Regering van nationale eenheid in Rhodesië Kamerlid De Boer gispt generaal Haig VAN DER WIEL Maleisië boos op Vietnamezen Na verkiezingen van volgend jaar SAD AT NIET NAAR OSLO VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 LONDEN (GPD) - Het tegen de voormalige leider van de Liberalen, Jeremy Thorpe en drie anderen, dat maandag de derde week ingaat, werd de algelopen dagen beheerst door de getuige nis van Norman Scott, het ex-fo- tomodel dat Thorpe volgens an dere getuigenissen uit de weg wilde laten ruimen. Scott heeft aan de hand van gedetailleerde beschrijvingen en intieme gege vens verklaard dat Thorpe hem misbruikte voor een homosek suele relatie. Voor de Britse pérs - vooral voor de sensationeel ingestelde boule vardbladen-zijn de zittingen ko ren op de molen. Dag in, dag uit, kondigen grote koppen de laatste onthullingen aan die gisteren een hoogtepunt bereikten toen Scott de advocaat van Thorpe uitdaag de, om Thorpe zich in aanwezig heid van twee getuigen te laten uitkleden. Scott zei dat hij zonder meer hun homoseksuele relatie kon bewij zen omdat hij bijzonderheden van het lichaam van Thorpe kon melden die niemand anders kon weten, tenzij men een intieme relatie met hem had gehad. De rechter liet Scott daarop deze bij zonderheden opschrijven en, na ze eerst zelf bestudeerd te heb ben, hardop voorlezen. Thorpe, schreef Scott, had wratten onder een van zijn armen en een vergroeide ruggegraat. Toen dat hoge woord er eenmaal uit was, zei de advocaat van Thorpe dat Scott dit net zo goed gezien kon hebben toen Thorpe zich aan- of uitkleedde. Men wist niet goed meer of men met een tragedie of een komedie te maken had. Zo is het de afgelopen twee weken steeds geweest. Te beginnen met ,de getuigenverklaring van het voormalige Liberale Lagerhuis lid Peter Bessell, dat niet alleen zijn voormalige vriend Thorpe een moord op Scott had voorge steld, maar ook suggesties had gedaan om het lijk te doen ver dwijnen. Thorpe zei onder andere dat hij over een effectieve me thode had gelezen - het lijk te be graven onder een weg in aanleg op een stuk dat de volgende dag geasfalteerd zou worden. Daarop zei Bessell: ,,Maar zo doel treffend was dat blijkbaar ook niet, want anders had je daarover nooit iets gelezen". Het meest belastend voor Thorpe was dat Bessell verklaarde dat de voor malige partijleider en hij ooit hadden samengezworen om te proberen een rijke Britse zaken man, een vriend van Scott en een royale donor aan de Liberale par tijkas, voor ongeveer één miljoen gulden op te lichten als zoge naamde bemiddelaars bij de ver koop van diens onroerend goed in de buurt van Chicago. Thorpe zelf heeft tot nog toe in het proces geen woord gezegd. Hij verschijnt elke dag met zijn vrouw Marion en heeft tijdens de zittingen geen contact met zijn drie mede-beklaagden. Hij laat zich gewillig fotograferen, zodat de dagbladen een nieuwe en ver se foto van hem kunnen afdruk ken. Het voorproces is in feite een zitting om vast te stellen of er voldoende gronden aanwezig zijn om een proces te voeren. Is dat het geval dan zou het tweede proces zeer waarschijnlijk in Londen plaats vinden, waar dan opnieuw alles nog eens herhaald zal worden. Er zijn inmiddels klachten gerezen over deze kostbare procedure die, zoals zoveel in Engeland, nog stamt uit een tijd dat machtige landsheren valse aanklachten konden indienen tegen personen die zij hinderlijk vonden. Een tweede punt is dat de recht spraak in Engeland gebruik maakt van een jury die het schul dig of onschuldig moet uitspre ken. Deze jury's worden geacht geen vooroordelen te hebben. Men kan zicivafvragen hoe men onbevooroordeeld kan zijn als men dagelijks heeft kunnen ken nisnemen van de uitgebreide rechtbankverslagen over het Thorpe-proces. Gewoonlijk wordt de journalisten een schrijf- en publicatieverbod opgelegd over de voorbereiding van een ju ry-proces. Dat werd deze keer, tot ieders ver bazing, echter opgeheven en dan nog op verzoek van de advocaat van een van de gedaagden. De gedachte is gerezen dat deze ad vocaat dat niet zonder opzet deed, juist om een bevooroorde ling in de hand te werken. Geen vervolging voor Zweedse die haar verkrachter doodstak STOCKHOLM (GPD) - Bloe men en brieven uit heel Zwe den kreeg de 23-jarige vrouw uit Uppsala, die met een mes steek haar verkrachter om het leven bracht, maar niet we gens moord of doodslag wordt vervolgd. Desgevraagd verklaarde haar advocaat. Bengt Zetterberg: „Ik ben al lang blij dat de openbare aan klager besloten heeft haar op vrije voeten te stellen" Volgens de protocollen van de rechtbank is het volgende ge beurd: een maand geleden troffen beiden elkaar in een flat tijdens een feestje en de man werd handtastelijk. Toen ze weigerde in te gaan op zijn liefdesverklaringen en pro beerde hem van haar lijf te houden, werd hij geweldda dig en verkrachtte haar. De daarop volgende wanhoop bracht haar ertoe een mes te gebruiken. De verkrachter kreeg een steek in de hart streek, die dodelijk was. De 27-jarige man was al driemaal wegens verkrachting veroor deeld. De vrouw zelf: ,,We hadden een feestje in een flat. Op het laatst waren alleen hij en ik nog aanwezig. Hij sloot alle deuren af en dreigde me te zullen vermoorden als ik niet zou doen wat hij. wilde. Daar bij liet hij me een mes zien dat hij bij zich had. Toen hij me eindelijk had verkracht en het nog een keer wilde proberen, had ik het mes te pakken ge kregen en hem daarmee ge dood" Ze werd meteen gearresteerd wegens doodslag of moord. Dit veroorzaakte een storm van protest van progressieve vrouwengroepen uit Zweden en Denemarken. De officier van justitie in Uppsala, Bo Persson, d:e besloot geen verdere vervolging in te stel len, zei onder meer: „Ik ben ervan overtuigd dat ze de waarheid spreekt en alleen probeerde zichzelf en haar eer te verdedigen. Bovendien is uit het onderzoek door de po litie gebleken dat ze in nood weer heeft gehandeld". Het is de eerste keer in de ge schiedenis van de Zweedse rechtspraak dat iemand voor doodslag vrijuit gaat, maar in dit geval hebben alle massa media positief gereageerd. Dagens Nyheter, het grootste dagblad van Scandinavië, schreef in een hoofdartikel dat het besluit van de officier van justitie juist was geweest en dat is de mening die blijk baar door het grootste gedeel te van de bevolking in Zwe den wordt gedeeld. Na het aankondigen van de plannen voor een regei Smith met zijn regeringspartners de pers te ivoord. Links naast Smith staat dominee Sithole, uiterst rechts bisschop Moezt Rhodesië, stond premier Ian LISSABON (GPD) - Het CDA- Tweede-Kamerlid De Boer tikte gisteren NAVO-opperbevelheb- ber generaal Alexander Haig op zijn vingers. „Namens wie spreekt u eigenlijk?", vroeg De Boer op de laatste zittingsdag van het NAVO-parlement in Lissa bon. Door Jan Halkes Deze brutaliteit - of euvele moed - werd hem niet in dank afgeno men door de generaal, maar ook niet door zijn eigen fractiegeno ten. De leider van de Nederlandse delegatie, Eerste-Kamerlid Jac ques Gooden (CDA), vond het op treden van De Boer brutaal en bood generaal Haig zijn excuses aan. Toen was weer niet duidelijk namens wie Jacques Gooden dat gedaan had, want hij had ver zuimd daar eerst de mening van zijn delegatie over te vragen. Haig had als gast van het NAVO- parlement zijn licht over de problemen van het Atlantisch bondgenootschap laten schijnen. Hij bleek daarbij zijn eigen me ning niet onder stoelen of banken te steken. Volgens Haig zou het wel eens een fout van de Ver enigde Staten kunnen zijn ge weest om zich uit Vietnam terug te trekken. Hij noemde de steun van Rusland aan Afrikaanse lan den illegaal en suggereerde dat het Westen China niet langer moet „teleurstellen". De generaal bleek dus duidelijk partij te trek ken voor de „haviken" in het bondgenootschap. Joep de Boer wilde weten of hij daarmee zijn eigen mening gaf of namens de NAVO als zodanig meende te spreken. „Ik zal u een vaag antwoord geven op een vage vraag", zei Haig ge pikeerd. „Wat ik gezegd heb kunt u terugvinden in talloze NAVO- documenten". Op een later ge houden persconferentie zei Haig echter toch alleen namens zich- zelf gesproken te hebben. De Nederlandse regering heeft vo rig jaar mei officieel bij de NAVO geprotesteerd tegen de politieke uitspraken waar de NAVO-topfi- guren zich nogal eens aan te bui ten gaan. Het blijkt niet veel te helpen, want zelfs NAVO-secre- tans Joseph Luns zat deze week op het scherp van de snede. Hij suggereerde dat de Nederlandse pers zijn woorden nogal eens zou verdraaien. Intussen blijken de Nederlandse standpunten over ontwapening en met name over de neutronenbom maar nauwe lijks door te klinken. „Ik vond dat ik daar meteen op moest reageren", zei De Boer achteraf. Overigens meent het CDA-Tweede-Kamerlid dat Haig best zijn persoonlijke opvattin gen zou mogen geven, „maar dan moet dat wel duidelijk zijn". De opvattingen van de Nederland se delegatie bleven al met al de stem van een roepende in de woestijn van de koude oorlog. Vooral de Amerikaanse presi dentskandidaat senator Jackson probeerde de NAVO-assemblee voor het karretje van zijn op de koude oorlog geënte verkie zingscampagne te spannen. Met veel drukte over de „verschrik kelijke Russische dreiging" wil de Jackson het parlement doen geloven dat ondertekening van het tweede SALT-ontwape- ningsakkoord een verzwakking van het Westen zou beteke- De belangrijkste tegenstander van de senator was de Nederlander Klaas G. de Vries (PvdA). Tegen over de emotionele aanpak van Jackson stelde De Vries de nuch tere feiten. Zijn conclusie was dat juist het niet-ondertekenen van het tweede SALT-verdrag een gevaar voor de vrede zou zij n. De overgrote meerderheid stemde ten slotte voor de resolutie voor een „evenwichtig en controleer baar" SALT-akkoord. Sowjet-Unie roept op tot versterking MOSKOU (UPI) - De Sowjet-Unie heeft de landen van het Pact van Warschau gisteren opgeroepen te streven naar een versterking, van het defensiepotentieel. Dit is noodzakelijk in verband met de toenemende bewapening van de NAVO-lidstaten. Waarnemers zagen de verklaring als een reactie op het standpunt van de Roemeense president Ni- colae Ceausescu die afgelopen zaterdag kritiek leverde op de plannen van zowel de NAVO als het Warschau-Pact om de militai re uitgaven te verhogen. Volgens de nieuwe plannen krijgt elke politieke partij die bij de verkiezingen vijf of meer zetels in het parlement behaalt, het recht op een vertegenwoordiger in het kabinet. In totaal zal het nieuwe Rhodesische parlement volgend jaar 100 zetels tellen. Daarvan zijn er 28 al bijvoorbaat gereserveerd voor blanken. Smith zei gisteren dat een regering van nationale eenheid verplicht zal zijn voor minstens een parle mentaire zittingsperiode of voor vijfjaar, afhankelijk van wat het langste duurt. Gisteren werd voorts besloten dat het land zal worden verdeeld in acht kiesdistricten. Het aantal inwoners van een district bepaalt het aantal afgevaardigden naar het parlement. Het westelijke deel van Rhodesië, dat voorna melijk wordt bewoond door le den van de Ndebele-stam, krijgt in totaal 10 zetels. De Rhodesi sche leiders komen daarmee deels tegemoet aan de eis van de hoofden van de Ndebele-stam, die de helft van de 72 zwarte ze tels in het parlement hebben op geëist. Ten derde werd besloten dat er "re gionale autoriteiten" zullen ko men na de verkiezingen die het dagelijks bestuur over hun "ge meenschappen" op zich zullen nemen. Daarmee is vooreen dee tegemoet gekomen aan rechtse blanken die een federaal systeem hadden geëist dat hun in staat zou stellen hun etnische belangen te beschermen. De Rhodesische regering herhaal de gisteren haar bedoeling alle discriminatie van zwarten af te schaffen. De zwarte meerderheid heeft dit diverse malen geëist. Waarnemers zeiden gisteren dat de nieuwe regeling de mogelijkheid in zich bergt dat de blanke Rho- desiërs ook na de verkiezingen de grootste partij in het parlement zullen vormen. Zij wezen er daarbij op dat de blanken gega randeerd 28 zetels hebben, terwijl de overige 72 moeten worden ge deeld door de drie zwarte partijen die deelnemen aan de verkiezin gen. n een eerder plan werd met geen woord gerept over het opnemen van leden van oppositiepartijen SALISBURY (Reuter/UPI)-Na de algemene verkiezingen van 20 april volgend jaar, zal er in Rhodesië een regering van nationale eenheid worden gevormd. Dit heeft de gemengde overgangsregering van premier Ian Smith in Salisbury bekendgemaakt. Een dergelijke coalitie is noodzakelijk, aldus Smith, "om de politieke stabiliteit te verzekeren". uit het parlement in de nieuwe regering. Krachtens dat plan zou de partij die de verkiezingen won, zelf een kabinet hebben mogen Carter blijft vechten tegen de inflatie WASHINGTON (UPI) - "Als ik moest kiezen tussen het opgeven van de strijd tegen de inflatie of het niet herkozen worden, zou ik tegen de inflatie blijven strijden" Dit zei president Carter gisteren op een door de radio uitgezonden persconferentie. Hij verwacht dat de inflatie in toom kan worden gehouden en vervol gens kan worden verminderd. In de eerste tien maanden van dit jaar zijn de prijzen op jaarbasis giet 9,5 procent gestegen. Het doel van de regering is, het infla- t iepercentage in 1979 terug te brengen tot tussen de 6 en 6,5 procent, een cijfer dat door de meeste economen vrijwel on haalbaar wordt geacht. De Amerikaanse president zei dat hij het militaire budget voor het komende fiscale jaar wil verho gen. Hij wil de kernbewapening op zodanig peil houden, dat een aanvaller voldoende afgeschrikt wordt. "Het is bij het Amerikaan se volk en in de rest van de wereld bekend, dat een aanval op ons tot gevolg zal hebben, dat het aan vallende land door grote vernie ling zal worden getroffen", aldus Carter. Carter zei ietwat teleurgesteld te zijn over de langzame voortgang van de Egyptisch-Israëlische on derhandelingen. maar dat hij ge looft in uiteindelijk succes, om dat de twee landen en volken vrede willen. CAIRO (Reuter) - President Sadat van Egypte zal niet naar Oslo reizen om daar op 10 de cember zijn deel van de No- bel-prijs voor de vrede in ontvangst te nemen die hem en premier Begin van Israël is verleend. Naar het persbureau van het Midden-Oosten gisteravond meldde, zendt Sadat zijn as sistent Sajed Marei. Het pers bureau noemde geen reden, maar men meent aan dat het besluit gebaseerd is op de overtuiging dat eén Israëli- sche-Egyptische vredesver drag dan nog niet zal zijn ge tekend. Vorige week zaterdag zei Sadat nog niet te hebben besloten of hij naar Oslo zou gaan. Op een vraag of dat zou afhangen van de vredesonderhandelingen zei hij: "Misschien, maar in zeer geringe mate" Premier Begin van Israël heeft gisteren een brief ontvangen van president Sadat. Hij kreeg deze uit handen van de gezant van president Carter, Robert Byrd, de Democrati sche senaatsleider, die de hoofdsteden in het Midden- Oosten afreist in een poging het vredesoverleg tussen Egypte en Israël dat vlak voor het sluiten van een akkoord stokte weer op gang te bren gen. Over de inhoud van de brief werd niets meegedeeld. Israël blijft bij zijn eis dat een toe komstig vredesverdrag met Egypte voorrang moet heb ben op verplichtingen die Egypte eerder ten opzichte van andere Arabische landen is aangegaan, zo hebben Is raëlische functionarissen gis teren gezegd. Maar Israël is misschein bereid tot een compromis over de tweede kwestie de de vredes onderhandelingen laat stok ken, de Egyptische eis dat het voorgestelde verdrag gekop peld moet worden aan een toekomstige regeling voor zelfbeschikking van de Ara bieren op de westoever van de Jordaan en de strook van Ga za, zeiden zij. Een van de functionarissen zei dat premier Chalil van Egypte aan Carter wil uitleggen waarom Egypte opeens arti kel zes van de overeenkomst van Camp David over de kwestie wil veranderen. ADVERTENTIE Ron de Man, autojournalist, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN. De roep om drastische maatregelen Als gevolg te nemen om de aanwassende de goed stroom vluchtelingen uit Viet nam te stoppen wordt steeds lui der in Maleisië. In het parlement is voorgesteld om in de Maleisi sche kustwateren mijnen te leg gen als er geen oplossing wordt gevonden voor het escalerende vluchtelingenprobleem. Maar niemand gelooft dat de regering dit nogal rigoureuze voorstel se rieus zal nemen, hoewel zij zich ernstige zorgen maakt over de toenemende vijandigheid van de bevolking jegens de Vietnamese vluchtelingen. Steeds vaker ge beurt het dat de vluchtelingen met stenen worden bekogeld en mishandeld door woedende dor pelingen die op deze manier ui ting geven aan hun boosheid over de prijsverhogingen. n de koopwoede van hun centen zittende Vietnamezen zijn de prijzen van levensmiddelen fors gestegen. Voor een pak beschuit dat ge woonlijk 60 cent kost moeten de Maleisiërs nu 6 gulden betalen. En de verhalen dat in de inge wanden van vissen resten van verdronken Vietnamese vluch telingen zijn aangetroffen, het geen tot gevolg heeft dat nie mand meer vis eet, maakt de vij andigheid jegens de Vietname zen alleen maar groter. Politie en leger, die langs de hele oostkust zijn gestationeerd, heb ben handen vol werk om de Viet namezen tegen de dorpelingen te beschermen. En terwijl de rege ring al het mogelijke doet om de stroom bootmensen, zoals deze Vietnamezen ook worden ge noemd, in te dammen, is vandaag in Koeala Loempoer bekendge maakt dat vanuit Hong Kong opererende syndicaten al enige tijd een regelmatige pendeldienst onderhouden tussen de Vietna mese en Maleisische kust. Vrachtschepen varen langs de Vietnamese kust om de goed be talende vluchtelingen op te pik ken, die naar een bepaald punt in de Zuidchinese Zee worden ge bracht, waar zij op kleinere boten overstappen. In de afgelopen dagen zijn op deze manier zo'n twintig tot dertig bo ten met vluchtelingen naar de oostkust van Maleisië gediri geerd. Deze boten, zo is gebleken, zijn splinternieuw en gebouwd in Hongkong. Maleisië heeft nu in totaal over de 40.000 vluchtelingen uit Vietnam, en men vreest dat als er niets té gen gedaan wordt Maleisië tegen de kerstdagen opgescheept zal zitten met 50.000 Vietnamezen. Deze invasie van vluchtelingen heeft ver strekkende gevolgen voor Maleisië's sociale en eco nomische ontwikkeling, zo ver klaarde de minister van onder wijs, Datuk Musa. Ook de veilig heid van het land komt erdoor in gevaar, zo zei hij, doelend op de vondst van wapens onder de vluchtelingen, onder wie zich communistische infiltranten zouden bevinden. Musa vertrekt binnenkort naar de Verenigde Staten om met de Amerikaanse regering over het vluchtelingen probleem te spreken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9