Actie tegen blad voor belediging koninklijk huis Rabobank Dader Haagse schietpartij in Soest aangehouden viskaart en rekenmasjien. Iedereen die naar drank ruikt zal moeten blazen De eerstcrcispregramma's zijn binnen Vijf geschrapte landen krijgen toch nog hulp (de Sint wil 't wel es in marsepein zien.) Boze Kamer voorzitter in actie tegen te lege zaal RUBEWUÜ UIT IN DE RANDSTAD Komt u even langs als u in de buurt bent? DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 DEN HAAG (GPD/ANP) - Tegen het weekblad Vrij Nederland zal strafrech telijk worden opgetreden naar aanleiding van publikaties van vorige week over het koninklijk huis. Dat heeft premier Van Agt gisteren in de Eerste Kamer aangekon digd. Minister De Ruiter (justitie) heeft SOEST (GPD) - Negentien uur na een gewapende roofoverval op het garagebedrijf Car Special in Den Haag, waarbij de eigenaar en een personeelslid door pistool schoten ernstig werden gewond, werd de dader in Soest gearres teerd. Een actie waarbij in totaal 30 politiemannen waren betrok ken, resulteerde gistermiddag in het klemrijden van de bij de overval gestolen Mercedes op de rijksweg in Soest. Van de twee inzittenden bekende de 21-jarige uit Turkije afkomsti ge M. K., die in ons land geen vas te woon- of verblijfplaats heeft, de overval in Den Haag te hebben gepleegd. De tweede inzittende, ook een Turk, verklaarde niets met de overval te maken te heb ben gehad. Volgens hem maakte hij als aspirant-koper een proefrit met de auto. Oplettendheid van een rijkspoli tieman, die in burger in Amers foort met een onderzoek bezig was, leidde het begin van een ef fectieve politieactie in. De poli tieman had kort tevoren de telex gelezen met het bericht, waarin de opsporing werd verzocht van de dader van de gewapende overval en de'daarbij gestolen ro de Mercedes met kenteken 23- TE-21. Bij het passeren van het station in Amersfoort zag de poli tieman de gezochte auto staan. Hij alarmeerde onmiddellijk de Amersfootftse politie. Deze waar schuwde op haar beurt de colle ga's in Soest, omdat de auto weg reed in die richting. Kort na het alarm signaleerde de Soester politie de gezochte auto bij een door Turken bewoond pension. Er werd direct groot alarm geslagen. Soest vroeg de Utrechtse gemeentepolitie om assistentie, terwijl de Amers- foortse politie de wegen in de omgeving onder controle bracht. Met kogelvrije vesten uitgeruste Soester en Utrechtse politie mannen hielden de Mercedes nauwlettend in het oog. Kort voor vier uur stapten twee mannen, naar later zou blijken legaal in ons land verblijvende Turken, in de auto en reden niets vermoedend in de richting Soest. Op de hoofdweg werd de wagen klemgereden. Beide inzittenden gaven zich zonder tegenstand over. Ze werden naar het hoofd bureau van politie in Soest ge bracht, waar M. K. bij de eerste ondervraging al toegaf de man te zijn geweest die de overval in Den Haag uitvoerde. Omstreeks zeven uur dinsdag avond was hij de garage Car Spe cial in Den Haag binnengestapt om te informeren naar een rode Mercedes die in de zaak stond. Tijdens het onderhandelingsge- sprek over een eventuele koop, trok de man een pistool en schoot dit leeg op de twee mannen die hem te woord stonden, de garage- eigenaar en een garagebediende. Zij kregen enkele schoten in borst en rug en werden zeer ern stig gewond naar het ziekenhuis gebracht waar een spoedoperatie noodzakelijk bleek te zijn. Direct na de arrestatie van het tweetal grendelde de politie de directe omgeving van het pen sion af dat geheel werd doorzocht naar mogelijke handlangers van K. en op wapens. Dit onderzoek leverde niets op. na lezing van de artikelen contact opgenomen met het openbaar ministerie in Amsterdam, zo zei Van Agt. Hij reageerde met zijn opmerkingen op het betoog van CDA-senator Van Hulst, die zich dinsdag, bij de eerste dag van de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer, had afgevraagd of de leden van het koninklijk huis soms vogelvrij zijn. Een meerderheid van de vaste ka mercommissie voor justitie staat achter een vervolging van het weekblad 'Vrij Nederland' we gens majesteitsschennis. Dat heeft de voorzitter van de com missie, tweede kamerlid mr. A Geurtsen van de VVD, meege deeld. Commentaar Hoofdredacteur Ferdinandusse van Vrij Nederland zei met com mentaar op de uitspraak van Van Agt te willen wachten op het re sultaat van het overleg tussen minister De Ruiter en de officier van justitie in Amsterdam. "In het verleden is er al vaker met gerechtelijke stappen tegen ons gedreigd en daar is achteraf niets van gekomen", aldus Ferdinan dusse. Voorzitter Aad van Cortenberghe van de Nederlandse Vereniging van journalisten (NVJ) verklaar de in een eerste reactie zich af te vragen wat het motief van de re gering kan zijn om een strafver volging tegen VN te beginnen. "Als leden van de koninklijke familie zich door het artikel bele digd zouden voelen, kunnen ze zelf om een civiele procedure of strafvervolging vragen" We leven in een tijd waarin veel meer dingen worden gezegd en geschreven dan vroeger, aldus de NVJ-voorzitter, die er aan toe voegde niet te kunnen zien wat er in dit geval extremer is dan elders ook gezegd en geschreven wordt Velser affaire Premier Van Agt zei gisteren in de Eerste Kamer ook dat het kabinet zich beraadt omtrent openbaar making van het rapport Versteeg over de Velser affaire. Het kabi net pleegt overleg met de com- missie-Schöffer om te onderzoe ken of het werk van de laatstge noemde commissie door het openbaar maken van het rapport van de commissie-Versteeg niet wordt verstoord. ALMELO - De acht-jarige Britse Dean Buch toont hier een staaltje van zijn kunnen op de eerste overdekte skateboard-haan, die gisteren in Almelo is geopend. De baan is ondergebracht in een niet meer gebruikte fabriekshal van Nijverdal ten Cate.In de hal zijn allerlei polyester elementen geplaatstwaarmee zich 50 t tegelijk kunnen vermaken. (a i DEN HAAG (GPD) - Tweede Ka mervoorzitter Vondeling heeft gistermiddag tijdens het debat over de begroting van ontwikke lingssamenwerking voor enige opschudding gezorgd. Kort na dat minister De Koning aan zijn antwoord was begonnen, schorste Vondeling plotseling de vergade ring. De kamervoorzitter liep van zijn stoel weg en ging demonstra tief achter de rookgordijnen op een bankje zitten. Het feit dat er in de zaal aan zijn linkerzijde (de banken van de oppositie) slechts één kamerlid aanwezig was toen de minister het woord kreeg, werd de voorzit ter te veel (of te weinia). De laatste tijd heeft Vondeling vele malen bij de grote fracties aan gedrongen op meer lijfelijke be langstelling van de kamerleden in de vergaderzaal. Pas toen en kele ijlings gewaarschuwde pro gressieve kamerleden uit diverse hoeken waren komen aansnellen en de lege bankjes gingen vullen, stond Vondeling op en hervatte de vergadering iM -tv V UTRECHT (GPD) - Iedereen die bij een politiecontrole naar alcohol blijkt te ruiken, zal voortaan in de blaaspijp moeten blazen. Tot nu toe was dit alleen gebruikelijk voor wie de indruk wekte te veel op te hebben. Dit is een nieuwe regel voor de alcoholcontrole door de poli tie. Wat verder verandert, is het systeem: om de „pak kans" te verhogen, zullen gemeente- en rijkspolitie geen massale controles meer houden. De controles zullen per gemeente in datum en tijdstip verschillen. Bovendien is de kans op uitlek ken van de controledatum ge ringer, omdat slechts enige politiemensen van de Regio nale Centrale Politie Ver- keerscommissie (CPVC) pas op het laatste moment op de hoogte zullen worden ge bracht. De politie hoopt met deze nieuwe methode het aantal aanhoudingen van onder in vloed rijdende mensen te verdubbelen en de kans om gepakt te worden met een derde te verhogen. Experi menten in Noord-Holland door de Rijksvoorlichtings dienst in samenwerking met een wetenschappelijk onder zoekbureau met deze nieuwe methodiek, waren aanleiding voor de landelijke CPVC deze alcoholcontroles-„nieuwe opzet" voor alle politiekorp sen aan te bevelen. Het staat overigens elke regionale CPVC vrij hier al dan niet op in te gaan. Commissaris Van Dosselaar van de Utrechtse verkeers politie legde gistermorgen uit hoe het nieuwe systeem con creet werkt „Elke regio krijgt van de secretaris van de lan delijke CPVC in Den Haag een periode van tien dagen op - waai in twee weekenden vallen - waarin per gemeente van die regio minstens één al coholcontrole moet plaats vinden. In tegenstelling tot voorheen, toen massaal per regio werd gecontroleerd, kan het nu voorkomen dat vandaag in bijv. de stad Utrecht wordt gecontroleerd en morgen bijv. in een nabij gelegen dorp". Volgens de Utrechtse commis saris kost deze nieuwe me thode geen extra mankracht. „Bovendien zullen de acties beter worden georganiseerd, waardoor er meer verkeers deelnemers in een zelfde tijdsbestek kunnen worden gecontroleerd", aldus Van Dosselaar. Ten aanzien van de controlepunten in de ge meenten is er ook iets veran derd. Voortaan zal per con trolepunt ten hoogste drie kwartier worden gecontro leerd. Daarna verplaatst het „alcoholteam" zich naar een ander punt in stad of dorp. Volgens Van Dosselaar zullen zowel de landelijke controles als de dagelijkse steekproe ven in de steden door sur veillancediensten gewoon DEN HAAG (GPD) - De vijf landen die door minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking zijn afgevoerd van de lijst van concentratielanden, die speciale hulp krijgen, zullen in de toe komst toch van bijzondere vor men van ontwikkelingshulp ge bruik kunnen maken. Zij zullen met voorrang in aanmerking ko men voor alle andere hulppro gramma's die voor de niet-con- centratielanden gelden. Dat zei minister De Koning giste ren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Van zowel CDA als PvdA kwam in het debat kritiek op het schrappen van deze vijf landen, uitsluitend op grond van het cri terium dat het inkomen per hoofd van de bevolking de 550 dollar per jaar heeft overschre den. De kamerleden Pronk (PvdA) en Aarts (CDA) betoogden dat ook andere maatstaven, zoals sociaal beleid, binnenlands bestuur en naleving van de mensenrechten in aanmerking genomen moeten worden. Het gaat in dit geval om Colombia, Peru, Jamaica, Cuba en Tunesië. Pronk stelde dat Peru volgens de Wereldbank weliswaar een hoger inkomen per hoofd heeft, maar dat in dat land nog grote groepen zeer armen bestaan, maar minis ter De Koning was niet te ver murwen. Dat was hij ook niet te genover zijn partijgenoot Braks (CDA), die in een motie vroeg om Colombia - aanmerkelijk armer dan Peru en Cuba - op de lijst van concentratielanden te laten staan. De Koning ontraadde die motie, maar Braks zal die deson danks handhaven. Gericht Volgens de minister dient de hulp aan ontwikkelingslanden zo ge richt en effectief mogelijk te zijn. Daarvoor zijn goede kennis van de betrokken landen en deskun dige ambtenaren nodig. Een on vermijdelijk gevolg van deze normen is een beperking van het aantal concentratielanden. Het aantal van 18 - dat tot dit jaar gold - vond hij te groot om aan dat be leid inhoud te kunnen geven. De kwaliteit van de hulp zou daar onder lijden. Volgens de minister zullen de vijf geschrapte landen overigens niet van hulp verstoken zijn. De lo pende verplichtingen worden alle nagekomen, er blijven alge mene steunprojecten, zoals die ook voor de andere niet-concen- tratielanden gelden en Neder land blijft deel uitmaken van het Carïbisch Consortium, dat hulp verleent aan landen in Latijns- Amerika. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 1 en 2 dec., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Kurt Sonderling; 3 nov., 13.30 uur, Residentie- Orkest o.l.v. Andrej Karkowski; 3 nov., 20.15 uur, Nederlands Kamerorkest o.l.v. Ronald Zollaman. Kleine zaal: 1 nov., 20.15 uur, Brigitte Engeren, piano; 2 nov., 20.15 uur, Juilliard Kwartet; 6 nov., 20.15 uur, Wührer Sextet; 7 nov., 20.15 uur, Juilliard Kwartet. Stadsschouwburg: 1 en 2 nov., 20.15 uur, Publiekstheater met "Koning Oidipous/Oidipous in kolonos" van Sophokles; 3 nov., 14.00 uur, Nationaal Ballet; 4 en 6 dec., 20.00 uur, Ned. Operas tichting met "La vie Parisienne" van Jacques Offenbach; 7 dec., 20.15 uur, musical "Swingpop" van Seth Gaaikema.20.15 uur, Nederlands Dans Theater. Carre: 1, 2, 3, 6 en 7 dec., 20.15 uur, musical "Swingpop" van Seth Gaaikema. De Brakke Grond: 1 en 2 dec., 20.30 uur, Toneelgroep Theater met "Een kleine verandering" van Peter Gill; 6 en 7 dec., 20.30 uur, Arca-Theater uit Gent met "Kaspar" van Peter Hand- ke. Centrum Bellevue: 1 dec., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "En nou ik" van Barrie Keeffe. De Kleine Komedie: 1, 2 en 3 dec., 20.15 uur, "Steilewandrace", nieuwe show rond Gerard Cox; 6 en 7 dec., 20.15 uur, Jan Blaaser met "Bruinbrood". Nieuwe de la Mar: 1,2,3,6 en 7 dec., 20.15 uur, one-man-show Seth Gaaikema "Toen de zwijgers gingen spreken". Werktheater: 1 dec., 20.30 uur, het Werktheater met "Je moet er mee leven" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 1 en 2 dec., 20.15 uur en 3 dec., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De voorpagina" van Hecht en McArthur; 6 dec., 20.15 uur, Publiekstheater met "Oidipous"; 7 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Parodie" van Tom Stoppard. Congresgebouw: 1 dec., 20.30 uur, concert Residentie-Orkest; 2 dec., 20.30 uur, concert Concertgebouw Orkest. Circustheater: 12 en 3 dec., 20.15 uur, Mounties-revue "Hoe maller hoe mooier". HOT-Theater: 1 dec., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Hou me vast". Diligentia: 1 dec., 20.15 uur, Marjol Flore en Robert Kreis; 2 dec., 14.30 uur, Sint Nicolaas-matinee Gem. Huisvesting; 3 dec., 11.30 uur, Thea Ekker van der Plas, sopraan. Rudolf Jansen, piano Wout Oosterkamp, bariton Jan Wolffs, piano; 7 dec., 20.15 uur, cabaret Ivo de Wijs "Formule 2". Theater Pepijn: 1 en 2 dec., 20.30 uur, het Lagelandencabaret; 3 dec., 15.00 uur, jazz in Pepijn. Appelstudio/theater: 7 dec., toneelgroep De Appel met een nieuw programma van Peter van der Linden (studio); 7 dec., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De getemde feeks" (theater). Theater aan de Haven: 1 en 2 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Bravo je hebt dat helemaal zelf gedaan?"; 1 èn 2 dec., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "De vroedvrouw". Theater de Tobbe, Voorburg: 1 dec., 20.30 uur, cabaret Joke van Leeuwen "Moeder dan gisteren"; 2 dec., 20.30 uur, "Zezeggen dat ze zingt", muziektheater door Moniek Toebosch; 3 dec., 14.30 uur. Sint Nicolaasmiddag met een voorstelling van het poppentheater Erica Burgerjon en een werkbezoek van Sint Nicolaas. LEIDEN Leidse Schouwburg: Idee., 20.15 uur, "Gelukkige dagen" van Sa muel Beckett, met Ank v.d. Moer en andré v.d. Heuvel, "Vele wegen...", van Edward Elbee, met Kitty Janssen en André v.d. Heuvel; 3 dec., 14.30 en 20.15 uur, Concertino Unisono, Staats- poppen- en pantomimetheater uit Bratislava Bohdan Slavik. LA K-Theater: 1 dec., 20.30 uur, video-presentatie "Klink en "De man met de bloem in zijn mond"; 2 dec., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "En nou ik...'; 3 dec., 15.00 uur, kindervoorstelling, groep Spektakel met "Kleine dieren", 7 doe., 20.30 uur, Mickery- Circuit: hesitate and demonstrate met "No regrets". Stadsgehoorzaal: 7 dec., 20.15 uur, optreden van Gruppo Sportivo. Zuiderkerk: 6 dec., 20.15 uur, concert Leids Studenten Muziekge zelschap Sempre Cresendo. ADVERTENTIE geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7