I I i TOUWTREKKEN OM BESTEKKEN „Van lampekous tot spel": 125 jaar lang ganzeborden PUBLIEK 4 NODDY UIT DE SPORT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 SÊe&buf» ]pa nefisssri liimémmgmtiétam Koopwoningen van projectontwikkelaar Spaarne Veste" in aanbouw in Noordwijkerhout. De kopers i Zeeburg willen nu ook de bouw-beslekken zien Maar daar wil "Spaarne Veste" niet aan. i deze huizen in de wijk Omdat ze hel zelf niet voor elkaar hebben kunnen krijgen hebben 100 toekomstige bewoners van de Noordwijkerhoutse nieuw bouwwijk Zeeburg, verenigigd in een kopersvereniging, de hulp van de gemeentebestuurders ingeroepen om van de Haarlemse projectontwikkelaar "Spaarne Veste" gedaan te krijgen dat zij het bestek en de daarbij behorende bestektekeningen van de door hen gekochte premiekoopwoningen in handen krijgen. Geweigerd Spaarne Veste, uitvoerder van het project, heeft dat tot nu toe categorisch geweigerd. Het bedrijf beroept zich op het koopcon tract. Daarin staat dat men slechts verplicht is de kopers een technische omschrijving en tekening te geven. De 100 huizenko pers vinden de informatie die daar in staat echter veel te sum- "Bovendien". zegt bestuurslid mevrouw v.d. Ploeg, "zitten er de nodige fouten in. Zo kunnen we als kopers nooit goed nagaan of er wel precies wordt gebouwd zoals in het bestek staat aangege- Het bestuur van de kopersvereniging zal vanavond in de raadszaal pamfletten verspreiden waarop de gang van zaken wordt veroor deeld. De fractie van D'66 heeft voor deze vergadering een motie in petto waarin er bij B en W op wordt aangedrongen "Spaarne Veste" te bewegen met de bestekken en bijbehorende tekenin gen over de brug te komen. Raadslid Kuyper: "In de commissie ruimtelijke ordening is er al uitvoerig gepraat over deze kwestie. Alle fracties zijn het er over eens dat "Spaarne Veste" dit niet kan maken. Kopers dienen goed geïnformeerd te worden. De projectontwikkelaar schermt dan weliswaar met het argument dat het bestek ter inzage ligt in het gemeentehuis en in de bouwkeet in Zeeburg maar. daar ko pen deze honderd mensen weinig voor. Ze moeten vind ik. het bestek zelf in handen krijgen zodat ze er ook eens rustig voor kunnen gaan zitten". "Ik kan mij hun ongerustheid voorstellen. Uit ervaring weet ik hoe- er in de nieuwbouw wordt gewerkt. Ik durf mijn hand er niet voor in hel vuur te steken dat de woningen precies zo worden afgele verd als in het bestek staat aangegeven. Zelfs niet nu de bouwer voor alle in Zeeburg te bouwen premiekoop-woningen de ge meente tijdelijk 3000 gulden in onderpand heeft gegeven voor het geval er bij de oplevering onvolkomenheden aan het licht komen. Die laatste controle moet door mensen van gemeente-werken worden uitgevoerd. Maar of die bij zulke gelegenheden bijvoor beeld ook onder de vloer kijken of alle leidingen wel keurig zijn aangebracht, betwijfel ik. Dergelijke controles zijn vaak een was- De kopersvereniging (april volgend jaar al worden de huizen op geleverd) heeft inmiddels een eigen bouwcontroleur in de arm genomen, maar die wordt op het bouwterrein niet toegelaten. "Nogal logisch", zegt Spaarne Veste directeur Bos. "er is destijds contractueel met de kopers overeen gekomen dat de bouw zou worden gecontroleerd door een onafhankelijk architect. Het heeft geen zin daar nog een ander bij te halen. En wat die bestek ken betreft: ik heb er nog nooit van gehoord dat bij de bouw van premie-koopwoningen ook bestekken gaan naar de kopers. Ik zie niet in waarom wij daar nu een uitzondering op moeten maken. We houden ons aan het contract en daarmee is voor ons de kous af. Ik vind het trouwens sterk overdreven dat de hele kwestie nu in de politieke sfeer wordt getrokken". Raadslid Kuyper echter vindt dat aan het niet verstrekken van een bestek wel degelijk zwaar moet worden getild. "De koper", zegt hij, "heeft net zoveel in de melk te brokkelen als de projectontwikkelaar. Hij mag in elk geval verwachten dat hij optimaal wordt geïnformeerd. Gebeurd dat niet dan is hij weer loos tegen belazerderij" Gesprek Kuyper was er gisteren nog niet honderd procent zeker van of hij vanavond de motie gaat indienen. Dat zou afhankelijk zijn van het gesprek dat wethouder Heemskerk dezer dagen met de direc tie van Spaarne Veste zou voeren. De wethouder, die gisteren niet voor commentaar bereikbaar was, heeft volgens Kuyper in de commissievergadering toegezegd de nodige druk op de project ontwikkelaar te zullen uitoefenen. Spaarne Veste, zo werd ver wacht, zou dan ongetwijfeld overstag gaan om te voorkomen dat toekomstige bouwprojecten in Noordwijkerhout wellicht aan haar neus zouden voorbij gaan. Tot gistermiddag laat echter had dat gesprek nog.niet plaats ge vonden door' Herman, van Amsterdam De 4-jarige hazewindhond Noddy, een teef, heeft weer erg haar best gedaan voor haar bazin, mevrouw Hoo- gervorst uit Sassenheim. Tijdens de finale van de in Den Haag gehouden interna tionale dekenrace duwde ze als tweede de spitse neus over de finish-lijn. "Eigenlijk had ze eerste moe ten worden", zegt de Sassen- heimse, „maar de start was slecht". Voor Noddy, rank van lijf en leden, betekende de Haagse race het einde van haar roemruchte rencarrière. De oud-Nederlands kampioene trekt zich vanwege haar leef tijd uit de wedstrijdsport te rug. Afgelopen jaar kwam ze overigens nog best voor de dag: drie maal een eerste plaats, vier keer een tweede en im acht wedstrijden sprintte ze naar een derde plaats. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. r Mevrouw Hoogervorst met haar 'Noddy': de hazewind wordt na 2ii roemrijke "loop"baan nu teruggetrokken uit de wedstrijdsport. M s Raadhuis-schets als feest-cadeau Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan is de RABO-bank in Sassenheim nogal scheutig geweest met het geven van rela tiegeschenken. Onder meer werd de Sassenheimse kunstenaar Aad van Dorp opdracht gegeven een pentekening te vervaardigen van het gemeentehuis en de hervormde kerk in hun staat anno 1978. Die tekeningen (links) zijn gere produceerd en aan talloze toegestuurd. Het origineel van het gemeentehuis is ge schonken aan het gemeentebestuur en in dank aanvaard. De pentekening krijgt een plaatsje in de raadszaal. De ch van mensch is het enige dat in de loop der jaren verdwenen is uit de naam van een gezinsspel dat in Ne derland al meer dan vijftig jaar lang wordt gespeeld- „Mens erger je niet" Het is de enige zichtbare verande ring in dit ijzersterke ontspanningsspel voor groot en klein. Op de helrode doos staat nog altijd hetzelfde geteis terde, met diepe denkrimpels doorploegde mannen- hoofd, omcirkeld door de zwierige witte titelletters „Dat mannetje is gewoon niet weg te denken", vinden ze bij Hause- mann Hoette, de firma die het spel in dejaren twintig uit Duits land importeerde, het een jaar of tien later in licentie ging uitgeven in de huidige Beneluxlanden, en het als eerste spel op de eerste pagina van haar eerste na-oorlog- se folder van Jumbo-spellen zet te. In populariteit staat Mens er ger je niet bij de gezinsspellen nog altijd hoog genoteerd. Bovenstaande gegevens zijn ont leend aan een erg mooi jubi leumboek dat Hausemann Hoette, uitgevers en fabrikanten van de spellen en puzzels met het olifantjesmerk, hebben uitgege ven ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan. Een bock over de wereld van het spel, en over de „nalatenschap" van twee man nen die in de vorige eeuw in het hart van Amsterdam de basis legden vooreen bedrijf dat zich in de loop der jaren gespecialiseerd heeft in het fabriceren en uitge ven van, vooral, spellen en puz zels. Het bedrijf dat bij het 100-ja- rig bestaan hofleverancier werd, zag zijn jongste jubileum geho noreerd met het predikaat ..ko ninklijke" f „Kramerij" „Van lampekous tot spel": zo ka rakteriseert de jarige firma zelf de ontwikkeling van de afgelopen 125 jaar, waarin de huidige on derneming groeide uit wat aan vankelijk een „agentuur en commissie-zaak in kramerijen" was. Opgericht door de uit West- falen afkomstige Engel bert Hau semann die als handelsreiziger door Nederland trok en in 1853 in Amsterdam een eigen „kramerij" opende. Een soort voorloper van het hedendaagse warenhuis, waar „Duitsche, Engelsche en Fransche Kramerijen, Galante rieën, IJzer en Koperwaren" te koop waren. Een assortiment waarin (naast accordeons en bil jartlakens, brandspuitslangen en griffels, manufacturen van wol en zyde. haken en ogen, hemden en boorden, lampekousen en spie gels, visgerei en zuigflessen) ook de „poppen, speelkaarten en kinderspeelgoederen in alle soor ten" te koop waren die decennia later het gezicht van het bedrijf zouden gaan bepalen. Uit de sa menwerking met een familielid (Wilhelm Hoette) groeide na ver loop van tijd de firma Hauseman Hoette, een onderneming die wortel schoot langs het water van de schilderachtige Kromboom- sloot en zich na de eeuwwisseling geleidelijk zou specialiseren in speelgoed, later vooral in spellen en puzzels. Veel te spelen viel er nog niet in die begintijd toen het speelgoedaan bod aan twee uitersten was opge hangen: aan de ene kant het sim pele werk van hoepel en tol, pop en springtouw, bootje en blok kendoos, aan de andere kant het „mooie" speelgoed dat in de praktijk dan ook meestal te mooi en te duur was om er echt mee te spelen. Later kwamen de imita ties van wat er in de'wereld aan technische ontwikkelingen op gang kwam: stoombootjes en au tootjes met vliegwiel of uurwerk, een „kinderspreekmachine" (grammofoon), opwindbare trei nen die weer later (evenals de aanvankelijk op petroleum draaiende toverlantaarn) elek trisch werden. Naast het goedko pe en niet erg solide mechanische blikspeelgoed verschenen de steenbouwdozen, vliegende hol- landers, en het „meccano" (uit gevonden door een Engelsman die voor zijn kinderen een stuk speelgoed wilde bedenken dat langer boeide dan een half uur). En er kwamen steeds meer spel len, in dozen die wat kleur en vormgeving betreft steeds meer „kijkwerk" werden. Spellen rde hele familiekring": ganzenbord ,stoombootspel ,harleijkspel. dornin De grote overstap naar het zelf uit geven van spellen kwam kort na de Tweede Wereldoorlog toen er voorlopig niets te importeren en weinig te fabriceren viel. Er was wel stro, en er werd strokarton gemaakt: het belangrijkste in grediënt voor een spel. In de eer ste folder stonden naast Mens er ger je niet, ook andere tijdloze kinderspellen: hamertjetik, gan zenbord (dat in Nederland al in de zestiende eeuw werd gespeeld), lotto, pimpampet, halmj.bbertje- duik. Wat er na 125 jaar op dit ge bied allemaal uit de „kramerij' van Engelbert en Wilhelm is ge groeid, wordt fraai geillustreerd door de internationale Jumboca talogus die, in acht talen, de pro- duktie van de „koninklijke" fir ma vermeldt: spellen op het ge bied van de zelfwerkzaamheid eenvoudige gezelschapsspellen, behendigheidsspelen, goochel- dozen, denk-, woord- en intelli- gentiespellen, kwartetten, gezel schapsspellen, en als typisch produkt van deze tijd de „elektro- quiz". Een produktie waar nog veel handwerk in zit (in de eigen fabriek in Noordholland werken 120 mensen) en die voor een be langrijk deel wordt geëxporteerd naar ruim veertig landen over de hele wereld. Maar ook de binnenlandse markt mag niet over het hoofd worden gezien. Verkoop-directeur A. J. J. de Koning en marketing manager D. Noordijk van Hausemann Hoette zeggen dat Nederland erg „spelletjes-minded" is, vergele ken bij de omliggende landen Van de jaarlijkse totaalomzet op de Nederlandse speelgoedmarkt (vorig jaar 600 miljoen gulden) wordt op het ogenblik ongeveer 25 procent ingenomen door de spellen en puzzels. De vier a vijf grote internationale merken bie den gezamenlijk zo'n duizend verschillende spellen aan. Elke fabrikant of importeur brengt er wel een stuk of vijf per jaar uit. „Nieuw" spel en verpakking veranderden nauwelijks i een volkomen nieuw spel. De Koning en Noordijk: „Zoiets komt maar heel weinig voor. Er is een aantal basisideeën waar men op voortborduurt. Dat kan leiden tot verbetering of aanvulling van een bestaand spel, of tot een ei gentijdse variatie op een oud spel. Of tot een praktisch idee, zoals spelletjes waarbij de stuk ken niet meer van het bord kun nen vallen zodat ze ook in trein of auto kunnen worden gespeeld. Maar het begin van elk spel blijft een nieuw idee. Dat kan uit onze eigen research- en ontwerpafde ling komen, maar ook van een particulier die een ingeving krijgt. Stratego is daar een mooi voorbeeld van. Dat is in de oorlog door een onderduiker verzon- Nieuwe ideeën kunnen ontstaan uit recente ontwikkelingen op peda gogisch gebied, maar even goed uit een televisieserie die een rage wordt en in spellenland door werkt in de vorm van, bijvoor beeld, Sesamstraatpuzzels. Vaak worden oude ideeen gekoppeld aan actuele motieven. Het klas sieke domino heeft talloze varia ties opgeleverd, evenals het gan- zebord. Succesnummers (ook in ternationaal) zijn nog steeds spellen als stratego en elektro, maar ook Mens erger je niet, hal ma, ganzebord, de super-pim- pampet. Nieuwtjes van dit jaar zijn, onder andere, tingo (een grappig bouw- systeempje van hout waar kinde ren van vier tot zeven jaar allerlei mens- en dier-figuurtjes en voer tuigjes uit kunnen maken), In terpol (een bordspel waarbij een juwelendief moet worden ont maskerd), Dolly Disc (een vloer- spel met mens- en dierfiguren dat bij goed weer ook buiten kan worden gespeeld), pick-up (een verende speelschijf met fiches die eraf moeten worden gemani puleerd), en Jumbolana (een set voor zelf spinnen, breien en we ven). Het educatieve spelletje en het hobby spel zijn op het ogenblik duidelijk in opmars volgens de spellenmakers van Hausemann Hoette die ter ge legenheid van hun jubileum een aantal spellen uit de oude doos (die ook veel belangstelling ge nieten) hebben gebundeld tot „negen vermakelyke gezel schapsspellen voor dën geheelen familiekring". Zoals het stoom- bootspel (een bewerking van het veel oudere Italiaanse scheepjes- spel). het vermakelijk harlekijn- spel, een uilenbord'' (evenals de ganzenspellen al sinds 1614 in Nederland bekend) een ganzen bord en enkele kaartspellen zoals ze in de tweede helft; van de ne gentiende eeuw werden ge speeld. Van dit jubileumspel is maar een beperkte oplage in de handel.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4