Leiden bezorgt Södertalje een zwarte avond Paulides maakt opwachting Scliaatsselectie in Gotenburg Nick Deacy helpt Wales aan kostbare zege op Turken: 1-0 Europe Cup Bo/ketbol met fid von Koom Rijsdorp blijft toch spelen ALPHEN AAN DEN RIJN - Ronald Rijsdorp is terugge komen op zijn besluit om met tafeltennissen te stop pen. De speler van Avanti had enige weken geleden aangekondigd dat hij zijn sportcarrière zou beëindigen omdat hij niet meer opkon tegen de druk steeds maar weer te moeten winnen. Na een gesprek met Gerard Bakker, is Rijsdorp echter op dat besluit teruggeko men. Bakker, oefenmeester van het Hazerswoudse Avanti en het Nederlands damesteam, wees hem er on der meer op dat de relaties binnen de vereniging be langrijker waren, dan een topsport-loopbaan. Relati verende woorden die voor economie-student Rijsdorp aanleiding waren zijn be slissing te herroepen. Ronald Rijsdorp is nu ook weer beschikbaar voor in ternationale wedstrijden. De verwachting is dat bonds coach Schoofs hem alsnog zal selecteren voor het We reldkampioenschap dat vol gend jaar in Noord-Korea wordt gehouden. DONDERDAG 30 NOVEMBER 197; LEIDEN - Terwijl het Surinaamse orkest voor opzwepende Latijns- Amerikaanse muziek en dito taferelen zorgde greep Tom Quinn, de coach van de Zweedse kampioen Södertalje, vertwijfeld naar zijn hoofd. Nog één keer veerde hij overeind, maar toen zijn stem opnieuw bleef steken in de orgie van geluid, die de 2200 over enthousiaste Leidse supporters produceerden, gaf hij het op. Het hielp niet meer en Quinn zakte, in de vijfde minuut na rust, ver terug in zijn stoel in een voor hem hoogst ongebruikelijke houding. Bijtend op zijn nagels snauwde hij alleen nog maar naar de bank, ten teken van weer een wissel. En terwijl heel Parker "op z'n Spaans" feestvierde omdat de favoriet alsmaar verder en verder wegliep van de tegenstander, be leefde de man die in basketbalkringen toch het nodige respect heeft afgedwongen één van de allerzwartste avonden van zijn carrière. En dat uitgerekend in Nederland waar hij als coach van het natio nale team een behoorlijke faam heeft opgebouwd. Een pak slaag van jewelste en excuses waren er nauwelijks voor handen. Waar Quinn in Zweden, een paar we ken geleden, nog kon wijzen op een taktisch uitstekend gespeel de partij waaruit zijn ploeg min of meer door het lot hoogst onge lukkig uit tevoorschijn kwam, daar stond hij nu met lege han den. De verpletterende neder laag, uitgedrukt in de cijfers 115-86, was op geen enkele ma nier te camoufleren. Ja, hij kon zich verstoppen in de kleedka mer. En dat was waar Quinn wij selijk voor koos. Heksenketel In de heksenketel waar de Vijf Meihal gisteren in herschapen was beleefde P/Leiden dus zijn vijfde achtereenvolgende over winning op Europees niveau. Hoe de grote finale volgende week tegen Juventut de Badelo- na in Spanje ook zal aflopen nu al kan op z'n minst gesteld worden, dat de ploeg van coach Hennie Blom zich boven alle verwach ting van de taak heeft gekweten. De manier waarop het team zijn "huiswerk" doet spreekt in ieder geval tot de verbeelding. Half werk afleveren is er niet bij. Na de fraaie zege op Juventut en de monsteroverwinning op Crystal Palace gingen de Leidenaars ook gisteren tegen SBBK tot op de bodem. Als service aan het publiek, want een paar minuten na rust al was de overwinning veilig gesteld. Het hoefde dus niet. Maar het "gebeurde" ge woon. De toeschouwers in de uitver kochte hal aan de Boshuizerlaan waren gisteren dan ook de mede winnaars van deze, uit sportief oogpunt gezien, eenzijdige wed strijd. In een prettige ambiance - de band zorgde voor een vlotte warming-up en een paar snelle intercepties - zag men de favoriet makkelijk uit de startblokken komen, met 17 punten voor sprong de rust ingaan, "dollend" daarna soms aardige capriolen uithalen en freewheelend over de eindstreep gaan. Er liepen verder een paar goede scheidsrechters tussen dit alles door en de sfeer was opperbest. Wat wil je als supporter nog meer? Een beetje spanning misschien, een tegen stander die partij kan geven? Maar ja, je kunt natuurlijk niet alles hebben. P/LEIDEN: Plaat 30, Collins 28, Bruinsma 24, Woudstra 16, Kip 12, Kyle 3, Van Rooden 2, Paulides 2. Rebounds: Bruinsma 19, Kip 13. SBBK: McCray 27, Karlsson 24, Dean 13, Kullberg 8, Peensaar 6, Andersson 4, Eriksson 2. Voor een echt goede wedstrijd zijn twee partijen nodig (zie Lei- den-Badelona) en daar was giste ren absoluut geen sprake van. Waarmee inderdaad maar weer eens blijkt, dat in het kader van de Europa Cup, het verschil tus sen uit en thuis spelen vaak he melsgroot is. Geen schim was er gisteren meer over van het Zweedse team, dat in eigen (ijs) hal de Nederlandse kampioen tot in de laatste seconde aan zich verplicht had. Al kwam het knap uitgedokterde spelletje van Quinn ten spijt, toen eigenlijk al de zwakte van de Zweedse kam pioen bovendrijven. De ploeg steunt namelijk veel te veel op de inbreng van z'n twee Amerika- Imposant In Zweden leverden de heren Dean en McCrady een imposant werkstuk af, maar hoe vaak en LEIDEN - Natuurlijk, hij zit al zo'n beetje sinds mensenheugenis op de bank bij Leiden, maar dat Peter Paulides in het Europa Cup treffen met Södertalje voorrang zou krijgen boven 'vaste man' Emill Hagens wekte enige verbazing. Of ook eigenlijk weer niet, want gegeven het feit, dat aatstgenoemde te kennen heeft gegeven naar elders te willen vertrek ken staat Blom voor een splitsing waarvan één uitvalsweg geblokkeerd Leidens coach moest dus haast wel, al hulde hij zich gisteren na afloop van het zo fraai uitgespeelde treffen met Södertalje tegen wil en dank nog in vage bewoordingen over de studie van Hagens en zo. "Ja, hij kan bijna niet meer trainen, dus ik moet, om Mitchell Plaat enigs zins te ontlasten, met Peter verder. Gelukkig heeft hij van zijn (militaire, red.) bazen wat meer tijd gekregen. Hij mag mee naar Barcelona volgen de week en hij deed het tegen SBBK toch niet zo slecht. Een beetje nerveus. Toen hij dat punt gemaakt had heb ik hem er daarom meteen weer uitgehaald. Voor het zelfvertrouwen". Voor Dave Kyle, die toch nog steeds niet echt kan overtuigen, had Hennie Blom ook wat positieve woorden over. "Hij speelde misschien niet zo goed als in Zweden, maar in de eerste tien minuten verrichtte Dave toch goed werk. McCray was toch afgebluft en zoiets werkt door. Bij het publiek mag hij dan niet zo spectaculair overkomen, voor mij doet hij goed werk". Södertalje was Blom erg tegengevallen. "Ze speelden twee klassen minder dan in Zweden. Voor ons geldt dat natuurlijk andersom, het ging nu èeht lekker. Ja, Quinn probeerde in de eerste helft van alles. Box-and-one, zone en nog meer. Maar deze keer hadden we overal antwoord op. En wat moet hij dan nog? Het draait bij hem teveel om twee mensen. Dean was tegen Woudstra en Bruinsma nergens en McCray kreeg constant aan dacht van onze guards, zodat hij erg moeilijk aangespeeld kon worden. Het was hoe dan ook een goede test voor Badalona. Wat het daar gaat worden? Ik weet het echt niet. We hebben een goed team" Peter Paulides: terug SOFIA (ANP) - Noord Ierland heeft gistermiddag in Sofia Bulgarije met 0-2 verslagen. De wedstrijd die voor de eer ste groep van de Europese beker voor landenteams werd gespeeld kende een 0-1 rust stand. Gerry Armstrong scoorde in de zeventiende minuut. In de tweede helft deponeerde Billy Caskey acht minuten voor het eindsignaal het tweede doelpunt voor noord Ierland in de touwen. Stand in groep 1 Noord Ierland Engeland Ierland Denemarken Bulgarije De ex-PSV-speler Nick Deacy, die nu uitkomt voor Beringen, hielp Wales aan een kostbare overwinning op Turkije In een wedstrijd voor groep zeven van de strijd om het Europese kampioen schap voor landenteams ver sloeg Wales de Turken met 1-0. Deacy doelpuntte na 67 minuten. De stand in groep 7: Wales Duitsland Turkije Malta 9 Het Engelse voetbalelftal won gisteravond in het Wembleystadion in Londen voor 92.000 toeschouwers een vriendschappelijke inter landwedstrijd tegen Tsjecho- slowakije met 1-0. De Engel sen hadden de overwinning voor een zeer groot deel te danken aan het voortreffelij ke werk van Doelman Peter Shilton (Nottingham Forest), die vaste keus Ray Clemense uitstekend verving. De Tsjechen waren op het met een dunne sneeuwlaag be dekte terrein van Wembley wel beter. Het Europese kampioensteam van 1976 miste in de verdediging nau welijks de door een auto-on geluk uitgeschakelde vrije verdediger Anton Ondurs. Toch kwamen de Tsjechen in de slotfase enigszins onder de indruk omdat de Engelse aanvoerder Kevin Keegan, met Shilton de beste Engels man, zijn team steeds naar vo ren dirigeerde. Het Engelse doelpunt werd in de 69ste mi nuut gescoord door Coppell. 9 Het bestuur van de sectie be taald voetbal van de KNVB heeft tijdens een vergadering in Zeist besloten, maandag een buitengewone algemene vergadering bijeen te roepen. Dit in verband met het begro tingsdebat van het ministerie van CRM, dat dinsdag in de Tweede Kamer wordt gehou den. Het enige agendapunt van de buitengewone alge mene vergadering zal de shir treclame zijn. I Het Nederlandse militaire elftal verloor gisteravond in Essen met 2-0 van West Duitsland. Deze stand was bij de rust reeds bereikt door doelpunten van Brüns in de negende minuut uit een straf schop en Schroder in de 42ste minuut. DEN HAAG (ANP) - Hans van Hel den en Joop Pasman de enige twee rijders die nog in aanmer king komen voor een plaats in de schaatsploeg die op 16 en 17 de cember in Larvik tegen Noorwe gen uitkomtzullen op 9 en 10 de cember een kleine meerkamp rij den in Gotenburg. De rijder die zich in Zweden als beste plaatst zal door trainer Egbert van 't Oe ver in de landenploeg worden op genomen Van 't Oever: 'Ik ben blij dat we op deze manier een eerlijke selectie kunnen makenOok ik was niet zo gelukkig met de procedure die we aanvankelijk voor ogen hadden. Tijdens regionale wedstrijden zou dit tweetal zich moeten bewij zen waarna op 10 december in Groningenna de daar te verrij den 10 kilometer definitieve keuze gemaakt zou worden. Dit is veel eerlijker. De beste gaat mee naar Larvik. Zowel Van Helden als Pasman heeft zich akkoord ver klaard met deze gang van zaken' Ontspannen Overigens zullen Van Helden en Pasman niet de enigen zijn die op het kunstijs van Ullevi in actie komen. Er gaat ook een aantal rijders uit het oosten naar toe,dat deelneemt aan deze internatio nale invitatiewedstrijd. Het vertrek van Van Helden en Pasman naar Gotenburg bete kent dat zij uiteraard niet zullen starten op de 10 kilometer die op 10 december in Groningen wordt verreden. Als selectiewedstrijd telt deze wedstrijd niet meer. Van 't Oever: "met de kernploeg kun nen we in Groningen ontspannen aan de start komen. Gewoon zien hoe ver we zijn". hoe lang houdt je zoiets vol? Spelen voor een Europa Cup is slopend, alleen een ploeg met een brede selectie of een echte topper kan constant presteren. De Ame rikanen van SBBK blijken er in ieder geval niet toe in staat, want beiden faalden gisteren. Dean meer nog dan McCrady. En als zij het laten afweten is Södertalje niet meer dan een gemiddelde eredivisieploeg. P/Leiden, wél beschikkend over een brede basis en over échte toppers stelde dat zonder meer aan de kaak. Ook Quinn, de mees ter in de taktiek, moest dat er kennen, nu ook trucs niet meer hielpen. Bij 24-16 al nam de Amerikaan zijn toevlucht in een time-out. Zijn box-and-one defensie werk te niet, vooral niet omdat hij Mit chell Plaat als "slachtoffer" uit gekozen had. Collins had, in te genstelling tot Zweden, vrij spel en hapte gretig en Plaat (hij schit terde vanaf het begin tot vlak voor tijd toen hij van een oorver dovend applaus "mocht" genie ten) schijnt de laatste tijd door niets en niemand meer te stop Een hele fraaie 'luchtopname' van Arthur Collins. Geen schot, maar een pass. pen. De onderbreking van Quinn werkte dus niet, sterker nog Lei den zette in verdedigend opzicht nog even de puntjes op de i en voor de door Kyle toch al stevig aangepakte McCray was er tegen Harry Kip haast geen doorkomen meer aan. Vlot liep Leiden, met een excelle rende Sid Bruinsma die waarlijk alles pakte wat los en vast zat on der de baskets, naar een 54-37 ruststand. Zéér vermeldens waard was de fenomenale dunk die Arthur Collins liet aanteke nen. Hij plukte een lange haal van Bruinsma zó uit de lucht en "spetterde" ineens door. Moed Natuurlijk is zeventien punten achterstand in dit soort wedstrij den als onoverbrugbaar te kwali ficeren, maar gezegd moet wor den, dat Quinn, die het blijkbaar helemaal niet meer zag zitten, wel erg snel de moed opgaf. Na drie minuten al haalde hij McCray, de boomlange center die heus wel zijn puntjes bijeensprokkelde, naar de kant. Daarmee tekende hij resoluut voor een roemloze afgang. Uiteraard greep Blom de kans aan om toen ook Peter Pau lides (met het naderende vertrek van Hagens voor ogen?) wat erva ring te laten opdoen en onder lei ding van de nimmer aflatende Plaat, gesteund door de soepel scorende Collins en de goed ver dedigende Kip en Bruinsma, liep Leiden weg naar dertig! punten. Leiden, dat eigenlijk niets meer te halen had, zag in de slotfase eerst de steeds professioneler werkende Hans van Rooden en vervolgens uitblinker Bruinsma met 5 P's naar de kant vertrek ken, maar verslappen deed de ploeg in die eindfase nauwelijks. Eerst nog was SBBK, voorname lijk door de inbreng van Joon- Olof Karlsson iets teruggekomen (92-69), maar daarop was het de beurt aan Woudstra om, in navol ging van zijn teamgenoten, een paar leuke staaltjes basketbal te laten zien. Het honderdste punt was voor hem, via 112-82 werd het tenslotte 115-86. Toen, eindelijk, mochten al die jongetjes, die zonodig even hun "helden" wilden aanraken, van het Frans/Duitse arbitersduo be zit nemen van het veld, iets dat zij minuten daarvoor ook al hadden geprobeerd, de klok ten spijt. In een woelige menigte werden de favorieten naar de kleedkamer "gedragen", als dank voor deze aardige geste. Haast niemand zag Tom Quinn. Een beetje bleek rondom de neus was hij naar zijn rustpunt weggeslopen. Den Bosch in halve finales BRUGGE (ANP) - EBBC Den Bosch heeft zich gisteren ge plaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars. Welis waar verloren de Bosschenaren de uitwedstrijd tegen Avanti Brugge met 73-85, maar de ruime winst van 106-67 in het thuisduel had eigenlijk al bij voorbaat de strijd in Brugge tot een formali teit gemaakt. Scores: EBBC: Kirkland 18, Cramer i4. Dekker en Akerboom 12, Lister 10, Faber 4 en Van Vliet 3. Avanti: Brown 33, Rotsacrt 20, Gandt 14, Van Hoeyweghen 10 en Van Damme 8. CO/VC££/S/£ iEV CX/LAE S*VO£/lES? Z4T S7£/?AT SW£-£ D //V/

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15