LEIDSCH DAGBLAD Regionale brandweer dreigt uiteen te vallen mm mm Alphen "turft"zich naar f 4,5 miljoen Leidse koopman hoofdverdachte in pandbriefzaak Riool verstopt Bel Lemy B.V. In alle vroegte vuurwerk kopen in Leiden? NOG 270 MAN VAN DE 50.000 INWONERS AF Even hond uitlaten Alphen en omgeving willen eigen alarmcentrale Wiegel: acties ambtenaren onverantwoord Comera,de perfecte keuken. Nu bij Sjardin. ÖJ Sjardin b.v. TAMAELA OVERLEDEN Laatste 'Times' 'DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35720 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Als de winkeliers dat willen kunnen de Leidenaars voor de jaarwisseling al op een zeer matineus tijdstip vuurwerk kopen. Op 28,29 en 30 december mogen de winkels namelijk al om vijf uur 's ochtends geopend worden. Het inlassen van een extra koopavond op vrijdag 29 december voor zaken die vuurwerk verkopen blijkt volgens de nieuwe winkel sluitingswet niet mogelijk te zijn. In de Leidse algemene poli tie verordening is - in over leg met de buurgemeenten - opgenomen dat vóór 28 de cember geen vuurwerk ver kocht mag worden. Omdat de 31ste december dit jaar op een zondag valt, klaagden de vuurwerkverkopers dat er nu maar drie verkoopdagen res teren in plaats van de gebrui- kelijke vier. In de gemeentelijke commis- sievergadering voor econo mische zaken werd gister avond het verzoek van de ex tra-koopavond behandeld. Daarbij wees men erop dat in normale omstandigheden al sprake is van een stormloop op de winkels, maar dat nu de vrees bestaat voor een nog grotere chaos. De commis sieleden toonden daarvoor wel begrip, maar wezen op het bestaan van de winkel sluitingswet. Die wet schrijft voor dat win kels per week niet langer dan 52 uur geopend mogen zijn. Een uitzondering geldt dit jaar voor de periode van 27 tot en met 30 december wanneer de winkels al vanaf 5 uur open mogen zijn. De vuurwerk winkeliers kunnen daarvan op 28, 29 en 30 december ge bruik maken. (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De ge meente Alphen turft dagelijks haar nieuwe inwoners. Deze thermometertekent de sfeer van opwinding in het Alpheuse raadhuis. De decembermaand „moet" de 50.000ste Alphenaar opleveren, want als dat magische getal voor 1 januari wordt be reikt, krijgt de gemeente het ko mendjaar 4,5 miljoen gulden ex tra van het Rijk. Geld, waarop in de gemeenteplannen voor 1979 al helemaal is gerekend. De gemeen te Alphen komt op dit ogenblik echter nog een 250 man te kort... Het hoofd van de afdeling bevol king in Alphen, H.J.W. Koelman is nog redelijk optimistisch. Er zijn nogal wat nieuwe huizen die de komende maand bewoond zullen raken. Verder gaat de ge meente vanaf volgende week een grote advertentiecampagne voe ren in de Alpheuse kranten. Daarin worden „illegale" ingeze tenen (mensen die wel in Alphen wonen maar zich nog niet offi cieel hebben laten inschrijven) opgewekt zich toch vooral te mel den op het gemeentehuis. Ook hebben ambtenaren al speur tochten gehouden langs de Al pheuse (verpleeg)tehiiizen en het ziekenhuis, op zoek naar nog niet geregistreerde inwoners. Voorts is de vreemdelingenadmini stratie uitvoerig doorgenomen, tevens is er een soort enquête ge houden naar „stille" kostgangers. Bij elkaar heeft men daarmee het inwonertal van Alphen al enigs- MEXICOSTAD - Een zware aardbeving heeft gisteren in de Mexicaanse hoofdstad Mexicostad voor paniek gezorgd. Volgens eerste berichten zijn enkele tientallen mensen omgekomen en vele hon derden gewond geraakt. Op de foto Rode Kruishelpers die een vrouw naar een ambulance brengen. Zij kreeg een zenuwinzin king door de aardschokken In een gezamelijk overleg van bur gemeester en verantwoordelijk wethouders van de elf gemeenten is besloten met ingang van 1980 uit te treden. Vanavond al krijgt de gemeenteraad van Rijnsaler- woude een voorstel van B en W voorgelegd om de rijen van de re gionale brandweer Rijnland (sa menwerking van 26 gemeenten) te verlaten. Op 7 december zal de gemeenteraad van Leimuiden een beslissing over deze kwestie moeten nemen. Het besluit om uit te treden is vol gens burgemeester G.J. van der Kroft (van Leimuiden en Rijnsa- terwoude) wel genomen onder (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Een Leidse koopman is de hoofdver dachte in de geruchtma kende Middelburgse pandbrievenzaak. Hij wordt ervan verdacht sa men met een ander enkele maanden gèleden pand brieven ter waarde van acht miljoen gulden te hebben gestolen uit de berging van een flatge bouw in Middelburg. De compagnon is nog niet op gespoord. Gistermiddag besloot de Middel burgse rechtbank de Leidse koopman voorlopig voor een nieuwe periode van dertig dagen in voorarrest te houden om te proberen duidelijkheid te krijgen in een aantal nog niet opgeloste Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. zaken. Vrijwel zeker is dat tegeh de koopman een rechtzaak zal worden aangespannen. De Middelburgse politie kwam de Leidse koopman op het spoor via drie helers uit het zuiden van het land, die eerder waren betrapt op het aanbieden van gestolen pandbrieven bij diverse banken. De Leidse politie spoorde de koopman op en deelde hem mee dat hij zich in Middelburg.moest melden. Daar aangekomen werd hij direct gearresteerd en in voorlopige hechtenis genomen. Behalve de Leidse koopman zijn nog zes personen gearrresteerd in verband met deze zaak. Naast de drie helers waren dat twee Rot terdammers die in Zwitserland werden aangehouden en de be kende Aage M. De laatste ging di rect na zijn arrestatie in beroep. Met succes want sinds dinsdag is hij weer op vrije voeten. Overigens worden er nog meer ver dachten gezocht, in elk geval de man die samen met de Leidenaar de diefstal heeft gepleegd. De politie is ook geïnteresseerd in een aantal personen dat zijde lings bij de zaak is betrokken. De gestolen pandbrieven waren in de berging gedeponeerd dooi de Belgische makelaar Leon M., die in het Rotterdamse huis van bewaring zit op verdenking van zwendel. hardhouten PLINTEN reeds gelakt 1.40 p. mtr. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend VALKENBURG - Nog even de hond uitlaten voor hij naar bed zou gaan, is de Valken burger Joh. Imthorn wel bij zonder slecht bekomen. Hij kwam wél tussen de lakens terecht, maar in een zieken huis Praktisch elke avond maakt de Valkenburger een rondje met zijn huisdier. Neemt dan ook de voetbrug over de Gro te Watering aan de Ooster- leestraat. De natte brug was echter wat bevroren waar door Imthorn een val maakte en een been brak. (Van één onzer verslaggevers) Op het late uur was er niemand meer op straat. Het enige dat de Valkenburger kon doen was uit volle borst om hulp roepen in de hoop dat ie mand hem zou horen. Hij deed dit ook en had geluk. Een omwonende „dacht" iets te horen en ging op onder zoek uit. Deze man vond Im thorn en verleende eerste hulp. De plaatselijke arts constateerde een botbreuk. In het ziekenhuis bleek die zo ernstig te zijn dat operatief ingrijpen noodzakelijk was. V£7 30 PAGINA'S zins kunnen opschroeven, de cember wordt een spannende maand", zegt chef Koelman van de afdeling bevolking. De 50.000ste kan in Alphen rekenen op een feestelijk onthaal. Zou het inwonertal op 31 december blij ven steken op 49.999, dan moet de gemeente het komend jaar 4f> miljoen bezuinigen en een streep halen door tal van planhen.' (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - De kans is zeer groot dat Alphen en tien gemeenten uit de omgeving de regio nale brandweersamenwerking binnen Rijnland zullen verlaten. De gemeenten zijn van plan zelf een brandweer regio in het leven te roepen met een eigen alarmcentrale (in Alphen). enig voorbehoud. Mocht name lijk in de loop van het volgend jaar blijken dat de financiële ge volgen van deze stap de gemeen ten boven het hoofd dreigen te groeien, dan^zal de beslissing worden teruggedraaid. "Er zijn aanwijzingen dat we met een eigen brandweerregio na vier jaar goedkoper uit zullen zijn", aldus burgemeester Van der Kroft. "Die aanwijzingen zijn echter gebaseerd op een groot aantal veronderstellingen." Het komt er volgens Van der Kroft op neer dat de financiële gevol gen niet helemaal te overzien zijn. "De zaak moet in de loop van 1979 financieel onderbouwd worden. Mocht blijken dat we een ver keerd besluit hebben genomen, dan behouden we ons het recht voor om het besluit tot uittreding terug te draaien." Aan de besprekingen is behalve door de IGOR-gemeenten (10 samenwerkende gemeenten in de Alphense regio) ook deelge nomen door Zoeterwoude en Al kemade. Zoeterwoude staat wel sympathiek tegenover het besluit tot uittreding, maar kan dat zelf onmogelijk doen omdat de ge meente voor de brandbestrijding volledig afhankelijk is van de Leidse brandweer. Alkemade heeft een groot voorbehoud ge maakt in verband met de proce dure en de 'te gammele financiële gegevens" De Leidse burgemeester Vis, voor zittervan het bestuurscollege van de regionale brandweer, zei van ochtend desgevraagd de plannen te kennen en de voornemens in hoge mate te betreuren. Hij kon digde aan alles in het werk te zullen stellen om uittreding te voorkomen. Overigens verwachtte hij niet dat de problemen vertragend zullen werken op de nieuwbouw van de Leidse brandweer, waarin de nieuwe regionale alarmcentrale moet worden ondergebracht. Het voorstel van een meer derheid van de Tweede Ka mer om de ruim 7000 vrou wen die voor 1 januari ar beidsongeschikt zijn gewor den een aaw-uitkering te gunnen is bij staatssecreta ris De Graaf (foto) van socia le zaken niet in goede aarde gevallen. Hij wees de plan nen gisteren van de hand PAGINA 25 Geschiedenis van de foto grafie in de Lakenhal PAGINA 5 Vondeling boos op Kamer leden PAGINA Luns wil herziening hulp aan Derde Werld PAGINA 9 P/Leiden wint met ruim ver schil van Södertalje PAGINA 15 i Onrust bij onderwijs voor kansarme groepen PAGINA 21 DEN HAAG (GPD) - Minister Wie gel van binnenlandse zaken be strijdt de stelling van de ambte naren centrales dat geen open en reëel overleg mogelijk zou zijn over het voornemen van het ka binet om de verhoging van de bouw-cao niet te laten doorwer ken in de ambtenarensalarissen. Volgens Wiegel beoogt het giste ren bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp alleen uit stel van die doorberekening. De daardoor ontstane tijd kan ge bruikt worden voor overleg. De door de ambtenaren aangekon digde acties vindt Wiegel onver antwoord. De minister zei dat vanmorgen in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van het PvdA-kamer- lid Van Thijn. Vandaag voerde Wiegel een vergeefs gesprek met de centrales van overheidsperso neel. De besprekingen werden, daarna afgebroken. Het CDA vindt overigens dat met het kabinet niet over de arbeids voorwaarden voor 1979 te praten valt, als daar niet ook de ambte narensalarissen in worden be trokken. Het CDA-kamerlid Weijers zei dat gisteravond. Plaatselijk mist Veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw en hier en daar mist, weinig Minimumtemperaturen rond min 5 gr. Maximumtemperaturen om bet vries punt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 december Zon op: 8.25 uur; onder 16.33 uur, maan op: 9.09 uur; onder: 18.08 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.31 en 15.46 uur, laagwater te Katwijk om 11.46 uur. Sjardin sanitair handelsbureau bv Middelstegracht 31 Leiden tel. (071) 14 48 46* 071-131046* nacht- en weekendservice na 18.00 uur 071-143481 Zie morgen in de rubriek Onderhoud en Reparaties ROTTERDAM (ANP) - De Zuid- in olukse leider, generaal Isaac Julius Tamaela, is overleden. Hij stierf maandag aan een hartaan val tijdens een bezoek aan de Afrikaanse staat Benin. Dat is vandaag bekend gemaakt door aanhangers van de generaal. Tamaela was 63 jaar oud. Hij was de tegenvoeter van ir. Manusama, die een veel grotere aanhang heeft onder de Zuidmolukkers in Ne derland. Naar schatting vijfdui zend Molukkers steunden Ta maela, die zichzelf net als Manu sama president noemde van de RMS, de vrije republiek der Zuidmolukken. Tamaela wist enkele jaren geleden de diplomatieke erkenning van Benin voor de RMS te bewerk stelligen De Afrikaanse volksre publiek - het vroegere Dahomey - is het enige land dat de RMS erkend heeft. LONDEN (Reuter/AP) - Voorlopig voor het laatst rolden vanmor gen vroeg "The Times" van de persen. De directie van deze krant, die al 193 jaar verschijnt heeft vannacht besloten om drie of vier maanden geen krant te laten uitkomen. De persen zullen pas weer gaan draaien wanneer er duidelijke overeenkomsten met de grafi sche vakbonden zijn bereikt, die een ongestoorde produktie ga randeren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1