Franse socialisten in verzet tegen leider Mitterand ,Wii wilden ons niet laten misbruiken" [PUBLIEK Lisse start experiment „opsteek-ei" hhhhh Met toestemming politie Sinds in 1948 naar Amerikaans voorbeeld voor het eerst ook in Nederland (Amsterdam) verkeersbrigadiers hun in trede deden, hebben de over- zethulpen qua uitrusting de nodige veranderingen onder gaan. Ze zijn zich bijvoor beeld opzichtiger gaan kle den, een noodzaak onder meer door de toename van het verkeer. De witte koppel met dito borstband hebben bijna overal plaats gemaakt voor de fel oranje gekleurde overjas- Ook het bekende "opsteek-ei" het ronde bordje op een stok, gaat met de tijd mee. Een nieuwe uitvoering ervan werd gisteren in Lisse gede monstreerd op de oversteek nabij de Don Bosco lagere school. Klaar-overs hanteren daar nu een stoptekenbordje waar verlichting op is aange bracht. De batterijen zijn in het handvat opgeborgen en achter een rode schijf licht een lampje op. Eigenlijk zijn ze bestemd voor de rijkspoli tie maar de school heeft van de Sterke Arm toestemming gekregen ze ook te gebruiken Wel heeft men het woord Rijkspolitie op de handstop- bordjes met tape af moeten plakken. Schoolhoofd Dupies: "Onze oversteekplaats ligt vrij on gelukkig. Het verkeer heeft er moeilijk zicht op. Daarom is het van belang dat de klaar- overs goed zijn waar te ne men. Vooral in deze winter maanden nu het 's morgens bij bewolkt weer op straat nog vrij donker is. Zo'n rood licht is dan een uitkomst" Of de verlichte bordjes zonder meer ook elders in handen van verkeersbrigadiers wor den gegeven is de vraag. In de huidige situatie moet per ge val toestemming worden ver kregen van de politie ter plaatse. De duizenden ver- keersbrigades die Nederland telt (schooljeugd zowel als volwassen vrijwilligers) zijn nu nog vrij autonoom in hun optreden. Niemand legt ze op in welke uitrusting ze de straat op moeten, alleen die nen ze zich wel aan bepaalde verkeersregels te houden. Er is dus een grote mate van vrijheid. Wellicht dat de hulp bij het oversteken in de nabije toekomst wat meer in vaste banen wordt geleid. Tenmin ste. dat is het streven van de enkele jaren geleden opge richte commissie Verkeers brigadiers, waarin vertegen woordigers zitting hebben van Veilig Verkeer Neder land, de ANWB, de Centrale Politie Verkeerscommissie en de Vereniging Bescher ming Voetgangers. Op ver zoek van de minister van ver keer en waterstaat hebben zij zich in de afgelopen jaren ge bogen over het verschijnsel verkeersbrigadier. De bevindingen moeten uitein delijk de basis gaan vormen voor een ontwerpwet waarin onder meer de juridische sta tus van de verkeersbrigadier geregeld wordt. Adjunct-di recteur De Jong van Veilig Verkeer Nederland zegt daarover: "In de huidige ver keerswet staat nog niet aan gegeven hoe de weggebruiker zich t.o.v. de verkeersbriga dier dient te gedragen. Dat is wel het geval zodra bijvoor- door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgenlof 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Bijna een jaar nadat ze haar café aan de Pastoor v.d. Plaatstraat definitief op slot deed is dit weekeinde Cornelia Daleman overleden. Ze werd 103 jaar. Opoe Daleman, zoals ze door iedereen werd ge noemd, heeft bekendheid gekregen als 's werelds oudste kasteleinse. Vorig jaar december nog stond ze achter de tap in haar ouderwetse cafeetje, waarin de tijd stil leek te hebben gestaan. Bier schonk ze uit flesjes, gla zen werden in een emmer omgespoeld, voor warmte zorgde een potkachel, de vloer en zolde ring van hout, geen muziek, een biljart dat al jaren niet meer werd gebruikt, schemerlicht en een klein groepje vaste klanten. De laatste jaren ontving ze die drie avonden per week. Van half tien tot twaalf uur precies. Dan liep in de buffetkast een klein wekkertje af en gaf ze het sein om te vertrekken. Wie protesteerde kreeg het met haar aan de stok. Opoe Daleman werd door haar vaste klanten op handen gedragen. Vreemdelingen die het lef had den ook maar één onvertogen woord over haar los te laten kregen prompt een pak slaag. Hoewel ze bijna nooit een stap buiten de deur deed was Cor nelia Daleman goed geïnformeerd over het we reldgebeuren. Ze wisselde daar, zittend op een kruk achter een houten buffet, graag van gedach ten over met haar klanten. De publiciteit schuwde ze. Willem Duys toog per soonlijk naar Rijpwetering om haar op 100-jarige leeftijd te strikken voor een optreden in De Vuist. Opoe werkte hem echter met een bezem de deur uit. Een klein ruzietje met een paar van haar klanten deed haar eind vorig jaar besluiten Concordia de finitief te sluiten. De familie moet nog beslissen over wat er met het café gaat gebeuren. beeld wettelijk wordt bepaald dat ze daar langs de weg staan als verlengstuk van het be voegde gezag. Het is nog even de vraag hoe we dit in juridi sche taal zullen gieten. De commissie is nu bijna zo ver dat we de minister kunnen adviseren. We zullen hem straks ook wat aanbevelingen doen over de uitrusting van de verkeersbrigadiers" De particuliere commissie, die destijds op verzoek van de minister aan de slag is gegaan, heeft ook wat ideeën ontwik keld over de "eisen" waaraan een overzetter in de toekomst zou moeten voldoen. "De ge dachten gaan in geen geval uit naar het afleggen van een ex amen", zegt De Jong. "Voor bijvoorbeeld een volwassen klaar-over zou als stelregel kunnen gaan gelden dat nij of zij in het bezit dient te zijn van een geldig rijbewijs" PARIJS (GPD) Socialistenleider Francois Mitterrana ziet het verzet tegen zijn persoon en programma groeien Op de nationale conventie van de partij welke het afgelo pen weekeinde in Parijs werd gehouden, was het opnieuw de 48-j arige Michel Rocard die bressen in het voetstuk van de 61-jarige Mitterrand probeerde te slaan Francois Mitterrand: urenlange heilsformules Ex-voorman Rode Jeugd nu in PSP PAGINA 4 Rocard wil de nuchtere les van he verkiezingsdebacle in maart pre diken. Mitterrand wil vasthou den aan het recept dat de eens eenheid binnen de partij eens tot stand bracht, maar haar er toe verdoemt eeuwig in de oppositie te blijven. De strijd gaat over de vraag of he „Program van Epinay" dient te worden gehandhaafd. Dit con cept werd in 1971 aangenomen toen de partij zijn congres hield in Epinay en welke politiek een jaar later leidde tot de plechtige on dertekening van het „Gemeen schappelijk Regeerprogram' met de communisten. Dit pro gram hield vergaande nationali seringen in en een reeks van so ciale maatregelen, waaronder hogere minimumlonen. Het ge meenschappelijk program leed schipbreuk bij de verkiezingen van maart jl. De communisten gaven de schuld aan de socialis ten en kapselden zich in. De so cialisten begonnen een periode van gepijnigd navelstaren, die allerminst is afgesloten en weinig geruisloos verloopt. Het was onvermijdelijk dat in deze periode van inkeer en schuld vraag de positie van Francois Mitterrand als partijleider op een hellend vlak zou komen te staan. Het was weliswaar Mitterrand geweest die als onverwacht so cialist sinds 1971 en het congres van Epinay de partij naar een pe riode van nieuwe eenheid en ge loofwaardigheid had gevoerd. De geloofwaardigheid van Mitter rand bleef echter steeds dubieus. Na tweemaal verloren te hebben als kandidaat voor het president schap (éénmaal tegen De Gaulle, éénmaal tegen Giscard d'Es- (aing) en dit jaar in zijn gooi naar het leiderschap van een socialis- lisch-communistische regering was het onvermijdelijk dat hij het gen. Michel Rocard sloot zich in 1974 bij de socialistische partij aan na eerst een ultra-linkse socialisti sche splinterpartij te hebben ge- eid. Binnen de partij van Mitter rand vond hij opzienbarend ge noeg zijn plaats in de sociaal-de mocratische vleugel. Van daaruit verborg hij maar met moeite zijn argwaan tegen de communisten, met wie Mitterrand in 1972 het gemeenschappelijk program had gesloten. Bovendien ziet hij als door- de wol geverfd econoom grote gevaren in de mate waarin men door middel van dit program al te gemakkelijk wilde omsprin gen met vermeende vruchten van de welvaartsstaat. Zo achtte hij de in het program voorgestelde minimum-lonen onrealistisch en te hoog. Rocard onderscheidde zich ook hierin van de oude garde rond Mitterrand, dat hij het nut niet in zag van de bloemrijke, zwevende heilsformules zoals ze urenlang uit de mond van Mitterrand te beluisteren zijn. „Politici moeten eerlijker worden en zich aan de feiten houden", aldus de zakelijk, nerveus sprekende Rocard, die de in Frankrijk zo hoge betiteling draagt van Inspecteur des Fi- De laatste maanden wordt het nieuws uit de socialistische partij dan ook geleverd door Miche. Rocard en zijn pogingen Mitter rand beentje te lichten. Afgelo pen week was er sprake van dat Rocard van plan zou zijn op het partijcongres in april volgend jaar een resolutie in te dienen die afwijkt van de richtlijnen van Epinay. Na heel wat geharrewar is dit dreigement teruggebracht tot een „bijdrage". De geslepen vos Mitterrand heeft binnenska mers met het klassieke middel van zijn aftreden gedreigd en vanzelfsprekend te horen gekre gen dat hier geen sprake van kon zijn. De rust wordt tot nog toe hersteld door een derde man in het spel: de burgemeester van Lille, Pierre Maurov, die zelf ook best de leiding van de party zot willen overnemen Rocards vrienden zijn bang dat hi wellicht iets te haastig en te ruw te werk gaat en zich door Mitter rand laat uitschakelen door zich in de „rechtse" hoek te laten drukken voor het beslissende partijcongres wordt gehouden Tegelijkertijd ziet men in hem de enige man die in staat zal zijn de socialisten weer met hun beide benen op de grond terug te bren gen. In ieder geval bleek uit een recent opinie-onderzoek dat Ro card evenveel kans zou hebben als Mitterrand, als er nu presi dentsverkiezingen gehouden zouden worden. In deze verkiezingen staat volgens de „polls" president Giscard al tijd nog bovenaan en zijn kansen stijgen naarmate die van Rocard omhoog gaan. Want niemand kan aan de gedachte ontkomen dat Rocard hard op weg is naar een regering van het midden, waarin sociaal-democraten en de aan hangers van Giscard elkaar zou den kunnen vinden. Het is deze opening naar het klassiek Franse „midden" waar president Gis card met alle macht en met ein deloos geduld naartoe werkt. HEFSHUIZEN (GPD)- Een van de partijen die vandaag meedoen aan de verkiezingen voor de raad van de nieuwe gemeente Hefs- huizen (Uithuizen-Uithuizer- meeden) heeft een lijsttrekker naar voren geschoven die een ze kere landelijke bekendheid niet kan worden ontzegd. Dat is de PSP, die met Lucien van Hoesel (28) wil pogen een zetel te verove ren. Zijn optreden in de Hefshui- zer politieke arena baarde enig opzien. En dat is dan een gevolg van het feit dat hij in het verleden de marxistisch-leninistische groeperingen Rode Jeugd en Ro de Hulp. Lucien van Hoesel woont alweer zo'n twee jaar in Oldenzijl, een mini-dorp in de gemeente Uithuizermeeden, van waaruit hij zijn studie sociologie aan de rijksuniversiteit in Gro ningen doet. Zijn lidmaatschap van de PSP beschouwt hij als een min of meer logisch verlengstuk van groepen als Rode Jeugd en Rode Hulp. Dit in de eerste plaats omdat deze partij een socialisti sche maatschappijvorm voor staat, maar ook omdat de pacifis ten - evenals de toenmalige jeugdorganisaties - naar de me ning van Lucien van Hoesel „een nieuw antwoord proberen te vin den op oude maatschappelijke vraagstukken". Het ontstaan van de Rode Jeugd (in het begin van de jaren '70) schrijft Van Hoesel toe aan het falen van de CPN (waaruit veel leden af komstig waren). „De CPN was niet in staat een antwoord te ge ven op de huidige situatie; deze partij liet zich vooral door het verleden leiden. Dat is toen het breekpunt geworden". De radicale Rode Jeugd had doel stellingen die deels overeen kwamen met bijv. een groep als Baader-Meinhof in Duitsland. Zo wees zij aanvankelijk geweld in principe niet af. Later kwam de groep hierop terug en stelde toen dat geweld alleen mag in geval van een acute bezettingssituatie, en indien de mogelijkheid be staat dat met geweld als middel de democratische rechten van het volk kunnen worden uitge breid. Praktisch gezien onderscheidde de Rode Jeugd zich wel degelijk van de Westduitse terreurgroep, die meedogenloos toesloeg in die kringen en bezittingen, waarin zij de vijand van de arbeidende klas se vermoedde. Toegegeven, in Eindhoven werd ooit een auto van een politiecommissaris in brand gestoken, maar dat was meer een wat uit de hand gelopen vorm van protest tegen het gezag dan structureel geweld. Van dit laatste is nooit sprake ge weest, ook al werd Lucien van Hoesel eens veroordeeld wegens verboden wapenbezit. „We had den ook helemaal geen bood schap aan het internationaal ter rorisme", aldus de ex-Rode Jeugd-man nu. „Wij waren be paald niet voor een gewapende strijd in Europa, omdat we von den dat er in onze situatie wel an dere uitingsmogelijkheden wa ren. Bovendien konden we direct leren van de ontwikkelingen in Duitsland, waar de overheid, met een groep als de Baader-Meinhof als dekmantel, in staat werd ge steld allerlei vrijheidsbeperken- WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 Olieboringen in Noordzee kosten steeds meer levens OSLO (GPD) - De olieboringen in de steeds woeliger wordende Noordzee kosten steeds meer mensenlevens. Bij de ministeries van buitenlandse en sociale za ken in Noorwegen is een rapport in voorbereiding over de dood van twee Britse duikers, afgelo pen zondag. Dit jaar zijn volgens officiële cijfers minstens 65 duikers om het leven gekomen, terwijl meer dan hon derd andere werknemers werden gedood bij ongelukken op de boorplatforms. Het Noorse ministerie van sociale zaken onderzoekt momenteel zo diepgaand mogelijk de levens- en werkomstandigheden op alle boorplatforms. die men eerder als slavenarbeid heeft omschre ven. Deze mensen verdienen geld als slijk, zo heeft men eerder ge zegd, maar begrijpen niet dat zij er als lijk niets aan de maatregelen door te voeren Daarom werd de Rode Jeugd in 1974 ook opgeheven. Wij wilden voor de Nederlandse overheid deze dekmantel niet zijn" Van Hoesel sloot zich toen aan bij de Rode Hulp, een organisatie met een meer beperkte doelstel ling, maar na enkele jaren hief ook deze groep zich op, eigenlijk om dezelfde reden als de Rode Jeugd. „Wij waren dus niet voor een gewapende strijd in Europa hoewel dat wel werd gesugge reerd, en we wilden ons niet laten misbruiken voor het kweken van zo'n stemming" Lucien van Hoesel volgde nog we een opleiding in een guerrilla kamp van El Fatah in Zuid-Je- men („Die was zeer beperkt en duurde ongeveer drie weken") maar dat was niet om gewapen derhand in Nederland of Europa aan de slag te kunnen. Wel om - als dat nodig was - daadwerkelij ke solidariteit te kunnen geven aan anderen, elders in de wereld verklaart de ex-Eindhove-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4