van Namibië, zoge naamd zonder inmenging van Zuid-Afrika. Het voorbeeld van Rhodesië lijkt weinig aanlokke lijk, maar veel blanke Namibiërs - in de uiterst rechtse hoek na tuurlijk - schijnen wel iets te zien in een „gematigd" bestuurd Na mibië, desnoods met een perma nent gewapende oppositie. Nuchterder figuren, zoals een redacteur van èèn van Namibië's Duitstalige kranten, wijzen erop dat ook een dergelijk bestaan van een zelfstandig Namibië niet mo gelijk zal zijn zonder Zuidafri kaanse steun, al was het alleen al militair, tegen de Swapo. „Onze enige hoop is dat de verkiezingen een succes worden", aldus deze blanke Namibiër, „er is voor ons geen alternatief'. Mochten de verkiezingen wel een succes worden, ook in het noor den, Ovamboland, aan de grens met Angola, waar de Swapo het PAGINA 9 sterkst is en waar de Ovambo's wonen, 400.000 van de 800.000 zwarte Namibiërs, dan zal het parlement, de grondwetgevende vergadering, aan zijn werkzaam heden kunnen beginnen. Naar mate de door Zuid-Afrika aange stelde administrateur voor Zuidwest-Afrika, rechter Steyn, zulks dienstig oordeelt, zal de grondwetgevende vergadering ook bestuurlijke bevoegdheden kunnen krijgen. In diplomatiek Pretoria wordt ge speculeerd over de vraag of de Zuidafrikaanse regering de grondwetgevende vergadering naar voren zal proberen te schui ven in de onderhandelingen met VN, westelijke grote vijf, front- lijnstaten en Swapo over de „Tweede Ronde", de verkiezin gen onder VN-toezicht. De rege ring in Pretoria heeft steeds ont kend dat dat de bedoeling zou zijn, men geeft zelfs te kennen helemaal niet blij te zijn met de grote publiciteit die de verkie zingen in Namibië internationaal krijgen. Maar de verleiding zal zeker groot zijn, wanneer men kan waarmaken dat de grond wetgevende vergadering min of meer representatief is voor de bevolking van Namibië. Pas wanneer, op 14 december, de stemmen zijn geteld, zal blijken of de zwarte bevolking van Na mibië gelooft in een geleide, ge leidelijke emancipatie, ofwel in de revolutionaire gebalde vuist van de Swapo. BONN (UPI/DPA) - De pas begonnen metaalsta king in West-Duitsland heeft al spoedig een grimmig karakter gekregen nu de werkgevers de tegenzet hebben gedaan acht fabrieken te sluiten tegenover de acht waar gestaakt wordt. Door deze maatregel kw 29.000 arbeiders tijdelijk op straat te staan. In de bedrijven waar de metaalarbeidersbond een sta king heeft uitgeroepen hebben 37.000 arbeiders het werk neer gelegd. Volgens de vakbond proberen de werkgevers met hun uitsluiting de stakingskas te laten leegbloe den, want de uitgesloten arbei ders zullen door hun bond gehol pen moeten worden. Vraag bondfunctionarissen de uitgeslo ten arbeiders verklaringen teke nen dat zij bereid waren te wer ken. Men vermoedt dat de vak beweging de rechtsgeldigheid van uitsluiting opnieuw ana het oordeel van de rechter wil voor leggen. In het verleden zijn de werkgevers door rechtbanken in het gelijk gesteld. Voor verbetering besluitvorming BRUSSEL (GPD) - De Europese Negen zijn het niet eens over de opdracht aan het comité van wijze mannen, die moeten gaan studeren op verbetering van de besluitvor ming in de Europese Gemeenschap. Over het mandaat voor de commissie, alsmede de samenstelling daarvan, wordt een beslissing verwacht van de Europese raad van regeringsleiders, die maandag en dinsdag in Brussel bij eenkomt. Uit protest tegen de maatregel van de werkgevers legden gisteren drieduizend arbeiders van de fa brieken van Mannesmann in Mulheim het werk neer. Zowel de bond als de werkgevers gaven vage verklaringen uit waarin zij lieten doorschemeren bereid te zijn te onderhandelen, maar er kwamen geen concrete voorstel len. De vakbeweging heeft het bod van de werkgevers om de vakantie van ruwweg vier tot zes weken paer jaar te verlengen verworpen de bond wil per van de werkweek van 40 tot 35 uur, opdat er meer arbeidsplaatsen kunnen komen ter bestrijding van de werkloosheid. De voorzitter van de metaalbewer- kersbond, Eugen Loderer, zei te twijfelen aan de rechtsgeldigheid van het uitsluitingswapen. Bij sommige fabrieken lieten vak- Eerste president Transkei overleden UMTATA - De eerste president van het onafhankelijke zwarte thuis land Transkei, Monzolwandle Botha Sigcau, is gisteren op 66- jarige leeftijd overleden aan een hartaanval. Sigcau, lid van de Pondo-stam, werd in oktober 1976 president toen Transkei, dertien jaar eerder gevormd als een gebied met ge deeltelijk zelfbestuur onder Zuid-Afrika, onafhankelijk werd. De regering in Den Haag houdt er aan vast dat een Nederlander deel moet uitmaken van het comité. In Nederlandse kringen voelt men weinig voor de gedachte dat de voorzitters van de Europese in stellingen (ministerraad, parle ment, Europese commissie en het Europese hof van justitie) het door de Franse president Giscard voorgestelde onderzoek naar verbetering van de besluitvoring in de (vergrote) Gemeenschap te laten uitvoeren. Den Haag voelt meer voor onafhankelijke per soonlijkheden. In Brussel verluidt dat nu gestu deerd wordt op de mogelijkheid een comité samen te stellen uit vertegenwoordigers van de Be- neluxlanden, de drie grote lan den uit de „gemeenschap van de Zes", Groot-Brittannië, alsmede de twee kleine landen (Denemar ken en Ierland) die tegelijkertijd met het Verenigd Koninkrijk lid werden van EG EEG. Voor „sno de plannen" in de richting van de vestiging van een directoraat van grote landen hoeft niet langer ge vreesd te worden, aldus welinge lichte Brusselse kringen. Overschotten Aan de vooravond van het Europe se topberaad, dat vooral gewijd zal zijn aan de monetaire samen werking in de Gemeenschap, worden geen harde uitspraken van de regeringsleiders verwacht over de Europese landbouwpoli tiek. Pas donderdag kwam de Europese Commissie, het „dage lijks bestuur" van de Gemeen schap, met een document waarin wegen worden aangegeven om de structurele tekortkomingen van de landbouwpolitiek (zoals de enorme zuivelovershotten) weg te werken. In dit late tijdstip wordt een demonstratie gezien, die gericht is tegen de Britse re gering die de scherpste kritiek heeft op de Europese overschot ten in de landbouwsector. Wat voor de landbouw geldt, heeft in gelijke mate betrekking op het volkomen vastgelopen Europese visserijbeleid, zo wordt in Brus sel aangenomen. Doorslagge vend voor de benadering van de Britse kritiek en de verlangens van Londen, zowel wat betreft de landbouw als de visserij, wordt het verloop van het beraad over de monetaire samenwerking. Van Nederlandse zijde wordt de deelname van het pond sterling aan het voorgestelde Europese Monetaire Systeem (EMS) een absolute voorwaarde geacht. Voor het functioneren van het Europese Monetaire Systeem is het niet nodig nieuwe financiële hulp toe te zeggen, zo vindt Den Haag. De Europese Gemeen schap beschikt over genoeg bronnen voor financiële hulp. Met het oog op de onderhandelin gen met Griekenland over toe treding tot de EG wordt van de Europese raad van regering schefs nog een „oriëntering" verwacht over het handhaven van het Europese beginsel van het vrije verkeer van werkne mers. De Grieken willen dat dit onverkort wordt toegepast tij dens de overgangsperiode (waar schijnlijk zeven jaar) voordat Griekenland volledig lid wordt van de Gemeenschap. Alleen Duitsland is hier tegen. De ande re EG-landen willen Athene op dit punt tegemoet komen. Een uitspraak van de regeringsleiders hierover wordt gewenst, aange zien de week daarop in Brussel de onderhandelingen met de Griek se regering over de toetreding tot de EG in het belissende stadium komen. IRA TOONT „KRACHT" MET AANSLAGEN BELFAST (Reuter) - Na een reeks bomaanslagen in veertien Noordierse steden hebben mili tante leden van het Ierse Re publikeinse Leger verklaard dat de bedoeling van de aanslagen was elke speculatie dat de IRA uitgeteld zou zijn te ontzenuwen. Bommen die in auto's waren ge plaatst en brandbommen ont ploften donderdagavond laat in de centra van de verschillende steden. Hoewel slechts vier men sen licht werden gewond, werd de schade aan eigendommen ge schat op een miljoen pond ster ling (vier miljoen gulden). Het ge ringe aantal gewonden kwam doordat de IRA van tevoren de autoriteiten per telefoon gewaar schuwd had. De IRA liet vorige maand weten dat het met zijn "winteroffensief' begonnen is. Bij bomaanslagen in acht steden twee weken gele den werden 37 mensen gewond en werd op grote schaal schade aangericht. Doelwitten van de laatste aanslagen waren ook ban ken, kantoren en regeringsge bouwen. De meeste explosies deden zich voor in de ten noord westen van Belfast gelegen graafschappen. Stakende metaalarbeiders luisteren hier in Dortmund naar een toespraak van eeiv vakbondsleider. De stemming onder de werknemers in deze industrietak is gisteren aan zienlijk verslechterd doordat een aantal werkgevers overging tot het sluiten van acht fabrie ken als tegenmaatregel. Daardoor kwamen bijna 29.000 arbeiders ongewild op straat te staan. Op het bord links staat: "Wie uitsluitbehoort te worden opgesloten Rechts staat: Zes weken vakantie, alleen voor de schijn, aan het eind zult U na melijk ontslagen zijn. BOEKAREST (DPA/Reuter) - De Roemeense staats- en partijlei der, Ceausescu, heeft gisteren in een rede op een massabijeen komst in Boekarest opnieuw de onafhankelijke koers van zijn land, ook binnen de organisatie van het Pact van Warschau, be vestigd. Hij sprak zich ook nu weer uit tegen een verhoging van de militaire uitgaven, omdat er volgens hem geen oorlogsgevaar bestaat. Te vens verzekerde hij echter dat deze kwestie opnieuw zal worden bekeken, als de internationale toestand slechter zou worden. Bij een topconferentie in Moskou van de zeven landen van het Pact van Warschau op 22 en 23 no vember was Ceausescu met de leiders van de zes andere staten in conflict geraakt, omdat hij zich tegen een verhoging van de de fensie-uitgaven had verzet en ook opnieuw weigerde de Roemeen se strijdkrachten onder een bo vennationaal commando te plaatsen. Voorts wil Roemenië al jaren niet weten van een legering van Sowjet-troepen op zijn grondgebied. Ceausescu, die drie uur aan het woord was, sprak op een bijeen komst ter herdenking van het feit dat 60 jaar geleden na de eerste wereldoorlog het voormalige Hongaarse Transsylvanië zich bij twee Roemeense provincies aan sloot. Ceausescu ging niet op de proble men tussen Roemenië en zijn bondgenoten in. Hij sprak alleen in het algemeen van "misver standen" aan de kant van de an dere landen van het Pact van Warschau. Hij verzekerde dat Roemenië alles in het werk zal stellen om de ontwapening, de ontspanning en de samenwer king met alle volkeren te bevor deren. WASHINGTON (GPD) - Opslag van kernafval in zoutlagen is vol gens actiegroepen in de Verenig de Staten allerminst veilig. Hoe wel het ministerie voor energie zich vooral op die mogelijkheid richt (met name omdat omtrent zoutformaties meer bekend is dan over de mogelijkheden die graniet of basalt wellicht bieden) hebben vier onafhankelijke geo logen gezegd dat de kennis over het gedrag van de zoutlagen vooralsnog onvoldoende is om een veilige opslag te garande- x Zij betogen dat onder de in vloed van grondwater door een nieuw verloop van ondergrondse rivieren een bestaande situatie ingrijpend kan veranderen en zij noemen zoutneerslag in het ge bied van de Amazone-rivier als voorbeeld. Bovendien zijn deze geologen er niet van overtuigd dat een versto ring van de omgeving door bo ringen straffeloos kan geschie den en zij betogen dat de boorga ten niet met voldoende zekerheid voor een lange termijn zijn af te sluiten. Het burgerlijk protest tegen het nucleair gebeuren in de VS om spant de natie als een zeer losge- breide sok: er zijn zo'n 25 regio nale groepen, die elk soms weer in dertig afdelingen zijn onder verdeeld en maar enkele malen per jaar samenwerken. Op het na tionale vlak zijn lobbyisten actief en organisaties die zich voorna melijk ten doel stellen informatie te verschaffen over de werkelijke stand van zaken. Per regio De protesten zijn vooral regionaa. geinspireerd, omdat de proble men per regio verschillen: in het oosten van de VS zijn het vooral de energiefabrieken, in het wes ten de uraniumwinning en elders het vraagstuk van de opslag van afval, die het kernpunt vormen van de activiteiten. De algemene bezorgdheid richt zich in toenemende mate op de vraagstukken van transport en opslag van kernafval. In vier sta ten is wetgeving aangenomen die met het probleem te maken heeft, in dertien staten werd bij resolu tie de opslag en transport van kernafval verboden, in tien ande re staten zijn zulke resoluties in voorbereiding en in acht andere moeten dergelijke besluiten in stemming worden gebracht. Een reeks van steden heeft trans port van nucl.eair afval op zijn grondgebied verboden. Daarbij zijn New York City, New London en Hartford in Connecticut, 25 steden in Vermont en zeven ste den die de controversiële Sea- brook-centrale in New Hampshi re omgeven. De protestbeweging voorspelt dat dit soort maatrege len overal zullen worden nage volgd. De staat Californië heeft besloten geen nieuwe kerncentrales te bouwen totdat het afvalprobleem is opgelost, Maine heeft een der gelijke wetgeving, Montana kwam via een referendum tot zo'n besluit en de staat New York deed het via een beslissing van de gouverneur. Inmiddels is in Washington be toogd dat te strenge beperkingen ten aanzien van nucleaire trans porten via het wegennet, de groei van het nucleair potentieel zou den belemmeren en problemen kunnen opleveren voor zieken huizen. Maar zonder die beper kingen zouden bijvoorbeeld al leen al in New York City per jaar 250 gevaarlijke verschepingen van gevaarlijk kernmateriaal door dichtbevolkte buurten gaan. Schade De protestbeweging zal een goede oplossing voor het afvalprobleem in redelijkheid accepteren, maar er is intussen al onherstelbare schade aangericht doordat kern afval in grondwater, vervolgens in kreken en daarna in bijvoor beeld het drinkwaterreservoir van de Newyorkse stad Buffalo terecht is gekomen. In de staat Washington werd een deel van de Columbia-rivier aangetast door kernafval dat vrijkwam omdat vloeibaar afval met een hoge straling, voornamelijk afkomstig van de nucleaire produktie voor het ministerie van defensie, door vaten heenvrat. Niettemin erkent de protestbewe ging dat sommige gemeenschap pen. die er nu op tegen zijn, uit eindelijk toch met een voorzie ning voor de opslag van kernafval zullen worden opgezadeld. Maar daar waar enerzijds wordt ge streefd naar het vinden van een betere oplossing voor al bestaand afval, wordt terzeifdertijd de aanmaak van nieuw afval, zonder dat een goede opslagmethode be staat, van de hand gewezen. Het ziet er naar uit (de onlangs in Guyana vermoorde Leo Ryan, lid van het Huis van Afgevaardig den, heeft daarover een rapport opgesteld) dat de kosten van nucleaire energie enorm zullen stijgen met de astronomische be dragen die gemoeid zijn met het opslaan van afval en het buiten gebruik stellen van de centrales, als hun tijd na zo'n jaar of dertig is gekomen. Wat de VS betreft, zeg gen de actiegroepen, zouden daarom olie en kolen goedkoper kunnen zijn als bron van ener gie. S— Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499.- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- i- klosje voor de naald en r b exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al l een automatische Singer zig-zag voor f 349,- T' (Evt prijswijzigingen O voorbehouden) ^SINGER t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9