Begrotingsdebat wekt onvrede RIDDER" PREVO GEMEENTERAAD WEL UNANIEM AKKOORD Voorstel parkeergarage een „publiciteitsstunt" Actief in vrije SINTERKLAAS GEEFT KADO'S WEG! het leidse bloemenhuis Hv r Ook autorijden wordt het komende jaar weer duurder veilig en goedkoop het nieuwe |aar in v Leiden in herstel9 of: Een vieze vuile troepeen pestzooi' VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 LEIDEN - In een vrij vlot tempo heeft de Leidse raad zich op de slotavond van de begrotingsbehandeling 1979 door de ruim honderd moties heengeploegd. De belangrijkste uitspraken en beslissingen waren: Het college zal op korte termijn in overleg met de regering treden om die ervan te overtuigen dat het bezuinigingsbeleid van de regering voor Leiden met z'n structurele achterstanden onrechtvaardige gevolgen heeft. De motie werd gesteund door alle fracties behalve het CDA. Eer der was een poging van PPR, PSP en CPN om de motie zo te wijzigen, dat het een algemener veroordeling van Bestek 81 inhield gestrand: dat werd met 31 tegen 6 stemmen verworpen. De 10.000 gulden die op de begroting staat voor internationale solidari teit zal in de eerste plaats worden gebruikt voor een project rond Zuid- Afrika. De raad ging met 30 tegen 8 stemmen akkoord. Tegen waren de CDA-ers Van Zijp, Van Dee, Walenkamp, Vink, Ham, Van Akkeren, Driessen en Kokhoorn. De nieuwe dependance van het stadhuis aan de Langegracht gaat niet definitief Stadsbouwhuis heten. Met 24 tegen 14 stemmen werd uitge sproken dat naar een betere naam gezocht moet worden. Met algemene stemmen werd besloten dat er voor 1 februari 1979 een concreet plan moet zijn voor de huisvesting van een vrouwenhuis. Vóór 1 april 1979 moet ook de KWJ zekerheid worden gegeven over nieuwe huisvesting. Een motie om via het parlement aandrang uit te oefenen op de uitbrei ding van het Le:dse Politiekorps tot 25% boven de toegestane sterkte, haalde het dankzij de steun van D'66, CDA, WD, CPN en PvdA-wet- houder Van Dam. Er wordt een bedrag van maximaal 35.000 gulden beschikbaar gesteld om een onderzoek in te stellen naar het werkelijke arbeidsaanbod onder Leidse vrouwen Het voorstel voor het onderzoek, dat uitgevoerd moet worden onder verantwoordelijkheid van de Welzijnsraad met steun van GAB, Sociale Denst en Universiteit, kreeg de steun van de voltallige raad. De hele raad vindt ook dat er bij de regering op aangedrongen moet worden dat Leiden extra financiële steun krijgt om bedrijven in stads vernieuwingsgebieden te kunnen helpen. Enige tijd na hetgereedkomen van de recontructie van de Sumarastraat zal onderzocht warden of de bereikbaarheid van het industriegebied De Waard voldoence is. De met de wijken gemaakte afspraken blijven gehandhaafd. Em motie, die werd aangenomen met alleen het CDA en PvdA-er Mentzijals tegenstemmers. Er zullen plannei worden ontwikkeld om na de reconstructie van de marktenroute deaantrekkelijkheid van het Leidse koopcentrum in ver hogen. Een CDAmotie die algemene instemming vond. De raad ging ooi-met algemene stemmen akkoord met de verschijning van nota's over Stadsgehoorzaal en Schuttersveld vóór 1 februari 1979 en het economish beleidsplan voor 1 juli 1979. Er zullen meer rjwielklemmen worden geplaatst bij bushaltes langs trajecten naar biitengemeenten en er komt een onderzoek of uitbrei ding van het aanal bewaakte fietsenstallingen mogelijk is. Bovendien zal orierzocht worden of de uitvoering van het parkeerbe leid is onder te bengen in een te vormen Parkeer NV. Vóór 1 maart 197imoet het Leidse college met een voorstel komen voor het bouwrijpmakn van een bedrijfsterrein waarop bedrijven die ver plaatst moeten weden, gehuisvest kunnen worden. De motie haalde het op het nippertje (8-17) dank zij de steun van D'66, CDA, CPN, PSP en enkele VVD-ers. In overleg met d' verkeerscommissie zal het college op korte termijn maatregelen nemn om de verkeersonveiligheid in de Pelikaanstraat te verminderen. Door alle fracties *erd een motie onderschreven waarin de minister van volkshuisvesting n ruimtelijke ordening wordt verzocht erop toe te zien dat geen verlagingen optreden in de goedkeuring van renovatie plannen. In een WD-motiwordt vastgelegd dat vóór 1 oktober 1979 de regeling voor de woonruineverdeling 1979 in de raad moet worden behandeld. Alleen Beijen (PR) vond het een overbodige motie en stemde tegen. Op voorstel van PR, PSP en D'66 - en gesteund voor de hele raad - mogen B en W hueigenaren verplichten achterstallig onderhoud te verrichten, ook al s die werkzaamheden niet rendabel worden geacht. Verder moet er in979 een beleidsplan komen voor de ligplaatsen van woonboten en zalnderzocht worden hoeveel het kost om woonboten aan te sluiten op cj riolering. Eveneens wordt edoor alle fracties op aangedrongen dat B en W op korte termijn in ovleg met de inspectie voor de volksgezondheid en de arbeidsinspectie n;aan welke nadere hinderwet eisen er gesteld zullen worden aan het zcenaamde recombinant DNA-onderzoek De voltallige raad \l dat bekeken wordt of rondom de Groenoordhallen weer praktische vkeerslessen gegeven kunnen worden aan scholie- Overtuigd is de hebaad ook van de noodzaak dat het experiment met onderwijs voor buenlandse kinderen na 1979 wordt voortgezet. Bo vendien moet het k volgens de Leidse raad meer geld beschikbaar stellen om peuterselzalen tot een basisvoorziening uit te bouwen. Speel-o-theek Pintkio krijgt 3500 gulden subsidie. Met 21 tegen 13 smmen aanvaardde de raad een motie waarin de invoering van een gen risico in de gezondheidszorg met klem wordt afgewezen. Tegen ïmden het CDA en een gedeelte van de WD. De WD-wethouders fractieleider Kuijers onthielden zich van stem ming. De Nederlandse Veniging van Blinden en Slechtzienden krijgt voor het volgend jaar alag een subsidie van 1800.-. Bovendien zal de raad vóór 1 december vrstellen moeten krijgen voor betere ontplooiings mogelijkheden vanehandicapten in Leiden. Met 22-16 stemmenerd besloten dat de internationale contacten van Leiden zullen word uitgebreid naar Oost-Europa, bij voorkeur Polen. Een meerderheid iie PvdA was tegen evenals het voltallig college. Tenslotte waren er k moties die de eindstreep niet haalden. Het drin gende verzoek van ï6. PPR, PSP, CPN, CDA en de PvdA-er Groos om nog het volgend jaae beginnen met de verbetering van het woon- en leefmilieu aan de Hrlemmertrekvaart strandde met 8 tegen 20 stem men. Het beschikbr stellen van een deel van het parkeerterrein Ir. Driessenstraat vooiewoners van de wijken Pancras en Maredorp sneuvelde eveneen(5-23). Tegen waren PvdA, WE en PSP. ADVERTENTIE LEIDEN - Nog juist vóór het middernachtelijk uur heeft de Leidse raad gis teravond de begroting voorhet jaar 1979 vastge steld. De raadsleden gin gen met algemene stem men akkoord zij het dat er op een enkel punt een voorbehoud werd ge maakt. Zo vond Driessen (CDA) dat het gereserveerde bedrag voor pensioenen en wachtgelden veel te hoog geraamd is en direct om laag gebracht diende te worden. Voor die opvatting kreeg hij bij het college noch bij de raad steun. De overgrote meerderheid vond dat bet college over een aantal "ge vonden bedragen" eerst een pre advies moet uitbrengen omdat daarvoor diverse bestedingsmo gelijkheden zijn aangedragen. Traditioneel stemden CPN en PSP tegen de posten voor BB en Civiele Verdediging, en de PPR alleen tegen de BB. Op de slotavond van de begroting bereikte de raad nog juist de honderd moties. Hoeven )CPN) was de gelukkige met zijn voor stel om een brandpreventie-amb tenaar aan te stellen en kreeg daarvoor uit handen van burge meester Vis een "zure bom", waarmee werd aangegeven dat niet iedereen enthousiast was over de motie-regen. Overigens lieten diverse raadsle den op de laatste begrotingsdag doorschemeren niet erg enthou siast te zijn over de gang van za ken tijdens de begrotingsbehan deling. Kuijers (WD) consta teerde dat vrijwel niemand te vreden was, al beoordeelde hij het grote aantal moties niet direct negatief. Passchier (PSP) schoof de schuld van de "afgang" van wethouder Verboom op de fractie van de PvdA. Zij vond dat de fractie een aantal capabele mensen niet heeft ingezet op die plaatsen waar dat nodig was. Beijen (PPR) maakte bezwaar te gen de felle kritiek in de Leidse pers op de begrotingsbehande ling. Hij vond dat de raadsleden teveel over éen kam geschoren waren. "De Leidse raad is niet één grauwe massa", aldus Beijen. LEIDEN -Een niet serieus voorstel dat past in de serie publiciteits- stunten: zo omschreef WD-er Van Duijn gisteravond een amendement, ingediend door het CDA om uit het Gemeentelijk Fonds voor Bovenwijkse Voor zieningen een bedrag van één miljoen gulden te reserveren voor de bouw van een parkeerga rage in Leiden. Van Duijn vond dat het college in zijn beleidsprogram laat blijken dat men ernst wil maken met de verbetering van de parkeervoor- Contactavond In het NVSH-centrum aan de Nieuwe Rijn 20a wordt mor gen een contactavond voor echtparen en andere man- vrouw-paren gehouden. Daarbij wordt gedacht aan NVSH-leden en andere be langstellenden vanaf 25 jaar Bij kaarslicht en sfeervolle muziek kunnen de aanwezi gen samen bepalen hoe deze avond gezellig wordt doorge bracht. Aanvang 2130 uur Koksschool Het vertrek van de Koksschool in Leiden - gevolg van de op heffing van de Doelen - en Morspoortkazerne - wordt herdacht tijdens een af scheidsreceptie die op 13 de cember in de Doelenkazerne wordt gehouden. De receptie wordt besloten met een taptoe om tien uur 's avonds. Zoals bekend verhuist de Koks school naar de Ripperda-ka- zerne in Haarlem. Transcendente Meditatie Op Woensdag 6 december orga niseert de Stichting onderwijs in de wetenschap der creatie ve intelligentie een lezing over trancedente meditatie voor Leiden. De lezing wordt ge houden in het Museum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 en begint om acht uur. De toe gang is gratis en er zal alle gelegenheid zijn om vragen te stellen. Voor nadere informa tie kunt u ook bellen met 071-150576. Doelen én waarden In het kader van de cyclus "Doelen en waarden bij we- tenschppelijk onderzoek" or ganiseert het vormingswerk centrum van de Leidse uni versiteit op 4 december een fo rumdiscussie met inleiders. Tot de sprekers behoort prof. dr. CM. de Rijk en de bijeen komst wordt geleid door prof. dr. PJ. Thung. Aanvang 20.00 uur in het academiege bouw, Rapenburg 73. Bij aankoop van kunstaardewerk van de Leidsche Fles voor een waarde van 50,- of meer geven wij waardevolle kado's gratis. Zomaar, van Sint naar keuze speelgoedauto's of jigsaw puzzels. steenstraat 19 leiden tel: 071-142662 exklusief 'De Leidsche Fles'aardewerk zieningen in de sleutelstad en vond het amendement daarom overbodig. In tegenstelling tot het CDA-raads- lid Van Zijp, die het juist be schouwde als een "duidelijke testcase" om te zien in hoeverre de raad bereid is om zich daad werkelijk in te zetten voor de komst van één of meer parkeer garages in de stad. Het amendement werd uiteindelijk verworpen met 10 tegen 28 stemmen. Allen de CDA-raadsle- den stemden vóór LEIDEN - Burgemeester Vis (links) feliciteert de heer G.J. Prevo, hoofd van de Eerste Leid se Schoolvereniging, met zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Prevo kreeg de onder scheiding gisteravond uit handen van de burgemeester omdat hij onlangs zijn 40-jarig ambtsjubi leum vierde in Leiden. Sinds 1937 is hij werkzaam bij het lager on derwijs, waarvan 32 jaar als on derwijzer (later hoofd) van de la gere ELS-school. Niet minder bekend is de heer Pre vo echter door zijn functie als se cretaris-penningmeester bij de Sportstichting. "U en ik komen elkaar meer tegen in andere func ties dan in die van hoofd van de zo verklaarde de burge- De kersverse ridder de schoolvereniging drie weken (op buiten de normale schoolvakanties om) aangebo den. ADVERTENTIE AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden - Telefoon 071-142627 ADVERTENTIE De meeste automerken zullen hun prijzen binnenkort weer verhogen. Ford ook I Wanneer precies, dat staat nog niet vast. Maar u bent gewaarschuwd. Ford Rijnland stelt u in de gelegenheid, nu alvast uw nieuwe Ford te bestellen. Als u dat wilt, leveren we 'm pas volgend jaar af. Voor de oude prijs. Dat scheelt al gauw honderden guldens! De Vismarkt, de marktenroute, straks promenade. "Dat doen z zeker voor die hoge heren op het stadhuis", aldus zomaar een Leidenaar op de markt. Diverse politieke partijen in de gemeenteraad willen de Lei denaar beter gaan informe ren over wat er in de stad ge beurt en waarom het gebeurt En dan hebben we het over de straten, de walmuren, de bruggen, noem maar op. De indruk bestaat namelijk bij de dames en heren in het stad huis dat "de uitvoering van werkzaamheden aan en in wegen en straten thans de verkeerscirculatie nadelig beïnvloedt en dat "het ge voerde beleid en de beleids doelstellingen onvoldoende duidelijk bij de bevolking overkomen" De Partij van de Arbeid wil zelfs een apart bureau in schakelen om de bevolking voor te lichten, andere partij en denken dat het eigen bu reau voorlichting van de ge meente het wel kan. maar dat er iets gebeuren moet vinden de meesten. Behalve het CDA. Fractieleider Driessen zei pas nog tegen zijn eigen club (CDA-verband): "De gemeen telijke organisatie kan zo'n grootscheepse operatie niet aanHet is tekenend voor deze gemeenteraad dat men daar aan voorbijgaat en de nadruk legt op voorlichting aan de bevolking" Op dit ogenblik is er overigens al de nodige voorlichtingEl ke vrijdag staat in de Leidse kranten een grote advertentie van de gemeente waarin alle beslissingen, dingen die de komende week gaan gebeu ren, en vergaderingen staan vermeld. En in het boekje dat Leiden wordt gegeven, staan ook zinnen als: "Leiden in herstel. Dat is het motto dat het huidige gemeentebestuur graag gebruikt om aan te ge ven dat de stad druk bezig is allerlei kwalijke erfenissen uit het verleden op te ruimen en zich voor te bereiden op de toekomst". En: "Logisch dat zo'n stad. na 300 jaar in tal van opzichten "in de steigers" Eens kijken of het gevoerde be leid duidelijk overkomt bij de Leidenaar. Op de markt, met op de achtergrond de Koorn- beursbrug in de steigers en het gestamp en geraas van het werk aan de Vismarkt, staan we met verkleumde handen en vragen de Leidenaar wat hij of zij er nou van vindt, al die opgebroken straten in de stad. de kant niet in. Weet ergste is. het duurt jaren voordat ze hier iets afmaken" zegt een oude baas. Maar er zijn haast evenveel mensen die het weliswaar hinderlijk vinden, maar in zien dat het nodig is. Het is een vuile vieze troep, maar het moet nu eenmaal eerst een pestzooi worden wil het op knappen". "Het zal de tijd er voor wezenAls alles verrot is moet er wat gebeuren". "Ik ben toch wel trots dat er zoveel in de stad gebeurt" We vroegen in hoeverre het een verrassing is als er weer een straat wordt opgebroken, of men van tevoren op de hoogte was. Van de vijftig mensen aan wie we de vraag voorleg den zeiden er dertien dat ze over het algemeen op de hoog te waren 37 over het algemeen niet: "Meestal is het een don- derklap bij heldere hemel" aldus één van hen. De volgende vraag was: hoe weet u het dan, en meer speci fiek: leest u de gemeentelijke advertentie op vrijdag in de krant? Ook slechts dertien van de vijftig mensen zei de advertentie geregeld te lezen, eenaantal van de overige 37 bleken niet eens van het be staan van de advertentie te weten. Of ze weten dat de marktenrou te volgend jaar wandelgebied wordt: 38 van de vijftig had den er nog nooit van gehoord, twaalf wisten het ons wel te vertellen. Op het twee-richting verkeer Er blijken veel woorde de i dat iets r prettig loopt uiteen van knudde bezopen, een ra.mii mt: puinhoop enz grijselijk. "H< kelijk meneer, de ene dag kc je aan en dan kan je destra klote, af- erd algemeen negatief g* geerd, ook hier viel op dat n vaak niet weet dat diesituc blijvend is. De laatste vraag: hebt u wele gehoord van het verkeers culatieplan? Achttien men hadden het woord wel e gehoord ja .,32 mensen z het dat i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3