Contessa verjbouwt Contessa ruimt op. Peuterspeelzalen willen algemeen subsidiesysteem Verzet van negen bisschoppen tegen Spaanse grondwet Betere controle op misbruik van sociale wetten Rig».Reuze Kortingen: 10-20-30-40en 501 NA 56 JAAR DEFINITIEF NVY wil gesprek met Leids college B en W U scheepjes Rijnland geplaagd door veel ontslagen Ik weet een raadsel: 't is lekkerder op brood en gezelliger op tafel. Makkelijk hè? -fcfite Niet te versmaden. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 LEIDEN - De elf zelfstandige peuterspeelzalen in Leiden hebben er bij B en W en de gemeenteraad op aangedron gen een subsidieregeling te maken die voor alle peuter speelzalen aanvaardbaar is. ADVERTENTIE Zaterdag 2 december is onherroepelijk de laatste dag! Donkersteeg 12-14 moet leeg. Dames- en herenschoenen, laarzen, tassen, alles moet weg. Haast u en profiteer nog van Daarbij wordt gedacht aan een re geling voor zowel de zelfstandige als ingebouwde peuterspeelzalen (die bijv. in een buurthuis zijn ondergebracht). Dat zou beteke nen dat het geld dat nu door de gemeente wordt uitgetrokken voor de ingebouwde peuter speelzalen, bij de nieuwe subsi dieregeling moet worden getrok ken. De peuterspeelzalen pleiten er ver der voor om het beschikbare budget voor de peuterspeelzalen "gefaseerd te intensiveren", dat wil zeggen: stap voor stap te ver hogen. De salariskosten van de leiding zou volgens de peuter speelzalen als basis moeten die nen voor het toekennen van sub sidie. In hun brief aan B en W en de raad herinneren de peuterspeelzalen aan een in mei j.l. gepresenteerde subsidieregeling die werd voor gesteld door een werkgroep. De ze werkgroep werd indertijd door de verantwoordelijke wethouder ingesteld met het doel een slui tende subsidieregeling te ver krijgen voor de langere termijn. De werkgroep kwam met het voor stel uit de bus om één gemeen schappelijke regeling te maken voor ingebouwde en zelfstandige peuterspeelzalen. Volgens de peuterspeelzalen heeft de werk groep echter vergeten om voor een dergelijke regeling de mid delen die nu voor de ingebouwde speelzalen beschikbaar worden gesteld, bij de voorgestelde ge meenschappelijke regeling te trekken. Het aantal peuterspeelzalen dat onder de voorgestelde regeling zou moeten vallen, wordt dan in eens verdubbeld, terwijl het geld en het aantal beschikbare forma tieplaatsen gelijk blijft, aldus de peuterspeelzalen. Zij vinden dit onaanvaardbaar. Volgens de peuterspeelzalen drei gen enkele zelfstandige speelza len, die door hen zelf betaalde leidsters in dienst hebben, door de voorgestelde subsidieregeling in onoverkomelijke financiële moeilijkheden te raken. Het ge volg daarvan kan zijn dat er leid sters moeten worden ontslagen en de peuterspeelzalen gesloten moeten worden. De peuterspeelzalen pleiten voor een subsidievoorstel zoals dat destijds is gedaan door de speel zalen "Peuterpalet", "Harlekijn" '.'Klein Duimpje" en "Het Meer- koetje". In dat voorstel wordt er niet vanuit gegaan (zoals de eer der genoemde werkgroep dat wel doel) dat de peuterspeelzalen de beschikbare middelen bij voor rang moeten verdelen (dus: wie 't het hardst nodig heeft, komt het eerst aan de beurt). Wel wordt er gepleit voor een algemene rege ling, waarvan elke peuterspeel zaal op basis van gelijkwaardig heid de vruchten kan plukken ADVERTENTIE LEIDEN - De afdeling Leiden van het N VV wil gaan praten met het Leidse college van Burgemeester en Wethouders. Vooraf aan dit gesprek wil de NW eerst in het overlegorgaan met de twee andere vakcentrales, NKV en CNV, overeenstemming bereiken over een aantal punten die men in het gesprek met B en W aan de orde wil stellen. In de gisteravond gehouden jaarvergadering van de NW werd ondermeer de wens geuit het college te onderhouden over het beleid ten aanzien van bedrijfsvestigingen in Leiden. De NW wil verder weten waarom de gemeente in zee gaat met bepaalde aannemers die zich nogal eens van bedenkelijke praktijken zouden bedienen. Het bestuur van de N VV heeft voorts een aantal vragen over het samenspel van de gemeente met cle Stichting De Rosmolen en belegger Van Duyn over de verhuur van een aantal winkelpanden in de Merenwijk. Men noemde het een kwalijke zaak dat een paar kleine winkeliers de dupe zijn geworden van de strijd die de laatste maanden is gevoerd rondom deze wijkwinkels. ADVERTENTIE KEUKEN leuke dingen voor uw keuken j gezellig Decorette behang i bijpassende stof aan de rol schorten, tafellakens 1 en servetten honderden Flexa kleuren Voor meer informatie: Decorette Antwoordnummer Sassenheim SfffH LEIDEN - Na 56 jaar in een 'tijde lijke' behuizing te zijn onderge bracht heeft de Eerste Leidse Schoolvereniging nu een defini tief onderkomen gekregen. Gistermiddag opende wethouder Tesselaar het nieuwe schoolge bouw aan de J.P. Hooftlaan offi cieel. Hij deed dat door het hou den van een toespraak waarin hij zijn eigen ervaringen in het oude gebouw van de Schoolvereniging aan het Noordeinde memoreer de. Via architect Temme, aannemer Noorlander, adjunct-directeur gemeentewerken Logtenberg en voorzitter Van Hilten van de Eer ste Leidse Schoolvereniging werd het schoolgebouw 'overge dragen' aan de gebruikers. Zo verklaarde voorzitter Van Hil ten dat de school nu pas een bij drage kan gaan leveren aan de onderwijsvernieuwingen. Omdat de bijzondere neutrale school al tijd een te krappe huisvesting had in een woonhuis was het daar nooit van gekomen. Het nieuwe gebouw, pal naast de Bedrijfstechnische school, is na jaren van plannen maken van de grond gekomen. Adjunct-direc teur Logtenberg van gemeente werken schetste de geschiedenis van de totstandkoming van het nieuwe gebouw, waarvan de stichtingskosten drie miljoen gulden bedragen. Het schoolgebouw is door aanne mer Noorlander in een jaar tijd gebouwd. Door aan de lagere school een tweeklassige kleuter school te koppelen kon het basis onderwijs door de Eerste Leidse Schoolvereniging in de nieuw bouw verwezenlijkt worden. Het gebouw is in twee stukken ge splitst een gedeelte voor de on derbouw (4 8 jaar) op de begane grond en een gedeelte voor de bovenbouw (8-12 jaar) op de eer ste verdieping. Door met veel glas en open verbindingen te werken zorgde de architect er voor dat het onderlinge contact in de schoo1 niet verloren zal gaan. ADVERTENTIE Ook in een SCHRIKKEL JAAR heeft Scheepjes elke dag een ander handwerkpakket voor u. In de katalogi bij uw winkelier staan er 366 afgebeeld. Van bijzonder eenvoudig tot ware kunstwerken. Maar in ieder geval van Scheepjes. Natuurlijk Scheepjes Zoek niet koop Scheepjes. Immers, Scheepjes is de mode altijd een stapje voor. Met unieke garens, stramienen en hand werkpakketten. Bij Scheepjes maken ze het. Verrassend veelzijdig. LEIDEN - Dijkgraaf Van Knobel- dorff heeft in de gisteren gehou den vergadering van Rijnland geconstateerd dat het hoogheem raadschap op het ogenblik nogal geplaagd wordt door ontslagaan vragen. Met name mensen die we node kunnen missen, aldus de dijkgraaf. Hij schreef het perso neelsverloop toe aan het feit dat een aantal nieuwe waterschap pen is dat wordt gevormd. Daar voor blijkt belangstelling te zijn bij personeel van de bestaande waterschappen wordt geworven. Dat het hoogheemraadschap er re kening mee houdt dat het vol gendjaar een groter beroep moet worden gedaan op uitzendkrach ten blijkt uit de begroting. Was voor dit jaar voor uitzendkrach ten een bedrag van twee ton gere serveerd, voor het volgend jaar ligt de raming boven de vier ton. Experiment in Leiden geslaagd LEIDEN - Eén of meer "bij zondere controleurs" zul len er waarschijnlijk voor gaan zorgen dat het aantal gevallen van misbruik van de sociale wetgeving in Leiden vermindert. Een experiment met zo'n con troleur, die nu een jaar werkzaam is bij de Leidse Sociale Dienst, leverde vijftig opgespoorde ge vallen van fraude op. In de gemeentelijke commissie Maatschappelijke Aangelegen heden werd gisteravond langdu rig gediscussieerd over de taak omschrijving van zo'n, door het rijk te vergoeden controleur. Een aantal commissieleden was bang dat de Dienst nu zou ingaan op anonieme meldingen van mis- Directeur Boot verzekerde aè commissieleden herhaalde ma len dat de Dienst alleen op ano nieme brieven zou ingaan als zij zelf al lange tijd haar vermoedens had. Vermoedens die bijvoor beeld ontstaan bij de Sociale Dienst als een werkloze nooit zijn eigen inkomstenbriefje inlevert of het inlevert terwijl hij nog de sporen van werk met zich mee draagt. Zijn betoog wist PSP-raadslid Pas- schier er min of meer van te over tuigen dat de aanstelling van nog een bijzonder controleur de pri vacy van de cliënt niet zozeer zou schaden. Met de cliënt, zo be toogde de directeur, zou altijd open spel worden gespeeld. "Het is echter ook beslist niet zo dat de Sociale Dienst een apparaat is of wordt dat achter mensen aan jaagt", aldus Boot. De commissie ging tenslotte ak koord met de aanstelling van een bijzonder controleur. Alleen VVD-er Langerak was en bleef tegen. Hij was van mening dat de Dienst helemaal niet mocht in gaan op anonieme brieven. Abortus. In een verklaring spreekt een groep christelijke vrouwen - leden van de landelij ke Werkgroep voor Feminisme en Theologie en van "Christenen van het Socialisme" - zich uit de legalisatie van abortus omdat niet-legalisering betekent dat vrouwen terug moeten naar de illegale praktijk. De vrouwen wijzen erop dat de meeste abortusaanvragen niet voortkomen uit roekeloos gedrag maar eerder uit gebrekkige ken nis van eigen lichaam en anti conceptie, en dat het aantal abor tussen afneemt, ondanks de vrije praktijk in ons land. Wat het gebruik van bijbelteksten in de abortusdiscussie aangaat menen de vrouwen dat deze vaak uit hun verband worden gerukt en dat ze dan nog een andere be tekenis hebben dan afkeuring van abortus. Bij abortus gaat het ook om recht op leven voor de vrouw. Eerbied voor het leven veronderstelt maatschappelijke omstandigheden die zowel het geboren als het ongeboren leven een echte kans geven. En dan is het niet alleen een individuele maar ook een politieke zaak. De ondergeschikte positie van de vrouw in maatschappij en kerk speelt, volgens deze groep, een grote rol in de discussie. Er wordt vanuit gegaan dat de vrouw niet zelf de verantwoordelijkheid kan en mag dragen voor een beslis sing inzake abortus. Over de houding van de Evangeli sche Omroep, pater Koopman en de RKPN (RK Partij Nederland) merken de vrouwen op dat deze door hun beweringen en de ma nier waarop zij die in de open baarheid brengen de grens van fatsoen en medemenselijkheid overschrijden. Beroepinswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Doetichem L. Nell Bolsward, te Hilversum E.H. Kalkman Amersfoort; aangeno men de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Eefde S.P. Nij- dam Ternaard. Geref. Kerken: aangenomen naar Bergen op Zoom J. van Dalen Nieuw-Loos- drecht. Geref. Gemeenten: be roepen te Katwijk aan Zee W. Hage Rotterdam. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Amster dam-Noord T. R utters Deventer. Collaboratie. De permanente commissie voor de rechten van de mens in de Middenameri- kaanse staat Nicaragua heeft de pauselijke nuntius in dat land, mgr. Gabriel Montalvo, beschul digd van collaboratie met het bewind van president Somoza, tegen het episcopaat van het land en met name tegen de aartsbis schop van Managua, mgr. Oban- do Bravo. Dankzij Bravo, zo ver klaart de commissie, is men in staat geweest vele boeren het le ven te redden en voor martelin gen te vrijwaren. De nuntius ech ter heeft nog nooit één stap in die richting gedaan MADRID (GPD) - Acht Spaanse bisschoppen hebben zich giste ren aan de kant geschaard van mgr. Marcelino Gonzalez Martin, de aartsbisschop van Toledo, die dinsdag in een herderlijk schrij ven felle kritiek uitoefende op sommige bepalingen in de nieu we democratische grondwet. Mgr. Martin, die meent dat de nieuwe constitutie te weinig garanties geeft voor de vrije uit oefening van het katholieke ge loof, heeft een bijeenkomst in de parochie van San Andres in het dorp Talavera de La Reina, waar de progressieve Spaanse theo loog Diez Alegria gisteravond een rede zou houden over de grond wet, verboden. De acht bisschoppen zullen zater dag en zondag in al hun parochies dezelfde tekst voorlezen als die van de pastorale brief van de aartsbisschop van Toledo. Deze kerkvader, een fervent voorstan der van het Franco-regime, wees gisteren in zijn schrijven erop dat God in de nieuwe grondwet niet wordt genoemd. Voorts kriti seerde hij de nieuwe vorm van onderwijsvrijheid, waar de kin deren op staatsscholen gods dienstonderricht kunnen krijgen als de ouders dat willen. Volgens de aartsbisschop is dit onvol doende en bestaat de kans dat kinderen onder invloed kunnen komen van de persoonlijke me ning van sommige onderwijzers, die marxistisch gezind zijn. Daarnaast voerden de conservatie ve bisschoppen een fel betoog te gen de mogelijkheden van echt scheiding, die volgens hen alleen maar weeskinderen met ouders produceert. Hoewel de grondwet zelf zegt dat hij het recht op leven beschermt, meent de kerkvader dat de deur tot abortus toch open staat. Aan het einde van zijn her derlijk schrijven vraagt de bis schop zich af, of de gelovigen straks wel de constitutie mogen accepteren nu zij op het ogenblik nog de kans hebben om de con stitutie te verwerpen. Na over duidelijk op de volgens zijns in ziens negatieve aspecten van de democratische grondwet gewe zen te hebben, raadt mgr. Martin de gelovigen aan volgens hun geweten te stemmen. De bisschoppenconferentie sprak zich onlangs uit om de katholie ken aan te raden volgens hun ge weten op het referendum over de democratische grondwet te stemmen. Tien van de 79 Spaanse bisschoppen stemden tegen en gaven daarmee te kennen dat zij de nieuwe democratische grondwet verwierpen. Volgens welingelichte bronnen zal de overgrote meerderheid van de Spaanse bisschoppen op 6 de cember vóór de nieuwe constitu tie stemmen. De meeste politieke partijen heb ben zich verbaasd over het ge brek aan solidariteit dat de negen „dissidente" conservatieve bis schoppen jegens het episcopaat tonen. Mgr. Enrique Tarrancon, bisschop van Madrid, wilde gis teravond geen commentaar ge ven over deze kwestie. Katholie ken en andere religieuze waar nemers in de Spaanse hoofdstad menen dat de negen aartsconser vatieve bisschoppen de gelovi gen met religieuze argumenten chanteren over de meningsvor ming omtrent een politiek docu ment; een situatie waar de Spaanse burgers gedurende 40 jaar niet de kans toe hebben ge had.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19