Brigitte Kooter wil een plaats bij WK in Korea Grensrechter LDWS krijgt zware straf Jan Timman wijst ook concurrent Sanz terug Aad de Groot: Eenheid is erg belangr RUSLAND TE STERK VOOR HANDBALTEAM Hazerswoudse is sleutelfiguur in EC-strijd tegen Lyon Dagblad Ik beslis meteen abonnee noteren de krant gratis U kunt mij m.i.v. heden als ik krijg dan de eerste 2 weken Naam Adres Gircnr. Hokje a, Dagblad HAZERSWOUDE-DORP - "Ik zou ontzettend graag mee willen gaan naar de WK in Korea. Ik weet niet of 't haal baar zal zijn, maar ik train er in ieder geval heel hard voor. Gemiddeld ben ik twee uur per dag bezig met tafeltennis en ik doe dat intensiever dan voorheen" Brigitte Kooter (19), morgenavond de sleutelfiguur in het Europa cup treffen van Avanti met Lyon (aanvang: 19.30 uur), heeft zich dat doel niet zomaar gesteld. Na dat de Hazerswoudse anderhalf jaar geleden met haar prestaties aan het plafond leek te zitten en de nationale top nog ver verwij derd was, schakelde zij op advies van clubtrainer Gerard Bakker over op een nieuw speltype "Eerst speelde ik hetzelfde type als Bettine (Vriesekoop, red.) maar dat lukte niet zo goed. Ik bleef maar spinnen en daardoor te ver van de tafel. M'n voetenwerk is nu eenmaal niet m'n sterkste kant. In mei '77 ben ik gaan ver anderen. Ik speel nu dichterbij de tafel en maak beter gebruik van m'n aanvallende mogelijkheden en m'n hoge serve, die voor ande ren moeilijk te beantwoorden is" In de top De spelverandering van Kooter bleef niet zonder succes. Het eer ste jaar verliep naar wens en dit seizoen draait zij - ondanks zeven verliespartijen in de competitie - in de top mee. Samen met Vrie sekoop, De Kruijff en Van der Vliet behoort zij inmiddels tot de vier beste speelsters van Neder- rand. Het tekent haar zelfvertrouwen als zij zegt "nog niet helemaal tevre den te zijn" Ondanks de onmis kenbare vooruitgang verloor Kooter meer wedstrijden dan haar lief was. "Ik speel nog te wisselvallig. Soms gaat het erg goed, soms ook nog 'n stuk min der. Ik ben sterk afhankelijk van de conditie waarin ik verkeer Dat bepaalt m'n spel en daarom zeg ik dat ik er 'n paar meer had moeten winnen" Alleen de twee nederlagen tegen Marian van der Vliet ervaar ik als normaal omdat zij erg.^oed tegen me speelde" Met het vallen van de naam Van der Vliet komt onmiddellijk de WK weer ter sprake. Uit de woorden van de aanwezige Gerard Bakker, behalve haar clubtrainer ook coadh van het Nederlands da mesteam, valt op te maken dat Kooter zich vooral waar zal moe ten maken ten opzichte van Van der Vliet Gelijk Bakker: "Ik schat de kansen van Kooter gelijk aan die van Van der Vliet om naar de WK te gaan. Het zal een kwestie van afwegen worden. Kooter speelt sterk en heeft een kans tegen zowel ver dedigsters als aanvalsters. Van der Vliet kan alleen van aanval sters winnen. Kooter is niet meer begaafd dan Van der Vliet, maar in haar spel zit meer perspectief. Ofschoon Van der Vliet ook hard traint. Als je 't helemaal "to the point" bekijkt, dan is het verschil tussen Van der Vliet, Kooter en zelfs De Kruijff minimaal. Alleen Vriesekoop steekt er duidelijk bovenuit" Woorden die er niet om liegen en aan de intenties van Bakker niets te raden over laten. De Leidenaar begrijpt echter dat zijn keuze straks - 18 januari wordt de defi nitieve selectie bekend gemaakt- moeilijk zal zijn en - in het geval hij Kooter de voorkeur geeft - "verkeerd" uitgelegd kan wor den. "Ik wil eigenlijk liever vier in plaats van het nu gestelde aantal van drie dames meenemen. Kijk, de graderen doen we straks toch. Daar houd ik gewoon rekening mee. Maar ik vind wel dat we on ze huid zo duur mogelijk moeten proberen te verkopen. Daarom moeten ze alle vier mee. Kooter kan ik gebruiken omdat alle Brigitte Kooter geconcentreerd o.chter de tafel. ploegen een verdedigster in hun midden hebben. Van der Vliet kan ik ook goed gebruiken, zeker als je in aanmerking neemt dat er behalve het dubbel Vriesekoop/ De Kruijff ook een dubbel Vne- sekoop/Van der Vliet denkbaar is. Ik moet het allemaal nog eens goed doorpraten. De reiskosten vallen mee en ik ben zelfs bereid om bepaalde dingen in te leveren, als daar tegenover staat dat er vier mee kunnen" Hoop AMSTERDAM (ANP) - Ook in de vijfde ronde van het zónetoernooi in Amsterdam behaalde groot meester Jan Timman een over winning. Door zijn zege op de Spanjaard Sanz kwam de Ne derlander op 5 uit 5, een uitste kende uitgangsstelling voor het tweede deel van het toernooi. Timman had overigens dit keer een tweede zitting nodig om de zaak te beslissen. Sanz, zijn hoge posi tie was daar niet vreemd aan, ca pituleerde niet meteen, maar moest uiteindelijk toch zijn meerdere erkennen in de man die in feite voorbestemd is dit zóne toernooi te winnen. Concurrent Miles versloeg de Schot Morrison en omdat hij zijn hangpartij tegen de Belg Meul- ders vermoedelijk ook gaat win nen komt hij op 3V2 uit vier. De andere Brit Speelman doet, na zijn zege op Gert Ligterink ook nog mee Ligterink kon niet voorkomen dat de Britse oud-kampioen voorlo pig nog een rol van betekenis blijft vervullen. De Nederlander raakte verzeild in een variant van de PIRC-opening, die de Britten diepgaand hebben geanalyseerd, maar die Ligterink vergeten had na te kijken. Vertrouwend op zijn intuïtie voorkwam hij enkele malen het allerergste, maar uit morgenavond in de strijd tegen Lyon, hoewel die tegenstander voor haar volko; nen onbekend is. "Ik weet niet wie er spelen. De enige keer dat ik in Frankrijk was, was tijdens de open kam pioenschappen. Toen ging ik er in de eerste ronde uit tegen een Koreaanse. Maar van Lyon weet ik niets. Geeft niet. Als ze hieraan het trainen zijn, kijken we wel even en spreken we af hoe we zullen spelen. Je moet het toch zelf doen", weet Kooter, die erg gebrand is op een goede presta- LEIDEN - De strafcommissie van de KNVB heeft naar aan leiding van de ongeregeld heden tijdens en na afloop van de wedstrijd Blauw Zwart-LDWS (gespeeld 8 ok tober) grensrechter Zwei stra voor twee jaar ge schorst. Ook mag Zweistra gedurende drie maanden geen andere functies binnen de Leidse verenigingen bek leden. Voorts legde het college LDWS-spits Bart v.d. Wey- den een schorsing van drie wedstrijden op, terwijl Sjaak Matters voor één bin dend duel werd uitgesloten. Doelman Wim Visser en George Moesman werden met betrekking tot het hun ten laste gelegde vrijgespro ken. Het rechtsprekend orgaan oordeelde zowel Blauw Zwart als LDWS niet schul dig aan het feit dat de ont moeting tien minuten voor tijd door de Vlaardingse ar biter Verbiest werd ge staakt. tie Hoop is er derhalve voor Kooter, die er derhalve alles aan gelegen is om zich in de komende maan den op alle fronten goed te mani festeren. "Ik zal de finale van het wintercircuit goed moeten spe len", realiseert zij zich. "Dan zal ik van Van der Vliet moeten win nen en dus minimaal een derde plaats moeten halen. Als ik m'n eigén spel kan spelen, ben ik er niet bang voor. Maar een beetje geluk heb je natuurlijk wel no dig". De Avanti-speelster is in ieder ge val helemaal in de "winning- mood". "Het gaat lekker en de aanpassingen aan m'n nieuwe speltype verlopen goed. Beetje voor beetje leer ik er bij. Zo ben ik nu al anderhalve maand keihard aan het werken om m'n back hand, die erg slecht was, te verbe teren. Ook gaan we de komende maand weer veel aan conditie doen. En dat geeft me gewoon een lekker gevoel". Vol vertrouwen werpt Kooter zich WIELRENNEN - Het Zwitsers/ Nederlandse paar René Savary René Pijnen had gisteren om middernacht nog steeds de eerste plaats van de Zesdaagse van Zü- rich in handen. Twee andere koppels reden in dezelfde ronde, de Duitsers Peffgen/Fritz en de Belgisch/Zwitserse combinatie Sercu/Gisiger, die zijn ronde ach terstand wegwerkte. eindelijk bleek de dame-aanval van wit aanzienlijk harder te lo pen dan de koningsaanval van zwart. Daarmee kan Ligterink zich als uitgeschakelde be schouwen. Een wetenschap, die hij nu al deelt met op zijn minst zeven andere deelnemers. Uitslagen: Meulders-Bellon 0-1, Morrison- Miles 0-1, Timman-Sanz 1-0, Speelman-Ligterink 1-0, Feller- Stean 1-0, Sosonko-Keogh 1-0, Rivas-Rods V2-V2. Stand: 1. Timman 5; 2. Speelman 4; 3. Sanz 3V2; 4. Sosonko en Rivas 3 (uit 4); 6. Stean 3; 7. Miles 2V2(uit 3); 7. Langeweg 2V2 )uit 4). BRATISLAVA (ANP) - De eerste dag van het toernooi van het we reldkampioenschap handbal voor dames in de A-groep heeft een bevestiging van de vermoe delijke krachtsverhoudingen ge geven. In de sporthal Druzba in Trnava werden de Nederlandse dames, vorig jaar als vijfde in het toernooi van de b-groep ge plaatst voor het belangrijkste toernooi, door de Sowjet-Unie weggespeeld: 26-12. Dat is geen schande. De Sowjet-Unie is zo wel Olympisch kampioen als fa voriet voor de eindzege in dit toernooi. De tweede bevesting komt de Ne derlandse ploeg beter uit. In de eerste ontmoéting van de avond, Tsjechoslowakije - Algerije, bleek de gedachte, dat de Alge rijnse dames zich op laag hand balniveau bewegen juist. Met maar liefst 31-5 (19-1) veegde het gastland de vloer aan met de con tinent-vertegenwoordigsters van Afrika. Ondanks de grote nederlaag noem de coach Alma zich "zeer tevre den". Hij vergeleek het met de prestatie van Nederland in juni 1977 toen het verschil tegen de Sowjet-Unie zes punten be droeg: 15-21. "Toen was het maar een toernooitje moet je denken, nu is het het wereldkampioen schap. De eerste periode, van zo'n achttien minuten, bleef Nederland aardig bij. Daardoor werd de sympathie van de Slowaakse toeschouwers verkregen, die met 1100 man de zaal bezetten. Hoe mooi zou een eerste nederlaag van de sterker geachte ploeg niet uitkomen Twee keer kwam Nederland op een voorsprong: 1-0 (Hannie de Kok) en 2-1 (Miep van Beek), daarna zou die luxe niet meer voorkomen. Tot 7-6 kon Neder land het verschil nog klein hou den door treffers van Marijke Barth, Ellen de Jong en Hannie de Kok uit een strafworp en een slim genomen vrije worp. Alleen onderbroken door een tref fer van Ellen de Jong stoomden de speelsters uit de Sowjet-Unie door naar de ruststand, 15-7. Met vijf doelpunten was de vers inge brachte Tatjana Kotsjergina de hoofdschuldige. Na rust kreeg Nederland geen gele genheid om iets van die achter stand af te knabbelen. Integen deel, de Sowjet-ploeg ging zeer geconcentreerd verder, nam geen enkel risico en finishte tenslotte met veertien doelpunten ver schil. 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS LEIDEN - Dat het Roodenburg in vele opzichten niet be paald voor de wind gaat, leert een blik op de ranglijst van de eersteiklasse snel genoeg. Negen wedstrijden heeft de ploeg uit Leiden-Noord tot nog toe gespeeld) De oogst: één 2-0 zege (LenS), twee doelpuntloze gelijke spelen (HOV en HION),zes nederlagen en een negatief doelsaldo van 6-17. Cijfers, die er niet om liegen en die de brigade van trainer Ger Linkerhof, regelrecht naar de ondergang kunnen leiden. Andere feiten: Tegen DHC speelde Aad de Groot en Richard Kléin door blessures niet mee. Tegen LenS trouwens ook niet, toen Peter Ciere en Han Tisseur, ook geblesseerd, naast het tweetal op de bank zaten. In het vierde duel. tegen Papendrecht, bezweek het doel. Keeper Sjaak Nievaart had dat waarschijnlijk zien aan komen, want hij had (geblesseerd) zijn plaats aan Peter van Kooperen afgestaan. Tegen Olympia zat Han Tisseur nog steeds met onwillige spieren op de bank, terwijl Willem Ligtvoet ge schorst was. In de volgende vier wedstrijden, het wordt eentonig, staakten achtereenvolgens Han Tisseur, Aad de Groot, Wim Lan- cel en Cees Montagne voortijdig de strijd. Prettiger berichten zijn denkbaar. Dat vindt ook Roodenburgaan- voerder Aad de Groot. "Het is echter niet anders", meent hij. "We zullen er voorlopig mee moeten leren leven" Hoofdoorzaak De buiten proporties geraakte hoeveelheid blessures ziet De Groot als hoofdoorzaak voor het slechte draaien van zijn ploeg. "We hebben nog geen enkele keer volledig gespeeld. Vooral de bles sure van Han Tisseur, toch een leidinggevende middenvelder, zit ons dwars. Hij kan het spel van Roodenburg immers 'maken'. Het nadeel van al die blessures is ook datje steeds met andere jon gens in het veld staat. Nooit heb je een op elkaar ingespeelde en hechte ploeg". Hoe lang de vooralsnog machteloze strijd van Roodenburg tegen het degradatiemonster zal voortduren weet Aad de Groot niet. Pessimistisch is hij echter allerminst. "Het zal niet van de ene op de andere dag beter gaan, neem ik aan. Ik vind wel, dat het elftal, zoals het nu is samengesteld, zo lang mogelijk moet worden aangehouden. Als er tenminste niemand geblesseerd raakt. Een paar weken geleden zijn we naar aanleiding van de slechte prestaties eens met zijn allen om de tafel gaan zitten. Praten kan soms ook veel helpen. Een conclusie van dat gesprek onder meer, dat we voor ons probleem een oplossing moeten zoeken door jonge gasten uit de jeugd naar het eerste te halen. Strijken Verver zijn daar voorbeelden van. De regionale jeugd draait immers aardig, daar zit genoeg in voor de toekomst. Ook Rob Brittijn hebben we er weer bijgehaald (een blessure hield hem 'slechts' anderhalfjaar buiten de lijnen). En dan is het verder zaak om, het elftal zo lang mogelijk in dezelfde samenstelling te laten spelen. Want telkens een andere opstelling, telkens voetballen met ande re spelers is ook niet bevorderlijk voor de eenheid" Te week De uit zijn voegen rakende ziekenboeg van Roodenburg wekt de gedachte op, als zouden de blauw-zwarten te week zijn voor het spel op eerste klasse-niveau. "Daar hebben we het inderdaad ook tijdens dat gesprek over gehad", vertelt De Groot. "Roodenburg is, zonder al teveel te overdrijven, een technisch begaafde ploeg. En technische spelers zijn niet altijd bikkelaars, daar waren we het allemaal wel over eens. Met als gevolg, dat Cees Montagne (hem zet je niet zo makkelijk opzij) van de laatste man-positie naar het middenveld opschoof om daar brekend werk te doen. Wim Lancel nam toen zijn plaats in de achterste lijn over, terwijl ik op de voorstoppersplek zou spelen. Maar ja, toen kwamen al die blessures weer ad de Groot, 23 jaar pas en nadat hij op zijn zeventien jaar zijn eerste wedstrijd voor Roodenburg ("tegn CW") in het eerste speelde door bondscoach Arie de Vroet geselecteerd voor het Nederlands jeugdteam, 'belooft' beterschap. "Wanneer het herstel intreedt weet ik nog niet. Maar feit dat we te zijner tijd uit die gevaarlijke zone zullen verdwijnen. Degraderen doen we niet. Maar dan zal het team toch harder moeten werken dan het tot nu toe het geval is. Wie weet zet het herstel zich zondag tegen Wilhelmus al in". WALTER OOMEN Woonplaats

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13