„Wapenlevering aan China niet beperken" Oostblok boos om uitspraken van Roemenië Senator YS op bezoek bij Sadat Chinezen in actie voor vrije meningsuiting NAVO-secretaris Luns: Bondsdag eens met aanschaffen AWACS Smith vraagt plaats en datum conferentie WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 LISSABON (GPD) - De al gemeen secretaris van de NAVO, mr. Joseph Luns, is het niet eens met be perkingen op wapenle veranties aan de volksre publiek China. Het probleem van de wapenle veranties en eventuele militaire toenadering tot China was maan- „Veiligheid Oeganda in gevaar" NAIROBI (DPA) - De president van Oeganda, Idi Amin, heeft volgens inlichtingen uit de hoofdstad Kampala in bood schappen aan de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) en de Verenigde Naties gezegd dat de veiligheid van zijn land door een militaire invasie uit Tanzania wordt bedreigd. Over de militaire situatie in de grensoorlog tussen Tanzania en Oeganda waren er gisteren zeer tegenstrijdige berichten. Zij va rieerden van beweringen over "felle gevechten" van Tanza- niaanse troepen in Zuid-Oegan- da tot afzwakkende uitingen van westelijke diplomaten in Kam pala. De Oegandese bewering dat Tan- zaniaanse troepen maandag Oe ganda waren binnengevallen en dat zij oprukten, werd gisteren door de officiële pers van Tanza nia "een leugen van de dicatator Idi Amin" genoemd. De "idioot" Amin zou daarmee zo mogelijk een "nieuwe invasie" tegen Tan zania voorbereiden, aldus het re geringsblad "Daily News" in Dar-es-Salaam. In Oost-Afrika hielden echter on bevestigde berichten aan volgens welke er in Zuid-Oeganda "felle gevechten" zouden hebben plaatsgevonden tussen Oegande se en Tanzaniaanse troepen. dag in de militaire c het parlement aan de orde ge weest. De commissie verwierp met 24 tegen 6 stemmen een aan beveling de wapenhandel met China zoveel mogelijk in te per ken. Met name Engeland en Frankrijk leveren wapens aan de Chinese Volksrepubliek. De in dieners van het voorstel zien deze handel als een gevaarlijke aan wakkering van de koude oorlog met de Sowjet-Unie. De meningen over een militaire toenadering tussen de NAVO en de Chinese Volksrepubliek lie pen overigens ver uiteen. Vol gens de verslaggever van de commissie, de Nederlandse par lementariër Klaas de Vries (PvdA), is de nodige voorzichtig heid gewenst omdat de situatie in China nog weinig stabiel lijkt. De persconferentie van algemeen secretaris Luns kan worden be schouwd als een poging eventu eel bij de Sowjet-Unie gerezen twijfel op dit punt weg te nemen De Russische president Leonid Brezjnjev heeft onlangs het Wes ten gewaarschuwd tegen de wa penleveranties aan China. Luns zei dat zolang Rusland wapens aan Cuba levert, het Westen vrij is wapens aan China te leveren dat door de Nederlander Klaas de Vries werd ingediend. Het voor stel is door de algemene vergade ring aangenomen voor kennisge ving. Luns sprak zich verder uit ten gun ste van financiële hulp van de NAVO aan Portugal, Grieken land en Turkije en toonde zich voorstander van toetreding van Spanje tot het Atlantisch bond genootschap. De meningsverschillen lijken - vooral achter de gesloten deuren - af en toe hoog op te lopen. Toch hebben de besluiten van het par lement niet veel meer betekenis dan aanbevelingen aan de rege ringen van de NAVO-landen. De werkelijke NAVO-besluiten worden genomen door de NAVO- Raad, die deze week in Brussel vergadert. GESLAAGDE VLUCHT BARBIS-Een dolgelukkig echtpaar Schulze laat de weinige persoonlij ke eigendommen zien die ze op hun vlucht uit Oost-Duitsland naar het Westen konden meenemen. Het echtpaar vluchtte gisteren met een besproei- ïngvliegtuigje vanuit Karl Marx Stadt in de DDR naar Barbis in de Westduitse Bondsrepubliek. Beperkingen Een ander omstreden punt op de vergadering van de Atlantische, Raad is de houding ten aanzien van de besprekingen over weder zijdse wapenbeperkingen (SALT) tussen Amerika en Rus land. Volgens Luns heeft Europa niet rechtstreeks met deze be sprekingen te maken maar is het een zaak van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Wel was Luns ervan overtuigd dat de VS bij het eventueel ondertekenen van een weede SALT-akkoord voldoen de rekening zouden houden met de belangen van hun Europese bondgenoten. Op een persconferentie hadden Amerikaanse senatoren zich juist afgezet tegen de onverschillig heid die zij bij sommige Euro peanen meenden te bespeuren Die onverschilligheid zou dan vooral slaan op het socialistische voorstel tegen de neutronenbom, PEKING (AFP REUTER UPI) - Het volk van China heeft gisteren te horen ge kregen dat een campagne is begonnen voor het hou den van vrije toespraken Vice-premier Teng Hsiao- ping, de man die steeds nadrukkelijker op de voorgrond treedt, heeft daaraan zijn goekeuring gegeven. Volgens het Joegoslavische pers bureau Tanjug is op een bijeen komst van het centraal comité van de communistische partij een politiek en economisch rap port van voorzitter Hoea-koeo- feng unaniem aanvaard. Hoea dringt hierin aan op een snelle modernisatie Gisteren werden op verschillende plaatsen massabijeenkomsten gehouden waarbij vrijwilligers het woord voerden over demo cratie en vrijheid. Ook via de muurkranten is een enorme campagne aan de gang voor vrij heid en democratie. Waarnemers zien in de stormachtige ontwik keling van de laatste tijd de hand van vice-premier Teng Hsiao- ping en zijn aanhangers. Toch wijst de Chinese partijleiding el ke gedachte in de richting van een breuk van de hand. Wel stelt voorzitter Hoea Koeo-feng zich aanzienlijk passiever op dan Teng. Chinezen vertelden buitenlandse verslaggevers dat ze zich verwant voelen met de gedachten van Teng en vinden dat de afgelopen paar jaar grote fouten zijn be gaan. hce-premier Teng zei tegenover een Japanse delegatie dat de hui dige ontwikkelingen in China een teken zijn van de stabiliteit binnen de leiding. "Het is de be slissing van het centraal comité van de partij om de gebeurtenis sen van 1976 anders te bekijken' In 1976 braken er rellen uit op het 'Plein van de hemelse vrede" in Peking nadat kransen waren weggehaald ter nagedachtenis van de dood van Tsjoe En-lai. Veel demonstranten werden op gepakt. Volgens het Joegoslavische pers bureau is het centraal comité van de communistische partij op 10 november bijeengekomen voor 'belangrijke zaken" De bijeen komst zou nog een week duren Politieke waarnemers verwach ten echter niet dat er grote wijzi gingen zullen plaatsvinden in het Politburo NEW YORK - Na afloop van een ver jaarspartij voor John en Caroline Kennedy in de Newyorkse disco Le Club kwam het tot een schermutseling met wachtende fotografen. John snoert een vriend die probeerde het fotograferen te verhinderen de mond (linkerfoto)maar kwam daarbij zelf ten val (rechts) zodat de fotografen alsnog een aardig plaatje konden schieten Van „alle-partijenconferentie SALISBURY (Reuter) - Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren gezegd dat hij de Britse afgezant Cledwyn Hughes een voudig zal vragen plaats en da tum voor een conferentie van alle partijen over de toekomst van Rhodesië te i Huhges is door de Britse premier, James Callaghan, aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de vooruitzichten voor een dergelijke conferentie. Hij arri veerde gisteren in Dar es Salaam aan het begin van een bezoek aan Afrikaanse landen. Hij wordt maandag in de Rhodesische hoofdstad Salisbury verwacht. Na een bijeenkomst van de uitvoe rende raad zei Smith dat hij en zijn zwarte collega's in de raad overeengekomen waren bespre kingen van alle partijen bij te wo nen mits daaraan geen voor waarden vooraf worden gesteld. Hij deelde mee dat Londen en Washington "ons hadden mee gedeeld dat als sommige partijen weigeren de conferentie bij te wonen, zij zonder hen zullen voortgaan". Joshua Nkomo, leider van Tiet Na tionalistische Patriottisch Front, zei niet aan de voorgestelde con ferentie te zullen deelnemen ten zij deze wordt gehouden op basis van de eerdere Brits-Amerikaan se plannen voor onafhankelijk heid die door de regering in Sa lisbury worden verworpen. Kritiek Juan Carlos op Argentinië BUENOS AIRES (AFP) - De Spaanse koning Juan Carlos heeft gisteren de op het pro gramma staande reis naar ruïnes in het noorden van Ar gentinië afgezegd om bespre kingen te kunnen voeren met Argentijnse vakbondsleiders en politici. Het officieel bezoek van Juan Carlos aan Argentinië wordt getekend door de opvallend onafhankelijke houding die de Spaanse koning aanneemt ten opzichte van Argentijnse gastheren. Herhaalde malen heeft hij zich de laatste dagèn op diplomatieke wijze ge distantieerd van uitspraken van leden van de Argentijnse junta. Juan Carlos heeft on dermeergewezen op het recht van elke natie de rechten van de mens te respecteren. Dit kan moeilijk anders worden uitgelegd als een bedekte vorm van kritiek aan het adres van de Argentijnse re gering. BONN (GPD) - In West-Duitsland heeft de defensiecommissie van de Bondsdag gisteren in principe toestemming gegeven voor de aanschaf van het Amerikaanse waarschuwingssysteem AWACS (radarwaarnemingstations on dergebracht in grote Boeing- vliegtuigen). De 18 AWACS die :oor Europa zijn bestemd kosten in totaal 3,9 miljard mark. Daar van neemt de Bondsrepubliek 1,16 miljard mark voor zijn reke ning. Als doekje voor het bloeden heb ben de Amerikanen zich ver plicht tot de aanschaffing van Duitse 120 mm-kanonnen, die moeten worden ingebouwd in de nieuwe Amerikaanse MX-tanks. Hiermee zou een bedrag van zo'n 1,2 miljard zijn gemoeid. Verder zullen de Amerikanen voor en kele honderden miljoenen mark telefoonuitrustingen en vracht wagens bestellen in West-Duits- land. Die zijn bestemd voor de in de Bondsrepubliek gelegerde Amerikaanse troepen. Deze transacties moeten echter nog worden goedgekeurd door het Amerikaanse Congres. Commis sievoorzitter Manfred Foerner (CDU) maakte duidelijk dat als dit onverhoopt niet het geval is, de Duitsers hieruit consequen ties voor de AWACS zullen trek ken. Drie van de 24 commissieleden hebben tegen de AWACS ge stemd. Zij geloven dat het waar schuwingssysteem niet zo goed is als de Amerikanen willen doen geloven. Het risico dat de toe stellen door vijandelijk geschut worden neergehaald zou relatief groot zijn. Verder wordt vermoed dat bij de aanschaf van het waarschu wingssysteem militaire perfectie en Amerikaanse industriebelan- gen (Boeing) een te grote rol spe len. Hiervan zou de Duitse belas tingbetaler de dupe zijn. Schietpartij El Salvador SAN SALVADOR (Reuter) - Poli tie die in San Salvador huiszoe kingen deed in verband met de ontvoering van de directeur van de Philips-vestiging F. Schuite- ma, heeft gisteren een priester en twee stadsguerrillastrijders doodgeschoten tijdens een vuur gevecht dat drie uur geduurd heeft. In de mededeling van de politie wordt niet gezegd of de guerrilla strijder betrokken waren bij de ontvoering. MOSKOU (GPD) - Tussen Roemenië en de overige zes leden van het Warschaupact is waarschijnlijk een ernstige crisis ontstaan. Naar gisteren in diplomatieke kringen in Boekarest werd verno men hebben de bondgenoten van Roemenië hun ambassadeurs teruggeroepen, een diplomatieke stap die in de geschiedenis van de Oostbloklandn zijn weerga niet kent. Diplomaten in de Roemeense hoofdstad zeggen dat de ambassa deurs van de Sowjet-Unie, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Oost- Duitsland, Hongarije en Polen zijn teruggeroepen als blijk van ongenoegen over de houding van de president van Roemenië, Nicolae Ceausescu. Hoge Joegoslavische functionarissen be stempelden deze gemeenschappelijke stap als „uiterst ern stig". In de Sowjet-hoofdstad was gisteravond geen enkele reactie, ont kenning of bevestiging te krijgen. De gezamenlijke actie van de zes lidstaten zou een demonstratie van ontevredenheid zijn over het politieke beleid van Ceausescu. Een ding stond gisteravond in ieder geval vast, namelijk dat de Roemeense ambassadeur in Moskou beslist niet op zijn beurt naar Boekarest ontboden was. In de eerste plaats werd zijn aanwezigheid in de Sowjet-hoofd stad bevestigd door de Roemeense ambassade en bovendien was ambassadeur Gheorghe Badroes 's middags nog gastheer tijdens een werklunch voor diverse collega's, die hij overigens weinig nieuws had weten te vertellen over de meningsverschillen tussen Moskou en Boekarest. De zes ambassadeurs zouden tijdelijk uit Boekarest vertrokken zijn. De afwezigheid van de Russische ambassadeur werd echter verklaard door de bijeenkomst in Moskou van het centrale comi té van de communistische partij, waarvarj hij lid is. De Bulgaar zou in Sofia een „parlementaire bijeenkomst" bijwonen. In Oost- Berlijn werd de afwezigheid van de Oostduitse ambassadeur ontkend, ofschoon over zijn werkelijke verblijfplaats elkaar te gensprekende verklaringen de ronde deden. De Hongaarse ambassadeur in Boekarest zou naar Boedapest zijn gekomèn in verband met een bijeenkomst daar van een Hon gaars-Roemeense economische commissie. In Warschau werd bevestigd dat de Poolse ambassadeur in Boekarest al enkele dagen in de Poolse hoofdstad verblijft, maar hij zou nog „van daag" naar de Roemeense hoofdstad terugkeren. De Tsjechoslo- waakse ambassadeur in Roemenië tenslotte zou volgens officiële woordvoerders in Praag normaal op z'n post in Boekarest zijn. Al geruime tijd neemt Roemenië in het Oostblok een zeer onafhan kelijke positie in. Op het gebied van de buitenlandse betrekkin gen en de buitenlandse politiek welteverstaan, want het binnen landse regime in Roemenië is een van de meest stalinistische in het hele Oostblok. Maar op het gebied van de door Moskou in Oost-Europa zo naarstig nagestreefde economische en militaire eenwording blijkt Roemenië een van de lastigste dwarsliggers te zijn. Daarnaast neemt Boekarest op het gebied van de buiten landse politiek vaak een opvallend afwijkend standpunt in. Zo was Roemenië in 1967 na de zesdaagse oorlog in het Midden-Oos ten het enige Oostblokland dat de betrekkingen met Israël niet verbrak in navolging van een dergelijke stap van Moskou. In 1968 weigerde Ceausescu om Roemeense troepen te laten deelnemen aan de invasie van het Warschau-Pact in Tsjechoslowakije. In het ideologische conflict tussen Moskou en Peking heeft Roe menië nooit partij willen kiezen. Deze demonstratie van onaf hankelijk politiek denken ging de afgelopen zomer zelfs zo ver, dat Ceausescu de Chinese leider Hoea Koeo-feng naar Roemenië uitnodigde. Dit feit was op zich al irritant voor Moskou. Deze ergernis werd nog verveelvoudigd, toen de Chinese gast in Boe karest onverbloemde kritiek uitte op de politiek van het Kremlin. So wj et- en andere Oosteuropese kritiek op deze gastvrijheid voor een ideologische aartsvijand van het Kremlin, werd in Boekarest van de hand gewezen. Tijdens het politieke overleg in het kader van het Warschau-Pact dat vorige week in Moskou plaatshad «heeft Roemenië zich naar het schijnt ook met succes verzet tegen een algemene veroorde ling van Peking in de slotverklaring, die na twee dagen vergade ren werd gepubliceerd. De Roemeense leider verzette zich hier ook tegen de omschrijving van de huidige ontwikkelingen in het Midden-Oosten als een „ge vaar voor de vrede". Pas na'het vertrek van Ceausescu werd een Midden-Oosten verklaring van de ande re lidstaten gepubliceerd, waarin de Amerikaans-Egyptische-Is- raelische vredesbesprekingen werden afgekeurd. In Roemenië teruggekeerd begon Ceausescu een ongebruikelijke en dientengevolge opmerkelijke informatie-campane om zijn op treden in Moskou te verklaren. Hij lichtte vrijdag na terugkeer het Roemeense politburo in en richtte zich tijdens het weekeinde tot het Roemeense publiek dat „talrijke vragen om opheldering" gericht zou hebben tot de Roemeense partijleider en president. Volgens buitenlandse waarnemers gaat het waarschijnlijk eerder om een nauwkeurig opgezette campagne van Ceausescu die zich -■olgens eigen zeggen tijdens het beraad in Moskou had verzet gegen verhogingen van militaire uitgaven. Hij zou dit in de eerste plaats gedaan hebben vanwege de nadelige gevolgen die dit ge had zou hebben voor de levensstandaard van de Oosteuropese en dus ook Roemeense burgers en in de tweede plaats omdat er geen direct gevaar voor een oorlog bestaat. Er liggen in Roemenië zelf overigens geen buitenlandse Warschau- Pact troepen zoals dat wel het geval is in de andere lidstaten van het bondgenootschap, de Sowjet-Unie uiteraard uitgezon derd. Het antwoord van het Kremlin zal in de eerste plgats neerkomen op het uitoefenen van politieke druk. Het terugtrekken van ambas sadeurs behoort in de internationale politieke arena tot de „druk- signalen" Vandaar dat het in het huidige stadium niemand ver baast dat men misschien gezamelijk tot een dergelijke maatregel besloten heeft, na Ceausescu's dwarsliggerij in Moskou en zijn opmerkelijk openhartige en voor Moskou onaangename verkla ringen daarover na terugkomst in Boekarest. Na politieke druk kan Moskou gaan denken over het hanteren van economische druk. Militaire druk of zelfs het overwegen van militaire actie lijkt in dit stadium van de ontwikkelingen zeer onwaarschijnlijk, ook al weet men bij dergelijke ontwikkelingen nooit of beide partijen straks in staat zullen zijn om nog op tijd op de rem te trappen. Het bericht over het terugroepen uit Roemenië van de ambassa deurs is in westerse kringen van de MBFR (het onderhande lingsplatform over wederzijdse troepenverminderingen) met verbazing ontvangen. „Ceaucescu is in zijn recente uitspraken duidelijk wat indiscreet geweest", aldus een reactie. Westerse gedelegeerden bij de MBFR zijn van mening dat het War schaupact met deze stap kennelijk de spanning heeft willen op meren. Men heeft tot nu toe de indruk gehad dat Roemenië binnen het pact het spel zorgvuldig speelde en dat Ceaucescu wist hoe ver hij kon gaan. WASHINGTON (Reuter) - Een af gezant van president Carter zou president Sadat van Egypte van daag de laatste Amerikaanse zienswijze over de vastgelopen vredesonderhandelingen met Is raël meedelen. Naar een Ameri kaanse woordvoerder gisteren aan de pers meedeelde, zal sena tor Robert Byrd op een reis door het Midden-Oosten, een onder houd met Sadat hebben. De onderhandelingen zijn gestrand op de kwestie van een verband tussen het vredesverdrag tussen Egypte en Israël en vooruitgang bij het oplossen van het Pale stijnse vraagstuk. Vrijdag zal president Carter in een gesprek met de Egyptische pre mier Khalil het standpunt van Egypte vernemen. Khalil komt morgen in Washington aan. Van officiële zijde wordt in Cairo meegedeeld, dat premier Khalil amendementen op het vredes verdrag bij zich heeft en een Door de overheid gecontroleerde Egyptische kranten zeggen, dat het nieuwe tijdschema is geba seerd op het Amerikaanse com promis en neerkomt op aanvaar ding daarvan. Egypte zou nu voorstellen dat de onderhandelingen over autono mie voor Gaza en de westelijke Jordaanoever een maand na on dertekening van een vredesver drag beginnen en dat er voor eind volgend jaar verkiezingen wor den gehouden voor vertegen woordigers in raden voor zelfbe stuur. Daarna zouden de Israëli sche troepen zich op bepaalde punten in beide gebieden moeten terugtrekken. De speciale politieke commissie van de Verenigde Naties, waarin alle VN-leden vertegenwoordigd zijn, heeft gisteren drie resoluties aangenomen, die het beleid van Israël in de bezette Arabische ge bieden veroordelen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9