Driessen: "Kritiek op andere partijen bewust nagelaten" Het intense contact van vroeger is er niet meer L Gezocht: Duizendpoot HanAl Vierentwintig heuse Leidse studenten in één blik geperst van Brussel BV DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 LEIDEN 4 Vergadering CD A-verband LEIDEN - "Waarom toont het CDA geen eigen ge zicht in de gemeenteraad? Is dat uit angst dat het college uit elkaar zal spat ten?" Die vragen werden gisteren gesteld op de ver gadering van het CDA- verband Leiden. Een andere vraag luidde: "Op welke punten zal wrijving ontstaan tussen de PvdA en de VVD en hoe denkt het CDA daarop in te spelen. En als geen wrij ving ontstaat, dan zal het CDA zelf dat spanning veld moeten scheppen; hoe denkt ze dat te doen?" Raadslid Vink maakte zich er met een grapje vanaf. Hij zei: "Die vraag is blijkbaar ingegeven van uit de wens dat er wat gebeurt. Ik heb het idee dat er binnen de ge meente ook enkelen zo denken, m de begroting is tenminste voor de pensioenen van wethouder meer uitgetrokken dan strikt noodzakelijk is." Fractieleider Driessen zei op de laatste vraag geen antwoord te kunnen geven. Zijn antwoord op de eerste vraag was: "We stellen ons niet neutraal op omdat we bang zijn dat het college uit el kaar spat. Meer omdat we zien hoe er een eigenaardige combina tie tot stand is gekomen. Het pro gramma van de WD is deels van het onze overgenomen, en ook met de PvdA hebben we erg veel gemeen. We proberen met beiden Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorsteeg 17 zal maandag 4 december de eer ste voorstelling zijn van een cyclus Italiaanse neo-realisti- sche films. Het is een film stroming die door middel van een speelfilm de werkelijkheid van de hedendaagse maat schappij laat zien. Vertoond wordt de laatste film van Lu- chino Visconti "L'Innocente (de ontschuldige) uit 1976. De film behandelt het door zijn decadentie uiteenvallen van de aristocratische klasse. Aanvang 20 uur en toegangs prijs f4,- Gevonden voorwerpen In de maand oktober werden door de politie de volgende gevonden voorwerpen ge meld: rekenmachine, diverse jassen, dameshorloge, tas met kleding, jack, kinderjurkje, zwarte tas, fietstas, gympak- je, zilveren armband, heren- bril, twee schoolboeken, geld bedrag, zonnebril, platenbon, paraplu, aansteker, porte- monnaie, herenhorloge, brom fietshelm, wastak, gouden plaataïmband, dwarsfluit, gouden damesring met steen, judopak, jopper, paar heren schoenen, postzegels, regen pak, emmer stopverf, school tas, driewieler, shawl, da mesmantel. Inlichtingen: maandag tot en met vrijdag van 8 tot 20 uur aan de Zon neveldstraat 10 of tel. 071-149961 toestel 111. Schrijfavond Op donderdag 7 december or ganiseert de werkgroep Lei den van Amnesty Internatio nal de maandelijkse schrijf avond in het gebouw van de Studentenekklesia aan het Rapenburg 100. Op deze schrijfavond worden brieven geschreven naar de verant woordelijke autoriteiten waarin om vrijlating van "gewetensgevangen" wordt gevraagd. Ditmaal zal extra aandacht worden besteed aan de geloofsgevangenen in de Sowjet-Unie. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Kerst-In De vereniging Augustinus die op eerste en tweede kerstdag een open kerst-in organiseert is nog op zoek naar een aantal mensen die bereid zijn zich op een van de dagen een paar uur op te treden als gast vrouw of-heer. Voor deze me dewerkers wordt zaterdag 9 december een bijeenkomst georganiseerd in het pand Breestraat 125. Aanvang 10 Bosch nieuwe voorzitter CD A-verband De heer W. Bonda (AR) is gister avond na vier jaar afgetreden als voorzitter van het CDA-vcr- band Leiden. Zijn opvolger is J. Bosch, oud raadslid, voorzitter van de AR- Leiden en bestuurslid van het CDA-verband. De heer Bosch is 47 jaar. De heer Bonda, die zelf nog wel bestuurslid blijft, leidde zijn opvolger in met de volgende woorden: "Bosch zal vooral meer tegenspel kunnen geven aan de fractie, dan ik, want hij is meer terzake kundig. Hij kent het gedoe en gedonder in de raad". contructief samen te werken. We hebben bewust nagelaten de an dere partijen kritisch te meten. Wat wel opvalt is dat we door de nieuwe wethouders, en of dat nu komt omdat ze nieuw zijn of om dat het WD-ers zijn, veel vrien delijker worden bejegend." Merkwaardig Driessen uitte zich wel kritisch ten opzichte van de PvdA waar het de- kritiek betrof die tijdens de be grotingsbehandeling op Bestek '81 is geleverd. Hij zei: "De Prijs die we moeten betalen voor sa menwerking met de PvdA is meedoen met die kritiek. Maar het is merkwaardig dat de ge meentelijke begrotingsbehande ling daarvoor wordt gebruikt. Ik heb bij de algemene beschou- Raadslid Vink ging in op de finan ciële situatie van Leiden. Hij stelde ondermeer dat er in Leiden veel te weinig wordt gefiloso feerd vanuit de gedachte dat je geld moet uitgeven om méér geld te verdienen, bijvoorbeeld door een goed vestigingsklimaat voor bedrijven te scheppen. Vink: "De slechte positie van Leiden is al leen te verbeteren als het funda menteel wordt aangepakt. We zouden tot een veel beter over legmodel met de overheid moe ten komen om een betere finan ciële regeling te krijgen. Er is wel iets aan te doen, maar dan moeten we (CDA) meer inspraak hebben. Dat hebben we niet, we zijn weer uit de boot gevallen." Uitzonderlijk Vink had weinig mooie woorden over voor de manier waarop in Leiden de heffing op de onroe rend goedbelasting wordt toege past. Hij noemde het een danig uitzonderlijke manier, waarbij de huiseigenaaren onevenredig zwaar, en de huurders onevenre dig licht worden belast. wingen dan ook gezegd dat we het van de andere kant moeten bekijken, niet naar de regering wijzen, maar kijken hoe wij als Voorzitter Bosch was het met hem gemeente kunnen meewerken aan de noodzakelijke versobe- ringspolitiek. Maar door het col lege is daar inhoudelijk niet op gereageerd" Kritiek was er ook op de WD om dat die partij een motie van de CD A-er Ham om een bedrag uit het fonds voor bovenwijkse voorzieningen beschikbaar te stellen voor een parkeergarage heeft ontraden. Ham: "De WD doet nu precies het tegenoverge stelde van wat ze vorig jaar de den" En mevrouw Van Dee: 'Hieruit blijkt toch wel dat ze zijn ingepakt, want ze hadden een parkeergarage toch zelf ook in hun programma staan" eens. Hij zei dat je met deze ma nier van onroerend goedbelas ting heffen een zeer onevenwich tige bevolkingsopbouw stimu leert. Om aan te geven dat die er eigenlijk al is, noemde hij als voorbeeld de universiteit: de grootste werkgever in Leiden. Dertig procent van het personeel, zei hij, woont in Leiden, de rest in de zeer rijke omringende ge meenten zoals Voorschoten. Tot slot van de vergadering werden op initiatief van de heer Driessen enkele ogenblikken in gebed doorgebracht, ter nagedachtenis aan wethouder Gordijn (CDA), van Leiderdorp, die maandag avond overleed. De eerste poging in de Leidse versie van operatie "Gevulde Eend" liep uit op een regelrecht fiasco. Slechts elf personen. Wanneer een studentenorgani satie tien jaar bestaat kan en mag dat uiteraard niet on gemerkt voorbijgaan. Een groot feest dus enals het evenkan een doldrieste stunt. Voor het studenten-uitzend bureau ASA (Algemene Stu denten Arbeidsverlening) geen probleemzo'n stunt. Ter ere van het feit dat ASA nu alwer tien jaar op de bres staat voor de studenten die ook wel eens een paar centjes wil bijverdienen werd in alle elf vestigingsplaatsen de ope ratie "Gevulde Eend" geor ganiseerd. De bedoeling van deze operatie komt zo'n beetje op het vol gende neer: Men neme een 2 CV-standaard (in de volks mond ook wel lelijk eendje ge noemd) waarin men iii acht minuten tijd zoveel mogelijk studenten dan wel studentes propt. Hoeveel naar adem snakkende personen uitein delijk zonder noemenswaar dig letsel het voertuig verlaten is bepalend voor het resultaat Het resultaat van dc volste eend wordt opgestuurd naar het World Guiness Book of Re cords. Voor de winnaars zijn er naast een paar stijve lede maten ook nog drie kratten gerstnat weggezet. Eindhoven, Tilburg en Gronin gen mochten dinsdag de spits LEIDEN - Hoofdverpleeg kundige mevrouw E. M. van Dijk heeft de Leidse trombosedienst flink zien groeien. Tweeëntwintig jaar geleden begon ze met een fiets. Nu staan er zes auto's voor de deur. Haar aanvankelijke huis vesting bestond slechts uit een "klein hok" op een af deling. Nu is de dienst on dergebracht in een afzon derlijk gebouw vlakbij de ingang van het Acade misch Ziekenhuis aan de Wassenaarseweg. En zelfs het computertijdperk heeft de trombosedienst niet onberoerd gelaten. Per 1 januari gaat de nu 59-jarige hoofdverpleegkundige (ze wordt binnenkort zestig) met functio neel leeftijdsontslag. En niet zonder vreugde. "Vooral het laat ste jaar ben ik er echt naar toege groeid. Afgelopen zomer bij voorbeeld. Toen zaten we een beetje omhoog door personeels gebrek. En toen dacht ik: ik zal blij zijn als het straks december is Ik vind het nou echt wel wel- etjes" Gevraagd Zuster Van Dijk werkte op de afde ling interne geneeskunde van het Leidse Academisch Ziekenhuis toen ze in 1956 werd gevraagd of ze in dienst wilde komen bij een nog hetzelfde jaar op te richten trombosedienst. De dienst zou gaan ressorteren onder de afde ling Leiden van het Nederlandse Rode Kruis en zou worden on dergebracht bij een stichting. Er was, zo meenden de deskundi gen, grote behoefte aan een trombosedienst. Trombosepa tiënten (die last hebben van stol ling van het bloed, zodat ze tel kens met anti-stollingsmiddelen moeten worden behandeld om het bloed goed op peil te houden) waren aangewezen op het Aca demisch Ziekenhuis En daar moesten ze te vaak terugkomen om een anti-stollingsbehande; ling te ondergaan. Bovendien legden de trombosepatiënten een zwaar beslag op de afdeling in terne geneeskunde. Een afzon derlijke dienst zou hier uitkomst kunnen bieden. Stoomcursus Zuster Van Dijk zei "ja" en volgde korte tijd een stoomcursus bij de Mevrouw Van Dijk krijgt op vrijdag 8 december van 15.30 tot 17.30 uur een receptie aangeboden in kamer 109 van het administratiege bouw (gebouw 50, eerste eta ge) van het Academisch Zie kenhuis. afbijten. Met veel pijn en erg veel moeite slaagden 18 Eind- hovense studenten er in om gezamenlijk plaats te nemen in "De Eend". Groningen werd voorlopige tweede met 17 man en in Tilburg wist men "maar" 16 personen in het voertuig te stouwen. Gisteren was het de beurt aan Utrecht, Arnhem, Den Haag en Leiden om het Eindhovense record omver te stoten. Al ver voordat het grote moment was aangebroken klonken er in het Leidse kamp, de AS A-vesti ging aan het Rapenburg, niets dan optimistische gelui den. Zo van: "Zeg lui. dat fik sen wij toch even" en Acht tienDa's voor ons toch zeker een makkie". Achttien, een makkie? Wanneer het eerste team zich een half uur later dan was gepland (volgens Rob van der Stok,één van de organisatoren, is dat in Leiden nu eenmaal de ge woonte) blijkt dit bar tegen te vallen. Nadat hooguit een zestal mensen naar binnen zijn gewerkt klinkt er vanaf de achterbank al een be nauwde stem. "Er kan er nog eentje bij", luidt het wanhopig"Wat eentje", roept een prototype van een rechtenstudent met in beide handen een glas pils geërgerd, "Er moeten er zeker nog twaalf bij. persen dus" Helaas, bij elf personen moet de eerste poging worden ge staakt. Verscheidene deelne mers lopen al blauw aan en bovendien is de acht-minuten grens al ruimschoots over schreden. Vervolgens mocht een ploeg van Njord het gaan proberen en dat ging aan zienlijk beter. De roeiers wa ren namelijk zo verstandig om te voren zoiets als een tac tisch plan te onwikkelen waardoor men tot het respec tabele aantal van 17 personen kwam. Uit Den Haag kwam het bericht dat men er daar in geslaagd was een 2 CV met maar liefst 22 studerenden te vullen. "Maar wat Den Haag kan kunnen wij ook", klonk het daarop strijdlustig uit de mond van één der roeiers. Een nieuwe poging werd onder nomen. En ja hoor, wanneer de laatste inzittende het aan alle kanten krakende en kreunende voer tuig verlaat steekt er een groot gejuichop.Hij blijkt namelijk de twee-en-twinligste te zijn. Hel record van Den Haag is geëvenaard en daar moet op gedronken worden. In een razend tempo worden de pïlsen aangesjouwd en er heerst een uitbundige stem ming totdat uil Arnhem de voor Leiden trieste medede ling van "23" komt. Teleur stelling alom, de koppen wor den bij elkaar gestoken en men besluit om het dan nog één keer te proberen. Hel wonder geschiedt. Ondanks dat er een aantal verraderlij ke bulten uit het dak steken lukt het om 24 mensen in de bolide, die waarschijnlijk nooit meer als zodanig dienst zal kunnen doen, te proppen. Wie had ooit kunnen vermoe den dat er 24 heuse studenten in één blik gaan. Vier-en- twintig dat moet toch een on verbeterlijk record zijn. Hoe- ADVERTENTIE Mevrouw Van Dijk: afscheid niet zonder vreugde trombosedienst in Utrecht. "Toen ik dat gedaan had. kreeg ik op de afdeling interne een klein hokje toegewezen. En werd er te gen mij gezegd: zie verder zelf maar dat je je spullen krijgt. Dus ik hier een stoel weggehaald en daar een tafel. En zo ben ik met ongeveer honderd patiënten be gonnen. Nog hetzelfde jaar begon zuster Van Dijk ook patiënten buiten het ziekenhuis te bezoeken, 's Ochtends deed ze de kliniek en de polikliniek en 's middags stap te ze op de fiets. Ze was toen de enige medewerkster bij de trom bosedienst. die allengs uitgroeite tot een respectabel bedrijf. De werkwijze is in al die jaren nau welijks veranderd: de ene dag wordt er bij de patiënt bloed af genomen, nog dezelfde dag gaat de utslag van de bloed meting per post naar de patiënt toe en de vol- personeel had bijgekregen, werd de fiets vervangen door een auto. Het gebied van de dienst groeide: Leiderdorp kwam erbij, Oegst- geest, Katwijk, Noordwijk, Voor schoten, Lisse. Nieuw-Vennep, Leimuiden, Nieuwveen, Alphen (waar een polikliniek verrees), Hazerswoude (idem), Zwam- merdam. en Noordwijkerhout. Inmiddels beschikt de dienst over zes auto's waarmee het hele gebied wordt afgereisd. De trombosedienst groeide ook in kwalitatief opzicht. "Vroeger", vertelt mevrouw Van Dijk, "deed je het bloedmeten met de hand. in waterbaden. Het bloed werd dan in buisjes gedaan en dan in water gestopt van 37 graden. Zo kon je dan de stolling meten. Nu gaat het voornamelijk door middel van electroden, die het stolsel opvangen en dat wordt dan aan gegeven met wijzers". gende dag kan de patiënt met die Modernisering kwam er ook i uitslag in de hand naar de huis arts om daar een recept te halen voor een antistollingsmiddel. Groter gebied In 1958, toen de trombosedienst er de registratie van gegevens. "We schreven vroeger alles op lijstjes en die werden dan bewaard. Maar nu wordt het in de computer ge stopt. De gegevens worden dan ingetikt via de terminal en die kun je dan in één keer oproepen" Sociale functie Deze vooruitgang ten spijt vindt zuster Van Dijk het wel jammer dat de aandacht voor de patiënt in de loop der jaren is verslapt. "In zekere mate had je vroeger ook wel een sociale functie", zegt ze, "maar helaas - en ik zeg met na druk helaas - hebben we daar. door de grootte van de dienst minder tijd voor gekregen. Het intense contact dat je vroeger met de patiënt had, is er niet meer. En dat is jammer". In het 22-jarige bestaan van de Stichting Trombosedienst heeft mevrouw Van Dijk heel wat pa tiënten onder handen genomen. "(Het zijn er duizenden"). Vroe ger veelal ouderen, tegenwoordig al mensen van 35 jaar af. Ze gaat nu haar "eigen leven leiden", waar ze zich erg op verheugt. Maar toch "Iets wat je opzet", zegt mevrouw Van Dijk, "wordt een deel van je zelf'. Hans van Brussel B.V. is een jong bedrijf dat zich bezighoudt met aankoop, renovatie en verkoop van onroe rend goed, bij voorkeur m oude stadsgebieden. Dat alles zoveel moge lijk in eigen beheer. Gezonde groei maakt het nodig uit te zien naar een iemand die het technische deel van A tot Z begeleidt. Wij maken er een ge woonte van, de juiste mensen alle mogelijk heden te geven. Hij is 25 a 30 jaar en weet alles van de bouw in het algemeen en renovatie in het bijzonder. Hij werkt zelfstandig als tekenaar/calculator maar ambieert meer. Voelt zich wellicht architekt. Hij wordt verantwoordelijk voor zo ongeveer alles wat er in ons bedrijf met onroerend goed kan gebeuren. Hij adviseert bij aankoop van projekten, ontwikkelt plannen. Tekent ze zelf, calculeert ze zelf. Bespreekt het werk met de eigen mensen. Zorgt voor de planning. Koopt in. Blijft op de hoogte. Heeft lol in z'n werk. Verdient ernaar. Beseft dat als hij het goed doet, hij snel carrière maakt. Blijft wel met beide benen op de grond Z]/

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3