„Hier moet je bloemenwinkel kunnen vullen" Rijnsaterwoude als eerste uit brandweerregio TAXIDIENST-PROEF NAAR ZIEKENHUIS - Alphen bekijkt haalbaarheid van weer nieuwe woonwijk ALPHENSE STUDIE NAAR „NOODWEG LANGS SPOORLIJN LEIDEN-UTRECHT Show van honderden kleindieren in Alphen Van Hazerswoude naar Leiderdorp VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Al- phense gemeenteraad heeft gis teravond besloten f 100.000 uit te trekken voor een onderzoek, dat antwoord moet geven op de vraag of het uit financieel oog punt verantwoord zal zijn om te zijner tijd een nieuwe wijk te gaan bouwen in de ten zuiden van Alphen gelegen polder "Kerk en Zanen". Alleen de twee leden van de Pro gressieve Combinatie Alphen stemden tegen dit voorstel van burgemeester en wethouders. De PvdA, die in eerste instantie gro te bezwaren had tegen één van de uitgangspunten in het onder zoek, ging met het voorstel ak koord na een toezegging van wethouder J. W. Haanstra. In het voorstel hadden B en W als één van de uitgangspunten op genomen dat een wijk "Kerk en Zanen" (als er gebouwd gaat worden) huisvestingsmogelijk heden moet bieden voor de ver schillende inkomensgroepen. Hetgeen betekent, dat er zowel woningen in de vrije sector als in de gesubsidieerde sector (wo ningwet en premie) gebouwd moeten worden. Verkeer "Als richtlijn voor de verdeling kan worden aangehouden 25% wo ningwetwoningen, 40% premie woningen en 35% vrije sector woningen", aldus B en W in hun toelichting bij het raadsvoorstel. Een toelichting die bij de PvdA in het verkeerde keelgat was ge schoten. "Want" aldus woordvoerder H. Me taal, "het percentage van 65% in de gesubsidieerde sector is in strijd met het beleidsplan (het plan op basis waarvan de vier fracties in de gemeenteraad Al phen de komende vier jaar willen besturen, red.). In dat beleidsplan is namelijk sprake van 70 tot 80 procep4 gesubsidieerde woning bouw. Dat onderdeel in het be leidsplan, erin gekomen op voor stel van de WD, is aanvaard door alle fracties en wij zijn dan ook teleurgesteld en verbaasd, dat andere fracties voorbij gegaan zijn aan dat percentage van 65. Verbaasd ook, dat een wethouder heeft gezegd, dat er de komende vier jaar, waarvoor het beleids plan geldt, toch niet zal worden gebouwd. Een zwakke start voor deze zittingsperiode" Metaal maakte ook duidelijk waarom zijn fractie zo zwaar tilt aan de in het beleidsplan ge maakte afspraken. Hij vond dat Alphen meer moet bouwen voor de lagere inkomens, omdat Al phen van provincie en rijk al leen nog maar mag bouwen voor de opvang van de eigen inwo ners en (voor een deel) die van de onmiddellijke omgeving. In de groeitijd, toen Alphen nog men sen aantrok uit de grote steden, zijn er volgens Metaal vooral jongere gezinnen uit de hogere inkomensklasse in Alphen ko men wonen, waardoor de op bouw van de bevolking one venwichtig is geworden. Getal In het onderzoek zal vooral gelet worden op de financiële moge lijkheid om in Kerk en Zanen te bouwen. Volgens Metaal zal uit het onderzoek een bepaald getal rollen en dat getal zal dan een ei gen leven gaan leiden. Als je later de uitgangspunten nog eens wilt veranderen naar meer gesubsi dieerde bouw, zal het tekort dat de gemeente kan verwachten op die wijk alleen groter worden. Vandaar dat je volgens de PvdA beter kunt starten met een hoog percentage gesubsidieerde bouw, want hoe meer gesubsi dieerde bouw, hoe groter het te kort. En het is gemakkelijker om bij wijziging van plannen met een lager dan met een hoger tekort te komen. Wethouder Haanstra had met het betoog van Metaal geen moeite, kon er in grote lijnen in meegaan en wilde de PvdA tegemoet ko men. Dat was voor hem ook niet zo moeilijk, "want de genoemde 'getallen zijn slechts een reken model". Haanstra; "Het is niet zo, dat het alleen de genoemde per centages moeten zijn en nooit meer wat anders". Richtlijn Om de PvdA nog wat duidelijker tegemoet te komen vulde hij de door die partij gewraakte richt lijn voor de vuist weg aan. Zodat nu ook onderzocht zal worden welk bedrag de gemeente tekort zal komen als in de polder 40% woningwet, 30% premie en 30% vrije sector zal worden gebouwd. De PvdA was daarmee tevreden, maar de wethouder kreeg niet de Progressieve Combinatie achter zich. Woordvoerder K. Waagmeester zou graag een stu die verricht zien met als hoofd moot: langzamer bouwen in Ridderveld, zodat Kerk en Za nen in de toekomst als uitbrei dingsgebied helemaal niet no dig zal zijn. Bovendien had hij bij de berekeningen over het aantal woningen dat Alphen tot 1990 moet bouwen, de bouw plannen voor het oude centrum gemist. Op het eerste argument antwoord de de wethouder door te verwij zen naar het provinciale streek plan, waarin staat dat Alphen tot 1990 in totaal een kleine 1.800 woningen mag bouwen in Kerk en Zanen. De centrumbouw plannen zijn voor het in het streekplan aangegeven bouw- tempo te gering in omvang om daarbij een rol te kunnen spelen. "Tegen" Waagmeester liet zich niet overtui gen. "Ik vind, dat er in een door ons minder gewenste richting wordt gewerkt", zo motiveerde hij "tegen" van zijn fractie. ALPHEN AAN DEN RIJN - De dienst openbare werken heeft van burgemeester en wethouders opdracht gekre gen om snel te onderzoeken of een noodweg langs de spoorlijn Alphen-Leiden kan worden aangelegd voor het doorgaande verkeer op de route Leiden-Alphen-Bode- graven-Utrecht. Volgens burgemeester mr. R.M. Gallas, gisteravond tijdens de Alphense raadsvergadering, wordt hiermee voldaan aan een tijdens de vorige week gehouden informatie-avond Conradstraat veel gehoorde wens. Suggestie CDA-raadslid J. Plompen had uit tekeningen gelezen, dat er direct grenzend aan de spoorlijn Lei- den-Woerden te zijner tijd een weg moet komen. "Leg die weg zo spoedig mogelijk, desnoods als noodweg aan", herhaalde Plompen een al eerder door hem geuite suggestie. "We kunnen het tegenover de bevolking niet ver kopen, dat het verkeer van het nieuwe industriegebied ten zui den van de spoorlijn, ook nog eens door de Alphense woonwij ken wordt geperst. De terreinen, die praktisch gereed zijn, moet u wat ons betreft voorlopig nog maar niet uitgeven. Leg eerst die weg aan". Wethouder J.W. Haanstra deelde daarop me.e, dat in het onderzoek naar de mogelijkheden om van de polder "Kerk en Zanen" een Al phense nieuwbouwwijk te ma ken, de weg die het industriege bied bereikbaar moet maken met voorrang zal worden behandeld. De dienst openbare werken moet over de mogelijkheden en onmo gelijkheden van de aanleg van die weg zo spoedig mogelijk een rap port op tafel leggen. WD-er G.P van As wees er vervolgens op, dat in de brochure "Verkeerd ver keer" (over het doorgaande ver keer Leiden-Bodegraven) stond, dat de aanleg van een dergelijke weg net zo lang op zich zou laten wachten als de rijksweg 11. "Ik hoop, dat dit onderzoek niet tot vertraging leidt" Aangedrongen Burgemeester mr. Gallas herinner de tenslotte aan de informatie avond van vorige week woens dag. "Toen is door velen op een nader onderzoek aangedrongen Als we straks verder over deze zaak gaan praten, moeten we pre cies weten waarover we praten. Vandaar dat we de dienst open bare werken hebben gevraagd dit bijzonder belangrijke facet uit het onderzoek Kerk en Zanen te tillen" Directeur van 60 jaar oude EMM-veiling: ROELOFARENDSVEEN-"Bij ons zitten echt de handela ren, de bloemenwinkeliers in de banken. Mensen die wil len zien wat ze kopen. Bij de Aalsmeerse veiling zitten meer de hele grote exporteurs die ook alleen grote partij en kopen. Bij de EMM veilen we allerlei soorten bloemen, niet alleen bolbloemen zoals Flora in Rijnsburg of rozen zoals Aalsmeer. De winkelier moet bij ons terecht kunnen om zijn winkel helemaal te vullen." onder glas. Israël zit al op 1400 hectare. Dat is wel een bedrei ging, maar gelukkig is de trans- portweg erg duur. Alles moet met het vliegtuig naar de Europese Europa Directeur A.R. Meima weet welke plaats "zijn" bloemenveiling "Eendracht maakt Macht" in Roelofarendsveen inneemt te midden van de grotere broers in Aalsmeer, Rijnsburg en Naald wijk. De EMM vervult vooral een rol voor dekleinere handelaren, hetgeen echter geenszins bete kent dat de Veense veiling uit sluitend regionale betekenis heeft. Integendeel. Export Meima: "Tachtig procent van de bloemen is voor export bestemd. Door onze centrale ligging kun nen we ook de export voor andere veilingen verzorgen. We zijn goed bereikbaar en zitten vlak bij Schiphol. De export vanuit de EMM is dan ook groter dan de eigen omzet. We exporteren voor ongeveer 50 miljoen gulden, ter wijl we voor 32 miljoen omzetten. Er zitten hier ook nogal wat han delaren, die hier betrekkelijk goedkoop kunnen inpakken." De export van bloemen acht Meima voor Nederland van het grootste belang, met name door de in breng van buitenlandse devie zen. "In 1977 is er in Nederland voor 1,5 miljard aan bloemen verhandeld. Tachtig procent daarvan betreft export. Dat bete kent voor Nederland een belang rijke aanvulling op de betalings balans, want voor die bloemen hoeven we bijna niets aan grond stoffen te importeren. De mest hebben we zelf, het pootgoed. de kassen, het komt allemaal uit Nederland zelf, zodat al het geld dat geëxporteerde bloemen op leveren, winst betekent. Dat geeft voldoening.' Aldus Meima, die ook de toekomst voorlopig nog optimistisch te-, gemoet ziet. Al is het kweken in kassen dan ook erg duur, volgens Meima zal het nog wel even duren voordat de bloemenkweek. net als de groente vroeger, wordt weggeconcurreerd door de war mere landen rond de Middel landse Zee. "Wij hebbeen in Ne derland 2800 hectare bloemen De Europese markt. Daar moet de bloemenkweker het van hebben. De bloemenconsumptie in Euro pa is de laatste jaren enorm ge stegen en volgens Meima zit er nog wel wat ruimte in de markt. Meima: "Het Nederlandse gezin geeft per jaar gemiddeld zo'n veertig tot vijftig gulden per jaar uit aan bloemen. In Duitsland is dat nog iets meer. Maar dat is hé lemaal niet zoveel, als je bedenkt dat het toch niet zo gek zou zijn als een Nederlander een rijks daalder per week aan bloemen uit zou geven. Dan komjeopzo'n 130 gulden per jaar. Een ontwikke ling die leidt tot meer bloemen verkoop is bijvoorbeeld dat steeds meer grootwinkeliers bloemen gaan verkopen, omdat dat een aardige winst blijkt op te leveren. In Duitsland gebeurt het ook al jaren." Welvaart Meima gelooft niet dal bij een eco nomische teruggang de consu ment zal beginnen te bezuinigen op bloemen en planten. "Marktonderzoek toont aan dat het bloemetje in een welvaartsmaat schappij als de onze een noodza kelijke levensbehoefte is. Er is al tijd wel ruimte voor een bloe metje. In Nederland vinden we het meteen een kale boel als er ergens geen bloem te bekennen is. De plant hoort echt bij de Ne derlandse gezelligheid. Dat ligt bijvoorbeeld in Amerika heel an ders." Ten aanzien van de toekomst van de EMM in Roelofarendsveen wil Meima namens zijn "bazen", de leden van de veilingvereniging, dus de kwekers, nog wel een zor gelijk geluid laten horen. "Er is de kwekers vrijwel geen ruimte gelaten voor herstructuering. Nieuwe ruimte voor de kwekers is er praktisch niet meer. Vroeger kon een kweker zich hier gemak kelijker vestigen, nu kan dat bij na niet meer. Vooral de grond prijzen gaan daardoor vreselijk omhoog. Daar hebben we wel problemen mee. Ik begrijp dat het van belang is dat de schaarse ruimte een beetje wordt openge houden, zoals de provincie wil via het streekplan. Maar voor de streek is het kweekgebeuren en de veiling van vitaal belang. De hele gemeenschap is bij dat ge beuren betrokken. Niet alleen de kwekers en de veertig man die wij in dienst hebben, maar ook veru armingsinstallateurs, han delaren in pootgoed enzovoorts." WIM FORTUYN Burgemeester v.d. Kroft midden) en echtgenote laten zich door voorzit ter Blijleven voorlichten over de kwaliteiten van deze twee kampioenen in hun soort. ALPHEN AAN DEN RIJN - Niet minder dan negenhonderd dieren, van grote hoenders tot kleine siermuizen, zullen tot en met zaterdag te be wonderen zijn in het parkrestaurant van Avifauna. In dat restaurant wordt namelijk voor de zevende maal de Avifauna-show gehouden, een kleindierententoonstelling georganiseerd door de klein- dierensportvereniging Rijnland uit Leiden en Ons Belang uit Alphen en de Nederlandse Vereniging van Angorakonijnenfokkers. Die tentoon stelling werd gisteravond geopend door burgemeester G.J. van der Kroft uit Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen. De tentoonstelling biedt een zeer gevarieerd aanbod van kleindieren. In gezonden werden: 60 grote hoenders, 180 dwerghoenders, 110 sierdui- ven, 20 watervogels, 90 cavia's, 40 kleine knaagdieren, 450 konijnen. N aakthalskrielen Veertien keurmeester hebben gisteren de dieren beoordeeld. Gezien de grote hoeveelheid dieren een niet geringe klus. Van de zeldzame dieren die ze onder handen kregen noemen we de zes naakthalskrielen, een soort dwerghoender die nog niet eerder te zien is geweest op een Avifau na-show. Ook drie Engelse hangoorkonijnen, met een oorafmeting van 60x14 centimeter kunnen worden beschouwd als "zeldzaam". De verscheidenheid aan dieren is als gezegd zeer groot. De liefhebbers van kleindieren kunnen dan ook hun hart ophalen op de tentoonstelling. Dat kan dan nog tot vanavond 10 uur en morgen van 10 tot half 6. RIJNSATERWOUDE/ALKEMADE - De gemeenteraad van Rijnsaterwoude heeft gisteravond, als eerste in de rij van Alphense regio-gemeenten besloten uit te treden uit de brandweerregio Rijnland. Burgemeester G.J. van der Kroft kon de gemeenteraad, die het voorstel op het laatste nippertje kreeg voorgelegd, gisteravond nog niet vertellen hoe zwaar de lasten voor de regio-gemeenten uiteindelijk zullen worden. Bekend is dat gemeenten, die uit treden drie jaar lang een schade vergoeding moeten betalen van respectievelijk 75%, 50% en 25% van de gemeentelijke bijdrage die het laatste jaar van deelname werd betaald. Dat zou dan in dit geval 1979 zijn. Vooralsnog is die bijdrage voor volgend jaar be paald op 80 cent per inwoner. In de begroting van 1979 van de brandweerregio is echter nog geen rekening gehouden met de Leidse plannen voor de bouw van een nieuwe brandweerkazerne Van de 8 miljoen, die met de bouw is gemoeid, komt dertig procent voor reking van de 25 gemeenten die samen de brand weerregio Rijnland vormen. Alkemade Zoals we gisteren al berichtten stemde Alkemade's burgemees ter drs. P.J. Bolten "onder een heel groot voorbehoud" in met uittreding. Drs. Bolten: "Alke made is het eigenlijk niet eens met de gevolgde procedure. In de bestaande regeling voor Rijnland staat, dat er twee alarmcentrales moeten zijn, één in Leiden en één in Alphen. Het besluit van de brandweerregio om de Alphense centrale geleidelijk af te bouwen is in strijd met die regeling en Al kemade had via een geschillen procedure wel eens uitgezocht willen zien of dat eigenlijk wel kan" Volgens drs. Bolten waren de tien IGOR-gemeenten en Alkemade het tijdens een vorige vergade ring over het volgen van die pro cedure ook eens geworden. "Maar het dagelijks bestuur van het IGOR heeft deze procedure geblokkeerd. Het IGOR heeft niet uitgezocht of er een moge lijkheid was om een geschillen procedure te voeren, maar heeft alles op de kaart van uittreding gespeeld. Wij hebben daarente gen ernstig geprotesteerd", aldus Bolten. De huiver van zijn ge meente om uit te treden wordt dan verder nog ingegeven door de mogelijke financiéle gevolgen van uittreden ."De gegevens daarover waren nog te gammel" Burgemester Bolten vertelde ver der, dat het uiteindelijk stand punt van Alkemade een beslis sende rol zal spelen bij het al dan niet uittreden van de gemeenten. "Wij nemen een sleutelpositie in. Wij hebben namelijk vastgesteld, dat uittreden alleen maar zin heeft als we het allemaal doen. Als we het niet allemaal doen, dan kan nooit een voldoende krachtige regio worden ge vormd". Over het definitieve standpunt van zijn gemeente valt volgens drs. Bolten thans nog niets te zeggen. "Het college van burgemeester en wethouders moet hier nog over vergaderen en uiteindelijk beslist de gemeente raad tijdens de vergadering van 18 december" HAZERSWOUDE - De bestu ren van de Stichting Open Bejaardenwerk Hazerswou de en van de Stichting Open Bejaardenwerk Koudekerk aan den Rijn én het Wijkco- mité Rhynenburch hebben het initiatief genomen tot een vervoersdienst naar en van het Elisabeth Zieken huis en het tehuis Leytenro- de, beide in Leiderdorp. Voortaan - dat wil zeggen: drie maanden op proef - wordt de inwoners van beide gemeenten aan de Oude Rijn de gelegenheid geboden om op woensdagmiddag de reis per taxi te maken. De kosten zullen f 3,75 per retour be dragen. Voor kinderen wordt een bedrag van f 2,- voor de heen- en terugreis gerekend. De woensdagmiddagdienst gaat in op woensdag 6 de cember. Reden voor het initiatief van genoemde stichtingsbestu ren en wijkkomité is, dat er noch vanuit Hazerswoude noch vanuit Koudekerk aan den Rijn een rechtstreekse openbaar-vervoermogelijk- heid bestaat. Bezoekers voor een van beide tehuizen, die zijn aangewezen op open baar vervoer, zien zich ge confronteerd met de ver plichting tot overstappen en, gezien de flinke omweg die daardoor gemaakt moet worden, een enorm lange reistijd, plus dito wachttij den. Het wijkkomité heeft intussen voorstellen ingediend bij de vervoersmaatschappij Westnederland en de Rijks verkeersinspectie. Daarbij kreeg het de schriftelijke steun van de gemeentebe sturen van Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn en Zoeterwoude. Met belang stelling ziet het comité nu uit naar de dag dat in de dienst regeling van Westnederland een rechtstreekse verbin ding met genoemde zieken/ verzorgtehuizen is opgeno- De woensdagse taxidienst heeft de volgende halten: Engelbewaarderskerk en Ambachtsplein in Hazers- woude-dorp (13.20 en 13.25 uur vertrek); gemeentehuis te Hazerswoude-Rijndijk (vertrek 13.35 uur); Rhyn- dael, Koudekerk aan den Rijn (vertrek 13.45 uur). De aankomst in Leiderdorp bij Leythenrode is gepland op 13.55 uur. Vijf minuten later bereikt de "diensttaxi" het Elisabeth Ziekenhuis. Na de proefperiode van drie maanden wordt beslist over al dan niet voortzetting van de ziekenbezoekerstaxi dienst. veilinggebouw, dat al zo'n 13 jaar in gebruik i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21