Bonden boos afwijzen cao-trend Wiegel om „Bezuinigingsplan niet meer anders" Erkenning door Benin gaf Tamaela vertrouwen Coalitie verlies Demonstratie jonge leraren Kamercommissie beziet klacht van Weinreb Zakelijke belangen Lubbers openbaar Andriessen optimistisch Nederlandse steun olieboycot Z.-Afrika Steekproef wijst uit: op DEN HAAG (GPD) - De waar nemend fractieleider van het CDA, drs. Ruud Lubbers, heeft gisteren een lijst open baar gemaakt van zijn zake lijke belangen in bedrijven of onroerende goederen. De vrijwillige opgave van Lub bers staat duidelijk in ver band met zijn kandidatuur voor het fractievoorzitter schap van het CDA. Ongeveer een jaar geleden kwam Lub bers in opspraak wegens zijn aandeel in de activiteiten van zijn familie-BV ,,R 3". Tot dusver was alleen gebrui kelijk dat kamerleden hun nevenfuncties vrijwillig openbaar maakten. Kamer voorzitter Vondeling heeft Lubbers laten weten dat hij zijn opgave over zijn zakelijke belangen zal opnemen in het register van nevenwerk zaamheden van de kamerle den. De belangen die Lubbers heeft zijn: 34 procent van de aandelen Hollandia-Kloos NV te Krim pen aan de IJssel en daarbij behorënde dochterbedrij- I 50 procent van de aandelen BV Fabriek van Klinknagels en Schroefbouten v-h Joh. Smit te Slikkerveer, alsmede kantoor- en fabriekspand al daar; I 5 procent van de aandelen van Riviermaatschappij Ri chard III BV; i 50 procent in een kantoorge bouw gelegen aan Industrie weg 2 te Krimpen aan de IJs- 35 procent in panden aan de Leiweg en Hengelolaan te Den Haag; 35 procent in panden aan de Dorpsstraat te Bleiswijk. De laatste twee deelnemingen van Lubbers waren indertijd voorwerp van kritiek op zijn handelwijze. Samen met zijn twee broers kocht Lubbers, toen hij al minister van eco nomische zaken was, enkele bedrijfspanden om zo in aanmerking te komen voor de investeringsaftrek, die door het kabinet-Den Uyl kort daarvoor flink was opgetrok ken van vijf tot twaalf pro cent. Hierdoor kreeg Lubbers een belastingvoordeel van rond 300.000 gulden, een be drag dat hij na het bekend worden van de transactie toe zegde te zullen terugstor ten. De kritiek op Lubbers was dat hij oneigenlijk gebruik had gemaakt van een wettelijke regeling door overwinst uit het familiebedrijf te beleggen in onroerend goed en zo, als politicus, voordeel te trekken van een regeling bedoeld om de investeringen te stimule- i de duizenden demonstranten DEN HAAG (ANP) - Naar schat ting vijfduizend betrokkenen bij de nieuwe lerarenopleidingen (nlo's) hebben gistermiddag in Den Haag gedemonstreerd tegen het voornemen van minister Pais van onderwijs en wetenschappen het aantal nieuwe studenten voor deze opleidingen te verlagen. De demonstratie, georganiseerd door de landelijke stuurgroep van de zeven nieuwe lerarenop leidingen, eindigde op het Bin nenhof, waar kamervoorzitter Vondeling een petitie werd aan geboden. Nadat Vondeling de petitie had ontvangen, deelde de voorzitter van de vaste kamercommissie voor onderwijs en wetenschap pen, van Ooijen, de leden van de stuurgroep mee dat de proble men rond de nlo's de aandacht van de Kamer zullen krijgen bij de behandeling van de begroting van minister Pais, in de loop van deze maand. Daarnaast zei hij echter dat een overleg tussen de kamercommis sie en de minister, dat op 29 no vember zou plaats hebben, voorlopig geen doorgang zal vin den. De minister heeft hierom verzocht, nadat de bonden bij monde van de nfo hem met dit verzoek hebben benaderd. Zij hadden namelijk nog geen tijd gehad het Scolt-rapport over de lerarenopleiding voor technische vakken, een onderdeel van de nlo's, voldoende te bestuderen teneinde hem te kunnen advise ren. Het overleg over de situatie van de nlo's heeft nu, aldus het ministerie, plaats na behandeling van de begroting in de Tweede Kamer. DEN HAAG (GPD) - Misschien maandag en dinsdag maar zeker woensdag tijdens het kamerdebat over het mis lukte loongesprek zullen door de bij de Algemene Cen trale van Overheids Personeel aangesloten bonden al harde acties gaan voeren. ABVA-voorzitter Jan Dutman denkt daarbij aan het stilleggen van elektriciteitscen trales en het openbaar vervoer. Met deze acties wil hij het kabinet dwingen om de ambtenaren en andere zgn. trendvolgers per 1 januari de doorwerking van de bouw-cao te laten uitbetalen. Toen minister Wiegel van binnen landse zaken gistermiddag, tij dens het overleg met de vijf amb- tenarencentrales, liet weten niet in staat te zijn de ambtenaren per 1 januari de doorwerking van de bouw-cao te garanderen, schort ten de centrales het overleg met de minister op. „Wiegel heeft ons belazerd. Hij heeft een open en eerlijk overleg beloofd, maar hij zegt alleen maar mooie woor den" zet Dutman. Tijd .,Ik heb wel open overleg willen voeren. Het ingediende nood wetje is er alleen maar voor om alle partijen de eerstkomende maanden tijd voor dat overleg te geven", zei Wiegel. De minister kondigde aan, dat hij over het voor hem teleurstellende verloop van het overleg vandaag verslag zou uitbrengen in het kabinet. Eventuele besluiten van het ka binet zal hij volgende week woensdag, in het kamerdebat over het mislukken van het cen traal overleg, aan het parlement meedelen. Wiegel zei, dat het onredelijk van hem zou zijn geweest als de amb tenaren wel de doorwerking van de bouw-cao in het loonzakje zouden krijgen en de minimum loners en de trekkers van sociale uitkeringen niet. Druk .Gezamenlijk zullen de vijf cen trales proberen volgende week het parlement nog onder druk te zetten", zei Wabe Wieringa, de voorzitter van de Christelijke Centrale van Overheidsperso neel. Hij zei dat de kaarten in het parlement al wel zo lagen, dat de plannen van het kabinet zullen worden gehonoreerd. „Dan leg gen we ons bij dat kamerbesluit neer. Wij zijn niet van plan om door acties daarna onze parle mentaire democratie te onder graven", aldus Wieringa. „Na het kamerbesluit is voor ons de kous af' Dutman zei, dat de kamerbeslis sing in zijn centrale nader beraad zou vergen in verband met de ac tie. In ieder geval zullen er geen acties op de kerstdagen worden gevoerd. Dutman herinnerde aan de uit spraak in het rapport van de werkgroep over het trendbeleid. „In dat rapport wordt unaniem uitgesproken, dat de doorwer king van de bouw-cao tot het trendbeleid behoort". Die door werking komt neer op 0,4 procent over 1978 en 1,6 procent over 1979. Enigszins gereserveerd schudt ABVA-voorzitter Dutman de hand i overleg gistermorgen. DEN HAAG (ANP) - Minister Andriessen gaat er vanuit dat de plannen zoals die zijn neergelegd in Bestek '81 niet belangrijk zullen worden gewijzigd, zo heeft hij gister avond gezegd in het kamerdebat over het dekkingsplan voor het komende jaar. DEN HAAG (GPD) - Generaal Isaac Julius Tamaela (63), die maandag aan een hartaanval overleed tijdens een bezoek aan de Afrikaanse staat Be nin, is een ex-sergeant uit het voormalige Koninklijk Ne- derlandsch Indisch Leger. In 1969 promoveerde hij zichzelf tot staatshoofd van de Re- publik Maluku Selatan en werd in die functie een be langrijke tegenspeler van ir. Manusama, president van de RMS. Tamaela had in tegenstelling tot Manusama geen contacten met de Nederlandse regering en speelde geen rol tijdens en na gijzelingsacties van Mo- lukkers. Overigens slaagde Tamaela er wel in om in inter nationaal opzicht aandacht te krijgen voor de belangen van' de RMS. Na zijn bevordering tot gene raal, in 1969, reisde hij af naar New York en zette daar een permanente vestiging op bij de Verenigde Naties. Tamaela wist de sympathie te krijgen van de marxistische volksre publiek Benin. De "presi dent" die zichzelf in het openbaar presenteerde met een paarse baret op het hoofd en een generaalsstaf onder de arm, sprak ook wel met offi ciële vertegenwoordigers van Senegal. Na de gijzelingen in Wijster en Amsterdam (1975) reisde hij naar dat land waar president Senghor hem ontving. In Be nin kreeg Tamaela de ont vangst van een staatshoofd. President Kerekou van die Afrikaanse staat ontving hem met uitgebreid ceremonieel vertoon. Een kleurenfilm van dat bezoek circuleert ook in Zuidmolukse kringen in Ne derland. Voor de generaal was de harte lijkheid van Benin reden om zich voortaan te tooien met de titel Zijne Excellentie Kame raad Generaal I. J. Tamaela. Deze diplomatieke successen leverden aanhangers op uit de hoek van Manusama. Zeker in die tijd was bijvoorbeeld ds. Samuel Metiary, de man die bij gijzelingsacties vaak een bemiddelende rol speel de, zeer gecharmeerd van dit "progressief socialisme" Tamaela ontleende het recht om zich Moluks leider te noemen aan een document van wijlen dr. Chris Soumo- kil, de strijder voor een onaf hankelijke republiek Moluk- ken die kort na de Tweede Wereldoorlog door president Soekarno van Indonesië zou worden terechtgesteld. Het document is overigens nooit gepubliceerd. ADVERTENTIE Miljard DEN HAAG (GPD) - De zaak- Weinreb, diq in 1976 werd afge sloten met een vernietigend rap port over het oorlogsverleden van de nu in Zwitserland wonen de drs. F. Weinreb, komt binnen kort toch weer in de kamercom missie voor de verzoekschriften aan de orde. Het gaat om de be handeling van een verzoekschrift dat Weinreb twee jaar geleden heeft ingediend bij de commissie. Daarin beklaagt hij zich erover benadeeld te zijn doordat de commissie-Van der Leeuw-Gil- tay Veth hem niet genoeg be trokken heeft bij de totstandko ming van het rapport. Ook vindt Weinreb dat hij niet voldoende is gehoord door de commissie en dat hij niet is geconfronteerd met de getuigen die de onderzoekers hebben gehoord. Vorig jaar heeft de kamercommis sie zich ook al met het verzoek schrift beziggehouden. Toen kwam, zo bleek uit het op 9 fe bruari gepubliceerde verslag, de commissie tot de conclusie dat de klacht over onzorgvuldigheid van het onderzoek door het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie onterecht was. "Weinreb kan zich eventueel tot de rechter wenden, maar het is geen zaak voor de Tweede Ka mer", aldus de Commissie voor Verzoekschriften in 1977. De kamercommissie heeft de advo caat van Weinreb, mr. J. H. Smeets uit Amsterdam, echter begin oktober toch nog gevraagd om antwoord te geven op een aantal vragen met betrekking tot de klacht van zijn cliënt. "Wij wachten nog op antwoord van de advocaat. Als dat binnen is, zal de zaak op de agenda van de com missie geplaatst worden. Ver moedelijk zal dat in de loop van december gebeuren", aldus me vrouw S. Langedijk-De Jong, voorzitter van de commissie. De commissie zal volgens haar een oordeel moeten geven op de vraag of Weinreb bij de totstand koming van het rapport - waar aan de beide onderzoekers zes jaar lang gewerkt hebben - wel netjes behandeld is. "In dat licht moet u de vragen zien die de commissie aan de advocaat van Weinreb gesteld heeft" Wiegel was hangende de procedure rond de noodwet niet bereid om n-u al toe te zeggen of per 1 januari die 0,4 procent wel in de ambte narensalarissen zou doorwerken. „Daarover zullen we eerst over leg moeten voeren", zei hij. Wie gel benadrukte, dat de doorwer king van de bouw-cao in de amb tenarensalarissen de schatkist een miljard extra kost. Wabe Wieringa zei, dat de ambtena- rencentrales met de instelling van de werkgroep in september al heel ver waren gegaan. „We hebben toen onze nek al heel ver uitgestoken. Daardoor hebben de verschillende bonden wel moei lijkheden met de achterban ge had". De Centrale van Hogere Ambtenaren zei dat de hele gang van zaken teleurstellend is ge weest. De CHA had ook het ge voel dat er van een open overleg geen sprake meer was. DEN HAAG (GPD) - Nederland is in principe bereid om zich in de Verenigde Naties opnieuw uit te spreken voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Gezien de uitermate negatieve houding van Zuid-Afrika, onder meer ten op zichte van Namibië, zijn drukmiddelen nodig. Dat zei mi nister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gisteroch tend in de Tweede Kamer. Van de zijde van de Afrikaanse landen zal binnnenkort zo'n verzoek tot een olie-embargo bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties worden ingediend. Dat betekent onder meer uitvoe ring van het plan om de inflatie correctie in de loon- en inkom stenbelasting voor de volle hon derd procent door te voeren. Volgens Andriessen zijn de voor uitzichten op winst voor het be drijfsleven gunstiger geworden. Pijnstillend middel zou verwekker van kanker bevatten DEN HAAG (ANP) - Het Tweede Kamerlid mevrouw Beckers-de Bruijn (PPR) heeft gisteren mi nister Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne gevraagd maatregelen te nemen ten aan zien van een pijnstillend middel (Chefarine 4) wanneer waar zou zijn dat een hoofdbestanddeel van dat als kankerverwekkende stof is aangemerkt. De vraag is gebaseerd op een artikel in de Groene Amsterdammer. Daarin staat, dat fenacetine, een van de hoofdbestanddelen van het pijnstillend middel, als kan kerverwekkende stof is aange merkt. Hij toonde zich optimistisch te zijn van de loonontwikkeling, ondanks het mislukken van het loonoverleg. In dit debat zei CDA-woordvoerder Van Amelsfoort dat de regering goed moet bezien welke gevolgen de verhoging van de motorrijtui genbelasting zou hebben voor het goederenvervoer. Hij wil ver der van de regering weten of bij een studie naar de afschaffing van de dieseltoeslag ook milieu overwegingen een rol spelen. Naast een pleidooi voor het Ipg-gas wilde de CDA'er dat bestuurders die voor het eerst worden betrapt op autorijden zonder dat voor het voertuig belasting is betaald niet meer het volle pond aan boete hoeven te betalen. Zowel Van Amelsvoort als oud staatssecretaris van financiën Van Rooijen drongen namens het CDA aan snel een eind te maken aan de "klemmende onzekerheid bij bezitters van eigen woningen" die willen weten of ze in aanmer king komen voor het betalen van vermogensbelasting. Van Amelsvoort vond het reëel, dat bijvoorbeeld bejaarden na een spaarzaam leven zich beboet voelen omdat ze vermogensbe lasting moeten betalen. Het kamerlid Zeevalking (D'66) heeft een belasting op plezier vaartuigen bepleit. De opbrengst van deze belastingen kan dan ge bruikt worden om af te zien van de door de regering voorgestelde verhoging van de motorrijtui genbelasting voor vrachtauto's. Zeevalking meent, dat die verho ging het beroepsgoede voer te zwaar zal treffen. Wit helpt al jaren bij hoest? HILVERSUM (GPD) - Als er nu verkiezingen zouden plaats heb ben dan zullen de PvdA en D'66 de grote winnaars zijn en zullen zowel het CDA als de WD de grote verliezers zijn. Dit blijkt uit een enquête onder 1750 Neder landers die het bureau Lagendijk uit Apeldoorn in opdracht van de AVRO-radio in de maand no vember heeft gehouden. De ge gevens van deze enquête zijn donderdagmiddag in het AVRO- programma „De slag bij Nieuws poort" bekendgemaakt. Vergeleken met de provinciale sta- ten-verkiezingen stijgt de PvdA van 33,9 procent tot 37,5 procent. Het CDA daalt van 35,1 tot 29,3 procent. De WD verliest ook; van 17,0 procent bij de statenver kiezingen tot 14,9 procent in no vember. De andere oppositiepar tij, D'66, geeft evenals de PvdA een duidelijke stijging te zien: van 5,2 procent tot 9,9 procent. De overige partijen scoren cijfers die te laag zijn om ze apart te noe men. Hooguit kan worden gezegd dat de PPR en de PSP de trend van de langzame groei voortzet ten. Uit het onderzoek dat tijdens en pal na de zogenaamde Aantjes-affai- re werd gehouden, blijkt voorts dat het vertrouwen in het kabi net-Van Agt-Wiegel aanzienlijk is gedaald. Deze daling, zo blijkt uit de cijfers van begin van novem ber, kon men reeds voor de pers conferentie van de heer De Jong waarnemen. De politieke opwin ding heeft dus nauwelijks een rol gespeeld waaruit men kan concluderen dat de slechte resul taten van CDA en WD en het ge daalde vertrouwen in het kabi net, elders gezocht moeten wor den.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7