Ik ben alcoholist. En il? Groot gat in hulpverlening aan ex-bewoners internaten Buurtcomité: Huur is niet op te b Cadeau Suggesties bij Panden Pander Oprichting Leidse ABOP- vronwengroep nieuwe Weer cursussen Pech onderweg LEIDEN - De vrouwen van de ABOP (Algemene Bond voor onderwijzend personeel) in Leiden hebben een eigen vrouwengroep opgericht. Eén van de motieven voor de ze stap is dat de vrouwen meer van zich willen laten ho ren in hun afdeling. Ze willen vergaderingen samen voor bereiden, ze als vrouwen groep bezoeken en zo probe ren de meningsvorming wat betreft "vrouwenzaken" posi tief te beïnvloeden. Twee van die "vrouwenzaken" hebben de bijzondere aan dacht van de ABOP-vrou- wengroep. In de eerste plaats willen ze zich gaan verdiepen in de duo-baan, zoals die door minister Pais is geïntrodu ceerd in het onderwijs. In Eindhoven is een ABOP- vrouwengroep al een tijdje bezig met dit onderwerp; met hen gaat de Leidse groep con tact opnemen. Ook zal aan de ervaringen van vrouwen die al een duo-baan hebben, meer bekendheid worden gegeven. Een openbare vergadering van de Leidse ABOP-afdeling over dit onderwerp valt in fe bruari te verwachten. Het tweede onderwerp is "les geven aan meisjes". Vrouwen die daarvoor belangstelling hebben, gaan meewerken in de regionale thema-groep, die in het Haags Vrouwenhuis vergadert. De volgende bijeenkomst van de vrouwengroep is op 11 de cember. Dan zal er gepraat worden over welke zaken en taken er in het programma van een vakbond horen om voor vrouwen een volledige realisering van het recht op arbeid mogelijk te maken. Er zal gezocht worden naar een antwoord op bijvoorbeeld de vragen: hoe krijgen we onze bond achter kinderopvang en een betere rechtspositie van part-timers. Die bijeenkomst wordt gehouden bij "Ouders op herhaling", Herengracht 3 in Leiden. Reclamebord neergekomen LEIDEN - Op de Hogewoerd is vannacht door nog onbekende oorzaak een reclamebord van de Sinterklaasactie naar beneden gekomen. Daarbij werd de etala geruit van een schoenen- en le- derwarenmagazijn vernield. Met behulp van de brandweer is het gat in de ruit gedicht en het reclamebord verwijderd. Voormalige Juliana kleuterschool advertentie Leidse wetenschappers doen onderzoek naar nazorg in sector kinderbescherming De voormalige Juliana kleuterschool (Herenstraat). LEIDEN - Het buurtcomité Tuin- stadstaalwijk is begonnen met de eerste activiteiten (kinder- en koffieochtenden) in het "nieuwe" onderkomen, de vroegere Julia- na-kleuterschool aan de Heren straat 64. Maar of die activiteiten daar ook blijvend gehouden zul len worden is nog maar de vraag. De huur die de gemeente voor het gebouw heeft voorgesteld, is na melijk voor geen van de drie ge gadigden, het buurtcomité, de peuterspeelzaal en Interkruis, op te brengen. Het gebouw is eigendom van de gemeente. Voorheen werd het verhuurd aan de Protestants Christelijke Schoolvereniging, die weer één van de lokalen ver huurde aan de peuterspeelzaal. Toen de Juliana kleuterschool onlangs uit het gebouw ver dween, dacht het buurtcomité dat reeds een verkennend ge sprek met wethouder Tesselaar had gehad: de peuterspeelzaal zit er al in, waarom wij ook niet al vast? Het enige wat nog niet bekend was, was de huurprijs, maar zowel de peuterspeelzaal als het buurtco mité ging ervan uit dat die rede lijk zou zijn. Henk Vis van het buurtcomité: "We dachten, de gemeente weet hoe veel subsidie we krijgen, vijfdui zend gulden, dus kunnen ze uit rekenen hoeveel we kunnen op brengen. En de peuterspeelzaal had altijd een normale huur be taald". Toen echter enige tijd later een brief van de gemeente met de huurvoorwaarden kwam, schrokken ze verschrikkelijk. Er werden twee alternatieven ge noemd, het ene: een huur van 20.000 met het buitenonder- houd voor rekening van de ge meente, en het andere: een huur van 12.500 met het buitenon- derhoud voor rekening van de huurder. Alles exclusief gas en elektriciteit, waarvoor een extra bedrag van 15.000 per jaar kan worden gerekend. De drie gegadigden gingen met el kaar om de tafel zitten. Ze kozen in principe voor het eerste alter natief, maar kwamen al snel tot het inzicht dat het niet haalbaar is om in wat voor vorm dan ook zo'n 35.000 per jaar op tafel te leggen. In een brief aan wethouder Tesse laar hebben ze dit duidelijk ge maakt en op een gesprek aange drongen. In afwachting daarvan maken de peuterspeelzaal en het buurtcomité gebruik van het ge bouw Interkruis is voorzichtiger en blijft voorlopig in gebouw Staalwijk. Als er niets verandert zal Interkruis ook nooit in de voormalige kleu terschool komen en zullen buurt comité en peuterspeelzaal er weer snel uit verdwijnen. Prachtige klassieke tafellampen Amerikaans noten, antiek bewerkt pine of bronskleurig messing in antique finish. Strakke kap pen van écruzijde op vinyl. Compleet met kap slechts f149- „Stel 's zomers ook binnenbad De Zijl open" LEIDEN - Het gemeenteraadslid Hoekema (D'66) heeft via schrif telijke vragen aan B en W het plan, geopperd om de komende zomer ook het binnenbad in het zwem bad De Zijl open te stellen. Hij wijst erop dat de zomers van 1977 en '78 wat het weer betreft te wensen hebben overgelaten. Werklozen Met zijn D'66 college Oosterman heeft Hoekema ook schriftelijk vragen gesteld over het vrijwillig inschakelen van werklozen bij gemeentelijke taken. Zij vragen zich af of hier wettelijke moge lijkheden voor zijn en willen van het college weten of hier al iets aan gedaan is. Ook willen ze we ten hoe B en W het werklozencen- trum beoordelen. Ondanks afktckpogtngen. Maar hoe staat 't met u In Nieuwe Revu een test in hoeverre u zichzelf met hef slokje in de hand heeft. Een schokkende fotoreportage over de massa-zelfmoord in Guyana. Exclusieve toto's van de religieuze massa-zelfmoord in het oerwoud van Guyana. Mensen die- geloofden in het beleid van een zieke sekteleider, Jim Jones. LEIDEN - Er zit een groot gat in de hulpverlening aan voormalige bewoners van kinderbeschermingsinterna ten. Dat meent dr. J.J. Veerman, mederwerker bij de vakgroep klinische- en orthopedagogiek van de Leidse universiteit. Hij leidt een project dat erop gericht is de zazorg voor deze categorie jongeren te onderzoeken en te verbeteren. Subsidie Hoe de totale nazorg, na ontslag uit deze en andere internaten, func tioneert, laat dr. Veerman voor lopig nog in het midden. Zolang hij met zijn onderzoek bezig is, wil hij daar nog geen oordeel over geven. Medio volgend jaar hoopt hij het onderzoek te kunnen afronden en een goed beeld te hebben van de hulpverlening (of het ontbre ken daarvan) voor ex-internaat- bewoners. Daarna moet er een vervolg komen in de vorm van experimenten in de praktijk. Aan de hand hiervan kan worden na gegaan welke vorm van nazorg de meest wenselijke is. Dr. Veerman hoopt alleen dat de rijksoverheid dan zo vriendelijk wil zijn die experimenten, waar voor zowel mankracht als voor zieningen nodig zullen zijn, te subsidiëren. "En deze experi menten kunnen niet worden uit gesteld", zegt hij. "Ze moeten di rect aansluiten op het onderzoek waar we nu mee bezig zijn. In de eerste plaats vanwege het gevaar dat de onderzoeksresultaten, als het tot uitstel komt, straks mis schien achterhaald zijn. En ten tweede orndat hier een nood ligt die zo enorm is dat mensen vol komen dreigen vastte raken in de maatschappij" WIM WIRTZ LEIDEN - Het Leidse CDA- raadslid Joop Walenkamp (foto links) heeft gistermiddag het eer ste exemplaar van het boekje "Portret van een universiteit" aangeboden aan de rector magni ficus van dc Leidse universiteit prof. dr. D.J. Kuenen. Het boekje bevat een vierentwin tigtal karikaturen van personen uit de Leidse universitaire we reld. Ze zijn getekend door Joop Walenkamp en voorzien van ge dichtjes, die werden geschreven door Gerard Schelvis. Tekenaar Joop Walenkamp, die behalve karikaturen ook kinder boekjes illustreert, heeft het boekje voor eigen risico laten maken in een oplage van vijfhon derd exemplaren. Het telt 64 pa gina's en is in diverse Leidse boekhandels te koop voor een bedrag van 8,90. LEIDEN - De ANWB gaat ook dit seioen weer cursussen "Pech Onder weg" organiseren. In Leiden begint deze cursus op maandag 8 januari, dinsdag 6 februari, maandag 5 maart, donderdag 8 maart en maandag 2 april volgend jaar. De cursussen worden gehouden in de technische school aan de Vijf Meilaan 137 en ze beginnen om 19.30 uur. De cursus omvat vier lessen van ongeveer 2lh uur, die in vier achtereen volgende weken steeds op dezelfde avond worden gegeven. De instruc teurs zijn ervaren wegenwachten en technochefs van de ANWB. Er wordt o.m. aandacht besteed aaan de carburatie, ontsteking, koeling en smering, waarbij het accent op het "zelf doen" komt te liggen. De cursus is bedoeld voor leken. Belangstellenden kunnen zich voor de cursus aanmelden bij het ANWB- kantoor in Leiden, Stationsweg 2. Volgens Veerman en vele anderen in de sector van de kinderbe scherming laat die nazorg veel te wensen over. Daarom besloot het Nationaal Comité Kinderpostze gels begin dit jaar een ton subsi die te steken in een onderzoek sproject om daarin verbetering te brengen. Dat project wordt nu door de vakgroep van dr. Veer man in samenwerking met het Werkverband Integratie Jeugd bescherming Nederland (W.I.J.N.) uitgevoerd. Het project bestaat uit een alge meen onderzoek naar de be staande situatie aan de hand van gesprekken met ex-internaatbe woners, zo'n dertig verschillende internaten en allerlei instanties die zich met de kinderbescher ming bezighouden. De bedoeling is dat dit onderzoek resulteert in een aantal modellen die gebruikt kunnen worden om de hoogno dige nazorg voor ex-internaat bewoners inhoud te geven. Dat het met die nazorg overigens alom slecht gesteld zou zijn, staat volgens dr. Veerman niet vast, maar er zijn wel sterke aanwij zingen dat er nog erg veel aan mankeert. "Er is een duidelijke behoefte aan verregaande bege leiding van ex-internaatbewo ners", zegt hij, "dat blijkt uit ver kenningen op dit gebied. Je kunt dan denken aan begeleiding bij het vinden van woonruimte, het zoeken naar een baan en derge lijke" "Schrijnend" Dr. Veerman kwam vorig jaar zelf in aanraking met het ontbreken van nazorg voor ex-bewoners van de Rekkense Inrichtingen. Een tweetal internaten (jongens en meisjes) voor, wat genoemd wordt, de "allermoeilijkste cate gorie jongeren", die er via ver schillende kanalen terecht zijn gekomen (voogdijraad, kinder recht, sociale dienst etc.). Hij ver richtte een promotie-onderzoek naar de situatie van 21 jongeren, die enige tijd in Rekken hadden doorgebracht. De resultaten van dat onderzoek noemt hij schrij nend. 'Het ging om 21 oudere bewoners zegt hij, "die in 1974 de inrichtin gen hadden verlaten. Het bleek toen dat slechts zes nog in rede lijke toestand verkeerden. Met drie bleek er geen contact gelegd te kunnen worden. Zeven waren in verschillende inrichtingen ge plaatst, zoals de Mesdag-kliniek, wegens tbr-veroordelingen. En van de overigen kon worden verwacht dat ze vast zouden lo pen. Je kunt dus zeggen dat meer dan vijftig procent van de ex-be woners het in de maatschappij niet zou redden. Het zou daarom misschien wenselijk zijn om deze categorie jongeren die Rekken verlaat, op een soort tussensta tion te zetten op hun weg naar de maatschappij. Want bij de inter naten is er kennelijk weinig zicht op hun ex-bewoners". De Rekkense Inrichtingen zijn ove rigens twee van de in totaal zes internaten voor zeer intensieve behandeling ("zib's) die Neder land rijk is. Het zijn "eindsta tions" voor moeilijke tot zeer moeilijke jongeren (zo'n 350) die er vaak een zg. besloten behan deling ondergaan. Al of niet ach ter tralies. „Toen ik op een gegeven moment m'n lichaam niet meer in bedwang kon houden, besefte ik dat ik verslaafd was. M'n voeten en kuiten gingen tintelen, m'n handen trilden. Als je dat merkt dan word je een beetje bang". In Nieuwe Revu het verhaal van een alcoholist. Een leven met de fles en glaasjes bleken twee huwelijken en een vijftal banen niet bestand. Mahonie commode in satijn- glan? finish. Met vier ruime bergladen. Fronten en bovenblad in bloemmaho- nie. Goed idee voor in de hall (er zijn overigens ook mooie spiegels). De commode kost f 595,- Markant (Georgian) hoek kastje van mahonie. De afsluitbare deur is uitge- Ioerd in bloemmahonie. liet glas van de bo\ endettr op de traditionele manier met sponninkjes ingezet. Ideaa voor v erzamelaars an snuisterijen f695,-. Kom kijken bij Pander (er is nog veel meer) heiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 Den Ilaag - \nislerdam Botterdam - Kindhoven .eiden - Groningen - Enschede

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17